5 Pronk wil autogebruik verder ontmoedigen 5?8 Roep om jacht op zeehond 129 Edah Angst en intimidatie spelen rol bij vervolg rechtszaak Brunswijk El Al begint campagne tegen Bijlmer-opwinding Dirksland mag geen asielzoekers weigeren Kinderjury buigt zich over 'wereldpïaat' Nederlander komt om iu Thailand 'Usvogeltjes' uitgeperst Nalatigheid is mogelijke oorzaak brand cacaoboot Concurrentie van paus en Clinton voor Van der Stoel Dronken vrouw was niet aan haar lot overgelaten Verse braadworst Ribiappen Veel te zware vrachtwagen Gedetineerden eisen hun loon Eindhoven op 200.000 Man ontsnapt uit tbs-kliniek Teruglopende 'asielproductie' Niet verder dan 3,5 km Zelfmoord in gevangenis Twee doden by ongeval Voorstellen om auto fiscaal zwaarder te belasten Een dag uit J Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 februari Ï9S9 r_ 9 QoO Zoetermeer Op last van de brandweer is gistermiddag een woonboulevard in Zoetermeer enige tijd ontruimd geweest. Een te zware vrachtwagen op het par keerdek op het dak zorgde voor instortingsgevaar. Het dakpar keerterrein biedt plaats aan voer tuigen die tot 2,5- ton zwaar zijn. De truck weegt leeg al 7,5 ton. ZoetermeerVijftien gedetineer den uit Zoetermeer spannen een kort geding aan tegen de Staat om zo een aangekondigde loonsverla ging te voorkomen. Volgens de gevangenen wordt het mogelijk dat onder de nieuwe regeling hun inkomen in een week zonder werk keldert ƒ54 naar ƒ25,20. Eindhoven Eindhoven heeft vanaf gisteren meer dan 200.000 inwoners. De grens is overschre den door de inschrijving van Lu cas van Bergeijk. Voor de ge meente betekent dit een uitbrei ding van het aantal raadszetels van 39 naar 45. Dat gebeurt overi gens pas bij de volgende gemeen teraadsverkiezing. Eindhoven is de vijfde stad van het land. Balkbrug Een 43-jarige man is gisteren ontsnapt uit tbs-kliniek Veldzicht in het Overijsselse Balkbrug, Tijdens een kort bege leid middagverlof sprong de man in een busje dat klaarstond aan de openbare weg. De gevangene is volgens justitie, niet 'accuut de- lictgevaariijk'. Den Haag Door de Jmmigratie- en Naturalisatiedienst (IND) zijn vorig jaar 15.000 verblijfsftergüri- ningen verleend aanSaehroekm. Dat zijn er 20Ö0 mindarrdan tn 1997. Het aantal negatieve' be schikkingen is met 28.000 onge veer gelijk gebleven. De terugge lopen 'productie' van de IND in 1998 telt des te meer omdat er in vergelijking met 1997 30 procent meer asielzoekers naar Neder land kwamen. Vorig jaar waren heter ongeveer45.000. Den Haag Patiënten hoeven in principe niet verder dan 3,5 kilo meter te reizen om medicijnen op te halen. Als er binnen die straal geen echte apotheek is, mag de ei gen huisarts zelf een apotheek houden. De Raad van State heeft deze afstandsnorm die minister Borst van Volksgezondheid aan houdt, gisteren bevestigd. De norm wordt regelmatig aange vochten door belanghebbenden. De Raad deed uitspraak in een zaak die twee apothekers uit Weesp hadden aangespannen. Delft In het penitentiair cen trum Scheveningen heeft een 31- jarige Delftenaar de hand aan zichzelf geslagen. De man zat vast op verdenking van overvallen op winkels in de Delftse binnenstad. In de gevangenis waren hem geen beperkende maatregelen opge legd, zegt een woordvoerde van het ministerie van Justitie. „Al leen als er aanwijzingen zijn dat iemand suicidaal is, worden hem bezittingen afgenomen die gevaar kunnen opleveren. Van zo'n indi catie was in het geval van deze verdachte geen sprake." Nleuwegeln Bij een ongeval op knooppunt Oudenrijn zijn gister avond twee personen om het le ven gekomen. De