3 *a Veel verdriet en bar weinig nieuws Niets deugt aan prestigeproject in Schiedam Afscheid van kijkgeld internet. werkt@demor» Amman heeft alle hoop laten varen Jordaniërs wachten gelaten op dood van Hussein Rotterdams. Pagblad.Pooime^lapfe Abonneeservice jj7£ SjLMEfcEMQuÊIe :X|lil •- - - J - v - 1 iipf§§§ Demon Internet Rotterdams Dagblad Z-^': - Zaterdag 6 februari 1999 Door Ad Bloemendaal Amman Het volk van Jor danië wacht verdrietig en ge laten op de dood van koning Hussein. De straten waren gisteren leger dan normaal op vrijdagavond. De meeste mensen zaten thuis voor de televisie of wisselden telefo nisch nieuws uit met vrien den en familieleden. De offi ciële aankondiging van Hus seins dood werd ieder mo ment verwacht, maar kwam niet. Dat zorgde voor een sur reële sfeer, alsof de tijd stil stond. Hoop was er niet meer. De koning zou gisteravond al klinisch dood zijn. Zijn hersenen zouden toen al niet meer werken en zijn lever en nieren functioneerden niet meer. Beademingsapparatuur hield zijn ademhaling nog aan de gang en zijn hartslag werd kunstmatig ge regeld. De familie wilde echter niet de stekker uit het stopcontact trekken, werd rond het zieken huis vernomen. De toestand van de" Honing was zo ernstig dat hij ook-zondereen dergelijke ingreep met een paar uren of hooguit een paar dagen een natuurlijke dood zou sterven. Afgelopen donderdag schreven de kranten nog dat de artsen in de Afrikaanse Mayo-klmiek erin waren geslaagd te voorkomen dat dcl kanker waaraan de koning leed,' opnieuw zou uitbreken. Zijn toestand werd ais stabiel om schreven en hij zou vol goede moed zijn. De meeste Jordaniërs wisten toen al beter, want het woestijn-ko ninkrijk is niet van de buitenwe reld afgesloten. De daken van Amman zijn overdekt met scho telantennes, waarmee een groot aantal Arabi- sche satelliet- zenders en westerse sta tions als CNN en BBC de huiskamers binnen ko- men. En steeds meer Jordaniërs zijn verslingerd aan het internet, met zijn duizenden nieuwsbronnen. Toen zijn vliegtuig gisterochtend in Amman landde, wist heel Jor danië dat de koning was tenigge- Ook in Israël werd het nieuws over de toestand van koning Hussein op de voet gevolgd. Met name door de Palestijnen, zoals hierin oost-jeruzalem. Foto RuthFremson/AP keerd om cp eigen bodem te ster ven, met zijn naaste familieleden geval werd duidelijk dat hij kunstmatig in leven werd gehou den. aan zijn zijde. Het was niet duide lijk of hij zijn terugkeer in Jorda nië bewust heeft meegemaakt, Volgens sommige berichten was hij al in coma toen hij uit de Ver enigde Staten vertrok. In ieder De Jordaanse televisie* zond de hele dag be schouwende programma's uit over het le- ven van Hus- sein, zonder „dat de kijkers iets gewaar werden over" zijn ge zondheidstoestand. Tekenend voor de vreemde sfeer m de afstandelijkheid van de verheid was dat de Jordaanse te levisie gisteravond premier Faiz Tarawneh telefonisch moest in terviewen. De premier waar schuwde het volk voor geruchten en voor verhalen 'waarmee de bui tenlandse media een primeur trachten te scoren'. Hij zei dat de koning 'een zeer intensieve medi sche behandeling' ondergaat en dat 'alle andere berichten alleen maar speculatie' waren. Schokeffect De grote voorzichtigheid waar mee de Jordaanse regering en de hofhouding het nieuws over de koning aanpakken, "heeft te ma ken met angst voor een schokef fect dat Husseins dood zou kun nen hebben. Het volk, dat al 46 jaar geen andere vorst heeft ge kend, zou de gebeurtenissen niet meer