actueel 3 Wat rest is een geblakerde kruidenkoek ft/i ooi tweegenomen Uitslaande brand verwoest sporthal Numansdorp Protest na neerschieten meisje 7 NAVO sluit rijen 'Bij een NAyO-aanval sterven alle Albanezen' Rotterdams Dagblad Commentaar- 98.- Djaiiko Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 maart 1999 Het asbest Is mmiddelsver wliderd uit de opslagloods voorspecerlj- Fcto ingrid van Door Jimmy Holterhoës Schiedam De 450 ambtenaren in het Schie- damse Stadskantoor moesten het gisteren zonder frisse lucht stellen. De installatie die daarvoor moet zorgen werd uitgezet omdat de buitenlucht in de binnenstad gisteren werd gevuld met de geur van verbrande specerijen. De stank was afkomstig van groothandel Nidegro op het nabijgelegen bedrijventerrein 's-Gravelandsepolder, waar zaterdagnacht de loods uitbrandde. Bij de meldkamer van DCME Mi lieudienst Rijnmond kwamen gis teren diverse klachten binnen Het zijn vooral de nog steeds smeulende koffie- en cacaobonen die voor de stank zorgen. Afhan kelijk van de wind kan de pene trante geur nog even aanhouden. De brandweer is ook vandaag nog druk in de weer geweest met het nablussen van de brand in de op slagplaats m de Fokkerstraat. Be velvoerder Bert van Biezen van de Schiedamse brandweer weet met hoe lang dit nog gaat duren. „Het ligt eraan wat voor spul er nog binnen hgt. Het moet ge sloopt warden op een uitgekiende manier, want het kan toch spon taan weer gaan branden." IDG Presto heeft inmiddels het asbest m de loods verwijderd. Gistermiddag werd een eerste in ventarisatie gemaakt van de scha de, die wordt geschat tussen de drie en vier miljoen gulden. De specerijen zijn verloren, is inmid dels wel duidelijk. De opgeslagen waar ligt als een geblakerde krui denkoek op hettenein. ,Dit is zwaar klote. We hadden net alles vier maanden geleden ver bouwd en nu kunnen we weer he lemaal opnieuw beginnen. Ket is gewoon een ramp," zegt bedrijfs leider Bakker van Nidegro BV, Het enige wat we kunnen doen is alles afhandelen en de boel weer opbouwen. We moeten wel." De brand in de loods van Nidegro was ontstaan doordat een afval container in brand was gestoken en tegen het bedrijfspand was ge zet. Het was een van de vijf bran den die tn de nacht van zaterdag op zondag in Rotterdam en Schie dam uitbraken. Bij een eerste on derzoek vond de brandweer dat op bijna alle plekken de brand haarden buiten de gebouwen wa ren ontstaan. Door deze buiten- brandjes en het feit dat de bran den na elkaar zijn ontstaan en een duidelijke route vormen, is het bijna zeker dat de brandstichtin gen het werk zijn van één per soon. Volgens de politie staat inmiddels bij in elk geval een van de bran den vast dat hier kwade opzet in het spel is. Technisch onderzoek heeft uitgewezen dat de brand bij een autobedrijf aan de Warande in Schiedam is aangestoken. Vast staat dat de brand buiten in een container is begonnen. Technisch onderzoek naar de oor zaak van de brand in de Fok kerstraat kan pas beginnen als de brandweer klaar is met nablus sen. Dat werk trekt het nodige be kijks. „We gingen toch net bood schappen doen," zegt een me vrouw uit Overschie. Haar man geeft aanwijzingen. „Als je 't openhaalt, dan gaat het weer in de fik." Even verderop staat een man met sigaret aandachtig de ver richtingen van de brandweerlie den te volgen. „Ik had het op tv gezien en nu wilde ik het wel eens van dichtbij bekijken. Stelletje mafketels die dit gedaan hebben. Nee, dit zijn geen grappen meer. Als dit een trend wordt..." Bij omliggende bedrijven leeft die angst met echt. Er zijn ook geen extra maatregelen genomen. Een medewerker van de naast de loods gelegen drukkerij Jobbe: „Ik vind het vervelend voor de bu ren, maar eigenlijk lopen ze risico door hun rotzooi buiten te laten staan. Ai moeten mensen natuur lijk we) gewoon met hun