15 r Lobbyen in Het Gedistilleerd met een kelkje Notaris erbij Boze buschauffeurs: 'Wij staan machteloos, kunnen zelf niets' Verkeerde zuinigheid Minister Van Boxtel krijgt tijdens werkbezoek indruk van 'grote stad' Schiedam ygenria Ruilsysteem verhuist Computer leren kennen Verliezen en verwerken Liefde voor de natuur Esther in de Ark Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 maart 1999 Op sportgebied blijf het behelpen in Vlaardingen. De gemeente houdt de hand nadrukkelijk op de knip. Niet omdat er geen geld is, maar omdat men weinig over heeft voor het veldenonderhoud en zelfs al helemaal geen stuiver wil uittrekken voor grootschalige sportevenementen. Daarom ben ik er ook van overtuigd dat het ge plande multi-functionele sportcomplex er in de Broekpolder nooit komt. In de 'tweede stad aan de Waterweg' worden overduidelijk kansen voor open doel gemist Het is verkeerde zuinigheid. Ik vraag me af of de Vlaardïngse Raad voor Sport en Recreatie nog wel serieus wordt genomen. De 'hoge heren' voelen er niets voor 750 piek op tafel te leggen om het zwemtoemooi om de Haringtrofee in leven te houden. Nu is dat niet de enige reden dat het evenement in zwemparadijs De Kulk van de sportkalender is geschrapt, maar als je als organisatie ai niet kan rekenen op steun van de plaatselijke over heid, dan ga je al snel koppie onder. Jammer. Ook voor de triathlon - een kwart-triathlon om precies te zijn - heeft de gemeente geen geld meer over. Fyne wethouder, die Ton van der Steen. Hij beloofde alle medewerking om het evenement voor Vlaardingen te behouden, doch vergat bij de wisseling van de wacht zijn opvolger Aart Kool op de importantie van de triathlon te wijzen en hem er warm voor te maken. Uit de kou ben je. Zo is Vlaar dingen voor sporters onderhand volledig van de landkaart verdwe nen. De organisatoren van het zwemtoernooi en de imposante atle- tiek-driekamp weigeren de evenementen in afgeslankte vorm voort te zetten. Ze willen kwaliteit en daar zit men in het gemeentehuis kennelijk niet op te wachten. Anti-reclame voor de stad. Dat is het. Triathlonverenigmg Rijnmond doet er goed aan Vlaardingen defini tief links te laten liggen. Ik zou eens aankloppen bij de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Schiedam. Okee, ik weet dat ze het daar razend druk hebben met de Sportnota 2000 en tal van andere projecten, maar ze weten zaken groots (de sportkampioenenhuldi- ging is een goed voorbeeld) aan te pakken. Schiedam heeft nog een restant van de Poldervaart en kan voor het loop- en fietsonderdeel terecht in het Beatrixpark en zou voor een fraai parcours via een stukje oud Kethel en het randje van de Woudhoek nog eens kunnen uitwijken naar Schipluiden, Maasland en Maassluis. Ervan uitgaand dat die gemeenten minder arrogant over aantrekkelijke en promotio nele sportevenementendenken. Dan kunnen ook gelijk bij wijze van proef de polderwegen worden af gesloten. Fietsers en hardlopers, voor wie Midden-Delfland een ge liefd landschap is, worden daar bijkans door het irritante sluipver- keer respectievelijk de sloten in en hun schoenen uit gereden. Ik kan het weten, want ik spreek uit ervaring. Laat die Triathlon 2000 maar komen. Niet in Vlaardingen, maar in Schiedam. Misschien doe ik dan wei mee. Zo af en toe