kunnen volgen. Minder dan drie weken"geleden keerde de ko ning in triomf terug naar zijn va derland. ffijylopgzelf het konink lijke vli ettuigTen «vë rteld e aan ie dereen dart"hij 'de Here zij dank' vrij was van kanker Een paar Sagen later was er in eens een andere kroonprins en via de buitenlandse,media Jppr? den de Jordaniërs over ruzie en intriges in de koninklijke familie. Toen kwam het nieuws over de te rugkeer van de koning naar de Mayo-kliniek en iedereen wist wat dat betekende. De nieuwe beenmergtransplantatie was dui delijk een noodgreep en iedereen wist dat zijn tweede terugkeer in Amman zijn laatste zou zijn. Vader „Het is zo snel gegaan, de laatste weken. Het lijkt zo onwerkelijk. Het is een nachtmerrie," zei gis teravond een krantenverkoper in het centrum van Amman. „De ko ning is bijna dood. Zijn lever en zijn nieren werken al niet meer. We weten het, maar waarom ver tellen ze ons niets?" De regering onderschat wat het volk weet en vooral wat het wil weten. Jordani ërs vertellen graag dat ze koning Hussein besehouwen als een va der, als iemand met wie ze heel vertrouwd zijn. Ze voelen zich buitengesloten nu ze niet precies mogen weten wat er aan de hand is. Achter de schermen werd giste ren ai gewerkt aan de voorberei dingen voor de begrafenis. In het Midden-Oosten wordt een li chaam zo mogelijk binnen 24 uur ter aarde besteld, maar dat is geen strikt islamitisch voorschrift. De verwachting is dat Husseins be grafenis zal worden bijgewoond door een groot aantal buitenland se staatshoofden en regeringslei ders. Clinton Het lange wachten heeft volgens ingewijden te maken met de tijd die nodig is voor het voorbereiden van een enorme veiligheidsopera tie. De komst van de Amerikaanse piesident Clinton met name vergt een enorme inspanning, waarbij ook de CIA en de veiligheids dienst van het Witte Huis betrok ken zijn. In Irak wonen ongeveer 400.000 Iraakse vluchtelingen en onder hen is een flink aantal agenten van president Saddam Hussein. Een andere reden is de staats rechtelijke consequentie van de dood van de koning. Zodra het nieuws officieel is, wordt kroon-- prins Abdallah ingezworen als zijn opvolger en moet de regering worden ontbonden en vervangen. _.(^erf.de samenstelling^ van het nieuwe."kabinet moét ,'ABdallaI^ een besluit nemen. Hij wordt daarbij gesteund door een forum van zes voormalige Jordaanse premiers. Door John Bunte enRemkoTanis Schiedam Desnoods een hek er omheen. Met een stevig slot. En goede afspraken met de politie. Öatzo gauw zich een bouwvakker o'p hét terrein begeeft er meteen wordt opgetreden. Want elke tube lijm, die nog wordt gespendeerd aari'ftet prestigieuze nieuwbouw project aan de rand van de oude Schiedamse binnenstad is er een tje téveel. Een keihard verbod, in gaand maandagochtend. De, 'ook maar ingehuurde, bou wers zijn het er helemaal mee eens. Onderzoeken van de ge meentelijke dienst bouw- en wo ningtoezicht en TNO zijn ook overduidelijk in de conclusies: af breken en opnieuw beginnen. En dat een jaar na de zo feestelijk in geluide eerste paal. De 'gemeente Schiedam hoopt nog steeds op een minnelijke schikking, maar speelt het nu hard. Al enkele maanden geleden namelijk werd het Zwijndrechtste ontwikkelings- en bouwbedrijf Breur min of meer gesommeerd de-werkzaamheden bij het Spin- hüispad te staken. Inspecties toonden namelijk onoverkomelij ke gebreken aan. Een greep uit de lijst: binnenmuren steken ettelij ke centimeters uit over de vloer- rand, met blokjes piepschuim worden