317 'Aanbod was te mooi om af te slaan' 1 Schiedammer is op weg naar de Paralympics m SpaarSelect bereidt volledige overname sprintploeg Peter Mueller voor Thomas pakt draad weer op Postma vindt KNSB te star 'WK afstandeii reclame voor liet schaatsen' Zwerver zet definitief punt achter carrière Roux bezorgt Frankrijk eerste zege in Parijs-Nice TFC Maassluis opent seizoen Oefenen voor de marathon Darters spelen om Oldhamcup Juijen Engelsman verwacht zeker een paar medailles te halen HSC zoekt een partner voor de zaterdagafdeling HZPS niet uit de zorgen Rotterdams Dagblad k&z> Donderdag 11 maart 1999 HeerenveenAnnamarie Tho mas hervat vandaag de trai ning. De Friezin meldde zich zondag wegens griep af'voorde wereldbekerwedstrijden in In- zelL Gisteren lag ze nog in een Fries hotelbed; de voorberei ding op het WK afstanden, dat morgen van start gaat, is der- halve verre van ideaal. Thomas staat voor het driedaagse toer nooi in Heerenveen op twee af- 1 standen ingeschreven, de 1000 en 1500 ra. Op beide afstanden behaalde ze bij de eerste WK, in 1996 in Hamar, goud. HeerenveenIds Postma, de eni ge topper die de KNSB trouw blijft, zegt dat de schaatsbond eer der besluiten had moeten nemen om een leegloop te voorkomen. „De huidige constructie met de bond, de kernploegen en de com merciële ploegen Idopt niet. Daar door hebben we veel problemen gehad." Postma vindt dat de KNSB te star opereert, te weinig naar de wen sen van de schaatsers luistert. „Soms bekruipt je het gevoel dat je voor bepaalde zaken te hard moet knokken. Want het gaat niet alleen om geld. Het gaat in de eer ste plaats om je team, je coach, de faciliteiten en je trainingspro gramma." De uitbreiding van SpaarSelect juicht Postma toe. Volgens de schaatser uit Dearsum is ieder verandering een vooruitgang voor het schaatsen. „Ik zeg eerlijk dat ik blij ben dat ik nu schaats en niet vijf jaar geleden. Er valt voor iedereen veel te verdienen. De overstap van de sprinters naar SpaarSelect zou wel eens een stap in de richting van het einde van het instituut kernploeg kunnen zijn. Aegon zal daar niet blij mee zijn. Het enige wat zij nog kunnen doen is zelf een commerciële ploeg beginnen." Postma blijft Aegon, de bond en vooral zijn coach Henk Gemser ten minste nog een jaar trouw. „Ik heb nog een contract voor een jaar. In principe blijf ik bij Henk in de kernploeg. Je moet er voor oppassen dat straks niet alles om het geld draait Ik zit goed bij de bond. Ikwil volgendjaareen goed seizoen schaatsen, anders wordt het voor mij niet veel meer aan." Postma miste het afgelopen jaar het EK allround, het WK allround en het WK sprint. De 1500 m op het WK afstanden van zaterdag is zijn enige kans op een internatio nale titel Een gouden medaille zal zyn jaar niet in een klap goed kunnen maken. „Ik streef naar een plek op het podium. Als dat lu$£? dan heb ik mijn seizoen in ie- .défcgeval goed afgesloten." Door Gijs van Oosten Heerenveen SpaarSelect heeft in de schaatssport zijn slag geslagen, maar kan de indruk niet wegnemen dat de revolutionaire actie haast werk is geweest. De informa tiemap, die gisterr ddag tij dens de persconferentie werd uitgedeeld, voorziet in bondige biografiën van Peter Mueller, Jan Bos, Erben Wennemars en ook Torrny de Jong. De melding van de komst van de Europese kam pioene allround was voorba rig, erkende teammanager Orlando van den Bosch. Het slippertje van de PR-functio- naris van SpaarSelect onthulde het laatste deel van het best be waarde geheim van het schaats seizoen '98-'99. SpaarSelect be reidt een volledige