moetje toch je grenzen verleggen. Daar hebben ze in Vlaardingen niet van gehoord. SANDER SONNEMANS Vlaardingen Het Flarden Ruilsysteem is vanaf morgen te vinden in het oude schoolgebouw aan de Groen van Prm- stererstraat. Belangstellenden kunnen er elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur terecht voor inlich tingen, inschrijving, de vraag- en aanbodgids en de vragen en aanbiedingen op het prikbord. Marianne van Lmschoten geeft telefonische informatie via 4355684. In wijkcentrum Holy kunnen mensen leren compu teren in diverse cursussen. Voor de echte beginners wordt een cursus Basiskennis PC gebruik met Windows95/98 gegeven. Hierin wordt, naast de basis begrippen van de personal computer, het gebruik van Windows95/98 aangeleerd. Voor de gevorderden zijn er de cursussen Tekstverwerking met Word97 en Werken met Exce'97, softwarepaketten die vee! wor den gebruikt in het bedrijfsleven. De praktijkgerichte cursussen vinden in de avond uren plaats voor groepen van maximaal tien perso nen. Per persoon is een computer aanwezig. De eerst volgende cursussen starten in maart en mei. De kos ten bedragen f255,- per cursus. Deze prijs is inclusief een lesboek, een oefendiskette en een certificaat van deelname. Wie meer informatie wil of zich wil in schrijven, kan contact opnemen met het EIC, tele foon 0104267000 (tijdens kantooruren). Marinus van den Berg geeft vrijdag een lezing bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB over rouwver werking. Verdriet om een verlies is vaak aanwezig in een mens zonder dat iemand dat vermoedt, zegt hij. Verdriet blijft verborgen, omdat iemand zich schaamt, zich kwetsbaar voelt of bang is om het ver driet te tonen. Tijdens de lezing gaat Van den Berg in op de vraag hoe mensen met hun eigen verdriet of dat van een ander om kunnen gaan. Marinus van de Berg was pastoraal vormingswerker voor gezond heids- en welzijnszorg in het dekanaat Almelo en schreef boeken over het thema verliezen en verwer ken. De lezing begint om 20.00 uur bij de NPB aan de Westvest 90-92 tegenover molen de Walvisch. In de wandelgangen en de hal van Koningshof zijn tot en met 10 april schilderijen te zien van Marianne van der Graaf. De Vlaardingse Van der Graaf, die al vanaf de jaren vijftig bezig is met tekenen en schilde ren, volgde diverse cursussen en schildert momen teel in galerie De Duig in Vlaardingen. Haar werk is veelzijdig in kleurgebruik en stijl, geïnspireerd op ei gen gemaakte foto's en haar liefdevoor de natuur. De tentoonstelling is te bezoeken tijdens de openingsu ren van de Koningshof aan de Uiverlaan 20, maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 23.00 uur en op zater dag en zondag van 9.30 tot 13.00 uur. Gemeenteleden uit de Ark, de Immanuelkerk en de Koningshof zijn maandenlang in de weer geweest om op donderdag en vrijdag de musical Esther op de planken te kunnen zetten. Gerard van Amstel (mu ziek) en Gerard van Midden (tekst) hebben dit bijbel verhaal over het joodse meisje Esther verwerkt tot een bijzondere musical die helaas nog altijd een actu eel thema heeft: de haat tegen vreemdelingen. Initia tiefnemer van de uitvoering is pastoraal medewerker Pieter Flach van de Gereformeerde Kerk van Maas sluis. Frieda van Os tekende voor de regie. De joden vieren elk jaar de redding van het joodse volk door Esther met het Poerimfeest De toegangskaarten voor de musical kunnen gratis worden afgehaald in verschillende winkels in Maassluis: Mastersound, ijssaion In 't Portiek, kapper Slotboom, boekwinkel Koningshoek, sigarenmagazijn Hartelust en de Bij- bel-in. Esther is donderdag en vrydag te zien in De Ark aan de Rembrandtlaan om 20.00 uur. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoom, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door John Bunte Schiedam De sfeer is op het joviale af. Misschien komt het door de ambiance van Het Gedistilleerd Muse um. Het eerste kelkje Notaris moet nog worden ingeschon ken, wanneer minister Ro gier van Boxtel tussen de 4500 uitgestalde miniatuur flesjes ook die van Rijnbende ontwaard! Tot zijn D66-par- tijgenoot Adri Reijnhout: „Hé, is dat familie van je?" De Sehiedamse wethouder: „Ja, maar dat was de slechte tak. Altijd dronken. Daar maakten ze er een bende Want tsja, natuurlijk belooft ie he lemaal niks; maar het blijft wel de verantwoordelijke man die straks aan het eind van het jaar karren vrachten geld heeft te verdelen. Een klein miljard extra voor 21 grote steden, bovenop het reeds beschikbare geld uit de pot grote- stedenbeleid. Daar mag je best een beetje lief voor doen. Of een beetje extra klagen. Want mis schien helpt dat ook wel. Lobbyen ge beurt niet al leen met een delegatie in Straats burg, zoals Schiedam recent deed, maar ook in 'Het Gedistilleerd'. Het Sehiedamse gemeentebe stuur is deze maandag op bijna volle oorlogssterkte present om Van Boxtel de stad te laten zien. Burgemeester Scheeres en de wethouders Aad Wiegman, Luub Haikamp en Adri Reijnhout zijn er en ook een aantal raadsleden hobbelt mee. Wiegman: „We wil len hem gewoon een goede in druk geven van wat er allemaal in Schiedam speelt. Wat we via gsb- steun al voor elkaar hebben ge kregen, wat er staat te gebeuren en waar nog grote knelpunten lig gen." Hetwerkbezoek begint Saio Indu striële Opleidingen op bedrijven terrein Vijfsluizen. Het is een commercieel opleidingsinstituut, dat met name als 'kansloos' be stempelde werklozen alsnog klaar maakt voor een baan. Het gaat vaak om deels arbeidsongeehik- ten en mensen, die de Nederland se taal niet machtig zijn. Saio biedt een lesstof, die goed toegan kelijk is voor allochtonen. Het in stituut is gevestigd in een voor malig pand van Wilton-Fijenoord, dat via gsb-gelden is gerenoveerd. „Het is niet uniek wat er by Saio gebeurt, ik heb het elders ook ge zien, maar het blijft heel goed en bijzonder." aldus Van Boxtel. „Er Sehiedamse gemeentebestuurders weken gisteren geen moment van de zijde van minister Van Boxtel, zoals hier bij het bezoek aan schoolproject Klaspius in de wijk Nieuwland. Foto Roei Dijkstra wordt uitermate creatief gewerkt. Het is de moeilijkste groep werk lozen, die nu weer kansen krijgt. Misschien kietelt dat ook instan ties als sociale dienst en arbeids bureau, die daarin vooral een taak 20uden moeten hebben. Maar op zich is er niets op tegen wanneer een commercieel bedrijf zich op deze wijze inspant. Dat zou nog veel vaker mogen gebeuren." Geen kunst Volgens de minister is er een be langrijke les te trekken uit de eer ste vier jaar grotestedenbeleid, toen alleen de