auto waarin ze reden maakte volgens een politie woordvoerder een onverwachte manoeuvre om van rijbaan te wis selen, kwam terecht onder een trailer en vloog daarna in brand. Passanten hebben nog gepro beerd de twee inzittenden te red den door het vuur te blussen, maar de wagen brandde volledig uit. Volgens de politie kan het eni ge tijd duren voordat de identiteit van de slachtoffers bekend is. De wagen had een Duits kenteken. Den Haag Binnen het kabinet wordt gesproken over het zwaarder belasten van de auto om het milieu te sparen. Minis ter Pronk (milieu) heeft een aantal voorstellen op tafel gelegd, waarover de meest betrokken bewindslieden nu overleggen. Volgens ingewijden gaat het om 'varianten' en zijn nog geen kno pen doorgehakt in het overleg over de Uitvoeringsnota Klimaat beleid. Pronk wil de auto van de zaak aanpakken door het bedrag dat opgevoerd moet worden voor de inkomstenbelasting te verho gen. Bij een eigen auto moet de belastingvrije vergoeding per ki lometer omlaag. Ook de fiscale vergoeding voor woon-werkver- keer per auto staat op de tocht. De bewindslieden van VROM, Verkeer en Waterstaat, Economi sche Zaken en Financiën overleg gen ook over een motorrijtuigen belasting, waarvan de hoogte af hangt van de vervuiling die deau; to veroorzaakt. Voorts wordt ge sproken over het beteugelen van de maximum-snelheid. De voorstellen om de uitstoot van het broeikas-gas CO, terug te dringen gaan niet alleen over ver keer, maar ook over het verbruik van energie in het algemeen. Zo zou de energieheffing omhoog kunnen in ruil voor lagere belas tingen. Ook wordt gesproken over energie-eisen aan gebouwen. Het ligt in de bedoeling dat de no ta in april naar buiten komt. Haarlem Angst en intimidatie speelden ook gisteren een rol bij het vervolg van het proces tegen Ronnie Brunswijk. De eerste ge tuige slikte een eerder door hem afgelegde belastende verklaring in. Dat kwam hem direct op een proces-verbaai voor meineed te staan. Ook tijdens de eerste zittingsdag eind vorig jaar bleek dat de be langrijkste getuigen vrezen voor vergelding. Daarom is de tot zes jaar veroordeelde drugskoerier F. M. voorlopig in een getuigebe- schermingsprogramma opgeno men. Ze is naar eigen zeggen be dreigd. Een andere vermoedelijke koerier van Brunswijk gaf toen aan geen belastende verklaring te durven afleggen. Gisteren werd de moeder van F.M. gehoord. Ze vertelde de rechtbank dat ze ooit in een auto is getrokken en is bedreigd. Bood schap was dat ze Brunswijks naam niet mocht noemen. Ook vertelde de vrouw dat een andere dochter van haar en haar zoon zijn gemolesteerd met betrekking tot eventuele wetenschap over Brunswijk. Justitie verdenkt de vroegere Su rinaamse rebellenleider van de smokkel van ruim 61 kilo cocaïne. Hij zou de drugs in 1996 en 1997 in drie transporten via Schiphol Ne derland hebben willen laten in voeren. Ook beschuldigt het Openbaar Ministerie Brunswijk van deelname aan een criminele organisatie. De eerste getuige gisteren heeft zelf 26 maanden celstraf uitgeze ten omdat hij in 1996 op Schiphol een koffer met cocaïne trachtte binnen te smokkelen, In zijn ei gen zaak verklaarde hij dat Brunswijk hem had bedreigd en dat hij daarom cocaïne voor hem zou hebben meegenomen naar Nederland. De oud-rebellenleider had hem geholpen met zijn finan ciële problemen. De man verklaarde dat Brunswijk hem niet heeft bedreigd en dat hij niet weet of de vroegere Suri naamse rebellenleider betrokken was bij dat transport. Hij heeft vo rige week geprobeerd om onder zijn getuigenis voor de rechtbank uit te