Rotterdam RET pakt roken in de metro aan Staatssecretaris Remkes: 'Meer huurwoningen verkopen5 Basisschool De Kleine Prins schoolt overblijfouders bij Kraiiiigse vrouw mag huis niet blauw verven Geen toename van HIV bij injecterende junks Rookverbod op alle ondergrondse stations wordt deze zomer gehandhaafd Klaar voor 'campagne van de eeuw' Vechtpartij Op straat beroofd 'Ichthus' wint pry s De Coolsii Excursies goed voor Rijnmond RotterdamDe RET begint nog deze zomer een grootscheep se actie tegen roken in de metro. Alle ondergrondse metrosta tions moeten rookvrij worden. Roken in de rijtuigen van de metro is wettelijk al verboden en ook op de perrons geldt een verbod maar dat is niet of slecht aangegeven en er wordt ook geen toezicht gehouden. Daarom trekt niemand zich er iets van aan. De schoonmakers van de metro zeggen Tielemaal gek te worden' van de situatie. Drie keer per dag vegen zij de gangen schoon. En zodra ze klaar zijn met hun werk, liggen die gangen weer vol met si garettenpeuken. „De schep er da gelijks duizenden op," verzucht een schoonmaker. Voor de RET vormen de peuken een probleem. Los van het ge zondheidsaspect brengt roken op de perrons extra schoonmaakkos ten met zich mee. De RET is daar om van plan om alle ondergrond se stations definitief rookvrij te maken. Het verbod wordt geba seerd op bepalingen in de Tabaks wet Op de bovengrondse stations komt geen rookverbod want 'daar waait toch de wind doorheen/ ai- dus een woordvoerder van het vervoerbedrijf. De RET gaat het probleem ko mende zomer ondermeer te lijf met borden die duidelijk aange ven waar wel en waar niet gemokt mag worden. Verder moet er extra toezicht komen, want zonder con trole heeft de maatregel geen zin, meent het vervoerbedrijf. Die taak wordt toebedeeld aan de toe zichthouders van de metro. De toezichthoudende RET-teams krijgen de instructie dat zij rokers moeten aanspreken op hun ge drag. Sancties staan er voorlopig niet op overtredingen. „We gaan niet meteen dreigen met boetes," iaat het vervoerbedrijf weten. Pas in allerlaatste instantie zal een proces-verbaal worden geschre ven tegen rokers die weigeren het verbod te respecteren. Bij de ingang van de metrosta tions zullen asbakken worden ge plaatst. Die ontbreken nu nog waardoor rokers weinig anders kunnen doen dan hun peuk op de grond uittrappen. 'Niemand gaat dan bukken om de peuk in de prullenbak te gooien/ merkt één van de schoonmakers op. Door Theo Calkoen Den Haag/Rotterdam Het gezegde luidt: Over smaak valt niet te twis ten. Het tegendeel blijkt waar te zijn in een kwes tie rond het pand Voor schoterlaan 132 in de Rot terdamse wijk Kralingen. De Raad van State in Den Haag heeft nu uitge maakt dat de eigenares terecht op advies van de Welstandcommissie door de deelgemeente Kralingen-Crooswijk is aangeschreven de kleur stelling van het pand te wijzigen. De Voorschoterlaan be vindt zich in het stads deel historisch Kralingen. Een bouwinspecteur van de gemeente zag in 1994 dat er aan het pand werd geschilderd. Het ging om een pand in particulier bezit waarvan de kozij nen een fris kleurtje kre gen. De bouwinspecteur waarschuwde de eigena res dat de Welstandscom missie waarschijnlijk niet blij zou zijn met de blau we kleurstelling die ze had gekozen. Toen dat de eigenaresse koud liet, werd de Welstandscom missie erbij geroepen. Die adviseerde de deelge meente mevrouw aan te schrijven, en zo geschied de. De plaatselijke be stuurders verplichtten mevrouw de kleurstelling te