steden Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht daar nog voor in aanmerking kwa men. „Het is geen kunst om vrij nieuwe werklozen aan een baan te helpen. Het moet erom gaan dat juist in de slechtste wijken die grote groep kanslozen zoals vrou wen en allochtonen een echte kans wordt geboden." Wiegman en Scheeres vertellen de minister onderweg naar de vol gende stop hoeveel mogelijkhe den er zijn om nieuwe bedrijvig heid aan het rivierfront te ontwik kelen, En natuurlijk wat daar alle maal nog bij komt kijken. De vol gende stop is in Nieuwland, waar in de Van Hogendorpstraat een bezoek wordt gebracht aan het Steunpunt Onderwys. Van Boxtel is vooral geïnteresseerd in het schoolproject Klaspius aldaar, Het was aanvankelijk bedoeld als opvang voor spijbelaars, maar is nu de plek waar jongeren die niet in het reguliere onderwijs kunnen functioneren alsnog hun draai vinden. De minister wordt in de klas met het nodige wantrouwen begroet. Hoe heet je, vraagt Van Boxtel aan een meisje om vervolgens te informeren hoe ze het by Klas- plus vindt. Of hij echt haar me ning wil horen? Kan ze gewoon zeggen hoe ze er over denkt? Maar natuurlijk. Dan barst ze los. Of het hem wat kan interesseren. Ministers komen zo af en toe eens ergens langs om zieltjes te win nen en zo hun baan veilig te stel len. Van Boxtel legt uit dat zijn baan echt niet van die bezoekjes afhangt en gewoon wil weten of zo'n project een succes is. Want als het rijk er geen geld voor be schikbaar stelde dan zou zij hier nu niet hebben gezeten. En wat dan? Ze geeft hem een beetje ge- lyk. Voetbalveldje De bus wacht, op naar Oost. Want Van Boxtel wil ook weieens weten hoe het met de bewonerspartici patie staat. Want dat is een zwaar wegend punt bij dc verdeling van de gsb-gelden. De minister praat met enkele bewoners en is vooral benieuwd hoe lang zij al in de buurt wonen. Er is grote bereid heid zich in te zetten, constateert hij. Vooral als een gemeente het voorbeeld geeft en hen er volop bij betrekt. Zo is er recent op initi atief van de buurt een voetbal veldje aangelegd. Helaas had het gisteren weer flink geregend en stonden er plassen op het veld. Wiegman: „Maar dat maken we zelf nog wel in orde. Daar hebben we geen extra gsb-geld voor no dig." Het gezelschap is enigszins voor op schema. De bus rydt al weg als nog een actieve bewoon ster komt aangerend. „Shit, wa ren ze dat? En ik had nog wel onze eigen notitie van Oost bij me, waarin staat wat wij vinden dat er zou moeten gebeuren." Van Boxtel stapt dan al weer uit de bus in de Westmolenstraat om met eigen ogen te zien op welke problemen de stadsvernieuwing in Schiedam nog stuit. Met name het versnipperde bezit maakt het moeilijk effectief aan de gang te gaan. Het is meer iets voor zyn collega Remkes (staatssecretaris volkshuisvesting), maar het is goed er kennis van te hebben ge nomen. De minister gaat voor het grotestedenbeleid danook, zo is recent al besloten, veel nauwer sa menwerken met Remkes en staatssecre taris Idema van Economi sche Zaken. Het groteste denbeleid wordt meer ge- integreerdmet andere nauw betrokken departe menten. Terrassen Het laatste stukje naar het Gedis tilleerd Museum wordt wande lend afgelegd. Van Boxtel een half uurtje later in het proeflokaal uit het raam kijkend: „In de zomer