12 Shell wil 'eeuwige vlam' temmen 'Slotgracht' rond het centrum van Hoogvliet Diergaarde Blijdorp gaat olifanten insemineren Stank en lawaai van fakkelen moeten met kwart verminderen Weer veertien jaar cel na dodelijke ripdeal Opstelten begint aan eerste bijbaan Peper 'straft' politiekorps van Rotterdam-Rijnmond Stedenbouwkundige Ashok Bhalotra Wil Groene Kruisweg in een tunnel Motoragente komt ten val reenery m Minimabeleid gemeenten is socialer Metrosurfer opgepakt RW RRV ttZ Rotterdams Dagblad r w j?- V!?-. r^* 5,3 Donderdag 25 februari 1999 Door Kor Kegel Schiedam De Shell-raffinaderij op Pemis stelt zich ten doel het fakkelen in 1999 met een kwart te verminderen. De schrikwekkende erupties van de 'eeuwige vlam' moeten min der vaak noodzakelijk zijn. Met die, vooral voor de inwoners van Hoogvliet geruststellende, boodschap is directeur T. de Jong zowel binnen als buiten het be drijf de boer op gegaan. De burenraad van Shell, waarin omwonenden uit Spijkenisse, Hoogvliet, Pemis, Schiedam en Vlaardingen zitten, heeft enthou siast op dit voornemen gerea geerd. Vanavond beraadt men zich over manieren om de bevol king te informeren over de fak- kelproblematiek. In het algemeen is het fakkelen uit hoge schoorste nen noodzakelijk om de druk op het fabrieksproces te verminde ren. Het mag dus niet tot de be- drijfsroutine behoren, vindt Tom de Jong. In overleg met de operators van de oliefabrieken heeft De Jong de burenraad van Shell een taakstel ling van 25 procent minder aange kondigd. Met dat de 'waakvlam' dan dooft, maar het oplaaien er van wordt aanzienlijk beperkt. Het is juist die extra grote vlam, die in Hoogvliet, maar ook in Vlaardingen, schrik aanjaagt en behalve visuele hinder ook stank en lawaai kan opleveren. In de petrochemische industrie van de Botlek en Europoort ko men fakkels veelvuldig voor. Alle zestig fabrieken van Shell-Pernis zijn op de fakkelinstallaties aan gesloten. By een verstoring van het fabrieksproces is geregeld een letterlijke uitlaatklep nodig om overtollige gasvorming kwijt te raken. Hoewel er met de DCMR Milieu dienst Rijnmond overeenstem ming over bestaat dat de extra ho ge vlammen geen gevaar voor de Rotterdam/Den HaagHet poli tiekorps Rotterdam-Rijnmond 'krijgt met drie andere korpsen voorlopig geen geld om extra po litiemensen aan te trekken. Mi nister Peper van Binnenlandse Zaken heeft dat gisteren laten weten. Vier korpsen zijner vorig jaar niet in geslaagd om met hun budget nieuw personeel te wer- ven. Zij vallen nu daarom buiten de boot bij het toekennen van geld voor. extra personeel Het voornemen heeft tot boze reac ties geleid Het korps Rotterdam-Rijnrnond is financieelgezond, en heeft tweehonderd vacatures. Amster- dam-AmsteUandkan nog 56 /nieuwe mensen' aantrekken, Limburg-Noord 40 en hef korps Flevoland 37.2e kcygen daarom geen geld om nieuwe mensen aan te trekken. In het regeerak koord is afgesproken dat er de komende vierjaar .drieduizend extra politiemensen bij komen. Dit jaar zullen er vijfhonderd agenten surveillanten wor den aangetrokken. Peper wil de ze extra politiemensen aller eerst 'toekennen' aan korpsen die htjn geld hebben besteed voor personeel Dit zijn vooral regio's in delandelijke gebie den. Klaas Notenboom, or-voorzitter van Rotterdam-Rijnmond, laakt de handelwijze van Peper. Want ondanks grote inspanningen is Rotterdam-Rijnmond er niet in geslaagd voldoende personeel te - werven. Net als andere korpsen yin de Randstad heefthettekam- -pen met uitstroom van