Smultennis met super- Kafelnikov Baf na o p 'Krajicek beledigd? Stuur dan de helft van die cheque terug" wmmmm N2 A C 'Henman heeft nog te weinig big points op belangrijke momenten moeten maken' ATP i'Tour Stadionverbod? Dan huur je toch een hoogwerker Bertus r - - J Rotterdams Dagblad Maandag 22 februari 1999 Rotterdam Wim Buitendijk heeft afgelopen vrijdag de knup pel m het tennishok gesmeten met zijn steliingname inzake het niet waarmaken van hoge start- gelden in het internationale ten- niscircuit. De toernooidirecteur van Botterdam oogstte veel bij val, maar het heeft hem ook ver baasd, dat met name de 'ten- nisincrowd' nogal over hem heen is gevallen. Buitendijk: „Ingewijden in de tenniswereld 2eggen dat ik dat soort uitspraken niet kan maken tegenover Krajicek; 'ouerbetaató naar wat hij presteert'. Waarom niet? Sponsors, hospitalityhou- ders en publiek denken dam* heel anders over, hoor. Toen ik een Studio Sport-interview gaf kreeg ik instemming van iedereen die eromheen stond. Het ontbrak nog maar aan applaus. Ik heb geen zin de angsthaas te spelen." Het grommen is niet ingegeven door een slecht moment „Het ir riteert me al een jaar of vijf als een speler niet waarmaakt wat hij zou moeten brengen, naar sta tus en startgeld. Daar mag ik toch wel wat over zeggen? Ik hoef toch niet als een lulletje achterover te gaan zitten, zo van: wat fijn dat u er bent, hier is het geld... Het zou toch te gek zijn als je als organi sator niks meer mocht zeggen. Moeten dan alleen wij risico lo pen? Het is toch geen eenrich tingsverkeer?" „Krajicek gaf nota bene zelf op de persconferentie toe dat-ie onvol doende geconcentreerd was. Zulk soort dingen maakt me gif tig. We praten niet over vijftig duizend dollar, hè. We praten over verschrikkelijk veel geld. En laat er geen misverstand over bestaan: ik heb er geen enkele moeite mee dat soort bedragen te betalen. Ik heb het contract met open ogen getekend. Maar pas toen alle handtekeningen er stonden, hoorde ik dat hij die knie-operatie definitief zou on dergaan, herstel zou nemen tot Melbourne, gevolgd door weer drie weken rust en zich vervol gens in Rotterdam zou melden. Toen dacht ik: hoe komt hij daar uit? Misschien moet je achteraf concluderen dat hij te weinig wedstrijdritme had. Maar ik ben geen trainer of coach..." Krajicek zei recentelijk in het AD dat hij het wel komisch vindt, dat jaarlijkse getouwtrek om geld in Rotterdam. Het is natuurlijk ook zijn manager - Peter Lawler van Advantage? Buitendijk: „De avond dat Kraji cek verloren had, kwam ik om een uur of één het hotel binnen. En daar zat meneer Lawler vro lijk te lachen en te praten met een paar mensen van de ATP. Kom erbij, een bierije drinken. Die heeft er geen probleem mee. Nee, de cheque is binnen, de twintig percent verdiend, dikke mik. Zo werkt het gewoon." Toch, of het volgende toernooi er één zonder Krajicek zal zijn? Bui tendijk beslist: „Ik heb altijd ge zegd: Krajicek is een belangrijke factor. Hij brengt enthousiasme teweeg, hij is Nederlander. Een landsman betaal je altijd meer, dat doet Wenen met Muster ook. Krajicek kreeg hier tweeëneen half keer van wat Corretja kreeg. Nou, dan verwacht je hem te zien vechten. Kun je verliezen, heb ik alle vrede mee. Maar niet zó." Maar, 2000 zonder Krajicek? Bui tendijk: „Natuurlijk is hij wel kom, maar ook hij mag weten dat dit toernooi inmiddels niet meer afhankelijk is van alleen Kraji cek. Onze positie, als onderdeel van de Champions Series, is zo, dat heel wat spelers