Actueel 3 Groot verzet 'tolkordon Totale zonsverduistering moment van ontroering Moeder van overleden Astrid beticht artsen van medische fouten n Generaal pardon Plannen maken duidelijk: er is straks geen ontkomen aan i CAA, J.-C 'i' Rotterdams Dagblad Commentaar Doek valt voor uitbreiding Boijmans aan Westersingel Djanko Rotterdams Dagblad Donderdag 18 maart 1999 Rotterdam De plannen voor de invoering van tolhef fing (rekeningrijden) rond de grote steden stuit op steeds feller verzet. Nu bekend is op welke plekken Verkeer en Waterstaat tolpoorten wil plaatsen, dringt tot wegge bruikers door dat er straks, in 2001, geen ontkomen aan is. Het is de bedoeling dat in een rui me cirkel rond de vier grote ste den een kordon van tolpoorten komt. Dat begint al bij randge meenten, blijkt uit een kaart die het ministerie van Verkeer heeft opgesteld met gemeenten en pro vincies. Weggebruikers die 's morgens tussen zeven en negen uur een tolpoort passeren, zullen vijf of ze ven gulden moeten betalen. De ANWB heeft berekend dat een fo rens die dagelijks één tolpoort passeert duizend gulden per jaar kwijt is. De heffing geldt (nog) niet tijdens de avondspits. De grote bedrijven in het Euro- poort-Botlekgebied zijn ongeluk kig met tolportalen bij de Botlek tunnel op de A15, de snelweg die vanaf de Maasvlakte langs de zuidkant van Rotterdam richting Nijmegen voert. Volgens de stich ting Europoort-Botlek Belangen én de SVZ worden hierdoor werk nemers getroffen die niet naar de stad rijden, maar van of naar hun werk in het industriegebied. Bo vendien zou er nauwelijks alter natief vervoer voor hen zijn. Ver schillende bedrijven zoals Shell, ECT, Nerefco en Hanno zijn hele maal verstoken van openbaar ver voer. Eind dit jaar besluit Minister Netelenbos (Verkeer) neemt eind dit jaar een beslissing over de plaats van de tolpoorten. Komen die waar zy nu zijn ge pland, dan zullen automobilisten al ruim voor de grote steden tol moeten betalen. Dat geldt bijvoor beeld voor iemand die vanuit Rot terdam naar Delft rijdt en niet Den Haag in wil. Het uitrijden van Rotterdam kost niets, maar voor Delft staan zowel op de snelweg als op binnenwegen tolpoorten. Ten zuiden van de stad is het beeld hetzelfde: bij Spijkenisse en Hoogvliet zijn liefst drie tol poorten gepland, waardoor het niet mogelijk zal zijn 'gratis' van af Voorne-Putten in de richting van Rotterdam te gaan. Een tol poort bij de Heinenoordtunnel heeft hetzelfde effect voor ver keer uit de Hoeksche Waard. Ten oosten van de stad wordt de Alge- rabrug tussen Krimpen en Capel- le het 'afrekenpunt'. Moeilijker Op andere plaatsen is het 'afslui ten' van een grote stad moeilijker, zoals op IJsselmonde. Daar zijn drie tolpoorten gepland in Ridder kerk: op de A16, op de Rotter- damseweg en op de Rijksstraat weg in Rijsoord. Om te voorko men dat automobilisten de tolhef fing proberen te ontwijken, is het de bedoeling dat sluipwegen in de spits worden afgesloten. Dit zou bijvoorbeeld moeten gelden voor de Kiïweg in Barendrecht en de nieuwe rondweg in die gemeente. Voome-Putten trok in november vorig jaar al aan de bel, toen daar duidelijk werd dat ook de randge meenten ernstig getroffen wor den bij tolheffing in de ochtend spits. De gemeenteraad nam una niem een motie aan, waarin werd bepleit dat lokaal verkeer tussen Hoogvliet en Spijkenisse straks geen tol hoeft te betalen. Ook moet verkeer vanuit Spijkenisse BroniTdeA D99CARTAN zonder kosten in de spits de ring weg rond Rotterdam kunnen be reiken, meende de gemeenteraad. Rozenburg sprak in een motie van 'discriminatie van de bevol king van Voome-Pulten en Ro zenburg in vergelijking met de overige inwoners van Nederland'. Campagne De ANWB-campagne Stop reke ningrijden kan zich verheugen op een groeiende steun. Uit onder zoek door het bureau Inter/View, in opdracht van de ANWB, blijkt 78 procent van de ondervraagden de campagne te steunen. De helft van de geënquêteerden