politie- Mensen naar rustiger gebieden. >En dat zijn uitgerekend de korp- sen die wel hun geld hebben kunnen opmaken voor het aan trekken van nieuw personeel en jïu duswgere? gdd kurmen re kenen. Notenboom: „Korpsen om ons heen hebben een aanzuigende werking. Dat is kenmerkend voor het probleem van de grote steden. Het is een soort concur rentieslag. Rotterdam-Ryn- mond heeft wel veel moeite ge/ daan nieuw personeel te krijgen. zegd de inspanningen voor wer ving te verhogen. Nu worden juist de korpsen beloond die mensen van onder meer ons wegtrekken. Dat is een opmer kelijke beweging." Het werken in de Randstad is voor agenten zwaar. Vaak wo nen ze ook niet in de stad, waar door hef woon-werkverkeer in de loop der jaren als een steeds groter probleem wordt ervaren- .Notenboom pleit er dan ook voor om het werken van politie mensen in de grote stad aan trekkelijker te maken. „Werk aan de secundaire arbeidsvoor waarden. Denk dan aan een goe de spaarregeling, loopbaanbe leid of reiskosten." Voorzitter R. Slabbekoom van de Politievakorganisatie Rijn mond gaat verder. „Peper kort het korps als minister weer voor iets waarvoor hij destijds als korpsbeheerder verantwoorde lijk was. Eerst was er dat geintje met Brinkman, dat ons geld kost Nu het aantrekken van agenten. Dat is kennelijk onder zijn zorg niet gelukt" Voorzichtig De korpsleiding'zelf reageert voorzichtig. Rotterdam-Rijn mond stelt dat het een voorne men een voorlopig karakter heeft. Ook de leiding wijst op de moeite die er al wordt gedaan nieuwe mensen binnen het korps te halen. Zo is de wer- vingscapadteit verdubbeld, waardoor er dit jaar honderd surveillanten en 380 aspiranten 'naar de opleidingsscholen zul len gaan. Voor Rotterdam-Rijn mond zijn 125 aspiranten nu be zig met hun opleiding. De korpsleiding van Amster- dam-Amstelland is wat stelliger in oen reactie. Die is kwaad cp Peper. Met bijna zeshonderd as pirant agenten leidt het korps in de hoofdstad ruim dertig pro cent van alle nieuwe agenten in het land op. Het vertrek naar an dere korpsen is echter in 1998 al- leen maar gestegen. Korpschef J. Kuiper stelt dat Amsterdam in feite een opleidingskorps is voor Denk bijvoorbeeld aan het plan een deel van de Nederlandse po- een banenwinkel te beginnnen. litie, zond» dat daar een belo- En de korpschef zelf heeft toege-ning tegenover staat. Den Haag - De 29-jarige Rotter dammer die op 10 maart vorig jaar tijdens een een ripdeal in de Dordtse coffeehop Moonlichtning de eigenaar van die zaak dood schoot, is gisteren door het Haag se gerechtshof opnieuw tot veer tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De man was in beroep ge- RotterdamEen 28-jarige motor agente van de verkeerspolitie Rotterdam-Rijnmond is gister middag gewond geraakt toen ze met haar motor ten val kwam op de zuidelijke rij baan van de Groe ne Kruisweg bij de Parallelstraat in Rhoon en vervolgens tegen een lantaarnpaal botste. gaan tegen een eerdere veroorde ling van de Dordtse rechtbank die hem dezelfde straf had opgelegd. De wietteler was met twee sport tassen slechte wiet samen met een vriend naar de coffeeshopei genaar getogen met het vooropge zette doel hem geld afhandig te maken. De ripdeal liep in zovere uit de hand dat de 25-jarige Turk se eigenaar E. Kayaalp kwaad werd en op de 29-jarige Rotter dammer afkwam. Die had een wa pen en schoot de eigenaar dood. Op weg naar buiten schoot de me dedader nog op klanten. Daarbij werd niemand gedood. De mede dader is onlangs door het