h° onriuidelij Inspelen op kuddegedrag van onervaren beleggers Hoekman -imÊw Huis huren of kopen van ouders Kosten auto van de zaak Overschrijving negen dagen onderweg Hoeveel tweeverdieners zijn er in 2015? Echtparen met éénverdiener kunnen enorme bedragen mislopen Rotterdams Dagblad Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Hoekman behandelt het Rotterdams Dagblad vragen op het gebied van sparen, beleggen en zaken over andere persoonlijke financiën. Lezers kunnen vrcgen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Hoekman, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Mijn gepensioneerde ouders wonen in een eigen Jmis aan de kust in Zee land. Ze hebbenook nog een woning in eigendom in Rotterdam dieze jaren hebbenverhuurd Deze woning komt orij. Nu willen mijn ouders dat mijn vrouw enik indat kuis gaan wonen. Wehoevendanvnjwelnikste betalen aan huur. Dat ts zeer aantrekkelijk want het is ook nog een mooi huis op een mooie plaats. Zitten hieraan nog/inanctele nadelen uast' Ja. Indien u aanzienlijk minder huur betaalt dan u normaal gesproken zou moeten doen,dan geldt voor u als huurder in dit geval ook het huurwaardeforfait (de bijtelling voor de huurwaarde van een huis als de ra gen wonmgregeling van toepassing is), U moet dan voor uw inkomstenbelasting aangeven het percenta ge van de huuwaarde dat overeenkomt met het ver schil tussen de reele huurprijs en de huurprijs die u heeft betaald. Een voorbeeld: u huurt de woning van uw ouders voor ƒ200 per maand terwijl de reèle huur prijs vooreen vergelijkbare woning ƒ600 is. U betaalt op jaarbasis in feite dus 66 procent minder huur dan anderen die de volle mep moeten betalen. U moet dan 66 procent van de huurwaarde van de woning voor de inkomstenbelasting opgeven. Steldatuwwoningeen WOZ-waarde heeft van ƒ300.000. Dan hoort daar een huurwaarde bij van ƒ3750, U moet daarvan dan 66pro- cent bij uw inkomen optellen, ofwel ƒ2475. Valt u on der het 50 procents tarief voor de inkomstenbelasting dan betekent het uiteindelijk dat u dankzij de goedko pe huur ruim ƒ1200 aan belasting méér moet betalen. We raden u dan ook aan een andere - financieel aan trekkelijker - regeling met uw ouders te treffen. U kunt bijvoorbeeld beterde normale huur aan uw ou ders betalen en daarnaast gébruik maken van vrij stel lingen in het schenkingrecht van ouders aan kinderen (ƒ8254 per kind per schenkingsjaar). Financieel aan trekkelijk kan ook zijn hetkopen van het huis van uw ouders nadat u er al als huurder in hebt gewoond, ai dan niet gecombineerd melde eenmalige vrijstelling mhetschenkingsrechtvoor kinderen van 18tot35 jaar van ƒ41.270. Ik heb een auto van de zaak en ik woon verder dan 30 kilometer van mijn werk Ik weet dat ervongjaareen procedure liep bij de Hoge Raad over de bijtelling van 24 procent voor de inkomstenbelasting. Is er al een arrest ge wezen in deze zaak? Ja. U moet 24 procent van de cataloguswaarde van de auto aangeven als u verder dan 30 kilometer van uw werk woont en u gewoonlijk driemaal per week of va ker met de auto naar uw werk gaat. Van dat bedrag mag u uiteraard de eigen bijdrage die u aan uw werk gever betaalt voor het ge bruik van de auto weer af trekken. Betaalt u daar1 naast nog brandstofkosten, •(bijvoorbeeld bij vakantie in het buitenland, dan mag u illustratie: on die aftrekken in de sector beroepskosten. Bij dit laatste is het handiger die kos ten ook via uw werkgever te laten lopen. Overige kos ten, zoals tol- en parkeergelden, kosten voor stalling en reparatiekosten, zijn niet meer aftrekbaar. Ik moest mijnjaarcontnbutie van ruim f800 aan een natuuwereniging voor l februari overmaken. Ik heb de overschrijving zeven dagen voordat de maand januari afliep bij de bank ingeleverd. De overschrijving kwam eckter pas 2 februari op de bankrekening van de vereniging binnen. Vol gens de statuten van de vereniging moet ik dan f35 extra administratie kosten betalen. Kanikdaarvoordebankdieveeltelangoverdeoverschrij- ving heeft gedaan laten opdraaien Dat zal niet zo eenvoudig gaan. In uw geval hebben de (verschillende?) banken er wel wat langer dan nor maal overgedaan om uwoverschrijvingteboeken. De doorlooptijd van een overschrijving vanaf het mo ment dat uw betalingsopdracht bij de bank binnen is enhet tijdstip waarop de begunstigde over het overge maakte geld kan beschikken, is meestal toch al gauw vier werkdagen. Immers als er verschillende banken bij zijn betrokken dan loopt de overschrijving via In- terpay (de verwerkingscentrale van de banken). Voor elke fase van verwerking moet uminsiens een dagre- kenen. Indien er nog een weekeinde tussen zit dan kan het zelfs oplopen tot minstens zes dagen. Bij u heeft het kennelijk zelfs negen dagen geduurd. Mis schien dat uw bank of die van uw vereniging ook nog zogenoemde valuteringsdata hanteert: de datum die geldt voor het beginnen of eindigen van de rente over uw saldo. Dat kan oc k nog een of twee dagen schelen. Bij u heeft het wel erg lang geduurd, maar of u na een 'doorlooptijd'van acht dagen de bank aansprakelijk kan stellen vanwege nalatigheid in het betalingsver keer is zeer twijfelachtig. Wij vermoeden dat als het pasweken duurt dooreen interne foutbij debankenu ondervindt daarvan schade dat u dan een kans kan maken by de Klachtencommissie voorhetBankenbe- drijf. De praktijk wijst overigens uit dat als u bij uw bank gebruik gaat maken van elektronische over schrijvingen (per pc) de transactie een stuk sneller wordtverwerktdan meteen 'papierenoverschrijving' maandag 22 maart: publicatie jaarcijfers 1998 TNT Post vergadering aandeelhouders Buhrmann dinsdag 23 maart: publicatie jaarverslag AND Int. Publishers vergadering aandeelhouders Gucci woensdag 24 maart: publicatie jaarverslag 1998 Randstad Holding donderdag 25 maart: jaarvergadering aandeelhouders Philips publicatie jaarcijfers 1998 Fortis publicatie jaarcijfers 1998 Petroplus International vergadering aandeelhouders Begemann Groep publicatie jaarcijfers 1998 Dèlft Instruments publicatie jaarcijfers 1998 Innoconcepts vrijdag 26 maart: jaarvergadering aandeelhouders Getronics jaarvergadering aandeelhouders Stork maandag 29 maart: publicatie jaarverslag lÖÖSWessanen publicatie jaarverslag 1998 Wolters Kluwer dinsdag30maart: publicatie jaarcijfers 1998 HEM Fumess woensdag 31 maart: publicatie jaarcijfers 1998 ING Groep jaarvergadering aandeelhouders DSM publicatie jaarverslag 1998 Unilever jaarvergadering aandeelhouders Van Metle i5Sh' "Vso?* i f n ff '.«jsas.4 Rotterdam Hoeveel mensen na het jaar 2015 worden getroffen door het AOW-gat is nog niet te bepaien. Het hangt ervan af in hoeverre tegen die tijd beide partners looninkomsten uit ar beid hebben. In elk geval is het zo dat de laatste jaren het aantal tweeverdieners enorm is toegenomen, zo blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Over het jaar 1997 kwamen fji ruim 100.000 tweeverdienende echtparen bij. Zeven op de tien paren konden eind 1997 rekenen op een dubbel inkomen. De toename van het aantal twee verdieners is veel groter dan jn de periode 1992- 1995. De bloeiende economie van de afgelopen jaren is een van de oorzaken. In de jaren 1992- 1995 nam het aantal tweeverdieners met ge middeld 64.000 toe. Vrouwen dragen eenderde bij aan het be steedbare inkomen van dubbelverdieners. Gemiddeld gaat het om een 1700 gulden per maand. Bij jonge tweeverdieners is het inko mensverschil tussen man en vrouw kleiner. Bij stellen tot 35 jaar kwam 39 procent vooi rekening van de vrouw. Bij tweeverdieners boven de 35 lag dit op bijna 28 procent, Het CBS constateert dat vijf van de zes stellen on der de 35 jaar in 1997 tweeverdiener was. Bijna ie der paar zonder kinderen was tweeverdiener. Van de stellen onder de 35 en met kinderen had drie kwart een dubbel inkomen. 