30 Basketballers van Oranje terug bij af w m Project Speeldam slaat aan in Schiedam-Oost Sandra Zwolle in marathonpeloton Kinderen bouwen aan sociaal netwerk door sporten en spellen Blessure na val hindert Van Dijk Geslaagde tests Jos Verstappen Geert Hammink van gevierde man tot zondebok in duels tegen Estland Taekwondo-zege in Mexico City Record Diaz Vliegangst breekt waterpoloster op Nesselande: pas volgend jaar Europees presteren Sprintzege Erik Zabel in Valencia: 'Ik ben er weer' Eerste fietstocht van toerclub Van Hees voelt zich bij WRW beetje Briellenaar Rotterdams Dagblad Donderdag 25 februari 1999 7 Brunei Badmintonner Jeroen van Dijk heeft zijn eerste poule- wedstrijd tijdens de World Grand Prix Finals in Brunei verloren. De 27-jarige Rotterdammer ging met 7-15 3-15 onderuit tegen Young Hock Kin uit Maleisie. Van Dijk werd gehinderd door een kneu zing aan zijn borst, opgelopen bij een valpartij. De zesvoudig Ne derlands kampioen liep na de trai ning in het oliestaatje langs het zwembad, gleed uit en kwam on gelukkig op zijn borstkas terecht. Het is de vraag of hij het met 600.000 gulden gedoteerde toer nooi kan afmaken. Quinten van Daim en Nicole van Hooren leg den het in hun eerste wedstrijd in het gemengddubbel af tegen het Zuid-Koreaanse duo Kim Dong Moon en KyungMin Ra. Silverstone Autocoureur Jos Verstappen heeft drie geslaagde testdagen op het circuit van Sil- verstone (Engeland) achter de rug. De 26-jarige Limburger, goed voor 57 Formule I Grand Prix, liet gisteren in zijn Honda op de klets natte baan met 1.36,38 de tweede tijd noteren achter oud-wereld kampioen Damon Hill van renstal Jordan (1.35,65). Hij bleef cou reurs als Fisichella en Wurz (Be- netton), Villeneuve en Zonta (BAR) en Zanardi (Williams) voor. Een dag eerder was de Nederlan der derde achter de Benetton-rij- ders in 1.26,91. Zondag werd hij achter Fisichella tweede (1.28,07). Almere Halverwege een ambitieus driejarenplan is de nationale basketbai- ploeg weer terug bij af. Door een gênante nederlaag in Almere tegen Estland (80-104) degradeerde Oranje vrijwel zeker naar de C-poule in het Europese bas ketbal. Mexico City Ferry Greevink heeft in Mexico City bij de Open Mexicaanse taekwondo kampi oenschappen de overwinning be haald in klasse tot 84 kilogram. De 18-jarige Limburger won in de fi nale van de Mexicaan Oscar Abundis met 3-0. In de halve eind strijd versloeg hij de Zuid-Kore aanse favoriet Lee Jae Hee. Mus tafa Mannouh won in de klasse tot 78 kilogram zilver. Bij de vrouwen eindigde Charmie Sobers in de klasse tot 67 kilogram eveneens als tweede. Virginia Lourens en Elles Vervloet bezorgden Oranje twee bronzen plakken in de klas se tot 59 en 72 kilogram. Athene De Spaanse atleet Andres Diaz heeft tijdens wed strijden in Athene het Europees indoorrecord op de 1500 m verbe terd, Diaz won de afstand in 3.33,32. De oude toptijd stond met 3.34,20 op naam van de Brit Peter Elliot. De tijd van Diaz (29) bete kende ook een beste jaarprestatie. De opzet van het meerjarenplan waarin NOC*NSF en sponsor IDM een paar ton stak, was kwalificatie voor het EK 1999, de Olympische Spelen van Sydney 2000, het EK in 2001 en de Zomerspelen van Athene 2004. Het EK 1999 en Sydney verdwenen al na - vier EK-kwalificatiewedstrijden uit beeld, voor het EK in 2G01 moet de nationa le ploeg helemaal onderaan beginnen, in de kelder van Europa. Het duel tegen Estland was van cruciaal be lang in het behoud van de plaats in de B- poide. In Tallinn had Oranje een buffer ge slagen van negen punten (99-90). Geert Hammink was in de Estlandse hoofdstad de gevierde man met dertig punten en tien rebounds. Diezelfde Hammink werd gisteravond in Almere de