7 Serviërs bereiden zich voor op oorlog Rel in Paramaribo najustitie-'feestje' Lords nemen 24 maart besluit over Pinochet' Mig-straaljagers dreigend boven Pristina Kosovo-overleg in Parijs zit muurvast 'Tudjman is stervende of mogelijk overleden' 'Wat ik mis? Die geur van gele perziken' Omstreden archief Stalin toch openbaar 'Schuldenlast Afrika verlichten' Ballonvaarders naar piramides Leger Ethiopië teruggeslagen Heli-ongeluk: 19 doden Huwelijk Paula Jones gestrand Treindrama bij Chicago Rondvaartboot ramt brugpijler Afrika snelt eigen regenwoud te hulp Verjaagde Koerden in diepe armoe Terreurbeweging" provoceert CIA Eenderde wereld 2025 zonder water Rotterdams Dagblad Woensdag 17 maart 1999 Washington De Amerikaanse president Clinton pleit voor ver dere verlichting van de schulden last van de armste landen van Afrika. Tijdens een ontmoeting met Afrikaanse regeringsfunctio narissen in Washington zei de president gisteren dat hij op de top van de C-8 in juni zal voorstet ien nog eens 70 miljard dollar 140 miljard gulden) kwijt te schelden. Om de verlichting van de schul den te financieren stelde Clinton voor een deel van de goudreserve van het Internationaal Monetair Fonds te verkopen, iets waar de VS lot nu toe nooit veel voor voel den. Mexico-Stad De ballonvaarders Bertrand Piccard en Brian Jones, die proberen als eersten non-stop rond de wereld te vliegen, zijn vannacht rond één uur boven Aca- puleo Mexico binnen gevlogen. Het duo hoopt de ballon Breitling- Orbiter 3 zaterdag in Noord-Afri- ka, wellicht bij de Egyptische pi ramides, aan de grond te zetten. Als zij dat halen zullen zij meer dan 42.000 kilometer hebben afge legd. De Amerikaanse brouwer Anheuser-Busch heeft een prijs uitgeloofd van I miljoen dollar voor degene die als eerste non stop in een ballon rond de wereld komt. Nairobi Het Ethiopische leger heeft zware verliezen geleden bij een offensief tegen Eritrese troe pen in de omgeving van Tsorona aan de grens tussen beide landen. Hoewel Addis Abeba de berichten tegenspreekt, bevestigen oogge tuigen de verliezen aan Ethiopi sche kant. De regering in Asmara zegt het Ethiopisch biiksemoffen- sief te hebben teruggeslagen en 25 tanks te hebben vernietigd in het gebied ten zuiden van de Eri trese hoofdstad. Moskou Een ongeluk met een helikopter met bouwvakkers aan boord in het Verre Oosten van Rusland heeft aan 19 mensen het leven gekost. De zeven andere in zittenden raakten gewond, som mige van hen levensgevaarlijk. Het ongeluk met de Mi-8 helikop ter gebeurde gisteren op 30 kilo meter van Sobolevo op het schier eiland Kamtsjatka. De oorzaak wordt onderzocht. Arlington Paula Jones en haar echtgenoot zijn uit elkaar. Het echtpaar zou het oneens zijn ge worden over de besteding van de grote'som geld die Paula Jones opstreek door de schikking met de Amerikaanse president Clin ton. Van een echtscheiding is nog geen sprake, zei het stel in een krante-interview. Jones heeft Clinton ervan beschuldigd haar in 1991 seksueel te hebben geïntimi deerd op een hotelkamer in Ar kansas. ChicagoBij een ernstig treinon geluk in de buurt van Chicago zijn zeker 14 mensen om het leven ge komen. Meer dan 200 mensen raakten gewond. Sommigen van hen zyn er ernstig aan toe. Het on geluk gebeurde toen de nacht trein van de Amerikaanse maat schappij Amtrak op een overweg in de buurt van de stad Kankakee op een vrachtwagen geladen met staal botste. Volgens Amtrak za ten er 214 mensen in de trein. Parijs Bij een ongeluk met een rondvaartboot op de Seine in Pa rijs zijn