komen. Zijn dokter gaf hem een verklaring mee dat hij psy chisch niet in staat zou zijn om te getuigen. Op aandringen van het OM is hij toch verschenen. Zowel advocaat mr. D. Moszko- wicz als het OM hebben na de ge tuigenis aangifte van meineed ge daan. Officier van justitie mr. F. Van Straelen liet zich nog ontval len dat hij de indruk had dat de getuige zich niet vrij voelde om te verklaren. De zaak is vandaag voortgezet. Aangedaan bekijkt Divine Munyanyi uit Zimbabwe een foto van oorlogsslachtoffers fn Afrika. Hij is een van de negen ieden van de internationale kinderjury van World Press Photo die morgen in Amsterdam bekendmaakt welke 'wereldplaat' de Kinderfoto van 1998 wordt. De negen juryle den zijn elf of twaalf jaar oud en hebben in eigen land een wedstrijd voor de beste persfoto ge wonnen. Foto ANP Bangkok Door een botsing tus sen een bus met buitenlandse toe risten en een vrachtwagen in Thailand zijn gisteren drie men sen om het leven gekomen, onder wie een 25-jarige Nederlander. By het busongeluk kwamen ook een Amerikaanse toerist en een Thai se busmedewerker om het leven. Door de botsing raakten 37 perso nen gewond, van wie drie ernstig. Een tweede Nederlandse passa gier raakte lichtgewond. De bus, die uit het populaire toeristenoord Chiang Mai op weg was naar - Bangkok, probeerde volgens een Israëlische inzittende de vracht-, wagen met hoge snelheid te pas seren. De chauffeur verloor daar bij de macht over het stuur en raakte de vrachtwagen. Hij brak bij het ongeval een been. Amsterdam De persen kwamen al enkele weken geleden tot stil stand, maar pas vandaag had het officiële afscheid plaats. Vooruit lopend op de komst van de euro, werd bij De Nederlandsche Bank in Amsterdam het laatste drukvel gepresenteerd met 35 knisperend verse, nog uit te snijden biljetten van tien gulden, de 'ijsvogeltjesL- Directeur J, Bruins troop van Joh. Enschedé Holding, veranW,- woordelijk voor de fabricage van1- het Nederlandse papiergeld, had het laatste vel laten inlijsten en- overhandigde het aan de presi dent van De Nederlandsche Bank, dr. A Wellink. Daarmee is het definitief gedaan met de pro ductie van de Nederlandse bank biljetten. Van de andere waardes stopte de vervaardiging al in 1998 en, bij de briefjes van honderd en tweehon derdvijftig, in 1997. Avner Yarkoni, directeur van de Israëlische dienst voor de burgerluchtvaart, getuigt van daag achter gesloten deuren voorde commissie. ArcieffotoAP Door-Ad Bloemendaal Tel Avfv Luchtvaartmaatschap pij EU AI en de Israëlische over heid zijn een campagne begonnen die tegengas moet bieden aan de opwinding in Nederland over de afwikkeling van de Bijlmerramp. Door gesprek i met Nederland se regering- rtegenwoordigers en de pers willen ze duidelijk ma ken dat het niet aan Israël ligt dat het parlementaire onderzoek tot nu toe weinig nieuws heeft opge leverd. De Israëlische regering is bang dat het negatieve beeld dat in Ne derland is opgeroepen, de lucht vaartbetrekkingen tussen de twee landen zal aantasten. Dat zou op dit moment al zijn te zien in een verscherpte controle door de Ne derlandse douane van El Al- vracht. Israël vermoedt ook dat de weigering van de Nederland de chartermaatschappij Arkia toe te laten op Schiphol, te maken heeft met de Bijlmerramp en de golf van negatieve publiciteit. De directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken, Eitan Bentsur, sprak gisteren met de Nederland se ambassadeur in Tel Aviv. Hij zegde alle mogelijke Israëlische hulp toe bij het vervolg van het onderzoek. Met dezelfde boodschap zijn twee hoge