Buurgemeenten in trek bij Schiedammers Heitje voor een karweitje heet op z'n Vlaardings 'ijzerkoekje' Laatste obstakels voor bouwplan Gildeweg weggenomen Communicatie Uitmarkt Vragen over gladde trappen bij NS-station Country FM in Schiedam op de kabel Circa vijftig kunstenaars op manifestatie Voorlopig geen vergunning voor jacht op vossen; Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 februan 1999 Ik heb het tot nu toe steeds tegengesproken maar nu moet ik toch overstag: communicatie is een vak. Lange tijd gingen mijn journalis tieke haren overeind staan als vertegenwoordigers van peperdure coramunicatie-adviesbureau's oreerden over het gesprek aangaan met de burger" of 'een stukje kennisimplementatie naar de inwoners toe'. Kan het misschien een half uur korter en bij voorkeur in nor maal Nederlands, waren mijn cynische gedachten steevast, bij zulke bijeenkomsten. Maar deze week ben ik toch wat milder van mening geworden. Ik zal hei eerlijk toegeven: de communicatiesector heeft me deels over tuigd. Ik ben uiteraard niet helemdól overtuigd want daarvoor kruipt er bij mij nog te veel journalistiek bloed op plaatsen waar het niet gaan kan. Een soort antigif, als het ware. Nu zou de conclusie kunnen luiden dat die drommelse communica tiesector dat toch maar weer mooi voor elkaar heeft gekregen. Weer een schaap over de dam. Maar zo zit de zaak niet in elkaar. De be roepsgroep voor geïnstitutionaliseerde goed gebékte Brugmannen heeft namelijk niets te maken met mijn "bekering". Die eer kan wor den bijgeschreven op het conto van Breur Bouwontwikkeling uit Zwijndrecht. Deze metselman van het prestigieuze project Brander spoort hield deze week een informatiebijeenkomst in de Toekan vreetschuur in de Rotterdamse boven modale woonwijk HiBegeis- berg. Het was hem ter ore gekomen dat er mogelijk wat onrust was ontstaan onder de kopers van het Blok B van het project in de Schie- damse binnenstad De toekomstige bewoners waren geschrokken van de bouwstop die de gemeente Schiedam heeft opgelegd, gouden hun woningen wel op tijd worden opgeleverd» zouden ze überhaupt nog worden opgeleverd? En hoe zat het met die scheve muren en scheuren in balken én vloeren? Niets aan de hand, zo suste de hoogste baas van het Zwijndrechtse bouwbedrijf de commotie. Eigen rapportages en controles hadden dat aangetoond En als dat wel het geval was, betrof het schoonheids foutjes, Tijdens deze sussende woorden waren al ettelijke kopers boos weggelopen en in de zaal bereikte de collectieve woede het kookpunt Dit alles ging voorbij aan de tafel van bouwer Breur die stoïcijns bleef volhouden dat er geen reden bestond voor paniek. De kopers waren boos, emotioneel, zwaar teleurgesteld, ban&Deont- wijkende opstelling van Breur en consorten was daar debet aan. Ster ker nog: de directeur gooide nog een extra vaatje olie op het vuur toen hij impliceerde dat de kopers bij het vormen van hun mening ze kér lp beschouwing moeten nemen dat ze leken zijn en totaal geen verstand hebben van bouwen. Dit is dus een negatief voorbeeld van communicatie, of beier gezegd: het gebrek aan communicatie. De kansen lagen open voor Breur om de zaak te regelen en de kopers voor zich te winnen. Gewoon, door eerlijk te zijn, IX schreef het aan het begin van deze column: commu nicatie is een vak. Bouwer Breur heeft aangetoond waarom. Ik las een week geleden een mooie uitspraak in een achtergrondver haal over de Bijlmerdoofpot. De kern van het artikel was uiterst sim pel en ook van toepassing op het Schiedamse bouwdebêcle: hoe lan ger je volhardt in de leugen, hoe moeilijker het wordt om de waarheid te vertellen. EDWIN CORNELISSE Niet zo'n groots festijn als in Amsterdam, maar iets in Maassluise proporties Zaterdag 4 september houdt de Culturele Raad Maassluis (CRM) voor het eerst een uitmarkt in de Eerste Stad aan de Water weg, Op het pleintje voor Theater Schuurkerk gaan cultu rele verenigingen zich presenteren, terwijl ook de bi bliotheek en de muziekschool van de partij zijn. Op tredens zullen de dag verlevendigen. Vrijdag 12 februari SCHIEDAM Theater de Teerstoof. André Manuel met Braaf, 20.15u. Filmhuis. Wings of the dove, 21.