10 Gemeente ziet nog kansen voor Boijmans mms Brutale meiden lanceren Baja-cd r Concurrentie heeft hard hoofd in interactieve tv Europarlementariër gevraagd voor Rock over Europe Miljoenenproject voor uitbreiding museum is nog te redden Verontreiniging park niet erg Bedolven onder zak amandelen Hogedrukspuit dwars door voet -..M Steden vrezen betutteling bij beleid stedelijke vernieuwing Kwaliteit van binnenlucht matig in veel scholen Weer een zalmsnip Wielrensterbij ongeval gewond Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 maart 1999 Rotterdam De gemeente Rotterdam denkt dat Museum Boijmans Van Beuningen toch op korte termijn door kan gaan met de uitbreidingsplannen. Eerder deze week leek dit project vertraging op te lopen, omdat de rechtbank in Rotterdam tegenstanders in het gelijk had ge steld. Gisteren nog verklaarde wethou der kunstzaken J.C. Kombrink de zaak somber in te zien. Maar juristen van de gemeente zeggen inmiddels dat de uitspraak van de rechter nog voldoende ruimte biedt om het miljoenenproject te redden. Voor de uitbreiding moeten twee villa's aan de Westersingel wor den gesloopt. Een van de twee is een monument, aan de andere, ei gendom van de gemeente, werd die status juist onthouden met het oog op de uitbreiding van het mu seum. De rechter heeft woensdag bepaald dat het pand nog niet ge sloopt mag worden. Volgende week al praat de be roepscommissie van de gemeente over de beslissing om het pand geen monument te maken. Vol gens juristen van de gemeente geeft de rechter aan waar de be slissing voorzover die verkeerd is vastgelegd, gerepareerd kan wor den. Onleesbaar De zes pagina's tellende motivatie van de rechter, die het besluit tot voorlopig niet slopen van het pand ondersteunen, zijn voor een Roterdam—De verontreiniging in het Branco van Dantzigpark in Middelland kan waarschijnlijk langs natuurlijke weg worden op gelost. Gemeentewerken zal 29 maart een bodemonderzoek beginnen. Het park kan voorlopig gewoon worden gebruikt Recent werd ontdekt dat het park bij de Bellevoystraat is verontrei nigd met chloorkoolwaterstoffen. Het is afkomstig van de voormali ge chemische wasserij. Het gaat om reinigingsmiddelen voor kle ding als per en tri. Deze goedjes zijn achtergebleven na de sane ring van zes jaar geleden. Onschuldig Recent onderzoek heeft aange toond dat de stoffen, waaruit de restverontreiniging bestaat, vap nature kunnen afbreken tot on schuldige stoffen. Verder onder zoek is nodig om de omvang te be palen en te meten of de verontrei niging inderdaad vanzelf ver dwijnt. De natuurlijke afbraak zal lang zaam gaan. Het zal dan ook jaren duren voordat bekend is of de na tuur dit alleen kan oplossen of dat die een handje geholpen moet worden. De bewoners zijn inmi- dels ingelicht over de gang van za ken. De GGD acht gevaar voor de volksgezondheid op dit moment niet aanwezig. De verontreiniging zit in het grondwater waardoor contact niet mogelijk wordt ge acht. De verontreinging komt van een chemische wasserij die op het voormalige terrein Bellevoystraat 71-75 was gevestigd. Op een diep te van vier tot vijf meter onder de straat en zo'n zeven tot twaalf me ter onder de voormalige wasserij is een restverontreiniging vastge steld. Rotterdam Een 33-jarige vork- heftruckchauffeur uit Schiedam is gistermiddag bedolven onder vier zakken, die voor in totaal tweehonderd kilogram was ge vuld met zakken amandelen. Col lega's bevrijdden hem uit zijn be narde positie. De man werd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. HoogvlietTijdens schoonmaak- werkzaamheden in een bouwput voor het nieuwe metrostation Tussenwater heeft een 53-jarige man uit Puttershoek ernstig voet letsel opgelopen. Hij spoot metaal schoon met een krachtige hoge drukspuit Door even niet op de letten, spoot