9 D66-minister van grote steden is belangrijker dan referendum \r Mandeia's nationale verzoening onder vuur in Zuid-Afrika Apothekers pesten lost pillenprobleem niet op Prinses Theater (2) Prinses Theater (3) Provinciale Staten (2) Provinciale Staten (3) Provinciale Staten (4) Provinciale Staten (5) Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 10 maart 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal@rotterdamsdagblad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Ik ben geregeld bezoeker van het Prinses Theater. ïk ben heel erg blij metde vernieuwing vanhetprachtige theater. Ik ben het geheel eens met de schrijver van eeningezonden brief dat er te veel porno op tv is en dat porno zeker niet in het Prinses Theater thuishoort. De show waar de schrijver echter op doelt, is helemaal geen pornoshow, maar gewoon een leuk avondje uit voorjongen oud. De Gland d'Or heb ik immers al twee keermee mogen maken, in het voormalig Popular. Ik heb tijdens deze avonden heb ik niets pomo-achligs kunnen ontdekken. Deze show is hilariteit van de bo venste plank, waarbij inderdaad aan het einde een 'striptease-mevrouw optreedt. Ik zou dit laatsteechter nietin de caterorie porno willen plaatsen. Dat het Prin ses Theater deze productie in haar programmering op neemt, juich ik alleen maar toe, Nu is mijn favoriete show namelijk op de (mooie) locatie die hij verdient. E. Vis, Rotterdam HetPrinses Theater is en blijft een respectabel revue- iheater en een show als die van Le Gland d'Or past daar prima in.... Laat ons bij deze alstublieft één ding Öuidelijk stellen: Le Gland d'Or is een interactieve jheatershowenis louter en alleenpuurvermaakenva- jiété. Er gebeuren niet-alledaagse dingen en omdat jiet hier een humoristische nachtclub betreft, komt er inderdaad een striptease act a la Waldolala in voor. De |ssociatie met 'porno' is echter veel te ver gezocht; er zijn tenslotte een aantal zeer gerenommeerde bedrij ven die 'Le Gland d'Or' als bedrijfsfeest boeken. Robert van Driesten (namens de directie van JMR producties), Rotterdam Jaren geleden was de komst van het eerste paarse ka- bineteenverademing.uitparlementair-democratisch oogpunt gezien. Eindelijk werd toen een einde ge maakt aan de vanzelfsprekende regeringsdeelname van het CDA en haar voorgangers. Wat de Provinciale Staten van Zuid-Holland betreft, zou het ook heel nut tig zijn wanneer er een heel ander college van gedepu teerden zou komen. Bijvoorbeeld zonder de WD die met twintig zetels weliswaar nog de grootste partij is, maar toch vier zetels heeft verloren. Waarom is het eigeniijkin Nederland de gewoontedat de getalsmatig grootste partij het initiatief krijgt om colleges te vormen? Zou het niet beter zijn om departij die de grootste winst heeft geboekt dat initiatief te ge ven? Kiezers spreken vooral door anders te stemmen dan de vorige keer. De partij met de grootste winst houdt de vinger blijkbaar het best aan de de pols. F.M. Boon, Delft De opkomst voor de verkiezingen was bedroevend laag. Zo laagdatonze minister PepervanBinnenland- Za ken het wenselijk acht om een onderzoekje te la den instellen. Onderzoekjes kosten meestal veel geld 'kosten en in dit geval is een onderzoek ook duidelijk '4%bodig. De burger heeft inmiddels wel geleerd dat .politici in verkiezingstijd schone beloftes doen. Zodra de buit-weerbinnen is, gaan de dames en heren echter ipnverdroten voort op de dezelfde weg. Met andere 'woorden, waar stemmen wij eigenlijk nog voor? Öp geen enkele manier laat de politiek blyken dat zij betrokken is bij hetwel en wee van de