m Vloerverwarming' in weg geslaagd ia Koningin Noor neemt afscheid NNI r Schiedam en bouwer willen nog deze week probleem oplossen Systeem houdt wegen 's winters vorstvrij en voorkomt 's zomers spoorvorming 1 (GRATIS' Grat Zeppelin op Waalhaven onder de hamer Opinie Bijlmerenquête noopt tot herziening staatsrecht rgkamp zal g heel wat oeten rijden voor Oranje Alles aan Kronos Kwartet is anders Anton Geesink beschuldigd in Japanse krant Abonneeservice v Woifert van Borselen neemt maatregelen tegen leerlingen Docent verdacht van ontucht MOO 2 DAGEN Staatssecretaris wil minder spelletjes op tv Indonesië wil toch geen referendum in O-Timor Opinie 9 Sport 10,11 Regio 13 ev Economie IJ Ct&uyKd sTmineter 20 1 RTV21 ^Wereldkeuken 22 Nieuwe optie: deeïprovincie Rotterdam I Jaargang 8 Nummer 2417 Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 j nog 32d dagen tot Dinsdag 9 februari 1999 Een uniek affiche uit 1932 met de aankondiging van de komst van het luchtschip Graf Zeppelin op het vliegveld Waalhaven in Rotterdam en in Twente wordt overmorgen geveild bij veilinghuis Chris tie's in Londen. Het affiche over de Graf Zep pelin op vliegveld Waalhaven is één van de toppers van de veiling. Christie's verwacht dat het tussen de drie- en vijf duizend gulden zal opleveren. Het bezoek aan de Waalha ven bracht destijds vele Rot terdammers op de been. De mensen stonden in de hele stad op de daken om het luchtschip te kunnen zien. De poster is één van de hon derden verzamelobjecten over de luchtvaart die onder de hamer gaan. Naast affi ches worden modellen, fo to's, schilderijen, munten, porselein en hebbedingetjes als zakmessen met afbeel dingen van luchtschepen en vliegtuigen geveild. Een an dere topper is een houten model van het watervliegtuig 'Vliegende Schoen', dat in op dracht van de Duitse vlieg tuigbouwer Blohm *feVoss als showmodel is gemaakt- Dat moet tussen de tien- en vijf tienduizend gulden opleve ren. Foto Christie's Londen aw 4 Wisselvallig Winters Zie ook weerbericht op pagina 20 Tokio Anton Geesink wordt van daag in het Japanse ochtendblad Yomiugi Shimbun genoemd als een van de IOC-leden die gebruik hebben gemaakt van 'buitenspo rige gastvrijheid' door het organi satiecomité van de Olympische Winterspelen van Nagano U998j. In een groot artikel op de voorpa gina worden de namen van drie personen vermeld, die volgens een speciale onderzoekscommis sie overdreven veel gebruik heb ben gemaakt van douceurtjes van de Japanners. Dat zijn Mohamed Zerguini uit Algenje, Agustin Ar royo uit Ecuador en de Amerikaan Robert Helmick. Laatstgenoemde is voormalig IOC-lid. Daarnaast noemt Yomiugi Shim bun vijf IOC-leden, die volgens de onderzoekscommissie in mindere mate zijn verwend. Naast Geesink zouden dat de Zwitser Mare Hodler, de Zuid-Koreaan Kim Un Yong, de Portugees Fernando Ferreira Lima Bello en de Brazili aanse FIFA-voorzitter Joao Have- lange zijn. 'Snoepreisjes' Zij worden ervan verdacht de stad Nagano vaker dan normaal te hebben bezocht of zich te hebben laten vergezellen door anderen, die ook van 'snoepreisjes' gebruik zouden hebben gemaakt. De on derzoekscommissie brengt naar verwachting op 15 februari een rapport naar buiten. Geesink, die in 1964 tijdens de OS van Tokio goud won als judoka, kreeg vorige maand een berisping van een speciale onderzoekscom missie van het IOC omdat de or ganisatie van de Winterspelen in Salt Lake City geld had overge maakt voor de mobiele