Miljoenen tekort Roteb onderzocht 6 E c Uitgaven voor uitzendkrachten 'liepen gigantisch uit de klauw' De wereldplaat van het jaar 1998 Uitje voor sumoworstelaars El Al kon ongestoord op Schiphol terecht met gevaarlijke stoffen Ardennen geteisterd door struikrovers Leemhuis eist rem op nachtvluchten GRATIS! Cultuur Op Koers Boijmans kampt met negatief imago Haven slepers Smitzij'n 'afgetraind' Sport Jan Everse moet nog veel doen hij Sparta Geen voetbal bij de amateurs Huizenkopers in Schiedam stellen bouwer aansprakelijk HARDS SOFTWARE Abonnee Service Groep jongeren slaags met politie Stakingsdreiging NS in Randstad Regio 9 év Sport.12 ev-OpKoers 15 ev Economie 19 Barometer 20 RTV 21 Digitaal 22 Cultuur 23 ev Dubbele moord: twintig jaar cel Vrijdag 12 februari 1999 Nummer 2420 erdam Onafhankelijk restblaak 180 Rotterdam, 0KM0044001 nog323 dagen tot Door Hans Leber Eindhoven Ladingen met ge vaarlijke stoffen van El Al zijn. op Schiphol tot de crash in 1992 niet gecontroleerd. Personeel van de toenmalige dienst Luchtvaarton- derzoek (LVO) van de Rijkspolitie (RP) liet de loodsen en toestellen van El Al steevast links liggen bij hun steekproeven. „Toen we er wel een keer onder zoek deden, sprak mijn comman dant me daar op aan. Wat ik met zijn 'vrienden van El Al' deed? Zonnige'perioden Zie ook weerbericht op pagina 20 Rotterdam In verband met de gesteldheid van de terreinen is het amateurvoetbal in de distric ten West III en West IV in z'n ge heel afgelast Dat geldt voor zowel het programma op zaterdag als zondag. Over de wedstrijden in de hoofdklasse wordt de beslissing overgelaten aan de consuls. In district Zuid wordt vooralsnog wel gespeeld. Hetzelfde geldt voor het programma in het betaald vpetbal. Door Edwin Cometisse Schiedam Ruim zestig kopers van het project Branderspoort in Schiedam hebben aannemer Breur Bouwontwikkeling uit Zwijndrecht schriftelijk aanspra kelijk gesteld voor de schade ver oorzaakt door de bouwstop. De bouw van blok B van het com plex ligt stil omdat bouw- en wo ningtoezicht ernstige constructie fouten heeft geconstateerd. Het gaat onder meer om scheuren in beton- en vloerbalken en muren die uit het lood staan. De gebre ken zijn zo ernstig dat verder bou wen volgens de gemeente onver antwoord is. Bouwer Breur ontkent dat er ern stige problemen zijn. Volgens de bouwer is een bouwstop dan ook niet gerechtvaardigd. Het zou slechts gaan om 'enkele schoon heidsfoutjes' die in de afbouwfase worden weggewerkt. Tientallen gedupeerde kopers hebben zich inmiddels georgani seerd in een Vereniging van Eige naren en de hulp ingeroepen van de Vereniging Eigen Huis en het Garantie Instituut Woningbouw, Zij willen snel uitleg van de Zwijndrechtse bouwer over de ge volgen voor de oplevering van hun appartementen. Als zij woensdag geen bevredigende re actie hebben ontvangen, onderne men ze juridische stappen om dat antwoord af te dwingen. DISCOUNT pHBLOuAJIH ZA+zo 13+14 FEBR m isuur AHOY-ROTTERDAM |kortlnfl*bo^^iinirBr^ Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15,00 tot 16.30 uur Door Peter de Lange Rotterdam De Rekenka mer Rotterdam gaat uitzoe ken hoe het kon gebeuren dat de begroting van de Ro teb in 1997 met 23,2 miljoen gulden werd overschreden. De Rekenkamer doet het on derzoek in opdracht van de gemeenteraad. Die is niet te vreden met de verklaring die de Roteb voor het miljoenen tekort heeft gegeven. De Roteb boekte in 1997 een nade lig saldo van 45,5 miljoen gulden; ruim twee keer zoveel als werd verwacht. Er was rekening gehou den met een tekort van 22,3 mil joen gulden. Het negatieve resultaat beteken de een flinke tegenvaller voor de gemeenteraad, toen die in okto ber vorig jaar de rekening op maakte. Bij het opstellen van de begroting voor 1997 was de raad ervan uitgegaan dat de Roteb een forse efficiencywinst zou boeken. De Rekenkamer wil allereerst we ten waarom het begrotingstekort ruim honderd procent hoger is uitgevallen dan gepland. Vervol- "gons zal worden uitgezocht waar om degenen die daarvoor verant woordelijk waren niet tijdig heb ben ingegrepen. In de woorden van Rekenkamer-directeur R. B.M. Mui: „Wanneer was dit voor het eerst bekend, wie wisten het en wat hebben zij gedaan om het te voorkomen." Algemeen directeur K. Voormeu- len van de Roteb zegt dat hij hal verwege 1997, enkele maanden na zijn aantreden, het college van burgemeester en wethouders al heeft gewaarschuwd vooral te op timistische verwachtingen over