Mosdaken en open goten in autoluwe 'Boomgaert' Commotie rond andere Discovery Rotterdams Dagblad VTC neemt taxi's van Van Dodewaard over 'Plakpartijen' hopen op ommezwaai Schiedamse PvdA Vlaardingen gaat bij inrichting nieuwe buurt nog meer op ecolologische toer 'Branderspoort enorme blamage voor Schiedam' Onderzoek naar leef klimaat SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Nep-PTT'ers overvallen bejaarde vrouw Verwijderd uit winkelcentrum Met slok op achter het stuur Gewond na aanrijding Opknapbeurt en uitbreiding 'Kindervallei' GRATIS NAAR bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. Of bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 5 februari 1999 Vlaardingen Twee nep-PTTers hebben vanmorgen even voor half negen een 70-jarige vrouw in haar flatwoning aan de Fazantlaan in "Waardinnen overvallen, De mannen in PTT-pakken ston den bij de Vlaardingse voor de deur met een pakje. Toen zij opendeed werd het slachtoffer on der bedreiging van een vuurwa pen geboeid. Daarna gingen de overvallers er vandoor met een roomkleurige kluis met documenten en een on bekend geldbedrag. Zij vluchtten weg in een gewone auto. Omdat de vrouw klaagde over pijn in haar rug, veroorzaakt door een val, is zij naar het Holy Zie kenhuis gebracht. Schiedam De politie heeft gis teravond tijdens koopavond meerdere malen groepen uit het winkelcentrum De Nieuwe Passa ge verwijderd. Samen met enkele agenten van de Bereden Brigade hielden ze ex tra surveillances in en rondom het winkelcentrum. Reden voor de extra surveillances zijn klachten van winkeliers en bezoekers dat grote groepen jeugd het winke lend publiek lastig vallen. In totaal zyn meer dan vijftig jon geren weggestuurd. Schiedam/Maassluis—Een 50-jari- ge inwoonster van Schiedam is gisteravond met een flinke slok op aangehouden door de politie op de Prinses Beatrixlaan. Omdat de vrouw weigerde mee te werken aan een blaastest werd ze meegenomen naar het bureau. Daar werd alsnog een blaastest af genomen en bleek ze een promil lage van 1,55 in haar bloed te heb ben. Het rijbewijs van de vrouw is ingenomen. Een 40-jarige Maassluizer reed gisteravond met een alcoholpro- millage van 0,55 met zijn snorfiets over de Monsigneur W. M. Bek kerslaan. Omdat de man de boete van 190 gulden niet kon betalen, werd de bekeuring naar justitie verzonden. Ook de boete van 125 gulden van een 25-jarige Vlaardinger ging naar justitie. De automobilist reed vanochtend rond zes uur met 1,35 promille in zijn bloed over de Pro fessor Rutgersstraat Zijn rijbe wijs is ingenomen. Vlaardingen Een 15-jarige jon gen uit Vlaardingen is gister avond bij een aanrijding gewond geraakt. Een 31-jarige automobilist uit Vlaardingen verleende op de Pa rijslaan geen voorrang aan de knaap op zijn scooter. De jongen is voor observatie een nacht naar het Holyziekenhuis gebracht. De scooter is door de politie mee genomen naar het bureau. VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen knapt de komende maan den het park 'De Kindervallei' aan de Spechtlaan op. Er komen een jeugdhonk, extra speelmogeljjkheden en er wordt meer verlichting aangebracht. Daarnaast worden de paden geas falteerd en het krijgt het groen in het park in Holy Zuid-Oost een flinke snoeibeurt, zo kondigt de dienst Stadswerk aan. De opknapbeurt komt voort uit overleg tussen gemeente, de stichting Waterweg Wonen, bewo nersorganisatie De Toekomst, buurtbewoners en schoolverte- genwooröigers. De uitbreiding van de speelmoge lijkheden voorziet in een zeshoe kig springnet (op de plek van de voormalige vogelkooi), een asfalt- veld, een dubbele schommel, een baggertoestel en een glijbaan. Door Ben van Haren VlaardingenIn d'Engelsche Boomgaert verdwijnt regen water niet in het riool. De be woners krijgen het ter be schikking voor het wassen van hun auto en het be sproeien