nu vinden dat ze Rotterdam gewoon op hun schema móeten zetten. De pun ten, het geld, de hele entourage. Ais Krajicek over twee jaar zou stoppen moet er ook nog een toernooi staan." Nog contact gehad met zyn om geving? heb vernomen dat ook zyn vertrouwensman, Cees van Veen, mijn woorden niet in dank afneemt. Nou, dat moet dan maar. Ik hoef me niet te schamen dat ik heb gezegd waar het op staat. Als men beledigd is dat ik dit soort dingen roep, dan denk ik: als je erkent datje niet gecon centreerd was, stuur dan de helft van de cheque terug." Maar, verstandig? „De incrowd zegt: je kunt sancties verwachten van Krajicek e.s. Ja hallo, als ik op die basis moet werken... Dat is wel het beleid van de angst. Als ze nu zouden zeggen: met Bui tendijk wil ik niet meer praten, dan klinkt dat redelijk onwolwas- sen. Wel, het zij zo. Dan gaan we maar achter Rafter aan. Voor dit geld, daar krijg ik twee Rafters voor..." RotterdamGeen tennisser uit de ATP Tour staat zo vaak op de baan als Yevgeni Kafelnikov, In vier van de afgelopen vijf jaar totaliseerde de 25-jarige Rus veruit de meeste partijen; singles en dubbels opgeteld varieerde het aantal tussen de 150 en 171. „En zoals ik nu speel zou ik wel oneindig kunnen door gaan." Back to back, in tennisjargon. In Rotterdam behaalde allroun- der Kafelnikov - winst op alle vier haarsoorten: gras, gravel, hard court en tapijt - zijn negentiende titel in het enkelspel, één meer dan in het dubbel. Na de Grand Slam-titels op Roland Garros (1996, Stich) en Melbourne (1999, Enqvist) zette hij nu ook Rotter dam op zijn conduitestaat. Maar menigeen in 'het circuit' is het er over eens dat Kafelnikov nog veel meer enkeltitels had vergaard als hij zich op de single had gecon centreerd. Kafelnikov was echter synoniem voor wisselvalligheid. Kijk naar vorig jaar, toen hij in zes finales stond, maar zich even zo vrolijk in twaalf andere eerste rondes liet uithoeken. Kafelnikov stond ook synoniem voor Talent, met een grote T. Maar wie zoveel speelt als hij is wel eens moeilijk te motive ren. En dan tankt hij bij, zoals vo rig jaar in Rosmalen: voor veel geld op de affiche, maar onder de strikte voorwaarde donderdag weg te mogen. Wat prompt ge- Geen gril is een toptennisser vreemd. Maar echte toppers zijn ook in staat zoveel waar voor hun geld te leveren, dat zelfs de leken Moetkunnen zeg wij mens repen Neu- 'En mga ikjetechnisck advies geven.' Dan begint-ie te i''lachen" - Vitesse-vooratter Karei Aal- bers in Sportweek ]fiaymondvan Bameveld pri- vé bestaat niet meer. Die is dood. Jk ben publiek bezit ge- morden. Ikkanmetmijnmmv r; geen café meerbinnenstappen j ofikvxmiuitgedaagdvóoTeen partijtje darts. Nietattijdeueh ifijn. Mijn manager is jaren- lang adjudant in hét léper ge- weesvhijsieeptineweldQOrck- t zeoodog." Raymond van Bameveld l iriHumo „Louis van Gaal, toch niet de eerste de bestevindt mij een toonbeeld van concentratie en zelfbeheersing. Zo'n héksenke- i tel en toch winnen mt het kleinste verschil. *Mijn spelers ikunnen daar nog wat van op- 'steken', beweert hij. Ook be- flangrijke mensen als André van Duin en Paul de Leeuw 'vergeten me niet' Zelfs mijn grootste idool Marco van Bas- ten zat op het puntje van zijn stoel naar de finale teJajken. Darts vindt hij geweldig. Bin- t nehkortgaan we samen eten," Opnieuw Van Bameveld Ik maak zoveel los bij de Ne- - derinnwUTS» die Engelsen zitten daar met zmbijstering naar te kijken. Sommige Engelse te- genstanderswiUen nunaarNe* derland verhuizen, maar dat