9 0 Boetekleed Kool BfiSfött Rotterdams Dagblad iljoenenschade. aan ViaardmgSèfkèt Organisatie Geuzenpenning is op alles voorbereid W.-r.'S Eis driejaar voor seks met nichtjes «Gnrtisaapjes JX* kijken Wethouder geeft toe: gebrekkige informatie over sportcomplex Broekpolder 'Medewerkster Thuiszorg' blijkt een oplichtster Dode vrouw aangetroffen op Noordzee Lichtgewond bij aanrijding Automobilisten op de bon bij radarcontrole Intermezzo doet blijspel Taxateurs op pad langs woningen en bedrijfspanden WAT 15 HIEROP UW ANTWOORD? Jlzoo n 0Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement De eerste twee weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand Exclusieve Gouden Feyenoord Hangers bij Sativar Juweliers 195.- «0 Waterweg Vrijdag 12 maart 1999 Door Bas van den Berg VlaardingeiT- Voor de sportraad heeft wethouder Aart Kool het boetekleed aangetrokken voor de gebrekkige informatie overhel toekomstige multifunctionele sportcomplex in de Broekpol der. Omdat volgende week de laatste hand wordt gelegd aan het opstellen van een onderne mingsplan, verwachten de leden van de VRSR dat zij het vele miljoenen kostende sportprojeet ook eens tegen het licht mogen houden. De sportraad vroeg zich gister avond verder af wat de randvoor waarden voor de sportclubs zijn die naar de Broekpolder verhui zen. Ook vragen de betrokken clubs duidelijkheid of zij in de VlaardingenDe Thuiszorg Nieu we Waterweg Noord heeft haar klanten in Gaardingen gewaar schuwd voor een oplichtster. Een onbekende vrouw gaat bij oudere mensen in de Westwijk langs en geeft zich uit voor medewerkster van Thuiszorg. Zo probeert ze pin- en bankpassen afhandig te ma ken. Bij de Vlaardingse politie liggen inmiddels twee aangiftes van ou dere mensen bij wie de oplichtster aan de deur is geweest. Bij een van de slachtoffers is daadwerke lijk gelukt een pas afhandig te maken, bij een ander bleef het bij een mislukte poging. De politie heeft de twee zaken in onderzoek. Thuiszorg heeft inmiddels al te gen de Uen meldingen binnenge kregen van klanten over de vrouw. Die zou zich niet alleen Uitgeven als medewerkster van Thuiszorg, maar ook als coliectan- te van een bekende organisation als medewerkster van de PTT. Thuiszorg Nieuwe "Waterweg Noord heeft daarom haar klanten geadviseerd mensen die aanbel len om een legitimatiebewijs te vragen. Hoek van Holland Een reddings boot van de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KNRM) heeft gisteren op de Noordzee het lichaam van een vrouw geborgen. De identiteit van het Slachtoffer is nog onbekend. Het ontzielde lichaam werd 23 mijl uit de kust van Hoek van Hol land gevonden door opvarenden van een vissersboot. De rivierpoli tie stelt een nader onderzoek in, Schiedam Een Schiedams echt paar is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de Laan van Bol'es. Het echtpaar kreeg rond kwart over acht in hun auto geen voorrang van een 34-ja- rige automobilist -eveneens uit Schiedam - die de Laan van Bo l'es wilde oprijden. Die ramde de wagen van het echtpaar vervol gens in de flank, waardoor de 64- jarige man de macht over het stuur verloor cn tegen een boom reed. De man liep daarbij enkele snijwonden op, terwijl zijn vrouw haar middenbandsbeentje brak. De auto van het stel raakte zwaar beschadigd. Vlaardingen Bij een snelheids controle, gisteravond tussen zes en acht uur op de Vlaardingse Ma- rathonweg, zijn 278 automobilis ten geflitst die de maximumsnel heid van 50 kilometer per uur hadden overschreden. Met de ra dar werd het verkeer ter hoogte van de oversteekplaats bij de Zuidbuurtseweg uit beide richtin gen gecontroleerd. In totaal werd van 1358 automobilisten de snel heid gemeten. De snelste rijder raasde met maarliefst 105 kilome ter per uur voorbij. Broekpolder wel overlevingskan sen hebben. „We hebben het voor beeld aan de zwemverenigingen die gebruik maken van De Kulk," hield Huug Paalvast