Actueel 3 Een nacht vol branden Angstaanjagend weekeinde in Kosovo u» Kok en Europa Vitale sectoren bijna millenniumbestendig £1 Rotterdams Dagblad Commentaar, WITTE REUS pak 5 kilo van .T8-.-99" 99 Rotterdams Dagblad Maandag 22 maart 1999. 5 0&ÜÏÏ5 Overschieseweg: Vlak bij, ten oosten van knik, nr 32, naast Hindoestaans partycentrum Doelane en ook dus aan het water, dit keer Schiedamse Schie. ZMEm A Igera straat ("s-GravelandsepoIder): Bij de kruising met de Van Vlissingenstraat (nabi; jacht- haventje en woonwagenkamp) Overschie s-Gravaianase Schiedam Kleinpolder \v 3 tcRiMTtrra Fokkerstraat ('s-Gravelandse- polder):Op hoek van de Piesmanstraat en de Fokkerstraat ^Centn Centrum Oud- Mathenesss Spangen Mathenesss 2 MS £8*1*11 Warande (Schiedam): Richting Westerhaven en net voorbij de kruising met de Schoolstraat W. FSotteraams Dagblad 1 Spangen: Aan het eind van de Da Costastraat bij het water (Deifshavense Schie), Spangesekade. De brand aan de Overschieseweg is snel onder controle. Honderden partygangers uit de naastgelegen feestzaal konden zich in veiligheid stellen. Foto Roei Dijkstra Door Edwin Cornebsse en Paul Smits Schiedam/RotterdamDe be woner, met hoed op en vrien din bij zich, weet het zeker. De brand in de siooppanden in de Da Costastraat in Span gen is aangestoken. „Alle twee die complexen staan in de fik. Da's geen toeval." Op dat moment lijkt het nog de zoveelste brand in siooppan den. Een routineklus voor de brandweer die dan nog niet weten dat het de hele nacht zal doorgaan. De vuurzee in Spangen is voorbode van wat Schiedam en de Spaanse Pol der nog te wachten staat. Het is na middernacht als wtd pu bliek toekijkt hoe de brandweer met groot materieel, waaronder twee ladderwagens, het vuur te lijf gaat. De vlammen en de rook wolken zijn enorm. De reacties zijn vrij laconiek, want het gaat om siooppanden waar niemand is aangetroffen en voor bewoners van de omringende nieuwbouw is geen gevaar. De twee sloopcomplexen aan het eind van de Da Costastraat staan er geïsoleerd bijErnaast is een le ge vlakte met containers en een hijskraan. De rest is al tegen de vlakte gegaan. Voor officier van dienst Henk Stortenbeker is de brand in de sloopcomplexen routine. Hij is de tel kwijt van kleine brandjes die er al geweest zijn. „Volgens mij zijn we hier al vijf tot zeven keer geweest. Waarschijnlijk is dit de laatste keer." De siooppanden zijn populair bij daklozen. „Ze zijn heel inventief," weet Storten beker. „Ze hakken gaten in de stenen muur en trekken vervol gens van pand naar pand." Of het is gekomen door een omgevallen kacheltje waarmee iemand zich provisorisch heeft verwarmd of dat de brand is aangestoken, zoals wordt gesuggereerd; Stortenbe ker houdt zich op de vlakte. „Je weet het niet." De twee woonblokken zijn ver bonden door een sportzaal. Mede daardoor kan het vuur zich ge makkelijk verspreiden. Het tus- sendeel is ook de plek waar het vuur is ontstaan. Een ruimte met veel hout, dat goed wil branden. Aan de kant van de Deifshavense Schie moet vroeger de 'Bodyshop' hebben gezeten, getuige de let ten die nog op de voorgevel prij ken. Net als later in de nacht bij de Overschieseweg in Rotterdam is water voor de brandweer geen probleem door de nabijheid van een rivier. Een deel van de siooppanden is definitief vernield. Sommige dichtgetimmerde woningen, aan de zijde van het water, zijn rede lijk ongeschonden gebleven. Voor wie wil, zijn ze nog toegankelijk. Bij de volgende brand, rond twee uur 's nacht aan de Warande in Schiedam, is de situatie ernstiger. Er zijn volop woningen in de om geving. De brandweermannen van het Schiedamse korps heb ben echter nog geen vermoeden hoe druk ze het die nacht krijgen. Vanuit Maassluis tot Capelle aan den IJssel moeten later in de nacht voertuigen en collega's ko men om hulp te bieden bij