vertegenwoordigers van El Al in Nederland aangekomen. Waarnemend directeur-generaal Uri Sirkis en woordvoerder Naeh- man Kleiman willen de Neder landse pers het Israëlische stand punt duidelijk maken. Kleiman heeft ernstige kritiek op de ma nier waarop de.Nederlandse me dia El Al en de-Israëlische over heid behandelen. Hij zegt dat uit alles blijkt dat Israël volledig meewerkt. El Al is van plan een voor ieder een toegankelijke Internetsite te openen waarin alle beschikbare documentatie zal worden opgesla gen. Lij^t Vandaag getuigt de directeur van de Israëlische dienst voor de bur gerluchtvaart, Avner Yarkoni, achter gesloten deuren voor de commissie. De Israëlische ambas sadeur in Nederland, Y. Gal, woont het gesprek bij, zo meldt een woordvoerder van de commis sie. Het dagblad 'Ha'aretz' meldt vandaag dat Yarkoni de commis sieleden een gedetailleerde lijst zal verstrekken van de20 ton Ja- ding waarover volgens de Neder landse overheid onduidelijkheid bestaat. Verder zou hij de aanwezigheid van Israëlische mannen in witte pakken ontkennen en de identi teit van een veiligheidsagent ter sprake brengen die tijdelijk deel uitmaakte van een onderzoeks team van de politie. El Al ontkent dat het van plan is zijn Europese goederencentrum te verplaatsen van Schiphol naar België of een ander Europees land. Tegelijkertijd heeft de maat schappij duidelijk gemaakt dat er een eind moet komen aan de ver scherpte douane-controle van El Al-vracht, die het gevolg lijkt te zijn van de opwinding over de Bijlmerramp. Den HaagDe Zuidhollandse ge meente Dirksland mag de opvang van asielzoekers in een bungalow park niet verbieden. Dat heeft de Raad van State gisteren beslint. Hiermee komt een eind aan het langslepend conflict tussen de ge meente Dirksland en exploitant Mebo BV van het bungalowpark. Mebo wil graag in de winterperio de asielzoekers onderbrengen in het bungalowpark Herkingen- West, vlakbij het dorp Herkingen. Het gemeentebestuur ziet veel bezwaren. De bevolking van Her kingen protesteerde met 565 handtekeningen tegen het plan. Ook zou het aantal van honderd asielzoekers een te zware last be tekenen voor het politiekorps, vmdt de gemeente. Eerder maakte de rechtbank in Rotterdam korte metten met deze bezwaren, reden voor de gemeen te om in hoger beroep te gaan bij de Raad van State, Maar ook die wfjst de redeneringen van de ge meente Dirksland af. Er zijn geen goede argumenten tegen de op vang van de asielzoekers in de winterperiode in een bungalow park, aldus de uitspraak. Van toe genomen criminaliteit of overlast voor de omgeving is in de praktijk geen gevaar. De uitspraak heeft niet onmiddel lijk gevolgen. Eerst moet Mebo BV de aanvraag opnieuw in dier" nen. Het bedrijf staat sterk bij het indienen vaneen schadeclaim. DeÜ gemeente Dirksland moet de* nieuwe aanvraag goedkeuren. "jtJ Alkmaar De brand gisteren op een vrachtboot met cacao in de zeehaven van Zaandam is volgens de politie mogelijk ontstaan door nalatigheid van-één van de be manningsleden. Bij de brand kwamen gassen vrij die schade lijk zijn voor de gezondheid. Veer tien mensen (zes bemanningsle den en acht medewerkers van het Zaanse overslagbedrijf! werden met klachten over irritaties aan huid en slijmvliezen naar het zie kenhuis gebracht. Dertien van hen mochten vrij snel weer huis. Eén persoon ligt nog in het zie kenhuis met hoofdpijnklachten. Brandweer en andere hulporgani saties bestreden de brand met zand. Deskundigen van Afvalver werking Rijnmond zijn ingescha keld om de giftige ladingrestan- ten van een partij chemicaliën af te voeren naar