burgers! Er klin ken nu zelfs geluiden dat men het stemmen weerver- plicht wil maken. Weinig democratisch, nietwaar? Stemmen is een recht en mag nooit en verplichting zijnlUiteraardishetjammerdatzo weinig burgers ge bruik van hun stemrecht maken, maar als trouwe stemmer kan ik mij heel goed voorstellen dat de bur ger steeds vaker een gelaten houding aanneemt A. F. van Leeuwen, Rotterdam Wij kennen allemaal de stemplicht nog. Als ouderen hebben we altijd onze plicht gedaan, maar nu gaan wy niet meer stemmen. Wij zijn van mening veranderd. De landelijke verkiezingen zullen wel stemmers blij ven trekken, maar de andere verkiezingen zijn'water verf. Wie van een AOWmetklein pensioen moetrond- kómen, denkt slechts aan de aanslagen die Provincia le Staten sturen. Als de commissaris der koningin in "Zpid-Holland dan verklaart wat zij doet en zegt zich zelf nuttig te vinden, dan knipper ik met m'n ogen. Provinciale staten is mijns inziens een instelling van zakkenvullers.Nee,hetisfini,decommissariskanmij nog meer vertellen! L. Maarleveld, Vlaar dingen Provineiepolitiek leeft niet en Frans-Jozef van der Heijden, CDA-gemeenteraadslid te Rotterdam, staat aande kantvan de thuisblijvers en stemde ookniet; al dus het Rotterdams Dagblad van 4 maart. Ikben hetpwelmetde met-stemmers alsmetVander Heijden niet eens. De politiek leeft als nooit tevoren. Opbasis van deopkomst(PvdA, WD, CDAsamen30,4 procent, de andere partijtjes 15 procent en 54,6 proeent niet-stemmers) concludeer ik dat 69,6 procent van de stemgerechtigden net zoals ik de pest heeft aan Paars. Thuisblijver Van der Heijden speelt Wim Kok in de kaart en of De Hoop-Scheffer het zal waarderen be twijfel ik. By mij komt Van der Heijdens houding al thans hypocriet en onbetrouwbaar over. Ik heb SP gestemd. J.G. Smit, Rotterdam-Hoogvliet Door Kor Kegel D66 dreigt met een kabinetscrisis als het begeerde referendum niet door de Eerste Kamer komt, en dan zie je toch dat zo'n partij door vrijgezellen wordt gedomineerd. Die hebben geen weet van kinder tjes die wakker liggen van angst. Badend in het zweet liggen ze. De kinderen zijn bang voor een vuur spuwende draak, die zijn kroonju welen bewaakt tegen ridders of hobbits of listige senatoren. Maar het referendum, kroonju weel van Draak-66, wordt door niemand begeerd. Coalitiepart ners PvdA en WD in de Tweede Kamer zijn er helemaal niet op ge brand het kroonjuweel te verove ren, ze denken: laat die draak zijn schat maar lekker bewaken. Dus de draak hoeft niet eens vuur te spuwen. Niks aan de hand. Jon gens en meisjes, draai je nog eens om. Ga rustig slapen, a vijfjaar paars geregeerd te zijn, hebben de Nederlandse kiezers nog altijd niet de mogelijkheid om zich met een volksraadple ging te mengen in politieke huza renstukjes. Je zou zeggen dat het zelfs voor D66 geen prioriteit is geweest om het instrument refe rendum inge voerd te krij gen. Pas nu D66 een nieu we nederlaag leed by de pro vinciale ver kiezingen, is er ineens tu mult. Om twee rede nen. De eerste is dat D66 aanhang ver loor, net als de provincies, waar voor slechts een minderheid van stemgerechtigd Nederland op de been komt. Dus als de provincies nu gaan soebatten om meer taken en bevoegdheden en eigen belas tingopbrengsten om het volk dui delijk te maken wat de provincies te betekenen (kunnen) hebben, dan kan D66 niet achterblijven. „Wij zullen nog krachtiger dan voorheen onze tanden moeter. la ten zien," hoorde ik Thom de Graaf zeggen. Stil maar, kinde ren, zo groot zijn die tanden van de D66-leider niet. Trouwens, nóg krachtiger? Al vijf jaar houdt D66 de