7 Toch getuigen in open Senaat? Taliban-recht: 120 gulden gestolen? Rechterhand eraf! VN-toezicht op Oost-Timor FIS-leider uit ballingschap Klap voor anti abortusgroepen Voorwaardelijk voor au pair Spijt over besnijdenissen Drugshandelaar opgepakt Gephardt geen kandidaat Jordan ontkent dat zwijgen van Monica Lewinsky is afgekocht Aardschokken in Zuidoost-Spanje Briefbommenmaker veroorzaakt tumult Onfatsoen bestraft met zweepslagen Grote vapenvondst in Kosovo Öcalan na zwerftocht op Grieks y eiland Corfu Opnieuw amok op Ambon Strakke 'spelregels' bij verkiezingen Indonesië Rotterdams Dagblad Woensdag 3 februari 1999 Lissabon De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Ali Alatas Leeft gisteren gezin- speeld op de stationering van een VN-vredesmacht op Oost-Timor, als het gebied onafhankelijkheid wordt verleend. Alatas zei te vre zen voor vijandelijkheden tussen separatisten en pro-Indonesische activisten. „De beste manier om toekomstige conflicten te voorko men zou kunnen zijn om de VN om hulp te vragen," zei hij in Ja karta. Indonesië kondigde vorige week mogelijke onafhankelijk heid aan voor de vroegere kolonie. Algiers De Algerijnse oppositie leider Hocine Ajt-Ahmed is giste ren naar Algerije teruggekeerd na twee jaar ballingschap in Zwitser land. Hij riep Algerijnen van alle politieke gezindten op om vrede te sluiten. Ail-Ahmed is leider van het centrumlinkse Pront van So cialistische Krachten (FFS). Tij dens de opstand die nu zeven jaar duurt, zijn zeker 75.000 mensen vermoord. „Zeven jaar is ge noeg," zei Ait-Ahmed gisteren. „We moeten vrede sluiten." Portland Anti-abortusactivisten hebben gisteren een zware klap moeten incasseren. Een federale jury in Portland (Oregon) bepaal de na een proces van drie weken dat zij zo'n 200 miljoen gulden moeten betalen wegens het aan zetten tot geweld tegen abortus klinieken en artsen via het Inter net en posters. De jury oordeelde dat de verdachten zich met hun website The Nuremberg Files en hun opsporings-posters met af beeldingen van artsen schuldig hebben gemaakt aan intimidatie. Londen De Australische au pair Louise Sullivan is gisteren in Londen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 15 maanden veroordeeld wegens de dood van een baby die een Nederlands- Frans echtpaar aan haar zorg had toevertrouwd. Sullivan (27) heeft bekend dat ze vorig jaar april de zes maanden oude Caroline Jon gen tijdens een voeding door el kaar had geschud omdat ze bang was dat het kind buiten bewust zijn was geraakt. Het kind over leed later aan hersenletsel. De straf werd voorwaardelijk opge legd omdat Sullivan een bijzon der lage intelligentie zou hebben. ParijsIn Frankrijk is een proces begonnen tegen een 53-jarige vrouw uit Mali die ongeveer vijf tig jonge meisjes heeft besneden. De ouders die opdracht hadden gegeven voor de besnijdenissen, zijn aangeklaagd voor medeplich tigheid. Kawa Greuu, bij de jonge slachtoffers bekend als 'Mama Greou', heeft de besnijdenissen bekend. Voor de rechtbank ver ontschuldigde ze zich.