16 Keuze tussen extra geld of vrije tijd Fortis gokt in VS op groei met dubbele cijfers a I - Stroom straks in de supermarkt te koop Stichting van de Arbeid legt laatste hand aan nieuwe CAO a la carte 'Net van KPN staat open voor alle concurrenten Ontslag schipper leidt tot onrust bij loodspersoneel Olieprijzen trekken aan Benzine twee cent duurder Beste markt in Emmeloord Gesprek CAO toerchauffeurs LBV sluit CAO in horecahandel Afvalverwerkers in VS samen Hiswa krijgt minder bezoek Diibert 'Geen bananen? Dan drags!' Binnenvaartcentrum op 'De Kaap' Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 maart 1999 LondenDe olieprijzen beginnen zich aardig te hersteilen. Gisteren kwam op de oliemarkt in Londen de prijs even boven de 12 dollar per vat (159 liter), het hoogste peil sinds half november vorig jaar. De notering van Brent-olie vóór de levering in april sloot op de Londense oliemarkt op 11,85 dol lar. Den Haag De prijs van benzine gaat morgen omhoog. Een liter super met loodvervanger gaat dan ƒ2,22 kosten. Voor een liter super plus ongelood moet de automobi list ƒ2,16 neertellen, terwijl de prijs voor euro ongelood op ƒ2,10 komt te liggen. De prijsstijging volgt op hogere noteringen voor deze olieproducten op dewereid- markt Ook de duurdere dollar speelt hierbij een rol van beteke nis, zo heeft marktleider Shell la ten weten. Diesel wordt 2,2 cent duurder en gaat ongeveer ƒ1,434 per liter kosten. Emmeloord De markt in Emme loord is door de Vereniging voor Ambulante Handel verkozen tot beste in Nederland van 1998. De jury prees het uitgebreide aan bod, de goede bereikbaarheid en de gratis parkeergelegenheid van de markt. Emmeloord liet de ge nomineerde markten in Wagenin- gen en Aalsmeer achter zich. De verkiezing wordt jaarlijks gehou den. Rotterdam Bonden en werkge vers hervatten vrijdag de onder handelingen over de CAO voor touringcarchauffeurs. Na actie- dreiging willen de werkgevers weer praten. Begin februari ver lieten de bonden het overleg over de CAO voor de 10.000 touringcar- chauffeurs. De vakbonden von den t het loonbod van de werkge versorganisatie KNV, een loon- verboging van 2 maal 2,25 procent voor een 2-jarig contract, veel te laag. De bonden eisen 3,5 procent meer per jaar. Rotterdam De groothandel in horecaproducten heeft zijn eerste CAO. De overeenkomst die juni van dit jaar ingaat, geldt voor ruim 3000 werknemers. Zij kun nen de komende jaren een gemid delde salarisverhoging van 6 pro cent tegemoet zien. De eerste sa larisverbetering van 3 procent wacht hen op 1 juni 2000. Een jaar later volgt eenzelfde verhoging, zo staat in het definitieve akkoord dat de Landelijke Bedrijfsorgan- saiie Verkeer (LBV) met de wer- kegevers heeft gesloten. Verder zijn in de CAO afspraken ge maakt over het compenseren van overuren, lichtte CAQ-coördina- tor G. LTzermans van de LBV toe. New York De afvalverwerkers Browning-Ferris Industries (BFI) en Allied Waste Industries, res pectievelijk nummer twee en drie in de Verenigde Staten, gaan fu seren. Allied neemt de grotere branchegenoot over voor 9,1 mil jard dollar (ƒ18,4 miljard). De nieuwe onderneming gaat verder onder de naam van Allied Waste. BFt heeft een jaaromzet van 4,7 miljard dollar en 26.000 werkne mers. Allied Waste behaalt met 7500 personeelsleden een omzet var. 1,6 miljard dollar. Samen blij ven ze nog achter bij de grootste in dé branche, Waste Manage ment BFI verkocht in 1997 de ac tiviteiten buiten Noord-Amerika, waaronder die in Nederland, voor 1,45 miljard dollar aan het Franse bedrijf Sita. Amsterdam De Hiswa heeft dit jaar 94.168 watersportliefhebbers ontvangen. Dat is aanmerkelijk minder dan de 103.244 bezoekers die vorig jaar naar de Rai in Am sterdam kwamen. Groepsmana- ger I. Eoersma toont zich niette min tevreden. Hij ziet in het jong ste bezoekersaantal een stijging ten opzichte van vorig jaar omdat destijds ook tweewielerliefheb- bers van de FietsRai de Hiswa be zochten. Rijswijk In CAO's komen meer mogelijkheden voor indivi duele keuzes: de