10 Nieuwe computer vertraagt sturen belastingaanslagen Dutchtone plaatst illegaal schakelkasten Jaar van Konijn met veel spektakel ingeluid Hof straft OM af wegens het afluisteren van advocaat Congreskaart voor de zakenman Picasso's Sylvette weer 'beeldschoon' Onthulling kinderporno Ook betalingen kunnen voorlopig niet worden verwerkt Jaar belooft vruchtbaarheid Dijkstal en A4: discussie over landschap is flauwekul Ziekenhuizen 'uit elkaar' Vervoer naar Feyenoord-PSV Meer bekend over dode vrouw RW RRV RZ Rotterdams Dagblad j Donderdag 18 februari 1999 Rotterdam Het mobiele tele- combedrijf Dutchtone heeft in Rotterdam illegaal schakelkasten neergezet. Deze worden gebruikt voor aansluitingen met de gsm- steunzenders op daken van ge bouwen. Het gaat in totaal om 25 kasten, die zonder vergunning in de openbare ruimte zijn gezet. De dienst Gemeentewerken heeft het bedrijf m Den Haag daarvoor in middels op de vingers getikt. Voor het plaatsen van de schakel kasten -vergelijkbaar met appa- ratuurkasten van ENECO- is een vergunning nodig. De deelge meente Kralingen-Crooswijk con stateerde onlangs dat een derge lijke kast zonder enig overleg vooreen postkantoor aan de Vliet- laan is geplaatst. Het postkantoor had geklaagd over de 'brede en onooglijke kast' die de gebruikers van de giromaat in de weg stond. Ha onderzoek bleek het om een schakelkast van Dutchtone te gaan. Gemeentewerken heeft daarna contact gezocht met het bedrijf. Daaruit bleek dat Dutch tone een Belgische aannemer heeft ingeschakeld om de kasten te plaatsen. Vergeten' is echter om daarvoor eerst een vergun ning bij de deelgemeente te vra gen. Van onwetendheid is volgens Ge meentewerken geen sprake. „Be lachelijk," vindt P. van Aalst, chef van het leidingenbureau de werk wijze var het telecombedrijf. „Dutchtone is in Rotterdam ver keerd bezig. We hebben ze duide lijk gemaakt dat dit geen manier van doen is." Overzicht Andere telecombedrijven werken wel gewoon volgens de regels, zegt Van Aalst. „Ze weten bij Dutchtone ook dondersgoed hoe ze moeten handelen." He1 bedrijf heeft Gemeentewer ken een overzicht gegeven van de kasten die al geplaatst zijn en plannen voor (vijO nieuwe kasten. Per deelgemeente wordt nu als nog een vergunning afgegeven. Mogelijk worden sommige scha kelkasten verplaatst, zoals in het geval van de Vlietlaan in Kralin gen. Dutchtone ontkent dat die schakelkast van haar is. Het be drijf wil de zaak eerst onderzoe ken voor commentaar gegeven wordt. Sylvette, het Rotterdamse beeld van Picasso, staat er sinds gisteren weer blinkend schoon en in het oorspronke lijke zwart-grijs bij. Foto Niets van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Bijna dertig jaar lang werd de duivenstront over haar uitgestort, was ze de pispaal •voor mensen met hoge nood, zette luchtvervuiling zich in haar vast en groeide de aigenlaag op haar lijf gestaag. Maar sinds gisteren is Sylvette, het Rotterdamse beeld van Picasso op de hoek van het Weena en de Westersingel, weer blinkend schoon en in het oor spronkelijke zwart-grijs. De schoonmaakactie is een initia tief van de Kunsthal Rotterdam en het Centrum Beeldende Kunst en heeft alles* te maken met de grote overzichtstentoonstelling 'Picasso. Kunstenaar van de eeuw' die vanaf half maart in de Kunsthal wordt gehouden. De schoonmaak moet het beeld bo vendien uit de vergetelheid ha len. Al die jaren staat het meters hoge beeld enigszins onopvallend voor de ingang van het Bouwcen