2 1© Alleenstaanden voelen zich vaak tweederangs burgers m Prins Charles moet zijn oma tot de orde roepen Kruiswoord min een Jostiband krijgt optreden in Concertgebouw S §5«r— Lekker kWk en Salade met pecorino romano Wie bedwong de Mount Everest het eerst? Strips Rottweilers 1 iffi •Til j I.-,i hn^uAui RtHterriarns DagWad Maandag 22 maart 1999 JO Voor tips en reacties: 010-4004337 Door Harm Harkema Arme Prins Charles. De Britse kroonprins is in familiekring aan gewezen als degene die de konin gin-moeder mag komen melden dat zij zuiniger moet gaan leven. Zondagskrant The Express on Sunday meldde dat gisteren op gezag van 'bronnen rond de prins'. De prins wacht een zware taak. De Queen Mum oogt met haar 98 jaar weliswaar als een vriendelijk oud je, maar zij is bepaald geen doekje. En ze is niet gewend dat anderen haar in haar doen en laten beper ken. Toch moet er iets gebeuren, vindt het koninklijk huis opeens. De koningin-moeder is nog opge groeid in de vooroorlogse Edwar- diaanse weelde en decadentie. Vo rige week lekte via The Sunday Times uit dat oma Windsor bij lange na niet genoeg heeft aan haar toch ruime uitkering van twee miljoen gulden per jaar. De krant meldde dat zij maar liefst 13 miljoen gulden in het rood staat, maar geld blijft uitgeven als wa ter. De ondanks haar leeftijd nog zeer levenslustige Queen Mum houdt er tien racepaarden op na, die wel eens een race winnen, maar des ondanks meer kosten dan ze op brengen. Ook prijzig is haar uitge breide wagenpark, dat dagelijks wordt gepoetst Verder gaat zij vaak exlcusief uit eten en winkelt zij graag, by voor keur in de duurste modezaken. Zy kijkt dan niet op een jurkje meer of minder en heeft de kasten dan ook vol hangen met nauwe lijks of nooit gedragen creaties. Dol is zij ook op juwelener, bijou terieën en de maaltijden dit. zij voor haar gasten laat aanricht zijn naar verluidt van een over vloed die een gewone sterveling slechts uit sprookjes kent Behalve gin drinkt de koningin- moeder nogal wat champagne: volgens The Express staat altijd en overal, waar rij ook is, een fles champagne van zo'n 200 gulden voor haar in de koeler. Haar meeste geld gaat echter op aan personeel. In haar belangrijk ste residentie, Clarence House in Londen, dat volgestouwd is met dure kunst en antiek, heeft zij maar liefst 50 mensen in dienst. En dat is niet alles: Haar vier bui tenverblijven beschikken elk nog eens over eigen personeel, het he le jaar door, ook al verblyft de Queen Mum er zelf soms slechts een paar dagen per jaar. Prins Charles-gaat zijn grootmoe der nu onder meer voorstellen om drastisch ir. dat personeelbcstand te snoeien en een aantal paarden en nauwelijks gebruikte auto's te verkopen. Volgens anonieme me dewerkers van de prins wordt er echter ernstig rekening mee ge houden dat grootmoe niets van dat alles wil weten. In dat geval zit er waarschijnlijk niets anders op dan te wachten op haar overlijden. De bank waar de koningin-moeder rood staat, hoeft in ieder geval niet bang te zyn dat haar schuld niet wordt afgelost. Haar vermogen wordt geschat op ruim 80 miljoen gulden. In Groot-Brittannie is verdeeld gereageerd op de onthullingen over de schulden van de Queen Mum. Zelfs tijdens de diepste cri ses rond het koninklijk huis was de Queen Mum altyd boven alle kritiek verheven. Zy gold als een door iedereen geliefd, onaantast baar instituut. Haar zwakheden - het drankgebruik en het gat in haar hand - waren een publiek ge heim maar werden haar liefdevol vergeven. Dat verschillende kran ten, nu zij 98 jaar is, nog eens de aanval op haar hebben geopend, wordt door menigeen dan ook als hypocrietbeschouwd. iiK't