olympi sche academie van Geesink. Door Theo den Boer Rotterdam De honderden kilometers file, glijpartijen en afgesloten wegen in de wintermaanden kunnen wor den voorkomen als de web beheerders 'vloerverwar ming' aanleggen. Proeven met verwarming van het wegdek op de Haringvliet- sluizen zijn dermate positief dat waarschijnlijk nog dit jaar wordt besloten de eerste projecten met wegdekver warming uit te voeren. Het systeem, Winnerway geheten, kan onder de meest barre omstan digheden voorkomen dat wegen glad worden. Problemen als giste ren, toen hevige sneeuw zorgde voor bijna duizend kilometer file op de rijkswegen, zouden waar schijnlijk niet zijn opgetreden- Winnerway behelst de aanleg van een buizenstelsel en elektroni sche meetapparatuur in het weg dek. Als het wegdek te koud wordt, slaat automatisch een pomp aan die warm water door de buizen voert en zo de weg sneeuw- en vorstvrij houdt Hetzelfde water zorgt er 's zomers juist voor dat de warmte wordt af gevoerd zodat het asfalt relatief koel blijft en spoorvorming wordt voorkomen. Het water kan op honderd meter diepte in zand grond worden opgeslagen en is 's winters nog warm genoeg om het wegdek tp verwarmen. Er blijft zelfs een aanzienlijke rest warmte over voor bijvoorbeeld verwarming van gebouwen. Besparing „Het verwarmde deel blijft inder daad sneeuw- en vorstvrij," meldt mg D. R. S. van Hese, die namens Rijkswaterstaat bij de proef op de Harmgvlietsluizen is betrokken. Het verwarmings- annex koelsys teem kan volgend jaar met de ge plande vervanging van het weg dek v/orden aangelegd, als er geld voor wordt vrijgemaakt. Behalve dat het systeem de verkeersveilig heid aanzienlijk bevordert, ver wacht Van Hese een forse bespa ring op onderhoud aan de weg, omdat die dan minder door vorrt en hitte wordt aangetast. „De aaivl leg vergt zo'n vijfentwintig pro cent extra investering. Ik denk dat die zich in vijf a zes jaar terug verdient." Veel geld kan worden bespaard doordat economische schade wordt voorkomen. Er zullen min der files staan ir> verband met wegonderhoud en ook gladheid zal niet tot kostbare opstoppingen leiden. De mega-füe van gisteren zou bijvoorbeeld een economi sche sfchade van tientallen miljoe nen hebben veroorzaakt Directeur F. Smits van Winner way, het bednjf dat de vinding ex ploiteert, is overtuigd van de wer king van het systeem. „Je houdt de wegen er echt sneeuw- en vorstvTij mee Waar het nu vooral om gaat, is of het financieel haal baar is. Of de besparingen opwe gen tegen de investeringen." Voor zo'n veertig projecten woK den haalbaarheidsonderzoeken verricht, onder meer voor rijks weg 50 die door Brabant komt te lopen. .Zie ook pagina 3 Actueel Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18 OO tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur De Jordaanse koningin Noor (tweede van links) verlaat het koninklijk paleis in Amman met haar dochters Raiyah (links), Iman en Haya (rechts) nadat rij de begrafenis van haar man koning Hus sein had bijgewoond. Bijna alle landen van de we reld hadden een hoge vertegenwoordiger ge stuurd naar de uitvaart van koning Hussein, die op 7 februari stierf aan de gevolgen van lymfkan- ker, na een regeringsperiode van 47 jaar In het woelige Midden-Oosten. Zie OOk pagina 3 Actueel. FotoBIakeSeïi/Reuters Schiedam De gemeente Schie dam en Breur Bouwontwikkekng uit Zwijndreeht zoeken deze week nog een oplossing voor het con flict over het bouwproject Bran