CM/B 6 Weer een falend computersysteem a 1 Tegen het ochtendgloren is ook Job gevonden Politie schiet met scherp op Ambon Enorme achterstand bij Zilveren Kruis Binnenland Eerste Kamer steeds populairder Sport Rob Witschge kan geen club meer vinden en stopt er mee Op Koers Durban houdt haven in knellende omarming Cultuur CoWesterïk heefteen 'fabriek van beelden' in zich Minister Netelenbos verwacht veel van particuliere aanleg A4 Belg schrijft boek met een, Overname Wilton-Fijenoori door YVC definitief rond Been kwijt door medisch falen Opinie 6 Regio 9 ev Sport 12,13 Op Koers 15 ëv Barometer 20 RTV 21 Digitaal 22 Cultuur 23.ev Uitslag van de Staatsloterij niet langer in regionale krant Doek terug uit de Koeuigs-collectie Nummer 2432 Vrijdag 26 februari 1999 Rotterdams Dagblad 1 13012 KT Vestblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 nog 309 dagettM Wisselvallig Zie ook weerbericht op pagina 20 Galtür— Reddingswerkers heb ben tegen het ochtendgloren m het door lawines getroffen Oos tenrijkse skidorp Gaitur het ontzielde lichaam van de 6-jari- ge Job Vaarwerk uit Groenlo geborgen. Daarmee zijn alle zes Nederlanders die sinds dinsdag werden vermist, ge borgen. Twee vaders en vier kinderen uit Groenlo en Lichtenvoorde werden in hun chalet door een lawine overvallen. De twee echtgenotes bleven ongedeerd; zij waren op het tijdstip van de ramp aan het winkelen in het dorp. De twee vrouwen en de stoffelijke overschotten wor den in de loop van de dag in Ne derland verwacht. In totaal zijn bij de lawines in Gaitiir en het nabijgelegen Val- zur tot nu toe 33 doden gebor gen. Gisteren aan het eind van de ochtend meldde het minis terie van Buitenlandse Zaken nog abusievelijk dat ook Job al was gevonden. Evacuatie In het getroffen gebied gaat de massale evacuatie door. Hon derden wintersporters zijn met de hulp van Oostenrijkse, Amerikaanse en Duitse heli kopters uit de getroffen en ge ïsoleerde gebieden wegge haald. Een groep van 141 ge- evacueerde Nederlanders arri veerde gisterenavond vanuit Innsbruck op Rotterdam Air- port. Het oorspronkelijke plan om al gisteren met het schoonvegen van de toegangsweg naar Isch- gl en Gaitur te beginnen, is van tafel. De kans op rueuwe lawi nes zou door het warme weer en de felle zonneschijn te ge vaarlijk zijn. Tegen eerdere voorspellingen in is de sneeuw val in ieder geval een paar da gen gestopt. Een inspectie per helikopter leerde de lawine- commissie in Tirol gistermid dag dat de bouwwerken die mogelijk nieuwe lawines moe ten tegenhouden nog alle in tact zijn. Naast evacuaties in en rond Galtu, zijn ook honderden mensen uit andere bedreigde dalen weggehaald. Waar nodig zijn medicamenten en levens middelen ingevlogen. De Oos tenrijkse leiding van de red dingsoperatie is tevreden over het verloop. Kosten noch moei de worden gespaard om te red- don wat er te redden valt. „Wij houden ons op dit moment met met geld bezig. Bij deze red dingsoperatie geldt geen enke le beperking," zei operatielei der Wendelin Weingartner gis termiddag. Vooral vanuit Ischgl worden vandaag mensen geëvacueerd, al wordt niemand daartoe ver plicht. Het lawinegevaar m Is chgl, waar ook veel Nederlan den zitten, is volgens de auto riteiten niet groot, Van de acht duizend skiers hebben onge veer vijfduizend aangegeven toch weg te willen. De situatie in Zwitserland is kritiek, Gisteren trof een grote stuifsneeuwlawine de rand van het Zwitserse vakantieoord Leukerbad. Huizen werden be schadigd, maar reddingswer kers haalden dertig mensen ongedeerd eruit De lawine vas kunstmatig opgewekt om een catastrofe te voorkomen, maar werd omvangrijker dan ver wacht. Vanwege het mooie weer in de Alpen zijn enkele wegen naar Zwitserse en Oostenrijkse