7 tinton vergelijkt Milosevic met Hitier Jgtvs"v Chronologie conflict in Kosovo Senaat VS stemt schoorvoetend in met luchtaanvallen op Servië bezoek af wegens Kosovo 5 Tijd voor de'Tomahawk' So,ana; ,wjj zjjn in oorlog> if%f f£h féh F Duitsland: Europese Unie Weg uit Borneo 38** Kort era ams uagmaa wueioudg^madu ïyyy Door Paul Koopman Berlijn/Brussel De Europese Unie verzeilt in een 'ernstige cri sis' als de lidstaten vanaf morgen in Berlijn geen akkoord bereiken over de meerjarige financiering van de EU, de zogeheten Agenda 2000. Een mislukking van de top der EU-regeringsleiders heeft niet alleen een 'enorme weerslag' op de publieke opinie, ze bedreigt ook de Europese eenheidsmunt, de euro. Met deze dubbele waar schuwing probeert de Duitse bondkanselier Gerhard Schroder vandaag en morgen zijn Europe se collega's tot meer inschikke lijkheid te bewegen. Schroder schrijft ih een brief aan de staats- en regeringsleiders dat het sinds het ontslag van de Euro pese Commissie des te dringen der is om in Berlijn spijkers met koppen te slaan. „Meen als we een gezamenlijke oplossing vin den, zullen we de duurzaamheid van de Europese Unie en het suc ces van de euro op lange termijn kunnen garanderen," aldus de bondskanselier. Schroder zou vrezen dat zijn colle ga's een besluit over de Agenda 2000 op de lange baan schuiven, omdat de onderlinge verdeeld heid nog te groot is en de aan dacht gemakkelijk wordt afgeleid door de oorlog in Kosovo de opvol ging van commissievoorzitter Santer, Beide onderwerpen zijn geagendeerd. Maar Duitsland wil er met te lang over praten, om te voorkomen dat de onderhandelin gen over de Agenda 2000 in het gedrang komen. Schroder roept in zijn brief de col lega's op tot de bekende vriendschappelijke en sportieve slyl van compromisbereidheid". Het kabinet-Kok wjl pas vun een geslaagde top spreken, als Neder land vanaf het jaar 2002 minimaal 1 miljard gulden op zijn afdracht aan de EU bespaart. Minister Van Aartsen dreigde deze maand nog met een 'impasse' als Nederland onvoldoende zijn zin krijgt. Blij kens een Duits overzicht, was er de afgelopen dagen geen enkele beweging in de standpunten van de lidstaten. Schroder heeft voor afgaan d aan de top geen nieuwe voorstellen gedaan om de me ningsverschillen te overbruggen. De Belgische premier Dehaene vraagt Nederland om zich de ko mende dagen soepel op te stellen in de discussie in de onderhande lingen over de EU-fmaneiering. „Het helpt niets als we met veto's gaan zwaaien," zei Dehaene giste- 'refl na overleg met de Europese "christen-democraten. Mi) rJ Zalm vreest Na minister Van Aartsen (Buiten landse Zaken) houdt nu ook mi nister Zalm (Financiën) er open lijk rekening mee dat Nederland op de Eurotop in Berlijn onvol doende bezuinigingen binnens leept op de afdrachten aan de Eu- ropese Unie. Zalm wdde gistermiddag in de Tweede Kamer niet verder gaan dan dat Nederland 'een redelijk resultaat' verlangt. Hij weigerde te dreigen met het veto-wapen, zo als het kabinet eerder deed. Zalm moet volgens het regeerakkoord 1,3 miljard gulden bezuinigen op de Europese Unie en Nederland heeft de afgelopen maanden een reeks voorstellen gedaan om de Unie goedkoper te maken en de EU-gelden eerlijker te verdelen. „Eerder deze week liet minister Van Aartsen weten dat wat hem betreft de ondergrens by één mil jard ligt. Zalm sprak dit niet te gen. Hij voorspelde 'hele zware onderhandelingen' op de top van regeringsleiders die vandaag en morgen wordt gehouden. Jakarta Het Indonesische leger heeft vanmorgen duizenden vluchtelingen geëvacueerd van het door etnisch geweld geteister de Indonesische deel van Borneo, Het dodental door de etnische rel len op het eiland is opgelopen tot boven de 200. Met vrachtwagens werden leden van de Madurese minderheid op het door Dayaks gedomineerde gebied in veilig heid gebracht. De veiligheidstroe pen, inmiddels 3000 man sterk, hebben nog geen einde kunnen maken aan de gewelddadigheden in de provincie West-Kalimantan. Bewapende Dayaks zouden op nieuw verscheidene dorpen heb ben omsingeld. Door John Wanders Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan de geplande luchtaanvallen van de NAVO op Servische militaire doelen. De politieke steun was echter allesbehalve overdonderend. Veel senatoren klaagden dat zij het optreden van president Clinton inzake Kosovo geen