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Kommil Foo met Bek, 20.0ÜU. Filmtheater Het Zeepaard. Sleeping Man, 2I.0ÖU. MAASSLUIS De Schuurkerk, muziektheatershow Trip Citroen, 20.30 u. ROTTERDAM Lantaren/Venster 20.30 Jesus loves you, the stoiy of diabled love. Rotterdamse Schouwburg grote zaal 20.15 Nederlands Dans Theater 1. kleine zaal 20.30 Dickicht. Witte de With 11.00-18.00 Film Festival. Jeugdtheater Hofplein 19.00 Pinokkio, De Vlerk 21.30 The Slackers Gadjids. 0G.3O New tricks. In den Boekenkast 21.30 Guus Rolls. Luxor Theater 20.15 Mahalia sing sister sing. Nighttown/Basement 23.00-05.00 The Future. Rotterdam TheaterWest 20.30 Canto General. Theater Zuidplein grote zaai 20.15 Budapester Klezmer Band. Kleine Zaal 20.30 Bert Schuiling. 'Allemaal Hollywood'. Bibliotheek theater 20.30 Theo Vincent. Schellinks 19.00 Moe ders Mooiste. Lantaren/Venster Drie 0-Akters. The ater 't Kapelletje 20.30 Lawine. Wijkgebouw Kame- lia 20.15 Heeft Spangen dat verdiend. Vertrek Cool- singel, Stadhuis 19.00 tot 21.00 Lichtjestour. Zaterdag 13 februari SCHIEDAM Theater a.d. Schie. Het Nationale Toneel met Ham let, 19.30u. Filmhuis. Sleeping man, 21.00u, VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Pater Moeskroen met {Ongewen ste Ultimiteiten, 2O.O0U. Podium Gallery X. Classi- coidskool: diverse dj's. Filmtheater Het Zeepaard. Wings of the dove, 21.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Harry Saksioni, 2G.30u, ROTTERDAM Ahoy" Rotterdam t/m 17.00 PC Discount, computer beurs. Lantaren/Venster 20.30 Jesus loves you. Rot terdamse Schouwburg Grote zaal 20.15 Nederlands Dans Theater. Witte de With t/m 18.00 Film Festival, de Doelen Jurriaanse Zaal 20.15 Muziek uit Marok ko. 19.30 Het Waterhuis. Grote Zaal 20.15 RPhO. 22.00 Mark Reece Band. Jeugdtheater Hofplein 19.00 Pinokkio. Maritiem Museum Prins Hendrik 1 m 17.00 Holland-Amerika modellenweekend. C5 Jazz 22.00 Herringtown Jazzband. De Vlerk 22.00 Subway. Gereformeerde Kerk, Bergsingel 16.00- 16.45 Orgelconcert. HAL. gebouw 22.00-06.00 M.T.C. Party. Luxor Theater 20.15 Mahalia sing sister sing. Mach 23.00 Bedrock. De Buurman 21.00 Jamsessie. Nighttown 23.00-05.00 The Tube. The Tube-Valen- tine night. Nighttown Theatercafé 21.00 Jazz in po pular. Bibliotheektheater 20.30 Theo Vincent Schellinks 19.00 Moeders Mooiste. Prinses Theater 19.00 De Prinses Revue. Rotterdamse Schouwburg kleine zaal 20.30 Dickicht. Theater Zuidplein Grote Zaal 20.15 Ierse Mannen in Korte Rokken. Kleine Zaal 20.30 Bert Schuiling 'Allemaal Hollywood'. Wïjkgebouw Clemenshuis Boergoenzers. Carnaval. WijkgebouwLombardijen20.00-G1.00 Seniorenbal. Schiedam De buurgemeenten Vlaardingen en Spijkenisse zijn de afgelopen jaren een flinke aan trekkingskracht blijven uitoefe nen op Schiedammers, die op zoek waren naar een nieuwe wo ning. Er verlieten meer mensen de Brandersstad dan er uit die ge meenten deze kant uitkwamen. In de periode van 1993 tot en met 1997 vertrokken 2445 Vlaardin- gers naar Schiedam; 2648 Schie dammers maakten de omgekeer de weg. Tegenover de 523 inwo ners van Spijkenisse die naar Schiedam kwamen stonden 675 Schiedamse vertrekkers. Dit blijkt uit gegevens in het deze week gepresenteerde Statistisch Jaarboek van de Bestuursdienst van de gemeente Schiedam. De vestigïngs- en vertrekcijfers zijn voor de gemeente van belang bij de ontwikkeling van de nieuw- bouwplannen voor de uitbrei dingsgebieden in met name Spa- land. Veel Schiedammers hebben de afgelopen jaren de stad