de uit slaande branden in Schiedam en Rotterdam West. Spookachtig Aan de Warande en de Nieuwe Haven is inmiddels een spookach tig decor ontstaan toor de felle brand in een ga: ageuedrijf. Door autobanden en ander slooomate» naai is de omgeving gehuld m een gitzwarte rook. Alleen het vuur zorgt voor verlichting, mét een grote hoeveelheid zwaailichten. Het vuur is ontstaan in een berg sloopafval dat buiten li/:t opgesla gen. Een patroon, zou later in de nacht blijken. Bij in ieder geval vier van de vijf branden is het vur ontstaan doordat buiten het gebouw een berg afval of opslag materiaal is aangestoken. Bij de Warande hadden de vlam men weinig tijd nodig om over te slaan naar de loods waarin een ga ragebedrijf is gevestigd. De brandweer weet het vuur snel on der controle te krijgen, maar nog voor het zover is klinkt de volgen de melding over de portofoons. Op bedrijventerrein 's-Graveland- sepolder lekken de vlammen op dat moment al uit specerijen groothandel Nidegro in de Fok kerstraat. Ook hier ontdekt de brandweer een vuurhaard buiten op het terrein. Een afvalcontainer is in brand gestoken en tegen het bedrijfspand gezet. Het vuur is zo hevig dat de brandweer de loods al snel als reddeloos verloren be schouwt. De brand, de grootste van de nacht, veroorzaakt ruim vyf miljoen gulden schade. De tientallen nieuwsgierigen die af komen op de brand worden moe ten op afstand blijven, omdat de loods op instorten staat Dat blijft uit, maar daarmee is h°t gevaar nog niet geweken, Het zal het re cherche-onderzoek naar de oor- zaai. r»oeiHjk maken, want zolang er in: „ungsgevaar bestaat kan er niemand in de buurt komen. Twee straten verder, in de Algera- straat, is inmiddels een nieuwe brand ontstaan. Een stapel pallets zorgt voor een enorme rookwolk en markeert de plek waar de vol gende brandweerploeg aan de slag kan. De schade blijkt mee te vallen. De brand is niet overgesla gen naar het aangrenzende pand en de brandweer heeft het vuur dan ook snel geblust. Dat kan niet gezegd worden over de brand die een paar minuten na de Algerastraat ontstaat bij het bedrijf Aldowa aan de Overschie seweg in de Spaanse Polder. Be zoekers en personeel van de er naast gelegen Hindoestaanse feestzaal Doelarie ontdekten het; omstreeks sluitingstijd, tegen vie ren. „It was a great party," zegt een Engelssprekende medewer ker van het centrum, De vijf- tot zeshonderd partygangers konden zich zonder al te veel problemen 'n veiligheid stellen. De rookontwikkeling bij het be drijf voor aluminiumprodueten is enorm, maar de brandweer slaagt erin het vuur in de achterste loods redelijk snel onder controle te krijgen. Ongeveer een uur na het uitbreken wordt het sein 'brand meester' gegeven. Officier van dienst is weer Stortenbeker, die na de klus in Spangen meteen hiernaar door kon. „Het is num mer vijf van deze nacht. Dit is ex treem. In de dertig jaar bij de brandweer heb ik nog nooit zoiets meegemaakt." Ook hier lijkt de brand aangesto ken. Buiten hebben plastic buizen vlam gevat, wat zorgt voor de gro te, donkere wolken. Stortenbeker heeft geen klagen over de inzet. „Tot nu krijg ik alles wat ik vraag aan materieel en personeel." Wel zit soms het hele net dicht waarop de vuurbestrijders met elkaar communiceren. Hoewel de brand bij Aldowa vrij snel onder controle is, lijkt de schade groot. „Meen al aan schoonmaken zijn we zo'n drie ton kwijt. En het is bekijken wat we nog met de machines waarmee we werken, kunnen doen. Maar ik schat alles bij elkaar de schade op miljoenen guldens," zegt direc teur J. C. van Donkelaar, Brand stichting is volgens hem duide lijk; een brand door kortsluiting ontwikkelt zich meestal van bin nen naar buiten en niet anders om, zoals nu het geval is. Rond acht uur in de ochtend zijn alle branden bedwongen en is de brandweer alleen nog bezig met