9 T Bijt de politiek door na de Bijlmer-enquête? Amerika's kanonneerbootdiplomatie loopt vast Een sigaar uit eigen doos Koerden (3) Koerden (4) V olksgezondheid f Willem Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 februari 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? Schrijf naar: hoofdredactie Rot terdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal® rotterdamsdagblad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en telefoonnummer (onder uw brief in de krant ko men alleen naam en woonplaats). Brieven op rijm, anonieme brieven, oproepen (voor acties e.d.) stencils, brieven die door anderen als discriminerend c.q. beledigend kunnen worden er varen en 'open brieven' worden niet opgenomen. Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dag blad uw mening deelt. In een mij toegezonden folder biedt KPN Telecom een korting aan voor de drie meest gebruikte telefoon nummers. Het gaat om een korting van tien procent van de kosten van deze drie nummers. De meeste consumenten zuilen 'hoera' roepen, maar wie verder leest bemerkt dat men om voor deze kor ting in aanmerking te komen eerst tien gulden entree moet betalen. Onder protest heb ik hieraan meege daan. Ik heb met KPN gebeld om mijn kritiek te uiten, maar aan de telefoon reageerde men met een 'een en ander is vrijwillig'. Ikben van meningdat deze'aanbieding' een sigaar uit eigen doos is. J. Mahie, Rotterdam-Hoogvliet De Europese Unie die zich zo druk maakt om de ver schrikkingen in voormalig Joegoslavië, heeft met haar passiviteit van de afgelopen maanden weer laten zien met twee maten te meten. Geen enkel begrip bracht zij op voor het Koerdische volk, dat al tientallen jaren wordt onderdrukt. Tot de PKK in actie kwam, mochten Koerden hun eigen taal niet spreken en werden rij aangeduid als 'berg-Tur- ken'. Om maar een paar voorbeelden te noemen. Aan het einde van de Eerste Wereldoorlog toen groot Turkije uiteen viel, werd de Koerden een eigen land beloofd, maar tot op heden is die belofte niet nageko men. Wat het Koerdische volk van de Turkse staat mag ver wachten, voorspelt weinig goeds. E^evit, nota bene een socialist, heeftal laten weten, dat er by het proces tegen Ócalan geen internationale waarnemers wor den toegelaten. In Turkije is nog steeds geen persvrijheid, zitten jour nalisten gevangen en worden de mensenrechten op grote schaal geschonden. Elk volk heeft recht op zijn eigen identiteit en vrijheid. Sinds de oudheid verzetten volken zich tegen onder drukking en uitbuiting. Alle aanvoerders werden terroristen genoemd, belas terd en verantwoordelijk gesteld voor dedoden.dieby hun gerechtvaardigde strijd vielen. Ocalan wist, dat hij zijn leven op het spelzette, toen hij zijn strijd begon. Daarom houdt het Koerdische volk van hem. Maar met zijn gevangenneming eindigt de strijd niet. Ze zou wei eens veel gewelddadiger vor men kunnen gaan aannemen. Regeren is vooruitzien, maar de Europese Unie was weer eens kortzichtig be zig door geen politiek asiel te verlenen. Financiëlebelangenkwamenopdeeersteplaatsende Europese regeringsleiders hadden er geen benul van, welke gevoelens er leefden onder het onderdrukte Koerdische volk. Wat nu? Nelly Soetens, Rotterdam Reeds in het begin van de onderdrukking in 1940-1945 ging mijn vader by het verzet. Dat beschrijft Ben Lau rens ook inzyn boek over zijn Rotterdamseoorlogs-en jeugdjaren. Met mijn vader zijn vele Nederlanders in het verzet gegaan. Er