derspoort. Vandaag namen beide partijen op de bouwplaats van het prestigieu ze binnenstadsproject de stand van zaken op Donderdag wordt overlegd hoe het hoog opgelopen confkct kan worden opgelost en onder welke voorwaarden de bouwwerkzaamheden kunnen worden hen ai De gemeente heeft Breur, na een paar ernstige waarschuwingen, gesommeerd een deel van de nieuwbouwwerkzaamheden te vlaken omdat er veel zou manke ren aan de kwaliteit van het werk De bouwstop werd opgelegd naar aanleiding van rapportages van de gemeentelijke afdeling bouw en woningtoezicht en TNO in Delft. Daarrn wordt een vernieti gend oordeel uitgesproken over de kwaliteit van het werk dat Breur tot nu toe heeft afgeleverd Muren staan scheef, vloeren en balken vertonen scheuren en met blokjes piepschuim en hout wor den constructies gebouwd die de door uitvoenngsfouten ontstane hoogteverschillen en spelingen moeten opvangen en wegwerken. De bouwer heeft gisteren in aller- haast een informatiebijeenkomst gehouden voor verontruste ko pers. De bijeenkomst was bedoeld om de onrust weg te nemen, maar het bouwbedrijf heeft getuige de reactie van de kopers gisteravond het tegenovergestelde bereikt. Veel bezoekers verlieten de zaal voortijdig Twee kopers hebben inmiddels een belangenvereniging opge richt Met hulp van de Vereniging Eigen Huis willen ze een vuist maken tegen de bouwer Gister avond sloten de meeste kopers zich daar meteen by aan Telefoon: 010-4004 444 Rotterdam De leiding van de openbare scholengemeenschap Woifert van Borselen heeft drie leerlingen van school gestuurd om een einde maken aan de on rust die al enige tijd op de school heerst. De drie worden verant woordelijk gehouden voor een reeks van ernstige incidenten. Een van de leerlingen is afgelo pen weekeinde gearresteerd op verdenking van betrokkenheid aan onder meer brandstichting. Van de anderen wordt nog uitge zocht wat precies hun rol was Een aantal meelopers krygt een waarschuwing Er wordt met uit gesloten dat er nog meer leerlin gen voorgoed van school ge stuurd worden Zie ook pagina Rotterdam Gorindiem Een 51-jange oud docent uit Gorinchem is gisteren aangehouden op verdenking van ontucht met vrouwelijke leerlin gen in de periode van 1984 tol en met 1994 Drie oud-leerlingen deden eind vorig jaar aangifte Het bestuur van de scholengemeenschap voor voortgezet onderwijs Oude Hoven in Gonnchem ontsloeg de man in 1995 na ccn onderzoek door een onafhankelijke klachtencommis sievan de school Den Haag De publieke om roep moet vanaf het jaar 2000 minder amusementsprogram- 7 ma's uitzenden. Staatssecreta ris Van der Ploeg (Cultuur en Media) vindt dat Nederland 1, 2 en 3 meer aandacht moeten besteden aan informatieve en educatieve programma's en minder aan spelletjes en quiz zen. Om zich duidelijker te onder scheiden van de commerciële zenders moeten de omroepen op Nederland 1,2 en 3 samen werken om het bestel een beter 'eigen gezrtit' te geven. Elk net mag vanaf 20ÖÖ maxi maal een kwart van. zijn zend tijd vullen met verstrooiing Haalt een. omroep het percen tage met, aan dreigt intrek king van de zendmachtiging New YorkEr komt geen referen dum onder VN-toezicht in Oost- Timor. De Indonesische minister AIi Alatas van Buitenlandse Za ken zei dit na twee dagen, van overleg met zijn Portugese colle ga Jaime Gama bij de Verenigde Naties m New York. Alatas weersprak Gama, die giste ren optimistisch had gemeld dat Indonesië instemt met een refe rendum onder