overname van de succesvolle sprintploeg van de KNSB voor. De bedrijfsleiding trad halverwege de onderhande lingen naar buiten om vlak voor het WK afstanden royaal de aan dacht te trekken. Die opzet slaag de volledig; de cameraploegen struikelden gisteren over eikaars snoeren in de ontvangstruimte van schaatstempel Thialf. Slordig Het is op z'n minst een beetje slor dig te noemen dat SpaarSelect de vraag welke rol Ingnd Haringa in de nieuwe constructie gaat bekle den, onbeantwoord liet. De 34-ja- rige coach uit Noord-Holland heeft een tweejarig contract, maar het wordt niet uitgesloten dat zij na één seizoen alweer het veld moet ruimen. Van den Bosch: „In dit stadium hebben we nog niet helder voor ogen hoe de coaching wordt ingevuld. We gaan op korte De 'oudgedienden' én de nieuwe gezichten zien het wel zitten bij SpaarSelect, zo moge duidelijk zijn uit deze opname. Vlnr Gianni Romme, Erben Wennemars, coach Peter Mueller, Jan Bos en Bob de Jong. En de groep is nog lang niet compleet Foto lbo vogeizang/GPD termijn met Peter en Ingrid pra ten." Minder onduidelijkheid bestaat er over Gianni Romme en Bob de Jong. De twee stayers mogen blij ven en krijgen in de volgende winter gezelschap van de comple te sprintploeg, Jakko Jan Leeuw- angh vertelde gisteren dat hij tij dens de presentatie niet achter de tafel zat omdat zijn contract nog niet was opgesteld. De onderhan delingen met hem en de overige sprinters worden pas na het week einde, als het WK afstanden voor bij is, gevoerd, „Je kan niet alle contracten in twee dagen teke nen," zei Mueller. Mueller is de katalysator van de aardverschuiving in de schaats sport. De 44-jange Amerikaanse schaatscoach, olympisch kampi oen in 1976, haalde m de voorbije driejaren in Nederland de sprin ters uit de schaduw van de all- rounders. Sinds hij vorig jaar Jan Bos wereldkampioen sprint en Marianne Timmer tweevoudig olympisch kampioene maakte, komen de schaatsers en sponsors |Jnzefl^^De^>ereldkampipOT- f-schaj^h'-af^tanden, die; vanaf smbrgen iri Heerenyeen drie da- beloven, w°r* er maar.eens in de vierjaar, Dë, WK afstanden zijn op ons Jüjs$je' een hele goede tweede, 65e zijn er voortaan ieder niet-olympisch den ;het jbelangrutote toernooi;'; jaar," aldus Gerd Zimmermarm, lit op Nederlands ijs is,ge- n de vice-voorzitter van de interna- l dat ooit houden. 35eri titels zijn er iri het r uitverkochte Hiialf-stadion te i vergeven. Een-getrouwe kopie' &van de Olympische Winterspe llen, al gaat elke vergelijking met 1 dat raega-evenement mank.- „Olympische Spelen staan het. hoogst genoteerd in elke sport, dus ook in de onze, maar die zijn tiónale schaatsunie; ISU. De ISU is blij met en trots op de WK afstanden, die aan hun vier de editie toekomen, Zimmer- mann begroette het afgelopen weekeinde bij de wereldbekerö- nale in Inzeil de gehele schaats- familie. De specialisten op de (midden)lange afstanden reden in zjjn woonplaats om punten en kwalificaties, de sprinters train den' er voornamelijk. „Ik heb het volste vertrouwen in een prach tig toernooi in Heerenveen," zei Zünmermann. „Het belangrijk ste toernooi van het seizoen." Bij de mannen werden vorig jaar in Calgaiy aha vijf-wereldrecords verbeterd, bij de vrouwen werd alleen op de 500 m niet sneller dan ooit geschaatst. „Een recla me voor het schaatsen," aldus Zimmermann, zelf oud-kampi oen. als vliegen op stroop op hem af. Mueller genoot gisteren, zonder zonnebril, zichtbaar van alle aan dacht „SpaarSelect kwam met een mooi aanbod, dat we eenvoudig niet kenden afslaan," lichtte Mueller de overstap toe. „We