Paars verliest steun kiezer -w Premier Kok wil rug rechthouden en 'wat harder fietsen Dramatisch lage opkomst GRATES! Uitjournaal Rotterdamse theaters in de ban van Koning Aap pjr Zaak Van vossen toont 'kromme' tuchtrechtspraak in voetballerij aan Mensen Centraal Mariah Carey gaat naar Hollywood - Spijkenisse 'wint' laagste opkomst Karei van het Reve overleden Aanschouwelijk onderwijs Winst NS met 20 procent omhoog DE CORRECT MAGAZIJN VERKOOP KRANT Bij de Waterbeddenconcurrent GRATIS breedbeeld kieurenTV! de Waterbeddenconcurrent ,r~. Vlaardingen moet leeg! engelen' Sijthoff biedt op newMetropolis Slaande ruzie Duitse dames Lewinsky had een abortus Snelweg urenlang dicht na ongeval i Jaargang 8 Nummer 2437 Donderdag 4 maart 1999 'estblaak 180 '3012 KN Rotterdam, 010-40044001 nog 303 dagen tot Onafhankelijk Uitslag in fictieve Tweede-kairierzetels Provinciale Staten 1999 ijl Tweede-Kamerzetels 1998 Provinciale Staten- 76 verkiezingen 1999 11 5 5 GROEN UNKS ÏS3GPV Overig anp/Rotterdems Dagblad) Den Haag Het verlies bij de Provinciale Statenverkiezingen heeft geen directe gevolgen voor de paarse coalitie, verklaren de fractievoorzitters van de regerende partijen naar aanlei ding van de verkiezingen van gisteren.- Oppositiepartijen CDA en Groenlinks zijn "de grote overwinnaars geworden. De coalitie houdt een nipte meer derheid (39 van de 75 zetels) in de Eerste Kamer, maar duidelijk is wel dat de steun voor Paars 2 bij de kiezer aan het afkalven is. Het CDA werd met 24,3 procent ver rassend de sterkste in de provin cies, de WD eindigde op de twee de plaats. De opkomst van de kie zers was met 45,5 procent nog nooit zo slecht geweest. De PvdA is haar vorig jaar verwor ven positie van grootste partij al weer kwijt en werd de derde partij van het land. Kok vond de uitslag 'tegenvallen', al boekte zijn partij een kleine winst (twee procent) Zuid-Holland Zetels Zetels '99 195 vVd 24 28 CDA' \16 15 PvdA 16 14 066 5 8 SGP 5 4 RPF-GPV V.iji" 3 SP 3 2 CD v. Groenlinks 8 4 .Ned.-Moöie! 1 Ov. Oud. 4 tfnató-H.; Totaal 83 Roti» idi 83 m» Dagblad Rotterdam Het absolute diepte punt op het gebied van kiezersop-' komst bereikte de gemeente Spij kenisse. Slechts 32,6 procent van de stemgerechtigden kwam opda gen. Rotterdam scoorde eveneens slecht met 33,04 pet, gevolgd door Hellevoetshiis met 34 pet, Miilin- gen aan de Rijn met 34,1 pet en Amsterdam met 34,1 pet. Die percentages steken schril af bij de opkomst in het Brabantse Alphen-Ch2am, waar 77,5 pet een stem uitbracht. Die hoge opkomst werd zo goed als zeker veroor zaakt door de gelijktijdig gehou den gemeenteraadsverkiezingen. Urk bracht 'daarna het meeste aantal stemmers op de been; 77,4 procent, gevolgd door Rozendaal met 74,6, Graafstroom met 69,1 en Staphorst met 68,8 pet. Amsterdam Auteur en raar Karei van het Reve is vanoch tend op 77-jarige leeftijd in Am sterdam overleden. Hij-leed al ge ruime tijd aan. de ziekte van Par kinson, heeft de familie bekend gemaakt. Van het Reve, oudere broer van de schrijver Gerard Reve, was van 1957 tot 1983 hoogleraar in de Sla vische letterkunde aan de Rijks Universeit Leiden. ten opzichte van de vorige Staten verkiezingen van 1995. Hij vindt dat de provinciale uitslagen geen gevolgen moeten hebben voor het voortbestaan van de coalitie. „Nu we wat tegenwind hebben, moe ten we de rug rechthouden en ge woon wat harder fietsen." WD-leider Dijkstal toonde zich niet ontevreden over het lichte verlies van zijn partij (23,7 pro cent, was 27,2 procent