9 Schiedam ook voor Europa grote stad li Drie nieuwe stadsvilla's in Nunquam Perfectum Extra agenten in Nieuwe Passage na rellen Rotterdams Dagblad duin Breur voelt zich in goede reputatie aangetast SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Drie gewonden bij aanrijdingen Boete voor spookrijders Auto spontaan in de brand Burgemeester Seheeres heeft goed gevoel' na bezoek aan Straatsburg Leerlingen als stratenmakers Inbraak in woning In woning beroofd fik Tl KI BAD OPEN bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. [0Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement De eente twee "j weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 12 februari 1999 Door Edwin Comelisse SchiedamBreur Bouwprojecten uit Zwijndrecht voelt zich in z'n de goede reputatie aangetast. De beschuldiging van de gemeente Schiedam dat er ernstige fouten zijn gemaakt bij de ruwbouw van blok B van het project Brander spoort beschouwt het bedrijf als pen grove aantijging die iedere onderbouwing mist. Hoewel Breur nog steeds goed vertrou wen heeft in het overleg met de gemeente waarin een oplossing gevonden moet worden voor het bouwdebacle, bereidt het bouwbe drijf juridische stappen voor om tot opheffing van de bouwstop van blok B te komen. Breur zegt nog steeds zeer ver baasd en overdonderd te zijn door de bouwstop. De rapporten die de afgelopen weken op tafel zijn ge komen rechtvaardigen de drasti sche stap van de gemeente niet, zegt Breur die de uitvoerige rap porten van TNO en de gemeente wegwuift als 'sterk overtrokken'. „De thans voorliggende rappor ten, zowel van TNO en het eerde re rapport van de Schiedam se dienst bouw- en woningtoezicht, als de drie rapporten die het be drijf zelf door onafhankelijke des kundigen heeft laten opstellen, rechtvaardigen geen van alle het opleggen van een bouwstop. Het zelfde geldt voor het door de ge meente Schiedam afgegeven her stelplan," schryft het bedrijf in een persbericht. Het Zwyndrechts bouwbedrijf heeft twee weken geleden een procedure ingezet by de bezwaar- en beroepschriftencommissie om de kntiek van de gemeente te pa reren. De uitspraak van deze com missie zal echter pas eind maart worden verwacht. Daarom wil Breur nu andere rechtsmiddelen inzetten om voortzetting van de bouwactiviteiten aan blok B af te dwingen. Bij de voorbereiding van de juri dische koers richt het verweer zich onder meer op de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente Schiedam. Hier zou het volgens Breur een puinhoop zijn. Papieren die het bedrijf heeft in gediend bij deze afdeling zouden niet aan de verantwoordelijke personen zijn doorgegeven. De advocaat die door het bouwbedrijf in de arm is genomen richt het verweer dan ook op de vermeende organisatorische puinhoop bij de ze afdeling. Vlaardingen Bij een aanrijding tussen een automobilist en een fietser op de Burgemeester Heus- denlaan in Vlaardingen raakte een 13-jarig meisje uit Vlaardin gen donderdagochtend rond 8.30 uur licht gewond. Zy stak met haar fiets plotseling de weg ever, waardoor de 44-jarige Schiedam mer haar niet meer kon ontwij ken. Met een wond aan haar hoofd is het meisje per ambulance naar het Holy Ziekenhuis gebracht Omstreeks 22.00 uur ramden twee automobilisten elkaar op de Indu strieweg, Een 36-jarige Vlaardin- ger verleende geen voorrang aan een 34-jarige plaatsgenoot Beide bestuurders zijn naar het zieken huis gebracht met klachten aan schouder, rug en nek. Door verschillende oorzaken von den tussen gisterochtend en van morgen in totaal twaalf aanrijdin gen plaats. In de meeste gevallen was er alleen blikschade. Vlaardingen Bij een verkeers controle op de Van Hogendor- ptaan in Vlaardingen schreef de politie gisteren om 08.30 uur in twintig minuten tijd negen be keuringen uit voor rijden tegen het verkeer in. Schiedam Een auto op de krui sing van de Stadshouderslaan en de Willem de Zwijgerlaan in Schiedam vloog gisterochtend in brand. De brandweer had het vuur snel onder controle. Door John Bunte Schiedam/Straatsburg De gemeente Schiedam wil niet al leen in Nederland, maar ook volgens de Europese normen worden erkend als 'grote stad' met alle