3 Dwangsom d#tt; Greenpeace actie beëindi Burgemeester helpt 'Alles zou vergeven worden, al schootje iemand dood' /UvcJuór U wilt uw a a n verzenden? Teg e n wo or een kwestie va{i een klik met de muis Belastingdienst Om nou twee ton donateursgeld op het spel te zetten, vinden we te ver gaan; dus we houden er mee op - Rotterdams Daffilad Commentaar Sympathie voor 'abortusboot' lA<t cLl cLt> Djanko Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 maart 1999 De doorgang van de Eras- musDrugwas urenlang ver sperd door een net dat als spandoek fungeerde Door Daphne Groenendijk RotterdamEén voor één worden de boeien uit het water gehaald. Hel reusachtige visnet met de tekst 'Volle netten: lege zeeën' wordt ingehaald. De kabels wor den losgemaakt en de klimmers komen van de Erasmusbrug. De actie van Greenpeace is voorbij. Na zeven uur worden de aetieat- trïbuten weer opgeborgen. Een dwangsom van twee ton gaf de doorslag om de doorgang vrij te maken. „Voor de actie heelt het geen zin de doorgang langer te belemme ren, omdat het te weinig aan de actie toevoegt. Om nou twee ton donateursgeld op het spel te zet ten, vinden we te ver gaan. Dus we houden er mee op." zegt Just van den Broek, peace die in de buurt bleven van de drijvende actievoerders. Voor de doorgang van de Erasmusbrug werd een reusachtig visnet ge spannen met in neonkieur de tekst: Voile netten: lege zeeën'. hoofd visserij campagne van Greenpeace en woordvoerder van de actie. De actie begon gisterochtend om elf uur. Vijf actievoerders lie ten zich in de Nieuwe Maas zak ken met een boei, waarop een zwarte vlag met een witte vis graat. In het water dreven ook twee rubberboten van Green- De actie was gericht op de nieuwe supertrawler Afrika, die onder weg was naar de Noordzee voor haar laatste testvaart. Het is de eerste van drie nieuwe vissers schepen die in de vaart komen. Een aantal ac tie voerders ging te water en een zwarte vlag met vis graat. Foto Ro De Afrika is 126 meter lang en vol gens Greenpeace een 'varende visfabriek'. Volgens de milieuor ganisatie wordt door overbevis- sing voor de West-Afrikaanse kust de visstand ernstig aangetast. De Afrika, ge bouwd bij de Capelse werf YVC in op dracht van de Scheveningse rederij Jaczon, moet gaan vis sen voor de kust van Mauritanië. Gisteren werd het schip van de werf naar de Parkhaven gesleept, waar nog een aantal tests zouden worden uitgevoerd. Vrijdag wordt het overgedragen aan de rederij. De actie tegen de nieuwe vissers schepen werd gevoerd, omdat uit breiding van de trawlervloot te gen de afspraken binnen de Euro pese Unie is. Daar is afgesproken vóór 2001 de vloot met ruim zes procent in te krimpen; de kleine kotters met 8,4 procent en de gro te kottervioot met bijna 23 pro cent. Nederland is het enige land waar de vloot nog steeds uitbreidt. Ook is Nederland het enige land dat alle saneringsdoelstellingen van de EÜ niet heeft gehaald. Vol gens Greenpeace kan de Unie geen sanctie opleggen. Doorvaart Nadat het schip de Koninginne- brug was gepasseerd, kreeg de ka pitein het sein dat de Erasmus brug niet openging, waarop hij be sloot tussen de Koninginnebrug en de Erasmusbrug te blijven lig gen. Dat is de enige route voor schepen waarvoor de bruggen openmoeten. De doorvaart werd hierdoor in beide richtingen be lemmerd. De actie verliep rustig. Persvoor- Urenlang heeft het gloednieuwe visserijschip tussen twee bruggen liggen wachten. Foto's Niels van der HoeveWRotterdamsDagblad lichtster van Greenpeace N. Bloksma: „We hadden alleen ver wacht dat de boot erin zou varen." Het werd onrustiger toen de Ri vierpolitie kwam. Politiewoord