wijzigen. Dat schoot haar in het verkeerde keelgat Een procedure bij de recht bank in Rotterdam haal de niets uit. Ook de Raad van State komt nu in ho ger beroep tot de conclu sie dat de aanschrijving een deugdelijke juridi sche basis heeft Door de eigenares was aangevoerd dat Oud-Kra- lingen op het moment van de aanschrijving nog niet officieel een be schermd stadsgezicht was. De rechtbank en de Raad van State vinden echter dat de deelge meente voldoende heeft aangetoond dat de betref fende kleurstelling „al tijd en overal welstands halve niet aanvaardbaar zou worden geacht". Eigenlijk valt er dus niet over te twisten, want het is gewoon niet mooi, oor deelt Vrouwe Justitia vanachter haar blind doek. Rotterdam Het aantal HTV-in- fecties onder injecterende drugs gebruikers is de laatste jaren niet toegenomen. Dat blijkt uit een on derzoek dat de Rotterdamse GGD samen met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) tussen 1994 en 1997 heeft gehouden. HTV-infecties kunnen leiden tot de ziekte AIDS. De oorzaak voor deze gunstige ontwikkeling is onder meer het zeer hoge bereik van de spuïtom- ruil. Datzelfde geldt voor de aan loop bij de plekken waar gratis condooms worden verspreid en de veranderde wijze waarop drugs verslaafden hun verdovende mid delen gebruiken, „De periode van 1994 tot en met 1997 laat een daling zien van ris kant spuitgedrag onder deze groep," stelt de GGD. „Inmiddels zijn in samenwerking met het RIVM voorbereidingen gestart om het onderzoek naar HTV-infec ties onder injecterende drugsge bruikers te herhalen." De sluiting van Perron Nul, de vroegere drugsopvang by het Centraal Station, de verplaatsing van de tippelzone naar de Keile- weg en de politie-actie Victor te gen de drugsoverlast hebben - 20 blijkt uit de uitkomsten van het onderzoek - op lange termijn geen negatieve effecten gehad. Het rapport van beide organisa ties doet een aantal aanbevelin gen om de hulpverlening te ver beteren. Zo moet de voorlichting over onveilige manieren van het spuiten van drugs nog meer wor den gecombineerd met voorlich ting over onveilig seksueel ge drag. Ook dient er een uitbreiding te komen van het aantal gebruiks ruimten, waar op een goede wijze drugs kan worden gebruikt. De hulpverlening aan allochtone drugsgebruikers moet eveneens ruime aandacht krijgen. Plus het advies om verslaafden, die jonger dan dertig jaar zijn, en junks die in de gevangenis zitten beter voor te lichten. RotterdamZe kwamen op ski's, op de fiets en per mobiele piano. En ze zijn er helemaal klaar voor. De dienstenteams van de cam pagne 'Goeie Morgen!'. In alle deelgemeenten presenteerden de gemeentelijke diensten zich van daag op ludieke wijze tijdens een feestelijk ontbijt Waar het buiten druilde van de re gen, was het in de raadszaal van de. deelgemeente Kralingen- Crooswijk een zonnige, geelge- kleurde boeL De teams van onder anderen Gemeentewerken, Ro- teb, Rotterdam Veilig, Rotterdam Schoon, politie en Recreatie Rot terdam lieten zien dat ze staan te popelen om dit jaar van start te gaan. De dienstenteams ondersteunen initiatieven van bewoners, die ko mend jaar de uitdaging aangaan om hun buurt schoon, heel, gezel lig en leefbaar te maken. De cam pagne 'Goeie Morgen!' is de nieu we stimulans. Het is even wennen, moest ook wethouder E. L. Kuijper beken nen. Het heet immers geen op- zoomeren meer. Maar de uitda ging van dit jaar heeft een hijzon der tintje. 