9 Vernieuwde Stad ontmanteld en heropgericht Nieuwe partners, nieuwe directeur en oude schulden Rotterdams Dagblad Verwaarloosd paard sterft in modderpoel Eindelijk orde op de plakborden Als je de politie niet meer ka., vertrouwen.;. SATIVAR >.v' \\E Koopavond in Nieuwe Passage verloopt rustig Jongen bekent winkeldiefstal Aanrijdingen in Maassluis Stapel bonnen in een uurtje Oliespoor door de stad Doorgereden na aanrijding Restaurant Stadserf: nieuwe eigenaar en nieuwe naam Fietsles r^lochtonen: 'evenwicht is 't moeilijkst' Geen belangstelling bedrijven voor excursie naar asiel? kers centrum TIKIBAD OPEN fSHMIS NAAR bij een kwaftaaïabonnemfnt op het RoüerdarnsDagblsd, -Y fë Ja, noteer ml} voor zo'n kwartaalabonnement De eerste twee "j j weken zijn gratis daarna betaal ik automatisch J 31,98 per maand j Ifiminsan g«TrfrrriPJl Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 19 februari 1999 Schiedam Het is gisteravond rustig gebleven in de Sehiedamse Nieuwe Passage. Op koopavond vorige week raakte daar een groep van ongeveer veertig Rot terdamse jongeren slaags met de politie. Om nieuwe ongeregeldhe den te voorkomen had de politie gisteren extra mankracht paraat in het overdekte winkelcentrum. Bovendien hadden de winkeliers op advies van de politie een speci ale maatregel genomen; een lo pende muzikant - trom op de rug en accordeon voorgebonden- moest de Nieuwe Passage onaan trekkelijk maken voor de hang jeugd. Er was speciaal gekozen voor 'mobiele' muziek, omdat die op groepjes hangjongeren kon af lopen, zodat die vanzelf zouden verkassen. Maar de spanning die - vorige week in het winkelcen trum hing, ontbrak gisteravond volledig. De politie hoefde niet een keer in actie te komen. VlaardingenEen 17-jarige Vlaar- dinger heeft gisteren bij de politie bekend verantwoordelijk te zijn voor een winkeldiefstal van vori ge week woensdag. De jongen was op die woensdag aangehouden nadat hij was betrapt bij de dief stal van een paar handschoenen uit een zaak aan de Vlaardingse Kuiperstraat, maar had daarbij een valse naam opgegeven. De po litie wist later toch zijn echte naam te achterhalen en nam de jongen gisteren wederom mee voor verhoor. Daarbij bekende hij de diefstal en het opgeven van een valse naam. Tegen de Vlaar- dinger is proces-verbaal opge maakt. Maassluis In Maassluis vonden gisteren twee aanrijdingen plaats, waarbij twee personen licht ge wond zijn geraakt. Rónd een uur in de middag reed een 32-jarige automobiliste uit Maassluis op de Ulveriaan achterop de auto van een 68-jarige stadsgenoot. Beide bestuurders wilden rechtsaf de Mozartlaan op rijden. De vrouw hield rugpijn over aan de klap. 's Avonds om negen uur was het wederom raak op de Mozartlaan. Hier reed een 22-jarige Maasslui- se achterop de wagen van een 28- jarige stadgenote. De vrouw zag te laat dat de auto voor haar was ge stopt en kon niet meer op tijd remmen. Beide voertuigen raak- ",'tén zwaar beschadigd en de be stuurster van de voorste auto klaagde over nekpijn. Vlaardingen Bij een snelheids controle van een uurtje heeft de Vlaardingse politie gisteravond honderd automobilisten op de bón geslingerd. De controle werd tussen half acht en half negen ge houden op de Holysingel, waar niet harder dan 50 kilometer per uur raag worden gereden. De hoogst gemeten snelheid van een overtreder bedroeg 79 kilometer per uur. In totaal werden 453 auto mobilisten gecontroleerd. MaassluisDe Maassluise politie is gisteren op zoek geweest naar de veroorzaker van een flink olie- spoor in de stad. Het spoor, ver moedelijk van dieselolie, werd 's ochtends om half uegen ontdekt op onder meer de Lijsterlaan, de Marelstraat en de Wagenstraat. De dader had al grit over de olie heengestrooïd. De politie kon de veroorzaker echter niet meer ach terhalen, Hoek van Holland Gistermiddag rond drie uur vond een 25-jarige inwoner van Hoek van Holland zijn in de Hoekse Schoolstraat ge parkeerde auto beschadigd terug. Vermoedelijk