voerder J. Hameetman: „Iedereen mag in Nederland zijn mening ui ten. Greenpeace heeft dat in dit geval ook gedaan. Alleen in dit ge val wordt de scheepvaart gehin derd. Als de actie voldoende be kend is, moet de scheepvaart door kunnen gaan vanwege het econo misch. belang. Greenpeace weet dat wij kunnen optreden als ze een overtreding plegen. Zij weten exact tot hoever zij kunnen gaan." De politie wilde de zaak op een 'nette manier' oplossen. „We pro beren het eerst netjes. Als dat niet lukt, zullen we kijken hoe we het op een andere manier kunnen doen," aldus Hameetman. Greenpeace was echter resoluut: „Wij blijven hier voor onbepaalde tijd liggen." Ze trokken zich ook niet terug na de mededeling dat de rederij een schadeclaim wilde indienen. Bloksma: „Ze zeggen dat het straks laag water wordt en het schip aan de grond gaat lopen, maar deze boot ligt ontzettend on diep in het water. Volgens ons is het een loos dreigement". Serieus Maar het werd serieus. Het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam deelde namens de haven meester mee dat, op grond van de regels van de binnenvaart, de ac tievoerders weg moesten gaan. Deden ze dat niet, dan kwam er een kort geding. En zo geschiedde. De scheepswerf YVC, het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam en de rykshayen- rneester eisten voor de rechter op heffing van de blokkade en een dwangsom van twee ton. De recht bankpresident besloot dat Green peace de actie binnen een uur moest staken en anders 200.000 gulden moest betalen. „We willen ons niet laten wegja gen door de dwangsom," vertelde voorlichtster Bloksma. „Genoeg media-aandacht is voor ons niet relevant, want daarvoor voeren wij onze acties niet. Er moet wat gedaan worden; in dit geval aan de overbevissing. We willen schot inldezaak." Toch werd een paar minuten voordat het uur voorbij was, beslo ten de actie te staken. Hoofd vis serijcampagne van Greenpeace Van den Broek: „Tot de volgende keer." Machteloos moet burgemeester Patijn nu al meer dan een maand toezien hoe 15 Turkse vrouwen en 31 Marok kaanse mannen in zijn stad een aanslag plegen op hun gezondheid door niet te eten. De burgemeester van Amsterdam wil niets liever dan dat er een eind komt aan deze collectieve honger staking, waarmee de 'witte illegalen' een verblijfsvergunning willen afdwingen. Maar de burgemeester kan hen helaas niet helpen, om dat hij er niet over gaat. Het is zijn partijgenoot Cohen, staatssecre taris van Justitie, die bepaalt of een witte illegaal die niet helemaal aan de criteria voldoet, toch om humanitaire redenen in Nederland mag blijven. Een hongerstaking mag niet met geweld worden beëindigd, ook niet in een fase dat er een levensbedreigende situatie is ontstaan. Maar een overheid kan ook niet zwichten voor een hongerstaking. Als dat zou gebeuren, is het hek van de dam. In Amsterdam is nu dan ook sprake van een patstelling. Burgemeester Patijn zocht naar een mogelijkheid die stelling te doorbreken. Die heeft hij wellicht gevonden met zijn voorstel een commissie te formeren van burge meesters van de vier grote steden die de staatssecretaris van geval tot geval gaat adviseren of voor een witte illegaal al dan niet de hand over het hart moet worden gestreken. Cohen kan een beetje hulp bij de beoordeling van al die dossiers van mensen die niet aantoonbaar minstens zes jaar in Nederland hebben gewerkt of een uitkering hébben gekregen, best gebruiken. Patijns initiatief is daarom dankbaar aanvaard. Ook de Tweede Ka mer staat overwegend positief tegenover de actie van de burge meesters, die geacht worden net iets dichter bij de betrokken