win tersportplaatsen weer openge steld. Zie ook pagina 3 Actueel en pagina 5 Binnenland Delft Minister Netelenbos (Verkeer en Water staat) heeft goede hoop dat het bedrijfsleven erin slaagt een haalbaar plan te maken voor aanleg van de A4-noord van Delft naar Schiedam. Tij dens een werkbezoek aan Delft toonde rij zich gis teren groot voorstander van de aanleg van de snel weg door Midden-Delfland. „Ik vind dat die weg er moet komen", zei ze. „Je kunt niet volhouden dat die niet moet worden aangelegd". Het kabinet heeft onder druk van de Kamer beslo ten geen overheidsgeld in de weg te steken. De miniver verwacht dat het bedrijfsleven over vier weken een uitgewerkt plan kan aanbieden. Wel zei ze dat de weg zo goed mogelijk moet wor- den ingepast. Onder meer door nu de 'grootste honaenuitlaatplaats in Nederland' -het dijkli- chaam tussen Schiedam en Vlaardingen- te overkluizen, zodat er woningen, sportvelden en kantoren kunnen komen. De weg mag geen ex cuus worden om in Midden-Delfland kantoren of industrie te bouwen. „Daarvoor bestaat angst, maar het moet landelijk blijven. Wc moeten deze groene long behouden. Dat kan via wettelijke maatregelen. We kunnen hiermee niet lichtzinnig omgaan; zo van nu ligt er een weg, dan kunnen er ook wel bedrijven komen. Dat mag nooit". Door Peter de Lange RotterdamAutomatiseringsproblemen hebben voor enorme achterstanden gezorgd bij zorg verzekeraar Zilveren Kruis. Bij het kantoor aan de Westblaak in Rotterdam staat de telefoon al wekenlang roodgloeiend omdat cliënten geen wijs kunnen uit de ontvangen nota's, waarvan de gegevens dikwijls niet kloppen. Daarnaast worden de medewerkers bestookt met wagen over de wijzigingen in de zorg die in januari van kracht werden. Brussel DeBclgiiche auteur .FauT Antipa ff heefteen'böek - schreven met behulp, van een laserstraal Inrijn debuut 'Het'" \neusgatenperepectiefhe-, schrijft hij zijn-1 leven na een' verlamming, Antipoff (34)' raakte zes jaar geleden besmet door een onbekend virus; dat leidde tot een verlamming van "rijn lichaam tot aan de nek, Oiri te schrijven beschikt Anti poff over een speciale bril. Aan 5 déajkant daarvan'is eënappa- raatje met een laserstraal ver- bobden. Deze straal ricbthij op v Elektronisch bord met het ^alfabet. Op zondag 28 februari vanaf 1200 uur treedt Dra P op ui de Radio lUjnntond-uiQcndmg. aansluitend signeert hl) jajn nieuwe boek 'Tmte Constance en tante Mat lulde Dormer Boeken Lijnbaan 110 Rotterdam (OIO) 413 20 7O mm d» nationale woon ideeën beur* De afdeling klantenservice is tele fonisch uiterst moeilijk bereik baar. De lijnen zijn voortdurend bezet en met cliënten die het ge luk hebben dat zij 'in de wacht' worden gezet wordt soms na een half uur alsnog de verbinding ver broken, De meeste bellers knjgen evenwel te horen dat zij het op een later tijdstip nog maar eens moeten proberen. Ook na een aar tal pogingen slagen veel cliën ten er echter niet in een medewer ker van het ziekenfonds aan de lijn te krijgen. De moeizame communicatie leidt keer op keer tot irritaties omdat urgente vragen niet worden be antwoord. Zo kreeg een diént die dringend verlegen zat om toe stemming om bij de tandarts een dure beugel voor zijn dochter aan te schaffen, te horen dat hij pas over twaalf dagen uitsluitsel kon verwachten. Een andere cliënt windt zich erover op dat zijn drie maanden geleden ingediende de claraties nog steeds niet zijn uit betaald. Een woordvoerder van Zilveren Kruis zegt dat veel problemen zijn terug te voeren op de ingebruik name van een nieuw computer systeem. „Dat zorgt voor de nor male aanloopmoeilijkheden." Het systeem werd vorig jaar geïn stalleerd om millenniumproble- men^voorkomen, maar de com puter functioneert nog niet naar