10 l Shakespeare in Love wint zeven Oscars Alles ondersteboven op Kinder Poetry Slechtste films '98 Ebony Band diept verboden muziek op Cabaretier Torn winnaar Annie M.G. Schmidtprijs Goed, maar uit de tijd Grote verliezers zijn The Thin Red Line en Elizabeth Boeken NAi en 01G bekroond Britse schilder Heron overleden Rotterdams Dagblad Maandag 22 maart 1999 Door John Wanders Washington 'Shakespeare in Love' van regisseur John Madden is vannacht in Los Angeles bij de jaarlijkse uit reiking van de Oscars als grote winnaar uit de bus ge komen. De film, die is gesitu eerd in het zestiende-eeuwse Engeland, sleepte zeven Aca demy Awards in de wacht, waaronder de Oscars voor beste film, beste actrice en het beste originele scenario. De oorlogsfilm 'Saving Priva te Ryan' van regisseur Ste ven Spielberg, genomineerd voor elf Oscars, won er vijf, waaronder die voor beste re gie en beste camerawerk. De grootste verrassing was de Ita- Raan Roberto Benigni. De inne mende acteur/regisseur/scenarist kreeg met zijn 'La Vita E Bella' (Life is Beautiful') en zijn ontwa penende verschijning heel Holly wood aan zyn voeten. Zijn tragi- komf^feiver de holocaust won drie Oswrs. Benigni kreeg zyn eerste Oscar van de avond in de categorie beste buitenlandse film. Hij was hierover dermate enthou siast dat hij over de rugleuningen van de stoelen vóór hem naar het podium klauterde. De uitbundige Italiaan, die de Engelse taal nau welijks spreekt, zocht naar woor den om zijn grote dank kenbaar te maken. „Ik wil in deze oceaan van grootmoedigheid duiken," riep hij wijzend op de zaal. Toen Benigni later op de avond opnieuw naar het podium mocht komen om de prestigieuze Oscar in ontvangst te nemen voor beste acteur, mengden zijn geluk en zijn ongeloof rich in een extati sche uitbarsting die zyn eerste op treden van de avond nog overtrof: „Dit is een vreselijke vergissing, want ik heb mijn hele Engelse woordenschat al opgebruikt," riep hij met al dan niet gespeelde wan hoop. „Ik kan nu niet meer tot uit drukking brengen hoe groot mijn dank is. Ik voel mij op Jupiter." En wederom wijzend op de zaal; „Ik wil met u allen de liefde be drijven in het heelal." De producers van'Shake speare m Lo ve.metinhuri midden Os carwinnares Gwyneth Pal- trow, tonen zes van de ze ven beeldjes die de film vannacht in de wacht sleepte. Foto Onder: De omstreden regisseur Ella Kazan kreeg, tegen de zin van velen, een speciale Os car voor zijn gehele werk. Foto Reuters Gwyneth Paltrow kreeg voor haar hoofdrol in 'Sheakespeare in Lo ve' de Oscar voor beste actrice. Veterane Dame Judi Dench won met haar vertolking van koningin Elizabeth in dezelfde film de Os car voor de beste vrouwelijke bij rol. Dench was dankbaar voor de eervolle onderscheiding, maar ze herinnerde het publiek er aan dat Ml Whoopl Goldberg opende de Oscar-avond verkleed als koningin Elizabeth, een rol die in twee films, 'Elizabeth' en 'Skakespeare in Love% tot Oscar-nomlnatles leidde. De oogst voor de eerstge noemde film Viel zwaar tegen. Foto Reuters ze in totaal niet meer dan acht mi nuten in 'Shakespeare in Love' fi gureerde en het gewicht van de Oscar daarom naar haar gevoel niet ten volle verdiende. James Cobum, ook al een veteraan in de filmindustrie, won zijn eerste Os car voor zijn bijrol in 'Affliction'. De grote verliezers van dit jaar waren 'The Thin Red Line' van Terrence Malick en 'Elizabeth' van Shekhar Kapur. The Thin Red Line', die in fraaie tinten de geallieerde verovering van Guad alcanal op het Japanse leger schil dert, stond genomineerd voor ze ven Oscars, maar won er uiteinde lijk geen enkele. 