zondebok. Weliswaar scoorde hij negentien punten en plukte hij tien re bounds, hij verloor op kritieke momenten de bal of beging een onbezonnen daad. Zo opende de center het duel met een drie puntspoging en verloor hij binnen dertig seconden twee keer de bal. Estland, zonder zijn beste schutter Minir- sepp die van zijn Griekse club Aris geen vrij kreeg, bestond uit een kleine, snelle ploeg met gevaarlijke afstandschutters. Het nam een voorsprong van 9-0 en bouwde die in de eerste helft door acht rake driepunters uit tot 55-37. Na de pauze maakte Oranje gebruik van het lengteoverwicht, In de luchtmacht ont brak Mike Nahar, die in de warming up wegviel met een kuitbiessure. Maar Huy- bens, 21 punten, en Hammink zouden het karwei klaren. Van 37-57 perste Oranje er een offensief uit dat de ploeg terugbracht op drie punten, 70-73. Onderweg liep de Estlandse sterspeler Kuusma, topscorer met 27 punten, op 63-73 tegen zijn tweede technische fout op. Dat betekende rood in het basketbal, maar de jury had er geen oog in. De Nederlandse bondscoach Van Kers- schaever ook niet. Die had andere dingen aanzijn hoofd. Gefrustreerd „Ik raakte zo gefrustreerd van mijn ploeg dat ik me afvroeg waar ik in hemelsnaam mee bezig was," keek de Belg na het verlies terug. „Drie dagen lang kauwde ik mijn spelers alle aanvalsvarianten van Estland voor. Ik liet ze video's zien en nog sprong bijna iedereen in de fout." De coach nam zijn pet af voor twee spelers: Huijbens en Bennes. „Die gingen tot op de bodem van hun fysieke mogelijkheden." Dat waren uitgerekend de twee semiprofs in het Oranjeteam. De profs faalden. Vooral Hammink, die op 70-73 het sein gaf tot een soort run-and-gun basketbal terwijl rust en geduld het over zijn toeren geraakte Est land op de knieën had gedwongen. „Onge looflijk," stelde Van Kerssehaever vast, „wat er toen gebeurde. De ploeg sloeg op hol op het moment dat we de wedstrijd weer in handen hadden. We misten intel lect." Vooral Hammink, die op 72-80 zijn heil zocht in een driepunter en de misser af reageerde in een technische fout. De con clusie was hard maar realistisch. Het natio nale basketbal donderde in een lange rush uit de B-poule. Slechts een overwinning op Kroatië, zaterdag in Rijeka, kan de ploeg redden van degradatie. „Maar", wist Van Kerssehaever, „dan hebben we een wonder nodig." Almere. EK-kwalificatie mannen. Poule D, Neder- land-Estland 80-104 (31-53). Scheidsrechters: Johans son (Zwe), De Keyser (Bel) Toeschouwers' 1200. Scores Nederland. Kneger 6, Hemen 8, Bennes 6, Van der Sluis 10, Huijbens 21, Hamnunk 19, Tnemstra 10. Sco res Estland: Kuusmaa 27, Metstak 11, P&m 13, Rum na 3,Noormets 14, KullamSe 16, Pehka 20. Stand. 1. Bosnië 8-15,2. Litouwen 8-14,3. Kroatië 8-14, 4.Estland9-12,5.Nederland9-11,6 Usland8-8. GoudaDe waterpolo-routinier Lieneke van den Heuvel heeft aangekondigd niet langer uit te komen voor het Nederlandse -team. Vliegangst is voor haar opnieuw de belangrijkste reden om een punt te zetten achter haar lange 'interlandcamère. Negen jaar geleden nam de 36- jarige Goudse deze beslissing ook, maar ze kwam daar vorig jaar september verrassend op terug. Van den Heuvel maakte haar rentree in Oranje omdat ze naast de vele Europese- en we reldkampioenschappen de Olympische Spelen nog niet op haar erelijst had staan. En dat toernooi kon er in Sydney aan worden toegevoegd. Bij de Spe len in 2000 staat het vrouwen- waterpolo voor het eerst op het olympische programma. Om aan de Olympische Spelen deel te nemen ging de aanvoerster van het Goudse Donk zelfs in therapie. De eerste de beste reis naar Montreal, waar Oranje de ze maand een toernooi speelde, brak haar evenwel meteen op. Ook de yisie