de leden voor. „Door de hogere tarieven kunnen zy het financieel vrijwel niet meer bolwerken." De wethouder beaamde dat de sportclubs in de Broekpolder de financiële mogelijkheden moeten blijven behouden zich verder te ontplooien. „Bij de opdracht die w^aan de projectontwikkelaar voor de ontwikkeling van de Broekpolder gaan verstrekken, zal dat van essentieel belang zijn. We zijn in een fase gekomen dat we inhoudelijk over het multi- tunctionele sportcomplex gaan onderhandelen. Er moet dus snel duidelijkheid komen welke sport clubs naar de Broekpolder gaan en wat de financiële consequen ties zijn." Volgens voorzitter Peter van Wil- sem van de VRSR is het verder belangrijk te weten of het sport complex wel te exploiteren is. „Ie dereen heeft daar ideeën over, maar er is tot nu toe nooit over geld gesproken. We staan als sportraad zeker niet afwijzend te genover een multifunctioneel sportcomplex, maar willen wel in alle verdere plannen gekend wor den. Omdat de sportclubs al een jaar niks meer hebben gehoord, zijn ze eigen plannen gaan ont wikkelen. Het is niet goed te pra ten dat de sportraad de plannen eerst in de krant moest lezen. Nu het college, gemeenteraad en de Shell op het punt staan een be sluit te nemen, is het belangrijk dat wy ook een advies geven." Overigens hebben de tennisver enigingen Maas Vlaardingen. Soenda en Tie Break van de ge meente te horen gekregen dat ook voor de Broekpolder een optie is. De gedachte gaat 'rit naar een groot tenniscomplex waar ook de tennisafdeling van de ROVS ge bruik zal kunnen maken. De drie verenigingen moeten per 1 april 200Q van het tenniscomplex Soen da af. Eigenaar Stork heeft beslo ten de exploitatie van het tennis complex te beeindigen. De bedoe ling is dat de grond aan een pro jectontwikkelaar wordt verkocht. «rrr*-* Een Russisch zeeschip heeft de afgelopen nacht een steiger aan de Koningin Wilhelminahaven In Vlaardingen geramd. De kade werd over een lengte van circa zeventig meter zwaar be schadigd, De omvang van de schade werd vanmorgen, toen het eenmaal licht was geworden, pas goed duidelijk. De steiger, die toebehoort aan het overslagbedrijf Van Ommeren, bleek totaal vernield. Volgens een woordvoerder van het bedrijf loopt de schade in de miljoenen guldens, Hij verwacht dat het zeker een jaar zal duren voordat de steiger is vervangen. Overigens heeft het bedrijf nog twee aanleg plaatsen, waar schepen kunnen laden en lossen. Over de toedracht van het ongeluk wordt nog in het duister ge tast. Het schip, de ivan Papanin, raakte door nog onbekende oorzaak uit koers en ramde vervolgens de steiger, die volledig werd weggeslagen. Het betonnen dek is verdwenen, al het lel- dingwerkls vernield en de zogeheten slangentoren belandde in het water. Stukken van de steiger belandden op een bij Van Ommeren af gemeerd Duits binnenschip, dat daardoor eveneens aanzienlij ke schade opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Evenmin kwamen er voor het milieu schadelijke stoffen vrij. Het Russische schip, waar op het moment van de botsing een loods aan boord was, kon op eigen kracht doorvaren naar de Waalhaven in Rotterdam. De Scheepvaartinspectie, het Havenbedrijf Rotterdam en de Rivierpolitie stellen een nader onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring In. Foto Roel Dijkstra Volop bedrij vigheidvan morgen bij de Grote Kerk, gereedheid wordt ge bracht voor de jaarlijkse uitreiking van de Geuzen penning, mor gen mid dag. Foto Roe) Dijkstra Door Jimmy Holterhuës Vlaardingen „Mensenrechten zyn voor iedereen, al ben je blank, al ben je bruin. Het maakt niet uit, ze zijn voor iedereen." Dit zijn enkele regels uit het ge dicht van Valida (12) uit klas 1F van de VOS. Morgen zal het Bos nische meisje haar gedicht voor dragen tijdens de ceremonie voor afgaand aan de jaarlijkse uitrei king van de Geuzenpenning, Ze nuwachtig is ze niet. .Alleen ben ik bang dat