13, Van Boxtel geeft Schiedam meer tij d voor maken plannen Swingende afsluiting vrouwendag Bij Schiedamse binnenstad is tijd van praten inderdaad voorbij Rotterdams Dagblad Westhavenplaats een zandbak Het Spectrumfestival krijgt ook bekendheid over de landsgrenzen Minister wil pas in december gsb-contracten met gemeenten tekenen Dwangsom voor Rio Bar Herfkens opent in Vlaardingen Bouwplan VOS goedgekeurd Drie gewonden bij aanrijding Gratis aapjes kijken 0800-0642 Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 maart 1999 0 Waterweg Door John Bunte Schiedam De gemeente Seniedam krijgt enkele maanden extra de tijd om de plannen in te dienen voor bijdragen uit de pot grotestedenbeleid. Daarvoor is dit jaar bijna een miljard gulden extra te verdelen onder 21 grote steden. Minister Van Boxtel deed die toezegging gisteren tijdens een werkbezoek dat hij aan Schiedam bracht. Aanvankelyk zouden de uitge werkte plannen, samengepakt in een zogeheten stadsvisie, voor 1 juni bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken moeten liggen. Van Boxtel heeft echter voor een gewijzigde procedure gekozen. Het was hem duidelijk geworden dat veel plannen nu nog afzonder lijk bij de staatssecretarissen van Economische Zaken en Volks huisvesting {respectievelijk Ide- ma en Remkes) worden ingele verd terwijl ze alles met de gsb- doelsteilmgen van doen hebben. Afgesproken is nu dat die drie de partementen nauw gaan samen werken. Er worden vanaf nu van de gsb-gemeenten zogeheten ge ïntegreerde stadsvisies gevraagd. Van Boxtel: „Het lijkt me alleen maar heel erg makkelijk voor ge meenten. Want het was veel te' versnipperd. Nu is alles bij elkaar gebracht." Die gewijzigde aanpak en de afstemming met de andere ministeries, heeft ertoe geleid dat de tijdsplanning is gewijzigd. Moesten de visies er eerst voor 1 juni liggen, nu kan dat volgens de met het grotestedenbeleid belaste minister wachten tot medio sep tember. „Dan kan alles eerst in de gemeenteraden worden bespro ken en vervolgens naar ons toe Wij gaan de plannen beoordelen en willen dan m december de con tracten met de gemeenten slui ten. Maar het geld hoeft met in één keer op Als wij plannen nog niet goedkeuren en er blijft vol doende geld over voor volgend jaar dan kan er alsnog een beroep op worden gedaan." Volgens hem is het nu aan de ge meenten om zo goed mogelijke plannen te maken. Burgemeester Scheeres, camouflerend dat dit uitstel Schiedam erg goed uit komt: „Met de extra tijd die u ons geeft zai het alleen nog maar beter worden." Met alleen de plannen moeten goed doortimmerd zijn. Er is een aantal aanvullende voor waarden aan gesteld. Eén daar van is een zelfanalyse van het ge meentelijk apparaat. Werkt die wel burgervrxendelijk genoeg en is er voldoende sprake van een ge ïntegreerde aanpak? In Schiedam is die, meer dan kritisch uitgepak te, zelfanalyse bmnen enkele we ken gereed. Betrokkenheid Daarnaast verlangt Van Boxtel een optimale betrokkenheid van de bevolking bij de voorbereiding op en de uitvoering van de gsb- plannen. Hoe dat gebeurt is aan de gemeenten zelf. Van Boxtel: „Ik ga niet op de stoel van de loka le democratie zitten en afdwingen dat ze de burgers er zo en zo bij moeten betrekken. Want dat is in elke gemeente anders. Op de ene plek werken stadsgesprekken wel, ergens anders moet het weer op een andere manier. Ik zal er echt met één of andere kortmgs- systematiek op gaan loslaten." „Maar," maakte hij gisteren dui delijk, ,je moet zoiets als gemeen te v/el op de juiste manier organi seren. Kom bij mij met aan met het verhaal: 'we hebben geen in spraak gedaan, want daar komt toch niemand op af. Het gaat ook om de intentie en daar kijk ik wel degelijk naar. En bij gsb-plannen gaat het toch om draagvlak. Er moeten mensen achter staan." Pagina 15: Lobbyen in Het Gedis tilleerd met een kelkje Notaris erbij Lange tijd lag hij ergens opgeslagen; maar over een week of zes mag De Stadsomroeper van Vlaardingen weer terug naar zijn oude stek op het plein bij de Westhavenplaats. Het beeld moest even weg toen vorig najaar de riolering werd vervangen, die ging er dwars onderdoor. Nu is het plein nog een grote zandbak en volgende week wordt het nog erger als