hof tot tien jaar veroordeeld. De 29-jarige Rottredammer was in beroep gegaan omdat hij een lage re straf wilde. Het hof was het ech ter met de aanklager mr. G. Ha- verkate eens dat daar geen sprake van kon zijn. volksgezondheid opleveren, vindt het Shell-personeel op Pernis het zelf uitermate vervelend als het nodig is. Soms heeft men er zelfs last van op verjaardagsfeestjes, zegt De Jong. Zijn werknemers worden er dan door de familie of kennissen op aangesproken. Maar ze wonen zelf ook in het ge bied. Ze zullen dus opperste zorg besteden aan beheersing van de fabrieksprocessen. De Jong is en thousiast over de eensgezindheid om de uitbarstingen van de eeu wige vlam te beteugelen. „Als het lukt, is dat een bijdrage tot een fijnere woonomgeving in dit deel van de Rijnmond," con cludeerde gisteravond het regio naal platform Hinder Veüig- heid. Afgevaardigde D, van der Laan van de Verontruste Burgers van Voome schetste de geschie denis van achteruithollende mi lieubeleving. Hij blyft argwanend over de resultaten van het plat form, waar ondernemers en bewo ners over het westelijk deel van de Rijnmond praten. Maar de burenraad van Shell vond hij een mooi concreet resul taat. En als het fakkelen minder wordt, vindt Van der Laan dat ze ker ook de verdienste van de in middels ex-gedeputeerde van Zuid-Holland, G. Brouwer, die in 1995 het initiatief nam tot de sa menspraak tussen inwoners en bedrijfsdirecteuren. Brouwer kreeg het verzoek of hij ook als in woner van Rotterdam in het plat form zitting wil blijven nemen. Door Kor Kegel Rotterdam De Stadsregio Rot terdam heeft een nieuwe leiding. Gistermiddag werd mr. I. W. Op stelten verwelkomd als voorzitter van de regioraad, een nevenfunc tie die rechtstreeks voortvloeit uit het burgemeesterschap van Rot terdam. In de gemeenschappelij ke regeling tussen Rotterdam en de andere zeventien Rijnmondge meenten is vastgelegd dat de bur gemeester van de 'centrumge meente' ook het regiobestuur voorzit. Het gaat om een onbezoldigde bij baan, de eerste voor Opstelten, die zijn vele nevenfuncties in Utrecht opzegde en in Rotterdam 'in de milstand' begon. Vice-voorzitter J. Wienen sprak het volste vertrouwen in Opstel ten uiten hij kon dat doen, zei hij, omdat de verhoudingen tussen Rotterdam en de buurgemeenten weer enigszins zijn genormali seerd. Sinds het mislukken van de stadsprovincie was er een broeierige sfeer. Het laatste half jaar is veel energie gestoken m betere relaties, dus Opstelten komt op een gunstig moment bin nen, zei Wienen. Maar het ver trouwen in Opstelten heeft ook al les te maken met zijn bestuurlijke loopbaan: burgemeester geweest in alle klassen, van klein tot groot, en voorzitter geweest van de Ver eniging van Nederlandse Ge- Rotterdam - De Rotterdamse dier gaarde Blijdorp hoopt nog dit jaar het eerste experiment met kunst matige inseminatie bij olifanten uit te voeren. Het zaad zal worden afgenomen by de Amsterdamse ohfantenbul Murugan en inge bracht bij een van de Rotterdam- seolifantenkoeien. KI staat bij olifanten nog in de kinderschoenen, Een Berlyns in stituut heeft de methode ontwik keld waardoor twee olifanten in Amerika drachtig zijn geworden. In Europa is de methode nog niet toegepast. Blijdorp is de eerste dierentuin die dit gaat proberen met een Aziatische olifant. Waar schijnlijk wordt in oktober de eer ste Rotterdamse olifantenkoe ge- insemineerd. De 46-jarige bul Murugan kan niet dekken, maar er is in het verleden wel eens sper ma met levende cellen van