werd geen asiel aangevraagd in by voorbeeld Ame rika, Het verzet werd in eigen land gepleegd. Mijn moeder bleef in doodsangst achter met drie kleine hongerige kinderen. Misschien hebben onze ouders het wel foutgedaanen hadden zij inderdaad massaal asiel moeten aanvragen buiten West-Europa enjn die landen moeten gaan de monstreren met alle gevolgen vandien. Misschien had de oorlog dan korter geduurd en waren er minder mensen gemarteld en gesneuveld. Of waren onze ouders juist dapper omzoin het hol van de leeuwte blijven voor eigen land te vechten. Wie het weet, mag het zeggen. Wat ik weet is, dat ik van alle bezettingen, demonstra ties en vernielingen die niet in het eigen land plaats vinden een laf smaakje in mijn mond kryg. J.P. van der Lee, Rotterdam De show die minister Borst van Volksgezondheid heeft opgevoerd, waarin zij de apothekers tot de orde roept om de medicijnen goedkoperaan depatiëntente leveren, heeft tot nu toe nog niet veel resultaat gehad. Ik merk er althans nog niet van en dat vind ik al metal een kwalijke zaak. Wat wel opvalt is het volgende. De ziekenfondspremie is van zes procent opgejaagd naar 7,5 procent. Samen moeten wij nu 68 gulden meerziekenfondspremiebe talen plus nog twee keer veertien gulden aan nomina le premie meer. Bij elkaar opgeteld komt dit alles neer op 96 gulden meer premie per maand, dat wil zeggen 1152 gulden per jaar. En om dat te kunnen betalen hebben we er dan negentien gulden schoon bij gekregen via de AOW. Mevrouw Borst heeft mooi praten. Ze kan nu wel ver tellen dat de honderd gulden eigen bijdrage van de baan ismaar we zyn erwel even duizend gulden inin- komen op achteruit gegaan. Ik begrijp dat dit alle? gebeurt tot genoegen van de zorgverzekeraars, want deze club kan er ook wat van (kijk maar naar de hoogte van de nominale premie). Wij AOW'ers met een klein pensioen worden echter uitgekleed tot op het bot! L Maarleveld, Vlaardingen Tekening Theo Gootjes Door Maurice Wilbrink De Bijlmer-enquête geeft een ont hullende blik op het functioneren van de ambtenarij en de politieke aansturing door ministers. Amb tenaren hebben op belangrijke momenten hun eigen verantwoor delijkheid op z'n allersmalst uit gelegd. Diensten werkten langs elkaar heen, van kruisbestuiving was nauwelijks sprake. Ministeries zochten elkaar niet op om tot een bredere aanpak te ko men en nieuwe vragen, bijvoor beeld over de mogelijke relatie tussen lading van het ramptoestel en de volksgezondheid, te beant woorden. Ministers joegen hun ei gen ambtelijk apparaat niet op om de allesomvattende waarheid te achterhalen over oorzaak en ge volg van de ramp. Bewindslieden bleken ook niet of nauwelijks ont vankelijk voor de roep uit de sa menleving om het Bijlmeronder- zoek uit te breiden naar gezond heidsaspecten. Ze verscholen zich achter de onwil van hun ambtelij ke diensten om nieuwe elemen ten in hun onderzoeken te betrek ken. Minister Jorritsma voelde er inderdaad „verdomd weinig voor", zo zei ze in 1996 in de Twee de Kamer. Maar het Bijlmerdos sier wilde maar niet dicht en legt nu steeds nadrukkelijker bloot hoe ministers en hun ambtelijke diensten hebben gefaald. Het kan niet anders dan dat de en quêtecommissie conclusies zal trekken die politiek zeer schade lijk zijn voor met name minister Jorritsma (nu Economische Za ken, in het vorig kabinet op Ver keer) en ook Borst (sinds 1994 op Volksgezondheid). De vraag is niet zozeer of deze bewindslieden de Tweede