poten van andermans spullen afblij ven." De drukkerij ondervindt ook dezer dagen weinig directe overlast. Alleen de riolering loopt wat langzamer dan normaal en het stinkt een beetje, maar dat is dan ook het enige." Numansdorp Een felle uitslaande brand heeft gisteren de sporthal Cromstrijen in Numansdorp verwoest. De brand ontstond kort na het middaguur op het dak van de hal. Daar waren dakbedekkers bezig. Het vermoeden bestaat dat bij die werkzaamhe den iets is misgegaan, waarna het vuur zich snel verspreidde. Twee groepen kinderen die in de hal waren, werden direct geëvacu eerd. De brandweer in Numansdorp, onder steund door collega's uit Klaaswaal, Oud-, Nieuw- en Zuid-Beijerland, gaf om kwart voor twee het sein 'brandmeester'. Op dat moment was de hele sporthal al verloren De sporthal is door de brand geheel verforen gegaan. Brandweerlieden spuiten nog na op de restanten. FowFo* gegaan. Bij de brand vielen geen gewonden en er kwamen geen gevaarlijke stoffen vrij. Desondanks riepen politie en brandweer bewoners in de buurt van de hal op ramen en deuren enkele uren dicht te houden we gens de grote rookontwikkeling. De brandweer kon voorkomen dat de vlam men oversloegen naar het aangrenzende pand van de muziekvereniging Wilhelmi- na. Dat gebouw liep slechts lichte rookscha de op. Het schoolgebouw, dat aan de andere kant van de hal ligt, had aanzienlijk meer last van de brand. De roetschade is aanzien lijk. De school werd direct na het uitbreken van de brand ontruimd. De verwoeste hal is eigendom van de ge meente en dateert uit 1986, De waarde ligt rond de drie miljoen gulden. Diverse ver enigingen maken gebruik van de hal en de kantine die gepacht wordt door een onder nemer. De gemeente stelde de verenigin gen gisteren meteen op de hoogte. Ook werd begonnen met het vinden van vervan gende accommodaties voor de verenigin gen. Volgens een woordvoerder van de ge meente wordt daarbij gedacht aan de zaal aan de Roerdompsingel in Numansdorp en twee hallen in Klaaswaal. Door Yvonne Keunen Rotterdam Ruim tweehonderd Marokkaanse jongeren hebben gisteravond een protestactie ge houden voor het politiebureau aan het Marconiplein. Ze eisten opheldering over de aanhouding .van twee Marokkaanse mannen, die waren opgepakt omdat ze de politie hinderden haar werk te doen na een schietpartij waarbij een agent een kogel afvuurde op een 15-jarige meisje. „Er gaan veel geruchten. We zijn "bang voor escalatie. Daarom :"nJoet er snel duidelijkheid ko- c,Jaen zei een woordvoerder van ~de Marokkaanse Ouderen Ver- f eöiging. De schietpartij vond laat in de j middag plaats op de Vieram- bachtstraat in het Nieuwe Wes ten. Het meisje was eerder op de dag in overspannen toestand weggelopen uit een opvanghuis. Waarom is nog niet duidelijk, maar bij het verlaten van de in stelling had ze een mes meege nomen. De politie was daarover ingelicht. Vervolgens kwam een melding binnen over een jonge vrouw die op straat met een mes dreigde en zichzelf in haar buik had gesto ken. Volgens een politiewoord voerder zou zij midden op straat zelfmoord hebben willen plegen. Toen de agenten arriveerden kwam het meisje dreigend met het mes op hen af. De agenten zouden diverse ke ren geprobeerd hebben het meis je ervan te overtuigen dat het be ter was het mes neer te leggen. Omdat de overspannen puber vervaarlijk met het mes bleef zwaaien, schoot een van de agen ten haar uiteindelijk in een been. De politieman zou uit zelfverde diging hebben gehandeld. Nadat het meisje was wegge voerd naar het Dijkzigtzieken- huis, ontstond grote commotie op straat. Een opstootje ontaard de uiteindelijk in een vechtpartij tussen boze omstanders en agen ten. Twee politiemannen liepen klappen op en raakten licht ge wond in hun gezicht Twee Ma rokkaanse broers van 30 en 33 jaar werden gearresteerd. Mede omdat