trum, tegenwoordig Weenapoint Het schoonmaken van het beeld, dat is uitgevoerd door de Noorse beeldhouwer Carl Nesjar, was gis teren een koude klus voor de rei nigers. Terwijl Jan bovenop de metershoge stellage met een ho gedrukspuit de vuile laag verwij. dert, staat Dennis zich beneden warm te houden. ,Je krijgt hier ijskoude handen van. We hebben nét "warm water gebruikt, maar dan gaan ze tintelen," ondervindt hij. Even later neemt Jan pauze voor een shaggie. Iedere dag is hij voor de gemeente in de weer met het verwijderen van graffiti en het schoonmaken van gebouwen, beelden en gemalen. Voor het rei nigen worden alleen een hoge drukspuit en een biologisch op losmiddel gebruikt. „Met deze klus zijn we drie tot vier uur be zig," berekenen de twee wiens werk door de passanten aandach tig wordt gevolgd. De Rotterdamse Sylvette wordt, met de eveneens weinig bekende scc i ur van Picasso in het Von den m Amsterdam, tot de be langrijkste beeldhouwwerken in de openbare ruimte gerekend. De expositie over Picasso begint op 13 maart en duurt tot en met 4 april. Rotterdam De vermissing van de Rotterdamse Miehei Rubarth heeft mogelijk te maken met kin derporno waarvoor hij is gebruikt. Dit beweert het TROS-program- ma Vermist dat vanavond wordt uitgezonden. Rubarth verdween 36 november 199? op 26-jarige leeftijd. Hij werkte in een bakkerij. Aanvan kelijk werd gedacht dat het om een vrijwillig vertrek ging. Nader onderzoek leerde dat de vermis sing wel eens een criminele ach tergrond kan hebben. Michel blijkt te zijn gebruikt voor het op nemen van pomovideo's. Bij de produkfe van die films is de van kinderporno bekende Lothar G. betrokken. Rotterdam Doordat de omschakeling naar een nieuw com putersysteem langer duurt dan verwacht, kan de Dienst Ge meentelijke Belastingen (DGB) tijdelijk geen aanslagen en aanmaningen versturen. Ook betalingen kunnen voorlopig niet worden verwerkt, De vertraging zal naar verwach ting minstens enkele weken du ren. In maart zal een deel van de DGB weer operationeel zij n. Maar het verzenden van aanslagen in het gewone tempo zal pas na en kele maanden weer op gang ko men. De jaaromzet van de ge meentelijke belastingdienst be draagt 375 miljoen gulden. De belastingdienst zegt meer tijd nodig te hebben om de miljoenen gegevens van alle belastingplich tigen en belastbare objecten over te zetten naar het nieuwe sys teem, dat vee! uitgebreider en ge detailleerder is dan het vorige. De DGB wil tevens van de gelegen heid gebruik maken om achter standen in de gegevensverwer king in te lopen. Daarna vergt het nog de nodige tijd voordat de computer is getest. Volgens de be lastingdienst kan overschakelen naar het nieuwe automatiserings systeem alleen als het normale werk wordt gestaakt. Een van de consequenties is dat enkele tien duizenden Rotterdammers die in december een aanslag voor de on roerende zaak belasting ontvin gen en die gewend zijn in termij nen te betalen, de vervolg-accept- giro later zullen ontvangen dan ze gewend zijn. De verzending van de halJjaarljjk- se aanslagen voor de hondenbe lasting komt eveneens in het ge drang. Bovendien kan de vertra ging er toe leiden dat inwoners la ter in het jaar in een betrekkelijk korte tijd meerdere aanslagen te gelijk ontvangen. Rotterdammers die door deze perikelen te laat hun gemeentelijke belastingen betalen, hoeven geen extra kosten te verwachten of een boete te be talen. De gemeente kan voorlopig trouwens geen aanmaningen