Kamer essentiële in formatie hebben onthouden, al of niet door toedoen van hun ambte naren. Waar het om gaat is of zij wel voldoende hebben onderno men om de Bijlmerramp te door gronden. Het kan niet anders dan dat de parlementaire enquêtecommissie conclusies zal trekken die politiek zeer schadelijk zijn voorniet nameminister Jorritsma (links) en ook voor Borst (rechts). De vraag isof deze bewindslieden die terugkeerden in hettweede kabinet Kok, voldoende hebben ondernomen om de Bijlmerramp te doorgronden. ArchieffotoANP/Raymond Rutting Het antwoord moet, zoveel is wel duidelijk, negatief zijn. Veelzeg gend was bijvoorbeeld de vorige week getuigenis van de voormalig directeur-generaal Rijkslucht vaartdienst Weck. Daaruit valt op te maken dat Jorritsma heeft toe gestaan dat haar departement zich geheel afsloot voor de kwes tie van de volksgezondheid. Borst op haar beurt heeft haar eigen mi nisterie jarenlang laten toekijken, het zocht geen contact met Ver keer en Waterstaat. Het feit dat een door de Tweede Kamer ingestelde commissie nu meer over de lading van de ramp- Boeing heeft achterhaald dan de regering met al haar diplomatieke en ambtelijke middelen, is ook veelzeggend. Premier Kok en zijn ministers van Buitenlandse Za ken hebben sinds 1996 onvol doende druk op Israël gezet om openheid van zaken gegeven. Ook dat past in het beeld van een overheid die niet ten koste van al les de waarheid wenste te achter halen over een ramp, waarbij tien tallen mensen stierven en vele an deren wellicht grote gezondheids risico's liepen. Deze enquête moet straks tot een goede politieke afsluiting komen. Dat er veel nieuwe feiten boven tafel zyn gekomen, is verheugend maar niet genoeg. De onwil en het onvermogen van de overheid om haar grote bureaucratische appa raat zo in te zetten dat de waar heid en de burgers worden ge diend, moet doorbroken worden, De Tweede Kamer, die de Bijlme renquête instelde, krijgt de kans een belangrijke stap verder te gaan. Ze kan ministers aanpak ken die ervoor verantwoordelijk waren dat de overheid zes jaar lang op allerlei manieren faalde inzake de Bijlmemasleep. De be windslieden kunnen ook zelf de consequenties trekken. In het meest vergaande geval valt het hele kabinet erover. De Bylmer- onthulüngen van de afgelopen weken geven alle aanleiding tot een vertrouwenscrisis tussen bur gers en bestuurders. In dat licht is een kabinetscrisis helemaal niet vreemd. Vanmiddag om drie uur verstrijkt het ul timatum aan Serviërs en Albanezen. De NAVO heeft de Serviërs gedreigd met een bombardement als zij spelbrekers zijn. Maar nu D-Day nadert, worden Europese politici aangevreten door aarzeling. Door Cees van Zweeden Moegestreden kwam Madeleine Albright zondagavond het kasteel van Rambouillet uit en verzuchtte: „We hebben nooit gezegd dat we de Serviërs gingen bombarderen als de Albanezen ook 'nee' zeiden" (tegen het vredesplan). Twee dagen had de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken op hen ingepraat, maar zonder succes. De Albanezen weiger den de hun aangeboden kluif, die in hun opinie van alle vlees was ontdaan. Daarmee hadden de betrokken NAVO-lan- den (Amerika, Engeland, Frankrijk, Duits land en Italië) een fors probleem. Hoe wa ren bombardementen op het weerspannige Servië nog te rechtvaardigen als niet alleen de Serviërs het vredesplan verwierpen, maar ook de Albanezen? Het was echter een probleem dat sommi gen van Albrights collega's