'Nieuwkomer* burge meester! Opstelten moetimmers warm draaien voor deze typisch Rotterdamse aangelegenheid. Hem is een waar spektakel be loofd. „Dan realiseer ik me pas hoe bij zonder en goed we hier in Rotter dam bezig zijn," aldus Kuijper. „Tegenover de burgemeester moeten we heel veel waarmaken. Goeie Morgen! moet de campagne van het eind van de eeuw wor den." RotterdamEen 25-jarige man is gisteravond bij een vechtpartij in de Benthuizerstraat in het Oude Noorden licht gewond geraakt. Hij werd samen met een 22-jarige kennis bij een café door een groep jongeren geschopt en gestagen, en vervolgens met een mes in z'n hand gestoken. Rotterdam Twee nog onbeken de personen hebben vannacht op de 's-Gravendijkwal in Middel land een 40-jarige man beroofd. De daders, een man en een vrouw, werkten het slachtoffer tegen de grond en sloegen hem. Vervol gens werden een sleutelbos en een paspoort uit zyn kleding ge haald. Rotterdam De PABO Rotter dam/Dordrecht (Ichthus hoge school) heeft gisteravond in Zeist de Jan Kassiesprijs 1998 gekre gen. De uitreiking vond plaats tij dens het avondprogramma van het tweedaagse Velon-congres. De school kreeg de prijs, inclusief een geldbedrag van 17,500 gul den, vanwege de verregaande ont wikkeling van de kunsteducatie. Ook staat Ichthus open voor de omgeving. Door Kor Kegel Rotterdam In Hoogvliet ziet Jo- han Remkes een schoolvoorbeeld van hoe het moet met de stedelij ke vernieuwing. De staatssecreta ris van volkshuisvesting verdiep te zich gisteren in het plan van Woondienst Maasoevers om de sloop van 4000 flatwoningen en aantrekkelijke nieuwbouw deels te betalen uit de verkoop van 1500 huurwoningen. Een interessante financierings- mogelijkheid, zegt Remkes, en hij verlangt daarom dat woningcor poraties meer woningen in de ver koop gaan doen. Hij zei dat giste ren in Spijkenisse, na een afwis selend werkbezoek aan verschil lende locaties in de Rotterdamse regio. Remkes is niet onder de indruk van de brief die hy van de vier grote steden gekregen heeft. In die brief vragen de wethouders voor volkshuisvesting om meer rijksgelden voor stedelijke ver nieuwing. „De brief is kort door de bocht," vindt Remkes. Hij wil eerst eens zien wat de grote ste den zelf voor elkaar krijgen. Want: die 1500 woningen die Maasoevers alleen al in Hoogvliet wil verkopen, dat is net zo veel als er in heel Amsterdam bij alle cor poraties gezamenlijk aan huurwo ningen in de verkoop gaat Rem kes meent dat de 'verkoopcapaci teit' in de hoofdstad beduidend groter moet zijn. En als corpora ties en gemeentebesturen die in komsten versmaden, dan is het nogal gemakkelijk om bij rege ring en parlement aan te kloppen, vindt hy. „Ik heb vandaag een uitstekende, positieve indruk gekregen van wat er in de Rijnmond gedaan wordt om complexe problemen Staatssecretaris Remkes (derde van links), hier aan de wandel op de MathenesserwegIn Spangen:'Ikheb vandaag een uitstekende Indruk gekregen van wat er in de Rijnmond wordt gedaan. Maar ik zie wel dat er nog veel meer moet gebeuren'. Foto Peter de jong/corvo* aan te pakken, maar ik zie wel dat er nog veel meer moet gebeuren," zei Remkes. In Schiedam was hij zijn werkbezoek begonnen. Tij dens een rondleiding door de na oorlogse wijk NIeuwland, waar de herstructurering in volle gang is, vernam hij dat het gemeentebe stuur zich grote zorgen maakt over de grote instroom van lage inkomens, vooral afkomstig uit Rotterdam. Schiedam overweegt het rijk te verzoeken om de 'open woning markt' gedeeltelijk af te grende len. „De heb het verzoek nog niet binnen en reageer er dus