10 Geweld le dt tot onrust bij RET Briefing voor steptocht naar Londen Tower Twins: 'Dikke sandwich op stelten' Vlooienmarkt Spaanse Polder moet sluiten Personeel in actie: 'Voorkomen dat men eigen rechter speelt' Verkoop Je Loop: 'Geld voor onderzoek asbestkanker hard nodig' Nieuwbouw basisschool de Triangel Ouderen in Hoogvliet willen kunnen wonen in complexen Humanitas .eh* Rotterdammer al 30 jaar op het oplichterspad Vergadering Rotterdams Onderwijs Forum Rotterdams Dagblad I j Maandag 8 maart 1999 Ze verrijzen aan weerszijden van de Pleter de Hoochbrug langs de Coolhaven: de twee ling Ter Heem en Ter Hooch. Met hun ranke verschijning en elk met een hoogte van ze ventien verdiepingen (vijftig meter) worden het gegaran deerd blikvangers In een zich langzaam vernieuwende deel gemeente Delfshaven. Volgens de makelaarskanto ren Zomerhof Muys en ATTA Makelaars Is de belangstel ling voor de twee apparte mentsgebouwen met elk 74 woningen nu al groot. En dat terwijl de eerste paai voor de Tower Twins nog moet worden Dat gaat dit najaar gebeuren. De oplevering van de eerste woningen van Ter Heem wordt verwacht In het voorjaar van 2001. Die van Ter Hooch volgt enkele maanden later. Beide Identieke flatgebouwen krij gen hun entree aan de kop van de Heemraadsslngel, met een passage onder de Ro- chussenstraat door. Een bouwtechnisch hoogstandje wordt het dat een van de twee flats, Ter Hooch, boven op metrostation Coolhaven wordt gebouwd. De ranke torens hebben elk de vorm van een dlkbelegde sandwich op z'n kant, die rust op v-voimige pijlers. De laat ste verheffen de gebouwen zeven meter boven de kade en maken het voor het pu bliek mogelijk onder de ge bouwen door langs het water 4e lopen. Het ontwerp van de gebouwen met hun dunne stelten Is afkomstig van het architectenbureau Kees Chiistiaanse. De prijzen van do appartementen variëren van 254.000-287.500 voor twee-, drie- en vierka- merappartementen tot 450.000 voor een pent house. Illustratie Atta Makelaars RotterdamDe vlooienmarkt aan de Industrieweg in de Spaanse Polder is op last van de gemeente Rotterdam gesloten. De markt past niet in het bestemmingsplan. De organisatie heeft de boel van daag moeten ontruimen, anders wacht ze een dvrangsom van 15.200 gulden per dag. Na elf weken gedraaid te hebben in Temptations Plaza werd afgelo pen weekend de laatste vlooien markt gehoud en. W.Verbeek van Evenementen Midden-Holland is daar boos en verbaasd over. Hij verklaarde niet te weten dat de markt in strijd is met het bestem mingsplan.. „Vanaf de eerste dag hebben we contact gehad met de gemeente," aldus Verbeek. „Speciaal op ons verzoek hebben alle betrokken in stanties de markt bezocht, van brandweer tot politie. Uit niets bleek dat er een illegale activiteit zou zijn. Sterker nog, we hebben gewoon correct een vergunning aangevraagd." De markt ging op Tweede Kerst dag vol goede moed van start. Het moest de eerste vlooienmarkt worden, waar ook échte rommel verkocht werd. Volgens de organi satie heeft de markt in de afgelo pen weken wel bewezen dat er be hoefte aan is. Met zeventig vaste standhouders en een paar dui zend bezoekers per weekend, 'dreigde' de markt een succes te worden. Verbeek: „We zaten in een op bouwfase. We hebben een boel re clame gemaakt en ons gek 'gefol- tierd', tot in het Turks en Marok kaans toe. Zoiets doe je niet als je weet datje tent dicht moet." Evenementen Midden-Holland wil nu overleg met de gemeente over voortzetting van de markt op een andere plek. Verbeek: „Ik heb niet de indruk dat we in een fase zitten, dat we niet met elkaar kun nen praten." Schiedam Tientallen personeelsleden van de RET hebben vanochtend op het Stationsplein in