de mannen gisteravond nog steeds vastzaten, trok de grote groep Marokkanen naar het Marconiplein. Volgens de woordvoerder van de Marokkaanse Ouderen Vereni ging, die met met zijn naam m de krant wil, klopt de lezing van de politie over het schietincident niet „Twee agenten hebben het meisje geroepen, maar zij luis terde niet Meteen daarna is ge schoten," zegt hij. „Het is regel dat de politie eerst een waar schuwingsschot lost, voordat ge richt wordt geschoten. Dat is niet gebeurd." Waarom de agenten het meisje riepen, is de zegsman niet be kend. „Misschien had ze wat ge stolen, misschien had ze drugs bij zich. Ik weet het niet." Het verhaal over de zelfmoord is vol gens de ouderenvereniging on juist. „En als het wel klopte dan is dat nog geen reden om iemand neer te schieten. Iemand die zelf moord wil plegen, probeer je te gen te houden. En als iemand met een mes zwaait, dan is dat al leen reden voor een bekeuring vindt de woordvoerder. De woordvoerder zegt dat het aan de aanwezigheid van een aantal oudere Marokkanen te danken is dat de protestdemon stratie gisteravond zonder verde re incidenten is verlopen. „De mensen zijn woedend. Maar uit respect voor ouderen hebben ze zich rustig gedragen." Volgens een woordvoerder van de politie is alles rustig verlopen omdat de geruchten ontzenuwd konden worden. De toestand van het meisje is naar omstandigheden goed. Zij is in het ziekenhuis geopereerd aan de schotwond in haar heen. De steekwond in haar buik bleek achteraf mee te vallen. Het meis je heeft de politie verteld dat ze inderdaad een poging tot zelf moord deed. twee voor Verkrijgbea diverse kleuren Maandenlang waren de NAVO-landen ernstig verdeeld over het aanpakken van de burgeroorlog in de Servi sche provincie Kosovo, Aan die verdeeldheid is nu een eind gekomen en het is nota bene de Servische leider Milosevic zelf die daar de belangrijkste bijdrage aan heeft geleverd. Dankzij zijn provocatieve houding tegenover het westerse militaire bondgenoot schap zijn de NAVO-rijen nu gesloten. Secretaris-generaal Solana kreeg gisteren van alle NAVO-landen het groene licht voor lucht aanvallen op Servisch luchtafweergeschut. Die aanvallen kunnen beginnen op elk moment nadat de Amerikaanse onderhandelaar Holbrooke onverrichterzake uit Belgrado is teruggekeerd. Het is bijzonder triest dat het zover heeft moeten komen. Maar de NAVO kan hier weinig worden verweten. Er zijn de afgelopen maanden genoeg pogingen in het werk gesteld de problemen in Kosovo geweldloos, aan de onderhandelingstafel, op te lossen. Maar Milosevic werkte tot dusver niet mee. Integendeel, de Serviërs zijn doorgegaan met het platbranden van dorpen in Kosovo waar geen Serviërs wonen; doorgegaan met het opjagen van de Albanese Kos- ovaren. De televisiebeelden van vluchtende ouderen en kinderen in de sneeuw zullen de sympathie in de wereld voor Milosevic niet hebben vergroot. De Serviërs willen zich duidelijk verzekeren van een zo sterk mogelijke militaire positie in Kosovo. Milosevic heeft er de afgelopen jaren al vaker blijk van gegeven niet onder de indruk te raken van pressie van diplomaten en politi ci. Dreigementen en andere vormen van verbaal geweld kunnen hem niet van zijn stuk brengen. De geschiedenis in Bosnië heeft dat geleerd. Eigenlijk had men dus kunnen weten dat de moeizame en langdurige onderhandelingen in Parijs ook geen effect zouden hebben op zijn beleid. Dat die gesprekken toch zijn gevoerd, siert in wezen het westerse militaire bondgenootschap. Er zijn gelukkig ge noeg krachten in dat samenwerkingsverband die zo lang mogelijk willen wachten met militaire acties. Maar op een gegeven moment moet een punt worden gezet achter de fase van dreigen en soebatten. Doet de NAVO dat niet, dan blijft er van de geloofwaardigheid van het bondgenootschap inderdaad weinig of niets