Hans Hvlu-nmii.' Pecorino Romano is een van de beroemdste kaassoorten van Ita lië. Ze wordt gemaakt van uitslui tend schapenmelk. Wie daarover zo zyn twijfels heeft, kan ik geen ongelijk geven. Er loopt natuur lijk wel eens een koe door de schaapskudde. Dat gebeurt in ons land ook wel bij de geiten. Maaltijdsalade 4 personen: 200 a 250 pram Pecorino Romano, aan een stukje; 200 gram verschillende groene slasoorten, w.o. rucola (ra- ketkruid); 4 bleekseldcnjstengets; 1 zachtzure appel, zoals Granny Smith75 gram walnoten; I eetl aceto balsamico of sherryazijn; zout; witte peper nit de molen; 4 eetl. noten- o/olij/olie (extra vergi- tte); 4 toefjes waterkers of toefjes tuin- of sterrekers. Rasp de kaas zo grof mogelijk. Maak de sla schoon en scheur de bladeren in kleine stukjes. Snijd bleekselderijstengels in de lengte in smalle (ca. 5 mm.) repen en 1 lama in kleine blokjes. Snijd het vruchtvlees van de appel even eens in kleine blokjes. Breek de walnoten in kleine stukjes. Maak de dressing door eerst balsamico te vermengen met wat zout en pe per. Blijf roeren tot het zout is op gelost. Klop daarna de olie erdoor. Haal de sla door de dressing en laat ze even boven de kom met de dressing uitlekken. Verdeel de sla als bedjes in het midden op de borden. Schep in de kom met de achtergebleven dressing kaas, bleekselderij, appel en de helft van de noten luchtig door elkaar. Schep de salade op de slabedjes. Bectrooi de gerechten met de rest van de walnoten en leg er toefjes waterkers of iets dergelijks op. Tip: geef er sneetjes lucht geroos terd bruinbrood bij. Niet het ge vraagde woord invul len, maar een woord dat be staat uit de letters van het gevraagde woord in de zelfde volgor de "min 1 let ter. Horizontaal: L Insect; 5. viskaar; 7. met ruiten of blokken; 8. le gerleiding; 9. gevierd actri ce; 11. aard- beikleurig; 14. masker; 16. loofboom; 17. lusthof; 18. hemelli chaam; 19. schoorsteenkap; 20. ogenblik; 22. troep edelwild; 25. koffiedik; 27. schoonmaakgerei; 29. doom; 30. stop; 31. sluwheid. Verticaal* 2. Oevergewas; 3. hoofdengel;4. rustbank; 6. maand v.h. jaar; 8. sprakeloos; 9. scheepsvloer; 10. getroffen; 12. aan alle kanten; 13. kust strook; 15. gemalen product; 16. kampeerverblyf; 19. edelmetaal; 21. lo ven; 22. mannelijk dier; 23. bontsoort; 24. makker; 26. spoorstaaf; 28. bij belse naam. Oplossing puzzel vrijdag Horizontaal: 1. Drankje; 7. does; 8. aard; 10. aga; 12. ree; 13, alibi; 16. iglo; 18. ogen; 20. ion; 21. flip; 23. neus; 26. debet; 28, ego; 30. are; 32. fooi; 34. Agen; 35. klokhen. Verticaal: 1. Dog; 2. reaal; 3. as; 4. ka; 5. jarig; 6. ere; 7. DaL; 9, Deen; 11. ui; 14. loipe; 15. bonne; 17. gal; 19. ecu; 21. foef; 22. idool; 24. etage; 25. sten; 27. bij; 29. gok; 31. ren; 33. lo; 34. ah. 1 Nederland telt meer alleen staanden dan ooit. Toch is de sa menleving daar nog geenszins op ingericht. Aanstaande donder dag houdt het Centrum Individu en Samenleving hierover een studiemiddag aan de universi teit van Tilburg. Het aantal alleenstaanden in Ne derland is met een derde van alle huishoudens nog nooit zo groot geweest als nu. Toch voelen veel mensen zonder partner zich mis kend en gediscrimineerd, meent voorzitter Lente de Zwaan van het Centrum Individu en Samenle ving (CISA). „Mensen denken dat we zielig zyn of dat er aan ons een steekje los is. Maar we mogen wei overal grof aan meebetalen." De 65-jarige De Zwaan is erva ringsdeskundige. Al op haar zes de wist ze dat ze zonder partner door het leven wilde gaan. „Niet dat ik een mannenvijand ben: ik zie donders goed wanneer ze aan trekkelijk zijn. Maar de traditio nele rol van de vrouw die opge slokt wordt