„Het spijt me als ik de meisjes heb bescha digd. Het is een traditie, ik deed het niet met opzet. Nu begrijp ik dat we ermee moeten stoppen." BogotaDe politie in het Colom biaanse Medellin heeft een be langrijke Amerikaanse drugshan delaar opgepakt. Justitie in de VS heeft direct de uitlevering ge vraagd van de 38-jarige James Spencer Springette. Behalve van handel in drugs wordt Springette ook verdacht van het witwassen van geld De Amerikaan zou circa twintig trips hebben gemaakt tus sen zijn geboortelanden het Zuid- Amerikaanse land. WashingtonDe leider van de De mocraten in het Huis van Afge vaardigden, Richard Gephardt, zal geen kandidaat zijn voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Gephardt zou van zyn no minatie afzien omdat hij meent weinig kans te maken tegen vice- president Al Gore. Bovendien ver wacht hij in 2000 speaker te wor den, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Gephardt houdt rekening met een nederlaag van de Republikeinen door hun aan pak van de Lewinsky-affaire. Washington De Republi keinse aanklagers in het af zettingsproces tegen de Amerikaanse president Clin ton willen dat de getuigen die achter gesloten deuren worden gehoord, ook recht streeks getuigen in de Se naat. De voorzitter van de aanklagers Henry Hyde kon digde gisteravond aan dat hij daartoe een voorstel zal in dienen. Hij zal niet vragen om andere getuigen. Vemon Jordan, een naaste ver trouweling en goede vnend van de Amerikaanse president Clin ton, heeft gisteren tijdens een ver hoor door aanklagers van het Huis van Afgevaardigden nog maals ontkend dat het Witte Huis het zwijgen van Monica Lewinsky heeft gekocht door haar een baan te bezorgen. Bronnen bij het verhoor zeiden dat Jordan had toegegeven dat hij zich op aandringen van Clinton had ingespannen om een baan voor Lewinsky te vinden. Eerder had Jordan gezegd dat hij door Clintons secretaresse Betty Cur- rie was gevraagd Lewinsky onder dak te helpen. Jordan onthulde dat Lewinsky hem had gebeld over de valse ver klaring die zy had afgelegd voor een jury en waarin zij haar seksu ele relatie met Clinton ontkende. Volgens Jordan is het goed moge lijk dat hij daarover tijdens een ontbijt met Lewinsky heeft ge sproken. Vorig jaar had Jordan zo'n ontmoeting nog glashard ont kend, maar Lewinsky heeft ge zegd dat ze met Clintons adviseur heeft gegeten in een hotel in Was hington. Lewinsky zei zich het ontbijt goed te kunnen herinne ren, omdat Jordan er op had aan gedrongen dat zij kladversies van liefdesbrieven aan Clinton zou vernietigen. Jordan sprak dit gis teren fel tegen. Jordan zei verder onder ede dat hij geen reden had gehad om aan te nemen dat de verklaring van Lewinsky vals was. Hij raadde haar destijds aan met haar advo caat te spreken, liet hij de aankla gers weten. De aanklagers hopen dat het ge draai van Jordan, die zich eerst niet en toen plotseling wel herin nerde dat hy op aandringen van Clinton had gehandeld, extra be wijs levert dat de president niet zuiver heeft gehandeld in de na sleep van zijn affaire met Lewins ky. Gisteren kregen senatoren de Sidney Blumenthal, voormalig medewerker van het Witte Huis, wordt vandaag in beslo ten zitting verhoord. FotoAP kans de videoband te bekijken van het verhoor van Monica Le winsky, die maandag moest getui gen in het afzettingsproces dat de Amerikaanse Senaat tegen Clin ton is begonnen. Volgens senato ren die het verhoor van Lewinsky hebben bekeken, zei de ex-stagi- aire weinig nieuws en is er derhal ve geen reden haar op te roepen om nog eens in het openbaar te getuigen in de Senaat Over de in houd van de ondervraging mogen Monica Lewinsky gisteren bij het verlaten van het Mayflo- werhotel in Washington. Foto Reuters de senatoren geen mededelingen doen. Vandaag wordt medewer ker van het Witte Huis Sidney Blumenthal gehoord. Het impeachmentproces, waarin Clinton wordt beschuldigd van meineed en belemmering van de rechtsgang, wordt morgen in de Senaat voortgezet. De Republi keinen hebben inmiddels twee voorlopige versies opgesteld van een verlüaring waarmee een