bur gers te staan dan de Haagse politici. Op lokaal niveau kan wat beter worden beoordeeld hoe het-staat met de gezinsomstandigheden en de mate van inburgering van illegalen, factoren waar Cohen reke ning mee houdt als hij iemand 'bij wijze van uitzondering' en om menselijke redenen alsnog een verblijfsvergunning geeft. De instelling van de burgemeesterscommissie is opmerkelijk om dat daarin PvdA (Patijn), CDA (Deetman) én WD (Opstelten) zijn vertegenwoordigd. Deze brede schakering wekt de indruk dat het zoeken naar individuele oplossingen niet zal worden overheerst door de verschillende partijstandpunten. Opsteltens WD hangt zo als bekend een in vergelijking met de PvdA hardere lijn aan. Er mag op worden vertrouwd dat de nieuwe burgemeester van Rotter dam zich niet blindelings zal laten leiden door die partijlijn. Van Pa tijn mag overigens hetzelfde worden verlangd. Van de nieuwe aanpak mogen geen aardverschuivingen worden verwacht of gevreesd, heeft Patijn zelf al te kennen gegeven. De ad viserende rol van de burgemeesters zal niet leiden tot een 'regen' van verblijfsvergunningen. De witte illegalen mogen er dus niet al te veel hoop uit putten; de WD hoeft niet al te bang te zijn voor een aanmerkelijke versoepeling van het beleid. Waar de inmenging van de burgemeesters wellicht toe kan leiden is dat op een iets persoon lijker wijze kan worden omgegaan met de dossiers van mensen van wie een deel tot de categorie 'grensgevallen' mag worden gerekend. Het is te hopen dat de Amsterdamse hongerstakers hierin aanlei ding zien hun heilloze actie te beëindigen. Den Haag Minister Herfkens (Ontwikkelingss amenwerking) staat 'in principe sympathiek' te genover een plan om een schip te laten varen waarop voor de kust van Derde-Wereldlanden abortus sen kunnen worden uitgevoerd. De 'abortusboot' is een initiatief van de Amsterdamse abortusarts Rebecca Gomperts. Zij wil met steun van Nederlandse feminis ten en medici het Women on Wa ves-project' starten om vrouwen in Afrika, Azië en Latyns-Ameri- ka de kans te geven op een veilige manier hun ongewenste zwanger schap te beëindigen. Jaarlijks overlijden tussen de vijftig- en honderdduizend wouwen door een onveilige, illegale abortus. Rotterdam/Sch ieda mAls er een overval op de agenda stond belde Nelson mij op," verklaarde serie- overvaller Michael R. gisteroch tend bij de Rotterdamse recht bank. „Bracht die vervolgens te weinig geld op, dan moesten we opnieuw een overval plegen." De bewuste Nelson F. is een van de gearresteerde bendeleden die nog moet voorkomen. Tot nu toe ont kent hij iedere betrokkenheid by de overvallen, evenals de verha len van Michael R. Ook Michael R. was bepaald niet snel over de brug gekomen met zijn bekentenissen. Liefst 74 ver horen door de Schiedamse recher- che gingen daamanvooraf. Erwa- ren periodes dat de Schiedammer bijna dagelijks op he?" bureau mocht verschijnen voor een ge sprek. Hij viel uiteindelijk door de mand doordat een beveiligingsca mera van de McDonald's-vesti- ging aan de Schiedamse Broers- vest de gezichten van Michael en zyn overvalpartner Mohammed M. had vastgelegd. Nog net was op de filmbeeiden te zien hoe de twee een bivakmuts over het hoofd trokken. Michael R. vormde een vast over- valduo met Jerrel L., die evenals de rest van de bendeleden nog moet voorkomen. Ze overvielen onder meer het Schiedamse café Snellius op 25 juni vorig jaar. 9 Voorjaarsschoonmaak pakket (IP* a Mer Clorix, Jif, Andy, een Ballerina-doekje, een Clorix toitetblok en een gratis CD. Per pakket van 12.57 voor KODMir Jerrel L. zwaaide met een riotgun, die afging toen een worsteling