van hun tuin. Met enige trots wijst Stadswerk Vlaardingen in een folder op de 'zo milieuvriendelijk mo gelijke inrichting' van de nieuwe woonbuurt op het voormalige Kolpabadterrein. Voor morgen zijn door projectont wikkelaar Bokx 750 kandidaat-ko pers groepsgewijs uitgenodigd om tussen elf uur 's ochtends en vijf uur 's middags in het Deltaho tel informatie te ontvangen over het project van honderd koopwo ningen. Tekeningen en folderma teriaal van de vier woningtypen worden daar getoond, makelaars en andere deskundigen zijn be- schikbaar voor het geven van toe lichting op de inhoud van de uit te delen informatiemap. Behalve een prijslijst (met bedragen van circa 350.000 tot 750.000 gulden) en een aanmeldingsformulier voor de notariële loting op 19 fe bruari is er ook een speciaal ver vaardigde folder van de Dienst Stadswerk van de gemeente Vlaardingen bijgevoegd. Het is een eerste stap van de gemeente lijke dienst, die bij het maken van het inrichtingsplan van d'En gelsche Boomgaert betrokken is. Later volgt nog een inspraak avond. Anne Louise Vader, van Stadswerk, over de ecologische aanpak bij de inrichting van de nieuwe woonbuurt: „Het is het eerste project in Vlaardingen met integraal waterbeheer. In de Plan- ciusstraat, het BNG-project in de Westwijk, wordt weliswaar ook re genwater van de daken via een zo genaamde wadi naar de singels afgevoerd, maar in d'Engelsche Boomgaert gaan we veel verder. Hier krijgen alle woningen be groeide daken. De mos-sedum be dekking heeft isolerende eigen schappen, geeft een groen aan zicht en houdt vocht vast. De erva ringen elders met deze dakbedek king zijn goed." Verder is er sprake van herge bruik van opgevangen en gezui verd regenwater door de bewo ners. Weliswaar niet, zoals elders wel toegepast, bij het doorspoelen van toiletten. In de nieuwe Vlaar dingse woonbuurt kunnen bewo ners op een speciaal aangelegde wasplaats het water oppompen om hun auto schoon te maken. „Het gebruikte en met reinigings middelen vervuilde water ver dwijnt op die plek wel in het riool voor afvalwater, dat naar de zuive ringsinstallatie gaat," benadrukt Vader. Het 'schone' regenwater van de dakgoten en straten gaat via open goten naar zogenaamde moeras bekkens, waarin beplanting zorgt voor zuivering en vandaar naar een reservoir op de autowasplaats en naar de singels langs het vroe gere zwembadterrein. Dit gebeurt overigens uitsluitend in het autol uwe binnengebled van d'En gelsche Boomgaert. Aan randen, waar op de ontsluitingsweg en parkeerplekken auto's olie kun nen lekken, wordt het regenwater niet op deze wijze opgevangen. Vader: „Ook zullen we alle grote bomen handhaven. Twintig ei ken, kastanjes en beuken behou den over het terrein verspreid hun eigen plek en achttien andere worden binnen het openbare ge bied van de Boomgaert verplant." Pagina II: Nieuw woongebied een groene waterstad Grote paniek gisteravond nadat bij politie en brandweer omstreeks negen uur de melding binnenkwam datzich in de monding van de Nieuwe Waterweg een botsing had voorgedaan waarbij de Discovery betrokken was. Logischerwijs werd verondersteld dat het om de catamaran van Stena Une ging. Dat bleek echter niet het geval. Het betrof een pllotboot van het loodswezen met dezelfde naam, die tegen een dam in de Nieuwe Waterwég was gevaren. Er onstond onder de waterlijn een scheur van dertig centimeter in de boot, die ondanks dat hij water maakte, op eigen kracht koers richting Berghaven in Hoek van Holland kon zetten. Daar wordt de Discovery, die met pompen boven water wordt gehouden, gerepareerd. Niemand raakte gewond. Foto Roet dijkstra Schiedam De Schiedamse po litiek heeft met instemming ge reageerd op de door burgemees ter en wethouders ondernomen actie in de 'Branderspoort-affai- re'. Het college heeft bouwbe drijf Breur gesommeerd een deel van. de