vindt dat de actie 'harder' mag. De ANWB heeft de resultaten van het onderzoek gisteren naar de le den van de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat gestuurd. Derode puntenop de kaart zijn de plaat sen waar tolpoorten zijn gepland. De gele zijn plaatsen waar moet worden be taald als wordt geko zen voor een 'groot kordon' rond Den Kaag. Illustratie ANWB Door Dijlan van Vlimmeren Capelie aan den Ussel Liefst zeven artsen sleepte de 59-jarige Bep van Essen uit Capelie aan den Ussel gisteren voor het Re gionaal Medisch Tuchtcollege in Den Haag. Zes artsen van het Dijkzigt Ziekenhuis en een Ca- pelse huisarts. Zij zouden te laat hebben ingezien dat haar doch ter Astrid aan het Ewing Sar- coom leed, een zeldzame vorm van kanker. Astrids dood had voorkomen kunnen worden, vindt Van Essen. En dat neemt zij de heren medici zeer kwalijk. In november 1994 kreeg Astrid, toen 17 jaar oud, net boven haar linkerenkel pijn. Omdat de pijn niet verdween, ging zij op 22 de cember 1994 met haar moeder naar de huisarts. Die oordeelde dat er niets aan de hand was. Vermoedelijk had Astrid zich gestoten. Van dit bezoek staat echter niets op papier. De gege vens ontbreken op de patiënten kaart Volgens de huisarts is er iets fout gegaan in de medische administratie, die op dat mo ment werd geautomatiseerd. Astrid kreeg echter steeds meer pijn en haar linkeronderbeen zwol op. Op 18 januari 1985 gin gen moeder en dochter terug naar de huisarts. Een peesont steking, dacht hij, Hij schreef pijnstillers voor en verwees naar de fysiotherapeut. Een nieuw consult volgde op 2 februari, maar ook toen achtte hij het niet nodig Astrid naar het zieken huis te sturen. Hoewel de fysio therapeut 'het niet vertrouwde'. Pas toen Astrid, die sinds haar geboorte lijdt aan de longaan doening PCD, in maart 1995 op controle moest by een longarts in het Sophia Kinderziekenhuis werd ontdekt dat er meer aan de hand was dan een peesontste king. Vervolgens ging er in het ziekenhuis-van'alles mis. Het voormalig hoofd van de afdeling radiologie zou geen verslag heb ben gemaakt van een longfoto. De arts had geen oude foto bij de hand en kon naar eigen zeggen geen vergelijking maken. De röntgenfoto raakte vervolgens zoek. De afdeling oncologie, waar de kankerspecialisten wer ken, werd niet de hoogte ge steld. Gistermiddag bleek dat dergelijke communicatiefouten vaker worden gemaakt in grote ziekenhuizen. Maar er gebeurde meer. Een as sistent-arts zou Astrid onzede lijk hebben betast tijdens een onderzoek Astrid werd naar de eerste hulp gebracht toen zij ho ge koorts had. Ze had inmiddels haar eerste chemokuur gehad en haar moeder wees erop dat er een foto gemaakt moest worden van haar kleine luchtwegen. Dat gebeurde niet. Wel moest een zo genoemd vaginaal touché wor den gemaakt. Tijdens dit onder zoek werd Astrids moeder en zus verzocht de kamer uit te gaan. Moeder kon haar nieuws gierigheid niet bedwingen en gluurde door het sleutelgat Daar zag ze dat Astrid poedel naakt op de ondeizoekstafel lag en dat de arts naar de borsten van haar dochter greep. De as sistent-arts ontkende Astrid on zedelijk te hebben betast. Hy gaf wel toe dat bij het onderzoek geen verpleegkundige aanwezig was, wat volgens de tuchtrechter bjj dergelijke intiem onderzoek wel noodzakelijk is. Astrid overleed op 19-jarige leef tijd. Haar dood had volgens haar moeder voorkomen kunnen worden als de artsen eerder een juiste diagnose hadden gesteld De artsen zeggen echter de symptomen van de zeldzame ziekte niet eerder te hebben kunnen ontdekken. Zij vinden dat hen niets valt te verwijten. Het Ewing Sarcoom kon niet worden afgewend. De tuchtrech ter doet 12 mei uitspraak. Het is nu of nooit. Om precies te zijn: het is 11 augustus 1999 of wachten tot 2081, want zo lang duurt het tot West-Europa weer een zonsverduistering te zien krijgt. Gisteren verscheen een boekje over het fenomeen. Het eerste exemplaar werd door