verla ten, omdat zij elders wel de wo ning vonden, die ze in de eigen gemeente niet konden vinden. Schiedam lijkt er de komende ja ren veel beter in te zullen slagen bewoners voor de stad te behou den. Bijkomend positief aspect is dat het hier dc meer kapitaal krachtige inwcners betreft. Van daag sluit de inschrijving voor het eerste deelplan van Sveaparken en vooral vanuit Schiedam is daarop ingetekend Van de circa vijfduizend aangevraagde infor matieformulieren ging de afgelo pen maanden liefst 68 procent naar inwoners van de Branders- stad In het Statistisch Jaarboek, sa mengesteld door de gemeentelij ke afdeling Onderzoek Statis tiek, zijn de vestigmgs- en ver trekcijfers over de periode 1993 tot en met 1997 opgenomen. Over die vier jaaT bouwde de gemeente Schiedam een vestigingsover schot op van 2542 personen. Te genover 17.398 vertrekkers ston den 19.940 nieuwe vestigers Rotterdam Het positieve saldo werd voor een deel veroorzaakt door mensen, die zich vanuit het buitenland in Schiedam (en dan met name in de wijken Nieuwland en Groenoord) vestigden, tegenover 2626 vesti gers stonden 1704 vertrekkers: een verschil van 922. Nog aanzien lijk groter was de toestroom van uit Rotterdam naar Schiedam. Een kleine zevenduizend Rotter dammers verhuisden tussen '93 en '97 naar Schiedam; ruim 4600 personen maakten de omgekeer de weg. Andere gemeenten die aan Schiedam 'inleverden' zijn Den Haag (plus 157), Maassluis (plus 118) en Delft (plus 146). Vlaardingen en Spijkenisse wa ren met de enige gemeenten waar Schiedam mwoners aan verloor. Op bescheidener schaal gebeurde dat ook richting Capelle aan den IJssel, Hellevoetsluis en Dor drecht. De beheerders van het Uzerfcoekjesproject bij buurthuis De Pljpelaar, om ringd door het voorde ver huur beschikbare speel goed. Foto Fred Ubocham/Roel Dfjk- Door Jella Pichotte Vlaardingen Kinderen in "Vlaardingen tussen de 4 en 12 jaar kunnen sinds vorige week een klusje opknappen in ruil voor ijzerkoekjes. Voor deze ijzerkoekjes, plastic fiches, kunnen ze dan bij een ijzerkoekjeshok verschillende soorten speelgoed lenen, waarmee ze op het piein kunnen spelen. Een moderne versie van het 'heitje voor een karweitje', of, zoals de beheer ders zelf zeggen, 'voor wat, hoort wat'. Bureau Welzij nsprojecten van de trant van 'Ik kan dat niet, mag zij gemeente Vlaardingen wil het plein voor Buurthuis de Pijpelaar in de wijk Vettenoordsepolder weer vol hebben met spelende kinderen. Drie beheerders, Irene Boot, Denise Kan en Peter van Dijk, zullen in tweetallen vanuit hun kleine kantoor annex speel- goedhok het plein in de gaten houden. Zij 'verhuren' het speel goed en innen en geven de ijzer koekjes uit. De wat kleinere kinderen uit de buurt van de Willem Pijperstraat speelden eigenlijk nooit meer op het plein. Ze hadden veel last van de oudere jongens in de voetbal- kooi en de hondenpoep op het plein. Nadat de zandbak, die vol met kattenpoep zat, was wegge haald, werd besloten het plein aantrekkelijker te maken voor kinderen. En werd het uïtieenpro- ject opgezet. Het is gebaseerd op een vergelijkbaar project van de gemeente Rotterdam, dat al tien jaar draait onder de naam Duim- drop. Inmiddels hebben verschillende steden het project overgenomen, maar alleen Rotterdam mag de naam Duimdrop gebruiken. Het is de gewoonte dat het project wordt vernoemd naar een plaatse lijke lekkernij. En voor Vlaardin gen is dat uiteraard het ijzerkoek je. Qua vormgeving lijken de doorzichtige fel oranje ronde fi ches met een vijf erop, de ijzer koekjes, echter in de verste verte niet op de Vlaardingse 'delicates se'. Beloning Voor ieder klusje dat de kinderen doen, kunnen ze een aantal ijzer- koekjes verdienen. Dat kan door zelf speelgoed mee te nemen en anderen daarmee te laten spelen, anderen iets leren, of klusjes zoals koffiezetten voor de beheerders of het plein vegen. Afhankelijk van de zwaarte van de taak bedraagt de beloning tussen de vijf en de vijftien koekjes. Irene beseft dat de kans bestaat dat kinderen met elkaar gaan samenzweren om zo aan meer fiches te komen. „In de of hij mij dat dan leren?'