niet slecht uit kwam. Naarmate het ultimatum aan de Seryiërs en Albanezen dichterbij kwam, nam ook het gevoel van onbehagen binnen de NAVO toe over een mogelijk bombardement. Een Duitse minister vroeg zich af hoe een straf expeditie tegen Servië te rechtvaardigen was als NAVO-bondgenoot Turkije de vrije hand kreeg bij het neerslaan van de Koer den, die hetzelfde nastreven als de Albane zen in Servië. „Ik ben er niet zeker van dat wij in staat zijn die dubbele moraal te recht vaardigen," zei hij. Militair-technisch zou een bombardement een peulenschil zijn. aldus de deskundi gen. De Joegoslavische luchtmacht omvat 80 gevechtsvliegtuigen, waaronder 15 ge avanceerde MiG's-29. „Maar het is niet ze ker of die allemaal nog operationeel zijn," zei Peter Ferdinand van het Londense Roy al Institute of International Affairs. „MiG's waren altijd berucht om hun motorische eu vels." Bij een aanval zouden kruisraketten en voor radar onzichtbare F-117 vliegtuigen eerst het Joegoslavische luchtafweerge schut uitschakelen, waarna een armada van ruim 400 bommenwerpers ruïnes zou den maken van radarposten, commando centra en bases van het leger. „Maar de po litie- en legereenheden die verantwoorde lijk zijn voor de repressie, zijn moeilijk te raken," zei Ferdinand. „Tanks kun je altijd in een bos verbergen." Een aanval op Servië zou nauwelijks mili tair effect sorteren, maar politieke bijwer kingen hebben waarvan de gevolgen moei lijk zijn te voorspellen. Het zou de eerste keer zijn dat de NAVO een soeverein land bombardeert dat geen enkel buurland heeft aangevallen en dit alles aan de vooravond van de 50ste verjaardag van het bondge nootschap. Niet alleen de Russen zyn tegen iedere strafexpeditie, ook Frankrijk en Italië heb ben bedenkingen. Beide landen zwichtten vorige maand voor de kanonneerbootdiplo matie van mevrouw Albright, maar het is duidelijk dat ze minder schietgraag zijn dan Amerika. „Wat we tot het bittere einde moeten zien te voorkomen, is een militaire interventie," zei de Italiaanse ministerDini afgelopen zaterdag. Deze tweespalt tussen Amerikanen en Eu ropeanen gaat terug naar de burgeroorlog in Bosnië, die de Europese Unie jarenlang middels een wapenembargo poogde te smo ren. Amerika, dat uiteindelijk de Serviers naar de onderhandelingstafel bombardeer de, zei dat meteen militair ingrijpen de oor log veel eerder ten einde.gebracht had kun nen worden. Daarbij gingen de Amerika nen gerieflijk voorbij aan de realiteit op het slagveld. Het is onzeker of de Serviërs aan het begin van de oorlog, toen ze nog aan de winnende hand waren, zich door een lucht aanval tot concessies hadden laten dwin gen. Albright stuitte in Rambouillet op de onver zettelijkheid van de Serviërs, die weigeren om NAVO-troepen toezicht te laten houden op de naleving van een akkoord. De Ser viërs, die met hun 1300 tanks gehakt kun nen maken van de opstandelingen, lijken niet rijp voor die concessie. Als de Albane zen dinsdag zwichten en de blauwdruk voor autonomie alsnog accepteren, kan de NAVO weinig anders dan Servië bombarde ren. Wekenlang daarmee dreigen en dan dat dreigement vervolgens niet uitvoeren, lijdt tot een permanent verlies aan geloof waardigheid. Maar veel Europese politici zouden ge mengde gevoelens hebben bij een aanval op een neutraal land, dat bovendien het door hen voorgestelde autonomieplan heeft aanvaard. Zij zouden de Albanezen zeer dankbaar zijn als zij hun verzet tegen dit plan