4 Uitvinders moeten commerciëler denken 1 'De vraag is of de consument op het product zit te wachten' mkmm Grafveld uit de Ijzertijd ontdekt in de Betuwe als wapen tegen dieven Vermoeidheid hij kanker stuk belastender dan pijn Politie deelt plaatjes uit Ir a i Drugsfabriek in woonhuis Geen dialyse voor toeristen Koningin leent tafelzilver uit Vrijgesproken van mensenroof Keukenhof ook in zomer open Onderscheiding YadVashem mm mi mm Honden landmacht zwaaien af De Bijenkorf zet de toon. de Bi jenkorf Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 maart 1999 AlkmaarDe brandweer in Zaan dam heeft gisteren bij toeval in een woonhuis een laboratorium ontdekt waai verdovende midde len worden geproduceerd. De brandweer werd wantrouwig na dat de eigenaar de toegang wei gerde tot 2ijn woning ondanks de hevige rookontwikkeling in het pand. De man is na een hevige worsteling aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. Volgens de politie is de brand ont staan nadat er iets misging in het productieproces. Vijf brandweer mannen en een agent zijn in het ziekenhuis opgenomen na klach ten over een branderige keel. Emmen De afdeling hemodialy- se van het Scheperziekenhuis in Emmen heeft een opnamestop in- gesteld voor toeristen. De afde- ling heeft capaciteitsproblemen en wil daarom alleen nog maar ei gen patiënten behandelen. De naar schatting tientallen nierpati- enten die tijdens hun vakantie in Drenthe twee tot drie keer per week een dialyse moeten onder gaan, kunnen daarvoor niet meer in deze provincie terecht. Apeldoorn Het Deense konink lijk huis leent nationaal museum Paleis Het Loo in Apeldoorn een aantal ziiverschatten. Het muse um kan daardoor onder meer la ten zien hoe de tafel op 29 januari 1770 gedekt was ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van ko ning Christiaan VU. Het Deense hof bezit een beroemde verzame ling historisch zilver, vooral uit de 17de en de 18de eeuw. Het tafelzil ver werd vooral uit Parijs betrok ken, van zilversmeden als Du- rand, Auguste en Germain. Jacht honden, valken, wild en kinderfi guren sieren de soepterrines en andere voorwerpen die de huidige koningin Margrethe It bij officië le diners nog steeds op tafel laat zetten. Het hofzilver is van 27 maart tot 7 juni op Het Loo te zien. Almelo De Almelose rechtbank heeft gisteren de 40-jarige H. S. uit Enschede en zijn 37-jarige echtgenote B.D. vrijgesproken van mensenroof. De rechtbank veroordeelde het tweetal wel voor valsheid in geschrifte en het ge bruik maken van vervalste papie ren tot drie maanden cel of 140 uur dienstverlening. Tegen het duo was twaalf maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk, en betaling van tachtigduizend gulden aan Foster Parents Plan geëist. De twee werden ervan ver dacht in 1997 het ernstig zieke Braziliaanse meisje Lisa met val se papieren naar Nederland te hebben gehaald, met de bedoe ling haar te adopteren. Lisa is bij haar adopüe-ouders in Enschede, ■maar heeft volgens de IND geen recht op een verblijfstitel cnmcct terug naar Brazilië. Het Leger des Heils, dat de voogdij heeft, heeft daar tegen bezwaar aangetekend. Usse De Keukenhof gaat deze zomer voor het eerst een maand open. Naast de vijftigste lente show die morgen officieel door ko ningin Beatrix wordt geopend, zal er van 19 augustus tot 19 septem ber een zogenoemd 'Zomerhof worden gehouden. De nieuwe di recteur J. R. Troelstra gaat ervan uit dat het bloemenpark in de toe komst nog verder de openingstij den zal verruimen. Ook zullen er meer interactieve evenementen worden gehouden in het in aan- bouwzynde complex. Breda Zes Nederlanders zijn gisteren tijdens een Yad Vashem- ceremonie in