kaken op el kaar. De tweede reden is dat door de provinciale verkiezingen van 3 maart 1999 indirect de Eerste Ka mer van kleur verschiet: een vorm van ontpaarsing. D66 valt in de senaat terug, er dreigt een meerderheid voor het referen dum verloren te gaan, daarom zet premier Wim Kok zogenaamd al les op alles om het referendum nog door de Eerste Kamer in oude samenstelling te loodsen... Maar het is als af de gevaarlijke draak wordt misleid met een schijnju- weel. Als Kok al in zijn poging slaagt, als, dan rolt er op z'n best een referendum uit dat aan zulke idiote eisen moet voldoen dat geen mens ermee uit de voeten kan. Neem Rotterdam, Daar is een lo kale referendumverordening. Dat is al veel meer dan in menige D66-mïnister Van Boxtel van Grote stede nbe leid (GSB) bracht maandag een werkbezoek aan Schie dam, één van de 25 ge meenten die in het GSB val len. Van Box tel stelt eisen aan de kwali teit van het grootstede lijk beleid. Archieffoto Roel Dijkstra buurgemeente. Maar het werkt niet. De verordening laat het initi atief aan het volk, maar er zyn re stricties. Als het volk ergens iets over zeggen wil, moeten er eerst duizenden handtekeningen wor den verzameld om de gemeente raad van het belang te doordrin gen, daarna moeten er tiendui zenden handtekeningen worden opgehaald om het echt zo ver te krijgen, en daarna moet je nog eens hopen dat de plaatselijke op winding voortduurt zodat ieder een gaat stemmen. Er is dus sinds 1995, toen men in massale naïvi teit dacht dat het ging om de op heffing van de stad, nooit meer een referendum geweest. En geen D66 dat erom treurde. Bierkaai Straks moet een nationaal refe- rendum aan nog hogere eisen vol doen, Het zal zelfs met Schiphol, de tweede Maasvlakte of de Betu welijn niet lukken om voldoende bandtekeningen in de eerste fase te verzamelen. Een volksraadple ging met zulke absurde prestatie- 'afspraken' geeft alleen maar voe ding aan het idee dat je tegen de bierkaai vecht, dat die politici toch niet luisteren, dat het niet uitmaakt of je door de hond of de kat gebeten wordt. Een referen dum kan een goed ding zijn - als het simpel te organiseren is. An ders wordt het een onding. Dat leert de praktijk. Hoewel ik altijd voor het referendum was, zie ik dat er by de Rotterdammers geen behoefte aan is. Ze organiseren het niet. Het democratisch talent van de bevolking ligt nog begra ven in een onvruchtbare akker. En zal D66 dan daarom weglopen uit het paarse kabinet, de tweede CDA-loze regering in successie? Welnee, Thom de Graaf wil even laten zien dat hjj tanden heeft. Maar kinderen, vuurspuwen kan hij niet, slaap maar lekker door. De Graaf ziet ook wel dat er veel verrassender signalen uit dit ka binet komen, die als het ware de democratie willen opstuwen, te gen de luiheid van de goegemeen te in. Was het niet ronduit verbluffend, hoe de minister van VROM, Jan Pronk, onlangs bewoners van Overschie opstookte? Hij fluister de ze in, nee, sterker, hij schreeuwde het zowat uit, dat ze zich niet moesten laten gebruiken door de gemeente en de deelge meente. Tegen het provisorisch gevormde bewonerspanel in Overschie zei Pronk: „Laatje niet voor het karretje spannen van be leidsmakers. Zorg datje niet mis bruikt wordt als zogenaamd draagvlak voor bouwplannen. Zorg dat je ook milieuwinst bin nenhaalt." Die felle Pronk zei eigenlijk dat het onervaren, deels goedgelovige bewonerspanel beter kan opgaan in de bewonersorganisatie Over schie (BOOS), want daar hebben ze er wel een handje van om tegen de deelraad te ageren. En wie weet hoe serieus Overschie de BOOS neemt, die