'Elizabeth' kwam er slechts iets minder be kaaid af. Ook deze Elizabethaanse rolprent was genomineerd voor zeven Oscars. Uiteindelijk rolde er slechts eentje uit de bus en dan ook nog een ondergeschikte (voor make-up), Lewinsky De 71ste uitreiking van de Acade my Awards, ofwel 'Hollywoods be langrijkste avond van het jaar', werd op fabelachtige wijze aan el kaar gepraat door actrice Whoopi Goldberg. Goldberg maakte dank baar gebruik van de Lewinsky-af faire om het publiek aan het la chen te krijgen. Over de animatie film 'A Bugs Life' (Het Leven van een Insekt) zei ze: „Is dat niet het levensverhaal van Linda Tripp?" (Tripp is de vrouw die Lewinsky verraadde). Het pijnlijkste moment van de avond kwam zoals verwacht bij de uitreiking van de oeuvreprijs voor Elia Kazan, regisseur van mees terwerken als 'A Streetcar named Desire', 'On the Waterfront' en 'A Face in the Crowd'. Kazan is een zeer omstreden figuur in Holly wood, omdat hij in de jaren vijftig collega's aangaf bij de commissie van het Huis van Afgevaardigden die onder leiding van de gevrees de senator Joseph McCarthyjacht maakte op vermeende communis ten. Sommigen in het publiek ga ven Kazan een staande ovatie. An deren. zoals de acteurs Nick Nolte en Ed Harris, bleven roerloos zit ten zonder te applaudisseren. Ac teur Robert de Niro introduceerde Kazan en dit bracht conferencier Chris Rock tot de niet door ieder een gewaardeerde 'grap' dat De Niro duidelijk een liefhebber was van ratten. Santa Monica Aan de voor avond van de jaarlijkse Oscar uitreiking heeft de jaarlijkse uit reiking van de Razzies plaatsge had, de prijzen voor de slechtste films. De komisch bedoelde film 'An Alan Smithee Film: Bum, Hollywood, Bum!' kreeg de titel 'slechtste film 'van 1898'. De film, geregisseerd door Joe Esz- terhas die bekend is als scena rioschrijver voor Paul Verhoe ven, kreeg maar liefst vijf prij zen. Behalve in de categorie 'slechtste film1 kreeg de satire op Hollywood ook prijzen voor onder meer 'slechtste scenario', 'slechtste mannelijke bijrol' en 'slechtste liedje'. Andere winnaars waren Leonar do DiCaprio in de categorie 'slechtste paar' voor rijn dubbel rol als tweeling in The Man in the Iron Mask' en de Spice Girls ïn „de categorie 'slechtste actri ce: Er werd ook nog een speciale prijs toegekend'. '1998 - het slechtste filmjaar aller tijden' vanwege een tendens die als 'Oude kerels en jonge dingen' wordt omschreven, de trend om middelbare helden en jonge hel dinnen naast elkaar te zetten. Het was de negentiende keer dat de Razzies werden uitge reikt De jury bestaat uit 475 le den van de Golden Raspbeny Foundation, onder wie mensen uit de filmwereld, filmjouruilis- ten en filmfans. De prijsuitrei king is bedoeld om de draak te steken met de Academy Awards en andere vergelijkbare evene menten. Leipzig Drie Nederlandse boe ken, behorend tot de Best Ver zorgde Boeken van 1997, zijn in. het Duitse Leipzig bekroond. Nik- ki Gonnissen en Thomas Wid- dershoven kregen een eervolle vermelding voor 'Etemally Yours' van Ed van Hinte, een uitgave van 010 in Rotterdam. Arlette Brou wers en Koos van der Meer haal den een eervolle vermelding bin nen voor 'De regie van de stad', een uitgave van het Nederlands Architectuurinstituut in Rotter dam. De internationale juiy on derscheidde verder Studio Gon nissen en Widdershoven met een bronzen medaille voor de vormge ving van 'Het beste van Wim