Breda postuum on derscheiden voor hun moedig ge drag tijdens de Tweede Wereld oorlog. Johannes en Anna van den Berg-Kamphorst uit Velp, Jan en Hendrica Christiaens-Evers uit Horst en Gerardus en Christi na Maters-Kerkman uit Venlo kregen de onderscheiding. Yad Vashem, het instituut ter nage dachtenis van de holocaust, eert namens het joodse volk mensen die in de Tweede Wereldoorlog joodse medeburgers hebben ge red of hebben getracht te redden. Zij ontvangen de eretitel Recht vaardige onder de Volkeren. De Nederlandse Orde van Uitvinders bestaat tien jaar. Om dit te vie ren, organiseert ze donderdag het congres 'Marktgericht uitvinden', waar uitvinders worden aangespoord rekening te houden met de con sument. Volgens voorzitter Wouter Pijzei is dat hard nodig Door Anouk Middelkamp Loeoen Een apparaatje dat au tomatisch je vingernagels knipt of een speciale paperclip waarop be drijven reclame kunnen drukken. Als directeur van de Nederlandse Orde Van Uitvinders (NOVU) heeft Wouter Pijzei al van alles voorbij zien komen. Lang niet alle ideeën zijn goed uitvoer baar. ,Het wordt tijd dat uitvinders marktgericht gaan denken," zegtPijzel. „Nu zijn er nog te veel Willie Wor tels die de werkelijkheid uit het oog verliezen." „Uitvinders zyn mensen met hart voor hun vak. Als ze eenmaal een idee hebben, stoppen ze al hun (vrije> tijd en geld in hun uitvin ding," zegt de directeur. Niet zel den leidt dit enthousiasme tot het 'gehaktballenscenario': iemand steekt zoveel geld in zijn vinding, dat hy niets meer overhoudt en el ke dag noodgedwongen gehakt ballen eet. Pijzei: „Uitvinders ko men vaak dolenthousiast op ons kantoor met een volledig uitge werkt concept. De teleurstelling i j groot als blijkt dat iemand anders hun idee al een halfjaar daarvoor heeft gepatenteerd." Om dergelij ke scenario's te voorkomen wijst de directeur zijn leden op de drie o's die staan voor octrooi, onder zoek (naar zowel de technische mogelijkheden als de markt) en het ondernemingsplan. „Als deze fasen zijn doorlopen, is de kans op succes groter," zegt Pyzel. „Een goede voorbereiding is het halve werk." Succes Een succesvolle uitvinding bin nen de inmiddels 10-jarige NOVU is de Cable Roller, een rond appa raatje dat elektririteitssnoeren zo oprolt dat ze niet meer door de huiskamer slingeren. Toen uit on derzoek bleek dat er nog niet zo iets op de markt was, verkocht de uitvinder zijn idee aan een fabri kant, die er nu miljoenen van pro duceert. De uitvinding gaat zelfs in Amerika en Japan veelvul dig over de toonbank. „Dit soort suc cessen is he laas nog een uitzondering," zegt Pijzel. „In de toekomst streven we naar meer van dergelijke uitvindingen," Hoewel marktonderzoek het een en ander kan voorspellen, blijft het vaak gissen of een uitvinding een succes wordt. Pijzel heeft wel eens bedenkingen gehad bij be- si Pijzel: 'Het product verkoopt een aantal jaren goed en verdwijnt daarna in het magazijn. Dat is de harde werkelijkheid van het romantische uitvindersbestaan.' Foto RaianddeBruirvciPD paalde plannen, die het later toch goed deden op de markt. Maar ook het tegenovergestelde komt voor; lumineuze uitvindingen die niet aanslaan by de consument. Als voorbeeld noemt de directeur de elektronisch bestuurde auto. „Het is een pracht idee dat veel problemen op 20u lossen," zegt Pijzel. „Maar de gebruikers zijn er nog niet klaar voor. Die vinden het veel te eng dat een auto zich zelf bestuurt," Een belangrijke factor in het uiteindelijke succes van het product is de promotie, zegt Pyzel, „Zelfs het meest zinlo ze product is door goede reclame aan de man te brengen." Pijzel heeft het idee dat uitvin ders steeds serieuzer worden