gisteren vijf passagiers, onder wie een kind, gewond ge raakt. De boot had rond de 100 passagiers aan boord. Hij ramde, waarschijnlijk als gevolg van een motorstoring, één van de pijlers van de Pont de Sully, waardoor het glazen dak van het vaartuig uit elkaar spatte. De rondvaartbo ten -bateaux mouches- varen dag en nacht heen en weer op de Seine en vormen een grote toeris tische trekpleister. Washington Het Joegoslavische leger heeft meer dan 30.000 Servische troepen in en nabij Kosovo gestationeerd en bereidt zich voor op een oorlog met de NAVO. Die waarschuwing is af komstig van het Amerikaanse ministerie van Defensie. „Hoewel de Serviërs mee blijven de Albanezen hun handtekening doen aan de vredesbesprekingen in Frankrijk, bereiden zij zich ze ker voor op oorlog," zei de woord voerder van het Pentagon, Ken Bacon. Volgens hem zijn er momenteel 14.000 tot 18,000 Joegoslavische eenheden in Kosovo gestatio neerd. Nog eens 16.000 tot 21.000 troepen hebben zich aan de rand van de opstandige Servische pro vincie verzameld. Uitlevering Het Joegoslavische leger gaat stug door met het opvoeren van zijn militaire aanwezigheid in de Servische provincie. Gisteren werden per trein nieuwe soldaten aangevoerd. Waarnemers in Kos- ovska Mitrovica zagen een trein met aan boord T-55 tanks, troepen en pantservoertuigen voorbijko men, op weg naar het zuidelijker gelegen Vucitm. In de Franse hoofdstad bleven de onderhandelingen gisteren op nieuw steken op de halsstarrige weigering van de Serviërs een buitenlandse vredesmacht toe te staan. Bovendien vaardigde Bel grado een internationaal arresta tiebevel uit tegen Hashim Tha^i, leider van de Albanese delegatie in Parijs. Joegoslavië stuurde het verzoek tot arrestatie en uitlevering van de U^K-leider aan Interpol in Frankrijk. Tha?i is één van de veertien leden van het Kosovo Be vrijdingsleger tegen wie Joegosla vië een opsporingsbevel uitvaar digde. Hij zou nog een gevange nisstraf van tien jaar moeten uit zitten, wegens „meerdere aanval len op de politie". Thai;!, die de Albanese delegatie eerst naar de vredesconferentie in het Franse Rambouillet leidde, liet gisteren opnieuw weten dat Yaoundé Vijf Afrikaanse landen hebben besloten zorgvuldiger om te gaan met het tropisch regen woud. Kameroen, Gabon, de Cen traal Afrikaanse Republiek, Con go-Brazzaville en Equatoriaal- Guinea hebben een woud in het groene hart van Afrika tot be schermd gebied verklaard. Het bos heeft een oppervlakte 20 groot als driekwart van Neder land. Het herbergt een rijke varia tie aan planten- en diersoorten, waaronder de bosolifant en de laaglandgorilla. De vijf betrokken landen ondertekenden op de in ternationale bossenconferentie de verklaring van Yaounde. Kameroen lanceert vandaag een nieuw fonds, waaruit manage ment en beheer van een aantal be schermde gebieden in Kameroen wordt betaald. Het Wereld Natuur Fonds doet één miljoen gulden in dat fonds. President Biya van Ka meroen maakte duidelijk dat twee nieuwe bosgebieden een be schermde status krijgen. De 3,5 miljoen hectare van het zo geheten Congo Bekken is groten deels nog ongerept. De regio om vat ongeveer een kwart van het wereldwijde regenwoud. Jaarlijks gaat in. Afrika 4 miljoen hectare regenwoud verloren aan ongecon troleerde bosbrand en houtkap. Ook wordt een deel van de wou den gebruikt voor landbouw en de winning van olie en mineralen. willen zetten onder het akkoord dat op tafel ligt Van tafel De Serviërs bleken niet eens meer bereid het politieke deel van het akkoord te