zogenaamde CAO a la carte of de eafetaria- CAO zoals het in vakbondsjargon heet. Daarbij kunnen werk nemers een deel van hun collectieve arbeidsvoorwaarden rui len voor zaken die zij individueel belangrijk vinden. Dan gaat het bij voorbeeld om de ruil van vrije dagen voor meer geld of andersom. Het overlegorgaan van de sociale partners, de Stichting van de Ar beid, legt de laatste hand aan een aanbeveling hierover, Onderhan delaars verwachten dat zij over een maand een akkoord hebben bereikt. Ook de ruil van geld of vrije dagen voor bijvoorbeeld ex tra kinderopvang of een versnel de opbouw van het pensioen om eerder te kunnen stoppen met werken, past in zo'n systeem. Een andere mogelijkheid is om de der tiende maand of een andere grati ficatie om te zetten in meer vrije tijd. 'Gekochte tijd' hoeft niet me teen worden opgenomen, maar mag ook worden gespaard. De MHP is altijd voorstanders ge weest van deze vorm van CAO's. Voor de FNV ligt het gevoeliger omdat het cafetariasysteem ook inhoudt dat mensen vrije dagen kunnen ruilen voor geld. De ïNV heeft korter werken nog steeds hoog in het vaandel. Met a Ia carte afspraken kan aan de ATV ge- knibbeldworden. „Het gaat om een conglomeraat van zaken. Daarbij moet je de bron en het doel van de ruil duide lijk benoemen," zegt MÏÏP-onder- handelaar W. Muller. In de prak tijk zijn er bij een aantal bedrijven zoals IBM, Crown van Gelder en Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) ai vormen van CAO a la car te. Ook zijn er steeds meer CAO's waar deelafspraken worden ge maakt om bijvoorbeeld vrije da gen op te sparen om later in te zet ten voorzorg- of studieverlof. Deze ontwikkelingen vormden de aanleiding om in de Stichting van de Arbeid aanbevelingen voor CAO-onderhandelaars op te stel len voor een allesomvattend eafe- tariasysteem. Werkgevers en werknemers kunnen in de vol gende CAO-ronde per bedrijf of bedrijfstak besluiten de aanbeve lingen over te nemen. Het fijKt een enorme van Ijzer gemaakte pannenkoek. Het moet echter de nieuwe zuiveringsinstallatie van het Waterschap De Zeeuwse Eilanden bij St Maar tensdijk op Tholen worden. Uzerviechters hebben het betonijzer In een 'rondje' gelegd voor de nieuwe waterbakken van de zuiveringsinstallatie. Foto wim van vossarv - ANP, Utrecht—De Verenigde Staten blijven immens populair bij de financië le instellingen. Na Aegon is nu ook de Belgisch-Nederlandse bankverze keraar Fortis actief aan de overzijde van de Atlantische Oceaan. Fortis wil deelde gisteren mee de American Bankers Insurance Group voor 5,3 miljard gulden (2,6 miljard dollar) te willen overnemen. De operatie gaat wel gepaard met een verlies van enkele honderden arbeidsplaat sen. Twee weken geleden sloeg verzekeraar Aegon al een slag op de Ameri kaanse markt. Dat concern kocht toen voor 19 miljard Transame- rica. Net als Fortis was Aegon ook al actief op da Amerikaanse markt Door de aankoop van Ame rican Bankers Insurance komt voortaan 40 procent van het pre mie-inkomen van Fortis uit de VS. Met de aankoop versterkt Fortis zijn verzekeringstak. Vorig jaar ging alle energie in de aankoop van de Belgische Generale Bank zitten. Die aankoop slokte ƒ24 miljard op. Fortis betaalde uitein delijk enkele miljarden gulden meer voor de bank, omdat de ABN AMRO een biedingsoorlog uitlok- te. Fortis denkt niet dat zijn bod op American Bankers Insurance wordt overtroefd. „Het is een mooi bod," zei bestuursvoorzitter H. Bartelds gisteren bij de toelich ting op het bod. Fortis biedt 55 dollar per aandeel. Dat is nog geen 19 procent bovenop de slot- koers van vrijdag. Het is zeker geen knock-out-bod. Philips en Aegon, die momenteel eveneens flink in de VS aan het shoppen zijn, bieden respectievelijk bijna 60 procent en 35 procent meer voor de aandelen van de over te nemen bedrijven. Fortis is niet de eerste maatschap pij die American Bankers wilde opkopen. De firma komt ook niet met de hoogste bieding. Vorig jaar vochten de Amerikaanse bedrij ven Cendant en AIG om de kre dietverzekeraar, waarna