hebben de garantie dat we drie jaar, tot de Winterspelen van 2002 in Salt La ke City, bij elkaar kunnen blijven. Het budget {bijna 20 miljoen gul den over driejaar, red.) biedt ons de mogelijkheid om te doen wat we willen doen. Er zal in mijn con cept niets veranderen, we breiden alleen de mogelijkheden uit, zo dat we straks veel medailles voor Nederland kunnen winnen. De KNSB wist van mijn wensen af, maar werd pas vorige week con creet toen ze met een tegenbod kwam. Dat was, voor mij althans, te Iaat." Bos en Wennemars, die 2ondag tot een overeenkomst met Spaar Select kwamen, zeiden dat geld niet het enige motief was om de KNSB de rug toe te keren. Een paar weken geleden sprak het duo al de wens uit om meer trainings kampen op hoogte te doen. zodat er vaker op snel ijs kan worden getraind. Bos: „We hoeven bij SpaarSelect niet meer bang te zijn dat we het budget zuilen over schrijden. Als je het hele jaar in Calgary wil zitten, dan moet dat kunnen." Mueller, Bos noch Wennemars wilde onaardige dingen zeggen over de KNSB. Jan Willem van Dijk, directeur van SpaarSelect, daarentegen wel. Hij maakte van de gelegenheid gebruik zijn er gernis te laten blijken over de bond m het algemeen en sponsor Aegon in het bijzonder. Van Dijk merkte op dat het team van Spaar Select het hele seizoen is be handeld alsof het 'een enge ziek te' betrof. Van Dijk beleefde zijn 'finest hour', „Ik heb me mateloos geërgerd aan diverse uitspraken. Ingnd Haringa zou er als coach niets van kunnen, Orlando van den Bosch zou een makelaar zijn die alleen geld rook en Gianni Romme zou in een narrenpak schaatsen." Vastberaden Van Dijk zal er in de schaatsloze maanden alles aan doen dat zijn schaatsers in het pak van Spaar Select - en niet dat van bonds- sponsor Aegon - aan de interna tionale wedstrijden deelnemen. Hoewel dit volgens de reglemen ten van de ISU niet is toegestaan, is Van Dijk vastberaden. „Ik kan iedereen verzekeren dat SpaarSe lect met Sanex de strijd met de Brussel Ron Zwerver (32) heeft besloten zijn actie ve volleybalcarrière na dit seizoen definitief te beëin digen. Dat heeft hij Edwin Blauwblomme, voorzitter van zijn Belgische club Knack Roeselare, gisteren na een week bedenktijd laten weten. Zwerver denkt niet de motivatie op te kunnen bren gen voor nog een seizoen. Na de verloren finale in het toernooi om de CEV-beker, afgelopen weekeinde, is hem er wel veel aan gelegen zijn werkgever aan de Belgische titel te helpen. „Dat zou een mooi afscheid zijn." Echt verrassend is het besluit van de Nederlandse re- cordintemational (463 caps) niet Na zes Italiaanse tropenjaren tekende Zwerver vorige zomer voor één jaar bij Roeselare, waar de Nederlanders Albert Cris- tina en Martin van der Horst al onder contract ston den. „Ik wist precies wat me te wachten stond. Een nieuwe omgeving, een nieuwe ploeg, dat is voor één seizoen te doen. Niet voor een tweedejaar." Zwerver kwam in Italië zes jaar lang voor Sisley Tre- vlso uit, met welke topclub hij onder meer landskam pioen werd en de nationale beker en de Europa Cup veroverde. In november '96, by een toernooi in Ja pan, verklaarde hy zijn periode bij Oranje al voor ge sloten. Zwerver besloot vorig jaar 'in de buurt' af te bouwen en gaf de voorkeur aan Roeselare boven Maaseik en Nederlandse gegadigden uit de SNS Lea gue. Zwerver heeft plannen genoeg, zonder die al te wil len of kunnen onthullen. Hij gaat in elk geval meer tijd aan zijn gezin besteden en denkt erover voor zichzelf te beginnen en 'te zien waar zijn andere inte resses en talenten hem brengen'. „Ik