de man de straal dwars doorzijn veiligheidsschoen en voet heen. leek nagenoeg onleesbaar. Over de interpretatie van de tekst lo pen de meningen van zakelijk di recteur P. Barendse van het mu seum en mr. J. C. G. Franken, ad vocaat van de bewoner van het be wuste pand, uiteen. Barendse: „Wij zien nog licht aan het eind van de tunnel. De rechter kan in een later stadium tot een andere uitspraak komen." De mu seumdirecteur benadrukt dat de rechter heeft besloten dat er 'nu nog niet' gesloopt mag worden. De gemeente moet van de recht bank een nieuwe bezwaartermijn stellen. Erg kort Mr, Franken zegt dat hij tot aan staande donderdag zijn bezwaren kan motiveren en aanleveren bij het stadhuis. „Ik vind het erg kort," stelt hij. „Ik wil nog met deskundigen praten en erover na denken. Donderdag is de hoorzit ting op het stadhuis." De advocaat denkt dat de ge meente aanstuurt op een bodem procedure waarin alle stappen nog eens nauwkeurig worden doorgelicht. „Het frappeert mij enorm dat de gemeente weer een krakkemikkige procedure in el kaar timmert," verklaart hij. De rechter betwijfelt overigens of de bewoonster van Westersingel 83 belanghebbende is in het kader van de monumentenprocedure. Mr. Franken meent, gezien de uit spraak, dat de rechter de bewoon ster wel als partij ziet. Barendse beweert dat de monumentenwet er is om oude panden te bewaren en niet dient ter bescherming van de bewoner. Klein Gezien de negatieve advisering tot Rijksmonument van de minis ter van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen en van het gemeen telijk Bureau Monumenten zou de kans tot monumentstatus voor Westersingel 83 klein zijn. Behalve de hoorzitting op het stadhuis volgende week is er vrij dag ook een zitting in de ontrui mingsprocedure die de gemeente tegen de bewoonster heeft aange spannen. Het laatste (juridische) woord is nog niet gesproken. Adviseurs van wethouder Kom brink stellen dat langdurig uitstel van de nieuwbouw van Boijmans misschien juist wel te verkiezen is. In het feestjaar 2001 (Culturele Hoofdstad van Europa) liever een onveranderd maar open Boij mans, dan een museum dat dicht is wegens verbouwing, zeggen zij. Museum Boijmans Van Beunin gen wil in dat jaar glorieus her openen na renovatie en uitbrei ding. Het museum heeft dan een grote overzichtstentoonstelling van Jeroen Bosch in de planning. Maar die kan ook doorgaan zon der dat eerst een verbouwing heeft plaatsgehad. DJ John (links) en Ba- ja-baas RO bin Braven boer (rechts) krijgen als vaders van de nieuwe cd hun portie jo lige lof van brutale mel den* Jennifer flinks) en Ta tum. Foto Rob Vemörst J- P&T, Rotterdam Pech voor Willibrord Fréqurn. De Baja Beach Club had voor de feestelijke presentatie van z'n vierde cd ineens de keuze tussen hem en de 'brutale mei den' Tatum en Jennifer, Tsja en toen moest deze 'brutale jongen' vannacht bij de releaseparty - in de overvolle 'stranddiscotheek' extra opgevrolijkt door de aanwe zigheid van een aantal Feye- noordvedetten en diverse 'GTST- en 'Goudkust'-helden - toch even een stapje terug doen. Maar wie weet komt 's lands meest vrijmoedige televisiejour- nalist bij de volgende uitgave wel weer in beeld. Als het even mee zit, wordt dan bij de inwijding me teen de 'gouden status' van de nu gelanceerde verzamelaar gevierd. Deel drie, vorig jaar juni uitgeko men, heeft die mijlpaal net niet bereikt, moest eigenaar Robin Bravenboer tussen alle bedrijven (waaronder een optreden van Dig nity) door melden. „We zijn blij ven steken op 47.200 exemplaren, dus daar baal ik eerlijk gezegd wel een beetje van. Aan de andere kant zit er in de verkoop nog steeds een opgaande lijn. Dat ter wijl de platenmaatschappij met een afzet van 25.000 stuks eigen lijk al dik tevreden is," aldus de horeca-oridernemer, die