10 'Pas op voor cynisme over wijkposten politie' Zware celstraffen voor meedogenloze vrienden Deelprovincie Rotterdam valt slecht bij politici Beloning voor een weerbare opstelling Kralingse Bos kla^r voor winters weekeinde Monumentale villa museumwoning van NAi Roteb: onderzoek alleen maar ruis op de lijn Kinderhartcentrum Sophia wordt ongemoeid gelaten Plaatsvervangend hoofdofficier weg Bijlmer-enquête: vragen D66 over rampenbestrijding Drugsrunner ingesloten RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 februari Rotterdam Met het opleggen van de hoogste straf (twintig jaar cel) aan Patrick V. blijkt de Rot terdamse rechtbank in Rotterdam in de 30-jarige Spijkenisser de on betwiste leider te zien van de vriendenclub die verantwoorde lijk is voor de dood van Viola Schilte en Ronald van Huimik. Hoezeer V. ook niet wilde mee werken en hoezeer zijn maten hem tijdens het proces ook uit de wind hielden. Patrick V. wordt samen met zijn plaatsgenoten Danny P. (26) en en Patrick B. (23) en de 28-jarige An dy S. uit Hoogvliet verantwoorde lijk gehouden voor de gruwelijke dood van Van Hunnik en Schilte van een woning aan de Wagenma ker in Spijkenisse. Het tweetal vond de dood tussen de hennep planten Van Hunnik op de zolder van de moeder van Patrick B. teel de. Omdat er ruzie was onstaan over die wietplantage verzochten de moeder en haar broer om Van Hunnik een lesje te leren. Het werd een lesje met dodelijk afloop: Van Hunnik werd doodge stoken met een schaar, Schilte werd de schedel ingeslagen met een strijkijzer. Patrick B. was de gene die Van Hunnik neerstak, maar wie de fatale klap aan Schil te heeft uitgedeeld, blijft onduide lijk. De rechtbank heeft de vier vrienden uiteindelijk allemaal veroordeeld voor het medeplegen van doodslag. De overweging is dat de mannen allen medeplegers zijn omdat ze zo hecht en bewust samen optrokken tijdens en na het fatale incident Het beroep op noodweer van Pa trick B. werd verworpen. Van Hunnik zou hem met een pistool hebben gedreigd. Omdat de vier verdachten kennelijk voorbereid waren op een hardhandige con frontatie zou dit eventueel aan henzelf te wijten zijn. De rechtbank stelde vast dat de vier hoofdverdachten in wisselen de samenstelling ais groep gedu rende een periode een leventje hebben geleid gekenmerkt door 'excessief cocaïnegebruik en fixa tie op geldelijk gewin zonder enig normbesef .„In hoog tempo wer den auto's gestolen en voor inbra ken en gewelddadige diefstallen werd de hand niet omgedraaid," las rechtbankpresident mr. S.J. van Klaveren het vonnis voor. Ge doeld werd op minimaal tachtig autodiefstallen en het beroven van drugshandelaren onder be dreiging van vuurwapens. „Rondom en binnen de groep werd een sfeer van intimidatie ge kweekt met een volslagen gebrek aan oog, laat staan respect voor anderen," ging Van Klaveren ver der. Behalve de doodslag wordt het groepje het twee keer gericht schieten op de politie verweten. Het wordt vooral op het conto van V. geschreven, zoals nog een an dere poging tot doodslag. De eerste keer op de A1 was een politiewagen uit Deventer het doelwit. De agenten bleven onge deerd. In december 1997 ontsnap te een bestuurder van een politie auto in Spijkenisse op het nipper tje aan de dood. Twee kogels door boorden de voorruit en een be landde in de hoofdsteun. Daarnaast is V. veroordeeld we gens vuurwapenbezit, geweldda dige diefstal, inbraak en weder rechtelijke vrijheidsberoving. De straf van twintig jaar voor hem komt overeen met de eis van het Openbaar Ministerie. V. is