ge nomen. „Vroeger keek iemand raar op als je vertelde dat je uit vinder was, tegenwoordig is het meer ingeburgerd." Een grote rol in de acceptatie speelde het rap port van het ministerie van Eco nomische Zaken dat twee jaar ge leden uitkwam. Daaruit blijkt dat uitvinders jaarlijks honderden miljoenen guldens omzetten en dus van groot belang zijn voorde economie. „Op basis van die con statering krijgen we nu subsidie om de organisatie te professiona liseren," zegt Pyzel. „En dat is hard nodig." Haalbaar Naast de sterkere oriëntatie op de markt, is de uitbreiding van het aantal leden een van de speerpun ten van het vernieuwde NOVU- beleid. Het huidige aantal van vijfhonderd leden moet binnen vijf jaar verdrievoudigen. Volgens de directeur is dit haalbaar, omdat er in Nederland ruim 2500 uitvin ders zijn. „Daar zijn mensen bij <aie in hun eigen bedrijf dagelijks producten ontwerpen, maar ook uitvinders die 's avonds op hun zolderkamertje een idee uitwer ken," zegt Pijzel. Ook de leeftijd en het opleidingsniveau van de le den lopen sterk uiteen. „We heb ben 20-jarige timmerlieden, maar ook professoren van 70," zegt de voorzitter. Echt rijk worden de uitvinders he laas niet van hun ideeën. Omdat de meeste bollebozen hun uitvin ding uit handen geven aan een fa brikant, strijken ze maar een klein deel van de uiteindelijke winst op. „Als ze hun vinding in eigen beheer produceren, zijn de winsten enorm," zegt de direc teur. „Helaas is dat voor bijna nie mand weggelegd." Pyzel voegt er aan toe dat hel succes van een uit vinding vaak maar van korte duur is. „Het product verkoopteen aan taljaren goed en verdwy nt daarna in het magazijn. Dat is de harde werkelijkheid van het romanti sche uitvindersbestaan." Nijmegen In het Betuwse dorp Lent (gemeente Nijmegen) is een grafveld uit de Uzertijd ontdekt. Het veld uit de vijfde eeuw voor Christus bestaat uit vijf grafkui len met crematieresten en vier ge wone graven. Het grafveld kwam bloot te liggen bij graafwerkzaam heden voor de noordelijke stads uitbreiding van Nijmegen. Het veld is ai in de zomer van 1998 ontdekt. Gisteren werd de uitslag van het onderzoek naar de oude dom van de graven bekend. Vo gens de stadsarcheologen is voo al de vondst van de gewone gr ven bijzonder. Uit het eerste mi lennium voor Christus zijn vrijwe geen begravingen bekend. Het was destijds de gewoonte om overledenen te cremeren. Geweld In een extra diep graf blijken de resten van twee personen te lig gen. De eerste is een man tussen de 40 en 60 jaar oud. Kruiselings daarbovenop ligt een volwassen persoon, die waarschijnlijk door geweld om het leven is gekomen. De archeologen leiden dat af uit de manier waarop de persoon in het graf ligt: op de buik, met een hand in zijn nek en zijn arm voor zijn gezicht. Bij het skelet van de onderste man rijn ook drie bronzen siera den gevonden. Hij droeg een oor- ringelje. Omdat aan weerszijden van zijn kaken nog twee ringen la gen, is het waarschijnlijk dat mannen in die tyd vlechten droe gen, aldus de stadsarcheologen. De man had overigens ook een erg slecht gebit met grote gaten in zijn kiezen. Het grafveld is ondertussen weer dichtgegooid om de woningbouw niet te vertragen. De vondsten zijn ondergebracht in het ge meentelijk archeologisch depot. EtgenaarKfelfi van Klein Motorsop hot industrieterrein De Meerite bij OJstzf et hoezgn nieuwe inbrsakpreventtosysteem de show room bfruien zes seconden vutt met ondoordringbare roofc. Foto Rod NagttMnVÖPD J OlstiDeveottt Een luid gesis klinkt Een apparaat ter grootte van een flinke speaker braakt binnen een halve minuut een enorme hoeveelheid witte rook uit Binnen de kortste keren staat de showroom