de auteurs overhandigd aan ster renkundige prof. dr. C. de Jager. Het gaat om een grote astrono mische gebeurtenis c «Tote emoties. Een totale ips maakt een onvergetelijke indruk op de toeschouwer, getuigde de profes sor in het Planetarium in Am sterdam, waar komende maan den een speciaal programma over de gebeurtenis op 11 augus tus te zien is. Door Peter Slavenburg Rotterdam Het einde der tijden is nabij! Meer nabij nog dan som migen menen. Niet de overgang naar de nieuwe eeuw is het mo ment waarop het licht definitief uitgaat maar 11 augustus van dit jaar, tegen het eind van de och tend, is het volgens onheilsprofe ten allemaal afgelopen. Dan vindt een grote zonsverduistering plaats, de totale eclips. Harry Otten en Jacob Kuiper zijn minder pessimistisch. Zij maak ten al een stuk of wat zonsver duisteringen mee en schreven een boekje om anderen op de gro te gebeurtenis voor te bereiden. Geen overbodige luxe, want ook voor wie het geluk heeft op het goede moment op de juiste plaats te zjjn, duurt de totale eclips hoog uit twee minuten. Het is handig vast te weten wat je te wachten staat en waar je op moet letten. De sterrenkundige verklaring van een zonsverduistering is zo Een ringvormige (links), een gedeeltelijke en (onder) een totale eclips zoals die te zien Is in augustus Foto anwb Media simpel als het maar zijn kan. Nu en dan, echte regelmaat is er niet, staat de maan precies tussen zon en aarde in. De maan, onzichtbaar Oral B tandenborstel Advantage, per stuk 4.95 Bonus voordeel 1.25 D./\J Nivea crème, body lotion of bodymilk, flacon 250 ml 7.99 qq Bonus voordeel 1DG «3.^ Odorex deodorant, roller of spray, verpakt 3 stuks 12,87 irk Bonus voordeel 287 1U.UU Fructis shampoo of crèmespoeling, duopak 13.98 m no Bonus voordeel 3.00 lU.yö Palmolive douche, alle soorten, 2 flacons 250 ml 10.98 q OO Bonus voordeel 2.75 Aanbiedingen gelden toten met 2! maart as tegen het licht van de zon in, dekt de zon volledig af. Dat is het hele fenomeen. Voor wie wil, is er heel veel meer. De duisternis die enkele minuten aanhoudt, het oplichten van enke le planeten en sterren midden op de dag. Het wonderlijke licht dat tijdens de eclips de wereld kleurt. Reacties van de natuur: nachtdie ren die plotseling te voorschijn komen, bloemen die zich sluiten en kippen die op stok gaan. En dan de corona, de stralenkrans rond de zon, die uitsluitend tij dens een totale zonsverduistering waar te nemen valt. Ontroering Wat opvalt is dat iedereen die ooit een totale eclips meemaakte, er varingen vooral in emotionele be woordingen samenvat. Prof. De Jager, eminent astronoom, zag pas vier jaar geleden voor het eerst een totale eclips. „Ik dacht: 'Ik heb zoveel foto's gezien, ik heb er college over gegeven, ik heb een aantal onvolledige verduiste ringen gezien, wat zal ik me dan druk maken'. Maar een echt volle dige zonsverduistering kan nie mand zich voorsteilen. Het is on gelofelijk. Na afloop kon ik zelfs even niet meer praten. De fantas tische ontroering die zich van me meester maakte.Het is niet van deze wereld; het is onaards." Ook Harry Otten en Jacob Kuiper kunnen getuigen van grote kerels die zich wenend ter aarde werpen of mannen en vrouwen die het uit gillen van verrukking op het mo ment van de totale eclips. Otten is vooral diep onder de indruk van de schoonheid van het spektakel. Hoewel beperkt, heeft het feno meen ook directe invloed op zijn vakgebied, het weer. Zo duikt de temperatuur tijdens de eclips be langrijk naar beneden en ontstaat in de schaduw van de maan een klein hogedrukgebied. Die schaduw is betrekkelijk klein: zo'n driehonderd bij driehonderd kilometer. Die schaduwvlek raast met een snelheid van tweedui zend kilometer per uur over het aardoppervlak. Alleen op die baan en op het moment dat de maan- schaduw passeert, is de zonsver duistering totaal. Op 11 augustus loopt de schaduw- baan over de meest zuidelijke punt van Engeland, in Frankrijk