. Want voor iemand iets leren krijg je 25 ijzerkoekjes. Die kunnen de kin deren dan weer onderling verde len.'" Als eenheid van de ijzerkoekjes is door de organisatie bewust voor vijf gekozen. „We konden de kin deren natuurlijk wel met één, twee of dne ijzerkoekjes belonen, maar vijf heeft een psychologisch effect," legt Ronald van Nieuwen- huyzen van het Bureau Welzij ns projecten uit. „De kinderen heb ben dan sneller het idee dat ze iets verdiend hebben." Daardoor hebben ze volgens De nise ook weer het gevoel dat het speelgoed waardevol is. „Laatst was er een jongetje dat de hele tijd al klusjes had gedaan. Hij had al tachtig ijzerkoekjes verzameld. Toen ik zei 'joh, koop nu wat' keek hij heel beteuterd en zei: 'Maar het is zo duur'," vertelt ze la chend. Jarig In de eerste week hebben zich ai vijftien jongens en één meisje aangemeld als lid. Vooral de tafel tennistafel is geliefd. Maar ook ballen in alle maten en vormen, skelters, skeelers en ander 'bui- tenspeelgoed' staan in het hok. De beheerders hebben al het een efl ander meegemaakt. Zo was er vorige week een jongetje jarig. „Dat kwam hij 's ochtends vertel len. Daarvoor kreeg hij 25 yzer- koekjes. Rond een uur of vyf kwam hij nog een keer vertellen dat hij jarig was en dat hij nog geen muntjes had gehad." De 'leden' worden zo veel moge lijk betrokken bij het project. Een kinderraad van 8 kinderen maakt elke week een krantje met daarin de leukste mopjes, receptjes, anekdotes en alles wat ze nog meer kwijt willen./De raad mag ieder jaar de helft van het budget dat aan speelgoed wordt uitgege ven zelf invullen. Zij kiezen het speelgoed uit dat wordt gekocht," vertelt Ronald. De beheerders verwachten dat de ijzerkoekjes een collecters-item worden. De kinderen proberen nu al zoveel mogelijk fiches te sparen door verschillende klusjes op te doen voor de drie beheerders. „Wij verwachten dat de bak bin nen een jaar of drie leeg zal zijn," zegt Ronald. Maar voorlopig zijn ze er nog niet doorheen. Op een rek in bet kleine kantoortje staat een bak met nog 8000 van de knal- oranje fiches. Voor het ij zerkoekjesproject kun nen kinderen op dinsdag tot en met vrijdag van 12.30 tot 18.00 uur en op zaterdag van 11.30 tot 16.00 uur terecht bij Buurthuis de Pij pelaar. Minder woningen en daardoor lager; in dezenieuwbouwvariant voor de Gildeweg kunnen de omwonenden zich wel vinden. Art impression Het Consort Schiedam Binnenkort kan worden be gonnen met de bouw van de zeventien wo ningen op het grasveld tussen de Gilde weg, Bouwmeesterweg en de Scheepvaart weg. Met wat aanpassingen in het oor spronkelijke bouwplan is tegemoet geko men aan de wensen en bezwaren van de omwonenden. Hiermee zijn de laatste ob stakels verwijderd en kunnen de heistel lingen worden geplaatst in de Woudhoek. Het oorspronkelijke bouwplan zorgde voor veel commotie bij de omwonenden van het perceel waar de zeventien woningen moe ten verrijzen. Zij zagen hun mooie uitzicht verdwijnen door de bouw van in eerste in stantie 32 woningen. Bovendien zou ook de privacy in het gedrang komen aangezien de nieuwbouw zeer dicht bij de bestaande flats was gepland. Dit alles resulteerde in een bezwaarschrift dat tot en met de Raad van State werd doorgeprocedeerd. Maai omwonenden, gemeente en project ontwikkelaar Bokx hebben elkaar nu ge vonden in een compromis waarbij alle par tijen water bij de wyn hebben gedaan. De woningen zullen in de eerste plaats niet zo hoog worden als oorspronkelijk de bedoe ling was en er zullen slechts zeventien in plaats van 32 woningen worden gebouwd