ontstond tussen personeel en be zoekers van de zaak en de over vallers. Een vrouw liep daarbij een schampschot op aan het ach terhoofd. Bruut Ook de overval op een taxichauf feur in de nacht van 1 mei 1998 op het Schiedamse Land van Ris ging met bruut geweld gepaard. De twee hadden een taxi besteld en sleurden bij aankomst de chauffeur uit de wagen. Hij moest zijn broek naar beneden doen om ontsnapping te voorkomen. Zoals bij bijna alle overvallen gebeurde, hoorde de taxichauffeur het drei gende pompen van de riotgun naast zich. „Moet u zich voorstellen," hield een bijna van verbazing van zijn stoel tuimelende rechter Van Kla veren voor aan Michael, „in het holst van de nacht ligt die chauf feur op de grond, met zijn broek naar beneden, en hij hoort naast zich een geweer doorladen. Bi- denk dat zo'n man er dan ernstig rekening mee houdt dat hij nog maar een paar seconden te leven heeft." De Schiedammer reageerde am per op de vele overvalverhalen waarmee de rechtbank hem con fronteerde. Hij bekende welis waar alles, maar kwam meestal niet verder dan een afgemeten 'kan zijn' op de gestelde vragen. Ook antwoordde hij steevast met een 'we moesten het doen' op de vraag waarom hij nou de oneindi ge serie overvallen had gepleegd. Gegijzeld Volgens Michael waren hij en zijn maat Jerrel L. flink belazerd door bendeleider Nelson F. Beide jon gens waren bij een drugsruzie in Eindhoven gegijzeld door een concurrerende bende en voor 20.000 gulden door Nelson vrijge kocht. Om hét geld terug te beta len moest het duo overvallen ple gen voor de Rotterdammer. Later zou Michael van een neef hebben gehoord dat Nelson de gijzeling had opgezet om zo de jongens in zijn macht te krijgen. Straf „Ik ben al die tijd voor de gek ge houden," vertelde de Schiedam mer. „Toen ik er achterkwam dreigde Nelson mijn moeder wat aan te doen als ik niet doorging met de overvallen. Bovendien zou ik straf krijgen als ik niet deed wat hij zei. Dan zouden we weer •gegijzeld worden en nüsschien wel afgemaakt." Michael was zeer onder de indruk geraakt van Nelson F. en zijn cri minele moslimgroep. „Ik was ge hersenspoeld," meende hij. „Nel son had een enorme aantrek kingskracht op mensen door de verhalen die hij vertelde, over de vele mensen die hij had neerge knald. En het was voor het geloof. Alles zou vergeven worden, al schootje iemand dood." De zaak van Michael R. is aange houden wegens het onderzoek naar de overige zeventien gewa pende overvallen waarvan hij wordt verdacht. Binnen drie maanden moet hij opnieuw voor de rechter verschijnen. Het is niet bekend wat Taendelei- der' Nelson F. met het buitge maakte geld heeft gedaan. Er is geen cent van teruggevonden. Tê(C°RT Aan &RAVW DREï4T Ach,^5 5 HET 1 HEEFT ?V HA£ve wfl X fiEVÉw i* EEH fZAT De Belastingdienst biedt u de keuze. Wilt u elektronisch aangifte doen of liever met pen en papier? En kiest u voor elektronisch, dan mag u nogmaals kiezen: maakt u gebruik van de Aangiftediskette of van het aangifte programma op Internet? Het is wel zo makkelijk, aangifte doen met de muis. Zeker als u de bijbehorende toe lichting op de diskette of op Internet volgt. Na het invullen van de benodigde gegevens stuurt u de Aangiftediskette terug, of u ver stuurt uw aangifte met behulp van uw modem rechtstreeks naar de Belastingdienst. Ook als u gebruik maakt van een Belasting- diskette van Elsevier of Kluwer, kunt u de ingevulde aangifte direct per modem verzenden. Voor meer informatie over elektronisch aan gifte doen kunt u terecht op de Belastingdienst Internetsite: www.belastingdienst.nl. !fP Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1