is een ander er van door gegaan nadat hij tegen de wagen was aangereden. De Rotterdamse dierenarts Job Meursing constateert de dood bij een Shetlandpony in een modderveid tussen de Schiedam- seSchöolstraat en de spoorlijn. „Waarschijnlijk gestorven aan onderkoeling," denkt hij. „Hij is vanochtend in een sloot gelo pen en met deze kou drogen paarden niet meer op." Meursing is donderdag rond acht uur in de avond naar het modderveid gekomen op verzoek van de bereden politie. Die had er, na klachten van verontruste Schiedammers, vijf ver waarloosde Shetlandpony's had aangetroffen. Voor een van de beesten was de komst van de dierenarts te laat: een eenjarige pony had al in bijzijn van enkele agenten zijn laatste adem uit geblazen. „Shetlanders zijn harde beesten," zegt Meursing, tot zijn en kels in de modder en paardestront, „Als de levende exempla ren worden bijgevoederd zullen ze het hier wel redden. Maar zo'n beest in de sloot, ik denk wel dat dat onder verwaarlozing valt." De politie besluit dan ook de 43-jarige Sehiedamse eigenaar van de paarden een proces-verbaal te geven voor dierenkwel ling. Niet alleen omdat er naar het gestorven paard slecht was omgekeken nadat het door een hopd de sloot in was gejaagd, maar ook omdat alle beesten In een modderpoel moeten ver blijven zonder een droge plek. Justitie zal zich nu over de zaak buigen. Foto Roel Dijtetra Schiedam Restaurant Witberg aan het Sehiedamse Stadserf heeft een nieuwe eigenaar en een nieuwe naam. Remco Witberg heeft de horecavestiging die zijn achternaam droeg, overgedaan aan Peter Heeren, eigenaar van Proeflokaal 't Sterretje aan de Buitenhavenweg; De nieuwe eige naar zet in ieder geval een traditie door: ook hij verbindt zijn achter naam aan het etablissement dat is ondergebracht in de uiterste punt van het Stadserfeomplex. De Hee ren gaat de vestiging heten. Begin volgende maand gaan de deuren van het grand café/restaurant open. Witberg heeft nooit goed z'n draai kunnen vinden aan het Stadserf. Het was bij tijden wel druk in de horecavestiging maar de loop kwam er nooit echt in. De nieuwe eigenaar denkt te weten waarom. Door Kor Kegel en Marc Floor Schiedam De Vernieuwde Stad is dood, leve de Vernieuwde Stad! Zo zal het de Sehiedamse publiek-private samenwer king in de komende twee jaar vergaan. Want de in 1995 opge richte Vernieuwde Stad BV wordt via een sterfhuisconstructie ontmanteld of zal een 'slapende' BV worden, terwijl al per 1. ja nuari van dit jaar de Vernieuwde Stad Schiedam BV is opge richt om haar oorspronkelijke taken voort te zetten. Met de oprichting van de Ver- teux is aangesteld. Maar de be nieuwde Stad Schiedam BVwordt aan een frisse start begonnen. Voormalig wethouder Cor Bol- mers blijft tot het einde directeur van de eerste Vernieuwde Stad, terwijl voor de tweede inmiddels Peter Paul Doodkorte als direc- langrijkste verandering is de sa menwerking van de gemeente Schiedam met drie nieuwe priva te partijen. De Woningbouwvereniging Schiedam WBS en woningstich ting Noordvest - die per 1 juli van dit jaar willen fuseren - hebben zich ieder voor 10 procent in de Vernieuwde Stad Schiedam BV ingekocht. De gemeente Schie dam behoudt haar aandeel van precies 50 procent, en de overige 30 procent is voor het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. „De woningcorporaties zien voor zichzelf een belangrijke rol weg gelegd in de Sehiedamse stads vernieuwing," verklaart directeur Doodkorte de deelname van WBS en Noordvest. „Ze pakken de ko mende jaren zelf grote stadsver- nieuwmgsoperaties op in Nieuw- land en Groenoord. Maar deklein- schaliger projecten in Schiedam- Oost en -centrum laten ze liever aan de Vernieuwde Stad Schie dam over." De gemeente heeft net als de eer ste publiek-private samenwer king met drie lokale aannemers de verhouding van de aandelen - en dus de zeggenschap - piecies op 50 procent bepaald. „Dat geeft namelijk een heel gezond span ningsveld," vindt Doodkorte. „En