T. Schippers', een uitgave van het Centraal Museum in Utrecht. In Leipzig wordt van 25 tot en met 28 maart de Leipzïger boeken beursgehouden. Door Canis Zijlmans flUBTSTg vOORST£Ll^CJNJ*OmRD*^ THEATER ZUIOPLEIN dondefdag i april - 20,15 uur kassa: 010-481 65 00 10900-9203" Rotterdam „De broje fegoes griepen. Dat doen ze in het stamp. En op z'n hoge blokon, veurat de afomal met kramp," dichtte de 13- jarige Daphne Roodhuïjzen uit Wateringen zondagmiddag tij dens de derde editie van het Poe try International Kinderfestival in het RO Theater. Met klanken opgeroepen beelden en associa ties vormen een gedicht, dus dich ter Jaap Blonk liet z'n'Mond dicht gedicht' horen. Het vers bewoog rich over het klankenscala tussen neuriën en onsmakelijke 'pers- windgeluiden'. 'Dichters op zijn kop' is dit jaar het thema van het Kinderfestival, een co-pioductie van het RO The ater en Stichting Poetry Interna tional. „Veel dichters," legde de aankondigingsfblder uit, „staan namelijk graag op hun kop. Ze kijken graag naar de wereld op een manier, die het gewone nogal ongewoon maakt. Als je hun ge dichten hoort, is het net of jezelf op je kop staat. Je bent in een on gewone wereld, waarin alles mo gelijk is; de muis jaagt achter de kat aan, de zon schijnt 's nachts en de zee is droog." „Met dit festival," zegt organisa tor Angelique Mathon, „probeert Poetry kinderen te interesseren voor dichtkunst door jongeren en volwassenen. Met name in de kleuteraren wordt er op school veel gedicht en gerijmd, In de ho gere groepen gebeurt dat jammer genoeg steeds inder. Terwijl kinderen meestal wel erg met taalgrapjes en rijmpjes bezig zijn. Dat hebben ze gemeen met dich ters, die meestal ook onconventio neel met taal omgaan." Bezoekers kochten allereerst een 'uitgangsbewijs', dat bij het verla ten van het RO Theater moest worden getoond in plaats van bij binnenkomst. Binnengaan zon dagmiddag moest door de arties teningang. In mysterieuze witte pakken gestoken mannetjes met lippenstift en vrouwtjes met snor ren begeleidden de gasten met za klampen door de spelonken van het gebouw Dan konden ze ineens op je toe stappen en zeiden dan: „Ogen zo groot in het kleine gezicht. Mag het donker aan, Sc ben zo bang in het licht." Even later bood zo'n 'wit pak' dan een portie pijn aan. ,,U moet het nu nemen, want het is nog warm." In de foyer wacht ten de kinderen hopen chips en mariakaakjes, die uit wc-potten moesten worden gevist. En tafel tjes stonden er ondersteboven, waardoor theeservies op de poten balanceerde. De wereld op z'n kop. Leerlingen van De Blijberg en Zalmplaat la zen voor in het Nederlands, Bos- nisch, Turks en Latijn: „Aan de hemel hangt een zeilboot. Wolken liggen op het strand. De wereld is veel leuker van de omgekeerde kant." Dove kinderen van het Handtheater van de Dovenschool in Amsterdam, droegen het voor in gebarentaal, Tegelijk leerden zij het publiek in gebarentaal te applaudisseren, waarbij met de vingers bovenhel hoofd wordt ge wapperd. Dat publiek moest eerder de zaal in via het podium en dichters en artiesten traden op met de rug naar de toeschouwers. „Het is af gelopen," zei presentatrice Moni que Hagen van Klokhuis bjj het begin van de voorstelling. En: „Welkom," toen het was afgelo pen. De kinderen joegen Hagen, die populairder was dan de optre dende dichters en die ze ook beter kenden, na voor een handteke ning. Behalve op het grote podium werd er intiem gedicht in kleine zaaltjes. In een gangkast vol vuil niszakken ging Urnie Plein te keer. In de