over Le Havre, Rouen, Reims en Metz, het zuidelijkste puntje van België, een stuk Luxemburg, in Duitsland over Karlsruhe, Stutt gart en München en dan verder naar het oosten over delen van Oostenrijk, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. In Nederland is de zonsverduiste ring dus niet volledig. Wie de tota le eclips wil meemaken moet naar het zuiden, naar de Vogezen bij voorbeeld. Voor twee minuten zonder zon lykt dat ver, maar vol gens professor De Jager is het de moeite meer dan waard. „Het ver schil tussen een volledige of ge deeltelijke zonsverduistering is als het verschil tussen dag en nacht." En het is een kans van eens in je leven; de volgende zonsverduistering in West-Euro pa laat tot het jaar 2081 op zich wachten. Wie echt de grens niet over wil, moet nog tot 7 oktober 2135 geduld hebben. Gevaar Het boek van Kuiper en Otten, Zonsverduistering, de eclips van 11 augustus 1999 (uitgegeven door de ANWB, ƒ24,95) geeft be halve popuiair-wetenschappelijke informatie over het fenomeen, veel praktische tips. Bijvoorbeeld over filmen en fotograferen, het uitzoeken van een goede uitkijk- plaats en zelfs een lijst met cam pings die in de baan van de maan- schaduw liggen. Een hoofdstuk gaat speciaal over gevaar. ïn de zon turen is name lijk uiterst schadelijk voor de ogen. Alleen een lasbril biedt wer kelijk bescherming: een paar ne gatieven over elkaar, een boven een kaarsvlam beroet glaasje of een cd werken wel, maar de toe schouwer is geneigd langs het glas te kijken. Inmiddels zijn er beschermbriHetjes in de handel. Bij het boek wordt er een meege leverd. Het brilletje is een noodza kelijke bescherming tegen blind heid. Wie niet gelooft in het einde der tijden moet zich beschermen tegen eeuwige duisternis. Pickwick Seasons Lentethee 3 Thee een frisse lemon-, pepermunt cjj en citroensmaak. Pakte, 20 zakjes a 2 gram 2.75 voor KQBAUï De Tweede Kamer is en blijft hopeloos verdeeld over het probleem van de witte illegalen, mensen die al langer in Nederland verblijven maar niet lang genoeg. Ook binnen de paarse coalitie is geen sprake van eensgezindheid. Dat maakt het voor staatssecretaris Cohen van Justitie extra moeilijk deze kwestie op een bevredigende manier op te lossen. In de Kamer bestaan ruwweg drie stromingen. De eerste is helder: de illegalen die niet kunnen aantonen gedurende zes jaar minimaal 200 dagen per jaar te hebben gewerkt of een uitkering te hebben ontvangen, komen niet in aanmerking voor een verblijfsvergun ning en moeten het land uit. Met name de WD zit op deze lijn. Daarnaast is er een stroming die enige soepelheid wil betrachten en witte illegalen op grond van persoonlijke omstandigheden wil laten blijven. Ieder dossier wordt apart bekeken en beoordeeld. Tenslotte is er de stroming die een 'generaal pardon' voorstaat voor de hele groep witte illegalen om wie het gaat: waarschijnlijk zo'n 800 men sen, GroenLinks is hiervoor. De laatste oplossing lijkt het eenvoudigst en is ook redelijk over zichtelijk: het gaat om een groep mensen die niet groeit. Wel moet men zich realiseren dat de mensen uit die groep die al zijn vertrok ken, de gelegenheid moeten krijgen terug te keren. Deze oplossing is op dit moment echter politiek bijkans onhaalbaar. De eerste optie - iedereen uitwijzen zonder aanziens des persoons - is dat echter ook. Resteert de tussenoplossing, die Cohen echter grijze haren be zorgt omdat hij van geval tot geval moet beslissen of hij iemand op humanitaire gronden een verblijfsvergunning moet geven. Cohen heeft in dat moeilijke afwegingsproces sinds vorige week de hulp van de burgemeesters van de vier grote steden. Die steun is een goede zaak, maar de burgemeesters gaven zelf al bij voorbaat aan dat van hun inbreng geen wonderen mogen worden verwacht: zij kunnen het probleem ook niet structureel oplossen. Burgemees ter Patijn van Amsterdam wilde graag een einde maken aan de hon gerstaking in zijn