het nablussen aan de Warande en de Fokkerstraat. De getroffen be drijven z(jn dan al enige tijd bezig met het inventariseren van de schade. Bij de recherche is een team samengesteld dat de oorza ken van de branden gaat onder zoeken. Zo'n honderdtwintig brandweermannen uit de Rijn mondregio maken zich op om naar huis te gaan. Premier Kok is niet alleen onder Nederlandse kiezers popu lair, ook in tal van Europese regeringscentra wordt hij op handen gedragen. Bondskanselier Schroder, de Britse pre mier Blair, president Chirac en de premiers van Oostenrijk, Zwe den en Finland hebben objectief gezien gelijk: de Nederlander Kok zou een goede nieuwe voorzitter van de Europese Commissie kun nen zijn die Europa uit de modder kan halen. Er is alleen een 'klein' probleem: Kok is met vnj en voelt zich ook met vrij om ja te zeggen. Schroder c.s. zouden maar wat graag zien dat een dezer dagen in Den Haag onverhoopt een kabinetscrisis uitbreekt die een vroegtij dig einde maakt aan Paars II. Waarover die crisis gaat zal hen een zorg zijn, als er maar gebroken wordt Kok zou dan plotseling wel beschikbaar zijn. Probleem is alleen dat een Nederlandse kabinets crisis niet vanuit Bonn of Londen valt te regisseren. Een crisis komt vaak niet op een moment dat het goed uitkomt Ook al draait. Paars II niet altijd even goed en is een voortijdige breuk zeker niet uitgesloten, voorlopig moet men er maar vanuit gaan dat Kok in Den Haag aan het roer blijft en premier is van alle Nederlanders en geen Commissievoorzitter van alle Europeanen. De kans dat de andere Europese regeringsleiders uiteindelijk met de pet in de hand bij Kok uitkomen, is ook niet zo groot nu er een kandidaat is voor het voorzitterschap van de Europese Commissie die wél vrij is: de Italiaanse oud-premier Prodi. Die heeft bovendien het voordeel dat hij uit een Zuid-Europeaans land komt en Zuid- - Europa schijnt voor dat voorzitterschap aan de beurt te zijn. Overal buiten Nederland wordt zijn naam ook het meest genoemd. Het moet dus wel heel vreemd lopen, wil Kok werkelijk voor de moei lijkste beslissing in zijn carrière worden geplaatst Voor Europa is dat jammer, want Kok kan het. Europa uit de crisis halen is bovendien niet alleen een Europees belang, maar uiteinde-' lijk ook een Nederlands belang. Nederland vaart wel bij een goed1 draaiend Europa. Toch zullen de huidige regeringscoalitie en vooral zijn eigen partij er niet rouwig om zijn als deze Europese beker Kok* voorbijgaat. Hoewel niet formeel staatsrechtelijk noodzakelijk, zou het de Ne derlandse politiek niet misstaan als een voortijdig vertrek van de huidige kabinetsleider zou leiden tot nieuwe verkiezingen. Met na me Koks PvdA zou daar niei aan moeten willen denken. Premier Kok was de stemmentrekker; een opvolger die deze rol met hetzelf de resultaat zou kunnen vervullen, moet nog worden gevonden. Dit onderstreept voor de PvdA de noodzaak om zo langzamerhand maar eens werk te maken van het werven en opleiden van een kroonprins. Want voor men het weet kan de kiezer naar de stembus worden geroepen, ook als Brussel nu nog niet roept. Den Haag De vitale sectoren in Nederland zijn vermoedelijk alle maal vóór 2000 millenniumbe stendig. De energiesector schat de kans op een storing bij de jaar wisseling uiterst klein, hooguit gaat gedurende acht uur het licht uit in Nederland, De waterleiding bedrijven zeggen met redelijke zekerheid millenmumproof te zijn. Door Harald Doornbos Srbica/Pristina Het lijken scè nes uit een Amerikaanse B-film, maar ze spelen zichaf in Kosovo, ,-dus is het' echt. En angstaanja gend. Dej straten van het Koso- Vaarse stadje 'Srbica zijn uitge storven. Je ziet er alleen leden -wan een>Servische paramilitaire- organisatie. Ze dragen witte ski- --■pakken en zwarte maskers over hun hoofd. Alleen hun ogen en mond zijn te zien. Een paar staan er op een kniispunt, twintig an deren in de berm. Even verderop scheurt een personenauto met 'gemaskerde militie door de -1 straat. Een van hen ligt stoer op de motorkap van de wagen: be- ,:nen wijd,'wit' skipak aanj.zwart- ■■masken'.geweer,in één hand,': „Oprotten hier "zeggen ze. De straat behoort nu aan de mili- tiemannen, die door mensen rechtenactivisten ook weldoods;, eskaders worden genoemd. 