ik af en toe te hard of te zacht zal praten in de micro foon," zegt Valida. „En ik vind het moeilijk dat m'n klasgenoten er bij zijn." Onder toeziend oog van docenten Janneke Bruisma en Lex van Go- len, oefenden de leerlingen van de Vlaardingse Openbare Scho lengemeenschap gisteren op het plein voor de Grote Kerk, De deel name aan de plechtigheden is slechts een onderdeel van het pro ject waar de VOS na de kerstva kantie mee is begonnen. Bruins- ma: „Doel van het project was de leerlingen bewust te maken van de gevaren die dreigen in deze maatschappij. Daarom zijn er en kele oud-Geuzen op school ge weest om te vertellen over het ver zet en zijn alle brugklassers op ex cursie gegaan naar het Joods His torisch Museum en het Anne Frank-huis." Ook moesten de leerlingen een opdracht maken. Zij moesten hun gedachten op papier zetten over de situatie in landen waar men senrechten worden geschonden. Vijf leerlingen van verschillende nationaliteiten dragen morgen een stukje van hun verhaal of ge dicht voor. „In Mogadishu zijn veel kinderen die hun vader of moeder kwijt zijn," leest Zam Zam voor. Zeven tien leerlingen staan in een grote kring om het kleine meisje uit So malië heen. Op een grote getto blaster wordt "Warchild' van The Cranberries gcapvelu. Niets wordt aan het toeval overgelaten bij de ze generale repetitie. Zelfs de kranslegging voor het Geuzenmo- nument wordt geoefend, waarbij een gele hoepel als krans fun geert, Het stuk van de leerlingen van de VOS wordt geregisseerd door Rob de Vries van de afdeling Educatie ve Vorming van de Stadsgehoor-- zaal. Hij vindt het leuk om met kinderen te werken, De Vries: „Bovendien is het belangrijk voor de jeugd. Door naar het verleden te kijken, kunnen zij de toekomst beter begrijpen." Schoon De Vlaardingse'CDA- en SGR- fracties hebben onlangs het colle ge van b en w schriftelijk ge vraagd zich in te spannen voor een nettere entree van de Grote Kerk, Zij vonden de ingang van het gebouw, ook met het oog op de uitreiking van de Geuzenpen ning, 'rommelig' en 'beslist geen visitekaartje voor de bezoekers'. Paul van Meurs zit namens de ge meente Vlaardingen in de uitvoe ringscommissie van de Stichting Geuzenverzet. Hy vindt de kri tiek van beide fracties onzin. „Ik snap niet waar ze dat vandaan ha len, maar ze weten dat wij de en tree elk jaar schoonmaken. Ik had zelfs al opdracht gegeven om die hal schoon te maken, voordat zij met die kritiek kwamen," aldus - een verontwaardigde Van Meurs. Vanochtend werd het geluid in de Grote Kerk geïnstalleerd. Ook werden er, dit jaar voor het eerst, twee podia neergezet. Van Meurs: „Tot nu toe hadden we er altijd maar een, die voor de uitreiking zelf. Nu hebben we er ook een spe ciaal neergezet voor de pers. An dere jaren hadden we daar vaak problemen mee. Dan &tonuen fo tografen of cameramensen voor mensen hun neus te filmen en dat is natuurlijk vervelend." Goede sfeer De Stichting Geuzenverzet 1940- 1945 kent de Geuzenpenning jaar lijks toe aan een persoon of groep die impulsen geeft aan de strijd tegen de ontmenselijking van de wereld. Dit jaar gaat de penning naar de onafhankelijke Turkse mensenrechtenorganisatie IHD, De onderscheiding zal worden uitgereikt door minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwer king. Eerder ging de penning on der meer naar Amnesty Interna tional Nederland, de Anne Frank stichting. Artsen Zonder Grenzen en de Tsjechische president Vacl av Havel. De uitvoeringscommissie houdt rekening met eventuele acties. „We gaan er niet van uit, maar Koerden met een spandoek of zo, zou je kunnen verwachten," zegt Van Meurs. „Het onderwerp kan gevoelig liggen. Je hoeft er maar een gek bij te hebben... Daarom hebben we uitvoerige maatrege len genomen." Christel Willems. voorlichtster van de politie Vlaardingen, denkt dat de uitreiking van de Geuzen penning in een goede sfeer zal vempen. „Wij verwachten geen