in twee aparte blokjes. Het eerste blokje met elf woningen komt parallel aan 'de Scheepvaartweg en het tweede blokje met zes huizen verrij st achter het eerste blokje. De woningen met een inhoud van gemid deld 320 vierkante meter zullen ruim drie ton kosten. J'"/4** Schiedam De PvdA-fractie van de gemeente Schiedam maakt zich zorgen over de gladde trap pen bij het NS-station Nieuwland- De fractie heeft over dit onder werp schriftelijke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. De traptreden vanaf station Nieuwland naar het perron van de bus- en tramlijn waren donder dagavond nog spiegelglad, schrijft de PvdA-fractie in haar in leiding. Sterker nog: „In feite wa ren deze door herhaald gedeelte lijk ontdooien en opvriezen glad der dan ten tijde van de eerste sneeuwval afgelopen zondag avond." De Partij van de Arbeid vraagt het gemeentebestuur of zij niet haar mening deelt dat juist bij 'extre me weersomstandigheden' de toe gankelijkheid van het openbaar vervoer optimaal moet zijn. Verder vraagt de gemeenteraads fractie zich af wie verantwoorde lijk »s voor de gladheidsbestrij- ding op genoemde perrons en traptreden. Indien dat de ge meente is, wil de PvdA de verze kering van het college dat deze. 'nalatigheid' in de toekomst wordt' hersteld. Als het achterwege latent van gladheidsbestrijding is ge-, daan uit het oogpunt van bezuim-^ gingen, besluit de fractie, is daf 'een onjuiste bezuiniging die; moet worden teruggedraaid'. Schiedam Schiedamse country- liefhebbers kunnen vanaf heden ook via de kabel op FM 87.6 naar het radiostation Country FM luis teren. Het 24-uurs station heeft van maandag tot vrijdag van 07.00- 09,00 en 17.00-19.00 uut en zon dagmiddag van 12.00-15.00 uur gepresenteerde programma's. De overige uren worden opgevuld met een mix van 'old' en 'new1 country, waarbij het accent ligt op de hedendaagse countrymuziek met artiesten als Use de Lange, the Mavericks, LeAnn Rimes en Shania Twain. Ook geeft het ra dioprogramma drie keer per dag een agenda met country evene menten in het land. Schiedam De stichting Kunst- Werkt presenteert de jaarlijkse kunstmanifestatie in Schiedam dit jaar onder de noemer 'de Dub- beïkamer'. Van 28 mei tot 6 juni zullen circa vijftig kunstenaars hun werk ex-r poseren in de zalen rondom het- Stadserf en op historische locaties, in de binnenstad en langs de Ves ten. Tentoonstellingsmaker Koos vgnn Duinen richt zich op het zicht-, baar, voelbaar en beleefbaar rrja^ ken van de bedoelingen van kunstenaars. De toegevoegde" waarde zit in verkenning, ondèri/'' zoek, samenwerking en confron tatie. Al deze elementen zullen" aanwezig zijn in 'de Dubbelka- mer'. De kunstmanifestatie, die samen valt met het Haven- en Molenfes tival, is verbonden met de VSB Publieksprijs. Deze prijs gaat naar het kunstwerk dat het meest in de smaak valt bij hef publiek. Eén van de bezoekers van de ma nifestatie krijgt daarnaast de ge legenheid om een kunstwerk uit de exposities mee naar huis te ne men. Locaties van 'de Dubbelkamer' zullen herkenbaar zijn aan de kleurige baniers aan de gevels. Maassluis/Maasland De provin-"" cie Zuid-Holland geeft voorlopig geen vergunning om 's nachts met kunstlicht op vossen te jagen. Dan gaan de roofdieren, die over dag slapen, juist op pad om voed sel te zoeken. Natuurbeleidsmedewerker Assel- bergs van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij heeft een somber toekomst beeld, wat dit onderwerp betreft: Als volgend jaar de nieuwe flora- en faunawet in werking treedt, is er geen p.aats meer voor dc ple zierjacht." „Daar bestaat nu eenmaal geen maatschappelijk draagvlak voor. Mensen, die in Rotterdam tien hoog wonen, die nog nooit een ko nijn of haas hebben gezien, bepa len hoe wij omgaan met de jacht. Het is niet anders".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5