1 Door Hans Roodenburg Rotterdam Gehuwde en duur zaam samenwonende mensen van 49 jaar en jonger kunnen een behoorlijke financiële tegenvaller oplopen als een van hen op vijfen zestigjarige leeftijd denkt 'lekker' met pensioen te gaan. Deze men sen zouden wel eens geconfron teerd kunnen worden met een zo genoemd AOW-gat omdat het eer ste kabinet Kok heeft besloten dat de AOW-toeslag per 2015 vervalt voor mensen die op hun vijfenzes tigste jaar een jongere, weinig- of metverdienende partner hebben. Hoewel het aantal tweeverdieners in een huwelijk en samenlevings verband enorm is toegenomen, zullen naar verwachting na het jaar 2015 waarschijnlijk nog tien duizenden - misschien zelfs hon derdduizenden - paren (uit de 'ba byboomgeneratie' van de jaren vijftig) worden getroffen door de ze beperking aan de AOW-uitke- ring. Dal'gat' kan afhankelijk van het leeftijdsverschil in vele geval len leiden tot het tijdelijk missen van AOW-inkomsten van meer dan 10.000 gulden per jaar, George Frans van het financiële adviesbureau Innovite in Rotter dam heeft een computerprogram ma ontwikkeld dat voor mensen precies kan uitrekenen hoe groot het AOW-gat van paren kan zijn na 2015, Innovite heeft het pro gramma op grote schaal gratis verstrekt aan de branche die met AOW-uitkeringen te maken heeft: levens- en pensioenverzekeraars en de instellingen op het gebied van sociale uitkeringen. Volgens Frans wordt het kunnen krijgen van een AOW-gat nog nauwelijks onderkend. „Nog wei nig mensen, ook de kenners in de markt, besteden er aandacht aan. Men denkt: och het is nog meer dan vijftien jaar weg. Maar als men zo lang wacht, is het pro bleem nauwelijks meer op te los sen, Financiële 'personal plan ning' is op het ogenblik erg in. Ie dereen kjjkt naar zijn financiële toekomst. Nu al zou de mogelijk heid moeten worden geboden aan mensen die het betreffen aanvul lende voorzieningen te bieden die dat AOW-gat opheffen of verkic- nen. Een probleem is ook dat ai overheid die voor vele pensioen- Zaterdag 20 maart 1999 illustratie Sandra de Haan De jongeren die In de zo mervan 1990 op het Holland Pop festival' uit hun dak gin gen, hadden toen nog geen flauw benul dat zij ooit door een 'AOW-gat getroffen zouden kun nen worden. Feit is dat uit de 'baby- boomgene ratie' van de jaren vijftig verschillen de paren als eersten ge troffen kun nen worden door afschaf fing van de AOW-toe slag. Foto Collectie Ge- meentelijK Arcfiief Rotterdam AOW-gat van echtpaar, thans respectievelijk 47 en 42 jaar Datum Ingang AOW oudste partner: Jongste partner heeft dan géén looninkomsten AOW had per jaar bij ongewijzigd beleid bedragen; AOW-urtkering wordt door wetswijziging per jaar: AOW-gat wordt voor dit echtpaar op basis van huidige AOW 1 januari 2017 ƒ29.486 ƒ14.743 ƒ14.743 Totaal gat over de vijf jaar dat de jongste partner nog geen 65 is: ƒ73.715 Uitgaande dat de AOW met 1,5 procent per jaar wordt verhoogd loopt dit echtpaar uiteindelijk mis: voorzieningen fiscale voorzienin gen heeft getroffen, dit voor dek king van het AOW-gat nog niet heeft aangeboden." Aan de hand van voorbeelden maakt George Frans zichtbaar wat het AOW-gat nu precies in houdt. Op het ogenblik is het zo dat iedereen die op zijn vijfenzes tigste jaar met pensioen gaat een AOW-uitkering krijgt van mini- maai 1228 bruto per maand (in clusief vakantiegeld). Gehuwden en mensen in samenlevingsver band krijgen daarnaast nog voor hun jongere partner, afhankelijk van zijn of haar verdiensten, een toeslag die kan oplopen tot even eens 1228. Die toeslag wordt ge geven totdat de partner zelf 65 jaar is geworden en zelfstandig AOW krijgt. Deze eventuele part nertoeslag wordt per 1 januari 2015 afge schaft. Dat betekent dus dat gehuwden en partners van wie de oudste is geboren na 1 januari 1951) de kans lopen te wor den geconfronteerd op hun vijfen zestigste jaar met het AOW-gat. Een voorbeeld. Er is een echtpaar van wie de man is geboren in ja nuari 1952 (thans dus 47 iaar). Zijn vrouw is vijf jaar jonger, heeft he lemaal geen inkomen en is ook niet van plan nog een baan te zoe ken. Als die man in het jaar 2017 met pensioen gaat, zal dit echt- paar per jaar met ruim 14.740 minder moeten doen dan een ver gelijkbaar echtpaar dat nog wel vóór 2015 met AOW gaat. Boven dien is dit nog berekend op basis van de huidige AOW-uitkering. Uitgaande van minimaal ander half procent indexering gaat het in die tijd om een 'gat van ruim 22.500 