is het hier toch wel vol met terras sen?" Reijnhout: „We hebben er eenfje, een ponton in het water." Wiegman, bijna verontschuldi gend: „Middenstanders willen graag, maar je moet ook met de buurtbewoners rekening houden. En die staan meteen op hun ach terste poten, tekenen bezwaar aan en als het tegenzit ben je dan al weer jaren verder. Dan is zo'n on dernemer al lang afgehaakt." De minister weer: „Ik hoor dat er hier per jaar maar 14.000 bezoe kers in dit prachtige museum ko men. Dat zou toch veel meer moe ten worden? Dit gebied heeft vol op toeristische mogelijkheden. Daar zou je veel meer mee moeten doen." De gemeentebestuurders beamen het grif. En ze zijn er ook druk mee bezig, wordt eraan toe gevoegd. Maar het gaat langzaam. Schiedam heeft nog eventjes om de plannen voor de gsb-aanvra- gen in te dienen. En daar zal, ze ker na gisteren, ook het een en an der by zitten om het toerisme te bevorderen. Dinsdag 9 maart SCHIEDAM Podium Café. Jamsessie. 21,30 u. VLAARDINGEN Buurthuïsde Pijpelaar. Bngo, 20 OOu Wijk centrum Holy. Bingo, 20.00a. Stadsgehoor zaal. Fiesta Flamenca, 20.00u MAASSLUIS Luxor. Clubavond Video- en smalfilmdub Maassluis, 20. COu ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20.15 Het Nationale Ballet. Erasmus Universiteit zaal B417 30-1915Star Trek' The wrath of Khan. TexMex Kuituurpodium 19.00-23.CX) 0- nemafia. Diergaarde Blljdorp Eitje {voorde kinderen). Bijdorp bij Nigjit de Doelen Jum- aanse zaal 20,15 Strijkkwartetten- Dizzy 22 00 Trio Del Ferro/Ovenvater/Paeffgen LuxorTheater20.15 Golden Eamng. Theater Zuidplein gr zaal 2015 Het Volk. Chabot Mu seum Kunstkijkdagen SKVR. Erasmus Uni versiteit zaal B316.ÖO-17.15 SG Dossier, de UnleVm 18 00 The Next Cyberfemimst In ternational. Woensdag 10 maart SCHIEDAM Zorgcentrum Thu rl ede, bingo, 14.00 u. Gro te' Keric Matthaus Passion door bet Toon kunstkoor, 19.30u. Theater a.d. Schie. Vol gens Myra met IngeborgElzevier e.a„ 2Q.15u. VLAARDINGEN Dc Babberspolder. Gespreksgroep, 13.45- 16.15u. Dc West. Dansavond, 19.30- 22 OOu. Stadsgehoorzaal. Vincent Bylo met Scheve bomen, 20 OOu. MAASSLUIS Theater Schuur*ark. Politiek jongerencafe, 19,30u. ROTTERDAM Diergaarde Blfjdorp Eitje. GaierieRon Man- dos 10.30 peuters, 14,30 4*7jr. Vanuit deS- prookjesstoel. TtieaterWest 16.00-17.00 Stemworkshop voor kinderen. 14,30 Het ge heim van de graal, de Doelen Jumaanse zaal 20.15, inleiding Theo Muller Van Cappeffen Zaal 19 30 Het strijkkwartet m de 20e eeuw. Luxor Theater 20 15 Wereld Muziektheater Festival. Odeon 20.30 Live Jazz in Odeon. Nighttown Theatercafo 23.00 Fresh Up. de Unie 20.30 NCRV Volgspot üve. Feyenoord Stadion Feyenoord - Vitesse. Rotterdamse Schouwburggr zaal 20.15 Oom Wanja. Thea ter 1 Kapelletje 14.30 Tussen de Muzen, Theate r Zu idpie In kl zaal 20.30 Maarten van Roozendaal. Chabot Museum Kunstkijkda gen SKVR Museum Boljmans Van Beunln- gen Studiemiddag. Prinses Theater 20.00 Wereldprogramma. i.s.m. Stichting Dunya, Bioscopen Van do.4 maa. t/m wo.10 maa. ROTTERDAM Cinerama 1: "You've got maiV (al) dag. 13.15- 18.45-21.30, do.vr.ma.di, ook 16. Clm2: 'Shakespeare in love' {al) dag. 12.30-15.15- 21.15,'Psycho'(16) dag, 18.15. Cin.3;'Meet Joe Black' (12) dag. 16,15-20.15, do.vi.ma- ,di. ook 12.15. Cin. 4; 'Startrek; insurrection* (12) dag. 12.45-18,30-21.30, The pnnceof Egypt' (al) dag, 15 45. Cin.5: 'Ever after' (al) dag, 12.10-15-18, The horse wisperer" (12) dag. 20.45. I maxTheaten Whales'(al) dag, 14-16,za.zo. ook 11, do vr.ma.di wo. ook 18.30. 