je hebt zo altijd twee van de drie partners nodig om tot een positief oordeel over een project te ko- men," De oude variant van de Vernieuw de Stad zal onder leiding van Bol- mers de projecten afmaken waar aan zij is begonnen. Dat gaat om de bouw van een aantal woningen aan de Ampèrestraat in Schie- dam-Oost en het project Raam/ Schie. Nieuwe projecten zullen uitsluitend door de Vernieuwde Stad BV worden opgepakt en uit gevoerd. De Vernieuwde Stad Schiedam BV is ook opgericht om de schul den die haar voorganger heeft op gebouwd achter zich te laten. De verliezen van de in 1995 opgerich te Vernieuwde Stad bedroegen per 31 december 1997 meer dan 476.000 gulden. Volgens directeur Cor Bolmers gaat dat om investe ringen die zijn gedaan voor het project Raam/Sehie. „Daarin zit de aankoop van de grond, de opstallen en de sloop- kosten," verklaart Bolmers. „In feite zijn het dus investeringen, maar we hebben geen aparte in vesteringsbegroting." De direc teur denkt dat de opbrengst van het project Raam/Schie de schul den zal gaan dekken. „Pas op 16 maart wordt aan de bouw begon nen, maar we hebben nu al twin tig van de 38 woningen verkocht. Ik verwacht voor de zomer van 2000 uit de schulden te zijn." Is het eenmaal zo ver, dan is dat teken voor ontmanteling of het in de slaapstand zetten van de BV. Bolmers: „Dat is aan de raad van commissarissen. Misschien dat die er een stille BV van wiEen ma ken." Hij wil een aantal zaken dan ook heel anders aanpakken dan zijn voorganger. „Witberg had geen duidelijke identiteit," zegt de nieuwe uitbater. „Was het een ca fé, een restaurant, een eetcafé of iets er tussenin? Als dat niet dui delijk is, kan je je ook niet goed richten op een bepaalde sfeer of karakter. Het is haring noch kuit." De uitbater van 't Sterretje wE zich met zijn nieuwe vestiging in het centrum van Schiedam rich ten op de groep mensen die tus sen eetcafé en sterrenrestaurant valt. Er is volgens Heeren een gro te groep die meer kwaliteit en va riatie wil dan een eetcafé kan bie den, maar die geen zin heeft om daarvoor in een sterrenrestaurant plaats te nemen. „Wij hebben straks luxueuze gerechten op de kaart maar weer niet té luxueus, We zullen ons ook richten op de mensen die het theater bezoeken. Lekker eten bij ons en dan een voorstelling bezoeken," De nieuwe eigenaar wil verder meer uit zijn terras slepen. Hij denkt aan een terras met maxi maal honderdvijftig stoelen. „Ik heb een vergunning overgeno men voor honderdvijftig meter terras, dus er is hier voor de deur wel enige uitbreiding mogelijk," zegt hij. De horecaruimte is op het mo ment gesloten zodat er kan wor den verbouwd. Daarbij gaat het overigens niet om grote dingen. De bar verhuist naar een andere plek maar voor de rest blijft alles zo'n beetje bij het oude. De tafel tjes in het lange gedeelte blijven staan en datzelfde geldt voor de enorme droogboeketten aan het plafond. Het is de bedoeling dat dinsdag 2 maart de deuren van de horeca vestiging weer opengaan voor het publiek. Een dag eerder is er dan al een openingsreceptie gehou den maar die is alleen voor geno digden. SP'er Yorick Haan plakt zijn eigen affiche. Judith Boertjens en Johan Jongen assisteren, terwijl co ordinator Henk Metaal aanwijzingen geeft. Foto Roei Dijkstra Door John Bunte Schiedam Vooraf heeft Henk Metaal alles nog even gecheckt. De maten van de door de politieke partijen ingeleverde verkiezings affiches verontrusten hem niet. Goed, een aantal is een paar centi meter groter dan verordonneerd, maar er is plek zat op de borden. Vandaag moet het dan maar ge beuren. Vrijdag is plakdag in Schiedam. Minder dan twee weken voor de verkiezingen voor Provinciale Staten (op 3 maart) is dat nu dan ook in Schiedam voor het publiek merkbaar geworden. Laat, maar daar waren redenen voor. Het was al heel wat dat de verkiezingsbor den er toch nog kwamen, want als het aan burgemeester en wethou ders en de PvdA had gelegen wa ren er helemaal geen. borden