niet op, maar het is me wel geworden dat het voor Schiedam een zeer seri eus probleem is, gelet op de toch al eenzijdige bevolkingssamen stelling/' aldus Remkes, In Rotterdam-West werd hij bij het opzoomerpunt op de Mathe- nesserweg ingelicht over het pro ject De Loper, waarbij fysieke, economische en sociale maatrege len in een vooroorlogse wijk hand in hand gaan. Via de Kop van Zuid ging de tocht naar Ridder kerk, waar de problematiek weer heel anders is: een gemeente met weinig nieuwbouw, waar de be hoefte aan ouderenwoningen toe neemt. Remkes bezocht zowel het nieuwbouwproject Noordhave in Bolnes als het Dillenburgplein in Slikkerveer, waar bestaande wo ningen worden aangepast aan de behoeften van ouderen. Leegzuigen Via de Vinex-locatie Camisselan- den ging de bus naar Hoogvlieten Spijkenisse, waar Remkes tegen draadse verhalen aanhoordeln Hoogvliet stelt Maasoevers-direc teur Martien Kromwijk dat de Vi- nex juist ruimte biedt om de her structurering in dit stadsdeel mo gelijk te maken. In Pemis wees een woordvoerder van de plaatselijke bewonersraad van Maasoevers erop dat 'de Cool- singel' te weinig doet om gronden tijdig bouwrijp te maken, met alle nadelige gevolgen vandien voor de middenstand en de wijkvoor- zieningen, En vice-voorzitter Jos Wienen van de Stadsregio Rotter dam greep de gelegenheid aan om Remkes er na de Rijnmond-ex cursie op te wijzen, dat de regie voor de stedelijke vernieuwing in het Rotterdamse beter bij de re gioraad kan liggen dan bij de pro vincie Zuid-Holland. Daar had Remkes wel oren naar. Maar toe zeggingen deed hij niet. Door Tom Tibboel Rotterdam Alleen maar erop toezien dat de kinderen hun brood opeten en dat ze op het schoolplein mekaar de hersens niet inslaan. Dat is wat de ouders van ons verwachten. Lijkt een voudig, nietwaar? Was dat maar zo." Cecilia van Waardenburg is één van overblijfmoeders van ba sisschool De Kleine Prins in Prin senland. Hen van hen kregen gis teren een certificaat uitgereikt voor het volgen van een training gespreksvaardigheden met kin deren. Voor Cecilia ging tijdens de twee daagse cursus onder leiding van pedagoge Gea Beukema spreek woordelijk een wereld open. „Ons werk lijkt eenvoudig, maar wordt ondergewaardeerd," vindt Cecilia. „Zeker als je bedenkt dat de kleuters, met wie ik te maken heb, door hun leeftijd spelregels nog heel snel vergeten. Dat geeft wel eens chaotische toestanden in het overblijflokaaL Zo kan het voorkomen dat de kinderen hun brood niet opeten. Krijg ik boze ouders op mijn dak, omdat zij een ander verhaal krijgen voorgespie geld. Is niet bevorderlijk voor de rust, en dat is juist waar de kinde ren zo'n behoefte aan hebben tij dens de middagpauze." Overblijven is voor De Kleine Prins als Montessorischool een essentieel onderdeel van van de leermethode. Het samen de dag doorbrengen beperkt zich er niet tot de lesuren, maar geldt ook voor de middagpauze. Directeur Wilke Vos schat dat tussen de driehonderd en driehonderdvijf tig leerlingen van de in totaal vier honderdvijftig (verspreid over hoofdlocatie Prinsenland en een vestiging in Het Lage Land) dage lijks overblijven. „We doen het al zes van de zeven jaar dat de school bestaat. De cur sus is iets nieuws en zie ik het als een stukje personeelsbeleid. Het is ook een blijk van waardering voor de overblijfouders. Zij leren dingen die ter ondersteuning die nen voor als ze het even niet meer weten. We gaan zeker door met deze cursus." Een tikje trots voegt Vos eraan toe dat met de actuele