nieuwbouwwerk- zaamheden aan het Spinhuis pad te staken omdat er heel veel zaken niet zouden deugen. Dit gebeurt naar aanleiding van alarmerende rapportages door de dienst bouw- en woningtoe zicht en TNO. Er is een dwang som aan die bouwstop gekop peld, die inmiddels is opgelopen tot twee ton. „Heel moedig van het college," zegt PvdA'er Maarten Reude- rink, die er gisteravond binnen zijn fractie over sprak. „Men had natuurlijk ook net kunnen doen alsof er niets aan de hand was. Want het is natuurlijk geen re clame voor de stad. Maar er zijn meteen harde stappen onderno men en dat is te prijzen." Binnen de PvdA gaan overigens wel stemmen op om de nu ont stane problemen aan te grijpen voor een kritische analyse van het gemeentelijk aanbeste dingsbeleid. Gaat Schiedam wel in 2ee met de goede bouwers en projectontwikkelaars, luidt de vraag. CDA-fractievoorzitter Paul van Mansum: „Voor Schiedam is dit een enorme blamage. Het bij zondere bouwen in de stad wordt gepromoot. We hebben net de Dag van het Zweedse Wo nen achter de rug. Voor Bran- derspoort is met Ralph Erskine een wereldberoemde architect ingeschakeld en dan krijg je dit Mensen hebben de belangrijk ste investering van het leven ge daan, denken daar iets heel bij zonders voor te krijgen en dan blijkt het in de praktijk uit te draaien op wat gammele lego- woningen. Het is goed dat het college meteen actie heeft on dernomen en handelt in het be lang van de toekomstige bewo ners." Een aantal van hen heeft .de af gelopen dagen, gealarmeerd door de berichten, al naar de ma kelaar of de gemeente Schiedam gebeld. Vastgoedhandelaar Dop en Dop heeft inmiddels besloten binnen twee weken de kopers van appartementen in het in aanbouw zijnde Branderspoort- complex bijeen te roepen. Direc teur R. L. van Dop wil hen ge rust stellen over hoe de bouw loopt, nadat woensdag bekend werd dat volgens de gemeente Schiedam de kwaliteit van de bouw van 67 woningen in het complex 'ernstig te wensen over laat'. Van Dop noemt de ophef 'een storm in een glas water'. Volgens TNO en bouw- en wo ningtoezicht zit het complex in aanbouw vol gebreken. Er wordt onder meer gerept van scheve vloeren, gescheurde betonnen balken en niet aansluitende mu ren. Deels afbreken en opnieuw opbouwen, luidt het advies. Ongeveer tien kopers hebben gisteren de gemeente Schiedam gebeld, aldus J. van Vilsteren van de afdeling Bouwtoezicht. „Ze vragen zich na de berichten van woensdag toch af wat ze ge kocht hebben en willen nu wor den geïnformeerd. De kopers die belden zijn uitermate ver ontrust. Het idee dat ze een bouwval kopen hebben we weg kunnen nemen, want veel bouw technische problemen bij de Branderspoort zijn nog op te los sen," Van Vilsteren heeft niet de indruk dat de nieuwe eigenaren de koop willen heroverwegen. Doorverwezen Vastgoedhandelaar Dop en Dop heeft naar eigen zeggen 'twee of drie' kopers aan de telefoon ge had. Directeur Van Dop verwijst iedereen door naar bouwer Breur, die volgens hem het tra ject tussen verkoop en opleve ring afhandelt. De andere be trokken makelaar, Rubensplem, is ook gebeld door enkele ko pers. Ook deze werden doorver wezen naar Breur. De makelaar dij zegt verder niets met de bouwproblemen te maken te hebben. Normaal gesproken vindt bij de bouw van een appartementen complex de eerste vergadering van de vereniging van eigena ren een of twee maanden voor oplevering plaats. Van Dop vindt het echter nodig nu al uit leg te geven. Hij wil dat de ko pers, naast het vernietigende TNO-rapport, ook de drie andere onderzoeksrapporten te zien krijgen. Deze relativeren vol gens hem de conclusies van TNO. Breur, niet bereikbaar voor commentaar, weigert voor alsnog de bouwactiviteiten stop te zetten. Burgemeester en wet houders beraden zich nu op an dere stappen. WaterwegHet Projectbureau Westhoek, onderdeel van