a Bouwer Branderspoort bindt in f Partijen leveren hun affiches in Moeder van Maassluise muziekweek doet een stapje terug Gemeente Vlaardingen start informatieoffensief over betonrot mms naar SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Ontwikkelaar ziet voorlopig af van juridische stappen tegen gemeente Schiedam Strand bezaaid met sigaretten Bij botsing drie gewonden Eerste steen Tegen boom door stuurslot Deel schroef naar beneden Ernstig gewond bij aanrijding Kunstmarkt b:jj een kwartaalabonnement c op Het Rotterdams Dagblad. - Of bel gratis 0800 - 06 42 Door Edwin Cornelisse Schiedam Rreur Bouwontwikkeling, de ontwikkelaar van het complex Branderspoort, heeft gas terug genomen. De bou wer ziet voorlopig af van juridische stappen tegen de gemeen te Schiedam en zal zich terughoudender opstellen om „vol doende wegen naar een voor alle partijen bevredigende oplos sing open te houden.'* Daarin past het volgens de Zwijn- drechtse ontwikkelaar niet om de eerder aangekondigde extra juri dische stappen tegen de gemeen te Schiedam ook daadwerkelijk door te zetten. Breur en de gemeente Schiedam kwamen vorige week lijnrecht te genover elkaar te staan nadat de gemeente eerder een bouwstop heeft opgelegd voor blok B van het project Branderspoort. Vol gens de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht heeft de ruwbouw te maken met allerlei ernstige bouwtechnische tekort komingen als gescheurde vloeren en betonbalken en muren die niet goed aansluiten. De gemeente werd daarin gesteund door een rapport van TOO. Directeur P. A, Breur zei echter in een reactie dat Hoek van Holland De strand- wacht van Hook van Holland heeft vanochtend rond half ne gen een met sigaretten bezaaid strand aangetroffen. Enkele tienduizenden pakjes van het merk L&M bleken verspreid over zo'n vijf kilometer op het strand van Hoek van Holland tot aan Scheveningen te zijn aangespoeld. De herkomst van de rookwaar is nog onduide lijk. Laar alle waarschijnlijk heid zullen de pakjes niet me teen worden opgeruimd. Om dat het niet om gevaarlijke stoffen gaat, zal het verwijde ren ervan in de voorjaar sschoonmaak van het strand 'worden meegenomen. Het is voor de verstokte roker zinloos 'zich vandaag naar het strand te begeven: alle pakjes sigaret ten zijn doorweekt en de in houd is dus niet meer te roken. VI aard in genDrie personen raak ten gisterochtend licht gewond bij een,-frontale botsing tussen twee auto's op de Maassluissedijk, Een 26-jarige Vlaardingse automobi list die uit de richting van Maas sluis kwam, verloor in de bocht bij de Bellstraat de macht over het stuur. Hij reed frontaal in op een voorgesorteerde auto. met daarin een 22-jarige automobilist uit Maassluis en een 14-jarige passa gier. De auto van de Maassluizers draaide door de klap 180 graden; DeVlaardinger schoot van de dijk af en belandde 75 meter verderop in de Bellstraat. Geen van de in zittenden droeg een gordel. Allen zijn naar het Holyziekenhuis ge bracht met nog onbekend letsel. aIn de Fransenstraat wordt volgende week woendag de eerste steen gelegd voor een kunstwerk, dat is ontworpen door de Schïedamse kunstenaar Diet Wiegman. de gemeente Schiedam de zaak opblaast en dat het slechts gaat om ..schoonheidsfoutjes die bij de afbouw worden weggewerkt." Het conflict tussen de twee partij en leek af te stevenen op een con frontatie bij de Rotterdamse rechtbank. Beide partijen hadden hun advocaten al aan het werk ge zet. Maar Breur zegt het te betreu ren dat de kopers nu de dupe lij ken te worden van het juridisch steekspel tussen de bouwer en dc gemeente. Door het conflict drei gen hun woningen nu later opge leverd te worden. Om weer wat rust in de tent te krijgen wordt nu alles in het werk gesteld om het conflict over de omvang en aard van de bouwtechnische tekortko mingen de wereld uit te helpen. Het zoeken van de luwte betekent overigens niet dat Breur helemaal afziet van de juridische weg. De bouwstop van de gemeente Schie dam is namelijk goed aan te vech ten, meent het Zwijndrechtse be drijf. Maar volgens de bouwer is het goed mogelijk een prmcipe- akkonrd te sluiten met de ge meente en het werk aan de 67 ap partementen te hervatten. Over enkele onderdelen van het bouw plan voor blok B, die nog met in detail zijn uitgewerkt, zal dan ook overeenstemming met de ge meente Schiedam worden be reikt, is