stad en kwam daarom met het initiatief. Die hon gerstaking is voorbij, maar het probleem ligt nog op tafel. De PvdA blijft hopen dat Cohen op grond van de burgemeestersad viezen wat soepeler met de dossiers zal omgaan, waardoor nog weer wat meer witte illegalen een verblijfsvergunning krijgen. Cohen liet gisteren doorschemeren een versoepeling niet uit te sluiten. Maar doordat hij ernstig rekening moet blijven houden met partner WD, moet hij heel voorzichtig manoeuvreren. Dat staat een klip en klare aanpak in de weg. De vakcentrales FNV, CNV en MHP dienden eerder deze week met steun van de Raad van Kerken bij de Tweede Kamer een petitie in, waarin werd gevraagd om een eenmalig generaal pardon. Hun op roep had geen effect. Toch is niet ondenkbaar dat het uiteindelijk hierop uit zal draaien. Als er geen andere aanvaardbare oplossing wordt gevonden, blijft de kwestie de politieke agenda beheersen. Daar kan ook niemand voor zijn, temeer omdat er op het gebied van het vreemdelingenbeleid veel meer werk aan de winkel is. Een woordvoerder op hetstadbuis geeft enkele uren na de uitspraak aan dat het nog te vroeg is om te reageren. Ook adjunct-directeur P. Barendse van het museum wil pas reageren als later deze week de argumenten van de rechter be kend zjjn. „De uitspraak stelt ons wel teleur. Ik ga ervan uit dat we doorgaan met de plannen. Als we aan de bezwaren tegemoet komen ontstaan nieuwe kansen en moge lijkheden. De strijdbaarheid is er bij Boijmans niet minder om." Gemeente en Boijmans beraden zich. Een beroepsprocedure is niet mogelijk; een bodemproce dure, waarin de gang van zaken nog eens onder de loep wordt ge nomen, wel. Franken verwacht dat dat de gemeente te veel tijd kost. De verböuwingsplannen zouden niet voor één twee jaar in de kast kunnen worden gelegd. In 2001 is Rotterdam de Culturele Hoofdstad van Europa en in dat jaar zijn prestigieuze tentoonstel lingen gepland. Of bezoekers in dat jaar van een grote tentoonstel ling van Jeroen Bosch kunnen ge nieten is nog maar de vraag. In de kwestie Boijmans-Wester- singel 83 lopen nog twee procedu res. De gemeente is vorig jaar een uitzettingsprocedure tegen de be woonster gestart. Bezwaar- en be roepsprocedures lopen nog over de aanvraag tot Rijksmonument. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen be sliste negatief. Ook het advies van het gemeentelijk Bureau Monu menten was negatief. De Raad voor Cultuur wil wei een monu mentenstatus. DoorMieke de Bont Rotterdam Terwyl directeur C. Dercon en medewerkers van het museum Boijmans Van Beunin- gen in de overtuiging verkeerden dat niets de uitbreiding van het museum in de weg zou staan, be sliste de rechter gisteren anders. Het pand Westersingel 83 mag niet gesloopt worden voor de nieuwe vleugel van het museum. Half oktober verklaarden Dercon en coördinator huisvesting W. Metselaar dat zij er alle vertrou wen in hadden dat de nieuwbouw geen vertraging zou oplopen. „De uitspraak is voorde bewoon ster plezierig," zegt advocaat mr. J. C. G, Franken die de bewoner van het bewuste pand vertegen woordigt. Westersingel 83 vormt samen met het huurpand de Villa Alkmaer, Nummer 84 is al een Rijksmonument, voor nummer 83 is deze status ook aangevraagd. Met de afgifte van een zogenoem de 'monumentenvergunning' door de gemeente dacht Boymans met gedeeltelijke sloop van de vil la aan de slag te kunnen. „De hele procedure die de gemeente heeft gevoerd, deugde voor geen me ter," zegt Franken. „De gemeente heeft een blanco vergunning afge geven. Als omwonende moet je binnen zes weken bezwaar ma ken. Dat kon niet. De gemeente heeft het uitbreidingsplan pas na afloop van de bezwaartermijn ter visie gelegd." Volgens de advo caat heeft Boijmans juridisch ge zien ook een steek laten vallen door te vergeten een sloopvergun ning aan te vragen. U'ÏRREiPin&iPlAwNtK h.ej rt££( ik vIinP HET ooi fJiéT iPEAAl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1