Schiedam geprotesteerd tegen het geweld waar vooral tram- en buschauffeurs de afge lopen maand het slachoffer van geworden zijn. Volgens bus chauffeur Dick den Boer, tevens kaderlid van de ambtenaren vakbond AbvaKabo, hebben de geweldsincidenten veel on rust veroorzaakt in de RET-gelederen. „Het loopt de spuigaten uit," zegt Den Boer. „Vooral in Vlaardingen en Scluedam is er veel agressie te gen het RET-personeel. Maar het komt voor in het hele Rijnmond gebied. Om te voorkomen dat per soneel het recht m eigen hand neemt, willen we hen de gelegen heid geven om stoom af te bla zen." Met name buslijn 52. die in Schie dam en Vlaardingen rijdt, is het doelwit van agressie door jonge ren. Een vrouwelijke chauffeur is bespuugd en geslagen, haar man nelijke college kreeg een ei op hoofd. Dat lijkt onschuldig maar het struif kwam in zijn oor te recht. De man moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Afgelopen donderdag werden twee RET-controleurs op de Rot te rdamsedijk in Schiedam mis handeld door twee Rotterdamse jongens van 14 en 16 jaar. Een vrouwelijke RET-bcambte kreeg een trap. Een 40-jange collega die haar te hulp wilde schieten werd meerdere keren tegen zijn rug ge schopt. De beide agressors zijn opgepakt. Volgens De Boer zijn RET'ers de afgelopen maand tien keer het slachtoffer geweest van geweld. Ook buslijn 32, die Overschie met Rotterdam-centrum verbindt, is het toneel van agressie geweest. Een vrouwelijke buschauffeur liep klappen op. Vorige week wer den twee wagenbegeleider be dreigd door twee 17-jarige jon gens die op de Schiekade met werden binnengelaten toen de tram stilstond op een plaats waar geen halte is. Den Boer: „Dit is bedreigd end, mensen worden er ziek van." Vol gens Den Boer zijn er dagen dat 25 procent van de afdeling ver voer van de RET ziek is. De RET heeft inmiddels maatregelen ge nomen tegen de agressie. Er wordt extra gesurveilleerd en er zijn extra kaartcontroleurs inge zet. De chauffeurs van lijn 52 heb ben een directe lijn met de politie. „Ook de politie surveilleert ex tra," zegt een woordvoerster van de RET. Dick den Boer, die tevens lid is van onderdeelscomraissie van de ondernemingsraad, heeft waarde ring voor deze maatregelen. „Maar het is met genoeg," zegt hij. „We proberen stoom van de ketel te halen, mensen te laten vertellen wat hun beleving is. Ook willen we voorkomen dat mensen eigen rechter gaan spelen." Hij zegt verder: „Het is een maat schappelijke probleem. Van over heidswege moet voorkomen wor den dat jongeren het openbaar vervoer onveilig maken." Almelo - Voor de rechtbank in Al melo is vanmorgen tegen de 52-ja- nge Rotterdammer Van K. 15 maanden gevangenisstraf geëist wegens herhaalde gevallen van oplichting. Zou Van K. een boek over zijn vele oplichterspraktij ken schrijven, dan was hij financi eel binnen, zo merkte de Almelo se rechter mr. G.A.G.P. Derks op. „U hebt talent. Ik heb zelden een verdachte zo trouwhartig naar de rechtbank zien kijken en horen zeggen dat het niet weer zal ge beuren," zei de magistraat. Zijn collega mr. J.D. Blomhert: „Ik wil niet beweren dat u er me teen na uw geboorte mee bent be gonnen, maai' de oudste zaak van flessentrekkerij en verduistering dateert van 30 jaar geleden. Het is Aandachtig luisteren naar de uitleg van Joop van der Hor (rechts) tijdens de eerste Meting voor de steptocht naar tonden. Foto Peter de Jong/Cor Vos Spfjkenisse/Rotterdam Zeven tien jaar geleden stepten ze in acht dagen tijd naar Parijs, de zeskampers van Hoogvliet. Hun tocht op twee driepersoonssteps baarde heel wat opzien en lever de een vermelding op in het Guinness Book or Records, In sportcentrum Richard de Bijl/ Chitta Gross in het