van bondscoach Jan Merisink en de daaraan ver bonden speelwijze van Orapje speelden een rol in haar beslis sing. Utrecht Sandra Zwolle verruilt komend seizoen het langebaan schaatsen voor de marathon. De sprintster uit de kernploeg all round maakt hiermee een come back; vóór haar langebaancarrière reed Zwolle al marathons. In 1993 won ze de KNSB-beker en in 1994 en 1995 was ze Nederlands kampi oene. Dit seizoen verliep voor de schaatsster teleurstellend, omdat ze de WK sprint van afgelopen weekeinde in Calgary miste. Zwolle moest voor haar kwalifica tie in Berlijn een skate-off met Armamarie Thomas rijden, die ze verloor. ïn november van afgelo pen jaar had ze evenwel al beslo ten na dit seizoen te stoppen met langebaanwedstrijden. Zaterdag in Haarlem en gisteren in Utrecht reed ze al twee keer mer met een marathon. „Dat was wel even wennen. Voor al voor mijn rug, die wel erg zwaar wordt belast." De sfeer in het ma rathonpeloton spreekt Zwolle meer aan dan die in haar huidige schaatsomgeving. „Het is hier veel relaxter. Geen haat en nijd, heel gezellig." Een ploeg heeft ze nog niet gevonden, maar binnen kort vinden wel gesprekken plaats. „Een concrete aanbieding heb ik echter nog niet. Maar al vind ik geen ploeg, dan nog zal ik volgend jaar marathons gaan schaatsen." Janny Zonderland was de sterk ste in de elfde marathon om de KNSB-beker. De rijdster uit Sint- Nicolaasga versloeg in Utrecht in de eindsprint klassementleidster Klasina Seinstra en Sandra de Ronde. De schaatssters maakten deel uit van een kopgroep van zes vrouwen, die een ronde voor sprong had genomen op het pelo ton. Bij de mannen zegevierde Bert- jan van der Veen, De schaatser uit Joure versloeg in de eindsprint van een kopgroep Henk Ange- nent. Derde werd Jan-Maarten Heideman. Angenent verstevigde de leiding in het klassement. Oranje-man Marcel Huij bens legt aan vooreen schot, zwaar gehinderd door Martin Muurseppvan Estland (I). FO- to Cor Mulder/ANP Rotterdam/Athene Eén wedstrijd winst, zes neder lagen. Dat is voor de mannen van VC Nesselande het resultaat na het opmaken van de balans van zeven weken volleybal in de Champions League Gisteren verloor de ploeg van Pierre Mathieu zoals verwacht van Olympiakos Piraeus: 3-1. De Grieken staan te boek als een topploeg in Europa en als je daartegen onderuit gaat, hoef je je met te schamen. Nesselande eindigde in de poule als zevende en voorlaatste. De landskampioen gokte toen het avontuur begon op twee overwinningen. Wie de poule van de Zuid-Hoi- landers bekeek, meende dat dat wat hoog gegrepen was. In Modena, Maaseik, Olympiakos Piraeus en Paris UC trof Nesselande vier geduchte kandidaten voor de 'final tour', terwijl er toch maar twee clubs naar die halve finales doorgaan. Daarnaast moest 's lands beste bijvoorbeeld naar Polen, waar het Mosto- stal Kedzierzyn ontmoette, een ploeg die er vorig jaar in een onderling duel voor zorgde dat Nesselande het hoofdtoernooi om de Europa Cup 3 miste. Juist dat team werd echter verslagen. In Polen toonde Nesse lande wat het echt kon (2-3). In de overige wedstrijden was het eigenlijk steeds 'net niet'. Alleen tegen Maaseik kreeg Mathieu's twaalftal een kolossaal pak slaag. Toen de schroom van de eerste partij was overwonnen en de ploeg wat vrijer kon spelen, schrokken de buitenlandse tegen standers toch van de weerbaarheid van de underdog. Nesselande mag het zich aanrekenen dat bijvoor beeld de wedstrijd tegen Paris UC verloren werd. De Franse kampioen kwam met de schrik vrij in Dorps huis Swanla (2-3) en mocht van geluk spreken dat Nesselande op het beslissende moment niet in de ze ge geloofde. De prioriteiten van VC Nesselande lagen dit seizoen niet