over. De organisatie zou dan net zo goed kunnen worden opgedoekt: wie is er in de toekomst immers nog bang voor een NAVO-vuist die alleen maar papieren kracht symboliseert? Milosevic had kunnen weten dat er grenzen zijn aan de tolerantie van het westerse bondgenootschap. Tenzij er op het laatste moment nog een wonder geschiedt, zullen NAVO-bommen en -raketten Servische militaire doelen gaan besto ken. Doel is de Serviërs militair aanzienlijk te verzwakken. Voor die situatie zou Milosevic wel beducht moeten zijn omdat dat zou lei den tot een ernstige verstoring van het machtsevenwicht met aarts vijand Kroatië. Zover zal de Servische leider het ongetwijfeld niet willen laten komen en daar mikt de NAVO op. Een politieke en daarmee een menswaardige oplossing voor de problemen in Kosovo komen dan alsnog binnen handbereik. Maar Milosevic wil kenne lijk eerst die bommen horen. Door Harald Doornbos Pristfna Eén tas, dat is meestal het enige wat Albanese burgers mee konden graaien toen ze gis teravond vluchtten vanuit de bui tenwijk bij het ziekenhuis van Pristina naar het centrum van Kosovo's hoofdstad. Maar veelal hebben de ruim 250 mensen niets bij zich. Mannen en vrouwen dragen kinderen op hun armen of schouders. Bejaarden worden ondersteund. De treurige stoet is de zoveelste in Kosovo. Zwaarbewapende Servische poli tie viel tegen een uur of zes in de avond de wijk rondom hel zieken huis binnen in ccn kennelijke po ging om Albanezen te arresteren die de Serviërs verantwoordelijk houden voor de dood van vier po litiemannen, op zondagavond in een ander gedeelte van Pristina. „De politie kwam; we moesten weg," zegt een radeloze vrouw van in de veertig terwijl Ze een kind op haar arm draagt. „We zijn bang dat ze iedereen gaan ver moorden," vervolgt ze. „De politie is de huizen binnen gegaan. We zijn uit voorzorg snel vertrok ken." De paniek in de ogen van de men sen doet het ergste vrezen. Steeds sterker worden immers de ge ruchten dat Servische milities standrechtelijke executies heb ben uitgevoerd in en rondom de stad Srbica tijdens de sehoon- maakoperatie daar van afgelopen weekeinde. Hier in Pristina vre zen Albanezen hetzelfde. „Er is zoveel politie. Wat kunnen we doen," merkt een oudere man op. Bijna op het zelfde moment wordt door een gemaskerde man een handgranaat gegooid in het Alba nese café 'Koha', in het centrum, dat direct grenst aan de 'Tricky Dick's', Pristma's enige interna tionale joumalistencafé. Bij de aanslag vallen twee gewonden. Even later loopt een man met een machinegeweer restaurant 'Hani' binnen en schiet zijn wapen leeg. Een Albanese actrice vindt daar bij de dood; de eigenaar van het restaurant raakt gewond. „Dat komt ervan als je Serviërs provoceert," zegt een medewerk ster van het door de staat gecon troleerde Servische Media Cen trum. ,Als de Albanezen zich ge woon rustig houden, is er niets aan de hand. Zij provoceren ons echter altijd, waardoor de politie wel moet optreden." Volgens de medewerkster zou het een grote fout zijn van de NAVO om over te gaan tot bombardementen. „Als dat gebeurt, zullen alle Albanezen hier steiven, zonder twijfel." Op de vraag aan een Servische po litieman wat er met de Albanezen gebeurt als de NAVO begint met luchtaanvallen, antwoordt de man: „Die zullen we dan allemaal vermoorden." Het openlijk drei gen door de Serviërs met genoci de wordt door veel Albanezen se rieus genomen. „Pristina kan ver anderen in een Warschau-getto zegt een Albanees, Sommigen spreken zelfs van een Rwanda- scenario. „Wat kunnen NAVO- vliegtuigen doen als wij door de politie en de milities uit onze hui zen worden gesleurd en worden geëxecuteerd," vraagt een Alba nese vrouw zich af. opiTeLTE" START AcTVê HUD ÓEwflp' jA.ik HAD y woRDT GtSfLO y-, tE„ V C&LALt"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1