in '95). De WD heeft daarmee aangetoond een 'stabiele, grote partij' te zijn, zei Dijkstal. „Het zal er niet mak kelijker op worden maar ook niet moeilijker," analyseerde hij de kansen van de coalitie. CDA-leïder De Hoop Scheffer was dik tevreden. Zijn partij haalde 24,4 procent en werd daarmee de grootste partij van het land. Hij sprak van 'een mentale opkikker' na een paar stevige verkiezings nederlagen. Vooral coalitiepartner D66 kreeg gisteren, zoals verwacht, een klap te verwerken. De partij kelderde van 9,2 procent naar 5,9 procent. Verliezer Thom de Graaf, fractie leider van D66, vindt de uitslag 'rottig en heel vervelend' maar ziet in het verlies geen reden uit het kabinet te stappen. Fractievoorzitter Rosenmöiler van GroenLinks meent daarente gen dat de paarse coalitie wankelt als gevolg van het verlies. Zijn party is met een verdubbeling van het aantal stemmen (10,1 pro cent) de grote winnaar van de ver kiezingen geworden. Het verlies van de regeringspar tijen wordt door de politici zelf vooral toegeschreven aan de ruzie tussen PvdA en WD over het asielbeleid. Ook de lage opkomst speelde parten. ..Zi^ubk:: Pagina.3: 'Do. provincie is achterhaald1 Pagina 4: Mager succes ön.aïliankeiijken; Alle- ge kozen staten leden. Pagina 5: Vreugde en treurnis in Den Haag Pagina Opinie - Pagina 10. 11 en 12: Alle uitstagen Lokaal nieuws over de ver- kiezingen-op de plaatselij- ke pagina's: Rotterdam Een Rotterdammer die wegens een taakstraf voorlich ting over criminaliteit moest ge ven op een school ih Zoetermeer, is aangehouden nadat hij aan zijn theorie ook een stukje praktijk had toegevoegd. De man kon zich dinsdag niet beheersen en stal een portefeuille uit de binnenzak van een leraar. De 25-jarige man werd een dag later opgepakt na dat hij in een kledingwinkel in zijn woonplaats had geprobeerd met girobetaalkaarten uit de beurs te bétalen. Door Kor Kegel en Wessel Penning Rotterdam De: kiezers hebben de provincie massaal de rug toege keerd. In Zuid-Holland was sprake van een historisch dieptepunt: slechts 42 .procent van de stemge rechtigden kwam opdagen. Rotter dam scoorde van alle grote steden het laagst met 33 procent. „Dit vind ik niet goed. Dit is absoluut niet goed," zei burgemeester Opsteiten. Hij vindt dat -het provinciebestuur zich veel scherper moet profileren, zeker bij de stedelingen. Volgens de burgemeester van Rotterdam leeft de provincie meer in plattelandsge meenten. De grote steden regelen meer rechtstreeks met de rijksover heid, maar moeten toch ook met .de provincie samenwerken, dus is de" samenstelling van het provinciebe stuur van belang, zei Opstelten. Opkomstpiicht De opkomst was in heel Nederiand lager dan vier jaar geleden, maar Zuid- en Noord-Holland (41,5 pro cent) spanden de kroon. Het lande lijk gemiddelde was 45,5; weer min- der dan de 50 procentin 1995. In 1966 bracht nog 91,7 procent van de kies gerechtigden zijn stem uit. Toen in 1969 de opkomstplicht werd afge schaft, duikelde het percentage bij de verkiezingen een jaar later direct naar 68,1 procent. SP-voorman Jan Marijnissen pleitte gisteren in Rotterdam voor herin voering van de opkomstplicht. „Dit isdramatisch.Verkiézingek 'zonder kiezers is als een voetbalelftal zon der voetballers. Als het zo doorgaat, ligt de democratie over vijftig jaar op z'n gat." WD grootste De WD blijft in Zuid-Holland de grootste partij, maar moet genoegen nemen met 24 van de 83 zetels in de Staten: een verlies van 4 zetels. Lijst trekker Koos Nolten schreef