bij Europa's meest prestigieuze toernooi. Daar voor waren de tegenstanders te goed. Nesselande ambieert de Europese top wel, maar dan op termijn. De eerste ervaringen tussen Europa's elite werden vooral gebruikt om daar komend seizoen weer aan mee te kunnen doen. Het ritme van twee wedstrijden per week zit er al in en dat is met het oog op de nade rende play offs in eigen land geen overbodige luxe. Mocht het scenario, uitgedokterd door de technische staf, daadwerkelijk geschreven worden, dan kan Nesselande volgend seizoen wellicht wat meer potjes breken. Want de ploeg heeft wél geleerd dat het ver schil met de Europese top kleiner is dan gedacht Puerto de Sagunto Erik Zabel heeft de tweede etap pe van de Ronde van Valencia gewonnen. De Duitse wegkampioen was de snelste in de sprint van een omvangrijke kopgroep aan het einde van een rit over 174 km met twee beklimmingen tussen Villareal en Puerto de Sagunto. De Italianen Gian Matteo Fagni- ni en Stefano Zanini eindigden op de ereplaatsen. Hun landgenoot Massimiliano Gentili, die is achtste over de eindstreep kwam, veroverde de leiderstrui. Voor Zabel was het de derde overwinning van het jaar, zijn eerste op de Europese wegen. Hij zegevier de eerder in twee etappes van de Tour Down Under. Zabel, winnaar van de laatste twee Milaan-Sanre- mo's, toonde een stijgende vorm. In alle eerdere sprints kreeg hij klop. „Ik ben er weer," stelde hij te vreden vast in Puerto de Sagunto. De beklimmingen in de tweede koershelft zorgden voor een levendig koersverloop. De renners van Ra bobank, geleid door Adri van Houwelingen, toonden zich zeer actief en bevonden zich bijna allemaal in het voorste gelid. Achterin koersten de 'vedetten' Pantani, Jalabert, Olano en Escartin. Een demarrage van de Zwitser Marcus Zberg in de laatste kilometer vond geen bekroning. De Amerikaan Lance Arm strong, tegen het eind van de eerste etappe, betrok ken bij een valpartij met onder meer ook Jeroen Biij- levens, startte niet voor de tweede etappe wegens een ontwricht sleutelbeen. Hij staat twee weken op non-actief. Schiedam Het fietsseizoen van toerclub Rijnmond begint zondag met een tocht over vijftig kilome ter. Deelnemers moeten op een trim- of racefiets een gemiddelde snelheid van 22,5 kilometer per uur kunnen halen. De start is 's ochtends om haf tien bij de kanti ne van de Wielerbaan Schiedam ïn sportpark Harga. De Hofstede, thuishaven van onder andere korfbalclub ODO, plaatst vraagtekens bü K&B's krokettentest De 6,3 was slechts voor één van de kroketten terwijl eigenaren Michel de Maat en Ruud Muuren meerdere sma ken in de aanbieding hebben Helaas, want iedereen krijgt maar één kans in de onafhankelij ke test Leerlingen van de Prins Willem Alexanderschool hebben een nieuwe ruimte opi tussen de middag over te blij ven: de kantine van de Vlaardingse korfbalclub Spirit Het VSB-fonds heeft 4.800 gulden toegezegd waarmee Spirit een speelplek kan inrichten voor de jeugd Het gaat voorals nog om een proef voor één jaar Excelsior Maassluis-doelman Rob Grauwmeijer heeft van hoofdklasse-sponsor Intersport een waardecheque gekregen, om dat hij is uitgeroepen tot beste keeper van de hoofdklasse in de maand november Door de win terstop en alle afgelastingen heeft hij de prijs pas nu gekregen, maar het blijft een beetje cru want de Maasluizers hebben sinds novem ber nog maar één competitiezege geboekt De ledenvergaderingen van de voetbalclubs Ursus en ODC zijn verschoven naar woens dag 3 maart Dan wordt de nieu we naam van de fusieclubs en het tenue bekendgemaakt K&B heeft geen nieuw jasje nodig. Door Bart Boerop Schiedam In Schiedam- Oost begon de Dienst Sport en Recreatie (DSR) bijna een jaar geleden