van het be drijf Klem Motoren in Olst vol met laaghangende bewolking. „Het is maar goed dat ik hier de weg weet," grapt eigenaar Hans Klein voordat hij in de mist ver dwijnt om te constateren dat je echt geen hand voor ogen kunt zien Ais later de deuren tegen el kaar worden opengezet, belt een nabijgelegen bedrijf op, gealar meerd door de hoeveelheid rook die naar buiten komt Er is toch geen brand? Mist als wapen tegen grijpgrage gauwdieven. Sinds een paar jaar zijn er apparaten op de markt die, aangesloten op het alarmsys teem, in 'no time' een rookgor dijn kunnen vormen bij onraad in winkel of bedrijf Ze worden echter nog sporadisch gebruikt Uitkomst Voor Hans Klein is het in elk ge val wel een uitkomst Dat rijn be drijf -motoren, motorkleding en andere accessoires - een flin ke aantrekkingskracht op inbre kers heeft, mocht hij in de afgelo pen jaren al een paar keer onder vinden. Na de jongste inbraak by zijn bedrijf deed zijn verzekeraar hem de mogelijkheid van een rookapparaat aan de hand, .Het was de keuze: of dit ding of een hekwerk," zegt Klein. „Een paar jaar geleden is er ook al eens over gesproken, maar toen stond de techniek echt nog in de kinder schoenen en waren die appara ten nog vreselijk duur. Nu zag ik er wel wat in." Volgens het Deventer bedrijf TBMdat de apparatuur heeft ge leverd, blijkt uit TNO-onderzoek dat de mist - op basis van de stof glycol die ook in antivries zit-, ongevaarlijk is voor mensen en apparaten. „En als je de deuren openzet, is de rook binnen een half uur verdwenen," zegt woordvoerder Hens MaalstL Vd- gens hem is het systeem vooral zelf maken datje wegkomt, ais je de uitgang tenminste nog kunt vinden. Inbraken voorkomen kan dit apparaat niet, maar bet kan wel zorgen dat de inbrekers zonder buit vertrekken." Verzekeraars denken verschil lend over de mistgeneratara die door meerdere bedrijven op de markt worden gebracht Sommi gen accepteren bet in plaats van dijncn en traflcwwkéh, aaoere verzekeraars zien het alleen als geschikt voor bedrijven met een p aanvullende inbraakwering,Ook groot risico op sneötraken zoals J is er geen duidelykhdd over de juweliers, computerbedrijven en dergelijke. „Het even snel naar buiten brengen van een flinke hoeveelheid spullen laat je wel uit je hoofd als je ineens in een ondoordringbaar mistgordijn te recht komt Je kunt dan beter aansprakelijkheid van een be drijf als een inbreker in de dichte mist bijvoorbeeld van de trap valt Maalsté vindt dat echter on zin. „Als je gaat inbreken neem je een risico. Wat er dan binnen gebeurt is je eigen schuld." Den Haag De honden van de landmacht zwaaien af. Na jaren van trouwe dienst verdwijnen zy de komende jaren als bewakers. De landmacht bekijkt nog, in overleg met hun baasjes, wat er met de dieren gaat gebeuren. In totaal werken binnen de land macht 140 mensen met honden. Het gaat daarbij om bewakers, hondengeleiders en instructeurs. De bewakers bij de landmacht krijgen in de toekomst in het ka der van de bezuinigingen meer ta ken. Zij moeten bijvoorbeeld m de gaten houden of de regels op het gebied van milieu en de ar beidsomstandigheden niet wor den overtreden. Daarbij heeft een hond weinig toegevoegde waarde. Het duurt nog even voor de hon den daadwerkelijk van de kazer neterreinen verdwijnen. Het nieuwe bewakingssysteem gaat in 2001 van start. Voor de baasjes wordt binnen de landmacht een andere baan gezocht Voor de honden ligt dat moeilijker. Den Haag Vermoeidheid speelt een grote rol in het leven van kan kerpatiënten. Bijna één op de zes van hen die last van vermoeid heid hebben, zegt zelfs te weinig energie te hebben om doorle kun nen of te willen leven. De ver moeidheid, een