probic*nen. De agenten zullen zich voornamelijk met het ver- kcei gdcUi bezighouden. Zuigen dat de parkeerplaats en het bin nenplein leeg blijven. Het zal vooral een kwestie van toezicht houden zijn." Door Canis Zijlmans Schiedam/Rotterdam „Mijn zus wil een WAO-uitkering om voor haar kleinkind te kunnen zorgen. Daarom heeft die hele set-up plaatsgevonden," sprak de 57-jari- ge Scbiedamse verdachte John S. gistermiddag voor de rechtbank in Rotterdam, waar hy terecht stond voor ontucht met drie jonge nichtjes en voor vleselijke ge meenschap met een van hen. „De verklaringen van de meisjes en anderen zijn vrij consistent. Heeft de hele familie er dan aan meegedaan om een complot tegen u te smeden?" vroeg rechter mr. H. den Decider hem op verbaasde toon. „Ja, edelachtbare," luidde het antwoord. En kort daarna in zijn laatste woord voor het onder zoek naar de seksuele vergrijpen werd gesloten, schoot de verdach te nog een motit" voor de 'valse' aanklachten te bimen. „Mijn zus kocht het ouderlijk huis en dacht dat de inboedel er ook bij hoorde. Dat is later toch verdeeld. Daarom heeft ze zo wraak genomen op my." Omeier van justitie mr. M. A. Ou dendijk eiste gisteren drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaarde lijk, tegen de Schiedammer. Ze wees op de jarenlange gevolgen die dergelijk handelen doorgaans voor de slachtoffers heeft. Zij ma tigde haar strafeis, omdat de meeste feiten zich bijna tien jaar geleden zouden hebben afge speeld en de verdachte al op leef tijd is. De zaak kwam in december 1997 aan het rollen, nadat de toen nog in Rotterdam wonende verdachte in zijn woning bezoek kreeg van z'n zus en haar 12-jarige klein dochter Dja. John liet het kind op het balkon de pasgekochte kerst boom zien. Hy zou toen onver wacht haar jas hebben openge- ritst en haar bij de borst hebben gegrepen. Volgens John aaide hij haar over haar hoofd en was zijn hand misschien per ongeluk Schiedam Toneelvereniging In termezzo staat morgenavond in zalencentrum De Rank op de planken met het blijspel 'Blijf zit ten waar je zit'. Het stuk gaat over twee vrienden die in de problemen komen door een vrouwelijke logee. Het blij spel begint om haif acht. Aanslui tend wordt er een bal na gehou den. Kaartjes zyn nog aan de zaal ver krijgbaar. langs haar borsten geschoven. Maar het slachtoffer meldde het gebeuren bij haar moeder, die - omdat zij volgens eigen zeggen op jonge leeftijd ook door John was betast - direct aangifte bij de poli tie deed. Nadat het verhaal in de familie de ronde deed, meldden zich ook twee andere nichten van inmid dels 27 en 20 jaar bij de politie. De oudste zus Cisca gaf aan dat ome John zich tussen haar tiende en dertiende jaar regelmatig aan haar vergreep als hij thuis klusjes kwam opknappen. Zij moest orale seks plegen en toestaan, en oom John zou ook hebben geprobeerd haar te verkrachten. Haar zeven jaar jongere zus Rens- ke deed bij de politie aangifte van ontucht door de verdachte tot haar elfde jaar. Met haar zouden de vergrijpen in totaal acht keer hebben plaatsgevonden, waarbij de verdachte ook seksueel bij haar was binnengedrongen. Het zou behalve thuis zyn gebeurd tij dens een uitstapje naar het Golf- slagbad in Scheveningen en een vakantie in Roekanje, Nadat de meisjes aangifte van de ontucht en verkrachting hadden gedaan, zijn er vorig jaar rond de woning van verdachte stencils verspreid, die met naam en adres meldden, dat er een 'kinderver krachter' in de buurt woonde. De verhalen van de nichtjes ston den niet op zichzelf. Volgens een zus van de verdachte, pteegde de Schiedammer met haar al on tucht, toen het gezin in 1956 uit Indonesië naar Nederland reisde. Haar vader zou John hierom kort daarna uit huis gestuurd hebben. „Niks van waar. Op de boot waren jongens en meisjes gescheiden en ik ben door m'n moeder uit huis gestuurd, omdat ik niet naar de kweekschool wilde," verweerde John