13 Patstelling Branderspoort doorbroken Wethouder De Nie is overleden Rotterdams Dagblad Nieuwe kap voor De Walvisch komt eraan Vlaarffc^- actie voor Pi asielzoekers fm PATI- E Brandstichter eigen woning aangehouden Meerdere aanrijdingen bvj parkeren Inbraken in bedrijfspanden Gestolen auto teruggevonden Autodief er vandoor na aanrijding Breur en gemeente Schiedam praten weer; 'oplossing is haalbaar' |ggpï-ÉS 'rlfiiif-' Verhuizing Finse school mogelijk, maar wel met kunst en vliegwerk GRATIS NAAR bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. '■til,'HUM 0800-08 42 S3S5S Henny Heezen Cateringservice Waterweg Dinsdag 23 februan 1999 m Vlaardingen Op verdenking van brandstichting in zijn eigen huis heeft de Vlaardingse politie giste ren een 31-jarige inwoner van die stad aangehouden. De man zouop 8 augustus vong jaar midden in de nacht brand hebben gesticht m zijn flatwoning aan de Korte Hoogstraat. De woning brandde daarbij geheel uit De brand was zo hevig dat een aantal omwonen den moest worden geevacueerd. Direct na het blussen van de vlammen kon de brandweer geen oorzaak vinden voor de brand. Technisch onderzoek wees in no vember uit dat er sprake van op zet moest zyn geweest, aangezien de brand in de woning op meerde re plaatsen was ontstaan. De poli tie verdenkt nu de Vlaardinger er van zelf het vuur te hebben aan gestoken. Maassluis Maar liefst vier aan rijdingen vonden er gisteren plaats in Maassluis, waarvan drie tijdens het parkeren, 's Middags rond half zes raakte een 32-jarige Schiedammer gewond nadat hij op zijn fiets werd aangereden op de Westlandseweg. De man stond bij een fietsersoversteekplaats en wachtte met af tot een 59-jarige Maassluise automobiliste was ge passeerd. De Schiedammer stak over en werd aangereden. Met verwondingen aan een been is hij overgebracht naar het Holy Zie kenhuis. Rond elf uur in de ochtend had een 37-jarige Maassluise haar op de Lange Boonestraat geparkeer de auto met schade teruggevon den. Een onbekende automobilist was tegen de wagen gereden ty- dens het insteken op de parkeer plaats en was zonder het achterla ten van een bencht er vandoor ge gaan. Een uur later overkwam een 59-ja- rige Maassluise hetzelfde in de Van Beethovenlaan. Zij trof haar daar geparkeerde auto eveneens met schade aan. Ook hierbij geen spoor van de dader. 's Ochtends botste ook nog een 50- jarige automobiliste uit Maassluis tegen een geparkeerde auto op de Adriaan Brouwerstraat. De wagen van een 63-jarige stadgenote Mep hierbij de nodige schade op. Schiedam Bij de Schiedamse politie werd gisteren aangifte ge daan van inbraak in een tweetal bedrijfspanden. Bij een restau rant aan de Lange Nieuwstraat hadden onbekenden de voordeur opengebroken en vervolgens de gokautomaat geplunderd. Hoe veel geld werd meegenomen is niet bekend. Bij een bloemenwin kel aan de Hoogstraat wisten on bekenden eveneens via het force ren van de voordeur binnen te ko men. De hele winkel werd door zocht, waarna de inbrekers er van door gingen met de kassalade, twee jassen en een telefoon. Hoek van Holland Op een par keerplaats aan de Wierstraat in Hoek van Holland heeft de politie gistermiddag een gestolen auto teruggevonden. De wagen was een dag eerder ontvreemd in 's- Gravenzande. Vermoedelijk is de auto daarna betrokken geweest bij een aanrijding, want hij werd aangetroffen met schade. Vlaardingen Gistermiddag rond half zes vloog een onbekende man met een gestolen auto op de Vlaar dingse Vulcaanweg uit de bocht en kwam op de verkeerde weg helft