'Everest" (al) dag. 15. Thnll Ride' (al) dag. 13. 'Amazo ne' (al) dag. (beh.za.zo.) 17.30, za.20.vro. 12. 'Startiekinsunecton'(12)dag,19.30-21.45. Venster te 'Festen' (16) dag. 19.30-22 (ma- .met22), vr.wo.ook 15, zo. ookl2,30.Sneak preview ma 22. Ven.2: 'lavita bella* (al) dag. 19.30, vr. ook 15, zo. ook 12.30-15, wo.ook 15, 'Cfaire Doian' (16) dag. 22. Ven.3; 'Lala rennf (16) dag. 20-22, 'State of dogs' (16) vr- 15, zo. 13. Ven.4: 'L'Etemiteet unjour" (16) dag. 21.45, Cnematheek: '1001 nacht' (16) do.vT.za.za. 19.30. Wassiekenreeks cinema 2000; 'De tuin van de Finzi-Contini's'(16) ma- .di.wo. 19.30, zo. 15. Movietone: Turks fruit' (16) vr. 15.30. Lumlére 1: 'Payback' (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Lum. 2; 'A Simple plan' (16) dag. 15.30-18.15-21, <Jo.vr.ma.di. ook 12.45. Lum.3: 'Urban Legend' (16) dag. 16,15-19-21.45, do.vr.ma.di. ook 1330. Lum. 4; 'Ronin' (16) dag, 18-21, do.vr.ma.di. ook 12.30-15.15, Pathé i; "YouVe got mati' (al) dag. 16.10- 18.50-21.40, do vr.ma.di. ook 11-13.35. Pat2: 'Enemy of the state' (16) dag 15,50- 18.40-21.25, do.vr.ma.di. ookll.50. Pat3: Very bad things' (16) dag. 11.20-13.50- 16.20-18.50-21.20. Pat4; 'Stepmom' (12) dag. 11.30-14,30-18-21. Pat.5: 'Shakespe are in love' (al) dag 11,40-15.50-18.30- 21.10. Pat.6: 'Antz' (al) dag. 15,30-22.05 (di.met om 22.05), 'A bugs Irfe' (al) dag. 11- 13.15-17.35-19.50, Sneak preview: 'Bijles' (16) di. 22. Pat 7; Thethin red line' (16) dag 1130-15.40-20. Nachtvoorstelll ngen: Lum. 1: 'Payback' (16) vr.zs. 00.30 Lum,2: 'Enemy of the state' (16) vr.za. 00,15. Lum.3: 'Uiban Legend' (16) vr-1 ,za, 00.30. Lum.4: The siege' (16) vr.za, 0015 Door Jimmy Holterhues Schiedam/Vlaardingen—Het leven van een 48-jarige buschauffeur is behoorlijk vergald door gewelds incidenten. „Ik ben geslagen, in mijn gezicht gespuugd, noem maar óp," vertelt hij. „Ik ben zelfs een keer bedreigd met een mes van 26 centimeter. Dat is zo'n tweeenhalf jaar geleden gebeurd. Ik stopte bij een halte op Centraal Station en de bus liep leeg. In mijn spiegel zag ik een vrouw staan die met een andere vrouw stond te praten. Ik had niet gezien dat haar kinderen al waren uitge stapt, dus ik sloot de deuren en reed verder. De vrouw kwam woest op my af en beveelde my te stoppen. 'Hoe haal je het in je hoofd om door te ryden, mijn kinderen staan buiten!' gilde ze tegen mij. Ik probeerde haai nog te kalme ren, maar opeens begon ze in haar tas te rommelen. Ze haalde er zo'n mes uit. Gelukkig kon ik haar het mes afhandig maken. Ik heb haar overgeleverd aan de politie en la ter is ze veroordeeld." Twee weken geleden zag de chauffeur de vrouw terug. „Na tweeënhalf jaar stond ze ineens weer voor mijn neus. Ze had een fototoestel by zich. 