hoeft zich geen illusies te maken over de kansen van het bewonerspanel. Dat weet heel Rotterdam. Wijd en zijd is bekend hoe Overschie de bewonersondersteuning versjoe- meid heeft. En dan moet er een paarse minister komen, die daar wat van zegt. Neem hier nota van. Jenevermuseum Net als Rogier van E^xtel. De mi nister van Grote-stedenbeleid (GSB) bracht maandag een werk bezoek aan Schiedam, één van de 25 gemeenten die in het GSB val len. Van Boxtel stelt eisen aan de kwaliteit van het grootstedelijk beleid. Gemeenten als Rotter dam, Dordrecht, Schiedam moe ten de toets der kritiek kunnen doorstaan om extra miljoenen voor kansrijk beleid inde wacht te slepen. De grote steden moeten een stadsvisie maken, waarvoor een aantoonbaar draagvlak bij on dernemers- en bewonersorganisa ties moet bestaan. In Schiedam kwam Van Boxtel op de dag dat er 's avonds een'stadsgesprek over de binnenstad op de agenda stond. De Aleidazaal zat vol. Afgeladen. Veel Schiedammers bekommeren zich om hun binnenstad. Slechts enkelingen namen het woord. Burgemeester Scheeres liet niet na daaruit af te leiden dat de bin- nenstadsplannen op meer animo kunnen rekenen dan de provinei- aie-statenverkiezingen. Maar wie Van Boxtel 's middags in het Jenevermuseum op de Lan ge Haven goed beluisterde, hoor de de minister zeggen dat hij kri tisch zal toetsen of de grote steden werkelijk ae bevolking hebben geraadpleegd bij het maken van de stadsvisies. Hij wil de loka le democratie niet voor de voeten lopen, de inwoners van een stad moeten in de eerste plaats bij hun gemeentebestuur zyn, daar moeten zaken worden ge daan. Maar als een gemeenteraad niet kan aantonen of en hoe er se rieuze inspraak is geweest, dan heeft die gemeente een probleem. Dus net als Pronk in Overschie, zei Van Boxtel in Schiedam dat de bewoners zich niet moeten laten gebruiken. Hij deed in wezen een appèl op het ereatief-kritische vermogen van het maatschappe lijk middenveld. Dat zijn signalen, van nationale politici, dwars over de hoofden van plaatselijke bestuurders heen, dat de bevolking zich niet moet laten kisten. Zulke signalen zijn veel belangrijker dan een re ferendumverordening die toch nooit wordt toegepast omdat de voorwaarden te extreem zijn. Pronk is niet de geringste minis ter, Iemand met zijn reputatie en statuur doet niet zomaar een be roep op de bevolking. Van Boxtel moeten we evenmin geringschat ten. Hij mag een D66-minister zyn, een minister die bungelt nu D66 met een regeringscrisis dreigt, maar hy is wel de minister van de grote steden - en die grote steden laten zich niet kleineren. Wie aan de D66-minister van GSB komt, komt aan de grote steden. Dus juist nu we een GSB-mïnister hebben die de grote steden met redelijk gezag prest tot democra tisering, zou het wel bijster onbe nullig en onbekwaam zyn van D66 als De Graaf hem nu zou te rugtrekken omdat een hakkepuf- hakkepuf-referendum uit de rails loopt. is al veel meer dan in menige het niet. Het democratisch talent Dat weet heel Rotterdam. Wijden geraadpleegd bij het maken van loopt. Door Peter ter Horst Mandela gis- bod moeten komen. Dat is veel cie KwaZulu-Natal zou kunnen Van de'nationale verzoening', het hoofdtema van Mandeia's presi dentschap. is maar weinig te rechtgekomen. Sommigen heb ben het ambitieuze project om zwart en blank, en alles wat aaar tussen zit, samen te brengen in een 'regenboognatie', zelfs al dood verklaard. Het lijkt alsof Zuid-Afrika, vijfjaar na het eufo rische einde van de apartheid, nu pas echt ontdekt hoe moeilijk het is om de kloof tussen zwart en blank, arm en