door het huishouden is niks voor mij. Ik wilde zelfstan dig iets opbouwen en een bijdrage leveren aan de samenleving." Onbegrip Haar levenswerk is de strijd tegen de ongelijke behandeling van al leenstaanden, die ze officieel voert sinds de oprichting van het CISA in 1988. Onbegrip is er nog steeds. „Seks bijvoorbeeld is een moeïlij k onderwerp. Je durft bijna niet te zeggen dat je 'het' niet doet, of met zo vaak. Vreemd, vroeger mocht je als ongehuwde geen seks hebben en nou moet het." De ongeveer twee miljoen mensen zonder partner voelen zich vaak tweederangs burgers. „Alleen al door het overheidsbe leid moeten ze maandelijks hon derden guldens meer betalen," zegt De Zwaan. De problemen zi t ten vooral by de oudere alleen staanden en partnerlozen met een laag inkomen, bij elkaar zo'n 350.000 mensen. .Alleenstaanden krijgen een paar honderd gulden minder huursubsidie, ze moeten meer belasting betalen en als ze zich verzekeren tegen ziektekos ten geldt al snel een premie voor een heel gezin." De strijd van liet CISA, dat mo menteel bijna 700 leden telt, kan rekenen op groeiende steun. Di recteur prof. dr. Paul Sdmabei van het Sr iaal en Cultureel Plan bureau (SCP) in Den Haag is zelf alleenstaande. Donderdag is hij een van de sprekers op een stu diemiddag van het CISA aan de universiteit van Tilburg. „Heel veel regelingen zijn nog niet op al leenstaanden afgestemd," zegt Schnabel, „Voor een hypotheek moet je als alleenstaande een overlijdensverzekering afsluiten. Alleenstaande LeniedeZwaan: 'Mensen denken dat we zielig zijn. Maar we mogen wel overal grof aan meebetalen.'FotoRoiandde Geen enkele verzekering houdt er rekening mee dat alleenstaanden na hun overlijden geen belang hebben by een uitkering. Er zit een hoop geld-uit-de-zak-kloppe- rij bij." Schnabel heeft niet voor het leven van een alleenstaande gekozen, zoals De Zwaan. De bewust al leenstaanden vormen volgens Schnabel een kleine elite. „Zij hebben genoeg kennissen, vaar digheden en inkomen om zich al leen te redden. Zij kunnen genie ten van de voordelen van het al leen zijn: grote vrijheid, privacy en rust." De Zwaan beseft haar luxepositie maar al te goed. Juist daarom zet ze zich in voor kwets bare alleenstaanden, de laatste tijd vooral weduwen. Omdat ge huwde vrouwen meestal jonger zijn dan hun echtgenoot, die ge middeld eerder dood gaat, komen zij er eerder alleen voor te staan. „Pas dan zien ze in hoe moeilijk het is om alleen te leven; dat ze zelf bijvoorbeeld geen gxroformu- lier in kunnen vullen." Volgens onderzoekster dr. Pearle Dykstra van het Nederlands In terdisciplinair Demografisch In stituut (NIDI) in Den Haag wil de meerderheid van de alleenstaan den helemaal niet alleen zijn. „Waar je eerst steeds als deel van een stel werd uitgenodigd, ben je opeens het vijfde wiel aan de wa gen. Je eigen plan trekken is moeilijk. Je moet in hotels opeens toeslagen betalen voor eenper soonskamers en in restaurants krijg je altijd het lelijkste tafel tje." In sommige gevallen heeft het gebrek aan erkenning van al leenstaanden grote gevolgen. Dykstra, eveneens spreker op de CISA-studiedag donderdag: „Ge middeld zyn alleenstaanden die niet gekozen hebben voor een le ven zonder partner minder geluk kig. Ze gaan ook eerder dood. En omdat ze de regelmaat binnen een relatie missen en een partner die hen corrigeert, hebben ze een ongezondere levensstijl. Alleen staanden eten door de bank geno men slechter en roken en drinken vaak meer." Het verklaart de strijdbaarheid waarmee de inmiddels gepensio neerde Lenie de Zwaan blijft vechten.Alleenstaanden verdie nen meer begrip en erkenning. Huwelijk en samenwonen bete