handhaven. Daartegenover staat dat er dan ook geen in ternationale troepenmacht naar Kosovo komt. Zodat Milosevic gewoon zijn gang kan biyven gaan in de provincie. En dat is het minst prettige uitzicht van al. Door prof. dr. G.P. Hoefnagels Zo'n tien keer per jaar komt hij langs. Op de fiets. Vijf jaar geleden nog met een vergrote bagagedrager, maar in middels heeft Willem een houten bak met wielen achter zij n fiets ge monteerd,.. Er is nog een verande ring. Vroeger belde hij aan. Ik deed hem open en als ik zijn gezonde ronde kop zag, een beetje kaal al, maar de rest lekker kort geknipt, dacht ik altijd aan oud-collega-Kamerlid Willem Vermeend. Net zo'n ronde kop. Ook een grage fietser. Een fiets is voor hem een aftrekpost. 'Goed voor het milieu' zei Willem, Vermeend dus. Tegenwoordig komt onze Willem, die er niet naar uit ziet dat hij ooit aan een aftrekpost heeft gedacht, ach terom. „Ik vind 't wel," zegt Willem als hij me tegen komt en loopt direct door naar het schuurtje waar de oude kranten liggen. Alle gezinsleden, tot en met kleinkinderen, zijn er op getraind: de oude kranten in het schuurtje. 'Goed voor het milieu' hebben ze ge leerd. „En voor devoetbalclub!" roepende kinderen in koor. De voetbalclub bestaat uiteen paar jeugdelftal- len, acht tot twaalf jaar, die nog zonder rammen en vloeken mogen verliezen, De club leeft op oude kran ten. En er zal, zegt mijn kennersoog, hooguit één van de voetballertjes ooïthogerop komen. Maarzedraven, hebben plezier en zijn gezond. Willem komt, onder iedere arm een stapel oude kran ten, uit het schuurtje en roept: „bedankt hoor." Een brede grijns maakt zijn kop nog ronder. Nu is er weer een verandering. Die komt van boven. Van de staat. Dankzij een Nijmeegse belastingambte naar is aan deze gelukkige cyclus een eind gekomen. De staat is er niet voor ons geluk en vriendelijker kon hij het niet maken. Dat ophalen van oude kranten, vond de Nijmeegse belastingambtenaar,is klinkklare belastingontduiking. GekdatikernieteerderaanhadgedachtAlsgragebe- lastingbetaler ha d ik er toch zelf op moeten komen. Ik voel me medeplichtig, had Willemnooitin datschuur- tje mogen laten. Al die opgehaalde oude kranten wor den voor geld hergebruikt. Geld voor de school, de sport en het milieu. Geld waar de staat niets van zou krijgen? Onbestaanbaar. Fraude! Die belastingambtenaar heeft groot gelijk. Hoe heeft de staat dit euvel zo lang kunnen laten doorrotten. Scholen, voetbalclubs, sportclubs, allemaal criminele organisaties. Ik zal het Willem eerlijk zeggen: „Wil lem, 'tis zonde dat ik't zeg, maarjebentlid van een cri minele organisatie. Ik ontzeg je ontzeg je de toegang tothetschuurtje, je mag hier niet meer komen. Ik heb nog jonge kleinkinderen en die laat ik riet met misda digers omgaan." Ik wacht nog even op die andere Willem, Vermeend dus, of hij de actie van zijn Nijmneegse belastingin specteur goedkeurt of afkeurt. Destijds heeft hij in de Kamer voorgestelddat de conducteurs op de trein niet gratismogen reizen. 