roep van de vakcentrale FNV om professionalisering van de over blijfouders - in de praktijk gaat het vrijwel uitsluitend om moe ders - op zijn school al een begin is gemaakt. Die behoefte komt voort uit de re sultaten van een onderzoek van de Universiteit van Nijmegen. Daarin wordt de kwaliteit van de overblijfmoeders als ondermaats beoordeeld, wat nadelig voor de kinderen zou kunnen zijn. Pedagoge Gea Beukema is een praktijkvrouw. Ze heeft zelf jaren voor de klas gestaan en weet wat belangrijk is in de communicatie met kinderen. Tegenwoordig is ze schoolmaatschappelijk werker en heeft ze een eigen bureau in op voedingsondersteuning. „Het gaat erom bewuster met kinderen bezig te zijn," zegt ze aan het slot van de cursus aan De Kleine Prins. Schreeuwen Beukema schetst op een flipover. „Maar voor het effect van jouw op treden is een goede communica tie niet genoeg. Je houding be paalt óók of wat je zegt, wordt ge accepteerd, Niet in radeloosheid schreeuwen dat de kinderen niet met pennen mogen gooien, om maar wat te noemen. Daarmee spreek je een oordeel uit en voelt het kind zich afgewezen. Je moet kenbaar maken dat zijn gedrag je stoort. Luisteren naar en respect tonen voor het kind. Idealistisch hè, maar dat doen volwassenen naar mijn mening te weinig. En gebeurt dat op school goed, dan werkt dat thuis door." Dat laatste merkt Lee Anne van Tienhoven. Zij heeft een dochter van tien jaar op De Kleine Prins en is sinds enkele maanden over- Directeur Wilke Vos van basisschool De Kleine Prins reikt certificaten uit aan de oppasmoeders, die de cursus gespreksvaardigheden met kinderen hebben gevolgd. Foto ingrid van Beek blijfmoeder voor leerlingen uit de groepen 4 tot en met 8. „In het be gin komt er veel op je af. Soms heb je door omstandigheden wel- ns even de verantwoording \^>r tachtig kinderen. Ik heb dankzij deze cursus geleerd dui delijker te zijn in het verwoorden wat ik wil en houd rekening met wat de leerlingen willen. Omdat ik leer op een positieve manier te luisteren, merk ik dat mijn bena dering van mensen ook anders wordt. Kijk, een overblijfouder moet er in principe zijn voor de kinderen en ze laten spelen. Doet zich wat vervelends voor, dan troost ik en weet ik nu hoe ik het kan oplossen. Het heeft geen zin om 'etters' te roepen." „Natuurlijk," zegt Beukema, „werkt het twee kanten op. De cursus is nodig omdat de kinde ren niet luisteren. Dat geeft pro blemen. De overblijfmoeders stel len grenzen en leren met conflic ten om tc gaan. Werkende ouders hebben er recht op dat hun kinde ren tussen de middag met plezier op school verblijven. Dat de school overblijfouders begeleidt, is belangrijk en een mooi gebaar. Want je moet niet vergeten dat het om goedwillende dames gaat, die dit werk, waarvoor ze meestal niet zijn opgeleid, uit liefde voor de kinderen doen. Voor hen is hierin geen topsalaris te verdie nen of carrière te maken." Kor Kegel Gisteren weer één. Het was deze keer Johan Remkes, staatssecre taris van VRQM, die een leerzaam bezoek bracht aan Schiedam, het westen van Rotterdam, Ridder kerk, Hoogvliet en Spijkenisse. In Rotterdam was Remkes vaker geweest, toen hij zich nog als WD-kamerlid druk maakte over de stadsprovincie. Maar nu hij als staatssecretaris de stedelijke ver nieuwing aanstuurt, is het voor hem nuttig om in meer gemeen ten te zien hoe ze de wijkaanpak regelen, hoe ze fysieke en sociale maatregelen combineren met her stel van de wijkeconomie. Rem kes verliet de Rijnmond wijzer. Zulke werkbezoeken