tekenen. Zij eisten dat het 82 pagina's tellende ak koord op belangrijke punten wordt aangepast. De internationa le contactgroep veegde de Servi sche eisen echter resoluut van ta fel. De Franse minister van Buiten landse Zaken Védrine beschul digde de Servische delegatie er van de vredesonderhandelingen op te houden. „Zij zijn teruggeko men op afspraken waar ze in Rambouillet mee zijn akkoord ge gaan. Het uur van de waarheid komt eraan." Zijn woordvoerder was minder diplomatiek: „Ze moeten opschieten. Ze moeten absoluut opschieten. Het enige al ternatief is oorlog." Door Armand Snijders Paramaribo De omstreden in stallatie van de president van het Hof van Justitie in Surina me is gisteren volledig uit de hand gelopen. Konderden de monstranten verstoorden de plechtigheid in Paramaribo en werden met geweld door de mo biele eenheid verwijderd. De nieuwe Hofpresident, mr. Anton Veldema, installeerde kort daarna zichzelf maar moest vervolgens onder zware politie bewaking het gebouw van Justi tie verlaten. Uit protest tegen zijü benoeming bleven veel win kels en scholen in Paramaribo gesloten. De oppositie en vak bonden hebben opgeroepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid. De benoeming van Veldema en de nieuwe procureur-generaal Heloise Rozenblad door presi dent Jules Wïjdenbosch is om streden, omdat het staatshoofd de zittende rechters en advoca tuur niet heeft geraadpleegd. Oppositie, vakbonden, bedrijfs leven, kerkelijke organisaties en tal van andere groeperingen vinden dat Wijdenbosch hier door de rechtsstaat in gevaar heeft gebracht en riepen de be volking op om de geplande in stallatie van Veldema te versto- Naar schatting tweeduizend mensen, onder wié oud-presi dent Ronald Venetiaan en enke le oppositieleden, gaven hier aan gehoor. Zagreb/Sarajevo Inlichtingen diensten van de NAVO en de orga nisatie van Carlos Westendorp, EU-afgezant in Sarajevo, hebben sterke aanwijzingen dat de Kroa tische president Franjo Tubman op sterven ligt of inmiddels al is overleden. Nederlandse inlichtin genofficieren, gelegerd op de NAVO-vliegbasis bij het Italiaan se Amendola, zeggen over on weerlegbare bewijzen over Tudj- mans dood te beschikken. In hun bezit zijn volgens hun zeggen ge codeerde berichten van het Kroa tische opperbevel waaruit blijkt dat Tudjman al op 5 maart is over leden. Volgens waarnemers wil Zagreb de dood van de president geheim houden vanwege interne politie ke verdeeldheid en de zwakke po sitie van Tudjmans partij, de HDZ. Tudjman groeide tijdens de Aa nh ang^ sadesvanGTtXiï^BWtafwtè en Spanjeïn'£arttiago, ChHl FotoRobertoCandte/AP. f i Het Britse hogerhuis zal 24 maart een besluit nemen over het lot van de gedetineerde Chileense ex-dictator Augusto Pi nochet, zo heeft een afgevaardig de die de ex-generaal goed kent gisteren gezegd. Het hogerhuis zal oordelen of Pi nochet naar huis mag terugkeren of aan Spanje mag worden uitge leverd. Een Spaanse aanklager heeft om uitlevering verzocht om dat hij de ex-dictator wil vervol gen wegens misdaden tegen de menselijkheid. Volgens officiële Chileense cijfers zijn 3.197 mensen -inclusief Spanjaarden - gedood tijdens het 17-jarige bestuur van Pinochet. De 83-jarige voormalige generaal zegt als staatshoofd niet vervolgd te kunnen worden. Pinochet werd 16 oktober op verzoek van Spanje in Groot-Brittannië gearresteerd en verblijft na een ziekenhuisop name onder huisarrest in een door hem gehuurd verblijf in Sur rey. Door Harald Doornbos Priluze Een zee van vuur. Over al dikke grijswitte rookwolken. En