raad ik ze' af. De Nederlander wil toeft alleen maar Barney Weer Van B ameveld door Peter Ouwerkerk en Hans Schelling gaan smullen. Zoals deze week in Ahoy*. Of preeiezer: de laatste twee partijen. Zyn halve finale, zaterdag, tegen Rusedski was 'een van mijn beste partijen ooit'. Foutloos en slagvast, als een schil der die zijn penseel voert. En zon dag leek Tim Henman bij aan vang voor bruusk verweer te gaan zorgen, maar na het 2-6 verlies in de eerste was een 5-2 voorsprong in de tweede niet genoeg om een derde set af te dwingen. Tie break, dag Henroan, Bang „Ik was best bang," zei Kafelni kov. „De wilde per se niet dat er een derde set kwam, want dan liep ik de kans dat de partij alsnog uit handen te geven." Hij speelde Geen Nederlander in de finale, maartoch genoot het publiek gisteren Intens. Yevgeni Kafelnikov, hier keihard retournerend, enTJm Henman stonden borgvoor kwaliteit." FotoroussafntKiuitera/ANP verder in trans, zag dat Henman steeds minder ging serveren, en kantelde de partij in zijn voordeel Na krap anderhalf uur was de laatste Ahoy'-finale van deze eeuwvoorbij. Vijf keer Kafelnikov in Ahoy*, in 1996 verliezend finalist tegen Iva nisevic, vorig jaar in de eerste ron de eruit tegen latere finalist Tho mas Johansson, maar nu te sterk voor het rijtje Schuttler, Arazi, Fe- derer, Rusedski, Henman. Het le vert Kafelnikov 135.000 dollar op (bij de 500.000 van dit seizoen, en de 12,5 miljoen in acht jaar prof- tijd), 260 ATP-punten. maar - he laas voor hem - nauwelijks bonus- punten. Het brengt hem op een te verwaarlozen afstand van de nummer 1 van de wereld, Pete Sampras (geblesseerd). Dus nu kan het gebeuren. 'Volmaakt gelukkig' Kafelnikov is heel eerlijk: „Ik heb nu al dingen bereikt in het tennis, die ik niet voor mogelijk had ge houden. Twee Grand Slams, ne gentien toernooien, heel veel geld, ik heb sinds vorig jaar een vrouw en een dochter - ik ben vol maakt gelukkig, Mijn sportearriè- re is zeer succesvol. Maar 's we relds nummer één worden, dat is de kers op de taart. Dan behoor je echt tot de heel kleine groep van legenden." Deze week in Londen kan het nog niet gebeuren, want de kalender loopt niet helemaal synchroon met vorig jaar. Maar het komt er onmiskenbaar aan, Kafelnikov was nog nooit zo goed. Hij komt terug van een zeer wisselvallig jaar 1998. Hoewel hij bekwaam eindigde; net buiten de nummer tien (11, 'dat deed zeer'). Maar nog voordat het jaareinde opdoemde had hij twee belangrij ke beslissingen genomen: hij ruil- Julio Cru2 droeg de zege van Feyenoord gisteren op aan het kind, dat zijn vrouw in juli ver wacht. „Ze is vier maanden zwan ger en naast het kampioenschap is dat iets waar ik me heel erg op verheug," zei Cruz. Chris Gyan heeft een enorme bewondering voor Julio Cruz, by wie het geloof ook een belangrijke rol in het leven speelt Gyan:Ju lio is een fantastische speler, ook op de training. Ik zou hem in een partijtje wel aan kunnen, maar ik moet altijd een beetje voorzichtig met hem zijn Hij moet heel blij ven voor de volgende wedstrijd, hè..." Verslaggever tegen Gyan na af loop: „Was je niet bang dat Feye noord die 2-1 voorsprong uit han den zou geven?" Gyan, die later dominee wil worden: „Nee,hoor. Want God wilde dat Feyenoord vandaag zou winnen. Dan hoefje je in het veld niet druk te maken." Peter Houtman, tegenwoordig speakèi in de Kuip, kwam giste ren wat moeilijk op gang. Dat lag niet aan hem, maar aan de tech niek. Telkens als hij wat wilde zeggen in de microfoon, bleef het doodstil