eind gemaakt zou kunnen worden aan Vemon Jordan, vriend en raad gever van Clinton, getuigde gisteren voor de Amerikaanse Senaat. Foto Reuters het proces. Het gaat om een com promis waarbij Clinton een beris ping zou krijgen en zou moeten toegeven dat de verklaring die hij in augustus aflegde voor de grand jury „opzettelijk misleidend" was. De Republikeinen willen de ver klaring in stemming brengen voordat de Senaat zich uitspreekt over de twee aanklachten. In de Senaat is niet de tweederde meer derheid voorhanden die nodig is om Clinton af te zetten. Twee Spaanse vrouwen heb ben zich In de straten van het dorpje Mula op stoelen geïn stalleerd uit angst voor nieuwe aard schokken. Bin nen een uur de den zich giste ren In het zuid oosten van Spanje drie be vingen voor. Eén had een magnitude van 5,2. Zeven mensen raak ten gewond, achtmensen moesten be handeld wor den vanwege een zenuwin storting. De be vingen hadden hun epicentrum bij Mula, In de provincie Mur- cla, op 400 ki lometer ten zuidoosten van Madrid. De aardschokken werden langs een groot deel van de oost kust gevoeld. De bevingen waren de sterk ste In Spanje In vijfjaar. Foto J.F. More r»'AP Graz Meteen nadat hij gisteren de rechtszaal was binnengebracht schreeuwde hij „Lang leve het BBA" en bleef zo'n 20 minuten ra zen en tieren. Nadat staaf- en briefbommenmaker Fuchs (49) verschillende keren tijdelijk uit rechtszaal was verwijderd in een vergeefse poging hem te laten be daren, werd het proces uiteinde lijk zonder hem voortgezet. Met strenge bewaking en veel on verwachte tumult startte gisteren in het Oostenrijkse Graz het pro ces tegen ex-landmeter Franz Fuchs. Hij wordt ervan verdacht tussen 1993 en 1996 minstens 28 brief- en staafbommen te hebben gelegd en verstuurd. Bij een aan slag in '95 kwamen in het Oosten rijkse Oberwart vier zigeuners om het leven. Er vielen tientallen zwaar- en lichtgewonden. De meeste slachtoffers waren mensen die zich inzetten voor buitenlanders of minderheden. De aanklacht is gebaseerd op een dossier van 400,000 pagina's, maar er is geen direct bewijs dat Fuchs de bommenlegger was. Aanklager Johannes Winklhofer zegt dat Fuchs alleen heeft gehan deld en het enige lid en de beden- èr was van het BBA dat crypti sche brieven stuurde waarin de aanslagen min of meer werden opgeeist Maar een aantal mensen, onder wie enkele slachtoffers zoals de voormalige Weense burgemeester Helmut Zilk, zegt dat het onmo gelijk is dat Fuchs de aanslagen alleen pleegde. Kort voor zijn arrestatie wilde Fuchs met een bom zelfmoord plegen. Bij de explosie in zijn auto werden zijn handen afgerukt en raakten twee agenten gewond. In zijn huis werd bommateriaal aan getroffen alsmede brieven van het BBA, De rechtbank gelastte gisteren een onderzoek oir- vast te stellen of Fuchs geestelijk in staat is te recht te staan. De rechtszaak zal waarschijnlijk twee weken duren. Door Ka thy Gannon Pul-e-Charkhi Gehuld in een smerige bruine deken tegen de winterkou wry ft Gul Mohammed over de rechterhand die hij bin nenkort zal moeten missen. Hij is op diefstal van bijria 120 gulden betrapt en tot amputatie veroor deeld. In afwachting van het von nis, dat vrijdag wordt voltrokken, wordt hij vastgehouden in de Pul- e-Charkhi-gevangenis, aan de rand van Kabul, de hofdstad van Afghanistan. Voeden Mohammed erkent dat hij het be drag van een buurman heeft ge stolen, maar voert ter veront schuldiging aan dat hij het deed om zijn negen kinderen te kun nen voeden. De Taliban-rechters hebben hier echter geen bood schap aan: van dieven wordt