kent status en prestige, alleen staanden worden als minderwaar dig beschouwd. Ik ga niet dood voordat dat probleem is opgelost." Sir Edmund Hillary en Ten- zing Norgay zijn officieel de eersten geweest die de Mount Everest hebben bedwongen. Maar twee Engelsen die 29 jaar eerder - in 1924 - een poging waagden en dat met de dood moesten bekopen, rijn voor het laatst gezien toen zij -nog maar 270 meter van de 8.848 meter hoge' p af waren. Een groep xiimmers onder lei ding van de Amerikaan Eric Simonson hoopt er achter te kunnen komen of George Mai- lory en Andrew Irvine de top hebben bereikt voordat zij om kwamen. De expeditieleden willen metaaldetectors en an dere apparatuur gebruiken om sporen van de klimmers en hun camera onder de sneeuw te zoeken. Zy gaan ervan uit dat Irvine en Mallory, als ze de top hebben bereikt, elkaar daar gefotografeerd hebben. Mocht Y in camera ongeschon den en ibelicht worden ge vonden, dan zou de film nog te redden zijn, denken rij. Het team zal ook uitkyken naar een lijk dat een Chinese klim mer in 1975 op de Mount Eve rest heeft aangetroffen. Deze veitc de dat de dode een En gelsman was en dat zijn kle ding bij aanraking uit elkaar viel. De Chinese klimmer is la ter omgekomen in een lawine, maar onderzoekers denken dat het door hem beschreven li chaam onder de plek ligt waar in 1933 een ijsbijl van Irvine is ontdekt. De expeditie wil de Everest be klimmen vanuit Tibet en ver wacht begin april in het basis kamp aan te komen. Indien mogelijk gaat het vandaar in mei naar de top, waarbij de ex peditieleden de methoden en hulpmiddelen willen gebrui ken die Mallory en Irvine tot hun beschikking hadden. Onder de noemer 'Jostiband in Concert' verzorgt het Jostiband Orkest woensdag 1 en donderdag 2 september een concert in Koninklijk Concertgebouw in Amsterdam. De Jostiband treedt op in het kader van de 75e verjaar dag van de NCRV, die in die week haar jubileum viert. De NCRV zendt het programma op 15 no vember uit. Het orkest van 180 verstandelijk gehandicapten behoort sinds 1977 tot de vaste programmering van de NCRV. De NCRV zendt sinds die tijd regelmatig optredens van de populaire band uit. Deze uit zendingenzijn zo succesvol dat de omroep een exclusief contract met de Jostiband heeft afgeslo ten. „Daarmee is de NCRV andere omroepen net voor geweest," zegt muzikaal leider W. Brassen. „Ondanks de vele televisiezen ders van tegenwoordig halen we nu nog altijd 10 procent van de kijkdichtheid en liggen de waar deringscijfers boven de 8,5," ver telt BrusMu. De Jostiband heeft inmiddels zes geluidsdragers gemaakt, waarvan er in totaal zo'n 125.000 zijn ver kocht. „En dat is knap als je be denkt dat we het zonder verkoop organisatie moeten doen." In het contract met de NCRV is vastgelegd,dat de band niet zon der overleg meewerkt aan andere televisieprogramma's en vaker optreedt voor de NCRV. „Daar voor krijgen we een leuke financi ële bijdrage, die we aanwenden voor ons mirtramentenfonds," motiveert Brassen. Het optreden in het Concertge bouw valt onder de nieuwe over eenkomst. Uit de twee optredens wordt een uitzending van een uur gemaakt, waarin de Jostiband naast eigen nummers ook klassie ke stukken, brengt, met enkele nationale en'internationale be kende sterren. Wie dat zijn wordt later bekend gemaakt. De Jostiband brengt straks in het Concertgebouw eigen nummers en klassiek werk, met medewerking van enkele nationale en internationale Sterren. Archieffoto Rotterdams Dag blad/Jaap Roze ma De schoonzoon belde op. 