ge komen. De gemeenteraad voor kwam dit begin vorige week. Af spraak was wel dat de affiches vooraf bij de gemeente zouden worden ingeleverd en er alleen onder toezicht werd geplakt. Henk Metaal, raadslid van Ge meentebelangen, werd aange steld als coördinator. En zo ge beurde het dus vanmorgen. „Wat hebben ze me nou weer aan gedaan," moppert Metaal wan neer hij in de stromende regen het Sehiedamse Stadskantoor verlaat. Op naar de eerste borden, pal om de hoek. Daar staan drie plakborden klaar. Pal daarachter staat een ander, openbaar plak bord. Een aldaar opgeplakte een SP-tomaatmet de tekst '1999, het jaar van de-eeuw5 verwelkomt het gezelschap. „Wat is dat," vraagt Judith Boertjens van GroenLinks aan SP'er Yorick Haan. „Dat is een openbaar bord. Dat mag dan toch," antwoordt deze. Zij beiden waren er verantwoor delijk voor dat de verkiezingsbor den er toch zijn gekomen. En dus zijn zij ook de aangewezen perso nen om het plakwerk te verrich ten. Ze worden geassisteerd door WD'er Johra Jongen. Boertjens realiseert zich ter plekke op het Emmaplein, dat ze daar te klein voor is. Of de borden te hoog, zo je wilt. Het echte plakken zal door de mannen moeten gebeuren, Zij pakt de lijsten erbij. Wat is de volgorde? De WD op 1. Wie dan? De PvdA? Nee hoor, die staat pas op 3. Eerst het CDA nog. Waarom zetten ze nou geen nummers op die affiches, klaagt Metaal. Nee, dan is de PvdA tenminste duide lijk. Die 3 staat voor echter voor de datum van de verkiezingen. Op elk bord passen vijf affiches, heeft Metaal berekend. Met D66 en SGP er nog bij is de eerste ge- vuld. Op naar de volgende. Eerst SGP/RPF en dan de SP. Haan doet er extra zijn best. Dan, een cruciaal moment. Alle dertien deelnemende partijen hebben af fiches ingeleverd. En dus ook de Centrumdemocraten. Haan: „Die plak ik dus niet." Boertjens: „Ik ook niet, maar het moet wel ge beuren. Want anders hebben ze straks weer een reden om over al onze affiches heen te plakken." Henk Metaal neemt zijn verant woordelijkheid, „Ik ben aange steld als onafhankelijk coördina tor, dus zal ik dat maar doen." En daar gaat het affiche met de slo gan Wol is Vol'. Zit scheef Als nummer 10 is eindelijk Groen Links aan de beurt. Judith Boer tjens roept Kaan tot de orde. „Hij zit hardstikke scheef joh." Het wordt gecorrigeerd. Een paar mi nuten later zyn alle dertien affi ches geplakt. Metaal grijpt nog eenmaal in, wanneer hij te weinig lijm onder de poster van de Oude- renunie 55+ veronderstelt „Hier aan de zijkant kan de wind eron der komen." Op het derde bord is nog volop ruimte. Metaal: „Die plekken zui len leeg moeten Wijven. Alle affi ches zijn in ons bezit. Maar," wij zend op Yorick Kaan, „ik denk dat een van zijn vriendjes dezer dagen wel weer toe ;:al slaan." De SP'er: „Nee, echt niet. Weetje wat het is: als er ook maar iets misgaat en we ons niet helemaal aan de gemaakte afspraken houden dan is het over en uit Dan komen er gewoon geen borden meer. En dat is het laatste wat we willen." Maassluis ?-e wrijft pijnlijk in haar handen., die rood zyn van het harde knijpen in het stuur. Nauw lettend wordt Fatima in de gaten gehouden door- haar dochtertje Houda, die vanaf een bankje in de gymzaal aanwijzingen geeft. Op nieuw stapt Fatima op de kinder fiets om er binnen luttele secon den weer af te vallen. „Het even wicht hè. Dat vind ik het moei lijkst "zegt ze. Fatima (37) is afkomstig uit Ma rokko en één van de vrouwen die deze week zijn gestart met een fietscursus in hun woonplaats Maassluis. De cursus werd vijf jaar geleden voor het laatst ge houden. Nu bleek er onder vrou wen van buitenlandse afkomst opnieuw belangstelling te zijn om te leren fietsen. Fatima heeft het al eens eerder geprobeerd maar stopte er na drie lessen mee. „Het toch moeilijk," zegt ze bijna verontschuldigend. Dit keer is ze vastberaden om op het zadel te blijven zitten. Het ligt voor de hand dat het sta len ros in de buitenlucht wordt be dwongen maar de groep