de bul opgevangen. Sperma winnen van een olifan tenbul is relatief gemakkelijk, al- dusBlijdorps dierenarts W. Schaf- tenaar, Ook van het inbrengen daarvan bij een koe verwacht hij weinig problemen. In Rotterdam is veel ervaring met de bepaling van de vruchtbare periode bij oli fantenkoeien. Er zijn in Rotter dam de afgelopen jaren al meer dere keren, van verschillende moeders, kalfjes geboren. Het 'Jaar van de Dikhuiden' is gisteren in Diergaarde Blijdorp afgesloten met een feestje bij de olifanten. De dikhuiden vormden in 1998 het thema voor het Bem- hardine Fonds, het natuurbe schermingsfonds van Blijdorp. Rond dit thema werden het afge lopen jaar diverse activiteiten ge organiseerd en het ingezamelde geld ging naar projecten voor oli fanten in het wild. Aansluitend op de afsluiting van het 'Jaar van de Dikhuiden' kre gen Maxim en Timber, de twee babyolifantjes die vorig jaar in fe bruari en maart werden geboren, een reuze-veijaardagstaart. De De olifantjes Maxim en Timber smullen van een reuze-verjaardagstaart, gemaakt door twfntlg-kintferen van de Rotterdamse basis school de Blijberg. Foto CeesKuiper/Rotterdams Dagblad oiifantentaart werd door een twin tigtal kinderen van de Rotterdam se basisschool de Blijberg ver sierd met groente en fruit. Het Bemhardine Fonds heeft voor dit jaar een nieuwthema uit gekozen: de Maleise Bosrand, die vorig jaar in Blijdorp werd aange legd. Hier verblijven gibbonsher- tezwynen, herten, indische antilo pen, anoa's, batengs en kleine katten. In het loop van het jaar zullen activiteiten rond dit thema gehouden worden. De opbrengst van de activiteiten gaat naar een natuurbeschermingsproject op de Filipijnen. Verder werd gisteren werd aange kondigd dat de orang-oetans uit Blijdorp naar Apeldoorn gaan. De mensenapen-kolonie, bestaande uit de 38-jarige Karl, de 37-jarige Barbara, de volwassen vrouwtjes Sylvia en Radja en de kleine Katja verhuizen in het voorjaar naar de Apenheul in Apeldoorn. Hiertoe is besloten omdat er van deze dieren drie groepen zijn, die om diverse redenen niet bij elkaar kunnen worden gezet en daardoor niet ideaal gehuisvest zijn. De ruimte van de orangs is veel te klein ge worden. Er blijven wel twee jonge orang oetans achter. Diergaarde Blijdorp heeft het afgelopen jaar dankzij het Bemhardine Fonds projecten op het gebied van na tuurbehoud ondersteund. Er werd onder meereen anti-stroper team ter bescherming van Amoer- panters in Rusland gefinancierd en een olifantenproject in Laos onderzoekt hoeveel olifanten er zyn in dit Aziatische land. Rotterdam Binnen afzienbare tijd zal het centrum van Hoogvliet drastisch moeten veranderen wil het meer worden dan alleen maar een winkelcomplex en een par keerterrein met wat losse gebou wen waarvan er dertien in een do zijn gaan. Daartoe moet het deels 'bevrijd' worden uit de innige omhelzing door dubbelbaans autowegen. Maar het zal ook een eigen her kenbaarheid moeten krijgen door rondom de winkels en kantoren een 'slotgracht' te graven. Tegelijk moet er een route komen die het centrum direct verbindt met het Oedevlietse Park naar de Oude Maas, opdat iedereen daar al kan voelen dat Hoogvliet ver bonden is met die rivier. Daar naast moet de oude dijkstructuur van de Dorpsstraat doorgetrok ken worden tot in het centrum, opdat waarneembaar wordt dat Hoogvliet een verleden heeft. Dit zijn enkele onderdelen van een schetsplan dat de steden bouwkundige Ashok Bhalotra van Kuiper Compagnons in Rotter dam heeft ontwikkeld voor het