daaraan verwante pro blemen. Een kleine delegatie onder aanvoering van burge meester Reinier Seheeres verbleef de afgelopen dagen in Straatsburg om bij Europarlementariërs ook daadwerkelijk die status af te dwingen. Seheeres hield een goed gevoel over aan de gevoerde besprekingen. Schiedam komt meer en meer op 'de Europese kaart'. De delegatie keerde gisteravond per trein terug uit Noord-Frank- njk. Seheeres werd vergezeld door de wethouders Adri Reijn- hout en Aad Wiegman en de amb tenaren Herman Gerrits (grote stedenbeleid) en Frans Griffioen (gemeentelijk adviseur). Tijdens het anderhalve dag durend ver blijf in Straatsburg, voorbereid door de speciaal ingehuurde 'lob byist' Exman, werd gesproken met een aantal Nederlandse ver tegenwoordigers in het Europees parlement onder wie Piet Dan- kert, Frits Castricum en Peter Pex. Doel van het bezoek was ter plek ke te onderzoeken op welke Euro pese geldstromen Schiedam een beroep zou kunnen doen en hoe dat het beste kan worden aange pakt. De gemeente was daar in het verleden al meermaals suc cesvol mee. Seheeres: „Ik ben zelf een paar keer in Brussel geweest voor het Wilton Fyenoord-terrem, Dat heeft toen via de zogenaamde Renaval-gelden zeven miljoen gulden opgeleverd. Daarnaast hebben we vanuit Europa ook geld los gekregen voor de Gedis- Burgemeester Seheeres: ...vaker naar Straatsburg. Ar- Chieffoto Rotterdams Dagblad ülleerde Brandersketel en de Schiedamse molens." Het was Schiedam ditmaal vooral te doen om de 'grote stedenruif Voor grote gemeenten met speci fieke problemen zijn tal van sub sidieprogramma's ontwikkeld. Schiedam zou daarvoor normali ter echter steeds net buiten de boot vallen. Volgens de Neder landse normen wordt Schie dam erkend als gemeente met typische grote stadspro- blemen, maar in Europese ogen is het net allemaal iets te klein. „Er is," geeft Seheeres als voorbeeld, „een speciaal programma voor wijken met een zeer hoge werkloosheid. Maar 2o'n wijk moet dan een minimum aan tal inwoners hebben en dan komt Nieuwland er net wat te kort. Ons doel was bij de Europarlementari ërs duidelijk te maken, dat de nor men niet zo strak zouden moeten worden gehanteerd, dat een wijk bijvoorbeeld ook ietsje kleiner kan zijn. En op dat moment kun nen ze Sehiedam-Nieuwland als concreet voorbeeld geven." Bij de Europese subsidieprogram ma's wordt vooral gekeken naar achterstandge- bieden. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om werkgele genheid en op leidingsniveau van de inwo ners. Voor een land als Neder land is er een maximum aan het te verge ven bedrag. En vaak zjjn het de vier grote steden, die al heel veel van dat geld inpikken, „Laatst was er ook nog een Utrechtse delegatie in Straats burg," vernam Seheeres. Toch is hij optimistisch. „Al is het natuurlijk niet zo, dat we met zak ken vol geld in de trein zijn ge stapt. In veel gevallen zal het gaan om een lange adem-traject. Er worden door de Europese Com missie voortdurend programma's ontwikkeld. Het was voor ons van belang te weten aan welke criteria je voor welk programma moet vol doen. Dan gaan wij daar concrete voorstellen voor ontwikkelen, hangen er een prijskaartje aan en leveren het in. Vervolgens is het afwachten. Er zijn programma's die nu nog lopen, waar je op kunt inzetten, maar je kunt ook een volgende nemen. Het jS dus niet te zeggen wanneer je succes hebt," zegt de Schiedamse burge meester. Van wezenlijk belang is, stelt Seheeres, dat de Europarlementa riërs zich een beeld vormen van de Schiedamse situatie en bereid zijn zich voor de gemeente in te zetten. „Het blijft ook zeker niet bij dit bezoek. We zullen vaker gaan en we hebben hen uitgeno digd om naar Schiedam te komen. De kans is natuurlijk groot, dat ze dat in de aanloop naar de Europe se verkiezingen in juni ook zullen doen." Door Ben van Haren Vlaardingen - Het karakteristieke woon pand Nunquam Perfectum, aan de voet van de Maassluisse- dyk, m hartje VIaardingen, bevat over ongeveer een jaar drie stads villa's. Het Vlaardingse aanne mingsbedrijf Werner bv begint in de laatste week van februari met de renovatie. Vele jaren heeft de slopersbal dit en andere