krakende explosies van tank granaten. De tweede dag van vre desoverleg in Parijs mag dan zijn ingegaan zijn, in Kosovo voeren Servische ordetroepen de hevig ste aanvallen uit op Albanezen in twee weken. Vier door etnische Albanezen bewoonde dorpen vijf tien kilometer ten noorden van de hoofdstad Pristina werden volle dig aan puin geschoten. „De Ser viërs lijken vrede in Kosovo geen kans te willen geven," aldus Jur- gen Grunet, woordvoerder van de in Kosovo aanwezige internatio nale waarnemersmissie. Tevens lijken de Serviërs zich voor te bereiden op zwaardere ge vechten. Internationale waarne mers zagen hoe M-84 tanks Koso vo werden binnengebracht. Dit zijn de modernste tanks die de Serviërs hebben, en ze zijn tot nu toe nog niet ingezet tijdens de al ruim een jaar oorlog in Kosovo. Ook is er sprake van constante troepenbewegingen, die volgens de waarnemers duiden op meer aanvallen in de toekomst. Dreigend Zo was de militaire basis van Pio- kuplje, een net buiten Kosovo ge legen Servische stad, volledig leeg, terwijl er normaliter vele trucks, tanks en stuks artillerie staan. Laag boven Pristina vlogen gisteravond constanten dreigend Mig-straaljagers over; niemand wist te vertellen waarom. Ten noorden van Pristina bran den de dorpen Glovotina, Bivol- jak, Strovce en Mijalic. Vanuil het naburige Priluze, een Servisch ge hucht, is te zien hoe tank- en artil leriegranaten ontploffen in de te gen een heuvelrug gebouwde dor pen. Op achthonderd meter ver wijderd staan tientallen huizen in brand-Andere woningen zijn aan puin geschoten, grote rookwolken stijgen op. Aangezien Priluze een Servisch dorp is, hebben de ordetroepen hier hun artillerie en tanks tussen de huizen neergezet. Soms vijf keer per minuut, dan weer ieder kwartier klinken er granaten die even verderop in de Albanese dor pen met luide explosies inslaan en weer extra rookwolken toevoe gen aan dit inferno. Servische po litie tanks en pantserwagens ruk ken vanuit Priluze op richting de brandende dorpen. Van een Albanese reactie is niets te bespeuren. Dit is Servisch een richtingverkeer. Geen spoor van Door Seican Hacaoglu Diyarbakir De koelkast is leeg en de keuken moet het zonder stromend water stellen. De wind waait door het plastic dat de ga ten in het dak zou moeten bedek ken. Kinderen in aftandse kle ding spetteren blootsvoets door de plassen op de cementen vloer. Zemzema Elmacik, een 38-jari- ge Koerdi sche moe der van tien kinde ren, blijft kalm onder ds ellende en de ver vreemding die haar gezin moet ondergaan. „We redden het wel," zegt ze. De Elmaciks zjjn niet de enigen die een dergelijk lot treft. Tien duizenden Koerden moesten hun heil zoeken in de voorstad Gurdo- gan, onder de rook van de door Koerden gedomineerde stad Diyarbarkir in het zuidoosten van Turkije, nadat gevechten tussen de regeringstroepen en de rebellen van de radicale Koerdi sche Arbeiders partij (PKK) hen uit hun huizen hadden gedwon gen. De armoede in het door Ankara verwaarloosde zuidoosten he°^ rfriWow PKK-feider Abdullah "ócaïan ex tra gemotiveerd. Aan de andere kant hebben de gevechten de Koerdische streek alleen nog maar armer gemaakt en helpt de slechte infrastructuur ook al niet by het aantrekken van investeer- - ders. Het zijn de dorpelingen die het zwaarst te lijden hebben ge had onder de gevechten. Duizen den gehuchten in de bergen zijn bestookt door de Turken of door de PKK, die de inwoners ervan verdachten sympathieën voor de tegenpartij te koesteren. Meer dan 1 miljoen Koerden zijn hun huizen