een hand of een voet geamputeerd - in ernstige gevallen beide; moorde naars worden in het openbaar te rechtgesteld; personen die min der zware overtredingen begaan worden publiekelijke gegeseld. In het Taliban-recht staan op het knippen van een baard vy f zweep slagen en maximaal drie weken gevan genisstraf. Ook het spelen van muziek is verboden, evenals het be zit van een videorecorder of boe ken die buiten Afghanistan zijn gepubliceerd. Vrouwen die tijd doorbrengen in gezelschap van een man die niet tot de directe fa miliekring behoort, riskeren hon derd zweepslagen. Dezelfde straf geldt voor vrouwen die zich in het openbaar niet fatsoenlijk kleden, dat wil zeggen niet de verplichte 'burqua'een van de kruin tot de tenen vallende jurk met vitrage voor de ogendragen. De directeur van Pul-e-Charkhi. Maulvi Sharifuddin, is een fer vent aanhanger van het systeem: „Voordien hadden we meer mis dadigers, meest dieven, maar het publiekelijk straffen van mensen en geselen van vrouwen heeft de mensen ge leerd, en nu luisteren ze." De amputaties vinden, net als alle andere be straffingen in de regio van de hoofdstad, plaats in het voetbal stadion in Kabul. De dieven wor den meteen bestelwagen naar het stadion gebracht en door ambu lances afgevoerd. Artsen m blau we kiel en met een chirurgenmas ker voor dienen verdoving toe voor de amputaties worden uitge voerd. Gratie Moordenaars worden door fami lieleden van hun slachtoffers te rechtgesteld. De familieleden hebben krachtens de islamitische wet, de sharia, het recht de misda diger gratie te verlenen. In dat ge val kunnen zij recht doen gelden op een financiële schadevergoe ding. Er wordt echter zelden of nooit van die regeling gebruik ge maakt. Tank Niet alle straffen zijn duidelijk ge definieerd. Zo kwam onlangs een college van geestelijken in Kandahar, de zetel van het Tali- ban-bewind, bijeen om zich te be raden op de vraag hoe homosek suelen bestraft dienen te worden. Aanvankelijk was hel plan ue schuldigen tot de nek in het zand te begraven, om vervolgens een stuk muur op ze te laten vallen. Uiteindelijk werd echter besloten ze voorde muur te plaatsen en die door een tank omver te laten rij den. Na een half uur wordt het puin verwijderd; in het geval de gestrafte nog leeft, gaat die verder vrijuit. Sommige Afghanen zeg gen dat de benadering van de Ta liban vruchten afwerpt: ze behoe ven zelfs hun deuren niet langer te sluiten. Anderen gruwen van de straffen en het publiekelijke karakter daarvan. In januari wer den in het centrum van Kabul de geamputeerde handen en voeten van verscheidene dieven aan en kele bomen gehangen, wat een lo kale marktkoopman de verzuch ting deed slaken dat hij acht da gen geen vlees had kunnen eten. De Pul-e-Charkhi telt 520 gevan genen, op dertig na aanhangers van verzetsleider Ahmed Shah MaSs-wu. Zij w 01 deft volgens Fi- qri regelmatig bezocht door het Rode Kruis, dat hen schoenen, de kens en medicijnen geeft. „We hebben niemand die onschuldig is," zegt Fiqri. „Het zijn allemaal misdadigers. We arresteren alleen maar mensen die schuldig zijn." Pristina—Terwijl de internationa le gemeenschap zich opmaakt voor de vredesonderhandelingen over Kosovo, melden de Serviers de grootste wapenvondst tot dus verre in de Servische provincie. In een vrachtwagen met een. Ma- cedonisch kenteken zouden wa pens, munitie en uniformen ter waarde van een half miljoen dol lar zijn gevonden. De wapens waren bestemd voor het Kosovo Bevrijdingsleger U£K, dat streeft naar onafhanke lijkheid van Kosovo. De beweging maakte