Rotterdam, waar het direct wordt vernietigd. De schadelijke stoffen hebben vol gens de politie geen gevaar opge leverd voor de omgeving en een nabijgelegen woonwijk. De brand op de Russische vracht boot Torben' brak gistermorgen om kwart over elf 'spontaan1 uit, nadat een kleine hoeveelheid be strijdingsmiddel in aanraking met vocht was gekomen. Dit alu- miniumfosfide wordt gewoonlijk vermengd met de cacao om insek- ten te weren en wordt verwijderd bij de uiteindelijke verwerking van de bonen. Vanwege het ontploffingsgevaar bluste de brandweer de brand, die op anderhalve vierkante meter van het schip gloeide, met een speciaal soort zand. Om drie uur had de brandweer de brand onder controle. De politie zette een deel van het industrieterrein de Ach- tersluispolder af. Enkele tiental len bedrijven werden ontruimd. Personeelsleden van de geëvacu eerde bedrijven werden opgevan gen in een nabijgelegen sportkan tine. Oslo De Nederlandse oud-mi nister Max van der Stoel heeft bij de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede concurrentie van 84 individuen en 33 organisaties. Onder anderen paus Johannes Paulus II, de Amerikaanse presi dent Clinton en de deze maand overleden koning Hussein zijn voorgedragen voor de prijs, die in oktober wordt toegekend. Tot de organisaties die kans ma ken op de onderscheiding beho ren het Leger des Heils en Artsen zonder Grenzen, die al veel vaker als winnaar zijn getipt. Ook de NAVO, die ditjaarhaar5ö- jarig bestaan viert, maakt kans. De inzendtermijn van kandidaten sloot op i februari, maar de leden van het Nobelcomité van het Noorse parlement kunnen zelf nog tot 26 februari kandidaten voordragen. Bakkeveen Het aantal zeehon den in de Waddenzee neemt zo snel toe dat de roep om afschot op termijn niet kan uitblijven. We tenschappers en vissers verwach ten dat over een aantal jaren de discussie over zeehondenjacht in Nederland zal losbarsten. „Het gaat goed met de zeehond. De populatie is fitter dan ze in tientallen jaren is geweest," zegt Peter Reijnders. Hij werkt bij het Instituut Bos- en Natuuronder zoek van het ministerie van Land bouw en Visserij en telt momen teel 2000 gewone en 350 grijze zee honden aan de Nederlandse noordkust. „Het ziet ernaar uit dat die groei doorzet." Reijnders verwacht dat er op ter mijn permanent tussen de 7000 en 14.000 zeehonden op het Wad zullen leven. „De kans is groot dat er dan onenigheid zal ontstaan over de bescherming van de zee hond of juist het openen van de jacht. Vooral als het met de visse rijsector slecht mocht gaan." Begin jaren zestig werden er voor het laatst zeehonden geschoten in Nederland. Het ging sindsdien bergafwaarts met de populatie, door vervuiling en de virusepide mie eindjaren tachtig. Pas daarna heeft het dier zich boven verwach ting hersteld. Volgens Reijnders vreten de zeehonden momenteel een paar procent van het totale visquotum op. „Dat is al behoor lijk veel." Neemt hun aantal vol gens prognoses toe, dan worden de dieren goed voor een kwart van de viseonsumptie (20.000 ton per jaar). Johan Nooitgedagt van de Neder landse Vissersbond meent echter dat zeehonden nu al de helft van de hoeveelheid vis opvreten die jaarlijks in Nederland wordt aan geland. „Het gaat om 400 miljoen gulden aan vis. Als de overheid ons dat bedrag nu eens zou geven, dan willen wij die zeehonden nog welvoeren ook." „De vraag om afschot van zeehon den gaat ooit komen. Dat blijft niet uit," verwacht Nooitgedagt. Hij vergelijkt de zoogdieren op het Wad met* de aalscholvers op het IJsselxneer. „Ook daar zijn de belangen van de