onderbelicht ne venverschijnsel van kanker, wordt als belastender ervaren dan pijn. Behandelend artsen menen daarentegen dat pijn een belang rijker factor in het leven van kan kerpatiënten is. Dat blijkt uit een NlPO-onder- zoek naar de behandeling van vermoeidheid bij kanker en de in vloed van deze vermoeidheid op het dagelijks leven van de patiënt. Voor dit onderzoek zijn 257 kan kerpatiënten ondervraagd (van wie tweederde onder de 60 jaar), 123 'verzorgers' en 205 specialis ten die veel kankerpatiënten be handelen. Vermoeidheid blijkt met 49 pro cent de meest gevreesde bijwer king van kanker te zyn en scoort daarmee hoger dan pijn (12 pro cent), misselijkheid (18 procent) en haarverlies (8 procent). Een ruime meerderheid van de patiën ten (69 procent) geeft aan last te hebben van vermoeidheid. Drie kwart van deze patiënten heeft hiervan bijna dagelijks last. Behalve over de behandelmoge- MODEVOORDEEL BIJENKORF bijenkorf BIJENKORF Blousejasje, met capuchon, iinnenlook, ramie/katoenmenging, 6 kleuren. 30 t/m 4$. Van 109,95 voor 79,- pi p*--zET» Blouse, zijde/katoenmenging, changeant effect, 4 kleuren. 38 t/m 46. Van 59,95 voor 39,- B UENKOR <F J: Blouse, crêpe de chine, 5 kleuren. 38 t/m 46. Van 79,95 voor 59,- BlOUSe, 100% gewassan zijde, 9 Meuren. 38 t/m 46. Van 59,95 voor 39,- AMSTERDAM. EN ROTTERDAM ELKE ZONDAG GEOPEND VAN 12.03-18.00 UUR, DEN HAAG. AMSTELVEEN-EN UTRECHT ZONDAG 28 MAART GEOPEND VANAF 12.0QUUR üjkheden en de kans op genezing wordt bijna altijd al in het eerste gesprek van arts en patiënt ge sproken over vermoeidheid. Voor zowel artsen als patiënten is ver moeidheid bij de keuze voor een bepaalde therapie weliswaar min der doorslaggevend dan mogelij ke genezing, maar patiënten hechten tegelijkertijd veel waar de aan het normaal kunnen blij ven functioneren. Volgens 61 pro cent van de patiënten speelt ver moeidheid hierbij een grotere rol dan pijn (8 procent). Het meren deel van de artsen (75 procent) meent dat pijn en vermoeidheid ongeveer evenveel invloed heb ben op het dagelijks leven. Vermoeidheidsklachten hebben voor de patiënt grote gevolgen. Bijna iedere patiënt is gedwongen het rustiger aan te gaan doen. Dat betekent voor 84 procent van hen dat ze regelmatig moeten gaan rusten en voor 71 omrent zelfs dat ze hun dagelijkse werkzaamhe den niet meer kunnen uitvoeren. Meer nog dan de gevoelens over het lichamelijk welzijn of de emo tionele toestand vindt 75 procent van de patiënten dit het ergste. Minder dan 40 procent van de. kankerpatiënten ondergaat een behandeling tegen vermoeidheid (meestal met medicijnen) en krijgt het advies rust te nemen. De onderzoekers zeggen aanwij zingen te hebben dat dit laatste advies veel vaker voorkomt dan patiënten in het onderzoek heb ben aangegeven, omdat dit advies waarschijnlijk niet wordt opgevat als een echte behandeling. Nijmegen De regiopolitie Gel derland-Zuid deelt de komende maanden in totaal 1,6 miljoen plaatjes van politievoertuigen uit dertig landen aan de schoolgaan de jongeren uit. Doel van het pro ject 'Een Plaatje met een Praatje' is het contact tussen de politie en jonge kinderen te verbeteren. Vanaf volgende week maandag dragen alle agenten plaatjes op zak. Kinderen mogen de politie mensen aanspreken om plaatjes te verzamelen. Elke we^k zijn «r twee of drie nieuw afbeeldingen, Op de politiebureaus kunnen kin deren een verzamelboek gaan op halen. Volgens de politie blijkt uit onder zoek dat crimineel gedrag vaak in de jonge jeugdjaren ontstaat Een goed contact tussen politie en kin deren kan veel problemen in de toekomst voorkomen, aldus een zegsman van de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2