hoogteverschillen en spe lingen opgevangen, betonbalken en -vloeren vertonen scheuren en pilaren staan zo ver van de oor spronkelijke plek dat er geen ruimte is voor warmte-isolatie. Bouw -en woningtoezicht legde het allemaal schriftelijk en op fo to's vast en confronteerde de bou wer ermee. Die schakelde op haar beurt eigen onderzoekers in, die oordeelden dat het allemaal wel mee viel. Schiedam huurde TNO in, die de eerdere bevindingen al leen maar aansterkte: dit was vol strekt ondeugdelijk. De gemeente Schiedam besloot daarop een bouwstop op te leg gen. Breur negeerde het en ver wees naar de eigen onderzoeken, die zouden aantonen dat met wat kleine aanpassingen alles weer in orde zou zijn. De bouwer annex projectontwikkelaar lapte de op gelegde stop, waaraan ook een tot De toekomst van het nieuwbouwproject Branderspoort is uiterst onzeker, nu zoveel fouten bij de bouw zijn ontdekt. Foto Roel Dijkstra inmiddels ruim twee ton opgelo pen schadeclaim was gekoppeld, aan de laars. Tot aan gisteren is gewoon doorgewerkt. Waarschijn lijk zal de rechter moeten uitma ken welke onderzoeken de mees te waarde hebben. Kwaadschiks Schiedam wacht er niet op en weet het al. Als Breur niet goed schiks tot het stoppen van de acti viteiten kan worden gedwongen, dan maar kwaadschiks. En dus is gisteren een brief van advocaat mr. Faro namens het college van burgemeester en wethouders naar Breur gegaan met de mede deling dat de al eerder afgekon digde bouwstop nu wordt geëffec tueerd. Met ingang van aanstaan de maandag is het bouwtterrein feitelijk tot verboden gebied ver klaard. „Dat betekent dus dat, eventueel door de politie, kan worden opge treden wanneer er toch wordt doorgewerkt," aldus een woord voerder van het Schiedamse ge meentebestuur. „We hopen dat het niet zo ver hoeft te komen en er samen met Breur constructief kan worden gewerkt aan een op lossing van de problemen. We 2ijn zelf al druk bezig met het opstel len van een herstelplan en daar zal Breur gewoon aan mee moe ten werken." De bouwer/projectontwikkelaar weigert dat vooralsnog. Er wordt aangestuurd op een confrontatie met de rechter, die zal moeten be palen welke onderzoeken de juis te conclusies hebben opgeleverd: die van Breur of die van de, door de TNO-aanbevelingen gesterkte, gemeente Schiedam. En dus werd er gisteren nog steeds gewerkt. Grote gat Op het bouwtterein in het zoge naamde Schienoko-gebied, tus sen de molens, zouden 145 koop woningen moeten komen. Het was het allerlaatste grote gat in de binnenstad, waar Breur twintig jaar geleden al eens heel schuch ter een plannetje voor indiende. Wethouder Adri Reïjnhout be sloot vier jaar geleden de knoop door te hakken en een meer dan ambitieus plan voor het gebied door te voeren. Schiedam was toen al op de Scan dinavische toer - de eerste plan nen voor het 'Zweedse' Sveapar- ken in het uitbreidingsgebied Spaland waren in een voorzichti ge ontwikkeling- en de wethou der strikte de beroemde architect Ralph Erskine voor een ontwerp. Branderspoort was geboren en Breur mocht het, ondanks wat la tent verzet, gaan uitvoeren. Nu lijkt dat dus voor een deel van het project, 67 woningen, een par keergarage en winkel/kantoor ruimte omvattend, te hoog gegre pen. De conclusies van TNO en de gemeente Schiedam zijn vernieti gend. Burgemeester en wethou ders van Schiedam verlangen nu aan de hand daarvan van de ver antwoordelijk makelaars dat zij (Dop DOP en Rubensplein) in overleg treden met de kopers. Di recteur Van Dop heeft inmiddels een spoedbijeenkomst