de efficiencywinst. Voormeulen was in mei 1997 interim-directeur Houwer opgevolgd, die in de plaats was gekomen van de in fe bruari 1996 vertrokken directeur H. Kros. Voormeulen geeft ver schillende redenen voor de bud getoverschrijdingen. De hoofd oorzaak was volgens hem het op grote schaal inschakelen van uit zendkrachten, die de arbeidstijd verkorting onder het vaste perso neel moesten opvangen. „Dat is gigantisch uit de klauw gelopen," Hij schat dat deze post alleen al goed is voor twaalf tot dertien mil joen gulden. Uitzendkrachten compenseerden ook het werk dat vuilnisophalers wegens nieuwe Arbo-voorschriften niet meer mochten uitvoeren. Verder gingen volgens Voormeu len 'heel wat miljoentjes'verloren doordat de markt voor klein che misch afval instortte. De Roteb, die hier in 1997 nog een aparte 'poot' voor had, haalde het che misch afval op tegen een tevoren afgesproken kiloprijs, maar kreeg van de verwerkingsindustrie een veel lagere prijs dan begroot. Ook de moordende concurrentie op de markt voor bedrijfsafval kostte de Rojeb veel geld, zegt Voormeulen. ook pagina Rotterdam Rojeb /2Ae oo Telefoon: 010-4004 444 Schiedam Een politiemacht van vijftig man heeft gisteravond het overdekte winkelcentrum De Nieuwe Passage in Schiedam 'schoongeveegd'. Twee politie mensen en een beveiligingsbe ambte raakten licht gewond. Ongeveer veertig jongeren keer den zich tegen de politie toen die een 17-jarige Rotterdammer wilde aanhouden omdat hij weigerde het winkelcentrum te verlaten toen de politie hem sommeerde. Daarop kreeg hij 'hulp' van een groep jongeren die de twee agen ten schopten, sloegen en kopsto ten gaven. Met versterking uit Vlaardingen en .Rotterdam ver wijderde de politie de groep hard handig uit het winkelcentrum. Fotografe Dayna Smith van do Washington Post ham In november vorig jaar deze foto Van een treurende vrouw op een begrafenis bij de plaats izbica in Kosovo. "World Press Photo' hééft dit beeld vanmorgen uitgeroepen tot Foto van het Jaar 1998. L. World Press Photo is de grootstejêariljks terug- kerende internationale wedstrijd vopf jirofesslof iriete persfotografen, Rotterdam Nederland is een uitje voor de 20-jarige Norio Shimotori, de evenoude Kazuhiro Sumino en de 22-jarige Takahito Saeki. Het drietal Japanse su moworstelaars, dat de man zo'n 135 kilo op de schaal brengt, voelt zich even bevrijd van de knellen de banden van het oosterse keurs lijf en geniet van het leven zonder meester. Vóór hun bezoek gistermiddag aan het Rotterdamse recreatie centrum Zevenkampse Ring voor een lesje sumo voor de jeugd na men ze in een restaurant elk vier porties spareribs tot zich; met toe behoren. Dat is andere koek dan thuis, waar ze het moeten doen met een speciaal dieet, met chan- ko nabe - een eiwitrijke soep met kip, ei, rundvlees, vis en groente - als hoofdgerecht, noedels toe en 's avonds bij het televisiekijken een potje mayonaise als snack. Daarbij wordt veel bier gedron ken. De grote jongens drinken ge regeld vijf tot zes liter per dag. Een goede sumotari, bijna een heilige in Japan, moet tenslotte op zijn gewicht blijven. .-■jW Vier kinderen nemen het in Zevenkamp op tegen een van de Ja panse sumoworstelaars, een kolos van zo'n 135 kilo. Foto Peter de Jong/Cor Vos Eupen Mensen die komend weekeinde willen wandelen of langlaufen in de Belgische Ardennen moeten oppassen voor een dievenbende die zich schuilhoudt in holen, verspreid over het uitgestrek te natuurgebied. Dat staat in een waarschuwing die de Belgische rijkswacht afgelopen dagen heeft verspreid op plaatsen vu ar veel wandelaars er» langlaufers ko men. De waarschuwing geldt behalve in de Arden nen, ook voor de Duitstalige Oostkantons en delen van het Groothertogdom Luxemburg. Justitie in Eupen bevestigt het bestaan van de ben de, Het zou gaan om zwaarbewapende Roemeense struikrovers. Volgens de autoriteiten overvallen zij met de regelmaat van de klok nietsvermoedende recreanten. Zij verblijven in ondergrondse schuil plaatsen, die afgedekt worden met boomstammen. Voor justitie staat vast dat het gaat om criminelen die een militaire opleiding hebben genoten. Materiaal dat de struikrovers nodig hebben voor de aanleg van de ondergrondse verblijfplaatsen, ma ken zij buit bij rooftochten langs doe-het-zelfzaken. Rotterdam De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, J.M. Leemhuis-Stout, verlangt van het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam een grotere inspanning