krijgt les binnen in een gymzaaltje naast een basisschool. „Dat komt omdat de vrouwen zich schamen," zegt Margarita Mena. Zelf is ze afkom stig uit Chili en woont nu twintig jaar in het havenstadje. „Ik heb als kind in Chili wel leren fietsen maar daar was het voor ons meer spelen. Het diende er niet als ver voersmiddel. Toen ik in Neder land aankwam en hier iedereen zag fietsen wist ik niet wat ik zag. Ik vond het schitterend." Mena organiseert de fietscursus met een aantal vrijwilligsters na mens de Stichting Samenlevings Opbouw en de plaatselijke politie. De groep krijgt in totaal dertien lessen. In het gymzaaltje wordt het echte fietsen geleerd en bij het politiebureau aan de West- landseweg komen de theorie over veilig fietsen en verkeersregels aan bod. „Ook dat gebeurt door een vrouwelijke agent," aldus Me na. „Veel van de vrouwen mogen van hun echtgenoot geen contact hebben met andere mannen." De gymzaal is veilig oefenterrein. „Ze gaan liever niet buiten oefe nen omdat ze dan bang zijn uitge lachen te worden. Een afgesloten ruimte is beter om meer zelfver trouwen te krijgen," weet ze, De vrouwen komen overal van daan. Dit keer zijn er onder meer cursisten uit Turkije, Marokko, Koerdistan en Somalië 4die dan weer met ernstige gezichten en dan weer gierend van de lach op kinderfietsen door de sporthal wiebelen. „Hetis niet makkelijk," roept Hana uit Koerdistan, die al met haar man heeft geoefend. „De fiets is te hoog." Over dertien weken ontvangt ze, als het goed is, een fïetsdiploma. Maar tot die tijd moet er nog flink worden ge oefend. Vlaardingen De belangstelling van de bedrijven uit het Vlaar dingse industriegebied De Ver gulde Hand voor de excursies naar het asielzoekerscentrum in Alphen aan den Rijn blijkt zo goed als nihil. Tot nu toe hebben zich voor de twee bezoeken die de gemeente voor volgende week or ganiseert slechts drie bedrijven aangemeld. Het asielzotut rscentrum in Vlaardingen moet verrijzen tus sen De Vergulde Hand, het spoor en de Nieuwe Maas. Volgens de plannen zullen ongeveer vierhon derd asielzoekers er vijfjaar lang onderdak vinden. Om alvast be kend te worden met het feno meen, besloot de gemeente twee reisjes te organiseren naar het be- ■ilWaara&i^éh^ eenander voor vea blaasapparaat waarmee Het afecholprominagé' ÖmworÖÉra vastgesteld. In december vorig'jaar haaid door leden van een ander district dat eéc alcoholcontrole.wilde houden, en door de éigen voorraad heen' was?^hïdé'ctót^'öwr^': gebleven mondstukken zyn eehternooit geretourneerd,.waardoor.?: /guldens zit. Aangezien niet békend is/welk distóet dejnóhdstuk&ert heeft geleend, heeft Vlaardingén deze week'maar een oproep 'gedaan/ fende collega's óm de mondstukken terug te' brengen.Tof hu^S daar echter geen reactie opgekomen/-^/ ri; Axtinre// DE HELE WINTER. DOOR (OOit 'S AVONDS)! Op donderdag gesloten m.u.v. feestdagen en schoolvakantie. Duinrei:, Dumrell 1,2242 JP Wassenaar. (070) 51 55 155, httpWwww.duinrell.nl DUJNRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! staande asielzoekerscentrum Alphen aan de Rijn. Maar naar nu blijkt heeft zich voor de excursie van maandag geen enkel bedrijf aangemeld. Al leen de GGD, de brandweer, de politie, een aantal raadsleden, het college van b en w, een. afvaardi ging van de kerk en van de bewo nersorganisatie van de Westwijk hebben ingetekend. Voor de excursie van woensdag hebben zich inmiddels drie be drijven aangemeld, waarvan twee uit De Vergulde Hand en een uit de Westwijk. Een vierde bedrijf meldde zich schriftelijk af wegens tijdgebrek. In totaal waren der tien bedrijven uitgenodigd voos de twee reisjes. Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor één van de I m/V Adres: Postcode: j Telefoon: Nr.. Bank/gironr.: Handtekening:./ I i. controle lx*orging)| i I stuur deze bon Ir, een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service An4urAAn4m4 OftAA UB - - Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1