centrum van Hoogvliet in op dracht van woningcorporatie Maasoevers en de deelgemeente. Onder de titel 'Kansen voor het stadshart, visie op de ruimtelijke ontwikkelingsmogelijkheden van het centrum' wü het duidelijk ma ken dat het centrumgebied zeer noodzakelijk een grootscheepse opwaardering nodig heeft. Bhalotra sluit met zijn visie aan op de grootscheepse plannen van Hoogvliet, Maasoevers en Patri monium om tot 2010 bijna 5000 flatwoningen te slopen en nieuwe, eigentijdse (koop)huizen terug te bouwen om het woningaanbod meer af te stemmen op de moder ne tijd en de wensen van de bevol king in Hoogvliet De deelge meente en beide corporaties heb ben miljoenen guldens gereser veerd om de huurders die nu nog in te slopen flats wonen financiële en maatschappelijke hulp te bie den bij de verhuizing. Schetsplan Centrum Hoogvliet Water Groen Fietspad Bebouwing Stoep winkelcentrum Herstelde winkelgebied Woongebied Markt rui mte Groene Kruisweg tussen Groene Boulevard ondergronds ingang ondergrondse parkeergarage Groene Kruisweg ondergronds Route naar Oude Maas Tegelijk met deze immense ope ratie met een looptijd van twaalf jaar zullen kleinere winkelcentra een grote stadsvemieuwings- beurt krijgen en ofwel uitbreiden, ofwel van karakter veranderen. Ook liggen er plannen om de nu al zware groenstructuur van Hoog vliet nog verder te vergroten en aantrekkelijker te maken. Al deze plannen moeten Hoogvliet een uitstraling geven die het vaak problematische verleden doet ver geten. Door een 'slotgracht' of singel te graven rondom het centrum en de dijk te verlengen wil Bhalotra het 'stadshart modem mét histori sche elementen' maken. Van bo ven gezien komt het water als een boog om het winkelhart te liggen. Ashok Bhalotra spreekt in dat verband van een aanpak 'met een duurzame kwaliteit en romanti sche toonaard.' Een plemvorm, terrassen, ruimte voor een markt zijn hoofdbestanddelen. De auto's zullen in een ondergrondse par keergarage komen. Een ingrij pende wijziging die een einde maakt aan het gratis parkeren van nu. Minstens zo belangrijk is het'her stellen' van het ontbrekende deel van de dijk naar het centrum, waardoor de oude kerk aan de voet van die dijk komt te liggen. Zo wil Bhalotra de aantrekkelijk heid verhogen door dit gedeelte van Hoogvliet gevarieerder tema ken. En vooral inzetten op een kleinschaliger beeld. Niet alleen de historische elemen ten moeten versterkt worden, ook de economische. Daartoe moet de Groene Kruisweg, die de recht streekse verbindingsader naar Spijkenisse vormt tussen Aveling en Laning, ofwel worden afgeslo ten, ofwel ondergronds in een 'tunnel als een holle dijk' lopen. De laatste optie is de duurste, maar ook de aantrekkelijkste, om dat dan het overlastgevende door gaande verkeer onzichtbaar en onhoorbaar is, de andere wegen niet een extra verkeersaanbod krijgen, de bestaande woonbe bouwing langs de Groene Kruis weg aantrekkelijker wordt en op de tunnel een woon- en winkel- boulevard kan komen, zodat de le vendigheid en en economische draagkracht van het hart van Hoogvliet wordt gediend. Dankzij de tunnel/boulevard kan het winkelcentrum naar het zui den uitbreiden en tegelijk opti maal aan de zuidelijke woonwij ken worden vastgeklonken. meenten. Opstelten was vol lof over de wijze, waarop Wienen sinds het vertrek van dr. A. Peper het voorzitterschap van de Stads regio heeft waargenomen. Wie nen kreeg een luid applaus en de WD-fractie benadrukte nog eens hoe 'voortreffelijk' de CDA-wet- houder uit