om de nachtvluchten op Rotterdam Air- port terug te dringen. Leemhuis pint het college vast op het maximale aantal van driehon derd nachtvluchten per jaar voor' toestellen groter dan zes ton. Die inspanningsverplichting, meent de commissaris, is opgenomen in het contract tussen de gemeente Rotterdam en de nv Luchthaven Schiphol, exploitant van Rotter dam Airport. De commissaris heeft het Rotter damse college een brief gestuurd, omdat zij heeft bemerkt dat het aantal nachtvluchten de vijfhon derd al ruimschoots gepasseerd is. Het aantal van vijfhonderd wordt genoemd in het huidige ge bruiksplan voor Rotterdam Air- port. Zij verwacht dat wethouder H. J. Simons (haven en economi sche zaken) bevordert dat het nachtverkeer wordt afgeremd. Volgens een woordvoerder van I PERFECT KOSTUUM Rotterdam Airport is in het nieu we contract tussen Rotterdam en Schiphol geen maximum aantal nachtvluchten vastgelegd. In het bestaande gebruiksplan voor het vliegveld wordt slechts aangege ven hoeveel nachtvluchten wor den verwacht. De Stadspartij is blij met de brief van de commissaris van de konin gin. „Een duidelijke terechtwij zing," interpreteert gemeente raadslid M. M. M. Kneepkens. Si mons beschouwt de brief echter als een stimulans om te werken aan een nachtregime op korte ter mijn. UtrechtHet treinverkeer in het hele land dreigt over twee weken in de ochtendspits volledig in het honderd te lopen als gevolg van werkonderbrekingen. In een brief aan het personeel roept de onder nemingsraad op 's ochtends tot zeven uur niet te werken maar te vergaderen. De werkonderbre kingen zijn gepland op donder dag 25 februari in Rotterdam, vrij dag 26 februari in Utrecht en dins dag 2 maart in Den Haag. Reden voor de werkonderbrekingen is onvrede onder het personeel over de hoge werkdruk. Die is vorig jaar vergroot als gevolg van uit breiding van de dienstregeling met 250 treinen. De NS noemen de acties voorbarig, omdat er nog overleg is met de vakbonden. Het gekke is dat ik me geen echte opdracht kan herinneren om El Al niet te controleren. Het gebeurde gewoon niet," zegt Ronald Sehnit- ker, die van 1384 tot 1992 chef van de dienst LVO was. Volgens hem werden jaarlijks meer dan honderd boetes uitge deeld wegens overtredingen bij het vervoer van gevaarlijke stof fen. „Dat gebeurde in al die jaren vele keren bij alle maatschappij en, maar nooit bij El AL Terwijl dat toch een van de grotere ver voerders was op Schiphol." Wapens De positie van El Al op de luchtha ven is de laatste weken omstre den, omdat ook op ander terrei nen sprake is van een uitzonde ringspositie. Zo mag beveiligings personeel van El Ai wapens dra gen. Een voormalig rijkspolitie agent op Schiphol die anoniem wil blijven, zegt daarover: „We stonden bij de passagiersbalie van El Al met karabijnen om ka- pingen te voorkomen. Maar ieder van ons wist dat we moesten gaan liggen als ér iets gebeurde: ze zou den het zelf oplossen. Er liepen al tijd Israëli's rond met zonnebril len en sporttasjes waarin hun au tomatische wapens met afgezaag de lopen zaten, de zogenoemde baby-uzi's," Schnitker beaamt dat: „Dat we bij die terminal ston den was meer uiterlijk vertoon." De uitzonderingspositie van El Al op het terrein van de beveiliging was al langer bekend. Over het volledig ontbreken van controle op ladingen gevaarlijke stoffen is tot dusver niets bekend. Schnit ker moet gissen waarom de con troles van El Al uitbleven: „Mis schien gold bij ons ook wel een soort ongeschreven wet: van El Al blijf je af." Zie ook pagina 3 Actueel en pagi na 5 Binnenland RotterdamDe rechtbank in Rot terdam heeft gisteren twintig jaar gevangenis als hoogste straf opge legd voor de doodslag op de 26-ja rige fysiotherapeute Viola Schilte en haar 32-jarige kennis Ronald' van Hunnik. Het tweetal kwam in december 1997 op bloedige wijze aan hun einde in een woning aan de Wagenmaker in Spijkenisse. Ze werden p s in september vorig jaar in de r;aardingse Broekpol der gevor ...en. Vier. mannen zijn veroordeeld voor betrokkenheid bjj de dood slag. De hoogste straf kreeg Pa trick V. (30) uit Spijkenisse: twin tig jaar cel, gelijk aan de eis twee weken geleden. Naast de dood slag werd onder meer bewezen ge acht dat hij twee keer op de politie heeft geschoten. Zijn maten kre gen elk twaalf jaar cel opgelegd. Ze werden vrijgesproken van be trokkenheidbij de schietpartijen. Zie ook pagina Rotterdam Postcotfe:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1