behoren. „De output roept veel vragen op," laat het bedrijf weten. „,De werkdruk is daardoor bijzon der hoog." Veel nota's deugen niet, omdat zorgmutaties of de laatste gegevens van de cliënten er niet of niet juist in zjjn ver werkt. Om een eind te maken aan de cha os en de achterstand weg te wer ken heeft de verzekeraar -met landelijk ongeveer 1,5 miljoen zie kenfondsverzekerden- extra personeel aangenomen. Boven dien worden veel overuren ge maakt. Omdat die maatregelen niet afdoende zijn, beperkt Zilve-. ren Kruis met ingang van 1 maart tijdelijk de telefonische klanten service. Die neemt dan alleen nog 's morgens de telefoon aan, zodat de medewerkers in de middag uren kunnen worden ingescha keld om achterstallige gegevens in de computer in te voeren. Op de vraag of dit niet leidt tot nog meer onvrede bij de cliënten en een stuwmeei van een groot aantal vragen die achteraf mis schien moeilijk te beantwoorden zijn, zegt de woordvoerder van Zilveren Kruis: „We hopen maar dat mensen een poosje niet zullen bellen." De verzekeraar verwacht de problemen over een maand grotendeels de baas te zijn. Noviteiten. Woonadviesen. Workshops. Demonstraties. Unieke glasexpositie. Fauteuils van de toekomst. Millennium schilderij. Sfeervolle tuinpresentetie en nog veel meer... 26 febr t/m 7 mrt in vernieuwd Ahoy' Rotterdam open van 11.00-17.00/19.00-22.30 za &zo 11.00-17.00 uur Schiedam De overname van de SchiedamsereparaüewerfWilton- Fijenoord door Yssel "Vliet Combi natie (YVC) is definitief rond. De ondernemingsraad van de werf, die tegen het samengaan een pro cedure had aangespannen bij de Ondernemingskamer, heeft het verzet laten vallen. De 270 perso neelsleden van Wilton-Fijenoord stemden gisteravond unaniem in met de fusie. „We zijn opgelucht dat het einde lijk rond is," zei woordvoerder R. Boes van de ondernemingsraad m Wilton-Fijenoord vanmorgen. icer hadden we er niet uit kun nen halen. De druk met de Onder nemingskamer heeft gewerkt." De Wilton-werknemers worden m een aparte bv ondergebracht, voor het geval van een reorganisatie of faillissement zijn garanties afge geven. „De risico's zijn afgedekt, er is een bankgarantie van 2,5 mil joen gulden, dus in feite zien ze ons als een gezamenlijke bvver telt Boes. De werkgelegenheids- garantie geldt voor twee jaar. Het akkoord houdt ook in dat de Wilton-werknemers een eenmali ge (bruto) bijdrage van 3000 gul den opstrijken en dat werkne mers met 59 jaar vervroegd kun nen uittreden. Het is de bedoeling dat de repara- tietak van YVC Bolnes over een jaar naar het Wilton-terrein in Schiedam verhuist. De twee wer ven gaan daar samen verder als Rotterdam United Shipyards. La ter volgt de Capelse meuwbouw- afdeling. De enige onzekerheid is nog de 'doorschuifoperatie' rond de Wilton-haven, waarbij ook 'bu ren' Huisman-Itrec en Van Seu- meren Holland betrokken zijn. De directies van YVC en Wilton- Fijenoord en FNV Bondgenoten waren gisteravond verheugd over de overeenkomst, waarover bijna een jaar is onderhandeld. Vorig jaar mei liet RDM-topman J. van den Nieuwenhuyzen zijn oog val len op de Wilton-Fijenoord Hol ding, waaruit hij nu Wilton-Fijen oord Schiedam doorverkoopt aan YVC. Eerder ging Verolme Heus- den, een andere dochter uit de wervengroep, failliet. Deze werf werd overgenomen door De Hoop inLobith. Het geweld tussen chris tenen en moslims op ftetlndonesi sche eiland Ambon heeft gisteren dui zenden men sen op de vlucht gedre ven. Zij poog den vertwij feld weg te komen met overvolle veerboten. Foto Jonathan Head/AP Jakarta Indonesische troepen hebben van morgen opnieuw met scherp geschoten op relschoppers op Ambon, waar groepen mos lims en christenen elkaar naar het leven staan. Het leger greep in toen her