eerder verdacht geweest van de moord op de 18-jarige Sabrina Pelizzon in 1996, De Spijkenisser tiener werd in augustus van dat jaar in haar nachthemd op de schorren van Scftouwen-Duive- land gevonden. Die zaak is offici eel nog steeds niet afgesloten. Patrick B„ Danny P. en Andy S. werden vrijgesproken voor het aandeel in drie schietpartijen, waarvan twee keer op de politie. Het werd aannemelijk geacht dat ze erbij waren. Omdat echter jus titie niet het medeplegen ten laste had gelegd, werd hun betrokken heid in juridische zin met bewe zen geacht Deze dne verdachten kregen al len twaalf jaar cel opgelegd. De of ficier van justitie had veertien en achttien jaar in hun zaken geëist. Behalve de dubbele doodslag gaat het bij hen om feiten als vuurwa penbezit, diefstallen en inbraken. B. is voorts veroordeeld voor door rijden na de aanrijding van een oude dame, die hvj ernstig ge wond achterliet, Dne van de in totaal zes verdach ten kwamen gisteren niet opda gen. Wel aanwezig ■waren de twee hoofdverdachten Patrick V. en Andy S, Uiterlijk bleven ze vnj onbewogen na het horen van de eisen. Af en toe zaten schudden ze het hoofd om even later te lachen als ze elkaar wat in het oor fluis terden. Het Openbaar Ministerie en de raadsman van V. konden gisteren niet aangeven of ze in beroep gaan tegen het vonnis. Door Kor Kegel Rotterdam De deelgemeenten waarschuwen voor een toene mend cynisme onder de Rotterdammers over de zin van poli- tiewijkposten. ,Ze zijn 's avonds niet open, vei- ligheidsassisten komen niet in de gevaarlijkste gebieden en het is al genoegzaam bekend dat deze mensen geen bekeuringen mo gen uitdelen, dus ook dat leidt tot scepsis," hield Charlois-voorzitter D. Boekhorst de gemeenteraad voor. Eerder op de dag opende hij nog een wijkpost van de politie aan deVaerhorst. Lookhorst sprak gisteravond na mens de elf deelgemeenten van Rotterdam. De vergadering ging over veiligheid. Rotterdammers, die zich weer baar opstellen tegen zinloos ge weld, behoren een attentie te krij gen namens het gemeentebe stuur, wilde de PvdA. Een motie hierover van PvdA-raadslid J. El lenkamp werd door de raad aan- genomen, Sympathie was er ook voor het idee van Groenlinks om de poli tie in een vroegtijdig stadium te betrekken bij plannen voor de in richting van de buitenruimte. De Rotterdam Plaatsvervangend hoofdofficier van justitie mr. R.A. F. Gerding (50) verlaat het Openbaar Ministerie (OM) in Rot terdam. Hij verkast naar Brussel om daar als Nederlands expert te gaan werken bij het permanent secretariaat van de Europese Raad. Gerding wordt belast met uitvoering van het Europese pro gramma ter bestrijding van de ge organiseerde misdaad. Met de nieuwe baan voor Gerding verdwijnt een gezichtsbepalend jurist van het parket in Rotter dam die er in 1975 als jurist zijn eerste schreden zette. Hy behoor de tot de OM-vertegenwoordigers die hun opwachting mochten ma ken bij de commissie Van Traa over bijzondere opsporingsme thoden, Hij was ook nauw betrok ken by de aanpak van de drugs problematiek in Rotterdam. Gerding fungeerde enige tijd als spreekbuis naar de pers in de hoe danigheid van persofficier. Als be handelend officier kwam hij de laatste jaren onder meer in het nieuws doordat hij namens het OM de zingende politieman Franklin Brown aanklaagde van wege ongewenste intimiteiten. Gerding begon in 1975 als rechter lijk ambtenaar in opleiding in Rotterdam. Tussen 1978 en 1981 werkte de jurist in Groningen in het kader van zyn opleiding om in 1981 weer terug te keren