Breur van mening. Namens de kopers zegt een woordvoerder geen stappen tegen de gemeente Schiedam te overwe gen. „En als het in het belang van de kopers is, willen wij uiteraard weer met Breur en de gemeente om de tafel gaan zitten om de pr< blemen te bespreken." Schiedam Veruit de meeste maar de gemeenteraad oordeel van de aan de op 3 maart te hou den verkiezingen voor Provinci ale Staten deelnemende politie ke partijen hebben deze w z hun affiches ingeleverd bij :'.et Stadskantoor in Schiedam. J md deze week zullen zij onde- toe zicht de affiches op *L Ervoor bestemde borden gaan plakken. In Schiedam was de afgelopen weken de nodige politieke com motie ontstaan over het al dan niet plaatsen van verkiezings borden. Burgemeester en wet houders vonden dat daar maar beter van afgezien kon worden, de anders. Met ruime meerder- he;d werd een initiaitief-voorstel van SP en GroenLinks aangeno men waarin werd afgesproken toch horden te plaatsen, maar het plakken onder gemeentelijk toezicht te laten plaatsvinden. Uiterlijk gistermiddag moesten de politieke partijen hun affiches bij het Gemeentelijk Informatie Punt in de Stadswinkel inleve ren. Vooraf hadden zij te horen gekregen dat de affiches het for maat van 60 bij 80 centimeter niet mochten overschrijden. Elf van de dertien deelnemende par tijen hebben hun plakwerk in middels afgegeven. Gemeente belangen-raadslid Henk Metaal, die als coördinator optreedt, zal er op toezien dat de formaten van1 de affiches binnen de perken blijven en er niet meer dan een tje per bord wordt opgeplakt. Hó is erbij wanneer de vertegen woordigers van de partijen later deze week hun affiches weeF op halen en gaan plakken. Overi gens is er op de borden, die op tien plekken in de stad stean ruimte genoeg. Werden normali ter twee borden naast elkaar ge plaatst; nu zijn dat er drie. Jopie Vons week na der tigjaar af scheid van de Maassluise muziekweek. Je moet van kinderen houden en van muziek, dan kom je een heel eind.' Foto Roel Dijkstra Schiedam Een 78-jarige auto mobilist uit Vlaardingen is gister avond op de Kethelweg met zijn auto tegen een boom geklapt. De man reed vanaf de Van Waïsum- laan richting Kethelweg en wilde rechtsaf. Dat lukte echter niet om dat zjjn anti-diefstalstang nog tus sen het rempedaal en het stuur zat. De autmobilist schoot vervolgens rechtdoor de Van Walsumweg over en kwam uiteindelijk tot stil stand tegen een boom. De man kwam met de schrik vrij. Zijn au to raakte zwaar beschadigd. Schiedam Op een seheepsrepa- ratiebedrijf aan de Schiedamse- dijk had gisteren een bedrijfson geval plaats waarbij een 37-jarige Vlaardinger gewond raakte. Werklui waien bezag met het monteren van de schroef van een zeeschip. Een schroefdeel schoot los. Het gevaarte stortte naar beneden en klapte op het dok waar op dat moment drie mannen aan het werk waren. De 37-jarige man uit Vlaardingen werd daarbij aan het linkerbeen geraakt. Hij is naar het Holy Zie kenhuis gebracht. Door Mariëtte Olsthoom Maassluis Haar eerste zangop treden, ze weet het nog goed. Zat er maar een groot gat in de grond waar ze in kon vallen. Dat soms diepongelukkige moment, die spanningen probeert Jopie Vons weg te halen bij de jonge muzi kantjes die deze week op het podi um in de Koningshof staan. Met van die simpele dingen als: TVat heb jij een mooie jurk aan. Heb je het warm?' Of gewoon een aai over hun bol. Jopie Vons wordt wel de moeder van de Maassluise muziekweek genoemd. Ze presenteert de voor speeldagen en stelt de deelne mers op hun gemak. „Je moet van kinderen houden en van muziek, dan kom je een heel eind," zegt ze over haar vak. Met weemoed neemt zij deze week, tijdens de 40e muziekweek, afscheid. Dat leek haar verstandig, vertelt ze een uur voor de tweede voor speelronde. Ze vond het wijs om, nu ze wat ouder wordt (68 jaar), wat gas terug te nemen. Voordat anderen later zeggen: 'Ach'. „Dat is mijn gedachtengang hoor," haast zij zich te zeggen. „Maar ik doe het al zo lang en dan mag het best eens op een andere manier." Ze is erin gerold, dertig jaar gele den, toen de muziekweek nog door de gemeente werd georgani seerd. Haar dochter ('ze is nu 39') deed mee op de piano. „Er zat een ambtenaar achter de microfoon die 's middags een vergadering had. Wil jij het niet proberen, vroeg hij mij. Nou, ik ben gaan zit ten en nooit meer