ver sturen. De. belastingdienst zegt dat invoering van een nieuw auto matiseringssysteem hard nodig was. De huidige software is meer dan tien jaar oud en sluit niet meer aan op de taken van de dienst. Daar komt bij dat de oude apparatuur niet millenniumproof was. Het nieuwe systeem is dat wel. „We zijn straks in staat heel efficiënt en klantgericht te wer ken," zegt de woordvoerder van de DGB. Het nieuwe systeem kost 5,8 miljoen gulden. De gevolgen van de omschakeling naar een nieuw systeem worden maandag besproken in de raadscommissie Financiën. Rotterdam Rotterdam heeft voor de zakelijke toerist een nieu we kaart die ervoor moet zorgen dat de stad een nóg gastvrijer imago krijgt dan voorheen. De gratis congreskaart geeft voor aantrekkelijke prijzen toegang tot onder meer attracties en restau rants. Ook biedt de combikaart voordelen bij het gebruik van taxi's en de stadsbus, metro en tram. De congreskaart is bestemd voor deelnemers aan congressen en zakelijke evenementen. Het Rotterdam Congres Bureau geeft de kaart gratis uit. Amsterdam kent sinds vorig jaar een dergelijk initiatief. Het Rotterdam Congres Bureau is vooral met het oog op het EK voet bal in 2000 en Rotterdam Culture le Hoofdstad in 2001 met de kaart gekomen. Aan het eind van dit jaar komt een nieifwe versie. Als dan bijvoorbeeld blijkt dat veel bezoekers aan die evenementen in hotels buiten de Rijnmond ver blijven, worden de mogelijkheden op de kaart uitgebreid. Voor wat betreft de taxi is Rotter dam opgedeeld in drie zones waarvoor verschillende taxitarie ven gelden. Daarnaast zijn er rit prijzen van en naar Rotterdam Airport, Schiphol en diverse re giohotels bepaald. De gasten we ten dus wat zij kwijt zullen zijn aan de taxirit. Hierdoor wordt het reizen per taxi aantrekkelijk. Voorwaarde is wel dat men min stens met twee personen in de taxi zit. Dit is allemaal mogelijk doordat de taxibedrijven RTC (Rotter damse Taxi Centrale) en Sint Job samenwerken. Vooral bij lange af standen is de ritprijs aanzienlijk voordeliger. „Planners van even- menten zien nogal eens af van Rotterdam als het gaat om het RotterdamHet Jaar van het Ko nijn is gisteren op het Schouw burgplein hard ingeluid. Hoewel volgens de Westerse kalender het Chinees nieuwjaar op dinsdag 16 februari viel, vierde de Rotter damse Sportvereniging Chinese Leeuwendans Club volgens de Rotterdamse traditie het feest op een woensdag. Al vroeg in de ochtend zijn de le den van de vereniging begonnen met de voorbereidingen op het grote spektakel. De straten zijn versierd met Chinese vlaggen en de draken, leeuwen en andere beesten, die geluk brengen voor het komende jaar, worden in el- Rond half een 's middags is op het Schouwburgplein de laatste hand gelegd aan het belangrijkste beest van de parade: het Konijn. Dit knaagdier brengt volgens de Chinese dierenriem het komende jaar voorspoed en geluk. Nadat door een van de organisato ren een rode strik op het hoofd van het beest is aangebracht, klinkt hard getrommel. Het Ko nijn komt tot leven. Een hard ge fluit, afkomstig van de ongeveer 25 meter lange draak, luidt het be gin van het festival in. De leeu wen, draken en het konijn begin nen te dansen. De komende twee uur trekken ze langs de vooral Chinese winkeliers om geluk voor het komende jaar te brengen en het slechte te verdrijven. Dat laat ste gaat gepaard met veel vuur werk. Sinterklaas Dertien man bewegen de draak, gevolgd door zes kleine beesten en muzikanten. Het