kan nu wei van alles gaan roepen, maar er is nog niets concreet. Wel heb ik een afspraak met de stichting Top Volleybal Nederland; dat ik hen eens zal bellen als het zover is, als ik ben gestopt. Dat doe ik zeker. Werken met de jeugd lijkt me nog altijd het leukst." Na Roeselare is volleybal aan de top passé. Wel zal Zwerver komende zomer nog op het strand te bewon deren zijn als speler. „Geen toernooien. Demonstra ties." En komend najaar in de zaal recreatief een bal letje slaan? „Nee, zeg. Ik ga liever tennissen of gol fen," Het definitieve einde van een glorieus tijdperk is nabij. Vichy/Sorrente—Laurent Roux tekende gisteren voor 1 de eerste Franse ritzege in Parijs-Nice. De voormalig TVM-renner maakte deel uit van een kopgroep van zeven renners. Enkele kilometers voor de finish j plaatste hij de beslissende demarrageDe leiderstrui bleef in het bezit van de Australiër O'Grady. Roux koos afgelopen winter na een verblijf van enke- t le jaren bij de Nederlandse TVM-ploeg voor een te- rugkeer naar rijn vaderland. Bij het leeggelopen Ca- sino wil de 26-jarige Fransman definitief doorbreken 1 nadat hij in 1998 al eens een dag de leiderstrui droeg in de Ronde van Italië. In de vierde etappe van Pa rijs-Nice, een rit van Nevers naar Vichy over 201,5 ton, nam Roux op vijftig kilometer voor de finish het initiatief. In zijn kielzog reden zes renners mee, on der wie Maarten den Bakker en de Belg Planckaert, een snelle man als het op sprinten aankomt Roux doorzag hetgevaaren ontsnapte dne kilometer j voor de finish. Hij hield op de streep acht seconden over op Planckaert en de Fransman Stéphane Heu- lot. Het peloton volgde binnen enkele tellen: de j Fransman Barthe won de sprint. De Let Romans Vainsteins won de eerste etappe in l de Tirreno-Adriatico, een rit over 131 km met start err finish in Sorrente. Hij liet in de spurt acht mede vluchters, onder wie de favorieten voor de eindzege Bartoli en Jalabert, achter zich. De Italiaan Petito - werd tweede, zijn landgenoot Rebellin derde. De groep ontstond op 90 km van de finish en hield uit- eindelijk 21 sec over op het peloton. Peter van Pete- gem won daarvan de sprint. Sprinter Erik Zabel ver- loor bijna dertien minuten op Vainsteins. Maassluis Toerfietsclub Maas sluis opent het fietsseizoen zon dag met een tocht over zestig kilo meter. Deelnemers dienen in het bezit te zjjn van een racefiets. De tocht begint om elf uur 's och tends vanaf 't Wapen van Mae- slant in Maasland. De gemiddelde snelheid varieert tussen de 25 en dertig kilometer per uur. Op 21 maart rijdt de toerfietsdub een tocht over nonderd kilometer. Een weck leter staat de smokke laars tocht vanuit Ulvenhout op het programma. Maassluis Atletiekvereniging Waterweg houdt zondag een loop voor atleten die in traing zijn voor de marathon van Rotterdam. De lopers kunnen kiezen uit afstan den van negen, zestien, drieën twintig en dertig kilometer. Vanaf half tien 's ochtends kunnen de lo pers zich inschrijven bij het club gebouw aan de Merellaan in Maassluis. Om elf uur klinkt het startschot en beginnen de deelne mers aan het parcours dat is uit gezet over fietspaden langs de Nieuwe Waterweg. Schiedam Beginnend'; en geoe fende darters kunnen meedoen aan de Sehiedamse Darts Compe titie die op 10 april begint. De be ginnende teams spelen om de John Oldhamcup, genoemd naar de Schiedammer die in 1997 om het leven kwam. Inschrijfformu lieren zijn verkrijgbaar in wijk centrum Nieuwland aan het WI- bautplein in Schiedam. Door Bas van den Berg Schiedam Jurjen Engelsman, waterpoloér van het Vlaardingse