de hele weg tussen de Blokmakersplaats en de Dayer wordt afgesloten. Vijf weken lang. Ondertussen wordt hard gewerkt aan de herinrichting van de omgeving van de Westhavenplaats. Het plein, de weg en het gedeelte langs de haven wordt opnieuw bestraat in de kleuren geel en rood en aan de kant van de Visbank komen banken en ouderwetse lantaarns. De Blokmakers- plaats is de afgelopen weken al aangepakt. Op de middenberm worden de komende tijd nog twee bomen geplaatst, die nu nog bij de Visbank en de Vfsbankflat staan. Foto Roei Dijkstra Schiedam De Rio Bar aan het Rubensplein is op straffe van een dwangsom door de gemeente Schiedam gemaand de voorschrif ten van het Horeca- en Milieube- sluit beter na te leven. Overtreedt de bar wederom de voorschriften, dan moet de eigenaar een boete van 2500 gulden per dag betalen, tot een maximum van 25.000 gul den. Omwonenden van het bewuste café klagen al jaren over de over last die de Rio Bar geeft. Vooral de geluidshinder zou de spuigaten uitlopen In de zomer van vorig jaar heeft de Schiedamse politie 's-nachts geluidsmetingen uitge voerd in een nabijgelegen wo ning, waarbij de meter 22 decibel over het toegestane maximum sloeg. De politie kwalificeerde de ze overschrijding als 'zeer ern stig'. Er werd destijds al proces-verbaal opgemaakt tegen de exploitant van de Rio Bar voor de geluids overlast Maar daarna bleven om wonenden nog steeds klagen over te harde muziek, zodat het Schie damse college van b en w besloot ingrijpender maatregelen te tref fen. Bij een volgende klacht zal de eigenaar van de Rio Bar nu flink in de buidel moeten tasten. Vlaardingen Minister Herkens van Ontwikkelingssamenwer king brengt zaterdag een bezoek aan Vlaardingen. Zij opent het nieuwe onderkomen van de We reldwinkel Vlaardingen. De wmkei is meer dan 25 jaar te vinden geweest aan de Hoog straat 39. „Maar door de grotere verscheidenheid van producten, die onder meer via de fair trade- orgamsaties op de markt worden gebracht, werd de huisvesting steeds krapper. We zijn de laatste jaren echt uit het pand gegroeid," laat de Wereldwinkel weten. Na lang zoeken werd uiteindelijk verderop in de Hoogstraat (op nummer 104) een nieuw pand ge vonden. De afgelopen maanden hebben de vrijwilligers het pand helemaal verbouwd. Dat werk is nu achter de rug. Zaterdagmid dag gaat de nieuwe winkel offici eel open. De feestelijke opening door Eveline Herfkens wordt op geluisterd met een optreden van de Afrikaanse muziekgroep Lam- baréne. Met een swingend optreden van de Surinaamse vrouwen band Oeng Sikie is gisteren in Schiedam de viering van In ternationale vrouwendag af gesloten. Eerder die dag stond in het wijkcentrum Dreesplein een thema-mid dag op het programma over de combinatie zorg en werk. Vrouwen van verschillende leeftijden en nationaliteiten gingen met eikaar in discus sie over de waag hoe werk, studie, afspraken, bood schappen, huishouden, kind, ouders en vrienden te combi neren zonder gillend gek te worden. In Maassluis gingen de festi viteiten pas 's avonds van start in Theater de Schuur- kerk. Na een lezing over men senrechten en vrouwenrech ten, beklom de groep La vie en rose het podium, die spe ciaal voor deze gelegenheid was uitgebreid met vrouwelij ke beroepsmuzikanten. Mu ziek uit alle windstreken, van salsa tot cajun en country, vulde het theater voor de rest van de avond. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De opdracht voor de realisatie van het bouwplan VOS/bibliotheek aan de Vlaar- dingse Koninginnelaan is defi nitief gegeven. Het Vlaardingse college van b en w en het bouw bedrijf dat de klus gaat uitvoe ren zijn een prijs van 4,9 miljoen gulden overeengekomen voor het project. De nieuwbouw van de Vlaardingse Openbare Scho lengemeenschap VOS, roet daarin het bibliotheekfïliaal Holy, moet direct na de bouw- vakantie van dit jaar van start gaan. Het project VOS/bibliotheek liep vorig jaar vertraging op omdat het erop leek dat het budget met 1,5 miljoen gulden zou worden overschreden. Dat is nu in orde gemaakt, volgens de gemeente zonder kwaliteitsverlies ten op zichte van de eerdere begroting. Door Edwin Corneiisse Schiedam De gemeente Schie dam schreef het zelf al m de uitno diging