met het project Speeldam dat als doel heeft kinderen tot en met twaalf jaar in deze wijk na school tijd met sport en spel bezig te houden. Dat gebeurt op het schoolplein van basisschool De Peperklip en in sporthal Oost. In bijna een jaar tijd hebben 4.400 kinderen aan de activiteiten deelgenomen. In de zomermaanden kwa men soms wel 150 kinderen per dag en in de winter spe len en sporten tientallen in sporthal Oost. De DSR is zeer tevreden over het project en wil het nu in andere wijken introduceren. Drie krachten die via de Melkert- regeüng bij DSR in dienst zijn, houden toezicht en staan de kin deren bij: Charles Glasgow, Moni ca den Hartog en Paul van der Lee. 'Sport- en spelassistenten', heten ze officieel en in die hoeda nigheid laten ze de kinderen in Oost voetballen, basketballen, skeeleren, skateboarden en ande re spellen doen. „We zijn geen gymleraren en geven ook geen gymles." vertelt Paul van der Lee. „Het gaat er wat vrijer aart toe dan op school. De kinderen hebben meer inspraak- We hebben een speciale ideeenbus voor ze waar door ze hun wensen aan ons kun nen laten weten," Speeldam heeft als doel 'de kinde- gow (links), Monica den Hartogen Pau van der Lee: de sport en spelassis tenten van de Dienst Sport en Recreatie Schiedam. Foto Peter Molken ren van de straat te houden', maar het project gaat verder. „Wij ho pen dat hierdoor een sociaal net werk ontstaat in deze wijk," legt Fer Schroeders van DSR uit. „Kinderen van verschillende na tionaliteiten spelen met elkaar. Hun ouders komen kijken en ko men met elkaar in contact. We denken dat hierdoor de leefbaar heid in Schiedam-Oost toe neemt." Op de eerste naschoolse activitei ten kwamen met name kinderen af met een buitenlandse nationa liteit. De laatste maanden komen ook steeds meer Nederlandse kin deren naar sporthal Oost. „Het duurde even voordat we al die moeilijke namen kenden, maar het is wel fantastisch dat alle na tionaliteiten hier door elkaar spe len. In het begin hadden we wat problemen met kinderen die zich discrimenerend gedroegen. Dat tolereren we absoluut niet. We hebben strenge regels. Ieder kind moet zich hier veilig voelen," al dus Monica den Hartog. Lach Het sportieve element in het werk en het werken met kinderen wa ren voor de drie begeleiders de be langrijkste redenen zich aan te melden als sport- en activiteiten begeleider. „Het geeft vee! vol doening met kinderen om te gaan," vindt Den Hartog. „Je krijgt veel van ze terug. Het duur de even voordat we het vertrou wen hadden gewonnen, maar nu komen ze met een lach en een traan naar ons toe. Ze maken te keningen en sommige willen al met me trouwen." Trappelen „Ze staan nu al een kwartier Air- dat het zaaltje opengaat voo. de deur te trappelen van ongeduld," vult Charles Glasgow aan. „We willen ook echt een plek zijn waar alle kinderen terecht kunnen. Er komt hier heel wat jeugd die veel aandacht nodig heeft." „En wij kunnen die aandacht geven," gaat Van der Lee verder. „Op straat geldt het recht van de sterk ste. Daar spelen alleen de 'leider- tjes'. Bij ons krijgen ook de zwak kere kinderen een plaats. Wij wil len ze verantwoordelijkheidsge voel bijbrengen. De jeugd houdt ervan een taak te krijgen. Eén van de kinderen is ideeënbusdrager, een ander mag af en toe een spel leiden. Daar leren ze ook van." De naschoolse activiteiten zijn al leen toegankelijk voor jeugd tot en met twaalf jaar in Schiedam- Oost. De iets oudere jeugd kijkt afgunstig naar al het leuks dat voor die kinderen georganiseerd wordt. Daarom gebeurt er nu ook wat voor hen. Op woensdag- en vrijdagmiddag zaalvoetballen zij onder leiding van Van der Lee. Judoles Een ander doel van het project Speeldam is