in het stadion. Houtman: „Omdat het water met bakken uit de hemel kwam, zat ik in een hoekje van de dug-out. Van Gastel scoorde 1-0 dus ik pakte die mi crofoon en begon van alles te roe pen. Maar geen geluid dus, Me reservespelers van Feyenoord, die naast me op de bank zaten, ia- gen in een deuk. Even voor rust gebeurde het weer en later nog een keer. Op het laatst kwamen ze niet meer bij" Terwijl Sparta zaterdagavond in Kerkrade van Roda JC verloor, deed een gezelschap sponsors zich in het Kasteel van Rhoon te goed aan een diner. Op het mo ment dat de uitslag bekend werd, leek het alsof er een minuut stilte in acht werd genomen. Edwin van der Sar zou presenta tor worden van een nieuw sport programma by SBS6. De Ajax- keeper vond het een eer dat hij voor een dergelijke bijbaan was gevraagd. Totdat hij met het Ne derlands elftal naar Parijs ging en van Ruud van Nistelrooij hoorde dat hij eigenlijk tweede keus was. De programmamakers hadden eerst de PSV-spits benaderd, maar die had er geen trek in. Van der Sar bedankte daarom afgelo pen week weer voor de eer. Miroslav Stefan ovic is zonder club teruggekeerd uit China, waar hij twee weken stage liep. Dat •Drie sup porters van Go Ahead Eagles heb ben ondanks een stadion verbod toch hun geliefde ploeg aan het werk kun nen zien. Het trio had za terdag een hoogwerker gehuurd om' een glimp op r te kunnen vangen van de wedstrijd tegen Volen- dam in de Ade laarshorst. Het gevaarte stond op het parkeerter rein voor het stadion. Omdat de hoogwerker slechts twee personen mocht herbergen, wisselden de supporters elkaar af. Veel reden tot juichen hadden de drie niet Go Ahead Eagles kwam niet verder dan een O-O gelijkspel tegen de Volendammers.De politie gedoogde de stunt van de Eagles-supporters voor één keer, maar kondigde aan by herhaling te zullen optredenPoto GPD avontuur is de spits, die bij Excel sior niet meer aan spelen toe komt, slecht bevallen. De afstan den in het enorme land gingen de Joegoslaviër al snel tegenstaan. Alleen al naar het trainingskamp was het drie uur vliegen. Boven dien was hij bepaald niet de enige speler op proef. Er waren zo'n twintig 'zichtzendingen' en vanaf het begin was het 'Mickey' duide lijk dat het moeilijk zou zijn zich in dat peloton te onderscheiden. Zei directeur Simon Kelder toen de aanvaller zich weer terugmeld de op Woudestein: „Joh, wat heb je daar nou te zoeken? Belang eend kun je hier ook eten..." Twee door-weer-en-wind-sup- de zijn coach Anatoli Lepeshkin in voot de oud-coach van Rios en Björkman, I-arry Stefanki, en hij besloot het opnieuw een jaar te stellen zonder kledingsponsor. Toen Kafelnikov nog onder con tract stond bij Diadora werd hij in een oogverblindend geelblauw toiletje het centre court opge stuurd, afgekleed met een paar kanariegele schoenen. Wat er is misgegaan tussen de partijen is onbekend; kwestie over smaak misschien. Maar feit is dat de aan staande nummer 1 van de wereld zijn wedstrijden speelt in shirt en broek van zijn racketsponsor Fi- porters van Dordrecht'90 waren woensdag in een sneeuwstorm op weg naar de thuiswedstrijd tegen Eindhoven. Onderweg naar de Krommedijk legden zij nog even aan bij een pinautomaat Terwijl ze op hun beurt stonden te wach ten, werden ze aangesproken door een jongeman die hen een lift aanbood. Uiteraard herkenden de supporters in de bereidwillige au tomobilist onmiddellijk één van hun favorieten, de geblesseerde Mischa Rook. 