houtzagerij bracht An dreas Denk muziek met de zin gende zaag en zittend op stapels kranten droeg Wim T. Schippers voor uit 'Kutje compleet' en het Elma van Ha ren droeg voor vanaf een balkon. Foto Niels van der Hoeven/Rotter dams Dagblad vers 'Grassprietje' uit de bundel 'Het Gazon'. Soms stopte hjj der tig seconden voor 'de C&A-be- sprekingen'. Er was een griezel restaurant en een 'worstenzaaltje' waar de toeschouwers worstjes kregen uitgedeeld. Eva Geriach las met haar rug naar het publiek voor uit 'Achterstevo ren': „Het struif klom langs het fornuis omhoog naar het ei dat ik in m'n hand hield. Vanzelf ging het ei dicht." Verder droegen ge dichten voor Gouden-Griffelwin naar Wim Hofman, Elma van Ha ren, Edward van de Vendel en de 19-jarige Rotterdammer Ayatol lah Musa, van wie deze maand de bundel 'Tqj Mahal1 verschijnt. Door Willem Jan Keizer Rotterdam De belangstelling voor de muziek uit de periode van het interbellum lijkt flink aan te zwellen, en niet ten onrechte: dit is één van de meest creatieve pe rioden van de 20ste eeuw geweest. Na Kurt Weill (vorige week bij het Rotterdam Young Philharmonic) en Francis Poulenc (iets langer geleden met het Nederlands Ka merkoor) meldde zich gister avond de Ebony Band in de Jurri- aanseZaal van de Doelen. De leider van de Das sinds 1990 bestaande Ebony Band, hoboïst Werner Berbers, interesseert zich voor de muziek uit dit tijdvak die niet mocht, verboden dan wel ver bannen werd. Deze keer diepte Herbersvecl door jazz beïnvloede en door de nazi's dan wel de com munisten verboden muziek van vergeten componisten uit archie ven op. Want een Sjostakowitsj, een Bartók en een Stravinsky wisten zich uit de grijpgrage klau wen van de machtshebbers 1e houden. Bekende namen en on danks hun bijdragen aan 'klassie ke jazz' voor de Ebony Band niet interessant. Toch heeft ook in ons land de jazz en hierdoor beïnvloede muziek nog lang om erkenning moeten vechten. Want nog in 1953 veroor deelde de Nederlandse musico loog Caspas Höweler de jazz als „negermuziek met een barbaarse erotiek en een grote geestelijke leegte" die slechts „de adoles cent" zou aanspreken. Het ty peert de burgerij die deze muziek lang van zich af wist te slaan. In stinctief begreep men dus de di recte aantrekkingskracht, de on derbuikgerichtheid en daarmee de macht van de jazz. temer Herbers zocht componis ten van wie Max Brand en Erwin Schulhoff nog de bekendsten zyn. Met archetypisch instumentari- um als de banjo en gitaar, de (alt) saxofoon, gestopte trompet en drums en slecht-versterkte zang (beuwe Visser), toverde de Ebony Band de optimistische sfeer (te gen beter weten in) van de jaren '30 te voorschijn. Of het nu ging om de drie mysterieuze tango's van Schulhoff. de Brechtiaanse 'Bankel und Balladen' van Wil helm Grosz of de 'Suite Amcnca- in' van Emil Burian met de vio- iophon (een viool zonder kast maar met een geluidsversterken- de hoorn), steeds dook weer die atmosfeer van de opkomst van Hoilywood op, hel levendige uit gaansleven van Berlijn en Parijs, maar ook de struisvogelpolitiek ten opzichte van de bedreigende krachten. Uiteindelijk legden alle componisten waarvan werken werden uitgevoerd in figuurlijke of letterlijke zin het loodje tegen commi en nazi. Terecht werd de muziek van ook Polovkin en Kortsjmarev aan de vergetelheid ontrukt: de bijna-geniale uitsmij ter van Max Brand. 