kinderen aanzetten lid te worden van een van de Schiedamse sportverenigingen. Van der Lee: „Ik ga binnenkort vier keer judoles geven. Aan het eind van die lessen geef ik de deelnemers een foldertje mee van een judovereniging in de hoop dat ze zo enthousiast zyn geworden dat ze doorgaan bij een club." Toch denken de drie assistenten niet dat hun werk ooit overbodig wordt wanneer ieder kind zijn weg heeft gevonden naar een ver eniging. „Er komen altijd weer kinderen bij. Bovendien hebben lang niet alle ouders genoeg geld om contributie te betalen. Bij ons kunnen ze gratis sporten en spel letjes doen," aldus Glasgow. Voor zaterdag 10 april organiseert DSR samen met Stichting Welzijn Schiedam een zaalvoetbaltoer nooi waar teams uit verschillende wijken aan mee kunnen doen. 's Ochtends spelen de twaalf- tot en met vijftienjarigen en 's middags is het de beurt aan de zestien- tot1 en met twintigjarigen. Teams van vijf personen uit een wijk kunnen zich nog inschrijven voor het toer nooi in de Magriethal. Zij kunnen contact opnemen met Paul van der Lee: 010-2465512/2623650. Door Arie Bevaart - Schiedam—De één ging, de ander bleef. De één vond de afstand naar Brielle een onoverkomelijk pro bleem geworden, de ander had inmiddels een dusda nig wit-rood-wit-hart gekregen dat hij nog steeds fluitend in zijn auto zit. De Schiedammers Edward Molenaar en Marcel van Hees werden vorig seizoen bij WRW van 'grote onbekenden' tot 'grote aanwin sten'. Tot ontsteltenis van alles en iedereen in Bnelle keerde Molenaar terug naar 'het Schiedamse'. De op luchting was des te groter toen Van Hees wél bleef, De inbreng van de routinier zou hard nodig zijn de nieuwverworven status van derdeklasser waar te kunnen maken, zo werd geredeneerd. Inmiddels heeft WRW de schroom van promovendus volledig van zich afgespeeld. Met een fraaie tweede plaats in de derde klasse C bewijst de ploeg van trai ner Joop Mom niet alleen dat ze het niveau aankan, maar dat ze er ook een aanwinst voor is. „Aanvanke lijk hadden we het in het begin van het seizoen over handhaven," licht Van Hees (31) toe. „Dat is niet vreemd natuurlijk voor een promovendus. Maar ik vind het niet meer dan logisch de lat nu wat hoger te leggen. Dan denk ik aan een periodetitel." Door een uitermate sterke wedstrijdenreeks de afge lopen maanden - uit de laatste zeven duels werden achttien punten gepeurd - doet WRW goed mee in de strijd om de tweede periode. „Ik zou niet weten waarom we die reeks niet kunnen voortzetten," gaat de routinierverder. „We hebben een uitgebalanceerd elftal met 'oudjes' die weten wat er te koop is en jon kies die zoals het nu gaat alles kunnen." Van Hees viel vorig seizoen bij WRW meteen met zijn neus in de boter. Na een zeker niet glorieuze competitie was het elftal van trainer Arie Horstink in de nacompeti- tie wél op het juiste moment in vorm. „Ik had het hier meteen naar mijn zin," kijkt Van Hees terug. „Ik ben een beetje Briellenaar geworden." De Schiedammer, die voorheen bij SW, Neptunus, SFC, DHS en opnieuw SW voetbalde, is een belang rijke schakel in het Brielse spel. De voorstopper is niet alleen een gerenommeerd verdediger, maar ook een rustpunt. „Vroeger stond ik altijd rechtsback," aldus Van Hees. „Sinds mijn tijd bij SW ben ik voor- stopper geworden, en dat bevalt me we!" WRW moet als nieuwkomer in eerste instantie na tuurlijk niet aan een kampioenschap denken," vindt de Schiedammer, „maar nu we dan toch in de top meedraaien, vind ik dat je voor het hoogst haalbare moet gaan. In eerste instantie kijken we nu dus naar een periode, en als het goed blijft gaan, kijken we misschien nog verder ook."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8