'Loonin natura' moetwordenby- geteld. Ik meen dat de andere woordvoerders van Fi nanciën dat ook vonden, want die zitten,er niet zo erg voor de burger, maar vooral voor de overheid. En als dat niet zo mocht zijn, moeten ze die indruk niet ma ken. Er zijn trouwens nog veel meer naden in de samenle ving waar de staat verstek laat gaan. Even iemand naar huis ryden is belastingdiefstal van een taxirit (plus BTW). Met je vrouw naar bed gaan? Stel je voor dat iedereen datgaatdoen, dan is de staat toch mooi de winstbelasting van deprostitutiebedrijvenkwijt(pIus BTW). Jeautoïaten staan terwijl de benzineprijs netis gestegen en de olieprijs gezakt, stel je voor. Zei daar iemand dat de overheid die onrendabele Be tuwelijn moet laten vallen? Juist omdat ieonrendabel is, zal de overheid meer belastinggeld nodig hebben. Vandaar de oude kranten. Die belastinginspecteur zit niet voor niks aan de Betuwelijn. Ik lees zojuist dat politie en justitie de kleinere jon gens gaan aanpakken. Als Willem nu die oude kranten fiscaliseert, dan zit er toch lijn in het kabinetsbeleid. Oude kranten, je moet er niet aan denken. Dag Willem. (Prof. dr. G.P. Hoefnagels is emeritus-hoogleraar aan de Erasinus Üniversiteit Rotterdam en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal) Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belangengroepering. De krant stelt zich ten doel door middel van berichtgeving In woord en beeld, analyse en ach tergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke informatie te verschaffen. Hoofdredactie:J.Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeelst (chef), W.M.J. Broesder, RJ.A. Dochy,C.W.Hengstmengel, G.A. Putkamer, F.D. Schouten, M. Schreuder, R.K. Timmer, mr. J.H. Vente, P.C. van Zwienen. Stadsredactie Rotterdam: J.S. Boolster (chef), J„ de Bruijn, K. Kegel,Y. Keunen,W.A. Kloppert, P. de Lange, mr. J.P.W.E. van der Leur (plv.chef), mr. P. Louwerse, drs. B.H.L Maandag, A.A. van der Mee, B.M J.H. Neelissen, M.E. Nijboer, drs. W. Penning, M.M .A. Potters, drs. P.M.C. Smits, T.H.Tibboel, j.A. Waltmans-van Eek, R. Walters. N!euwsdienst/Binnen/buitenland:B.V. Verkade (chef), N. Atiei, Th. den Boer, J.H.P. Geurens, S J. van Item, A.M J. van Oosten (opinie), drs. P. Otte, A. Provoost (Z&Z), A. Rrethof, P. Slavenburg, JJ.C. Spanjersberg, C. van der Velden Cultuur Leven: MJ.F. Maas (chef). c 'JIJ. Baks, P.J.T. van Eijkelenburg, LG. Du Mou' -en, A.M.A. Veelenturf, G.E. Scholtens. Economie: N.P. de Vries (chef), A, Ba.- v.Bulter,D. van der Jagt.G.B. Onnink, J.C. Roodenuuig, M.LW. Thissen. Sport: P. Ouwerkerk (chef), S.G. Bootsma, W.D. Dijkstra, M. van der Kraan, P. Ocks, J.Th. Reismann (plv.chef), LS. van Schellebeek. illustratie: F. van Someren (chef), J.A. Christiaanse, J.W. Dorst, D.D. Fabery de Jonge, N. van der Hoeven, C. Kuiper, J. Rozema, A.P.G. Spruijt, 1.1. Vilders. Informatiebeheer G J. van den Hil (chef), drs. HJ.Borsje, H. Grootenhuijs, E. Lagerwerf. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk (chef), A. Bevaart (sport), A. Hoogerwerf, RJ.A. Leijssenaar.S.deViiegh.EJ. Wendt, H.P. de Wit Editie Waterweg: J.H. Bunte (chef) W.B. Boerop (sport), E Comelisse, M.O.S. Floor, B.P. van Haren, D.G.Q.P. Hermans, J. van Klaveren, M.M. Olsthoom, A.H.M. Sonnemans Editie IJssel en Lek: M.E. Verwaaijen (chef), A.de Koning, A.W.L Rooijakkers, D.C.M. van VUmmeren. Editie Regio Zuid: C.H. Soeters (chef), P.M.H. Blonk, WJ. Hulsman (sport), F. v.d. Krol, A.C.P.H. Lfieuwe, EJ. Okkerse, A.l. Rubio, Secreta ri aat hoofd redactie: JA. Du rivouC. van den Berg Eindredactie Rotterdams DagbladTV: M. de Jong (chef) H. Andriesse, F.S. Hilbrands, J.H. Latijnhouwers, SJ. Latijnhouwers, A.M.M. Simons. Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteuren, gastschrijvers en lezers. Hetcommentaarop pagina 3 vertolkt de mening van de krant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4