gisteren bekend een af- va-udiging te sturen naar de vre desonderhandelingen over Koso vo in Rambouillet bij Parijs, die zaterdag beginnen. Het U£K wil met drie man worden vertegen woordigd in de Albanese delega tie. Zij wil die vertegenwoordi ging bovendien leiden. Het U£K wil onder meer voorstellen dat er na een overgangsperiode van drie jaar een referendum onder de Kosovaren wordt gehouden. Ge durende die drie jaar moet Koso vo een „internationaal protecto raat" worden. De UQK is overigens verdeeld over deelname aan de onderhan delingen. Adem Demayi, die zich heeft opgeworpen als politiek lei der van de beweging, is ertegen naar het kasteel bij Parijs te gaan. „Wij 2ijn gevraagd naar Ram bouillet te komen om te capitule ren," zei hij tisteren. „Wij krijgen een soort autonomie aangeboden, maar het Albanese volk heeft de wapens niet opgenomen voor au tonomie. Het wil onafhankelijk en soeverein zijn om daarna te kun nen onderhandelen met Servte en Montenegro," zei Demaiji. De gematigde leider van de De mocratische Liga van Kosovo, Ibrahim Rugova, had als eerste aangekondigd naar de bijeen komst te gaan, die onder auspici ën staat van de Contactgroep voor ex-Joegoslavië. Ook vertegen woordigers van de Verenigde De mocratische Beweging van Rex- pep Cosja en van de Albanese stu dentenbeweging zouden naar Frankrijk reizen. De Contactgroep (de VS, Duits land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland en Italië) heeft de Alba nese partijen in Kosovo gemaand binnen twee y/eken een akkoord te sluiten ter beëindiging van het conflict dat al aan 2000 mensen het leven heeft gekost De Joegoslavische regering zegt morgen of zij naar Frankrijk gaat, nadat het parlement over de kwestie bijeen is geweest. Vice- premier Vuk Draskovic verwacht dat president Milosevic instemt met het vredesoverleg. Ruim 400 Albanezen hebben gis teren een demonstratie gehouden in Den Haag voor een vrij en onaf- hankelijk Kosovo. Zij menen dat hun volk jarenlang is onderdrukt en eisen erxenning van hun onaf hankelijkheidsstreven. Met hun protest drongen de betogers aan op NAVO-ingrijpen in Servië. De Albanezen startten hun tocht op het Malieveld en liepen zin gend en schreeuwend richting Binnenhof. Voorop liepen zes mannen die ieder een ietter van het woord Kosovo op hun T-shirt droegen. Bij het Binnenhof wil den de Albanezen een petitie overhandigen aan een vertegen woordiger van de Tweede Kamer, maar er was memand aanwezig vanwege een vergadering. Na af loop van de demonstratie deed een kleine delegatie alsnog eerf* geslaagde poging. Athene/Brussel In Athene, groeien de geruchten dat de Koerdische leider Abdullah- Öcalan zich toch in Grieken-,*,'^, land bevindt Nadat Öcalan, in Turkije beschouwd staatsvij- and nummer één, geweigerd, was in Nederland, zou het pri- vé-toestel met de PKK-leidef - aan boord via Milaan en Athe-"»"- ne zyn doorgevlogen naar hef"n/1 Griekse eiland Corfu. - - J Journalisten op het Griekse ei- land meldden gisteren dat j daar maandagavond laat een geheimzinnig vliegtuigje van het type Falcon was geland. Ongeveer drie uur later gingen twee of drie mensen van boord en vertrokken in een luxe wa gen met politie-escorte. Volgens de Turkse vice-minis- ter van BuitenlandseZaken Haktanir zou Öcalan tot zon dag, 'toen 'hij' naar 'Nederland probeerde te komen, zestien dagen langhebbenvastge- staan op een Russisch militair vliegveld. Ambon Op het Indonesische ei land Ambon is het geweld giste ren opnieuw opgelaaid. Groepen christenen en moslims achter volgden elkaar en plunderden en