'Nuv internationale waarnemers en de meeste humanitaire organisa ties zijn vertrokken uit Kosovsv - is er niemand die hen nog wat maakt: Politie, léger, doodseska- - ders hebben vrij spel „Nu begint de oorlog in Kosovo pas echt," zégt een van de weini: gé overgebleven buitenlanders. „Het kinderspel, is voorbij, de terreur kan beginnen." Paramilitaire milities hebben af - drie huizen in brand gestoken in Srbica, in het Drenica-gebied op 40 kilometer tén westen van de hoofdstad Pristina 'dat dit week end het centrum was van groot schalige Servische offensieven. Albanese burgers zitten verstijfd van angst binnen. Nu de straat op gaanbetekent geheid de dood. In de buurt van een van de brandende huizen houden zich toch enkele Albanese burgers op bij een zijweggetje. „De mannen in het wit," zeggen de Albanezen wanneer hen gevraagd wordtwie dit heeft gedaan. „Ze hebben ook onze' mannen afgevoerd. Ten minste vijf. Ze zijn geslagen en daarna .meegenomen door die kerels in het wit We weten niet. waarheen," worden geknald. Waar je ook kijkt, zie je zwarte rookwolken. Alle Albanese dorpen tussen Pristina en Kosovsia Mitrovica, in het noorden, staan in brand. Hetzelfde geldt voor de bergdor pen fussen-Mitrovica en. Srbica. Mensen uit dorpen in de omgeving van Glogovac ontvluchten de streek nadat het Joegoslavische leger daar een offensief is be gonnen In de strijd tegen het bevrijdingsleger van Kosa io. Foto David BrauchivAP Er doen geruchten de ronde over standrechtelijke executies in Srbica. Ten minste vijf, wellicht tien, melden Albanese bronnen. Vanuit Macedonië laat een van de waarnemers weten datzij zich grote zorgenmaken. „Hetlijkt er sterk op dat er Albanezen uit hun huizen zijn gehaald en ter plekke zijn doodgeschoten," zegt de waarnemer. In een van Srbica's buitenwijken staan soldaten van het Joegosla vische leger op de weg. Vlakbij brandt een huis. Volgens de sol daten is dat gebeurd nadat zij on der vuur waren gekomen van Al banese rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger, UQK. De sol daten maken een zeer nerveuze indruk. In tegenstelling tot de gemaskerde militie zijn dit dienstplichtige soldaten, 19- of 20-jarige jongens, die door de mobilisatie geen andere keuze hebben dan te dienen in het le ger van Slobodan Milosevic, de Joegoslavische president. Het UpK mag dan in sommige gevallen terugvechten, over het algemeen zijn het kleine plaag stootjes die weinig voorstellen. Het militaire overwicht van de Serviërs blijkt wel uit de situatie rondom Srbica. Tientallen tanks, waaronder de modernste en on langs naar Kosovo vervoerde Servische M-84. staan op heuvel ruggen, naast huizen en in wei landen. Overal zyn soldaten. Tientallen stuks artillerie, ka nonnen en houwitsers, staan in het zicht Veelvuldig wordt geschoten op zuiden van Kosovo, nabij Suva' Reka, is te zien hoe soldaten tak- ken en bomen het kappen om daarmee tanks en luchtafweer geschut te camoufleren. Albanese dorpen die in de verte <\De grootschalige Servische aan- meer aan puin 1J vallen in Kososvo, niet alleen in Drenica maar ook rondom Podu- r jevo in het noorden, hebben ge leid tot een grote uittocht van Al- banese burgers. Opbyna allewe- gen in het noorden hokken dit weekeinde vluchtelingen in tra- ge tred voorbij. „We. hebben - niets meer," ^egt een huilende vrouw met slechts een plastic tas met wat kleding in haar handen. Chaos compleet Het