centrum is veranderd in een Chinese wijk. Bij het restaurant Grand Palace op het Schouwburgplein staat de Chinese Sinterklaas, Choi Sang Yi. m de deuropening. Vooral Chi nese kinderen haasten zich er naar toe om met hem op de foto te kunnen. Dan gaat de stoet verder de stad jn. Het verkeer wordt overal opge houden. Trams en auto's kunnen niet doorrijden. Boven de deur van een restau rant, tevens afhaalcentrum. hangt een krop sla met een tomaat en 'v een rood zakje. Na enkele minu ten springt het konijn omhoog. Hij hapt de sla weg. Na afloop geeft het beest de eigenaar van het afhaalcentrum een geel vlag getje. .Alle restaurants die een sla en een tomaat voor hun deuropening hebben hangen, krijgen een voor stelling van twee van onze bees ten," legt een van de organisato ren uit. „Op het vlagje staat: Ge lukkig Nieuwjaar en goede zaken. Als de eigenaren het gele vlagge tje het hele jaar bewaren dan brengt het hun geluk." Alle Chinese restaurants en be drijven hebben dan ook kropjes sla voor de deur hangen. Een van de mannen onder de me terslange draak is F. Sneepkens van voetbalve- DCL die voor de tweede Ki i1 meeloopt. „Ik vind het nog steeds heel leuk. Ik hoop volgend jaar weer mee te kunnen doen. Ik heb gehoord dat ze van plan zijn een 50 meter lan- De nïeuwjaarsstoet doet op de West-Kruiskade a1' nesezaken aan en dat gebeurt-tot groot plezier van de omstanders - met vee! spektakel en lawaai. FuioPetKi de Jongcoi vos ge draak te maken." Het spektakel eindigt op het Schouwburgplein. juist dat maakt het volgens Wil lem Li zo aantrekkelijk- Hij is een van de weinige jongeren die meelopen met de optocht. „De meeste jongeren hebben nu ten tamens," vertelt Li. „Daarom heeft Tak zijn Nederlandse voet balvrienden gevraagd." In China gebruiken de Chinezen de draak om boze geesten te ver drijven uit de huizen. Naast de draak lopen ook andere dieren met de optocht mee. „Die dieren staan symbolen voor dingen als rijkdom, geluk en ouderdom," legt Li uit. ho i Lt* rdam Het jaar van de ko- nijn belooft volgens Chung Tak veel goeds. „Vooral vruchtbaar heid, want konijnen: wip, wip, wip," geeft Tak als uitleg. H3j is een van de organisatoren van de viering van het Chinees Nieuw jaar in Rotterdam en voor deze dag de grote regelneef. „Maar se rieus," gaat Tak verder, „het te ken van het Konijn brengt voor spoed en geluk." Op de zolder van het 'clubhuis' aan de Mauritsweg praat ieder een door elkaar in' het Chinees, Nederlands en soms ook een beetje Engels. De Chinezen en Nederlanders nemen elkaar voortdv '1d inde maling. De ve le doz -t de zoete en hartige brood, verschillende soor ten stui-r s cake en taart, vinden hun weg naar de vrijwilligers. „Let op iedereen, eet nu goed, want de eerste vier uren krijgen jullie niks meer," zegt Tak met een knipoog. Het is verre van perfect,.maar S? huisvesten van een evenement. De hotels en evenementenzalen zijn vaak te ver van elkaar verwij derd", zegt een medewerker van het Rotterdams Congresbureau. Op deze manier zullen de organi satoren van evenementen minder bezwarenzien om met hun evene ment Een groot voordeel is dat de congreskaart melding maakt van van tevoren vastgestelde taxita rieven." Rotterdam De fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer H. Dijkstal heeft zich gisteren, net als minister Jorritsma (Economi sche Zaken) zeer nadrukkelijk uitgesproken voor aanleg van de A4 op maaiveldniveau. Dijkstal vindt de werkgelegenheid belang rijker