stichtten brand in Ambon-Stad. Zeker drie mensen raakten ge wond. De plaatselijke media spre ken van in totaal 94 doden sinds de onlusten vorige maand uitbra ken. In de stad geldt nog steeds een avondklok. De schermutselingen begonnen op een markt. Het leger loste waarschuwingsschoten maar dat hield plunderaars niet tegen. Le den van de nationale commissie voor de mensenrechten, die naar het eiland waren gekomen om de rellen van de afgelopen maand te onderzoeken, "nebben gevraagd met spoed te mogen vertrekken. Veel inwoners van de stad zijn ge traumatiseerd door het grote aan tal doden. Vandaag is vanuit Ambon op nieuw een groep Nederlanders naar Sulawesi geëvacueerd, een nabijgelegen Indonesisch eiland. Veertig mensen zijn van het vlieg' veld van Ambon vertrokken naar, de hoofdstad Ujung Pandang, op>H Sulawesi. Ook gisteren vertrok,.., vanaf Ambon al een vlucht mêfcwn Nederlanders. ~-~ Sinds de gespannen situatie aju- Ambon is een vertegenwoordiger-- van de ambassade in Jakarta b«b zig om de Nederlanders die het Molukse eiland willen verlaten, 5 hulp te bieden. In totaal hebben sinds de gewelddadigheden op Ambon 79 Nederlanders het ge bied verlaten. Een groot aantal is van Moluks-Nederlandse origine. Op Ambon zijn nog lach lig Neder landers getraceerd, van wie er 41 niet wegwilien, omdat ze geep,, problemen hebben met de situa tie. uitbouwen. „Deze verkiezingen zijn sowieso niet democratisch, want het leger krijgt op voorhand" al 38 zetels toegewezen in het par lement." Het verbod om op straat te de monstreren en de korte periode om campagne te voeren, maken het de politieke partyen niet ge- makkelijk hun wensen en plan nen voor het voetlicht te brengen en te dingen naar de gunst van de kiezer. Temeer daar veruit de meeste partijen pas zeer onlangs zijn opgericht en de bevolking nauwelijks weet waar ze voor staan. „Zeg dat er uiteindelijk 15 partijen aan de verkiezingen mee doen, dan wordt het zonder poli- tieke bijeenkomsten nog heel moeilijk voor ze om zich goed te presenteren," aldus Hikam. „De ruimte die de media kunnen bie- den, is ook beperkt." Deze maand moeten de partijen zich laten registreren. Een onaf hankelijke commissie beoordeelt wêuvc er aan ue wettcujiie eiser» voldoen. In het afgelopen half jaar heeft zich een ware explosie van partijen en partijtjes voorgedaan. Er zijn er nu zo'n 200 maar alge meen wordt ervan uitgegaan dat het merendeel afvalt omdat die een te smalle basis hebben. Door Theo Haerkens Jakarta Indonesië heeft strikte spelregels afgekondigd om de aanloop naar de algemene verkie zingen op 7 juni en de verkiezin gen zelf niet te laten ontaarden in geweld. Massabijeenkomsten en andere demonstraties op straat zyn taboe, politieke partijen mo gen alleen besloten bijeenkom sten houden. Om de tegenstellin gen tussen elkaar beconcurreren de partijen niet op de spits te drij ven, wordt de campagneperiode bovendien beperkt tot de 20 da gen die aan de verkiezingen voor afgaan. De gewelddadigheden die in de afgelopen maanden op grote schaal op verschillende plaatsen in het land oplaaiden, nopen tot maatregelen om de kans op her haling zo veel mogelijk te beper ken. „Het is verre van ideaal, maar je moet het zien in het per spectief van de situatie op dit mo ment," zegt politiek analist Mo hammad Hikam, verbonden aan de Academie van Wetenschappen. Hij ziet de afgekondigde maatre gelen als onvolkomenheden, maar accepteert ze bij gebrek aan beter en hoopt dat een volgende regering de democratie verder zal

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1