rijk, te overbrug gen. Het debat in het parlement in "Kaapstad over het eindrapport van de Waarheids- en Verzoe ningscommissie, twee weken ge leden, was veelzeggend. Was het doel van Desmond Tutu's com missie niet juist geweest het land te verzoenen met zijn verleden, door de waarheid over de wreed heden van de apartheidsjaren naar boven te brengen? Het leek erop of Zuid-Afrika geen stap vooruit was gekomen, zo vijandig en agressief traden partijen el kaar en de commissie tegemoet. „Hf 1 fde blanke politieke bestel hee: d aan zijn handen," ver- klaartu woordvoerder van het Afrikaans Nationaal Congres, Mandeia's regeringspartij, Inka- tha, de andere regeringspartij, noemde de commissie 'een sensa tioneel circus van verschrikkin gen, geleid door een huilende clown (oftewel Desmond Tutu)'. „Ik heb me nog nooit zo verne derd gevoeld," concludeerde Con- stand Viljoen van het rechtse blanke Vrjjheidsfront. „Dit is de onderdrukking van een minder heidsgroep." Het was ook te mooi om waar te zijn, derégenboognatie Zuid-Afri teravond in Pretoria, waar hij In een toe spraak uitleg de wat hij in Europa gaat doen. Foto Reuters ka met Mandela als schutspa troon. Het was een ontkenning van de bloedige strijd van 350jaar om overheersing, culminerend in de apartheid. Zuid-Afrika bleef ook na de apartheid een land van groepen met botsende belangen. De zwarte die een baan krijgt van wege het beleid van 'positieve dis criminatie' verspert de weg van de blanke werkzoekende die zich nu op zijn beurt gediscrimineerd voelt. Meer geld om de armoede te bestrijden betekent meer belas ting betalen voor mensen met werk. Beter onderwijs voor de zwarte meerderheid betekent minder geld voor voormalige blanke topscholen. „Mandeia's verzoeningspolitiek was vooral gericht op het morele aspect," zegt Sipho Maseko, com mentator en lector politieke we tenschappen aan de Universiteit van Westkaap. „Hij is erin ge slaagd de mentaliteit van veel mensen te veranderen: ze weten nu dat alle Zuid-Afrikanen gelijk zijn, en dat ze allemaal aanspraak maken op hetzelfde land. Er heeft geen politieke vergelding plaats gehad, Maar verzoening gaat veel dieper dan elkaar aardig vinden: het materiële aspect zal nu aan bod moeten komen. Dat is veel moeilijker." Duizenden hoog opgeleide blan ken hebben besloten daar niet op te wachten. Ze hebben de afgelo pen jaren Zuid-Afrika verlaten, op zoek naar een stabielere toekomst in Engeland, Australië of Nieuw- Zeeland. De voornaamste rede nen die emigranten noemen zyn de misdaad en het onzekere toe komstperspectief voor hun kinde ren. Mandeia's tegenstrijdige signalen helpen daarbij niet. De ene keer roept de president blanke landge noten op om te bly ven omdat zij onmisbaar zouden zijn bij opbou wen van het land. Een tijdje later verklaart hij bozig, zonder in te gaan op de reële angsten van de emigranten: „Als mensen niet de moed en niet het patriottisme hebben om in hun land te blijven, laat ze dan maar vertrekk m." Dit alles doet weinig af aan het respect die Mandela in eigen land geniet, al is hij volgens opiniepei lingen niet meer als voorheen de populairste politicus onder blan ke kiezers. Voor de meeste Zuid- Afrikanen is hij de geliefde groot vader van de natie, de morele lei der die ondanks de 27 jaar in de gevangenis geen wraakgevoelens toont Op Mandeia's conduitestaat staat echter ook een aantal spectaculai re uitglijders. De rechtszaak te gen zijn vriend dominee Allan Boesak, beschuldigd van fraude met hulpgelden, was nog maar net begonnen toen de president openlijk verklaarde dat de officier van justitie 