naar de Maasstad als officier van justitie, In de periode 1987-90 was Gerding gedetacheerd by het ministerie van Justitie. Daarna is hij onafge broken werkzaam geweest in Rot terdam. Vanaf 1994 was Gerding plaatsvervangend hoofdofficier. ftMtamm» die de afgelo pen dagen is gevallen. Is In het Kralingse Bos goed Wij ven liggen Met een paar mooie dagen voor de boeg lijkt het bos dan ook bijna uit te nodigen vooreen weekendwan deling door een winters landschap. Fo to Niels van der HoeverVRottw- dsma Dagblad politie heeft veel deskundigheid op straat- en buurtniveau, moti veerde GroenLinks-raadslid L. H, M. Kruse haar motie. Maar omdat wethouders Van der Tak en Simons zich afvragen of de po litie er de menskracht voor heeft, werd er nog niet over de motie ge stemd. Ook een motie van de WD over videocamera's in winkelstraten en uitgaanscentra wordt eerst voor advies aan het college van b en w voorgelegd. De raad wil exact de voor- en nadelen weten, al wordt erkend dat camera's een preventieve werking hebben op geweld en vandalisme. CDA-fractieleider LM.M. Bolsi- us pleitte voor het fiscaliseren van boetes in het openbaar vervoer. Zo kan de opbrengst worden be nut voor veiligheidsmaatregelen in het openbaar vervoer. Maar wethouder Van der Tak wil eerst advies inwinnen bij de regenng of dat ook mogelijk is. De gemeenteraad vroeg voorts een plan van aanpak om bezit van vuur* en steekwapens te bestrij den. „Veiligheid is voor de WD- fractie een van de belangrijkste programmapunten," aldus J.C. van Duin. Het WD-raadsüd was positief over de tweede vestiging van Justitie in de Buurt. De pakkans moet groter, vindt de WD. „In 31 procent van de geval len weet de politie de daders te vinden. Dat is mooi. Maar minder mooi is het als je je realiseert dat het in 69 procent dus niet lukt," zei Van Duim Hij pleitte ervoor om de deelgemeenten meer geld te geven voor veiligheid. Ook is hij voorstander van hogere boetes voor straatvervuiling. Ellenkamp (PvdA) en Kneepkens (Stadspar tij) vergeleken de tippelzone aan de Keileweg met een hel, niet al leen voor vrouwen. „Ik snap niet dat mannen hem daar omhoog kunnen krijgen," zei Kneepkens. Ellenkamp wil met spoed een de bat over het prostitutiebeleid in Rotterdam. „Veiligheid en het gevoel daarvan is essentieel in het leven van de burger," zei D66-fractieleidsler M. van Ravesteyn. „De verantwoor delijkheid daarvoor ligt niet al leen bij de overheid, ook bij de burgers." Kneepkens betreurde het dat geen enkele fractie het had over opzoomeren als middel om de sfeer in straten verder te verbete ren. Hij hield opnieuw een ver geefs pleidooi voor een conferen tie over geweldloosheid, om men sen op het idee te brengen dat het ook anders kan. Rotterdam Naar aanleiding van de parlementaire enquête over de Bijlmerramp heeft D66 in Rotter dam het college van burgemees ter en wethouders vragen gesteld over de manier waarop de ram penbestrijding in de Rotterdamse haven is geregeld. De enquête maakt volgens D66 duidelijk dat er binnen de ambte lijke diensten op zowel gemeente lijk, provinciaal als landelijk ni veau geen eenduidige opvatting bestaat over hoe het rampenteam moet worden geïnformeerd over de aard en omvang van gevaarlij ke stoffen en wie op de hoogte moet zijn van de feitelijke gege vens. Het rampenteam dient daarvan op de hoogte te zijn om de bevolking en de hulpverleners goed te kunnen beschermen, stelt fractievoorzitter Van Ravesteyn in haar schriftelijke vragen. Volgens D66 is het 'heel wel voor stelbaar' dat zich in