volgens zijn eregasten Tatum en Jennifer intussen wel 'geld moet poepen'. Immers, al z'n zakenprojecten (zoals ook de limo-service) lopen 'als een tiet'. Dat 'Baja Beach Club 4' vroeger in het jaar op de markt wordt losge laten dan bij z'n voorgangers, heeft twee redenen. De concur renten vóórwillen zijn in het tro pische disco-repertoire en het voornemen om de muzikale visi tekaartjes voortaan twee keer per jaar'te verversen'. December Nummer vijf kan dus al voor de cadeaumaand december worden verwacht. „Zowel qua vraag als qua aanbod moet die frequentie makkelijk kunnen," meent Bra venboer. „Tenminste zolang we ervoor kunnen zorgen dat elk al bum naast de noodzakelijke hits een paar exclusieve nummers be vat. Gelukkig merken we dat het gaandewegmakkelijker wordt om de artiesten over te halen hun liedjes ter beschikking te stellen. Op dit vierde album staan met on der anderen Will Smith, Gloria Estefan, Another Level, Jay-Z en Jennifer Paige toch een hele rits wereldsterren bij elkaar. Daar door heeft iets wat vrij bescheiden van start is gegaan, stapsgewijs een behoorlijke allure verworven. En die straalt natuurlijk ook weer af op de Baja zelf." Rotterdam Op initiatief van de PvdA-fractie in Delfshaven heeft Europarlementariër M. van Hui ten (PvdA) gisteren een bezoek gebracht aan Rotterdam. Van Huiten bezocht behalve de deel gemeente ook Muziekcentrum Via Ritmo aan de Boompjeskade, waar hem gevraagd is het project Rock over Europe namens Neder land te adopteren. Rock over Europe moet een pro ject worden, waarbij muzikanten uit verschillende Europese lan den langs de grotere Europese landen toeren. Dit zou vanaf2000 jaarlijks moeten gebeuren, elke keer in een andere stad. De inzet is om het project tijdens Culturele Hoofdstad 2001 naar Rotterdam te halen. Om een Europese subsidie te krij gen, moeten drie Europarlemen tariërs het project adopteren. Duitsland en Engeland hebben al politici gestrikt. Van Huiten is kandidaat om namens Nederland adoptievader te worden. Het idee voor Rock over Europe is een uitvloeisel van de Euro Rock Seminar in Duitsland. Smds 1992 wordt dit evenement jaarlijks in Duisburg gehouden. Muzikanten en docenten uit verschillende Eu ropese landen komen bij elkaar voor culturele uitwisselingen en workshops. Daarnaast worden er zogenoemde Eurobands gevormd: elke bandlid komt uit een ander Europees land. De bands repeteren en ver zorgen verschillende optredens. Het D uitse model moet vanaf2000 vertaald worden naar een jaarlijks terugkerende Europese toer. Ook Via Ritmo stuurt elk jaar een Rotterdamse band en een mu ziekdocent naar Duitsland. Het muziekcentrum is momenteel druk bezig met een verbouwing. In september wordt een groot Europarle mentariër M. van Huiten (PvdA) werd gisteren bij zijn bezoek aan Muziek centrum Via Ritmo onder meer verge zeld doorzijn Rotterdamse partijgenoot R.van Mid delkoop top links). Het muziekcen trum aan de Boompjes kade (foto boven) is mo menteel druk eenverbou wing. In sep tember gaat het popcorn plex Water front' open. Foto's Peter de Jong/CorVos popverzamelgebouw aan de Maas geopend. Dit 'Waterfront' wordt een complex met een grote zaal voor 500 mensen, twaalf oefen ruimtes, vier lesruimtes, een stu dio, eetcafé, Muzïkantenwinkel .enterras. Het nieuwe complex is een geza menlijk initiatief van de SKVR Popschool, Podium de Vlerk en Vla Ritmo. Van Huiten is tijdens zijn bezoek aan Via Ritmo uitge breid geïnformeerd over de Rot terdamse popscene. De Europarlementariër bezocht ook enkele GSB-projecten in Delfshaven die mede met 'Euro pees geld' worden gefinancierd, zoals speelplaats Sjors en Sjim- mie in Schiemond, het AKZO-ter- rein en een woon-werkproject aan deSint-Jobsweg. 