WSV, probeert zich te kwalifice ren voor de Paralymics van 2000 in Sydney. De 24-jarige Schie dammer is in het bezit van de A- status van de NOC/NSF, maar moet op zijn zwemafstanden wel vormbehoud zien te tonen. Zijn lichte handicap, Engelsman heeft geen rechter onderbeen, weer houdt hem er niet van op topni veau te sporten. Engelsman tennist, waterpoloot, tramt wekelijks tien uur bij het Vlaardingse VZC in zwembad De Kulk en ook nog by het Sehie damse SZC in zwembad Groenoord. Ook een wekelijks uurtje krachttraining slaat hij niet over. De gedreven sportman beseft dat de weg naar Australië nog lang is. Niettemin kan hij zich op de borst slaan tot de bevoor rechte groep van ongeveer drie honderd A-sporters in Nederland te behoren die zich dagelijks voor bereidt op de Olympische Spelen of de Paralympics. Afstudeerproject De vijfdejaars student aan de HES in Rotterdam volgt de voor bereiding op de Spelen met meer dan gemiddelde belangstelling. Hij is bezig met een afstudeerpro ject waarin hij met anderen on derzoekt op v/elke manier de top sporters in Nederland zich voor bereiden. Het onderzoek wordt in opdracht van de NOC/NSF uitge voerd door het bedrijf Diopter waaraan Jurjen Engelsman tijde lijk is verbonden. „We brengen in kaart hoe voor al le topsporters het sportklimaat in Nederland is. De resultaten van het onderzoek zullen aan de NOC/ NSF worden aangeboden. We ho pen dat hierdoor topsporters nog beter begeleid kunnen worden. Het is de eerste keer dat door zo'n onderzoek documentatie over de topsporters beschikbaar komt." De topsporter heeft altijd een voorliefde gehad voor zwemmen en waterpolo. Een echte allroun- der die nog steeds graag alle sla gen zwemt. Als hij moet kiezen noemt hij de wisselslag. Hij deed tot voor kort aan waterpolo bij SZC en in zjjn jeugdjaren bij Rot terdam. Daar speelde hij onder anderen met Arno Havenga, de huidige international van ZPB, en Jason Gast van deze dub. „Sinds kort speel ik by WSV waar ik probeer een basisplaats af te dwingen. Ik ben reehtshandig, aanvallend ingesteld en doe altijd wel één of twee periodes mee. Ik ben echt een beetje sportgek. Vier jaar geleden werd ik opgenomen in de nationale zwemselectie. Ik trainde in die periode al bij Chris Aartsen, die toen nog verbonden DAyio aoo Naast al lezwemtrainingen doet Ju rjen Engelsman ookelke week aankraclrtsport.NaasthemstaatzijntrainsterEmmyGerritsma. Foto Peter Molkenboer was aan VZC." De zwemmer debuteerde op de Europese kampioenschappen in 1995 en nam een jaar later deel aan de Paralympics in Atlanta. „Daar werd ik Olympisch kampi oen met een wereldrecord op de 100 meter schoolslag in 1.14.63 mi nuten. Ter vergelijking: de beste Nederlandse zwemmer Ron Dek ker komt op die afstand rond de minuut. Ik behaalde in Atlanta verder nog een zilveren en twee bronzen medailles. Voor mijn prestaties werd ik door de ge meente Schiedam gehuldigd. Mijn voorkeur gaat uit naar de korte afstanden. Ik ben geen ech te sprinter in het water en ik heb er cok geen aanleg voor. Boven dien ben ik technisch niet goed genoeg een vierhonderd meter wedstrijd te zwemmen." Salaris Door de tussentijdse overschrij ving naar VZC mag Jurjen En gelsman nog niet aan officiële wedstrijden deelnemen. „Dat vind ik niet zo erg," zegt hy„Het gaat mij in eerste instantie om het trainen, zo veel als ik tijd heb. Als het afstudeerproject voorbij is, wil ik tot aan Sydney blijven stude ren. Of ergens als parttimer gaan werken. De eerste aanloop naar de Paralympics is het Europees kampioenschap in Braunschweig in Duitsland. Daarna