'Black Bottom -Jazz Band' uil diens opera 'Maschinist Hopkin s' werd aan lei ding voor een flinke encore. Jurriaanse Zaal de Doelen: Ebo ny Band o.l,v. Werner Herbers. Gehoord: gisteravond. Apeldoorn De Rotterdamse ca baretier Kees Torn (32) heeft gis teren op het Gala van het Neder landse lied in Apeldoorn de Annie M.G. Schmidtprijs 1998 gewon nen. „Geniaal onaangepast," zo typeerde j uryvoorzittcr Gaaikema zijn jonge collega, die op het mo ment door het land trekt met zijn cabaretprogramma 'Plek. zat'. Tom ontving de prijs, in 1991 m- Londen Patrick Heron, de be langrijkste abstracte schilder van Groot-Brittannie, is zaterdag op 79-jarige leeftijd overleden. De directeur van de Londense Ta- te Gallery, waar vorig jaar een overzichtstentoonstelling van zijn werk te zien was, noemde Heron 'een van de invloedrijkste figuren uit de naoorlogse Britse kunst'. Heron studeerde aan de Londen se kunstacademie, maar stopte al na korte tijd omdat zoals hij zei „bijna niemand zich daar bezig hield met de 20ste eeuwse schil derkunst." Heron ontving in '77 een koninklijke onderscheiding. gesteld door Conamus en het Am sterdams Kleinkunst Festival, voor zijn liedje 'Streepjescode'. De juiy heeft zich verwonderd over zyn oorspronkelijke stijl. Tom maakt een wat slungelige in druk, heeft altijd een sigaar in de hand en is onafscheidelijk van vriendin José Oltshoom, aan wie hij elk optreden lijkt op te dragen. Recensenten hebben Tom, win naar van het Leids Cabaretfesti val in 1994, al vergeleken met Ivo de Wys en drs. P. Voor Tom kwam de Annie M.G. Schmidtprijs, na de aanmoedi gingsprijs van vorig jaar, niet als een volslagen verrassing. „Twee jaar geleden won Karin Bloemen met een liedje over een dode moe der. Toen dacht ik: dat kan ik ook. 'Streepjescode' gaat over mijn va der. En die is echt dood." Tom bracht het lied ter afsluiting van het Gala wat onwennig voor de grote, volledig gevulde zaal van Orpheus. Marco Borsato was gisteren overi gens de grote afwezige op het Ga- ia van het Nederlandse lied. De zanger miste het vliegtuig in Mia mi na een vakantie. De organisa tie van het gala is woedend. Bor sato zou als eregast 'Het Dorp' van Wim Sonneveld zingen. a r 11 Bobby Hutcherson a l b 'Skyline' d u u 58:04 min. Een vibrafoon en 'n marima nodigen snel uit tot vertoon, tot kunstjes makerij. Het watervlugge spel met twee of met vier stokken dat met de ogen soms nauwelijks meer te volgen is, kan ook voor wie het niet ziet spectaculair zijn. Maar dat is niet genoeg voor goede muziek. Dan is ook poëzie en gevoel nodig en dat valt moeilijker te realiseren op deze slag instrumenten. Het kan wel, zie Miit Jackson in zijn periode bij het Mo dern Jazz Quartet, nu ruim veertig jaar terug. Maar ook Jackson verviel later weer in circusachtige acts. Hutcherson is ook al weer 57 jaar en hij probeert op deze studi&onna- men uit augustus vorig jaar af en toe z'n muziek op een hoger plan te brengen, tot kunst te verheffen. Overtuigen doet hij daarmee he'aas niet Bovendien blijft het in de meeste nummers bij het virtuoze impo neer-spel. Jammer ook van de groep jonge top-musici die hem omrin gen. Steeds meer jongere jazzmusici gaan speeiser werken en nieuwe wegen ontdekken, maar hier krijgen ze daarvoor niet de ruimte Samen met de vibrafonist/leider maken ze uitstekende muziek, maar eigenJjik ook weer niets bijzonders. Je blijft achter met het gevoel dat hier veel meer spanning en verrassing mogelijk was geweest. Kansen volop maar weinig benut Deze opnamen hadderf evengoed twintig of dertig jaar terug gemaakt kunnen zijn. Peter van Ejjkelcnburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6