de aan deelhouders van American Ban kers blij verrast werden met een recordbod van 67 dollar. Cendant en AIG haakten om diverse rede nen af, waarna Fortis de gesprek ken opende. Het management van American Bankers onder leiding van be stuursvoorzitter G. Gaston heeft al ingestemd met de miljardenze gen van Fortis. Gaston en het ho gere management, die 7,5 procent van het aandelenkapitaal in han den hebben, incasseren samen ongeveer 4ÓD miljoen. Mocht er toch een tegenbod komen, dan heeft Fortis zich ingedekt via een ontbindingsvergoeding van 200 miljoen, Dat bedrag krijgt Fortis als er toch een hoger tegenbod komt. Bartelds wilde niet zeggen hoe hij zal reageren op een con- *mli.1!*» Fortis koopt Amerikaanse verzekeraar #*-| 'American Bankers Insurance Group jV (ABI)' voor f 5,3 miljard gulden. A De aankoop mrdt samengevoegd me! d& Amritei hoofdkantoor in Maimi, Florida actief in VS en Canada aantal werknemers in '97: 2943 AMERICAN BANKERS INSURANCE GROUP nettowinst in miljoenen dollars $72,3 $94,5 V 114,9 Rotterdam „Ik ben ervan over tuigd dat er ook bedrijven die groot zijn geworden in de distri butie, straks stroom gaan verko pen aan consumenten." Deze voorspelling deed drs. J. W Wee huizen, directeur elektriciteit van het ministerie van Economi sche Zaken, gisteren in Rotter dam. Weehuizen, één van de sprekers op een studiebijeen komst over de liberalisering van de elektriciteitsmarkt, doelt on der meer op supermarkten of benzinestations. Net als drs. J.B.M. ten Berge, directeur Ener gie Handelsbedrijven bij het Zuidhollandse stroomdistribu- tiebedrijf Eneco, zei dat de con sument voor het jaar 2007 de mo gelijkheid krijgt om zelf hun elektririteitsleveraneier uit te kiezen. De datum 2007 staat in de nieu we Elektriciteitswet, die een stapsgewijze invoering van de vrije elektriciteitsmarkt regelt, Zo'n 650 hele grote afnemers zijn al vrb om zelf te bepalen bij wie ze hun stroom kopen, in 2002 volgt een groep van ongeveer 54.350 grootgebruikers. Pas in 2007 volgen de consumenten en andere' kleingebruikers, zo schrijft de wet voor. In vergelijking met andere be drijven in Europa, die in toene mende mate concurreren met Nederlandse stroombedrijven, is Eneco een kleine speler. Niette min zei Ten Berge gisteren dat voor Eneco 'momenteel werken aan kwaliteitsverbetering be langrijker is dan schaalvergro ting'. Daarbij moet niet alleen ge dacht worden aan het streven naar een zo laag mogelijke prijs voor de afnemers, maar ook aan een groter aanbod van produc ten, aldus Ten Berge. Het concern, is momenteel bezig met aanpassing van de eigen or ganisatie aan de nieuwe markt omstandigheden op de elektrici teitsmarkt. Waar het concern tot voor kort eenvoudigweg de plicht had om overal aansluitin gen te verzorgen en elektriciteit te leveren, moet nu om de gunst van de klant gevochten worden. Binnen Eneco wordt inmiddels dan ook niet meer in aansluitin gen maar in klanten gedacht, al dus Ten Berge. Beweging Ook naar buiten toe is duidelijk dat het bedrijf sterk in beweging is. Zo heeft het bedrijf aangekon digd samen met Shell een han delsbedrijf op te zullen zetten en gaat het samen met Intergen een nieuwe elektriciteitscentrale met een capaciteit van achthon derd megawatt in het Rijnmond gebied bouwen. Volgens de Ene- co-directeur moeten energiebe drijven hun flexibiliteit vergro ten ten aanzien van de nadere wensen en eisen van hun gebrui kers. „Op korte termijn gaat dit vooral op voor de zakelijke ge: bruikers, op langere termijn voor alle gebruikers," aldus Ten Ber ge. Zo wil Eneco bedrijven die op meerdere plaatsen vestigingen hebben een contract aanbieden voor alle vestigingen, ook als die elders in Nederland of zelfs in Belgie of Duitsland liggen. Verder wil het energiedistribu tiebedrijf met grote klanten kij ken hoe de benodigde stroom, gas, koude en warmte zo voorde lig mogelijk verkregen en. inge zet kan worden. Ook financie ring van energievoorzieningen behoren wat Eneco betreft tot de mogelijkheden. currerende bieding: „Als dat ge beurt, zullen we kijken. Een pre mie van 19 procent vinden wij een mooie premie." Door de overname van American Bankers verdubbelt Fortis de om vang van de verzekeringsactivi teiten in de VS. Terwijl Aegon veel geld betaalde voor een grote Amerikaanse levensverzekeraar en daarmee flink marktaandeel veroverde, richt Fortis zich met de aankoop van American Bankers op de versterking van haar positie in een nichemarkt. Die worden meestal door de grote jongens gemeden, waardoor de groeikan sen groter zijn. American Ban kers verzekert kredieten die ge bruikt worden voor de aanschaf van vooral consumentengoede ren. In de VS worden veel auto's of witgoed gekocht middels een lening. American Bankers - de grootste binnen de kredietverzekerings branche - profiteert van de hoge economische groei in de VS. Bang voor tegenvallers door het opdui ken van een recessie is Bartelds niet. Fortis hanteert een gematigd groeiscenario, waarbij de markt gemiddeld met 8 procent groeit. „In de afgelopen tien jaar groeide de markt altijd met dubbele cij fers," zegt Bartelds. Fortis financiert de aankoop in eerste instantie uit eigen midde len. Daarna zal het bedrijf het ver mogen weer aanvullen. Daarbij kijkt het naar interne middelen zoals de verkoop van aandelen pakketten die het bezit. De uitgif te van nieuwe aandelen is niet uit gesloten. Door Mare Peeperkom - De Dominicaanse Re publiek. Haïti en Suriname zul len hun heil in hogere drugsex porten zoeken, als Amerika de bananenuitvoer van deze lan den naar Europa frustreert. Met deze harde waarschuwing pro beerde de Europese Unie giste ren het verzet van de VS te bre ken tegen de speciale bananen regeling tussen de EU en de Ca raïben. De opstelling van de EU kan op ruime steun rekenen van de leden van de Wereld Handels Organisatie (WTO). De bananenoorlog tussen de VS en de EU nadert haar hoogte punt Beide partijen laten geen middel meer onbeproefd om hun gelijk te halen. De VS ver zetten zich tegen de lage import tarieven die de EU hanteert voor bananen uit haar voormalige ko loniën in Afrika, de Caraïben en de Pacific. Dat handelsvoordeel gaat ten koste van VS-giganten als Chiquita en Dole, die hun waar vooral uit Latijns-Amerika halen. Sinds vorige week eisen de VS daarom als vergelding zware importheffingen op tallo ze EU-produkten, variërend van balpennen tot kasjmier truien. Nederlandse en Deense goede ren zijn overigens gevrijwaard van de boetes, omdat Den Haag en Kopenhagen de Europese ba nanenregeling hebben afgewe zen. De spoedzitting van de WTO die gisteren door EU bijeen was ge roepen, liep uit op een veroorde ling van de eenzijdige VS-sanc- ties. „De EU is zeer ingenomen met deze overweldigende steun," reageerde Europees handelscommissaris Brittan op getogen. Brittan hoopt dat dit geluid zal doorklinken in het speciale WTO-panel dat uiterlijk 12 april een oordeel moet vellen over de rechtsgeldigheid van de heffingen. De EU ziet de vergeldingsmaat regelen van de VS als „een fla grante inbreuk" op de principes van de vrije handel Precies het zelfde beweren de VS over het EU-bananenregime voor haar voormalige koloniën, Afgelopen weekeinde kreeg de EU steun van vijftien Caraïbische landen. Zij dreigden de VS alle afspra ken over drugsbestrijding op te zeggen, als Washington hun ba- nanenexport naar Europa blok keert. „Op deze manier drijven de VS de Caraïben verder de drugsproductie in," liet Euro commissaris Brittan weten. Rotterdam Er komt een groot Binnenvaartcentrum op Katen- drecht in Rotterdam. Nog voor het eind van het jaar hoopt de ge meente dat met de bouw begon nen kan worden. Het centrum op De Kaap, waar traditioneel veel binnenvaartschepen een ligplaats vinden, zou dan begin 2G01 open moeten gaan. Het Binnenvaartcentrum komt op het terrein waar vroeger het overslagbedrijf Hanno zat. Voor het ontwerp tekent Teun Kool haas en hij heeft als opdracht een gebouw met internationale uit straling te ontwerpen. Het centrum moet op de begane grond plaats bieden aan