visser onderge schikt gemaakt aan die van het dier. De aaibaarheidsfactor van de zeehond is blijkbaar groter dan die van een visserman." Hans Revier van de Waddenver eniging waarschuwt de vissers om de zeehonden niet zwart te maken. „Een groot deel van hun voedsel bestaat uit niet-commer- ciële vis. Bovendien is overbevis- sing een veel grotere bedreiging voor de beroepsgroep." Ook Reijnders vindt dat er niet te vroeg geoordeeld mag worden. „We moeten af van de vraag wie er belangrijker is: de zeehond of de visser." De"wetenschapper pleitte er daar om voor het onderzoek naar het eetgedrag van de zeehond snel en grondig voort te zetten. „Er is nog steeds te weinig bekend over de hoeveelheid en de soorten vis en de plaatsen waar ze die vangen. Betrouwbare informatie daarover is in het belang van zowel natuur als vissers." Ede De 29-jarige vrouw die af gelopen weekeinde in coma is af gevoerd nadat ze by dertien gra den vorst op het terras bij een café aan het Edese Museumplein had gezeten, is niet aan haar lot over gelaten. Dit in het weekeinde door de politie geschetste beeld blijkt niet te kloppen. Twee hore- camedewerkers, onder wie een personeelslid van het betreffende café De Pineut, zijn bij haar geble ven tot de taxi werd besteld. De vrouw moet in het kwartier dat ze moest wachten buiten westen zijn geraakt. Het verhaal van een dronken vrouw die in een dun shirtje alleen in de vrieskou werd gezet klopt dus niet. K Pieters, voorzitter van de vereniging van horeca-expioitanten, moet het keer op keer opnieuw vertellen. Hij is bedolven onder media-aan dacht. „Het is beleid om iemand die erg dronken is even mee naar buiten te nemen," zegt hy. „Dat is nu ook gebeurd. Die vrouw heeft een jas aan gekregen en er zijn twee mensen bij haar gebleven. Je gaat toch niet meteen de politie, bellen? Toen het na tien minuten nog niet beter met haar ging, is er, een taxi gebeld." Een politievoor- lichter bevestigt deze versie. Hy zegt dat de taxi gebeld is op ver zoek van de vrouw zelf. „Toen de taxi eenmaal was gebeld zijn de mensen die by haar zaten, weer naar binnen gegaan. De wagen was er binnen een kwartier." per 500 gram -6^ 3#9 per kilo -H96" per 100 gram-I?8" Geldig t/m zaterdag 20 februari 1999. Het is dé sensatie van het jaar. Niet langer hoef je gefortuneerd te zijn om je benen te laten zien. Ais m 1939 de eerste nylonkousen op de markt verschijnen, worden er in enkeie jaren tijd 64 miljoen paar verkocht. En de dames weten nu: met alleen rijke vrouwen stelen de show, want er is een alternatief voor ae dure zijaen kousen. De vooruitgang Is te danken aan de Amerikaan Carothers, die zijn vinding op 16 februari 1937 laat patenteren. Deze polyamide Is het klapstuk na jaren van weten schappelijk onderzoek, dat eer der al bijvoorbeeld de kunststof bakeliet heeft opgeleverd. Wallace H. Carothers is docent organische chemie aan de Univer siteit van Harvard totdat hij in dienst treedt van het concern Du Pont. Hij mag er op grote schaal onderzoek doen en ontdekt dat benzeen een geschikte en goedkope grondstof is om nylon te produceren. Du Pont is nog bleeds trots op hem. „Het be gon de materiaairevolutfe, die tot op de dag van vandaag voortduurt," al dus het concern. Ondanks de vijnig octrooien die op zijn naam staan en alle waardering is Carothers niet echt tevreden. De uitvinder van het nylon lijdt aan flin ke depressies, zeker nadat zijn zus is gestorven. Op 29 april 1937 pleegt de Amerikaan - voortaan een jong gestorven genie geheten - zelfmoord. HENK RUIJL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1