gaat het se rieuze werk voor Sydney begin nen. Voor mij houdt dat in min stens vijftien uur per week trai nen." „Nederland heeft bij de Paralym pics een naam hoog te houd en. We zijn hofleverancier bij het zwem men en daarom schat ik dat de ploeg voor Sydney uit ongeveer elf zwemmers en zwemsters zal bestaan. Ek hoop in eerste instan tie vormbehoud te tonen op de honderd meter school-, honderd meter vnje- en tweehonderd me ter vlinderslag en verwacht zeker enkele medailles te behalen." „Ik ben blij dat ik me niet langer zorgen hoef te maken over de in komsten," besluit de topzwem mer. Als A-status topsporter kan ik en met mij de andere driehon derd kandidaten voor de Olympi sche Spelen en de Paralympics re kenen op een maandelijke bijdra ge van ruim duizend gulden Ook bestaat de mogelijkheid bij te ver dienen tot achttienhonderd gul den. Het komt er op neer dat ik me door de regeling tussen het Ministerie van VWS en de NOC NSF met langer zorgen hoef te maken over de maandelijke in komsten. Daardoor heb ik moge lijkheden me nog beter voor te be reiden." Viaardingen De Vlaardingse voetbalvereniging HSC wil graag fuseren. „De tijd voor gelul in de ruim te is voorbij. Er moet nu daadwerkelijk iets gaan ge- beuren," laat voorzitter Paul Nachtegaal weinig aan - onduidelijkheid over. HSC heeft brieven de deur uit- gedaan naar diverse Vlaardingse cubs waarin ge- j vraagd wordt of er interesse is voor een fusie. De zon- dagafdeling van HSC heeft in VFC en RKWIK twee j clubs gevonden die daar niet onwelwillend tegenover staan. Die twee willen echter niet de zaterdagtak er bij hebben. Op sportpark *t Nieuwe Lant moet een sterke club komen waarvan de senioren op zondag en de jeugd op zaterdag speelt. HSC probeert nu nog onderdak te vinden voor de za terdagafdeling. Met TSB zijn informeel gesprekken gevoerd. „Over en weer is de welwillendheid groot, maar TSB is gebonden aan de intentieverklaring voor verhuizing naar het multifunctionel sportcom- plexin de Broekpolder," aldus Nachtegaal. HSC heeft de leden tijdens een informatieavond on langs op de hoogte gesteld van de toekomstplannen. De zaterdagtak bestaat uit drie senïorenteams. Het derde heeft al informeel geïnformeerd bij CION of daar plaats is voor het team. „Wij hebben ruimte voor nog wel twee elftallen," zegt CION-preses Jacques Spanjersberg. „Als de zaterdagtak van HSC dood bloedt, willen wij best spelers overnemen, maar een fusie is niet aan de orde." Het opheffen van HSC-za- terdag is de makkelijkste oplossing, maa? daar wil HSC nog niet aan Nachtegaal: „Er is zoiets als club liefde en die is sterk bij de zaterdag-mensen. Iets van HSC moet voortleven bij een andere club." RKWIK, HSC en VFC willen op korte termyn met de gemeente Viaardingen om de tafel om te vragen in hoeverre de gemeente een eventuele fusie financieel wil ondersteunen. Een gezamenlijke brief met dat verzoek gaat binnenkort de deur uit De mogelijke fusieclub denkt in 't Nieuwe Lant vijf velden nodig te hebben en een gemeenschappelijk, centraal gelegen clubhuis. RKWIK en HSC beschikken samen over vier velden. Er moet dus in ieder geval een veld bij en wellicht moeten wat velden verplaatst of gedramd worden. RKWIK stelt dat de gemeente ook voor par keervoorzieningen moet zorgen. Schiedam De schakers van Het Zwarte Paard Schiedam (HZPS) hebben gelijk gespeeld tegen kop loper Moerkapeile, maar verkeren nog steeds in de- gradaüegevaar. Ton der Kinderen en Theo van Zes sen wonnen. Vier keer eindigde een partij in remise.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7