weggegaan." Dertig jaar geleden, herinnert Jo pie Vons zich, waren de voorspeel dagen nog een typisch Maassluise aangelegenheid, Met kinderen die op les zaten bij een plaatselij ke muziekleraar of een harmonie- vereniging. Wat een verschil met nu: Kinderen uit heel Zuid-Hol land weten de weg naar Maassluis te vinden in de krokusvakantie. En zelfs van ver daarbuiten. Zo is er dit jaar een 11-jarige violiste bij uit het Duitse Düsseldorf en een 10-jarig jochie op gitaar uit Dren the. Volgens Jopie Vons is die popula riteit te danken aan de eerste klas jury die de deelnemers op een tiental punten beoordeeld. Deze keer zijn dat bijvoorbeeld de vio list en dirigent Marco Bons en pia nist Hans Eijsackers, die ooit zelf meededen aan de muziekweek en nu bekend zijn in binnen- en bui tenland. „Voor een goede jury ko men kinderen overal vandaan om te horen hoe ze ervoor staan. Zijn ze op de goede weg? Waar gaat het mis? Hebben ze de juiste leraar? Dat is in feite de filosofie achter de muziekweek en daarom is het belangrijk dat ze r .eedoen. Het is geen concours, dat is veel killer, een competitie. Het zijn voor speeldagen, deelnemers kunnen hun voordeel doen met de erva ring en het juryrapport dat zij meekrijgen." In deze opzet is de Maassluise muziekweek uniek, zegt de gebo ren en getogen Vlaardingse. Maar dat niet alleen. Ook door de grote verscheidenheid aan instrumen ten en een laagdrempelige leef tijdsgrens (6 tot en met 21 jaar) is de muziekweek m veertig jaar uit gegroeid tot een begrip waar jaar lijks ruim 150 jonge muzikanten aan meedoen. Soms met zoveel ta lent dat zij het tot beroepsmuzi kant schoppen. De viool is populair. En dit jaar zijn er ook opvallend wat cello's bij, is Jopie Vons opgevallen. De piano doet het altijd goed en er is een tijd geweest dat iedereen dwarsfluit (Berdien Stenberg) speelde. Zo steeg met de populari teit van Candy Dulfer ook het aan tal kinderen dat saxofoon ging spelen. Allemaal trends die je hier terugziet, zegt Vons, die zelf een klassieke zangopleiding genoot, 12 jaar eerste soliste was van het Rotterdams Operette Gezelschap („Een beetje lichte brigade, maar o zo moeilijk") en jarenlang voor zitter was van hetVlaardings Mu sicalgezelschap. Jonge 2angers ziet ze echter maar weinig voorbij komen tijdens de muziekweek in Maassluis, Een kind moet je ook geen zangles geven, vindt ze, daarmee kun je een hoop verpes ten. Geen moment heeft ze ook getreurd toen de elektronische or gels uitraakten. „Het is makkelij ker te bespelen, maar het ging ten koste van de piano, wat natuurlijk toch een beter instrument is." Genieten van de eerste noot tot de laatste. Kort samengevat is dat de Maassluise muziekweek voor haar. 'Heerlijk' die kinderen, vindt ze, zo onbevangen en spor tief. Vriendschappen voor het le ven worden gesloten tijdens de voorspeeldagen. En morgen om vier uur, als de prijswinnaars be kend worden gemaakt, is het groot feest in de grote zaal van de Koningshof. Dan is het stampvol en een hoop gebrul als er iemand gewonnen heeft. Maar het is ook een drukke week voor Jopie Vons. En die begint al met het uitzoeken van bekers, vaantjes en bloemen. „Het is in tensief, je kunt niet afdwalen. Ik hoef dan wel niet te beoordelen, maar je kijkt, je luistert. Aan het eind is het altijd weer een diepe zucht: Hè, het is weer goed ge gaan." Met de komst van Hans Mulder, directeur van Muziekcentrum OpMaat, zo'n vijf jaar geleden is de organisatie van de Maassluise muziekweek een 'goed geoliede machine' geworden, zegt de pre sentatrice. „Hans heeft alles in de computer staan en belt door hoe veel deelnemers er zijn. Vroeger bespraken we dat bij iemand thuis, bakte je een appeltaart en maakten we stenciltjes." Zeggen dat ze dat jammer vindt, zou oubollig zijn, meent ze. „De tijd is anders. Ik heb er geen moeite mee. Als je iets al dertig jaar doet - dat is notabene ten ge neratie lang - moet je je aanpas sen en niet gaan zitten zeuren dat het vroeger beter was." Even voor de voorspeelronde van twee uur is het rustig in de Ko ningshof. Ouders, broertjes, zus jes, opa's en oma's wachten ge spannen af. Nog even snel naar de wc. Uit één van de kamertjes klinkt vioolmuziek. 