voorbeeld vinden van daadkrachtig leiderschap. Van de hon derd senatoren stemden 41 tegen een ingrijpen door de NAVO. Veel senatoren zijn van mening dat de president de natie beter moet voorbereiden op de reële mogelijkheid dat een aantal Ame rikaanse piloten niet naar huis zal terugkeren. „Het zijn vooral ónze militairen die levensgevaar lo pen," zei de Republikeinse sena tor John McCain gisteravond. Zijn partijgenoot Ted Stevens uit Alaska sprak zelfs de vrees uit dat het conflict met Servië zal resulte ren in de Derde Wereldoorlog. In zijn tot op heden uitvoerigste toelichting op de crisis in Kosovo verzocht Clinton zijn landgenoten gisteren zich te verdiepen in de kwestie, onder meer omdat de hu manitaire crisis in de Servische prov'ncic volgens hem een appèl doet op Amerikaanse grondbegin selen: „Ik vraag u bij uzelf na te gaan in hoeverre u het eens bent met mijn redenering. Bent u met my van mening dat de VS in het geweer moeten komen tegen gen ocide en etnische zuiveringen? Landgenoten, u moet voor uzelf een besluit nemen. Praat er met uw buren over. Pak de atlas erbij en zoek op waar Kosovo ligt. En bid voor onze mannen en vrou wen in uniform." De president beklemtoonde dat de risico's van een militaire actie in Kosovo groot zijn. Niettemin zijn de risico's van niet-ingrijpen volgens hem groter. „Hoeveel le vens zouden er gered zijn als de wereld eerder in het geweer was gekomen tegen Adolf Hitler?" Opnieuw trachtte Clinton de vele twijfelaars in zijn land duidelijk te maken dat een stabiel en ver enigd Europa van eminent belang is voor de Verenigde Staten. „Wij hebben een Europa nodig dat de lasten van de wereld met ons wil en kan delen. We hebben die part ner nodig." De president vroeg zijn landgeno ten Kosovo te plaatsen 'in een bre dere context1: „De oorlog in Koso vo is geen traditionele oorlog. Hier staat een met driehonderd tanks uitgeruste Servische troe penmacht tegenover een leger van guerrillastrijders." Chnton waarschuwde voor een tweede Bosnië, 'een land waar halverwe ge de jaren negentig een kwart miljoen van de zes miljoen inwo ners werd afgeslacht door de bondgenoten van Milosevic'. Ook waarschuwde hij opnieuw voor het gevaar dat de oorlog zal over slaan naar Macedonië, Grieken land en Turkije. 'Geboren moordenaars' De ook in de VS wel gehoorde stel ling dat er op de Balkan sinds mensenheugenis gevochten wordt; dat de inwoners van het ge bied diep gewortelde haatgevoe lens koesteren jegens andere et nische groeperingen; dat ze feite lijk worden geboren als moorde naars en dat het derhalve voor buitenstaanders geen zin heeft in te grijpen, deed Clinton af als een belediging voor de inwoners van het gebied. „Als je kind stoute dingen doet, zeg je toch ook niet schouderophalend: ach, het is nu eenmaal een stout kind? Als wij niet ingrijpen op grond van de re denering dat Serviërs nu eenmaal geboren moordenaars zijn, dan zal het moorden zeker doorgaan. Willen wij nog dertig jaar aan schouwen hoe er op de Balkan et nische zuiveringen worden door gevoerd? Ik zou die last graag van de schouders van de volgende ge neratie nemen." Door Paul Koopman Brussel NAVO-secretaris-ge- neraal Javier Solana maakte gis teravond om 23.20 uur de aanval op Servische doelen op de vol gende manier bekend: „Ik heb zojuist opperbevelheb ber generaal Clark opdracht ge geven luchiacties te beginnen in de Federale Republiek van Joe goslavië (FRJ). Ik heb dit besluit genomen na intensieve consulta ties de afgelopen dagen met alle bondgenoten en nadat duidelijk was geworden dat de laatste di plomatieke inspanning van am bassadeur Holbrooke niet suc cesvol was. Alle pogingen om een onderhandelde politieke oplos sing voor de Kosovo-crisis te vin den, zijn mislukt Dus rest ons geen ander alternatief dan mili taire actie, „Wy betreuren het zeer dat er geen succes was, uitsluitend vanwege het verzet van de rege ring van de FRJ. Onze militaire actie heeft tot doel de geweldda dige aanvallen door Servische eenheden te verstoren. Ook «dl de NAVO hun mogelijkheid een humanitaire catastrofe te veroor zaken, verzwakken."!