binnen- vaartorganisatïes, de bibliotheek voor varenden, bevrachters en de Rijksverkeersinspectie. In een to ren van acht verdiepingen daar bovenop wil de gemeente aan de binnenvaart gerelateerde kanto ren zetten. Ouder het gebouw komt een parkeerkelder. Jaarlijks lopen zo'n 130.000 bin nenvaartschepen de haven van Rotterdam aan. Het Binnenvaart centrum moet de plaats worden waar de schippers al hun zaken onder één dak af kunnen doen. Omdat het nieuwe gebouw vlak bij de Maashaven komt, waar veel ligplaatsen voor binnenschippers zijn, is het centrum straks ook over water goed bereikbar r. Voor de ontwikkeling vaniet Bin nenvaartcentrum werken de ge meente Rotterdam, vastgoedont wikkelaar HBG, de toekomstige gebruikers en de bewonersorgani satie Katendrecht samen. Den Haag De concurrenten in de telefonie krijgen fors meer mo gelijkheden door een vergaande uitspraak van toezichthouder Op- ta, KPN Telecom, de vroegere PTT, moet zijn volledige telefoon net aanbieden aan zijn eigen con currenten. Dat blijkt uit een uitspraak die de Opta, die erover waakt dat er vol doende concurrentie op de tele- commarkt mogelijk is, vanmor gen deed in een geschil tussen KPN en Versatel, een nieuwko mer op die markt. Versatel klaagt dat de KPN onvoldoende capaci teit beschikbaar stelt om het Ver- satel-net te koppelen aan het KPN-net, de zogeheten intercon nectie. Daardoor krijgen de Versa- tel-abonnees een in-gesprek-toon. De Opta heeft nu bepaald dat de KPN zijn eigen net beschikbaar moet stellen aan de concurrenten zolang er nog niet voldoende kop pelingen zijn. Als de capaciteit voor interconnectie weer op peil is gebracht, vervalt de noodoplos sing. De uitspraak betekent niet alleen een overwinning voor Versatel. Ook de overige concurrenten van KPN mogen gebruikmaken van het Vonnis'. Rotterdam Het ontslag van een schipper van één van de loods- vletten heeft tot onrust geleid on der het ondersteunende perso neel van het loodswezen in de Rotterdamse haven. De schipper voer drie weken geleden tegen de strekdam bij Hoek van Holland op en veroorzaakte 1,4 miljoen gulden aan schade. Het personeel vindt dat de direc tie op onterechte wijze een voor beeld stelt en eist dat het ontslag ongedaan wordt gemaakt. Ook wil zij een duidelijk beleid bij schade gevallen. Zo niet dan dreigen zij in actie te komen. In dat geval kunnen schepen die de Rotter damse haven binnenlopen niet of moeilijk beloodst worden. Het ondersteunend personeel be sloot gisteravond in Hoek van Holland eerst een bemiddelings poging van de ambtenarenvak bonden AbvaKabo en CFO bij di recteur J. Kluwen van het Loods wezen af te wachten.Als er vrij dag geen duidelijkheid is dan sta ik niet voor de gevolgen in," zegt bestuurder Kees Hoeksma van de CFO. De ontslagen schipper voer drie weken geleden met een van de nieuwe Ioodstenders tegen de strekdam bij Hoek van Holland op. Hij had volgens het Loodswe zen schuld aan. het ongeval, om dat hq van de normale koers afge weken. Hij werkte al 21 jaar bij het Loodswezen. De directie heeft na het ongeval een aantal nieuwe regels uitge vaardigd, waar de schippers en stuurlieden zich aan moeten hou den. Zo benadrukt de directie dat volgens 'goed zeemanschap' moet worden gevaren. Zij mogen niet dichter dan honderd meter uit de boeien varen. Dat laatste komt bij het personeel belachelijk over, omdat er plaatsen in de haven zijn, waar dat niet mogelijk is. Zij vrezen ook het slachtoffer te wor den van het plotselinge strenge regime van hun werkgever. „Het personeel is buitengewoon onge rust," zegt Kees Hoeksma van het CFO. „De volgende keer wordt ie mand anders ontslagen." Voor de ontslagen schipper kan de bond niks doen, "omdat deze niet bij een vakbond was aangesloten. door Scott Adams MIJN inspirerende posters WERKEN NIET. IK MOET EEN AANTAL DIERPROEVEN DOEN. RATBERT. OP DIT PRACHTIGE PLAATJE ZIEN WE EEN GROTE AREND IN DUIKVLUCHT NAAR ZUN PROOI. WAT VOEL JE NU? VOLGENS MU WERKT T. 9BN \iOORJB LEVE/V, MAM///

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8