's Ochtends verzorgde Van Hui ten een Europese les voor leerlin gen van de Basiseducatie in Schiebroek. Hij sloot zijn bezoek af met een politiek avondje in het Westervolkhuis, waar hij met da gelijks bestuurders T. Harreman en M. Axwijk van de deelgemeen te Delfshaven van gedachten wis selde over de Europese Unie. Door Marcel Potters Rotterdam Interactieve televi sie. De concurrentie heeft er voor alsnog een hard hoofd in. Per 1 septembermoet het ook in Rotter dam en omgeving mogelijk zijn, een filmpje besteilen en bekijken vanuit je luie stoel. Voor zeven gulden vijftig per stuk, schat initi- atiefnemener Mediakabel in Ca- pelle aan den Ussei Wat je nodig hebt, is slechts een speciale box, een decoder. Voor tien a vijftien gulden heb je er al eentje. Die koppel je aan je televi sie en klaar. Met de afstandbedie ning in de hand bekijk je websites op Internet, luister je naar digita le muziekkanalen en bekijk je buitenlandse programma's, die in een speciaal pius-pakket zitten. Of kijk je dus de film naar keuze. Directeur W. van Teeseling van de Nederlandse Video Detaillisten Organisatie (NVDO) heeft zo zijn twijfels. „Als ze drie miljoen aan sluitingen willen halen in vijftien jaar, dan zou het best wel eens kunnen. Alleen denk ik dat ze al voor die tijd in de financiële pro blemen komen," zegt hij. Hij vraagt zich af of de consument zit te wachten om zo'n bedrag neer te telien voor een film die al uit de bioscoop is, én al dagfilm is geweest in de videotheek. Want dat een film eerder op 'Mediaka bel' is te zien, wil hij voorkomen. Op dit moment praten de video theken met de filmindustrie, om de juiste volgorde (bioscoop, dan videotheek en tenslotte televisie) nog eens te bevestigen. „Maar zo'n kastje bij de televisie heeft nóg een gevaar," zegt hij. „Zo'n systeem is door computer freaks Zó gekraakt. En wat krijg je dan in de toekomst? Dat zo'n film wordt gedownload en op een be schrijfbare DVD-rom wordt gezet. Dat is een risico voor de complete bedrijfstak." Verder ziet hij het niet gebeuren dat de commercièle omroepen 'achter een decoder' gaan. „Daar mee wordt zo'n omroep voor de re clamemakers een stuk minder in teressant. De groep mensen, die wordt bereikt, wordt dan immers een stuk kleiner. De publieke om roepen zullen zich rot lachen. Ook directielid W. Moerer van Ca- nal+ is sceptisch. Ten eerste, zegt hij, doen Mediakabel en de kabel bedrijven helemaal niets nieuws. „In Amsterdam en Den Haag be staat al zo'n systeem," zegt hij, „en daar wordt met veel verlies gedraaid. En in Amsterdam had den ze ook van die plus-pakket- ten. Maar wie wil er nu naar een Chinese of andere vage zender kijken?" En zeven gulden vijftig per film, dat vindt hij te gortig. „Wij leve ren de films voor twee dubbeltjes. Dat doet niemand anders. En we hebben het voetbal. En ik denk dat men liever naar PSV-Ajax kijkt, dan naar een of andere der derangs-film voor zeven gulden vijftig." Toch zou samenwerking nog een optie kunnen zijn. Canal+ praat momenteel met Mediakabel. Moerer houdt het simpel: de klant betaalt dan voor de decoder van laatstgenoemd bedrijf, en Canal+ komt dan in één van de plus-pak- ketten. Maar wél op basis van de huidige prijs, zo voegt hij er aan toe. Ongeveer vijftig gulden per maand. Zo niet, dan zal Canal wellicht het heft in eigen hand nemen. Dan zal het 'kastje' dat dit bednjt zelf levert, worden uitgebreid met precies dezelfde diensten die Me diakabel en de kabel-exploitanten willen gaan doorgeven. „Maar wie weet kunnen we een deal maken met Mediakabel, Dat zou voor hun gunstig zijn, èn voor ons." Rotterdam De gemeentebestu ren van de vier grote steden vre zen dat het rijk hen de komende jaren hinderlijk in de weg zal zit ten bij de besteding van gelden uit het Investeringsbudget Stede lijke Vernieuwing (ISV). Al te veel betutteling door de overheid, dat gemeentelijke plan