Rotterdam ca lamiteiten voordoen die naar om vang en risico's te vergelijken zijn met die als bij de Bijlmerramp. De haven van Rotterdam is immers een mainport waar ongetwijfeld vergelijkbare gevaarlijke stoffen binnenkomen. Daarnaast is de concentratie van chemische stof fen aanzienlijk. Om die reden wil D66 van b en w weten: welke bestuurders en ge meentelijke diensten zijn primair verantwoordelijk in geval van ca lamiteiten, zijn er afspraken over hoe en tot op welk niveau verant woordelijken worden geïnfor meerd. en welke instanties kun nen als onafhankelijk rapporteur optreden voor het rampenteam? Verder vraagt D66 of er met dit soort rampen wordt geoefend, niet alleen op papier, maar ook daadwerkelijk met alle betrokken bestuurders, diensten en advi seurs. Rotterdam De villa Sonneveld, een van de monumentale woon huizen aan de Jongkindstraat in het centrum van Rotterdam, zal vanaf 2001 dienst doen als muse umwoning van het nabijgelegen Nederlands Architectuurinsti tuut. De villa is sinds 1997 in bezit van de Stichting Volkskracht His torische Monumenten (VHM). Het NAi krijgt het woonhuis in be heer. De villa Sonneveld werd in de jaren 1929-1933 gebouwd naar een ontwerp van de architecten Brinkman en Van der Vlugt. Dit architectenduo was ook verant woordelijk voor het ontwerp van de Van Nelle-fabriek. A. H. Son neveld, die de woning op het Land van Hoboken liet bouwen en naar wie de villa werd genoemd, was in die tijd een van de twee directeu ren van Van Nelle, De woning geldt als een van de schoolvoor beelden van het Nieuwe Bouwen, de architectuurstroming die licht, luchten ruimte centraal stelde. In het woonhuis is vee! van de oorspronkelijke aankleding be waard gebleven, Lichtarmaturen, klokken, kapstokken, ingebouw de kasten enturkooise badkamer tegels verkeren nog in de oor spronkelijke staat Het NAi wil het bouwwerk gebruiken als een één op één model, waarin het pu bliek de uitgangspunten van het Nieuwe Bouwen aan den lijve kan ervaren. Ondanks alle originele elementen is een restauratie van het pand dringend nodig. Archi tect Joris Molenaar is benaderd om de noodzakelijke restauratie plannen aan het woonhuis uit te voeren. Wanneer die operatie is afgerond kan het woonhuis drie dagen per week voor het publiek worden opengesteld. Het NAi en de Stichting Volks kracht Historische Monumenten zullen op 23 februari een overeen komst tekenen waarin het beheer van het woonhuis door het NAi wordt beklonken. Rotterdam Algemeen directeur K. Voormeulen van de Roteb is niet blij met het onderzoek door de Rekenkamer naar het begro tingstekort bij zijn dienst. Hij kan zich voorsteilen dat de gemeente raad het naadje van de kous wil weten. „Maar wij zijn, na de vele onrust ie er is geweest, net bezig een nieuwe Roteb op te bouwen. Zo'n onderzoek is dan alleen maar ruis op de lij n." Rekenkamer-directeur Mul, die eerder heeft gewerkt voor de Al gemene Rekenkamer (die de uit gaven van het rijk ^ontroleeert) en die ondermeer begrotingste korten bij het Gemeentelijk Ver voersbedrijf in Amsterdam Onder zocht, verwacht dat het onderzoek bij de Roteb in de tweede helft van mei zal zyn afgerond. De Re kenkamer Rotterdam werd vorig jaar ingesteld om de gemeentelij ke uitgaven te controleren. De Ro teb is de eerste gemeentelijke dienst die door de kamer onder de loep wordt genomen. Door Kor Kegel RotterdamDe vorming van een deelprovincie Rotterdam valt niet in goede aarde bij gemeente- en regiobestuurders in de Rijnmond. „Een onbeschaamde greep naar de macht," zegt D. Klaassen, voor zitter van de deelgemeente Prins Alexander, over deze suggestie van de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, JM. Leem- huis-Stout.