zyn noodza kelijk. Niet alleen voor een beter contact met lokale bestuurders. Ook om de praktijk te zien. Je dreigt op het Binnenhof al gauw stoffig en theoretisch te worden. Dan is het goed om af en toe met je voeten in de modder te staan. Twee weken geleden toerde de grote-stedenminister, Rogier van Boxtel, door Schiedam. Rond de statenverkiezingen was minister Jan Pronk een paar keer in de Rotterdamse regio, eerst in Over- schie, daarna in de Hoeksche Waard en tenslotte op de Maas vlakte. Het is goed voor de infor matie-uitwisseling en het levert vaak nog stevig nieuws op ook. Het werkbezoek is populair. Wet houders, die door een hotemetoot bezocht worden, hopen meteen zaken te kunnen doen. Ze presen teren zich zo goed mogelijk en dat is ook voor bewoners en onderne mers boeiend om eens mee te ma ken. De nieuwe burgemeester van Rotterdam, Ivo Opstelten, wil bij zijn reeks werkbezoeken aan de deelgemeenten vooral in contact komen met actieve burgers. Je kunt de stad namelijk niet los zien van de mensen. Zijn tournee levert veel goodwill op, nog een voordeeL van zo'n werkbezoek. Opstelten zal als voorzitter van de Stadsregio ook op visite gaan bij de buurgemeenten. Goed voor de bekendheid met het gebied, goed voor het Rijnmond-gevoel. Tot zover niets bijzonders. Maar het is jammer dat werkbezoeken voorbehouden zijn aan functiona rissen in het openbaar bestuur. Daar bestaat een redelijke be kendheid met het Rotterdamse. BeSv aiders hebben een aardig beeld van de gemeenschappelijke problemen van Rotterdam en aan grenzende gemeenten. Ze zien - mede dankzij het bestaan van de regioraad - dat bouwplannen in Barendrecht consequenties kun nen hebben voor Hoogvliet of Spijkenisse, en dat de Vinex-wijk Nesselande gevolgen zal hebben voor het verkeer door Nieuwer- kerken Capelle aan den Ijsse! Maar dat overzicht, het besef van regionale samenhang, zou ook nuttig zijn voor maatschappelijke organisaties. Waarom worden c-r geen uitwisselingsprogramma's georganiseerd voor vrijwilligers bij bewonersverenigingen, sport clubs, zangkoren, toneelclubs en andere culturele verenigingen? Waarom geen excursies op touw gezet voor historische verenigin gen binnen Groot-Rotterdam? Er zijn tenslotte overeenkomsten in de ontstaansgeschiedenis van de Rijnmondgemeenten. Waarom geen uitstapjes van schoolbestu ren en ouderraden uit Bleiswijk of Vlaardingen naar de brede school in Hoogvliet? Zulke uitwisseling is er te incidenteel. Verenigingen hebben er geen geld voor. Daar kan de politiek wat aan doen. Ik bracht het zaterdag ter sprake bij de CDA-bestuurdersvereni- ging Rotterdam. Als niet-CDA-lid zat ik in een forum met de Haagse burgemeester Wirn Deetman en voorzitter Joop van Caldenborgh van de Kamer van Koophandel De sprekers lieten hun licht schij nen over regionale samenwer king, over het nog altijd wonder schone concept van de stadspro vincie en over het ontbreken van draagvlak voor bestuurlijke ver anderingen. Dat draagvlak moet groeien, vond Lucas Bolsius, CDA-fractieleider op de Coolsin- gel. Het leek sommigen schier on mogelijk, maar er was een goed begrip voor de noodzaak om een Rijnmond-gevoel aan te kweken bij mensen die in hun eigen ge meente actief zijn, terwijl ze de buitenwereld amper kennen. Aan de andere kant van de gemeente grens kun je inspirerende ideeën opdoen. Er zit meer kennis in de Rijnmond dan eruit komt. Ga eens buurten. Er zou subsidie voor werkbezoeken moeten zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6