het ver lies toe aan de winst van Nederland Mobiel en de Onafhankelijken Zuid- Holland, die beide met een zetel in de staten komen. „Zij putten uit on ze achterban De WD was vier jaar lang vrijwel net zo sterk als PvdA en CDA samen. Gisteren kwamen CDA en PvdA beide op 16 zetels uit, een winst van 1 respectievelijk 2 zetels. GroenLinks is in Zuid-Holland de vierde partij in grootte geworden: een stijging van 4'naar 8 zetels. De SP klom van 2 naar 3. D66 viel terug van 8 naar 5. Links v PvdA-lijsttrekker Jaap Wolf wijst op 'winst voor links' in Zuid-Holland en vindt dat een belangrijk gegeven voor de onderhandelingen over de vorming van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Hij lonkt na drukkelijk naar Groenlinks. „De winst van die partij is een te belang rijk signaal van de kiezers om te ne geren." Het dagelijks bestuur van Zuid-Hol land bestond de laatste vier jaar uit WD, CDA en PvdA Nolten, die de onderhandelingen voor het nieuwe college van GS gaat leiden, wil GroenLinks niet uitsluiten. „Maar ik mik op voortzetting van het gevoer de beleid. Wie zich daarbij thuis- voelt, kan aanschuiven." Groen links-lijsttrekker Marcel Vissers wil streven naar een 'groener en socia ler'Zuid-Holland. CDA-lijsttrekker Jan Heijkoop wil bij collegeonderhandelingen 'zwaar inzetten' op kandidaten die in staat zijn de provincie beter over het voet- lichtte brengen. „De kiezers hebben ons gedwongen onszelf een spiegel voor te houden. Communicatieve ei genschappen worden de komende periode net zo belangrijk als inhou delijke overeenstemming over het programma." Rotterdam-Centrum In Rotterdam werd gisteren ook ge stemd voor de Adviesraad voor het Centrum. De opkomst in de binnen stad was iets hoger dan voor de pro vincie: 33,4 procent, Winnaar werd de WD met 4 zetels, ook de PvdA kwam op 4 uit maar met minder stemmen. GroenLinks haalde 2 ze tels, CDA, D66 en de Stadspartij elk één. De vreugde bij Groen Unks is groot, tijdens de bijeen komst van de partij woens dagavond in Nieuwspoort. Leider Paul Rosenmoller (m) deelt mee in de vreugde. Vergeleken bij de uit komst van de Provinciale Staten-ver- kiezingen van vier jaar gele den is de par tij bijna ver dubbeld. Roger Do h men/ANP Utrecht De Nederlandse Spoor wegen hebben het nettoresultaat vorig jaar met twintig procent zien stijgen tot bijna 197 miljoen gulden. De treintarieven gingen gemid deld 2,5 procent omhoog. Het per centage treinen dat op tijd reed ging een fractie omhoog, van ruim 82 tot 83 procent. Het tOO.OOOste bed is verkocht! Dat viert maal Varuf 6 en 7 maart krijgt elke klant bi] wnkrop van sen 2-percoon» Goldlabel Soft-tide waterbed va. fl.995,-* fflATlS een fiHhanema breedbeeld itereo 90 writ Seng ktaureirtv met teletekst efstandsbed, sleeptimet POS etc. Info 0900-9392 of kijk op SBS 6Txt pag.323 Amsterdam Kinkwitr.3 Rotterdam Scaieweg57| Utrecht A'dlmse Straatweg 2B4II Arnhem Beekrtr.SSl HilCTM Softddewrtsrtwdedyi.spdlsf.m-.Wi ons f.995,- HAAL GRATIS OP 1'.TT. Voor dit jaar verwacht het spoor wegbedrijf minstens eenzelfde re sultaat te behalen, Nederland treinde vorig jaar meer. De zogenoemde reizigerski lometers stegen met bijna drie procent. Dat betekent dat trein reizigers bij elkaar rond vijftien miljard kilometer hebben afge legd. Sinds mei vorig jaar rijden dagelijks 250 treinen meer. Daar mee worden per dag ongeveer 10,000 reizigers extra vervoerd, De opbrengst van NS reizigers groeide naar 2,8 miljard gulden, een stijging van negen procent. NS