zich. Wel gaf de verdachte toe 'met wederzijds goedvinden' met z'n zus naar bed te zijn ge weest, nadat zij duizend gulden van hem had geleend, die ze niet terug kon betalen. Een dochter van John, die vijftien jaar geleden scheidde van z'n vrouw, meldde de politie dat zij had gezien hoe haar vader een keer de hand van een vriendinne tje in zyn kruis duwde. De verdachte wees de rechtbank erop, dat in het dossier een hoop verklaringen zijn opgenomen, die aantoonbaar onjuist zijn. „Dat ene nichtje," zei hij, „is nog nooit meegeweest naar het Golfslagbad en de ander nog nooit naar Ro ekanje. Bovendien is van zoge naamde meldingen bij een lerares van school en een vertrouwens arts ook niks terug te vinden." De rechter antwoordde: „We heb ben gezien dat er enkele verkla ringen zijn, die misschien niet he lemaal juist zijn, Maar dat wil niet zeggen, dat er van de verklarin gen niks waar is. Er ontstaat toch een beeld, dat er mogelijk anders uitziet dan u wil doen geloven." Raadsman van John S. mr L Schreinemacher constateerde dat slachtoffers weliswaar een hoop aanklachten tegen de verdachte formuleerden, maar dat geen van de aantijgingen werd gestaafd door getuigenissen van anderen. Hij achtte de feiten niet bewezen. Op 25 maart doet de rechtbank uitspraak. Schiedam De komende maanden gaan in Schiedam taxateurs op pad om de waarde van woningen en bedrijfsruim ten vast te stellen. Ze maken foto's en voeren daarbij ook metingen uit De gemeente Schiedam is evenals de andere Waterweg-gemeenten wette lijk verplicht elke vier jaar de waarde van alle onroerende za ken te peilen. Hier hangt de hoogte van de aanslag onroe rende zaakbelastingen (OZB) vanaf. Maassluis is al eerder begon nen aan hertaxatie van de circa 15.000 woningen en bedrijfs panden, Vlaardingen volgt over ongeveer een maand. Be woners worden daarover voor af geïnformeerd. Marktanalyse In 1999 en 2000 betaalt ieder een overigens nog de OZB op basis van de oude waarde van de woning of een bedrijfspand. Begin 2001 valt het aanslagbil jet gebaseerd op de nieuwe taxatiewaarde op de mat. Voor dat het zover is volgt er eerst - een marktanalyse. Bij de ge meente is bekend welke wo ningen of bedrijfspanden er de afgelopen periode zijn ver kocht. Verder wordt bij ver huurders van bedrijven infor matie ingewonnen over huur prijzen. Aan de hand van deze informa tie vindt een analyse plaats van de waarde van een woning op 1 januari 1999. Gekeken wordt naar verschillen per wijk en buurt en naar verschillen tussen woningen en bedrijfs panden onderling. Bewoners van wie de" gemeente "3e "wo ning wil taxeren, krijgen hier over eerst een brief. Rijksbelasting Na de marktanalyse worden al le onroerende zaken getaxeerd en begin 2001 krijgen inwo ners een waardebesehikking van de gemeente. De vastge stelde waarde is ook het uit gangspunt voor andere heffin gen als rijkbelastingen en wa terschapsheffing. De nieuwe taxatie geldt tot en met 2004. "Ja* zeggen tegen elkaar li ook "ja" zeggen tegen Bmnott. Wij hebben Immers een collectie trouw-, verlovings- en relatlenngen' waar u van staat te kijken. Alle grote merken (Anjer, Désirée, Maitinshof) zijn in voorraad, Maar Brunott doet meer. Het kiezen van de juiste ringen die bij u passen is niet eenvoudig. Een goed advies en keuze maken in alle rust is belangrijk. Kom dus gerust even langs. Wij nemen alle tijd voor u. Uw grote dag wordt een onvergetelijke dag! Dt juwtUtm hertcgtr mtt Oude Binnenweg, hoek Karei Doormanstraat van Marttnshof Rotterdam. Td OIO *116615 WJ oen kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automatische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor Diergaarde BUJdorp cadeau. Naam: Voort: „m/v Adres:., j Postcode: j Telefoon: I Bank/gironr.:. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Voort: .Nr: (l,v.m. controle bezorging) Handtekening:I Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1