'Je moet gauw een nieuw rottweilertje ne men, want ze worden verboden'. Ik had het al gelezen. Mijn favo riete hondenras hoort opeens bij de vier 'agressieve' rassen die mi nister Apotheker van Landbouw het liefst ziet verdwijnen. Vorig jaar stierf 0112e derde rottweiler Belle, geheel onverwacht bij de dierenarts waar ze voor een kleine ingreep was, Een nieuwe pup? Verleidelijk, maar ik laat me niet makkelijk troosten. Met enige weerzin keek ik naar de foto van Connie Palmen en haar nieuwe vriend Hans van Mierlo. Haar boek vol radeloze smart over de plotselinge dood van haar ge liefde Iseha galmt nog na, de in komsten ervan ook, maar ze heeft alweer een vervanger met wie het zo heerlijk lachen is. Het leven gaat door, de tijd heelt alle wonden, dit soort gemeen plaatsen zijn op de lange duur waar. Maar de geloofwaardigheid van gevoelens staat op het spel als het leven te snel zijn normale loop herneemt. Dan wordt de schijn gewekt dat de geliefde niet uniek was maar inwisselbaar. Zelf vind ik dat het besef van on vervangbaarheid niet slijt maar schrijnender wordt. Als het ver strijken van de tijd na de dood van bepaalde vrienden, of bijvoor beeld mijn broer, mij iets duide lijk heeft gemaakt, dan is dat wel het inzicht hoe vreselijk het is dat ik ze nooit meer zie, en al zo'n lan ge tijd niet meer heb gezien. Wat mijn hond betreft: dit is de eerste lente zonder haar. In de tuin doet het gemis zich pijnlijk gelden: vorig jaar dolde ze nog de eerste vlinders achterna of kwam gezellig bij me liggen. Nee, ik wil nog geen nieuwe pup, al zijn ze onweerstaanbaar. Zelf hebben we vee nesten met rottweilertjes ge had. In nauwe samenwerking met de Nederlandse Rottweilerclub die de juiste kenmerken van het ras bewaakt, door keuringen zoals een gedragstest. Onze rottweilers waren sociale honden, echte kindervrienden. Vanuit die ervaring vind ik ze niet te vergelijken met rassen als ame- rican staffordhire, de fila brasilei- ro en de mastino napoletano. Het zijn niet de honden die 'levensge vaarlijk' zyn, maar een toene mend aantal bazen. Domme macho's die robuuste en imposan te honden uitkiezen voor verster king van hur ego, en geen flauw benul hebben hoe je een hond moet opvoeden. Dit soort mensen fokt ook lulcraak nestjes buiten de rasclub om, en verpest daarmee het ras. Het is verbazingwekkend hoe weinig kennis sommige honden- eigenaren hebben over hun dier. Honden behoren weliswaar tot de oudste gedomesticeerde (lieren uit de geschiedenis van de mens; het blijven (roedel)dieren met in stinct. Dat betekent bijvoorbeeld datje een hond en een peuter be ter niet op gelijke hoogte op de grond met elkaar kan laten spe len. Want er kan een moment ko men dat het zeer des honds is om een peuter te zien als een prooi. Ouders die toestaan dat hun kind' solt met een hond vragen om moeilijkheden. Geen wonder dat er een moment komt dat hij van zich afbijt. Als minister Apothe ker werkelijk paal en perk wil stellen aan de lage bijtdrempel van sommige hondenrassen, kan hij beter een anti-agressietest ver plicht stellen voor eigenaren. De rechter mr. Jesse van Muylwijck Heinz Rene Wind ig en Eddi e de Jong WAS e« f-iOü het uitstel. wam p©ze oi-rzsiWPtMa U«"i(ÏBN W3 uw «SM... j[| WS SCHö«T6M PE. HCT^ou«VJAAl, op: wu oaar. cuter t»uU MBE. wy MAKEU „iBVPR. fr°6«AMMA'S. MaAR PWAVSvr PA* msi. Met ewu AA^i- UAAROBAKB CAO, WïU-EAJ GBaJ CAO, MAAR S3 AJi&VlAMU PiG MAAK ze uoIsrWFCT. Peanuts Charles M. Schulz U6;TOT4bJV; 'Tonny'p.Cat qaat even duren RWq lKNEEMyMwet7. oké* dan Van Wij wel voet; bal kijken en tk kan Met? HET LIJKT MEER OP EEN GEBAKKEN AARDAPPEL.. WIL JIJ EEN ZELF' GEMAAKTE VALENT1JNS KAART KOPEN? ZIE JE? ER STAAT EEN HART OP.. BEWAAR 'M DAN VOOR "GEBAKKEN AARDAPPELPAG"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2