'Ik krijg je nog wel', zei ze en ze maakte een foto van mij. Sindsdien zit ik in de Ziektewet. Ik waag het er niet meer op." Op het Stationsplein in Schiedam doen de verontruste chauffeurs hun verhaal. Het is de plek waar onder meer lyn 52 de ritten naar Vlaardingen start. Op die lijn gaat het regelmatig mis en is het al een paar keer voorgekomen dat een chauffeur werd bedreigd of mis handeld. Een 37-jarige buschauffeuse ver telt over hoe ze tijdens een nacht dienst werd belaagd door een groep jongeren. Zij heeft een mo biele telefoon aangeschaft, zodat zij bij incidenten direct hulp kan inroepen. „Een tijdje geleden reed ik de nachtbus naar Capelle. Achterin zat een groep van onge veer vijftien man, behoorlijk aan geschoten. Ik denk dat ze zo'n 25 a 26 jaar waren. Plots moest ik rem men voor een overstekende kat. Een van die gasten achterin had een glas bier bij zich, dat had ik bij het instappen niet gezien, en die man kreeg het bier over zich heen. Kwaad kwam hij naar voren om verhaal te halen. Onder bedreiging van een stuk glas zei hij: ,Ik snij je open!' Ik schakelde direct de politie m en gelukkig waren die snel ter plek ke. Die jongen werd nog een beet je in bedwang gehouden door zijn vrienden." Zelf bleef de RET-bestuurster rustig. „Ik heb later zelfs nog mijn excuses aan de jongens aangebo den, hoewel dat natuurlijk heie- maal ruet nodig was." Actievoerende chauffeurs op het Stationsplein in Schiedam in gesprek met dlvïsiemanager Rob SchwartsvandeRET.'Hetenigedatwekunnendoen,isïemandeenklapverkopenmetdesteinper. Foto Roel Dijkstra Angst om weer in de bus te stap pen heeft de chauffeuse niet ge had, maar haai houding is wel enigszins veranderd. ,,Ik ben er laconieker door geworden. Ik heb nu zoiets van: het is mij een keer overkomen, het kan zo weer ge beuren. Macht hebben we gewoon niet. Het enige wat we kunnen doen als we aangevallen worden, is iemand een klap verkopen met de stempel. Vakbonden Ook Jan van Schijndel, voorzitter van de ondernemingsraad van de RET, is het geweld in trams en bussen meer dan zat. „Als deze maatregelen niks helpen, dan gaan we met z'n allen naar de Coolsingel!," zei hij gisteren tij dens de bijeenkomst in Schie dam, Van Schijndel wil de vak bonden daarbij inschakelen. „Het is toch te gek voor woorden, som mige chauffeurs gaan met angst m het lijf naar hun werk. Boven dien gaan deze incidenten nog eens ten koste van de passagiers. Sommigen durven niet eens meer in te stappen!," Bij dit 'werkoverleg' over de pro blemen met jongeren in trams en bussen was ook Rob Schwarts, Di visiemanager Bus van de RET, aanwezig. Hij kondigde maatre gelen aan tegen het geweid. „Wij zullen nog intensiever contact gaan onderhouden met de politie, zodat zij bij problemen nog snel ler ter plekke kunnen zijn." Ook zal er extra gesurveilleerd worden en zullen er extra kaart- controleurs worden ingezet Aan het eind van deze week zullen de maatregelen worden geevalueerd. Als blijkt dat er niets aan de situa tie is veranderd, zal er verder overleg worden gepleegd. De RET heeft de afgelopen twee maanden 28 vechtpartijtjes, 124 onenigheden en 22 naamsonder- zoeken geregistreerd. Een naams- onderzoek wordt gedaan als de controleurs vermoeden dat ie mand een valse naam opgeeft. Volgens Dick den Boer, buschauf feur en kaderlid van de ambtena renvakbond AbvaKabo, was de demonstratie bedoeld om escala ties te voorkomen. „Sommige chauffeurs dreigden het recht in eigen hand te gaan nemen. Wij wilden hen in de gelegenheid stel len om hun onvrede op een vreed zame manier te uiten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7