Ridderkerk de taak er* by had gedaan, Ook het ambtelijk apparaat van de Stadsregio heeft een nieuw hoofd. Secretaris drs. H. Koetje, die in 1995 vooreen mterim-perio- de van twee jaar die klus op zich nam, maar op verzoek van Peper langer aanbleef, heeft er nu toch een punt achter gezet. De regio raad benoemde gisteren mr. M.C. Jansen tot zijn opvolgster. Marith Jansen werkt al lang bij de regio raad aan het Haagse Veer, als hoofd van de sector bestuurlijke zaken, communicatie en midde len. Koetje kijkt terug op een merk waardige periode, vond hy zelf.'In de Tweede Kamer werkte de CDA'er nog samen met PvdA'er DA de Cloe aan de totstandko ming van de stadsprovincie Rot terdam. Daarna heeft hy als secre taris van de regioraad, die er de voorloper van moest zyn, de vele strubbelingen moeten ervaren, waardoor de bestuurlijke omvor ming stagneerde. „In 1994 vonden Dick de Cloe en ik dat Nederland nog nooit zo ver gekomen was met bestuurlijke vernieuwing. Helaas herhaalde de geschiedenis zich en gleed het weer weg. Zo zal het nog wel eens gaan," aldus Koetje. RotterdamVeel gemeenten voe ren sinds de gemeenteraadsver kiezingen van vorig jaar een soci aler beleid. Ze geven meer geld uit aan armoedebestrijding en zyn eerder bereid te experimente ren met inkomensverruimende maatregelen voor de minima. Dit concludeert de FNV uit een on derzoek naar het minimabeleid in 164 gemeenten. Uit het overzicht blijkt dat inmid dels 83 procent van de onderzoch te gemeenten - waaronder Rotter dam - een maximaal kwijtschel- dingsbeleid voert. In 1997 was dat nog slechts-43 procent. Tevens blijken steeds meer gemeenten (89 procent) de eigen bijdrage en het drempelbedrag in de bijzon dere bijstand te hebben afge schaft. Fiets De grootste groei aan uitgaven deed zich voor bij de verlening van bijzondere bijstand aan be paalde groepen, met name lang durig werklozen en minima met kinderen. Zij krijgen bijvoorbeeld extra geld voor een fiets voor de kinderen om naar school te gaan of om het lidmaatschap van een sportvereniging 1 o betalen. De FNV heeft e r verleden bij veel gemeentengedron- gen dat zij meer moeien experi menteren met nieuwe inkomens ondersteunende maatregelen. Uit het laatste onderzoek blijkt dat het aantal gemeenten dat hiertoe bereid is, fors is gegroeid. Een van de centrale vragen bij het FNV-onderzoek was, of gemeen ten de maximale ruimte benutten die de wet hen geeft om de finan ciële positie van minima te verbe teren. In die zin kan er nog veel worden verbeterd, blijkt uit de cij fers. Rotterdam Een onbekende jongeman heeft gistermiddag tussen kwart over vier en half vijf staand tussen twee mè- trostelien een ritje gemaakt van station Leuvehaven naar station Slinge. De metrosurfer werd op Leuvehaven vrijwel meteen na het 'instappen' ge signaleerd maar RET-perso- neel op station WÜhelmina- plein, de eerstvolgende halte, kwam te laat ora de waaghals op te sporen. De hoop dat de man de rit in middels had gestaakt bleek ij- dei. Even later waarschuwde een passagier op station Zuid plein via de SOS-raelderdat hy een man tussen twee wagons van een rijdende trein had zien staan. Op station Slinge slaag den werknemers van de RIT erin met behulp van de politie de surfer te ontdekken en aan te houden. Hij kwam eraf met een waarschuwing omdat de politie werd weggeroepen naar een spoedgeval en geen tyd had een' proces-verbaal te schrijven. De motieven van de man zijn onbekend gebleven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4