met de toe komstig bewoners toegezegd. Daar zou ook Breur bij aanwezig zijn. Een van de kopers heeft van de makelaar gehoord dat die ver gadering al aanstaande maandag zou moeten plaatsvinden en de uitnodigingen vandaag in de bus sen vallen. Onder ogen Onder de kopers is de afgelopen dagen grote paniek ontstaan. Ze bellen voortdurend met deze krant, de makelaar en de gemeen te Schiedam. Op die laatste plek, bij bouw- en woningtoezicht, krij gen zij ook de rapportages en de foto's van de onderzoekers onder ogen.Als je dat ziet dan schrik je je echt wezenloos. Het zit gewoon helemaal fout," zegt een koper. Hij heeft gepoogd lotgenoten te mobiliseren, maar krijgt van Dop Dop geen enkele medewerking. Er wordt geweigerd namen van andere kopers te geven. Hij zegt te weten waarom: een zoon van Breur werkt bij het Schiedamse makelaarskantoor. Een andere koper komt met een vergelijkbaar verhaal. „Ik heb gis teren iemand onder valse voor wendsels laten bellen. Hij zei dat hij interesse in een huis in Bran derspoort had, maar een beetje was geschrokken van de berich ten de laatste dagen in de krant. 'Dat was allemaal gelogen', werd gezegd. De bouw zou perfect op schema liggen en er was helemaal niets aan de hand. Terwijl er ge woon minimaal een half jaar ver traging is wanneer de gemaakte fouten moeten worden hersteld." Metselaars De bouwvakkers ter plekke geven de gemeente Schiedam en de nu actievoerende kopers groot gelijk. Ze werken stuk voor stuk voor on deraannemers en zijn de afgelo pen maanden van de ene in de an dere verbazing gerold". Timmer lieden en metselaars waren gis termiddag nog druk in de weer. Op diverse plekken van het Bran derspoort-complex, en dus ook op het 'verboden' gedeelte. Zij voe ren echter slechts uit wat de op drachtgever, in easu de sinds en kele dagen voor commentaar on bereikbare Breur, hen opdraagt. Maar alles wat doorsijpelt over Branderspoort klopt, zeggen ze. Een timmerman met een kwart eeuw aan dienstjaren: „In al die 25 jaar heb ik nog nooit zo'n kole- rezooi meegemaakt als hier. Ik wou dat ik hier nooit terecht was gekomen." Volgens hem zijn er van het bouwbedrijf van Breur nog maar heel weinig mensen present. Deze week zouden er acht zijn weggestuurd en zijn er vier uit zichzelf vertrokken. „Dat laatste kan ik me voorstellen. Ik zou me ook de tering schamen als ik voor Breur werkte." In de schaftkeet wordt op dat mo ment duidelijk dat de ingehuurde loodgieters gezamenlijk de hand doek willen gooien. Ze zien het niet meer zitten om werk te doen, dat straks wellicht voor niks blijkt te zijn geweest. Een enkeling twij felt nog. „Want je zit hier toch om je brood te verdienen." Maar dan is de hele groep het weer snel eens: er deugt gewoon helemaal niets van. Een timmer man krijgt massale ondersteu ning wanneer hjj een mogelijke verklaring voor alle ellende geeft. Al bij het storten van het beton is het helemaal mis gegaan, wordt geoncludeerd. Breur is volgens hem de schuldi ge en alleen slopen en herstellen kan de toekomstig bewoners een goed onderkomen bieden. Een collega: „Wij doen ons werk ge woon goed, maar het dreigt alle maal vrij zinloos te zijn. Het ligt aan de ruwe betonbouw, die deugt niet. Laat het maandag maar plat gaan. Iets anders zit er niet op." De Dienst Omroepbijdragen lijkt zijn langste tijd te heb-, ben gehad. Het kabinet-Kok is serieus van plan het kijk en luistergeld op een andere manier te innen of helemaal af te schaffen. Die laatste optie lijkt goed nieuws voor de tv-kijkers die