het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam, start volgende, week een groot onderzoek naar; het woon- en leefklimaat in onder, meer de Waterweg-regio. Het gaat hierbij om een telefoni sche enquête onder de inwo-V ners van dit gebied. In totaal worden twaalf ge meenten in de westhoek van Zuid-Holland bij het onder zoek betrokken. De resultaten zullen worden gebruikt bij het opstellen van een plan voor re creatieve ontwikkelingen aan^ de Noordzeekust en deWater-^ weg. Bestuurders uit de gemeenten in de regio hebben zich ver enigd in een overleggroep om samen te werken aan een toe ristisch en recreatief ontwik kelingsprogramma. Op deze manier willen zij de werkgele genheid in het gebied een nieuwe impuls geven. Daar naast willen de initiatiefne mers een verbetering van de woon- en leefkwaliteit berei ken voor de inwoners van het gebied dat wordt begrensd door de Noordzee, de Nieuwe Waterweg en de steden Den Haag, Delft en Rotterdam. De telefonische enquête vindt plaats om de behoeften van de inwoners op recreatief gebied te peilen. In elke gemeente zullen deze maand ongeveer honderd huishoudens worden benaderd. Vlaardingen Na bijna 25 jaar rij den er niet langer meer taxi's rond van het Vlaardingse familie bedrijf Van Dodewaard. Het be drijf verkocht verleden week ze ven taxi's en de bijbehorende ver gunningen aan de concurrent, de Vlaardingse Taxi Centrale (VTC). Deze nam twaalf medewerkers van Van Dodewaard in dienst en heeft nu in totaal 33 taxi's op de weg. Van Dodewaard blijft vanaf haar locatie aan de Energieweg koe riersdiensten draaien. Het bedrijf stopt vanaf 1 april wel met gehan- dicaptenvervoer, omdat het con- tract met Eurotax uit Schiedam niet wordt verlengd. Het taxibedrijf kwam vorig jaar juni flink in de problemen toen de FIOD en het GAK een inval bij Van Dodewaard deden. Het ver moeden bestond dat enkele chauffeurs zwart en grijs werden betaald. De fiscus legde na een onderzoek een claim van enkele tonnen neer. Om deze vordering kracht bij te zetten nam de belas tingdienst begin december het ge bouw, de inboedel en het comple te wagenpark van Van Dodewaard in beslag. Daags daarop besloot het loyale personeel het bedrijf aan de Ener gieweg uit protest tegen het optre den van de fiscus een dag lang te bezetten. Aan het eind van die be wuste dag kwam de belasting dienst met de directie van Van Dodewaard tot een betalingsrege ling. Het taxibedrijf mocht vervol gens weer gebruik maken van zijn wagens. Uiteindelijk zag het bedrijf zich om financiële rede nen toch genoodzaakt de taxi's te verkopen aan de Vlaardingse Taxi Centrale. Directeur-eigenaar P. M. van Drimmelen van VTC be nadrukt dat Van Dodewaard zelf hem heeft benaderd voor overna me. Van Drimmelen was geïnteres seerd en beide partijen kwamen tot een overeenkomst. Het perso neel dat meewilde naar VTC nam Van Drimmelen over. Het ging uiteindelijk om twaalf mensen. Van Drimmelen: „We hebben de boel in samenspraak met Van Do dewaard netjes afgehandeld. Ook met de belangen van het perso neel is veel rekening gehouden. De overname betreft puur het per soneel, de taxi's en de vergunnin gen. Met de belastingdienst heb ben we niets van doen. Dat is een zaak van Van Dodewaard zelf" Directeur J. van Dodewaard ver wacht volgende maand een nieu we belastingaanslag te krijgen. De eigenaar van de Vlaardingse Taxi Centrale noemt de gedwon gen verkoop voor Van Dodewaard overigens een trieste aangelegen heid, „Het is absoluut niet zo dat wij hier juichend rondlopen om dat we de concurrent hebben overgenomen. De samenwerking ging al die jaren goed, we vlogen elkaar echt niet in de haren. Bo vendien zijn we zelf ook al sinds 1955 een familiebedrijf, dus dan weet je wat het betekent als je de zaak van je vader moet verko pen." Door John Bunte SchiedamHet CDA hebben ze al mee. Maar de fracties van. SP