Spijkenisser Sterrenkwartier zagen de mees-/ te van de dertig deelnemers van destijds elkaar weer voor het eerst sinds jaren, Natuurlijk werd quasi smalend gelachen om buikjes en grijze haren. De ge middelde leeftijd van de step pers ligt inmiddels iets boven de veertig jaar. Het weerzien gold als de eerste briefing voor een nieuwe step tocht. Deze gaat van 22 tot en met 29 september richting Londen en terug. „Die gaan we weer maken, maar dan moeten we wel goed trainen," verwoordde Joop van der Hor. Al kort daarna vlogen de eerste zweetdruppels door de fitness zaal. Daar worden de steppers stevig onderhanden genomen. Voorts gaan ze ritten maken op de step en komen er ook trai ningskampen op Texel en in de buurt van Groningen. Van der Hor: JDe twee steps van destijds zijn weer in perfecte staat gebracht Daaraan kan het allemaal niet liggen." Doel van de steptocht is het bij een brengen van minimaal tien- duFend gulden voor de Afastesc- ciëteit Voorne-Putten. Afasiepa- tiënten zijn mensen die zijn ge troffendoor een herseninfarcten kampen met uitval van bijvoor beeld hoor- en spraakvermogen. Door Rein Wolters Rotterdam „Tweehonderddui zend gulden moet lukken, liever meer," zegt Hans Buyse. Maar het is niet genoeg, beseft de nieuwe voorzitter van de stichting Ver koop Je Loop' tegelijkertijd. „On geveer 1,7 miljoen gulden is nodig voor gedegen onderzoek naar as bestkanker," meldt hij. „Onderzoek is keihard nodig. Vol gens de deskundigen staan we voor een enorme groei van het aantal mensen met asbestkanker. Wellicht tot 2004 alleen al in Ne derland twintigduizend patiën ten," zegt de geboren en getogen Rotterdammer. En: „Tot op heden bestaat er ei genlijk behandeling van deze kankersoort. Vrijwel iedereen die eraan lijdt, sterft er op korte of langere termijn aan. Als het wordt geconstateerd, is er weinig meer tegenin te brengen. Verdovende medicijnen tegen de pijn is vaak het enige dat dan nog rest," zegt Buysc te weten van de professio nals. Het is geen prettig verhaal dat hij vertelt tegen het iicht van een leuk evenement als de Gene rale Bank Marathon Rotterdam op 18 apriL De stichting Verkoop Je Loop' zoekt in de maanden vooraf aan de wereldattractie ex- Sandra Wigmore (links) is blij dat Hnrss Guyse als eerste man opereert bij Verkoop ie Loop'. Zijn vrouw Anja staat hem op alle fronten bij. Foto joep van der pai/cot vos tra publiciteit, al veertien jaar Loop'weer andere doelen. „Zoals het onderzoek naar asbest kanker dat door de Stichting As bestkanker op elke denkbare wij ze wordt gestimuleerd," formu leert Buvse. Naast het dienen van lang. Met het inzamelen van sporsorgeld van de deelnemers aan de recreatie- of wedstrijdloop en bijdragen van bedrijven of or ganisaties, dient Verkoop Je allerlei goede doelen, die hem als vrijwilliger veel geld kosten, is hij van professie een in bedrijfspubli- eaties gespecialiseerde fotograaf. Zijn vrouw Anja staat hem op alle fronten bij. „Zodoende hebben we nooit ruzie, geen tijd voor," lacht ze. Tegen over haar goedlachsheid staat een serieus verhaal. Ooit leed ze aan baarmoederkanker, waarvan ze is genezen. „Als geen ander weten Anja en ik wat mensen doormaken, die wor den geconfronteerd met de soms onherroepelijkheid van kanker. Dat was mede een reden tot het besluit de functie van voorzitter te aanvaarden. Niet om in een drie delig streepjespak officieel te gaan Lopen doen, maar om de za ken keihard aan te pakken. Er is veel werk te verzetten." Dat nog maar zo weinig bekend is van asbestkanker, komt omdat deze vorm zich pas de laatste ja- ren openbaart. Het heeft nadruk kelijk te maken met de verwer king en het gebruik van asbest, dat vooral in de jaren vijftig