'Zo kan het dus ook in het betaalde voetbal,' consta teert het bestuur van de suppor tersvereniging niet zonder trots. Maar ja, Rook heeft dan ook een scriptie geschreven over de ciub- card en de daarmee samenhan gende klant(on)vriendelijkheid in het betaalde voetbal Mario Been kneep 'm zaterdag avond een kwartiertje bij Hel mond Sport-Excelsior. Op z'n stekkie naast hoofdcoach Adrie Koster hoorde Been de speaker twee verkeerde invallers aan Kra- lingse kant omroepen. Remco Heerkens en Michel Breuer zou den de plaatsen hebben ingeno men van Raymond de Waard en Volkan Kahraman; in werkelijk heid waren het Geert den Ouden en - toch, maar op het verkeerde moment - Heerkens. Mario Been had, bij afwezigheid van een be stuurslid in Helmond, het wed- strijdformulier ingevuld en was echt bang dat hij een vergissing had gemaakt. „Stel je vdot dat de wedstrijd om die reden ongeldig wordt verklaard,'" dikte hij zijn bezorgdheid aan. scher, en de catacomben door kruist in een rood nylon jack van het Grand Prix Tournoi de Lyon. Motivatie „Een toernooi dat ik ooit won, maar zoek er verder geen beteke nis achter." Het maakt hem bij zonder en eigenzinnig. Feit is in ieder geval, dat Stefanki hem de motivatie heeft terugge- zorgd die te dikwijls zoek was. Wat Kafelnikov ook erkent: „Ik was vaker buiten de baan dan er op. Ik trainde te weinig. Althans te weinig voor een top-tienspeler. Maar Stefanki heeft me geleerd me weer te concentreren op mijn werk. En me bovendien beter le ren serveren." Ja, Stefanki motiveerde hem ook voor Wimbledon, vertelde hij de Engelse reporters. Die hadden ge hoopt in Henman een winnaar mee naar Londen te kunnen ne men. De hoop was ijdel Henman leverde wel zijn deel aan een bij vlagen hoogst attractieve partij smultennis. SneUe baan, of té snelle baan ten spijt. „Me partijen tussen ons zijn at tractief," besloot Kafelnikov. „Tim is een geweldig tennisser. Maar zijn probleem is dat hij nog te weinig big points in te weinig grote finales heeft moeten ma ken. Anders zou ik het niet kun nen verklaren datje een 5-2 voor sprong in de tweede set weggeeft. Echt, ik begon hem te knijpen vooreen derde set." Tim Henman zal nu op Londen moeten wachten. De heren zijn in de twee verschillende helften ge plaatst, zodat een reprise van Rot terdam, en wie weet een revan che, zeer wel mogelijk is. „Tot volgend jaar," zeiden beiden tegen toernooidirecteur Buiten dijk. En die keek tevree, na de klasrijke finale. „Kennelijk naar hun zin gehad. Nou, negentig per cent wil ik graag terug. Dit was kwalitatief een van onze beste toernooien ooit," Ahoy' in cijfers. Rotterdam. AB N Amro WorldTennisTonr- nament, mannen, 1.6 miljoen gulden. Hal ve finales Kafelnikov (Rus/2/-Rusedski (G8r/5) 646-2, Henman (GBr/3)-Safln (Rus) 7$ 7-6. Finalt: Kafelnik ov-Henmarm 6-2 7- 6. Dubbelspel, halve finales: BroadTramae- chi (GBr/Au sVNorveJ/UUyett (ZAflZim) 6-3 7-0, Adam s/De Jager (ZAD-Eagle/Florent (Aus) 4-5 6-3 6-4. Finale: Adams/De Jagcr- Broadrtramacchi 6-7 6-3 6-4. 'Orr GEWETEN DAT hij Bep Hogentoren heette. Vorige week las ik de rouwadver tentie in deze krant, toen het be sef tot mij doordrong dat Bertus was overleden. Wie kende Bertus niet? Iedereen die naar Excelsior ging, kwam hem tegen. Hij had altijd een praatje - 'nee, het is niet druk vandaag' of 'denk je dat het laat wordt?'- als ik het sponsorhome had verlaten op weg naar de par keerplaats. Jarenlang heeft hij daar gestaan. Hoe druk het ook was en wat er ook te doen was op Woudestein, Bertus wist altijd nog wel een plaatsje voor je auto. Als junior heb ik Bertus zelfs meegemaakt, toen hij zich vooral nog bekommerde om de fietsen rekken. Het aantal auto's dat hij van een plaats moest voorzien - ik schat zo'n veertig jaar geleden - was nog op de vingers van één hand te tellen. 