'absoluut geen zaak' had tegen Boesak. Hij dreigde aan het begin van zijn ambtspe riode de grondwet te veranderen, zodat hij de geldkraan naar de door Inkatha geregeerde provin cie KwaZulu-Natal zou kunnen dichtdraaien. Hij noemde de In donesische president Soeharto 'een democraat' en de Zaïrese dic tator Mobutu vlak voor diens val 'een van de grootste zonen van de Afrikaanse bodem'. Een van Mandeia's grootste ver diensten is volgens politiek com mentator Sipho Maseko dat hij zijn opvolging zo soepel heeft ge regeld. De afgelopen drie jaar heeft hij het dagelijks bestuur overgedragen aan zijn vice-presi dent Thabo Mbeki, die nu in bin nen- en buitenland wordt gezien als zijn onomstreden opvolger. Op die manier heeft Mandela de on zekerheid over de periode na Mandela weggenomen. Nog drie maanden, en Zuid-Afri kanen kunnen zich niet meer warmen aan de 'Madiba Magie', zoals de magie van Mandeia's per soon (Madiba is zijn clan-naam) is gaan heten, Die magie heeft Zuid- Afrika geholpen de moeilijke overgangsperiode van apartheid naar democratie te doorstaan, maar het heeft het land interna tionaal hooguit een moreel bonus- punt opgeleverd. Sympathie kost geen geld, heeft Zuid-Afrika op harde wijze geleerd. Mandela of niet, na vier jaar onderhandelen heeft de Europese Unie nog steeds geen handelsovereen komst afgesloten die Zuid-Afri kaanse groenten en fruit makke lijker toegang geven tot de Euro pese markt. Buitenlandse inves teerders staan in de rij om Mande la de hand te schudden, maar ze blijven vaak langs de zijlijn staan, huiverig voor de misdaad, de rela tief hoge lonen, en de lage arbeids productiviteit. Hoezeer de Zuid-Afrikanen het ook hadden gehoopt, Mandela was geen medicijn tegen alles. Door Margit Kranenburg De Haagse hetze tegen apothekers neemt grimmige vormen aan. Apothekers moeten van minister Borst van Volksgezondheid honderden miljoenen guldens inleveren, goedschiks of kwaadschiks anders lopen de kosten, van medicijnslïkkend Nederland uit de hand. Geneesmiddelen vormen een kwelling voor de mi nister. Wanhopig probeert ze dreigende overschrij dingen de kop in te drukken. Ze moet wel, want als de pillen te veel van haar budget opslokken, gaai dat ten koste van bijvoorbeeld de wachtlijsten of de thuiszorg. De verbetenheid om kosten te beperken richt zieh'u vooral op de apothekers. Borst denkt dat ze de apó- thekers op dezelfde manier kan aanpakken als de medisch specialisten enkele jaren geleden. Beide be roepsgroepen hebben toch het imago van zakkenvul lers zodat er weinig tegenstand is als zij gedwongen moeten inleveren. Bovendien staat de minister on der druk van de Tweede Kamer. Vooral de PvdA en haar eigen partij D66 jagen al jaren op de apothekers. Vreemd is de politieke aandacht voor de apothekers niet, ze vervullen op dit moment een merkwaardige dubbelrol. Ze verlenen zorg aan de patiënt, maar zijn tegelijkertijd ook winkelier/handelaar die kortingen bedingen bij hun bestellingen. Overigens met in stemming van de overheid. Juist omdat apothekers kortingen en bonussen kunnen krijgen van de,/ar? maceutische industrie, is de vaste vergoeding per re- cept -een andere inkomstenbron- relatiefzin vastgesteld. Inmiddels vinden vriend en vyand, ook de ap©thp-_w kers zelf, dat er wat moet veranderen aan de dubbele rol en aan de kortingen en bonussen. Borst vindt'dat -• ze hun commerciële activiteiten moeten opgeveö ëai: voortaan alleen zorgverlener moeten zijn. Maar ze heeft geen tijd om dit in alle rust en vrede tot stand te brengen. De apothekers hebben te horen gekregen dat ze fors