en zestig bekend stond als een prima product voor isolatie of brandwe- ring. Van het feit dat asbestdeel- tjes kankerverwekkend waren, was de industrie lang onkundig. Belangrijk Sandra Wigmore, steeds bezig met de inzameling voor onder meer de kankercentra Dr. Daniel den Hoed kliniek en het Josephi ne Nefkens Instituut, is uitermate blij met het aantreden van Hans Buyse. „Het werk van Verkoop Je Loop' is. ongelooflijk belangrijk, Buyse is dé man die weet hoe je daar gestalte aan geeft en weet hoe het moet." Klus Uiteraard staan Buyse en Wigmo re niet alleen voor de klus, maar zetten tal van anderen zich even eens keihard in bij het promoten van Verkoop Je Loop' en het re gelen van de inzameling. Lee To wers is een van hen. As ambassa deur wil hij niet worden aange duid.,,^ doe mijn best, zoals ie dereen," luidt zijn slogan.Als je je ergens voor inzet, dan moet je het goed doen. Dus doe ik mijn ui terste best." Wat de zanger uit Scheveningen niet zegt, is dat hij vaak optreedt als regelneef op de achtergrond, maar als het moet ook in de schijnwerpers staat. Op de dag van Rotterdam Marathon treedt hij bijvoorbeeld op ten bate van Verkoop Jc Loop'. Daarnaast trekt hij sponsors over de streep. „Een fantastische vent als Lee To wers is onmisbaar," benadrukt Sandra Wïgmore. Hans Buyse: „Ik heb Lee leren kennen als een gewoon mens, die zich veel meer inzet voor de goede zaak dan me nigeen weet." een onafgebroken, lijst." In augustus vorig jaar wist de in nemende en betrouwbaar overko mende Rotterdammer van twee Enschedeërs in totaal 900 gulden los te praten. Diezelfde maand wist hij een garage in Epe te ver leiden een Golf-cabno mee te ge ven voor een proefrit die wel erg lang duurde en pas stopte toen de benzine op was. In oktober reed hij vanuit Epe mee met iemand in een Opel Omega. Toen de bestuurder een sanitaire stop maakte ging hij er met de wagen vandoor. Die maand hing hij tegenover een. vrouw uit Enschede zo'n zielig verhaal op - 'ik heb geen geld om eten en kleding te kopen' - dat ze spontaan voor 200 gulden een broek, een trui en een pot haring voor hem kocht. Van K. pleegde deze delicten kor te tijd nadat hij op vrije voeten was gekomen na twee jaar deten tie. Hij had geen huis, leidde een zwervend bestaan en sliep in au to's. Officier van justitie mr. R.J. Manschot eiste 15 maanden cel en zei ook dat hij twee slachtoffers voor 700 gulden schadeloos moet stellen. De rechtbank vonnist op 16 maart. Rotterdam Basisschool de Tri angel aan de Quaekstraat in Oud- Chariois voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Oorspronke lijk was het pand bedoeld voor het geven van middelbaar onderwijs en het is reeds lang niet meer ge schikt voor het basisonderwijs dat er daarna in is ondergebracht. Het personeel beschikt in het pand over onvoldoende ruimte, een speellokaal ontbreekt en de drie verdiepingen zijn vanwege de lange looplijnen niet langer ac ceptabel. Op de bestaande funde ring mag de school een nieuw, vooral eigentijds pand bouwen. Voor de leerlingen betekent dat enig ongemak. Tijdens de sloop ep nieuwbouw krijgen ze les in het naastgelegen leegstaande schoolgebouw. Van de gebouwen op de bestaande locatie wordt al leen het gebouw aan de zijde van de Boergoensevliet gesloopt en vervangen. Het ernaast liggende pand met een gymnastieklokaal blijft gehandhaafd. Het nieuwe pand krijgt twee ver diepingen, veel lichtinval via bij zondere vensters en een verschei denheid in metselwerk. Door de nieuwbouw op de aangrenzende woonbebouwing aan te sluiten en de raamkozijnen in de nieuw bouw schuin naar buiten uitste kend uit te voeren, wil men het ni veau van architectuur in de bocht van de Boergoensevliet