ontvlucht. Platbranden Turkije geeft toe gedurende het nu 15 jaar durende conflict meer dan 3000 dorpen te hebben ge ëvacueerd, maar ontkent dat zijn troepen betrokken zijn geweest bij het platbranden van dorpjes. Tot zes jaar geleden woonde het gezin Elmacik in het dorpje Mut- luca -'gelukkig' betekent dat „Op een nacht hoorden we dat er heel dicht bij werd geschoten," herinnert Elmacik zich. „De vol gende ochtend kwamen de dorpswachten, die ons uit ons huis dwongen, het overgoten met benzine en in brand staken."' Het gezin vond onderdak bij een familielid in Diyarbakir, maar dat huis was veel te klein, „We moesten snel weer verhuizen, snap je, met al die kinderen," zegt Elmacik terwijl ze met de was bezig is. Het huishoudelijk werk komt allemaal op haar neer. Haar man en baar oudste zoon werken als sinaasappelplukkers in de zuidelijke stad Mersin. Elke maand sturen ze 300 gulden, waarvan honderd nodig is voor huur, water, gas en licht. De rest gaat op aan schooibenodigdhe- den en eten. De pot schaft elke dag weer soep of gebroken tarwe. Een enkele keer, als man en zoon een paar dagen terug zyn, komt er kip of vlees op tafel Brood maakt Elma cik zelf, in een van modder ge bakken over. Volgens dochter Katice leggen de twee kippen in de zomer eieren, maar daar is het nu te koud voor. Televisie Geld om de muren te bepleiste ren of de gaten in het dak te dich ten is er niet. De enige voorwer pen die nog herinneren aan de gelukkiger tijden in Mutluca zijn de televisie en een cassetterecor- „Wezijn aiieskwijt. Ons huis, ons korenveld, de perzikenboompjes, koeien, geiten," huilt Elmacik. „Vooral de geur van die prachti ge, gele perziken mis ik heel erg." terugschietende rebellen, zij ren nen slechts voor hun leven. Het doel van de Serviërs is om de top te bereiken van een strategisch gelegen heuvel die Cicavica wordt genoemd. Tot voor kort was dit een bastion van Albanese rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK. De Servische opmars loopt echter zo voorspoedig dat de slecht uitgeruste guerrilla's en de Albanese bewoners volledig on der de voet worden gelopen. Als de Serviërs de top van Cicavica in handen krijgen, hebben ze uit zicht overgrote gedeelten van het Dreniea-gebied, het noorden van Kosovo en de regio rondom Pristi na. De Servische bewoners van Priluze lijken weinig treurig dat hun voormalige buren worden platgebombardeerd. „Het zijn ter roristen," aldus een jongeman die drie vingers toont, het Servische teken. Albanezen, NAVO, jour nalisten, allemaal tuig," meent een oude man, die schreeuwt dat iedereen moet vertrekken. Met Kalasjnikovs en jachtgeweren uit geruste Servische burgers tonen zich agressief en nemen alle ban den in beslag van camerateams die beelden maken van de bran dende dorpen. afscheidingsooriog met Joegosla- '.'j vië uit tot een Vader des Vader- lands voor de Kroaten. Zijn over lijden kan grote gevolgen hebben voor de stabiliteit in het land. Met name de machtsstrijd over zijn opvolging is nog niet beslist. In kringen van de internationale vredesmacht SFOR en de Organï- zation for Human Rights van EU- afgezant Westendorp wordt seri: eus rekening met Tudjmans dood. Medewerkers van Westen dorp die bij de Kroatische autori- «x ft teiten vroegen om een bevesti--'^ ging van Tudjmans overlijden^ jf'Y kregen niet meer te horen dan datinCi het met de gezondheid van TucU-x^ man bergafwaarts gaat A Tudjman verscheen vorige week<-«*'' nog op de nationale televisie...... maar inlichtingendiensten be-. twijfelen of het om actuele