geweid was dermate-ex-' treem dat vluchtelingenstromen' elkaar kruisten in een poging" een veilige plèk op te zoeken. Zo maakten mensen uit Srbica dat ze wegkwamen richting het dorpje Prekaz, terwijl vluchtelin gen uit Prekaz vluchtten rich ting Srbica. Op de hoofdweg Pristina-Mïtrovica 'kruisten ko- Ionnes van tractors elkaar met daarop vluchtelingen, vrouwen, kinderen en bejaarden. Ze gaan alle kanten op, niemand weet'' nog waar het veilig is. De chaos'* hier is compleet. - „Wij worden overal tegengehou den door de Serviërs, zo komen we Srbica niet binnen," zegt een medewerker van de VN-vluchte- ,lingenorganisatie UNHCR, die zondag een poging deed dekens uit te delen onder de vluehielin- gen. „We hebben geen flauw idee hoeveel mensen er precies op de vlucht zijn, want de waarnemers zijn vertrokken. Maar het moe ten er vele, vele duizenden zijn." Uit wraak voor de Servische aan- vallen op het platteland, hebben Ü£K-strijders gisteravond vier Servische politiemannen dood geschoten in de Gnnija-wijk van Pristina. -Het hele gebied is afge zet Vlak na de actie trokken ook. hier gemaskerde soldaten;de-', wijk binnen. Ze kamden" de buurt uit en sleurden toevallig voorbijkomende automobilisten hun auto's uit, woedend over de, dood van hun vier collega's. le dagen niet meer, schat Arbéu, een Albanees. „Dit is de tactiek van de verschroeideaarde, zoerg heb ik het nog nooit gezien." Twee Joegoslavische militairen' warmen zich intussen enkele- honderden meters verderop bij een vuurtje dat ze hebben ge stookt in een ijzeren ton. Zittend naast hun tank, vertelt de 21-jari- ge.Jbvo dat Kosovo Servisch is en dat ook altijd zal blijven. De Serviërs mogen dan veel sterker zyn dan tiet UQK, maar is Jovo niet bang dat zij op bun beurt, geen schijn van kans maken te- gen de NAVO in het geval van luchtaanvallen? ,Aeh, ik ben ai de'maanden hier in Kosovo, ik i net meer bang om te ster ven," zegt bij. „Laat ze het maar doen, dan zijn we tenminste snel van dat hele Kosovoprobleem af. Maar denk niet dat wij ons zo maar zullen overgeven," Bombarderen By een van de controleposten buiten Pristina vertelt een poli tieman dat hij er geen probleem mee heeft, als de NAVO gaat bombarderen. „Doe maar, doe maar," zegt hij. „Wij zijn er klaar voor, wij rekenen wel af met de NAVO en vermoorden vervol gens al die Albanezen hier. Geen probleem, probeer het maar." De Serviërs hebben trouwens zo goed als al hun tanks en zware wapens buiten de kazernes ge plaatst op het platteland. Hier door is het een stuk moeilijker voor NAVO-viiegtuigen om de wapens uit te schakelen, In het Dit blijkt uit een publicatie van het Millennium Platform, waarin de vorderingen van de 'diverse sectoren aan de orde komen. Van middag heeft ook minister Van Boxtel coördinator van demiilen- niumproblematiek, de stand van zaken bekendgemaakt. De brandweer venvacht eind mei volledig bestand te zijn tegen de millenniumwisseling. Op 1 juli denken de politiekorpsen klaar te zijn voor de overgang naar 2000. Beide hulpdiensten spelen een voorname rol bij de noodplannen die worden opgezet omdat com puterproblemen di eigen. De banken hebben hun systemen, op een enkele uitzondering na, gereed voor de jaarwisseling. Alle systemen zullen op 1 oktober vol ledig millenniumbestendig zijn. - Iets minder stellig is de zorgsec-1 tor. Tweederde yan de risicosectcA' ren ligt op schema. Instellingen,in. de gehandicapten- en geestelijke'1 gezondheidszorg blijven achter bij de planning. - In het bedrijfsleven zijn de MKB- bedrijven wel erg gericht op de computers en de software, maar ze zijn zich nog onvoldoende be wust van de ketenproblematiek; doordat veel bedrijven afhanke lijk zijn van derden. RUNDERRIBLAPPEN 500 gram nu OJy Ni KIWI'S bakje 1 kilo ELKE DAG GOED NIEUWS 2

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3