bevesti gen. Het aantal leslokalen blijft met negen gelijk aan de oude situatie. Er komt ook een nieuw speel plein, waartegen omwonenden geen bezwaar hebben. Het is de bedoeling, als de com missie voor ruimtelijke ontwikke ling en beheer van de deelge meente Charloi5 daarmee woens dagavond instemt, direct deze zo mer na de bouwvak te beginnen met de sloop en de nieuwbouw. goedkoopste huursector. Veel ouderen in Hoogvliet en Per- nis wonen al tientallen jaren en naar alle tevredenheid in zo'n goedkope na-oorlogse woning. Zij willen daarom klip en klaar van hun huisbaas bevestigd krijgen dat het met h un persoonlijk woon- plezier ook in toekomst goed zit. Men wil een goede woning met betaalbare maandhuur. Daar naast is het voor deze doelgroep van groot belang dat men in Hoogvliet cq Pemis kan blijven wonen. Om een vuist te maken heeft men naast de bestaande be woners- en of huurdersorganen nu ook de (semi-bestuurlijke) Ou deren Adviesraad ingeschakeld. In het opwaarderingsprojeet 'Hoogvliet aan zet' is voor vijf van de acht Hoogvlietse wijken plus een aantal buurtjes in het Rotter damse Pemis nieuwbouw van se nior- annex pundervalide wonin gen gepland, In Hoogvliets nieuwste woonwijk Tussenwater komt (duurdere) hoogbouw voor 50-plussers in de vorm van koop appartementen. Voor een betaalbaar flatje-voor- het-leven zoals Humanitas in aan bouw heeft in Hoogvliet is de alge mene belangstelling opvallend groot. Gegadigden komen uit de hele regio Groot-Rotterdam maar bejaard Hoogvliet stuurt nu bij Humantas aan op voorrang. Op z'n minst voor diegenen die straks op hoge leeftijd en door sloop gedwongen hun oude huur huisje in de Oliebuurt of de wij ken Westpunt, Oudeland en Meeuwenplaat moeten verlaten. Rotterdam- De Ouderen Advies ■Raad van Hoogvliet wil op kort termijn rond de tafel gaan zitten met Stichting Humanitas-Rotter dam. Inzet is een Hoogvlietse claim op voldoende huisvesting in de twee zogeheten Ievensloopbe- stendige wooncomplexen die Hu manitas momenteel in het cen trum van Hoogvliet laat bouwen. Een Hink deel daarvan moet gere serveerd blijven voor Hoogvlietse senioren vindt de Ouderen Ad vies Raad. OAR-vertegenwoordigers gaan ook onderhandelen met de twee lokale huizenverhuurders Woon dienst Maasoevers en Bouwver eniging Patrimonium. Zij zijn de samenstellers en uitvoerders van het grootscheepse stadsvernieu wingsplan 'Hoogvliet aan zet'. Het lokale ouderenorgaan wil on dermeer weten of bij de geplande nieuwbouw van 55-pluswoningen rekening wordt gehouden met de normen en eisen van de zogehe ten 'seniorentabel'. Het' sloop-en herbouwproject 'Hoogvliet aan zet' moet de Rot terdamse deelgemeente-op-af- stand van een grauwe slaapstad onder de rook van Sheil-Pemis veranderen in hen florissant- ogend woongebied tussen de Ou de en Nieuwe Maas. De massale sloop van minstens één derde van de huidige voorraad (vaak onren dabele) huurwoningen wordt daarbij noodzakelijk geacht. Om alles binnen vijf jaar plat te krij gen is onlangs een gerichte ver- huurstop ingesteld. Het gaat daar bij vooral om woningen in de De wethouder Onderwijs van Rotterdam maakt bekend dat op 16 maart 1999 een vergadering van het Rotterdams Onderwijs Forum zal worden gehouden. De verga dering begint om 09.00 uur in de Eromeszaal van het Nationaal Onderwijscentrum, Nieuwemarkt la te Rotterdam. De agenda en bijbehorende stukken liggen ter inzage van 15/3/99 tot en met 16/3/99 bij de Dienst Stedelijk Onderwijs, kamer445, Rodezand 16 Ie Rotterdam en bij de Gemeentebibliotheek, Hoogslraat 11 te Rotterdam. Rotterdam, 8 maart 1999 De wethouder van Onderwijs ROTTERDAMS ONDERWIJS FOftUM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2