jaarlijks zo'n 200 gulden moeten betalen. Voor vreugde is echter geen enkele reden, want betaald moet er hoe dan ook worden. Is het niet via de Dienst Omroepbijdragen, dan is het via het inkomen. Als het kijkgeld wordt afgeschaft gaat immers de belasting omhoog en houdt iedereen netto wat minder van zijn salaris of uitkering over. De publieke omroepen hebben verontwaardigd gereageerd op het nieuws dat staatssecretaris Van der Ploeg de huidige manier van in ning van het omroepgeld wil afschaffen. Zo verrassend is dat nieuws overigens niet. Het kabinet heeft vorig jaar zomer in het re geerakkoord al aangekondigd 'de mogelijkheid van fiscalisering van de omroepbijdragen te onderzoeken'. Maar dat gebeurde in een voetnootje dat kennelijk niet iedereen onmiddellijk is opgevallen. 'Fiscalisering van de omroepbijdragen' betekent dat de loon- en in komstenbelasting een stukje omhoog gaat. De publieke omroepen worden dan voortaan betaald uit de jaarlijkse belastingopbreng sten. Deze omroepen, die de programma's op Nederland 1,2 en 3 maken, zijn daar helemaal niet voor en dat is goed te begrijpen. Po litiek gesteggel over de besteding van die vele belastingmiljarden is, een jaarlijks ritueel. De omroepen vrezen dat ze op een kwaad mo ment minder geld uit de ruif krijgen, bijvoorbeeld als zich allerlei economische tegenvallers voordoen of kis een politieke meerder heid opeens veel nuttiger bestemmingen meent te weten voor de - ruim 1,2 miljard gulden die de publieke omroep nu jaarlijks krygt." Van der Ploeg kan nu wel bezweren dat dit heus niet zal gebeuren; maar deze PvdA-bewindsman en dit kabinet hebben natuurlijk niet het eeuwige politieke leven. Nieuwe coalities zouden straks best eens kunnen besluiten dat die publieke omroep het wel met wat minder dan die 1,2 miljard kan doen. Van die ongewisheid hebben de omroepen nu geen last want hun inkomsten zijn jaarlijks via het onafhankelijke, apolitieke 'inningskantoor' gegarandeerd. Er zitten meer haken en ogen aan het verplaatsen van het omroep geld naar het belastingkanaal. Zonder nadere maatregelen zouden de hogere inkomens opeens meer gaan betalen voor hun 'kijkgenot' dan mensen met een lager inkomen. Dat is uiteraard moeilijk te verdedigen, maar dat hoeft ook niet als alleen de allereerste belas tingschijf wat wordt verhoogd. Dan betaalt iedere belastingbetaler nog steeds evenveel. Verder moet vanzelfsprekend worden voorko men dat men per gezin, dat vaak uit meerdere belastingplichtigen bestaat, straks meer gaat betalen dan nu. Daarnaast zou een specia le regeling moeten worden getroffen voor degenen die om bijvoor beeld principiële redenen geen tv-kijken. Die mensen moet men via een achterdeurtje natuurlijk niet mee laten betalen voor iets dat men niet gebruikt en ook nu niet betaalt. Hetkabinetsplan zal dus moeten voldoen aan tal van randvoorwaar den, wil het acceptabel zijn voor én het publiek én de omroepen. Als Van der Ploeg c.s. daarin slagen, is 'fiscalisering' van de omroepbij dragen zo'n slecht idee nog niet en zullen alleen de zwartkijkers nog-treiiren. Afschaffing van de huidige manier,yah inning leyeft een besparing op van jaarlijks 60 miljoen gulden. Daan kan een aan tal nuttige, andere zaken van worden bekostigd. - Informatie over bezorging van de krant- maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004444 ook 91 LAVinU v4m pe wooRK* Pi£ (SESPRokEM Zj 1 ZAL PA5 LATER - - i - pterriet iinrgens zo eenvbudfg^A.;;-^.'.-'^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1