dan het behoud van de na tuur. Als we het hebben over het landschap in Nederland, wat ik heel belangrijk vind, dan hebben we het over gebieden waar dat no dig is. Dit is een verstedelijkt ge bied. Hier zijn de verbindingen van essentieel belang voor de eco nomie. En dan moetje de A4 ook aanleggen. Die discussie hierover het landschap vind ik volstrekte flauwekul," aldus Dijkstal. Minister Jorritsma toonde zich tij dens een bezoek aan Noordwijk sterk voorstander van het aanwij zen van de Hoeksehe Waard als glastuinbouwlocatie om het druk ke Westland te ontlasten. Onder de rook van Rotterdam gaat nu nog veel warmte en kool dioxide van Shell en de Moerdijk centrale de lucht in. Die afval warmte kan in de toekomst wor den gebruikt om de kassen te ver warmen, aldus Jorritsma. Volgens de minister .ligt: in de Hoeksehe Waard een gouden kans voor tuinbouw, milieu en werkgelegenheid. Zij suggereer de dat leden van provinciale sta ten en tuinders druk moet uitoe fenen op de ministers Apotheker (D66, Landbouw) en Pronk (PvdA, Milieu) om te zorgen dat de locatie er komt. Rotterdam De voorgenomen nauwe samenwerking tussen het Sint Franciscus Gasthuis (SFG) en het Havenziekenhuis in Rot terdam gaat niet door. Dat hebben de besturen van beide ziekenhui zen besloten. Een verschil van mening over de manier van sa menwerken ligt aan het afketsen van de samenwerking ten grond slag. Bij het Havenziekenhuis is de di rectie van mening dat er vooral moet worden, samengewerkt door de ondersteunende functies bin nen het ziekenhuis. Het gaat dan om de functies die buiten de ver pleegkundige taak vallen, zoals facilitaire, technische en civiele diensten en de staffuncties. Het Sint Franciscus vindt juist dat er vooral binnen de zorgfuncties moet worden samengewerkt. Het plan voor samenwerking is destijds geopperd door het Ha venziekenhuis dat met het oog op de toekomst een goede partnër zocht. Na een jaar praten over de manier van samenwerken is het verhaal nu terug bij af. Het Ha venziekenhuis wacht de ontwik kelingen binnen de ziekenhuizen op de rechter Maasoever af. Alle ziekenhuizen in dit gebied berei den zich voor op een gezamenlij ke regiovisie die moet leiden tot een betere opvang van patiënten en tot kortere wachtlijsten. Ook het SFG wacht die discussie hu noodgedwongen af. Rotterdam Omdat er veel sup porters worden verwacht bij de wedstrijd die Feyenoord zondag thuis speelt tegen PSV, raadt de RET iedereen aan gebruik te ma ken van het openbaar vervoer. Mensen die alsnog met de auto gaan, kunnen gebruik maken van de tijdelijke parkeerplaatsen die de RET samen met politie, dS+V en Stadion Feijenoord heeft inge richt. Op de noordelijke en zuide lijke Maasoever wordt een gebied ingericht als tijdelijke parkeer plaats. Beide terreinen liggen bij de ring rond Rotterdam. Vanaf de parkeerplaatsen vertrekken met grote regelmaat pendelbussen naar het Feijenoord-stadion, Na afloop van de wedstrijd staan deze bussen weer klaar bij het stadion. Voor bezoekers uit Rotterdam- Noord is de parkeerlocatie Bedrij venpark Brainpark. Voor bezoe kers vanuit Rotterdam-Zuid is dat winkelcentrum/bedrijvenpark Reijerwaard. Vanaf de ring en di verse plekken in de stad wordt het verkeer via de borden 'Parkeren Feyenoord' naar de parkeerplaat sen geleid. Het parkeren is gratis. Voor de heen- en terugrit per bus betalen de passagiers 5,- per per- Den Haag/Rotterdam Het ge rechtshof in Den Haag heeft giste ren het Openbaar Ministerie (OM) op de vingers getikt in de grote drugszaak Iglo. Volgens het hof heeft het OM in de zaak onrecht matig een advocaat afgeluisterd. Het hof vindt dit zo ernstig dat justitie al bij voorbaat voor een groot deel niet-ontvankelijk wordt verkiaard, meer dan öy de rechtbank in Rotterdam het geval was. De rechtbank in Rotterdam legde in 1997 elf verdachten fors lagere straffen op dan het OM had ge wild. Centraal stond de invoer van duizend kilo cocaïne in een partij bevroren garnalen. De hoogste straf was acht jaar cel, terwijl cel straffen tot veertien jaar waren geëist. De straf viel toen laser uit tn verband met het afluisteren van een advocaat uit Schoonho ven AJ oordat de advocaat ais ver- aauite was aangemerkt werden, zijn telefoongesprekken met mi deverdachten afgeluisterd. Te üjkertijd werd het beroepsgeht van de Schoonhovenaar door jus titie doorbroken omdat ze hem eerder als bedrijfsjurist dan als advocaat beschouwde. De verde diging van deze handelwijze door het OM werd door de rechtbank in Rotterdam verworpen. Het gevolg was dat in het Rotter damse proces de vervolging ter zake van de criminele organisatie en een aantal valsheidsdelicten strandde en er lagere straffen uit rolden dan het OM wilde. Ten aanzien van de advocaat werd de officier van justitie, mr. AM. Zwaneveld, toen helemaal niet ontvankelijk verkiaard. Tegen hem was voor de rechtbank zes jaar cel en een verbod tot uitoefe ning van zijn ambt geëist. Het hof heeft hem nu geheel vrij gesproken, De raadsman van de Schoonhovenaar, mr. S. Ong, start een procedure voor schade vergoeding voor zijn cliënt, Het hof vindt nu het afluisteren v£n de raadsman een zo ernstige schending van de positie van de overgebleven verdachten dat het OM in een tussenarrest al voor een groot deel met-ontvankelijk is verklaard. De criminele organi satie en het witwassen is geheel van tafel geveegd. Daarmee gaat het hof verder dan de rechtbank. In Rotterdam werd het OM slechts voor een deel wat betreft de criminele organisatie niet-ontvankelijk verklaard. Over de gevolgen van het ongeoorloofd afluisteren van de advocaat voor de ten laste gelegde invoer van co caïne spreekt het hof zich later uit. Advocaat mr. I. N. Weski zegt in een reactie vooral onder de in druk te zyn van de bewoordingen waarin het hof zich heeft uitge sproken. „Die rept va- el ern stig', 'een fundamentele schen ding van de rechtsstaat'." 2e weet nog niet wat de consequenties zijn voor het 'kaalplukken' van de verdachten. Vier verdachten in de Iglozaak zijn onlangs door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot in to taal 6,5 miljoen gulden, te vervan gen door bijvoorbeeld zes jaar cel voor de hoofdverdachte Weski: „De uitspraak van het eeft daar op dit moment gei ol- gen voor." Een verhaal dat anders wordt, als ook de bewijsvoering ten aanzien van de duizend kilo cocaïne niet deugt Rotterdam De 51-jarige vrouw die deze week dood werd aange troffen in de Sehiemondse Siba- jakstraat is mogelijk vermoord. De politie heeft bekend gemaakt dat er sporen van geweld op het li chaam zijn aangetroffen. De exacte toedracht hoopt de poli tie te achterhalen als de vriend van deze vrouw aanspreekbaar is. Die is in slechte toestand opgeno men in het ziekenhuis. Hij was sa men met de vrouw in de flatwo ning op het moment dat de poiitie er naar binnen ging. Toen werd vermoed dat beiden een giftige vloeistof hadden gedronken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2