voor het stadsgesprek: de tijd van praten is voorbij. Het is nu tijd om de handen uit de mou wen te steken, de schop in de grond te jagen, de boel op te knap pen. De paar honderd Schiedam mers die gisteravond de discussie over de Schiedamse binnenstad bezochten, waren blikbaar een zelfde mening toegedaan. Want alhoewel de raadzaal uitpuilde en de interesse voor het zorgelijk kloppend hart van de binnenstad blijkbaar groot was, bleef een bre de discussie uit en waren de bruikbare tips op de vingers van een hand te tellen. De meest bruikbare tip bij de dis cussie over de toekomst van de Schiedamse binnenstad kwam van de onafhankelijk voorzitter van de avond, de trotse en tevre den Nieuwlandbewoner Han van der Horst. Zet de discussie over de Schiedamse binnenstad digi taal voort op een website op inter net, opperde hij. Dan heb je een permanente discussie waaraan ie dereen, op het moment dat het hem of haar uitkomt, kan mee doen. Even een e-maütje sturen naar de website en de gemeente weet meteen wat jij als bewoner vindt van de verschillende onder delen van het actieplan voor de binnenstad. Bovendien kun je hier als gemeente iedere dag je plannen ontvouwen en melden hoe ver het staat met de plannen die je ais gemeente reeas ter hand hebt genomen. Het uitblijven van suggesties en discussie uit het publiek kan ne gatief worden opgevat. Bijvoor beeld: de Schiedammer gelooft het inmiddels wel. De aanpak van de' binnenstad is nou niet bepaald gezegend met het lekker vet acce leratievermogen. Er wordt al zo lang over die aanpak gepraat dat, als het om kaas zou gaan, we in middels m de schimmelcategorie beland zouden zijn. Maar deze ne gatieve uitleg strookt met met de massale opkomst van gister avond. Er moet misschien dan wel wor den geconcludeerd dat er gister avond geen reden was voor een forse discussie, voor tips en hand reikingen, op- en aanmerkingen. Alle gemeentelijke en anderszins betrokken instanties zijn in bewe ging gekomen en dat is een goede zaak. De komende jaren wordt de schouders gezet onder een dertig tal projecten die de Schiedamse binnenstad naar een hoger plan moeten tillen. Na jaren van pra ten, vergaderen, bespreken, teke nen en meten is nu eindelijk een goede start gemaakt met het on der handen nemen van de bin nenstad. En dat is wat de by de Brandersstad betrokken Schie dammer wi! zien. Niet lullen maar poetsen. Klinkers Gepoetst wordt er volop de ko mende tijd, zo maakt het actie plan van de gemeente duidelijk. Bij de Grofbaan zal men binnen kort de laatste klinkers in het zand drukken waarna de straten makers verhuizen naar het Broersveld om daar het tweede deel van de straat van nieuwe ro de klinkers te voorzien. Het eerive deel is eerder al onder handen ge nomen. Als deze klus is geklaard, komt de Hoogstraat aan de beurt. Over een paar weken worden de leidingen en kabels in deze win kelstraat alvast verlegd en ver nieuwd waarna de renovatieploeg van start kan gaan. Het is de be doeling dat de winkelstraat eind van dit jaar van een nieuwe jas is voorzien. Er wordt dit jaar echter op meer plekken in de binnenstad ge werkt. Zo krijgt het Stadserf een plantenhoek en verlichting en zal de oversteek naar de Singelkerk onder handen worden genomen. Eind dit jaar zal ook designer Jan des Bouvrie de deuren van zijn Korenbeurs wijd open gooien. Verder worden, m 2000, de Lange Kerkstraat, Grote Markt, Dam, Boterstraat, Herenstraat en Bo- terplein onder handen genomen. Ook op het gebied van de bouwac tiviteiten zal het in de binnenstad niet bepaald stil zijn de komende jaren. Zo moet tussen nu en 2002 aan het Broersveld en de Broers- vest woningen en winkels verrij zen waarmee een einde wordt ge maakt aan het Gat van Bolmers. Verder zijn er de komende twee jaar bouwactiviteiten aan het Spinhuispad, Buitenhavenweg. Hemaplem, Boterstraat, Westmo- ienstraat, Vismarkt en Overschie- sestraat. In de eerste twee jaren na de eeuwwisseling is er nog een aan tal activiteiten die samenhant met de komst van Tramplus. Deze snelle tram krijgt een nieuwe rou te die door de Overschiesestraat naar het Station Schiedam Cen trum zal voeren. Naast de sloop van de gebouwen aan de Schie- kant van de Overschiesestraat worden