„Laat de provincie dan meteen zeggen dat de Stadsregio Rotterdam onnodig is en dat ze zelf de dienst wil uitmaken," al dus Klaassen, Hij is tevens voor zitter van het beraad van de Rot terdamse deelraadsvoorzitters, Sigma geheten. 'Voorbarig' Loco-burgemeester H. J. Simons vindt dat de commissaris van de koningin „zeer voorbarig" is. Vol gens Simons heeft de Rotterdam se regio zo'n kater overgehouden aan het debacle met de stadspro vincie, dat de lokale en regionale politici in dit gebied er nog lang niet aan toe zijn om nieuwe be stuursmodellen te bespreken. „Ik heb mij zelf voorgenomen geen standpunt in te nemen over Commissaris van de koningin in Zuid-Holland, J.M. Leem huis-Stout: deelprovincie. Archiefoto Rotterdams Dagblad welk model ook. Het is al een hele opgave ora de regio over de in houd van de problematiek en de oplossingen op één lijn te krijgen. Eerst de inhoud. Pas in een veel later stadium komt dan de discus sie over de beste bestuurlijke or ganisatie die daarbij hoort," aldus Simons. Vice-voorzitter J. Wienen van de Stadsregio Rotterdam heeft zich eveneens „zeer verbaasd" over de uitspraken van koninklijk com missaris Leemhuis in een inter view in het Rotterdams Dagblad. „De provincie heeft diverse moge lijkheden voor de bestuurlijke toekomst aan ons voorgehouden met het verzoek er niet mee te koop te lopen. En nu komt de commissaris ermee naar buiten. Ik vind het overhaast We zijn daar nog lang niet aan toe. Per soonlijk zie ik helemaal niets in een deelprovincie. Hoe kun je nu het bestuur over zo'n belangrijk gebied als de Rijnmond overlaten aan een déélprovincie?" waagt Wienen zich af. Hij vindt die vorm te licht. Heimwee Klaassen heeft tot zijn verwonde ring gemerkt dat het NIPO onder zoek doet naar de voorkeuren voor een stadsprovincie, een deel provincie en een agglomeratiege meente. „Ik ben zelf gebeld. Het NIPO houdt ccn telefonische en quête. Nee, niet alleen onder be stuurders. Toeval dat ze ook bij mij uitkwamen. Ik heb gezegd dat ik niets in een deelprovincie zie." Wienen zegt nog altijd heimwee te hebben naar de tijd dat de stads provincie gloorde. Hij verwacht voor de Haagse regio nog veel Loco-burgemeester H. J. Si mons van Rotterdam: zeer voorbarig. Archieffoto Rotterdams Dagblad moeilijkheden bij het streven naar schaalvergroting voor de ge meente Den Haag ten koste van omliggende gemeenten. 1tfus uaar Sutgnawiü on«wCU»*, en die kans lijkt me niet gering, dan zal het velen de ogen openen dat ook een agglomeratiegemeente niet de weg is naar een bestuurlij ke oplossing. Dan zullen velen er kennen dat die stadsprovincie als basisidee helemaal zo gek niet was." Wienen: .Alleen was de naam stadsprovincie verkeerd. We heb ben absoluut gefaald om de Rot terdammers uit te leggen dat niet de stad opgeheven zou worden, maar dat het alleen om een be stuurlijke reorganisatie ging. Pavlov-reactie Provinciebestuurder G. Brouwer vindt het jammer dat de eerste re acties op het voorstel van de com missaris van de koningin zo nega tief zijn.