Reizigers is goed voor onge veer de helft van de totaalomzet van 5,5 miljard gulden. Goederen- bedrijf NS Cargo verbeterde het bedrijfsresultaat door terugdrin gen van het veriies van 6 naar 2 miljoen gulden. De NS streeft naar een rendement van tien procent om het bedrijf naar de beurs te kunnen brengen. Ons filiaal in Showroomkeukens en badkamers Kom kijken, over de prijs *•-< worden wij het wel eens! J VLAARDINGEN: Hoekerstraat 14, (naast Sanders Meubelsti m Abonnee Service Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Rijswijk Sijthoff Multimedia Holding uit Rijswijk wil het bijna failliete Amsterdamse science center newMetropolis overne men. Het ligt in de bedoeling om na de overname de filmzaal van newMetropolis om te bouwen tot een IMAX-theater, met voorzie ningen voor 3D-presentaties. Sijthoff is al eigenares van het ruimtetheater Omniversum in Den Haag, het Rotterdamse IMAX-theater en het daaraan ge koppelde science center Askle- pibn, dat medio volgend jaar opengaat. NewMetropolis, dat vo rig jaar is geopend, is een educa tieve toeristische attractie, waar het publiek op populair-weten- schappelijke manier in contact wordt gebracht met de wereld der techniek. Het raakte in financiële problemen omdat er te weinig be zoekers kwamen. NümbergTwee dametjes van tegen de negentig hébben in Nürnberg slaande ruzie gekre gen over een zitplaats in een vrijwel lege tram. Het lukte de politie pas na enige tjjd de vrouwen (86 eh :87 jaar) uit el kaar te .halen. Een yan .de da mes was op eentwéezitsbankje gaan zitten in de bijna lege tram. Haar handtasje legde ze op de plaats naast haar. Niet veel later stapte de tweede bin nen. Zij had haar zinnen gezet op die ene zitplaats waar het handtasje lag. Vanaf die plek zou uitstappen het makke lijkst zijn. Toen de ene'dame weigerde haar tasje weg te ha len, vlogen ze elkaar in de ha ren. Beiden worden vervolgd 'wegéns toebrèhgeh van letsel. Zie ook weerbericht op pagina 16 Londen Monica Lewinsky heeft tijdens haar affaire met president Clinton een abortus ondergaan. De voormalige Witte-Huisstagiai- re was zwanger van een Penta- gonmedewerker met de naam Thomas. Volgens de biografie Mo nica's Stoiy, die vandaag ver schijnt, bemerkte zij na het beëin digen van haar romance met hem tot haar afgrijzen dat ze z1 vanger was. „Ik was daar emotioneel niet op voorbereid. Het was afschuwe lijk en deprimerend," Toen Monica in 1996 geïnteres seerd raakte in Thomas, maakte Clinton haar reeds het hof. Na drie maanden beëindigde zij de relatie mét Thomas. Hij bleek ook met andere vrouwen om te gaan. Bovendien kon Lewinsky het niet opbrengen haar verboden relatie met de president te verbreken. Lewinsky gaf gisteren in een tele visieinterview toe dat zij zich erg boos en jaloers voelde als ze Clin ton met zijn vrouw Hillary zag dansen. „Het was mijn vriendje." Zie ook pagina 2 Mensen Cen traal en pagina 9 Buitenland Hoogblokland De A 27 is vanaf gistermiddag tot diep in de nacht afgesloten geweest na een onge val ter hoogte van Noordeloos. Een dieplader kreeg op de rijbaan richting Gorinchem een klap band, waardoor de wagen door de middenvangrail reed en op zijn kant op de andere-rijbaan terecht kwam. Er vielen zes gewonden, van wie twee ernstig. In beide richtingen ontstonden files van vele kilometers. Het verkeer werd omgeleid. nu-eena =J 97 5 r- - Adres: Postcode: Telefoon: B&nk^fgronr.: Handtekening: Antwoörorwinpwr 3ÖOd:VBiïotterJ ?81

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1