auspiciën van de VN over autonomie voor Oost-Ti- mor. Dat zo-» al in augustus kun nen worden gehouden Als de volksraadpleging wordt verwor pen zou Oost-Timor door Portugal en de VN worden bestuurd tot de onafhankelijkheid en de verkie zingen. aldus Gama. De voormalige Portugese overzee se provincie Oost-Timor werd in 1975 bu Indonesië ingelijfd. Ja karta heeft er een schrikbewind gevestigd, maar de nieuwe Indo nesische regering overweegt een andere status voor deze provincie tegen wil en dank. Ook ging Jakarta deels m op de internationale druk om de rebel lenleider Xanana Gusmao vrij te laten. Gusmao's gevangenschap wordt omgezet m een vorm van huisarrest m de buurt van de Crn- pinang-gevangems m Jakarta Dat gebeurt morgen. Den Haag Geen stadsprovincie, maar een deelprovmeie: datis één van de mogelijkheden voor de be stuurlijke toekomst van Rotter dam-Rijnmond. Het college van Gedeputeerde Staten is erover m gesprek met het dagelijks bestuur van de Stadsregio Rotterdam. Het provinciebestuur zoekt naar middelen om het democratisch te kort van de regioraad tegen te gaan. Voor de regioraad worden geen verkiezingen gehouden. Voor de Provinciale Staten zijn er wel verkiezingen - op woensdag 3 maart- en daarom denkt het college van GS aan een construc tie waarby een aantal statenleden zich vrijmaakt speciaal voor de Rotterdamse regio. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, J. M. Leemhuis- Stout, noemt het een verbetering van de gebiedsgerichte aanpak. In de afgelopen periode heeft ge deputeerde G. Brouwer zich spe ciaal met de Rotterdamse regio beziggehouden, bijgestaan door een statencommissie en een amb telijke staf, het programmateam Rotterdam, In de nieuwe opzet kan een be stuurlijke commissie worden ge vormd met eigen bevoegdheden. Artikel 80 van de Provinciewet maakt dat mogelijk. Een zwaarde re vorm is de deeïprovincie, op ba sis van artikel 85. Hiervoor zou den dan ook verkiezingen kun nen worden gehouden, net als het geval is met de deelgemeenten in Rotterdam. Ook dat zijn bijzonde re commissies met eigen be voegdheden en een rechtstreeks gekozen bestuur. Voorkeur Leemhuis heeft een voorkeur voor de bestuurlijke commissie, gecombineerd met het benoemen van grootstedelijke problemen tot provinciale projecten. „Ik heb geen behoefte aan lokale taken, dus van een uitholling van ge meenten zal geen sprake zijn." „Zuid-Holland moet m tact blij ven. Het zou zeer onwenselijk zyn om de zuidvleugel van de Rand stad, van Den Haag tot Dordrecht, te verknippen. Er is een grote sa menhang van problemen Een be stuurlijke commissie voor het Rotterdamse heeft het voordeel dat ze bestaat uit statenleden, die binnen de schoot van de provincie Zuid-Holland blijven." De nieuwe opzet kan als uiterste consequentie de opheffing van de Rotterdamse regioraad beteke nen, Het bestaan hiervan is gega randeerd tot2003 De Stadsregio Rotterdam is een gemeenschappelijke regelingtus- sen de achttien Rynmondge- meenten, maar heeft wettelijk enkele provinciale taken toege meten gekregen. Stadsregio en Gedeputeerde Staten zijn daar over m gesprek. Niet nieuw Het idee van een deeïprovincie is niet nieuw. De voor- en nadelen zijn begin jaren negentig bestu deerd Leemhuis ziet als nadeel dat n deeïprovincie als vierde bestuurslaag kan worden gezien. Zie c ak pagina Rotterdam p ierd |ÉyQ Postcode: Plaats:- Telefoon; Bank/glronr.: Handtekening:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1