'Niet storen' staat er op de deur. Het is bijna twee uur, ook voor Jopie Vons. „Even tanden poetsen, haartjes kammen en daar gaan we weer." Achter de microfoon, brilletje op de neus. Voor de bijna laatste keer. En volgend jaar? „Je dacht toch niet dat ik thuisbleef." Schiedam Twee Schiedammers zijn gisteren gewond geraakt bij een aanrijding tussen twee auto's en een vrachtwagen op de A 20 ter hoogte van het Giessenplein. Een 24-jarige Schiedamse bestuurder van een van de personenauto's is er ernstig aan toe. Hij heeft zwaar hersenletsel en is met spoed naar het Dijkzigt Ziekenhuis gebracht. Een 26-jarige passagier van de an dere personenauto liep ook letsel op. Zij is naar het Holy Zieken huis gebracht. Het ongeluk on stond door een uitwijkmanoeuvre van de vrachtautobestuurder. Schiedam Buurthuis de Erker houdt zondag een kunstmarkt. In het hele gebouw hangen werken van Schiedamse amateurkunste- Vlaardingen Vlaardingen is een informatieoffensief begonnen over betonrot in de gemeente. Vandaag zullen alle eigenaren van woningen waarin betonrotge- voelige vloeren liggen een folder in de bus krijgen met de titel 'Be- tonschade. Herkennen en herstel len'. Bovendien stelt de gemeente vanaf vandaag een telefoonlijn open waarheen mensen kunnen bellen met vragen over het ver schijnsel. De betonrot kan voorkomen in de zogeheten Kwaaitaal- of Manta- vioeren, genoemd naar de gelijk namige producenten. Door toe voeging van een chemisch middel om het cement sneller te laten drogen kan de wapening van de betonvloeren gaan roesten, waar door het beton op haar beurt gaat afbrokkelen. In het ernstigste ge val kan de hele vloer worden aan getast en is de enige oplossing het leggen van een nieuw exemplaar. Zulke ernstige gevallen zijn in Vlaardingen nog niet geconsta teerd. weet hoofd afdeling Stads- toezicht Jan Plooij. „Voor zover ons bekend hoeft nergens een vol ledige vloer vervangen te wor den," zegt hij. „We verwachten vooral dat er een nieuwe wape ning op het beton moet worden vet. Of nieuwe dragers onder de 1 maar dan alleen onder de uui taste plekken." De ruim vijfhonderd panden waarin de Kwaaitaal- of Mantavloeren zijn gelegd hoeven overigens niet alle maal last van betonrot te krijgen. Het hangt van factoren af die vaak niet meer zijn te achterha len. Zo werd er tijdens de bouw van de vloeren op donderdag nog wel de chemische versneller in het beton gegooid, maar vrijdag niet: dan had de vloer immers het weekend om te drogen. Piooij: „Heb je een vrijdagvloer, dan heb je geluk. Heb je een donderdag- vloer, dan heb je pech." De eige naren van een woning met de risi- covloeren -waarvan 90 procent zich in Holy-noord bevindt- zul len zelf voor de schade op moeten draaien. En die zit zo op 10.000 gulden, denkt Plooij van Stads- toezicht. („Haal maar eens een aannemer in huis, en laat die een paar dagen aan het werk gaan") De gemeente kan niet aansprake lijk worden gesteld, zo bleek eer der uit een oordcel van de rechter in een zaak die door bewoners van panden met betonrot was aange spannen tegen de gemeente Cu- lemborg. „De leveranciers zijn aansprakelijk, maar die bestaan niet meer," verklaart Plooij. ,.De taak van de gemeente is voorna melijk informatie geven aan de slachtoffers hoe ze betonrot kun nen herkennen en hoe ze het kun nen oplossen." Vandaag krijgen 250 huiseigenaren de gemeente lijke folder over de betonrot in de bus. Daarnaast zal de gemeente de komende dagen in overleg tre den met de woningcoiporatie Wa terweg Wonen, die nog eens 250 huizen met de risicovloeren in be zit heeft. Ook zullen de lokale ma kelaars worden geïnformeerd, evenals dc beheerders van publie ke gebouwen ais scholen, sport centra en bejaardenoorden. Het is overigens de eigenaren van de panden met Kwaaitaal- en Manta vloeren niet toegestaan nu snel hun woning te verkopen zonder te melden dat er risco op betonrot is. Plooij: „Als verkoper heb je daar over een informatieplicht. Achter houden is dus verboden." Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op bet Rotterdams Dagblac en ontvang twee kaartjes voor één van de Rotterdamse Pathé bioscopen cadeau. mm mm .1 m mw mr% m. I Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee I weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand j J Naam: Voori; rri/v 1 controle Ie bezorging) Telefoon: Bank/gironr.i Bandtekening: I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service C3J Antwoordnummer ±579, 3000 VB Rotterdam gj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3