'Gedurende een zeer lange perio de ontving Bertus onze gasten by de ingang van het parkeeiterrem. Zijn altijd sympathieke en correc te optreden maakte op iedereen grote indruk. We verliezen in hem naast een trouwe medewerker ook een goede vriend,' zo typeer de Excelsior-voorzitter Martin de Jager hem in de bewuste rouwad vertentie. Waaruit blijkt dat ook de voorzit ter niet precies weet hoe lang Ber tus daar bij de ingang van Woude stein heeft postgevat Hoeveel je voor het stallen van je fiets moest betalen, weet ik niet meer. Wel dat ik, eenmaal per au to, begon met hem een gulden te geven voor zijn goede zorgen. La ter werd het een knaak en er wa ren wel eens 'belangrijke men sen', zoals Bertus de bobo's noem de, die hem soms wel een 'joet' of een 'geeltje' in de hand drukten. Dat waren gouden tijden voor Bertus, die, weer of geen weer, im mer paraat was. En geen auto die aan zijn aandacht ontsnapte, want hij selecteerde streng. Ooit heb ik eens bij de toenmalige penningmeester Martin Bome- man geïnformeerd hoe Bertus daar eigenlijk ooit was gekomen. Hij wist 't niet. Hij schijnt daar zo maar op een dag te zijn gaan staan en heeft dat zijn verdere leven volgehouden. Betaald werd hij in elk geval niet door Excelsior, hij verdiende zijn eigen zakcentje. Enige tijd geleden hoorde ik dat Bertus ongeneeslijk ziek was. Bij het noemen van de naam Ber tus wist iedereen wie je bedoelde. Maar dgt ik na al die jaren uit een rouwadvertentie heb moeten ver nemen dat hij Bep Hogentoren heette. Nog bedankt, Bertus. Zeg Nel, Hoe bedoel je, tóen was geluk nog heel gewoon? Voordat Gerard Cox zich giste ren in zijn trampak hees, ondervond hij aan den lijve dat dat woordje 'toen'genist kon worden weggelaten. De kletsnatte Kuip kon na de tnomf op PSVFn geluk niet op en de supporters waren het liefst meteen in polonaise doorgelopen naar de Coclsingel om alvast Feyenoordskampioenschap te vieren. Voorhang? Je lijkt Leo Beenhakker wel. Ik hoorde de trainer gisteren op de vraag wie hij nu nogals Feyenoords grootste concurrent beschouwt, antwoorden datermaaréén ding belangrijk is: 'Dat wij zelf niet onze grootste concurrent worden.' Zelf ae iknietm wat daarop tegen is, want dan wordt Feyenoord in elk geval kampioen. Maar Dón Leo bedoelt natuur lijk iets anders. Hij vreest een beetje dat de euforie van het legioen overslaat op het elftal en dat is wel het laatste waarop de tramerzitte wachten. Een tikkeltje krampachtig doet die voorzichtigheid van Beenhakker wel aan. Zo langzamerhand zou Feyenoord er toch wel voor uitmogen komen, wndiMat het de grote favonet is om Ajax op te volgen. Ik bedoel, je kunt wel blijven ontkennen datje de sterkste bent, maar cijfers liegen niet Het lijkt verdorie wel of Don Leo de kampioenspremie straks uit eigen zak moet betalen. De vreugde op Zuid staat in schni contrast tot de droefenis aan de overkant, bij Sparta. De situatie daarwordtnu wel heel penibel. De volgelingen van Jan Everse komen geen totempaal meervoorbij en de sponsors gaan dan ook al hever eten op zaterdagavond dan naar hun duppie kijken. Geef ze eens ongelijk. Angenent, Kleine, Kromkamp, Ruitenberg - nog even en de schaatsploeg van Scherrnga is sterker dan fZ Zie je, Theo Poort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1