moeten inleveren op de kortingen en bonussen. Tot grote woede van de apothekers wil de minister nu ook ineens de xeceptvergoeding veriagen. Reden: er zijn te veel geneesmiddelen voorgeschreven waar door de overheid te veel kwijt is aan de vergoedin gen. De apothekers zien dus beide inkomensbroiuien aangepakt en weten niet waar ze aan toe rijn. Om het onheil te keren hebben zij vorige week een kort ge ding aangespannen, om Borst te dwingen inricht te geven in praktijkkosten van een apotheek, want daarvoor zijn de reeeptvergoedingen oorspronkelijk bedoeld, - Maar de apothekers kunnen boos zijn wat ze willen, ze hebben simpelweg de pech dat het tweede paarse kabinet het liefst per direct de stijgende kosten van geneesmiddelen wil aanpakken. Het is op korte termyn eenvoudiger om besparingen te halen by apothekers dan pp andere manieren té bezuinigen. De echte grote oorzaken van de stijgen de uitgaven van geneesmiddelen zyn het vele voor schrijven door artsen en de hoge prijzen van vooral nieuwe pillen, poeders en zalfjes. Deze oorzaken aan pakken duurt jaren. Het gebruik van geneesmiddelen gaat niet van van daag op morgen omlaag. Daarvoor moeten artsen an ders gaan voorschrijven en moeten patiënten inzien dat dure pillen niet altijd nodig zijn. De geneesraid- delenprijzen verlagen is nog veel lastiger, de farma ceutische industrie bestaat uit grote internationale bedrijven die zich niet zomaar de wet laten voor schrijven. - De politiek heeft geen boodschap aan de langejfef» mijn. De tijd dringt. Borst wil koste wat kost-hear— doel bereiken, anders is ze gedwongen elders gezondheidszorg te bezuinigen en dat levert nogiveefc? vervelender problemen op. In tegenstelling tot ièVö-'n rige kabinetsperiode peinst minister Zalm van.FK'. nanciën er niet over om haar te hulp te schieten by tekorten. Onder druk van de Tweede Kamer haast Borst zich dus de apothekers klein te krijgen. Maar meer dan een politiek korte-termijn succesje zal de harde aan pak niet opleveren. Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad is een onafhankelijke regionale krant, zonder blndtngmet enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belangengroepering. Oe krant stelt zich ten doel door middel van berichtgeving in woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke informatie te verschaffen. Hoofdredactie;;. Prins en LP. Pronk. Chef Central Desk: F.J. Eckhardt. Rubriekschefs; Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.H. Bun te. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regio Zu'rd: C.H. Soeters. Nieuwsdienst/Binnen/bultenIand:B.V. Verkade. Cultuur Leven: M J.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer. Th. C. Kiffers. persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Graphic News. Correspondenten In het buitenland via Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest:drs.J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W.v. Nuijsenburg; Brussel: drs. M.H. Peeperkom, PJJUM. Koopman ;Genève:B. Kroon; Istanbul: dra. J.E.J.M. Uitz; Jakarta: T. Haerkens; Kaapstad: P. ter Horst; Londen: H. Harkema; Madrid: H.v.d. Boom; Moskou: H.B. Hoogendijk; Nairobi: FJ.M. v. d. Houdt; Paramaribo: A. Snijders; Parijs: C, van Zweeden; Peking: dr. J. van der Made; Rome: J A Geteijnse; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Aviv: A.P. Bloemend aal; Washington: drs. J.B.A. Wanders. Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteuren, gastschrijvers en lezers. Het commentaar op pagina 3 vertolkt de mening van de krant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1