beel- - den ging. De 76-jarige Tudjman is* al lange tijd ernstig ziek. Hij heeft maagkanker en is afwisselend verpleegd in zijn residentie in het centrum van Zagreb en in een zie- kenhuis in Dubrava, een voorstad van de Kroatische hoofdstad. Eind vorige maand zouden de art- j sen hem hebben opgegeven, toen bleek dat chemotherapie was mis-f j lukt en uitzaaiingen in de herse- nen werden geconstateerd. Tucfó- man zou kort daarop zijn ing£. stort. Moskou Het omstreden archief- J fonds van Josef Stalin met meer dan 1700 persoonlijke archief- stukken wordt in zij n geheel over- j gebracht naar het voor onderzoek toegankelijke Russische archief. Ditzal volgens kenners vrijwel ze ker leiden tot sensationele ont- hullingen over het leven van de voormaligeSovjet-dictator. Na het uiteenvallen van de Sov- jetunie kwam het Stalinarchief, met veel brieven van de Sovjetleï- der, in het archief-vamde -Russi- sche president'Jeltsin." -Hoewel' wetenschappers veelbelangstel^urt ling hadden, bleef het archief gity tendeels gesloten/ Alleen leden" van dé presidentiële rehabilitatie^ commissie kregen beperkt toé- gang. Hoewel de interessantste stukken voorlopig geheim blijven, zal de inhoud toch zijn weg naar de openbaarheid vinden. De erva- ri ng leert dat de medewerkers van het archief vry eenvoudig toe* stemming krijgen om kopieën te maken van belangwekkende stukken. Die verkopen ze vervol- .\K. gens tegen grof geld aan (vaak westerse) onderzoekers. Dit geld is onontbeerlijk om het noodlij- dende documentatiecentrum op de been te houden. °fia' li AtheneDe tot dusver ongrijpba-; re Griekse terroristische organi;',. satie T7 November' heeft de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA uitgedaagd haar op te sporen en aan te pakken. De beweging stuurde een verklaring van acht kantjes naar een Griekse krant nadat de Amerikanen de Griekse autoriteiten deze week een lijst .J met vermoedelijke leden ter hand 'r stelden. „Wij hebben maar één antwoord: pak ons dan, als je -_'j( kan," schreef de groep in het pa%>; n. flet. ",i r.^ '17 November' heeft de verante,M woordelijkheid opgeëist voor moorden. De groep ontleent haar:H-' naam aan de dag in 1973 dat het^T toenmalige Griekse kolonelsbe* S. wind een studentenopstand neer- s(;t sloeg. Onder de slachtoffers van,',,, de terreurbeweging zijn vier - Amerikanen en een personeelslid. van de Amerikaanse ambassade in Athene. De meest recente aan slag dateert van april 1998, toen. bommen ontploften bij vestigin gen van Amerikaanse bedrijven in de Griekse hoofdstad. WashingtonEen derde deel van de wereldbevolking, zon 1,8 mil jard mensen, kampt over 25 jaar met een ernstig gebrek aan water. De vermindering van de waterre serves vormt een grote bedreiging voor de gezondheid van mens en milieu cn voor de vrede, schrijft een internationaal instituut voor waterbeheer in een rapport. Het gaat niet alleen om de drink watervoorziening, maar ook om water voor landbouwirrigatie en water voor industriële doelein den. Van nu tot 2D25 zouden ongeveer zeventien landen het slachtoffer worden van grote waterschaarste, waaronder Libië, Tunesië, Egyp te, Israël, Jordanië, Iran, Irak, Saudi-Arabiê, Zuid-Afrika, het zuiden van India en het noorden van China. Een groep van 24 andere landen in Afrika ten zuiden van de Saha ra moet zich volgens het waterin stituut extra inspannen om de wa tervoorziening enigszins op peil te houden omdat de bevolking daar de komende 25 jaar meer dan verdubbelt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1