en Groenlinks hopen de komende dagen ook binnen de Schiedamse PvdA nog wat steun te vergaren voor hun initiatiefvoorstel om als nog verkiezingsborden in de stad geplaatst te krijgen. Het afde lingsbestuur is, zo hebben zij ge hoord, al verre van gelukkig met het besluit van burgemeester en wethouders om dit jaar maar geen plakborden meer neer te zetten. Het Schiedamse college besloot enkele weken geleden, op voor spraak van PvdA-wethouder Aad Wiegman, dit jaar in de aanloop naar de verkiezingen voor Provin ciale Staten en het Europees Par lement maar af te zien van de aan plakborden. Een achterhaald middel, werd geoordeeld. Politie ke partijen hebben voldoende an dere wegen om de kiezer te berei ken. Bovendien worden dan pro blemen zoals in het verleden - toen affiches over elkaar werden geplakt en er zelfs een gang naar de rechter moest worden ge maakt- vermeden. Afzien van plaatsing leverde ook nog eens een besparing van 20.GD0 guiden op. SP en GroenLinks ontstaken in woede en zij kregen afgelopen maandag in een commissieverga dering steun van het CDA. Slecht Fractievoorzitter Paul van Mansum: „Het is gewoon een heel slecht voorstel. Het is een kaas schaaf-methode, waarvan we heb ben gezegd dat die niet meer toe gepast 2ou moeten worden. Wat wil het college hiermee? Wordt er geen belang gehecht aan de ver- Bezingen voor Provinciale Sta ten? Straks blijkt de opkomst la ger dan ooit te zijn en dan worden er krokodillentranen gehuild. En andere manieren om de kiezers te bereiken? Denken ze soms dat al le Schiedammers een internet aansluiting hebben? Dat zal toch niet" Het CDA zal maandagavond tij dens de vergadering van de ge meenteraad het initiatiefvoorstel van Yorick Haan en Judith Boer- tjens, de fractievoorzitters van SP en GroenLinks, steunen. Dat is nog niet genoeg voor een meer derheid, maar de indieners heb ben er goede hoop op nog enkele anderen over de streep te trek ken. Daarbij wordt niet alleen aan de kleine fracties gedacht, maar ook aan de PvdA. Dit vooral omdat binnen het afdelingsbestuur van Schiedams grootste partij twijfels over de juistheid van het besluit van Wiegman cs worden uitge sproken. Haan en Boertjens zeggen in een toelichting op het vanmorgen bij het college ingeleverde voorstel dat de plakborden nog steeds het eenvoudigste en goedkoopste middel zijn om verkiezingen on der de aandacht van de bevolking te brengen. Zijn die borden er niet meer dan wordt het wildpïakken in de hand gewerkt en dat zal de gemeente Schiedam uiteindelijk ook weer op kosten jagen. Volgens het tweetal hoeven eer der gerezen problemen ditmaal niet voor te komen. Ze stellen daarom voor te experimenteren met andere manieren van plak ken. Gewezen wordt op succesvol le werkwijzen in de steden Am sterdam en Maastricht. In de hoofdstad zijn op de verkiezings borden genummerde vakken aan gebracht. De politieke partijen plakken op de hen toegewezen ruimte. In Maastricht worden de affiches bij de gemeente ingele verd, die vervolgens de dan reeds beplakte borden overal in de stad plaatst. SP en GroenLinks stellen nu voor beide proeven in Schiedam toe te passen en nadien te evalueren. Voor de verkiezingen voor Provin ciale Staten op 3 maart kan het Amsterdamse model worden ge hanteerd en drie maanden later, wanneer het op 10 juni om Europa gaat, zou Schiedam op de Maas trichtse toer moeten. Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartles voor éèn van de Rotterdamse Pathé bioscopen cadeau. 0 Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee j I weken zijn gratis daarna betaal ik automatisch 31,98 per maand j Naam:Voorl: m/v j I Adres:...Nr. j Postcode:Plaats: I t Te I efoo n(i.v.m. controle bezorging) Bank/gironr.:Handtekening: I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service J Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1