„Het zal wel weer een Pa vlov-reactie zijn. Zo van: het komt van de provincie, dus deugt het niet Buitengewoon spijtig. Joan Leemhuis heeft gewoon een aan tal mogelijkheden op tafel gelegd. De deelprovincie is daar één van. Niets staat vast. Daar kunnen we dan toch op zijn minst een serieus gesprek over aangaan? Laten we nou niet zo snel negatief doen." Brouwer vindt dat er voor een deelprovincie veel te zeggen is „Dan heb je een orgaan dat over de Rotterdamse regio gaat en dat door de inwoners zelf gekozen is. Dat is beter'dan de huidige situa tie, waarin de regioraad geen ge kozen orgaan is en slechts bestaat uit gemeentebestuurders die bo venlokaal proberen te denken." RotterdanVUtrecht—Een mogelij ke sluiting van de afdeling cardio logie van het Sophia Kinderzie kenhuis is van de baan. De afde ling kan ongemoeid verder als re gionaal kroderhartcentrum en blijft, voornamelijk op het gebied van harttransplantaties bij kinde ren, nauw samenwerken met het Thoraxcentrum van het Zieken huis Dijkzigt Die aanbeveling doet de Hoofdinspectie voor de Gezondheidszorg aan minister Borst van Volksgezondheid Wel zijn en Sport. De hoofdinspectie heeft geadvi seerd alle acht kinderhartcentra te laten voortbestaan. Aanvanke lijk was sprake van mogelijke sluiting van vier centra. Voor waarde is dat de acht zicffbunde- len tot vier zogeheten clusters. In de praktijk komt dat erop neer dat (kinder)hartcentra uit nabij gele gen steden met elkaar moeten gaan samenwerken. Alleen Rot terdam hoeft geen aansluiting te zoeken bij een harteentrum in een andere stad. Dat het kinderhartcentrum in Rotterdam blijft bestaan, komt niet als een verrassing, „Officieus was dat ons al een tijd geleden ge meld. Ma2r natuurlijk zijn we er toch blij mee," zegt een woord voerder van het Academisch Zie kenhuis Rotterdam. „Het Sophia Kinderziekenhuis is vooral heel sterk als het gaat om aangeboren hartafwijkingen. En het hoofd van het Thoraxcentrum staat bekend als een uitmuntend thoraxchirug. Daarnaast maken we allemaal deel uit van het aca demisch ziekenhuis. Het was dus een heel logische zaak dat de han den ineengeslagen zouden wor den. Dat is overigens al enige ja ren geleden gebeurd." Het Thoraxcentrum schat dat jaarlijks vyf tot tien harttrans plantaties nodig zijn bij kinderen. Het gaat dan om kinderen met een ongeneeslijke en onbehan delbare stoornis aan de hartspier- functie, Beide hartafdelingeren de afdeling Kinder Intensive Care werken op dit moment aan een rapport waaruit moet blijken hoe veel geld en personeel nodig is om dat benodigde aantal transplanta ties uit te voeren. In de praktijk komt het erop neer dat de hartchirurgen van het Tho raxcentrum, die dus vooral vol wassenen opereren, ook hart transplantaties bij kinderen uit voeren. Ofschoon de afmetingen uiteraard veel kleiner zijn, is de operatietechniek hetzelfde. Het verschil zit in de begeleiding, de voor- en nazorg van het kind. Die taken zijn de verantwoordelijk heid van het Sophia Kinderzie kenhuis. Het kinderhartcentrum van het Academisch Ziekenhuis Utrecht/Wilhelmina Kinderzie kenhuis in Utrecht gaat samen met dal van het Academisch Zie kenhuis Nijmegen één van vier clusters voor kinderhartchirurgie- vormen. De zorg om het voortbe staan van het Utrechtse kinder hartcentrum lijkt daarmee defini tief van de baan. Het ministerie van VWS kan nog niet aangeven wanneer de minister het advies formeel bekrachtigt. Rotterdam De politie heeft van nacht op de Kralinger Esch de au to van een 2l-jarige drugsrunner tot stilstand gebracht De politie hield de man aan omdat de ver lichting van zijn auto met deugde. Hij kreeg daarvoor een bekeuring van 420 gulden. Bij controle bleek de man een belastingschuld te hebben, zodat zijn auto in beslag werd genomen. De man beschikte met over een geldig vreemdelin gendocument.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4