cultuurhistorisch waar devolle pandjes langs de oudste zeedijk van de regio bedreigd. Lang stonden ze eenzaam op het rond 1960 kaalgeslagen terrein tussen Maassluissedijk en West- nieuwland. Dankzij de Historische Vereni ging Vlaardingen (HW) kwamen het kalkzandstenen complexje Nunquam Perfectum en enkele andere dijkwoninkjes terecht op een gemeentelijke lijst van karak teristieke objecten. Maar toen de bouwkundige kwaliteit een aantal jaren geleden niet 'perfectum' en renovatie volgens de rijkssubsi dieregeling onhaalbaar bleek, leek het lot van de typische pand jes toch nog beschoren. Tegenwind Opnieuw roerde de Historische Vereniging Vlaardingen (HW) zich. Wethouder Kees van der Windt (stedelijke ontwikkelingen cultuur) maakte zich de afgelopen jaren sterk voor het behoud van Nunquam Perfectum en de over- hangende dijkwoninkjes tussen de nieuwbouw van projectontwik kelaar Slokker, in wat Paric Vlaer- dingerhout is genoemd. Hij kreeg veel tegenwind van CDA en D66, die de eis van behoud van de oude panden als belemmering zagen voor de ontwikkeling van nieuw bouw in de schaduw van de ge meentesecretarie. Ook de SRG werd onzeker in het gelonf op een oplossing voor een verantwoorde inpassing van het bestaande in de nieuwbouwbuurt. „Die dijlpvoninkjes zijn te rot om naar te kijken. Straks zijn de nieuwe woningen klaar en heb ben we nog geen uitzicht op ver betering van die oude panden," Do toekomst van het zeldzame kalkzandstenen woongebouw Nunquam Perfectum aan de voet van de Maassluissedijk is veiliggesteld. Wethouder Van der Windt en aannemer Arjan Meerman (Wemer bv) zijn ook optimistisch over het behoud van de overgebleven dijkwoningen. Foto Fred ubochant/Roei Dijkstra luidde de klacht van SRG-fraetie- leider Rien Lensvelt vorige maand. „Wij spannen ons tot het uiterste in om die oude waarden in dat ge bied te handhaven," reageerde wethouder Van der Windt. Het had veel voeten in de aarde maar met Wemer, die eerder een com pleet nieuwbouwplan rond de te handhaven oudbouw had ontwik keld in samenwerking met archi tect Wijnand Houdijk en de com missie Stad en Monument van de HW, bereikte Van der Windt uit eindelijk overeenstemming. De Vlaardingse aannemer stelde wel als voorwaarde, dat hy zich pas tot renovatie verplichtte na het vinden van kopers veer de ge moderniseerde oudbouw. Voor Nunquam Perfectum is hem dit inmiddels gelukt. Ruim een half miljoen gulden per stuk gaan de drie stadsvilla's kosten, die straks achter de tuintjes en de originele gevel van het pandje langs het ta lud van de Maassluissedijk verrij zen, Ook over de twee nog overge bleven, dichter bij de Markt gele gen, te renoveren dijkwoningen is directeur/aandeelhouder Arjan Meerman van Wemer bv in over leg met kandidaat-kopers. „Als we tot overeenstemming komen, gaan we ook daar beginnen," zegt hij. „De zaak ligt gecompliceerd, maar wij iaten de moed niet zak ken," zei Van der Windt vorige maand tegen Lensvelt in de raadscommissie voor stedelijke ontwikkeling. „Ik denk op korte termijn tot zaken te komen," rea geert Meerman. Vlaardingen Acht leerling-stra tenmakers werken sinds kort mee aan de bestrating van de Vianden- straat in Vlaardingen Westwijk. Via het Samenwerkingsverband Praktijkopleidingen Grond-, Wa ter- en Wegenbouw (SPG) zijn zij aan de werkervaringsplekken ge komen. De acht jongeren volgen een op leiding tot stratenmaker. Op het Zadkine-college in Rotterdam krijgen ze theorielessen en op de werkplekken die SPG voor hen zoekt, praktijkervaring. De aspirant-stratenmakers wer ken vier dagen per week in Vlaar dingen. De vijfde dag gaan ze naar school. De werkzaamheden zullen nog tot begin maart duren. Maassluis Een 63-jarige be woonster van de Wipperskade in Maassluis ondekte gisteren dat onbekenden haar huis waren bin- nengedrongen. De inbrekers kwa men binnen via een niet-afgeslo- ten raam aan de achterzijde van haar woning. Eenmaal binnen braken ze de sloten van de woon kamer en van de slaapkamer open en doorzochten ze alle laden en kasten. De bewoonster kon nog niet zeggen of zij spullen miste. Maassluis Tydens het wachten op de bezorging van haar maaltijd is een 90-jarige bewoonster