terecht. Een 66-jarige auto mobilist uit Rotterdam kon de wa gen niet meer ontwijken, waar door een botsing ontstond. De au todief sprong vervolgens uit zijn voertuig en rende weg in de rich ting van het station Vlaardbgen- Oost. De Rotterdammer bleef bij de aanrijding ongedeerd. i*.!... .iT> T~\ jJ. 4nnUn11pAn H/, rrr,r\ /Ito in 1ÏAAP nr.nHp r Schiedam Breur Bouwontwikkeling en de gemeente Schie dam praten weer met elkaar. Na een periode waarin het con flict rond het prestigieuze project in het centrum van Schie dam hoog opliep, volgt nu een periode van bezinning en toe nadering waarbij gedreig met spoedprocedures en advocaten achterwege blijven. De eerste twee gesprekken zijn inmiddels achter de rug en beide partijen verwachten dat een oplossing voor het bouwdebacle 'haalbaar is1. Breur heeft vonge week duidelijk aangegeven de luwte te kiezen om te kijken of een minnelijke schikking getroffen kan worden met de gemeente Schiedam In goed overleg moet een midden weg worden gevonden voor het herstellen van de mankementen m Blok B van Branderspoort. De afdeling bouw- en woningtoe zicht constateerde hier eerder ernstige gebreken zoals scheve en gescheurde vloeren, uit het lood staande muren en gebarsten be- tonbalken. De bevindingen, die werden onderschreven door een onderzoek van TNO, waren voor de gemeente reden om een bouw- stop in te stellen voor het deelpro ject. De Zwyndrechtse bouwer be streed de conclusies van de ge meente en TNO en droeg drie or- denzoeken aan die de bouwkundi ge conclusie van de gemeente moesten ontkrachten. Breur meldde dat het slechts ging om schoonheidsfoutjes die wegge werkt zouden worden met de af bouw van de 67 appartementen. De bouwer had dan ook een spoedprocedure m petto voor de gemeente, zo werd aangekondi gd. Pijnpunten Zover lijkt het nu niet te komen want vorige week zyn vertegen woordigers van Breur en de ge meente Schiedam al om tafel gaan zitten om een oplossing te zoeken voor de Branderspoort-af- faire. Uitgangspunt voor deze ge sprekken is het herstelplan dat de gemeente Schiedam heeft opge steld voor blok B, Bij de gesprek ken van vorige week zijn alleen de kleine pynpunten op tafel geko men. Dit betreft geen grote ingrij pende bouwkundige wijzigingen en de twee partijen konden dan ook op veel punten wel tot over eenstemming komen. Vandaag volgt een tweede ronde van de toenaderingsgesprekken en daarbij gaat het om de zwaar dere knelpunten. Zo meldt de ge meente in het herstelplan dat sommige mankementen van blok B zo ernstig zyn dat alleen weder opbouw uitkomst kan bieden. De gedeeltelyke sloop die hier aan vooraf gaat, zal de Zwyndrechtse bouwer veel geld kosten. Bouwer Breur zal hiermee niet zonder slag of stoot akkoord gaan. Maasland Na een ernstige ziekte is afgelopen weekeinde de Maaslandse politicus dr. ir. L. H. de Nie overleden. De Nie bereikte de leeftijd van 64 jaar. Door zijn ziekte was hij gedwon gen om het wethouderschap eind vorig jaar neer te leggen. De begrafenis vindt vrijdag plaats op de algemene begraaf plaats te Maasland. Ter nagedachtenis aan De Nie wordt donderdagavond een bui tengewone raadsvergadering gehouden in zalencentrum 't Trefpunt. De aanvang is half ze ven, Aansluitend is er gelegen heid tot condoleren. Vooraf gaand aan de begrafenis wordt vrijdagmorgen een kerkdienst gehouden. Deze dienst begint om half elf in de Nederlands Hervormde kerk in Maasland. Pagina 15: Leen de Nie legde zijn functie slechts tijdelijk neer Schiedam Het belooft volgen de week woensdag een drukte