nen vooraf wil toetsen, zal een slagvaardig beleid ter versterking van de concurrentiepositie van de steden in de weg staan, schrijft de Rotterdamse wethouder H. Meij er, mede namens zijn collega's uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht in een brief' aan de Tweede Ka mer. Het parlement praat op 8 april over het ISV, dat volgend jaar voor tenminste vijf jaar op gang moet komen. De hoogte van het bedrag dat Nederlandse steden - en niet alleen de vier grote - uit die pot kunnen bemachtigen, wordt, als het aan de grote steden ligt, vastgesteld aan de benodigde middelen voor onder meer bo demsanering, gevelisoiatie, de Rotterdam De kwaliteit van de lucht in veel Rotterdamse school gebouwen is matig tot slecht en kan leiden tot gezondheidsklach ten. Vooral voor de circa 10 tot 15 procent van de jeugd die kampt met astmatische aandoeningen, zou de kwaliteit van de lucht moe ten worden verbeterd. Dat concluderen de Stichting Bouwresearch (SBR) en het Insti tuut voor Studie en Stimulering van Onderzoek (ISSO) in hun rap port 'Naar een betere atmos feer. Steeds meer kinderen met ernsti ge aandoeningen van de luchtwe gen gaan naar 'normale' scholen in plaats van het bijzondere on derwijs. Voor hen is het van groot belang dat de in te ademen lucht van goede kwaliteit is. Het rap port, bestemd voor schoolbestu ren, maakt melding van eenvou dige en relatief goedkope ingre pen om de luchtkwaliteit te verbe teren. De slechte kwaliteit van de bin nenlucht kan verschillende oorza ken hebben. Gebrekkige ventila tie, slecht schoonmaken, de in richting van een lokaal, het ge bruik van bepaalde afwerkings- of bouwmaterialen en het gebruik van schadelijke stoffen komen schone lucht niet ten goede. ontwarring van stedelijke knoop punten en stimulering van de stadseconomie. Voordat het rijk echter geld uit gaat keren, wil het de plannen, die gemeenten gaan indienen, eerst uitgebreid toetsen. Wethouder Meijer vreest dat zo'n werkwijze zal leiden tot „een teveel aan bu reaucratie". Hij verwacht meer heil van een „gemeentelijke verantwoording" vooraf en tussentijdse visitaties, waarbij nadrukkelijk gekeken wordt naar het effect van de in vesteringen op de sociaalecono- misehe ontwikkeling van steden. „En wij verwijzen naar het stads vernieuwingsfonds, dat ook een brede doeluitkering is en al jaren lang zonder gedetailleerd kader goed functioneert." De 'Grote Vier' vinden bovendien dat zij een regiefunctie moeten krijgen rond de besteding van ISV-gelden en vragen bovendien meer geld voor sociaalcultureel beleid. De oprichting van een Kennis- en Innovatiecentrum Stedelijke Vernieuwing moet bo vendien gaan zorgen voor eer. zin volle besteding van de middelen. Rotterdam Rotterdammers kunnen ook dit jaar weer rekenen op een zalmsnip. Het bedrag van honderd gulden wordt recht- steeks op de bankrekeningen van Rotterdammers overgemaakt. Mensen die kwijtschelding krij gen voor de reinigingsheffing ko men ook gewoon in aanmerking. Bewoners van studenten- en be jaardentehuizen krijgen de snip ook rechtstreeks uitbetaald door de Dienst Gemeentelijke Belas tingen, Het geld is bestemd voor huishoudens en niet voor huisei genaren die hun woningbezit commercieel exploiteren. Voor de zalmsnip 'versie 1999' heeftde ge meente 29 miloen apart gezet. Rotterdam De 19-jarige Rotter damse wielrenster Andrea Bos man uit de ploeg-Van Moorsel is gisterochtend bij een ongeval ge wond geraakt. Ze is met verwon dingen aan haar hoofd naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Bos man had met collega Leontien van Moorsel en twee anderen ge traind, begeleid door een volgau to, Bij de kruising Landscheiding- G.K. Van Hogendorpweg reed 2e door nog onbekende oorzaak te gen een vrachtwagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4