per jaar. Voorts loopt dit echtpaar dit bedrag gedurende vyf jaar mis. Deze partners krij gen door deze AOW-aanpassing aan onze 'verzorgingsstaat' in to taal meer dan een ton minder dan een vergelijkbaar echtpaar in de situatie van vóór 2015. Eveneens moet er nog van wor den uitgegaan dat ook het be- drijfspensioen van die man hoog uit 70 procent zal zyn van zijn laatste salaris. Dat betekent dat dit 'gepensioneerde millennium- paar' in zijn inkomsten nog grote re klappen oploopt (waarschijn lijk valt het bruto-inkomen terug tot onder de 50 procent van vóór de pensionering van de man). Tenslotte is er nog kans op een versterkend effect doordat in het bedrijfspensioen van de man waar schijnlijk ook geen rekening is gehouden met dit AOW-gat bij de berekening van de hoogte van zijn pensioen. Er jii natuurlijk ook vele geval len waarin het niets uitmaakt. In het voorbeeld zijn we uitgegaan van een echtpaar van wie de vrouw geen of nauwelijks inko- -„men heeft als haar man met pen- ƒ99.739 Rotterdams dagblad sioen gaat (de klassieke situatie). Toen het kabinet Kok I het besluit nam om die AOW-toeslag per 2015 af te schaffen, ging men ervan uit dat tegen die tijd bij het overgrote deel van de (echt)paren beide partners een baan zouden heb ben, waardoor het 'gat' maar een gering aantal mensen hoeft te treffen. Bovendien wordt erop ge speculeerd dat, nu de mensen ruim van tevoren van deze maat regel op de hoogte zijn gesteld, zij op die nieuwe - minder sociale- si tuatie kunnen anticiperen. Hetzij door het zoeken van een baan door de nietverdienende partner, hetzij door aanvullende verzeke ringen te treffen. Voor dat laatste zijn er inderdaad fiscaal aantrek kelijke mogelijkheden, zoals koopsompolissen of spaarkaspro ducten. Echter een extra fiscaal voordelig arrangement om speci fiek het AOW-gat te dichten heeft het kabinet nog niet geboden, Mensen die overeen personal com puter beschikken en zelf willen uitrekenen hoe groot hun eventue le AOW-gat in de volgende eeuw gaat bedragen, kunnen de AOW- disk bestellen voor 14,95 (uitsluitend productie- en ver zendkosten) by Innovite in Rotter dam 010 241 73 35). Amsterdam Aandelenkoersen zijn in toenemende mate de speel bal van emoties. Te trage of te snelle Teacties op winstcijfers, een overdosis aandacht voor het ima go van een bedrijf én kuddege drag onder beleggers doen de koersen vaak overdreven dalen. Wie dit op tyd signaleert, loopt binnen. Maar hoe bepaal je wan neer een aandeel door emoties is ondergewaardeerd? Beleggings- experts van ABN Arnro peinsden zich daarover de afgelopen maan den suf. Met succes. De whizzkids ontwikkelden de ratio investor, waarmee kan worden bepaald of een aandeel door sentimenten te hoog, te laag of juist is geprijsd. De bank houdt het model niet voor zichzelf. De ratio investor vormt de spil van een nieuw be leggingsfonds, waarop sinds deze week kan worden ingeschreven. Dit Ratio Invest Fund, volgens de bank uniek in Europa, richt zich op ruim 300 Europese onderne mingen, waaruit maandelijks de zeventig meest ondergewaardeer de worden geselecteerd. Het nieuwe fonds werkt me' een ingewikkeld eeonomert mo del. Dat meet maanc- ivs de waardering van de 300 indelen aan de hand van gedragskenmer- ken, zoals kuddegedrag, en objec tieve maatstaven, zoals de kas stroom (winst plus afschrijving) die voor een fonds moet worden betaald. Aandelen die volgens de ze methode het meest zyn onder gewaardeerd, komen voor aan koop door het Ration Invest Fund in aanmerking. „Het is een gecompliceerd model, maar het werkt wel; dat is inmid dels wetenschappelijk bewezen," stelt portfoliomanager C. Ducker. Als voorbeeld noemt hij de onder waardering van het aande-el KLM eind november vorig jaar. „Door de negatieve beeldvorming daal de de koers/kasstroomverhou ding naar 0,8, terwijl het marktge- middelde prijkte op 5,6. Met ande- Te woorden: KLM was spotgoed koop. Dat bleek al snel. In decem ber herstelde KLM zich sterk." Exemplarisch is dit voorbeeld vol gens Ducker geenszins. Gemeten over de afgelopen vier jaar over trof