van belang te worden rond de Schiedamse molen De Walvisch. De verwachting is dat velen klaar zullen staan met fototoe stel, videocamera of nieuwsgie rige blik om ter plekke te aan schouwen hoe de molen weer wordt voorzien van kap, staart- werk en roeden. Iets meer dan drie jaar geleden werd De Walvisch door brand verwoest. Op tal van manieren werd het voor de restauratie be nodigde geld bijeen gesprok keld. Begin dit jaar werd duide- lyk, dat er inderdaad voldoende geld binnen is om de molen aan de buitenkant weer 'als nieuw1 te laten ogen. De wederopbouw van het boven gedeelte van de molen aan de Westvest belooft een groot spek takel te worden. Aanstaande vrijdag wordt daar reeds een heel klein voorproefje van gege ven. De kap staat dan al klaar bij de molen en met een kleine kraan wordt aldaar, nog gewoon op de grond, de wiekenas op zijn plek gehesen. Die as alleen al is goed voor een gewicht van om en naby de drieënhalve ton. Volgende week woensdag zal in alle vroegte het grote werk los barsten. Nadat het nooddak van de molen is verwijderd zal met een grote kraan eerst de zes me ter lange koningspil worden ge hesen. Daarna gaat de van de wiekenas voorziene kap, die een doorsnede heeft van ruim acht meter, naar het dak van de mo len. Een totaal-gewicht van zo'n. achttien ton zal circa dertig me ter de lucht in moeten. Daarbij is een cruciale rol weggelegd voor de molenmakers op de kapzol- der van De Walvisch. Zy zullen het gevaarte naar de juiste plek moeten loodsen. Aansluitend gaan de lange bal ken van het staartwerk naar bo ven en worden de korte schoren op hun plaats aangebracht. Ver volgens is het de beurt aan het uit twee roeden bestaande sta len frame van de wieken. Molen maker Rob Batenburg heeft dan, wanneer het 27 meter lange en twee ton zware frame boven de Westvest bungelt, plaats ge nomen op de kop van de wieken as. Hij draagt verantwoording voor het echte precisiewerk. De roeden moeten door de askop worden gestoken en daartussen moeten wiggen worden gesla gen. Gevoelens De stichting Schiedamse Mo lens verwacht heel veel publiek. Zoals Rotterdammers uitlopen wanneer er een brugdeel wordt binnengevaren, zo hebben oude re Schiedammers die melancho lieke gevoelens wanneer er aan een molen wordt gewerkt. Ba tenburg, die de komende dagen met zijn collega's van de restau ratiewerkplaats nog heel veel voorbereidend werk moet ver zetten, maakt wel een voorbe houd. „Als de weersomstandig heden meezitten dan moeten we deze klus die woensdag in z'n geheel kunnen klaren. Maar komt de windkracht boven de 5, dan gaat het niet door. Dan moe ten we het uitstellen" Het zou in de planning een streep door de rekening zijn. Er is, zeker binnenin De Walvisch, nog heel veel werk te doen en al les is er op gericht de molen eind mei weer officieel in gebruik te nemen. Vooruitlo- pend op een informatiebij eenkomst donderdag, bracht een vlaardingse teren een be zoek aan net centrum in Al phen aan de Rijn. Zij na men onder meereen kijk je in de slaap vertrekken al daar. Foto Fred UbocnanfRoel Dijkstra Vlaardingen De Raad van Ker ken Vlaardingen is een handteke ningenactie gestart voor een bete re opvang van asielzoekers en dan met name voor de zogenaamde Dublm-claimanten, Er is een bnef opgesteld, die verantwoordelijk staatssecretaris Cohen (Justitie) ertoe moet bewegen een humaner beleid te hanteren. Aanstaande zondag liggen er in de Vlaardingse kerken handteke ningenlijsten klaar. De twee daar opvolgende dagen kan er ook nog worden getekend in de Wereld