aan de Maassluise Zuidvliet gisteren be roofd van haar portemonnee. De vrouw is slecht ter been en hield daarom de voordeur op een kier. Een vrouw stapte kort voor 12.00 uur binnen en informeerde of alles goed ging mei de bewoon ster. Terwijl ze met haar sprak, nam ze de portemonnee met daar in een onbekend bedrag weg. De bezorger van de maaltijd, die net na de dievegge arriveerde, pro beerde vergeefs de vrouw te ach tervolgen. Schiedam Zo'n vijftig politie mensen moesten er gisteravond aan te pas komen om een groep jeugd uit winkelcentrum de Nieu we Passage te verwijderen. Een groep voornamelijk Rotterdamse jongeren had zich tegen twee agenten gekeerd en deelde klap pen, schoppen en kopstoten uit. Met assistentie uit Vlaardingen en Rotterdam-West wist de politie uiteindelijk het Schiedamse win kelcentrum schoon te vegen. Aanleiding voor de massale vecht partij vormde de aanhouding van een 17-jarige Rotterdammer. De jongen was door twee agenten op grond van het samenscholings verbod gesommeerd zich te ver wijderen uit het winkelcentrum. De Rotterdammer weigerde ech ter, waarna hij mee kon naar het bureau. Een aantal vrienden sloot zich vervolgens bij hem aan, waardoor de zaak escaleerde. De politie Schiedam ziet in de vechtpartij 'een incident'. „We hebben de laatste tijd wel wat spanningen gehad rond de Nieu we Passage," verklaart hoofdin specteur Henk Dijkstra van de Schiedamse politie, „Maar dat past in de gewone hangjeugdpro- blematiek die we daar nu eenmaal hebben. En het leek gisteren een normale rustige avond, tot plots de vlam in de pan sloeg Overigens werden ook vorige week donderdag zo'n vijftig jon geren door de politie, die toen ook te paard actief was, uit de Nieuwe Passage verwijderd. Toen gebeur de dat zonder al te veel proble men. Dijkstra vindt de escalatie opmer kelijk, omdat het contact van de politie met de Schiedamse hang jeugd juist net sterk verbeterd was. „Dat is ook het trieste aan gisteravond," zegt hij. „Er was geen Schiedamse jongere bij Ze kwamen allemaal ergens anders vandaan, de meeste waarschijn lijk uit Rotterdam. Maar de Schie damse jeugd wordt erop aan geke ken." De hangjeugd vormt een vast pro bleem in het overdekte winkel centrum. Om de overlast enigs zins te bestrijden, sturen agenten en beveiligingsbeambten de jon geren vaak weg om de groepen te ontbinden. „Wjj benutten daar voor gewoon de Algemene Plaat selijke Verordening," legt Dijk stra uit. „Want veel winkelpubliek ervaart de hangjeugd als hinder lijk en intimiderend." Het Schiedamse winkelcentrum is populair bij jongeren uit de hele Rijnmond. Dat komt voorname lijk omdat het nergens anders in de regio op donderdag koopavond is. Een oplossing voor de hang- DE HELE WINTER DOOR (OOK 'S AVONDS)! Op donderdag gesloten mus» feestdagen en schoolvakantie Dutnrell DmnrelF I J74JJPW?- (070) Si SS |S5. hap//www dumreil nt DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! jeugdproblematiek zou kunnen zijn om de koopavond bijvoor beeld naar de vrijdag te schuiven. Maar daar wil hoofdinspecteur Dijkstra niet aan. „Absoluut niet zegt hij stellig. „Het kan niet zo zijn dat invloeden van buitenaf dat kunnen bewerkstelligen." Wel zullen er vanaf de volgende koopavond extra politiemensen surveilleren in de Nieuwe Passa ge. Maar het zal niet zo zijn dat het winkelcentrum dan vergeven is agenten. „We gaan er volgende week niet met tien paarden, een aantal honden of een peleton ME staan," zegt Dijkstra. „Het moet niet zo zijn dat we de Passage blauw gaan verven." Wel gaat de politie overleg plegen met de winkeliersvereniging van de Nieuwe Passage en zullen de gebeurtenissen van gisteravond besproken worden in het drie hoeksoverleg tussen burgemees ter, politie en justitie. Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagbiaf en ontvang twee kaartjes voor Mn van de Rotterdamse PathA bioscopen cadeau. Voorf: m/v Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Bank/gironr.: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naan Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam 1 I I (i.v.m. controle bezorglng)| li

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3