het fictieve jaarlijks rende ment van het nieuwe fonds het gemiddelde van de ruim 300 an dere aandelen met 5,4 procent. De portfoliomanager is-er dan ook heilig van overtuigd dat de novi teit aanslaat. „Wij verwachten er een hoop van," zegt hij vol ver trouwen. Door Raymond Peil Den HaagVerzekeraars en banken zyn in hun informatie aan de consument onvol doende duidelijk. Vooral bij de combinatie van verzekering en beleggen gaat het nogal J mis, terwijl de meeste van deze 'financiële'' producten' in grote lijnen sprekend op el£ kaar tijken. Voor veizekerde beleggingen' hebben de meeste aanbieders bovendien, onvoldoende reserves aangelegd. De snelle opkomst van gegarandeerde be leggingen was voor de Nederlandse afdeling van de vereniging van verzekeringswiskun digen (actuarissen) aanleiding ze grondig door te rekenen. Inmiddels bevat meer dan 70 procent van de financiële producten met een maand of kwartaalpremie beleggingen. Bij verzekerd sparen is dat zelfs 85 procent, oplopend tot vrijwel alles (98 procent) van de spaarverzekermgen waarvoor eenmalig een bedrag wordt gestort. Sinds De Waerdije in 1956 de eerste beleggingsverzekering lan ceerde heeft het fenomeen een grote vlucht genomen. Meer dan veertig procent van de Nederland se banken en verzekeraars heeft tegenwoor dig belegde verzekeringen in pakket die zijn gekoppeld aan een garantiefonds. De meeste aanbieders garanderen een rende ment van 4 procent. Bij de meeste is dit ech ter een brutorendement, waar dus nog kos ten en dergelyke van afgaan. Slechts drie garanderen vier procent netto, terwijl zes aanbieders 'onduidelijk zijn' over de garan tie, zo ondervond Actuarial approach for Fi nancial Risks (AFIR) Nederland. Vyf aan- bieders zitten helemaal op de bodem met een rendementsgarantie van. nul procent, verder komen er percentages van 4,25 tot 5 voor. Driekwart van de aanbieders geeft, geen in formatie over wat de koersgarantie de con sument werkelijk kost. Bij hen gaat dat geld dus af van het rendement dat de klant uit eindelijk krijgt uitgekeerd. Vyf andere fi nanciële instellingen erkennen dat overi gens, maar zeggen niet hoeveel dat de bur ger kost. Zeven partyen melden dat de ga rantie van de inleg afgaat* dat varieert tus sen de 0,1 en 0,25. de duurste twee houden 1,5 procent zelf. Een garantie kan door afwijkende bepalin gen in de kleine lettertjes weinig voorstel len: de meest aanbieders eisen dat de klant de afgesproken looptijd volledig uitzit. Een paar stellen een minimumteimijn van tien jaar als voorwaarde. De kleine lettertjes bij bijna dertig banken en verzekeraars ver zwijgen dit trouwens en bieden hoofdzake lijk onduidelijkheid over hoe het met de ga rantie zit by voortijdige beëindiging van het contract. De actuarissen gingen ook na welke risico's i-Tde belegde verzekeringen met zich mee- r -- ^J^^fbrengen gelet op het rendement dat zij ga- f^^^^randeren. Zelfs bij een voorzichtige inschat- wv^g^ïting van de verwachte beleggingsopbreng- Wjf procent op veilig geachte obliga- ties) bestaat een risico van twintig procent, ofwel één op de vijf. Dat betreft een verlies van tien tot vijftienprocent over een periode van tien jaar. Deze risico's verklaren deels waarom de aanbieders de klant lang willen vasthouden. Beleggen op de langere termij n biedt immer een beter vooruitzicht op het halen van het gegarandeerde rendement. Daar komt by dat tussentijd extra geld bijstorten of een verhoging van de inleg niet onder de garan tie vallen. „Begrijpelijk, maar niet altijd even consumentvriendelijk," is dan ook de slotsom. De actuarissen concluderen verder dat de verzekeraars en banken eigenlijk extra geld nodig hebben om het risico te dekken. Dat zal een hogere premie of een lagere uitke ring moeten betekenen. Verder vinden zij dat de aanbieders van de pclissen-met-be- leggingen gewoon zonneklaar moeten aan geven wat voor kosten de consument be taalt, hoeveel van de inleg er werkelijk wordt belegd en in hoeverre het gegaran deerde rendement werkelijk gegarandeerd is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5