winkel aan de Hoogstraat. De Raad van Kerken werkt by de ac tie nauw samen met Vluchtelin genwerk Vlaardingenen en de stichting Uitvlucht. In de bnef aan Cohen wordt drin gend verzocht de Dublm-claiman ten extra zorg te geven omdat zij nu van elke officiële steun zijn verstoken. Het gaat hierbij om een zeer specifieke groep asiel zoekers. Zy zijn in een ander Eu ropees land reeds uitgeproce deerd en hebben daar geen visum gekregen. Nederland weigert een nieuw verzoek in behandeling te nemen en meent dat »zij terug moeten naar het land van de eer- „Ze worden in Nederland niet meer door de overheid opgevan gen en staan nu gewoon op straat, Tenzij ze onderdak vinden bij mensen die zich hun lot aantrek ken," beschrijft secretaris Van den Hurk van de Raad van Ker ken Vlaardingen de situatie. Schtadsm Be verplaatsing van de Finse school van de School straat in Schiedam Zuid naar Sveaparken is haalbaar. De ver huizing zal echter niet eenvoudig zijn. Het lat voor lat afbreken en opnieuw opbouwen in de woon wijk aan de rand van Schiedam Noord zal enig kunst en vliegwerk vergen. Het gebouw zal verder op de nieuwe plek nooit aan de he dendaagse eisen van brandveilig heid en isolatie kunnen voldoen. Tot deze conclusie komt de afde ling Bouw- en Woningtoezicht in het rapport Verplaatsbaarheid Finse school te Schiedam'. Wethouder Adri Reijnhout is een warm pleitbezorger van de ver huizing van de Finse school in. de Schoolstraat. Volgens hem past het gebouw goed in het concept van de nieuwbouwwijk en recht vaardigt het monumentale karak ter van het gebouw -naast een exemplaar in Amersfoort is het Schiedamse gebouw het enige in Nederland- een ingewikkelde verhuizing. „Gezien de monu mentale waarde van het gebouw vind ik sloop eigenlijk onaan vaardbaar," zegt Reijnhout. De wethouder wil op zoek naar ge gadigden die hun intrek willen nemen in het gebouw nadat het lat voor lat is opgebouwd in Svea parken. Daarbij richt hij zijn blik vooral op gegadigden die geld kunnen inbrengen. Reijnhout: „Ik heb geluiden gehoord dat een instelling voor kinderopvang in teresse heeft. Ook schijnt er een sportclub te zijn die er wel oren naar heeft om het gebouw te be- De Finse school zal binnenkort verdwijnen. Als het aan wethouder Reijnhout ligt wordt het gebouw echter weer opgebouwd in de 'Zweedse' nieuwbouwwijk Sveaparken. Foto Roei Dtjkstra trekken. We zijn nu op zoek naar de namen van deze instellingen." Verder wil de wethouder fondsen werven om de verhuizing te be kostigen. Daarbij is haast gebo den want de Finse school in de Schoolstraat moet voor de zomer weg zijn om ruim baan tc maken, voor de nieuwbouw van de St. Jo zefschool. Met de verplaatsing en wederopbouw zal, zo is becijferd, een bedrag zijn gemoeid van om en nabij de negen ton. Om de school in zyn huidige vorm neer te zetten in Sveaparken is in de wijk naar Zweeds concept een grondoppervlakte nodig van 54 by 34 vierkante meter. Het is ech ter ook goed mogelijk om een aan tal lokalen van het houten school gebouw anders neer te zetten waardoor het gebouw langer, maar minder breed wordt. Hoewel wordt geconstateerd dat de verhuizing goed mogelijk is, meldt bouw- en woningtoezicht wel dat het er toch wat haken en ogen aan het plan zitten. Zo zal de isolatiewaarde van de buitenwan den Wpei kl blijven. Hei isoleren van de spouw is niet verantwoord omdat dit condens en mogelijk houtrot tot gevolg heeft. Wel is het mogelijk om aan de binnenzijde van de buitenwanden isolerende voorzetwanden te plaatsen. Dit tast echter wel in