en der hui zen in brand werden gestoken. Elders in de stad verzamelden rich rond de duizend betogers voor het bureau van politie om vreedzaam te protesteren tegen het brute geweld dat de ordehandhavers jegens de réi- schop; ?rs aan de dag leggen. Zij verwijten de agenten dat die bij onlusten de zijde van de moslims kiezen. De in New York gevestigde mensenrechten organisatie Human Rights Watch waarschuw de dat het religieuze geweld op het Moluk- ken-êiland Ambon repercussies kan hebben voor de parlementsverkiezingen van juni. De organisatie zei te vrezen dat ook elders in In donesië, waar de overgrote meerderheid van de 210 miljoen zielen tellende bevolking mos lim is, religieuze spanningen tot uitbarsting zullen komen. Dit jaar zijn op de Molukken meer dan 150 mensen gedood. Rotterdam De 45-jarige Rotter dammer Henk Kloot heeft in het IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel door medisch falen zijn rechteronderbeen verloren. De man meldde zich maart vorig jaar bij de internist. De specialist richtte zich vooral op een aandoe ning aan de nieren en op suiker- ziekte. Klachten over een on draaglijke pijn aan het Leen wer den volgens de Rotterdammer lange tijd met serieus genomen. Dit had tot het gevolg dat het rechteronderbeen in januari moest worden afgezet. Volgens directeur Hóppener van het IJsselland Ziekenhuis, tevens voorzitter van de Raad van Be stuur, heeft de internist nagelaten het been tijdig grondig te onder zoeken en zich op andere licha melijke klachten geconcentreerd. „Is dit een fout? Ik denk in elk ge val: dit is met goed. Het is nu een zaak voor de verzekeraar, waarbij een medisch expert wordt inge schakeld. Daarna moet er een uit spraak komen over verwijtbare nalatigheid." Rotterdam De Staatsloterij maakt de uitslag van de trekkin gen niet langer via advertenties in regionale dagbladen bekend. De stichting Exploitatie Nederlandse Staatsloterij (SENS) meent dat veel spelers de uitslag bekijken op teletekst, internet of direct tij dens de uitzending van de Staats loterijshow op televisie. Woens dag verscheen daarom, in plaats van de gebruikelijke advertentie, slechts een verwijzing naar tele tekst en internet in de regionale kranten. De afdeling klantenservice van SENS is niet blij met de beslis sing. „We krijgen vele honderden telefoontjes. Wat mij betreft mag deze maatregel snel terugge draaid worden," aldus een mede werkster. Ook de kranten worden veel gebeld, met de vraag waarom de uitslag niet in de krant stond. Veel bellers zijn boos als zij de re den horen. Arno de Jong, hoofd oplagezaken van het Rotterdams Dagblad, noemt de beslissing onbegrijpe lijk. „De Tegionale dagbladen bij elkaar hebben een grotere oplage dan de landelijke kranten. Ik vind het een onverstandig besluit." Boston Het Museum of Fine Arts in Boston is bereid een 16de- eeuws schilderij uit de Koenigs- collectie, een Vlaams landschap van Herri met de Bies, aan Neder land terug te geven. Nederland wilde het in 1948 al terug, maar kreeg nul op rekest omdat geen eigendomspapieren konden wor den óverlegd. Vorig jaar diende Christine Koenigs een claim in, mét de papieren. Volgens haar was het doek tot 1940 van haar grootvader en werd het door nazi voorman Goering geroofd. Kloot, containerkraanmachinist van beroep, verblijft in een revali datiecentrum in zijn woonplaats. Hij verwacht dat hij niet meer aan het werk komt. De onfortuinlijke Rotterdammer heeft een advocaat in de arm genomen. „Ik ga vol gende maand de WAO in. Een enorm inkomstenverlies. Dat krijg je er allemaal bij cadeau. Ik wil graag een aanvulling op de WAO-uitkering." Postcode: Plaats; Bank/glronr, Handtekening; 8 71Ö981 158639*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1