ook andere piekken langs het toekomstige tramtracé onder handen genomen. Het gaat hier bij om de Provemersbrug, de ru- ine en het parkje bij de keerlus. De meest ingrijpende wijzigingen zullen echter betrekking hebben op de Broersvest en de Koemarkt. Deze zullen totaal anders worden ingedeeld, deels om TramPlus ruim baan te geven en deels om dat een opknapbeurt hier volgens de gemeente hard nodig is. Het actieplan voor de binnenstad is vrij bindend voor de gemeente lijke organisatie. Er is zelfs een overzichtelijke folder voor ge drukt. Per gebied wordt precies duidelijk wat er gebeurt en wan neer. De betrokken Schiedammer is daarmee een spoorboekje in handen geduwd waarmee de bouw op de voet is te volgen. „Het mag u duidelijk zijn, wy gaan er voor en u mag er ons aan hou den," hield een ambtenaar het pu bliek in de Aleidazaal gisteravond voor. De grote opkomst was in ie der geval een indicatie dat dit laatste zeker het geval zal zijn. Schiedam De bekendheid van het Schiedamse Spectrumfestival begint internationale vormen aan te nemen. Het festival, dat dit jaar op 20 juni wordt gehouden in het Beatrixpark, komt misschien op de lijst van culturele evenemen ten en activiteiten die wordt ver stuurd naar de Nederlandse am bassades en consulaten. De lijst is bedoeld om de Nederlanders in het buitenland op de hoogte te houden van de culturele ontwik kelingen in het eigen land. De organisatie van het Spectrum- festival heeft inmiddels het licht definitief op groen gezet voor de achtste editie van het multicultu rele feest in het Beatrixpark. De organisatie had zich ten doel ge steld om zich van te voren te ga randeren van minimaal 130.000 gulden van de totale begroting. Onlangs werd duidely k dat dit het geval is omdat een aantal grote sponsors als Shell en het VSB Fonds over de brug is gekomen met aanzienlijke donaties. Verder is er ook nog de gemeente lijke garantstelling van 75.000 gulden, de inkomsten uit kramen- verhuur en de bijdragen van de kleinere sponsors. Deze toezeg gingen en geraamde inkomsten zijn bij elkaar genoeg om het Bea trixpark ook dit jaar weer voor een dag te veranderen in een multi culturele smeltkroes. Dansgroepen Hel festival zal dit jaar in het te ken staan van de dans. Naast op tredens van zeven verschillende dansgroepen is ook veel plaats in geruimd voor activiteiten waar mee de bezoekers van het gratis festival zelf aan de slag kunnen. Het festival is ieder jaar goed voor meer bezoekers. Vorig jaar be zochten vijftigduizend mensen het Beatrixpark en het is de ver wachting dat het er dit jaar weer meer worden. Het Spectrumfesti val geniet namelijk een groeiende populairiteit in de regio. Vooral Rotterdammers weten in juni steeds meer de weg te vinden naar het Beatrixpark. Zij verkie zen het Spectrumfestival boven het Rotterdamse Dunyafestival dat uit zijn krachten groeit en daarmee veel van zijn charme ver liest. Overigens staat de Rotter damse grote broer van het Spec- trumfestival ook op de lijst van Buitenlandse Zaken. Waardingen Bij een aanrijding gisteravond op de Vlaardingse George Stephensonweg zijn drie mannen gewond geraakt. Een 20- jarige Maassluizer reed met zijn auto in de flank van de wagen van een 36-jarige Spijkenisser, die net uit een parkeerhaven de weg op wilde rijden. De aanrijding was zo heftig, dat de Spijkenisser en zijn 24-jarige Rotterdamse passagier door de brandweer uit de auto moesten worden gezaagd. De Spijkenisser is meteen naar net Holy Zieken huis gebracht. Zijn passagier meldde zich daar later ook met nekklachten. De Maassluise be stuurder werd gewond by het Schieland Ziekenhuis afgeleverd. Van de beide bestuurders is bloed afgenomen vooreen alcoholtest. ■±mlQO bi] een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automatische betaling op het Rotten Dagblad en ontvang twee kaartjes voor Diergaarde BUjdorp cadeau. 0 Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement De eerste twee weken zijn gratis daarna betaal ik automatisch 31,98 per maand Naam:Voor!:m/vj Adres: Nr:I i Telefoon:{l.v.m. controle bezorging]! Bank/gironr.:Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Postcode:... Plaats:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5