hoge mate het orginele karakter van het school gebouw aan, zo concludeert bouw en woningtoezicht. Een ander kritisch punt betreft de brandveiligheid. Net als dat het geval is bij de geluidsisolatie, zal het schoolgebouw bij de brandvei ligheid niet aan de hedendaagse eisen kunnen voldoen. Dit houdt in dat by de vereiste bouwvergun ning een vrystelling dient te wor den gegeven zoals alleen mogelijk is bij een monument. Bezetting In Nederland zijn tussen 1948 en 1950 in totaal 115 houten Finse scholen gebouwd. Er was met ai- leen woningnood in die tijd, maar ook een groot tekort aan scholen. Dit liep soms zo hoog op dat het gebeurde dat scholen een dubbele bezetting hadden; de ene helft van de leerlingen 's ochtends en de andere helft 's middags. Omdat er moeilyk aan bouwmaterialen als baksteen en cement was te ko men, werd het initiatief genomen om scholen neer te zetten van Fins hout. In Schiedam werden drie van de ze scholen gebouwd, twee op het Lorent2plein en een aan de Schoolstraat. De twee houten ge bouwen aan het Lorentzplein zyn verforen gegaan, maar die in Schiedam Zuid bleef behouden en doet nog steeds dienst als de pendance. Als concreet voorbeeld wordt in de brief gewezen op Dublin-clai- manten, die nu ergens in Vlaar dingen onderdak hebben gevon den. Het gaat daarbij om een moe der met vier kinderen. In Schie dam verblyven, via particuliere inzet, enkele tientallen mensen in dezelfde situatie sinds eind vorig jaar in het voormalig Sportfond- senbad aan de BK-laan. Een aan tal daarvan is door de Nederland se regering al officieel uitgewezen naar Duitsland, het land waar zij het eerst om opvang verzochten. De nog hier verblijvende Dublin- claimanten moeten zich elke maand vervoegen bij een van de aanmeldcentra voor asielzoekers in Zevenaar of Rysbergen, „Er moeten steeds flinke reizen wor den gemaakt en de kosten daar voor worden niet door de overheid vergoed. En datzelfde geldt voor de medische zorg. Velen hebben ook psychische zorg nodig, maar die kunnen vrij hen niet bieden. Bovendien," staat in de brief, „is er voor hen geen enkele medische controle terwijl ze soms maanden moeten wachten op een beslis sing." De actie van de Raad van Kerken komt in de week dat de gemeente Vlaardingen steun probeert te vinden voor het plan om in indu striegebied De Vergulde Hand een asielzoekerscentrum in te richten. Donderdagavond wordt daarover een grote voorlichtings bijeenkomst gehouden. Deze week zyn er ook twee excursies voor alle mogelijk betrokkenen naar de gemeente Alphen aan de Rijn georganiseerd, waar een ver gelijkbaar centrum al een tijdje functioneert. Gisteren werd de eerste rondleiding aldaar al ver zorgd voor een Vlaardingse dele gatie, die onder leiding stond van burgemeester Stam. Pagina 15: Liever geen toiletpot ten in het Vlaardingse asielzoe kerscentrum Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor één van de Rotterdamse Pat hé bioscopen cadeau. noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement De eerat» twee "1 j weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98per maand Naam: 1 Adres: Postcode: I Telefoon: Voort: Nr: m/v (i.v.m. controle beweging) Bank/gironr.: Handtekening: Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service I Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam e romrinnccruiro Hp*1t1uHpP?Ptt Reserveer tijdig uw Tijsjesdijk 63-6S sietcWRhoon Cateringservice rwnny nevzert kerstbuffet! TeieFoon0t0-50t939i/0653-504580 A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6