-.) „De Joegoslavische regering houdt de mogelijkheid op élk moment te tonen dat zij bereid is de eisen van de internationale gemeenschap na te komen. Ik hoop dat het daarvoor de wijs heid heeft" „Laat. me duidelijk zijn: de NAVO voert geen oorlog tegen Joegoslavië. Wij hebben geen conflict met de burgers van Joe goslavië, die te lang in Europa geïsoleerd zijn vanwege de poli tiek van hun overheid. Ons doel is meer menselijk lijden, meer repressie en geweld tegen de burgers van Kosovo te voorko men. We moeten ook handelen om te voorkomen dat instabili teit rich verspreidt over de re gio,"!...) „Wij kennen allemaal de risico's van deze actie, maar wij zijn het er over eens dat niet handelen nog veel gevaarlijker is. Wij moe ten een autoritair regime de kans ontnemen om de eigen bevol king te onderdrukken in het Eu ropa, eind deze eeuw. Slobodan Milosevic, foioap Jevgeny Primakov. FotoAP Voor tift eerst zetten de VS ook de B-2 'Stealth'-bommen- werper In (foto boven); Groot- BrittannIe kan vanaf de onder zeeër 'Splendid' ook kruisra ketten afvuren. Foto'* AP Londen Het belangrijkste wa pen dat de komende uren door de Westerse alliantie tegen Joegosla vië wordt gebruikt, is de Ameri kaanse Tomahawk-kruisraket van ruim 9 miljoen gulden per stuk. De naam is afgeleid van het Indi aanse woord 'neerslaan', waarmee ook de meer bekende Indiaanse strijdbijl wordt aangeduid. Als kruisraket is de term minstens zo beroemd geworden als het Indi aanse handwapen. Het zes meter lange gevaarte kan 450 kilo explo sieven vervoeren en heeft een be reik van 460 tot 2500 kilometer, af hankelijk van het type. Honderd jaar geleden gebruikten de grote mogendheden kanon neerboten om met beschietingen vanaf zee hun wil op te leggen. Nu schieten ze de Tomahawk af, vaak ook vanaf zee. Ze is vooral geliefd omdat het van grote afstand doe len treft zonder dat er piloten ge vaar lopen. De raket werd in de jaren tachtig ontwikkeld en opgesteld als hand zaam kernwapen tegen de Sovjet unie, maar het was het einde van de Koude Oorlog die de Toma hawk tot grote hoogten bracht. In de Golfoorlog van 1991 tegen Irak maakte de raket haar debuut. Bosnië In september 1995 werden dertien Tomahawks afgeschoten op de Bosnische Serviërs. De Ameri kaanse diplomaat Richard Hol brooke herinnert zich dat het ge bruik van dit rakettype een enor me psychologische klap was voor de Bosnische Serviërs, Het vre desakkoord van Dayton volgde kort na de verwoestingen van de Tomahawks. De raket wordt herhaaldelijk ge bruikt tegen het Irak van Saddam Hussein en in augustus vorig jaar schoten de Amerikanen de raket ten af op vermeende terroristi sche bolwerken in Afghanistan en in Soedan. Amerikaanse oorlogsbodems in de buurt van Joegoslavië hebben nu tal van Tomahawks paraat net als de Britse onderzeeër Splendid in de Adriatische Zee. Het Britse defensievakblad Ja ne's Defence Weekly heeft al mo gelijke doelen voor de Toma hawks genoemd: luchtverdedi gingsinstallaties op de berg Ru- mija aan de Adriatische kust, de Monteneerijnse marinebasis Ti- vat, een centrum van de luchtaf weer in Kopenik, Zuidwest-Ser- vië, de kazerne van Krusevac in het centrale deel van Servië, de vliegbases van Ladjevci en Ponik- ve (Servië), het vliegveld van Sla- tina by Pristina, en doelen rond Belgrado. Bill Clinton. FotoAP Italiaanse soldaten oefenen in buurland Macedonië, samen met andere NAVO- eenheden. FotoAP 1968 - In Kosovo, onderdeel van Servië, dat op zijn beurt deel uitmaakt van het dan nog complete federale Joe goslavië, vinden de eerste etniseh-Albanese betogin gen voor onafhankelijkheid plaats. Veel demonstranten worden opgepakt. 1974 - Krachtens de Joego slavische grondwet wordt Kosovo de status van auto nome provincie van Servie verleend. 1980 - Overlijden van Joego- slavië's president Jospi Broz Tito. 1981 - Demonstraties van et nische Albanezen die eisen dat Kosovo de status van re publiek wordt verleend. De betogingen worden met har de hand neergeslagen. 1989 - Slobodan Milosevic, opgeklommen tot president van Servië, ontneemt Koso vo haar autonome status. Er vallen ruim 20 doden bij pro testen tegen deze maatregel. 1990 - Joegoslavië stuurt troepen naar Kosovo om de groeiende onrust de kop in te drukken. De Servische re gering stuurt de regering van Kosovo naar huis. 1991 - Etniseh-Albanese se paratisten roepen Kosovo tot een republiek uit. Het buurland Albanië haast zich de republiek te erkennen. 1992 - Ibrahim Rugova, die een vreedzame weg naar on afhankelijkheid voorstaat, wordt gekozen tot president van de 'republiek'. 1996 - Het Bevrijdingsleger van Kosovo (UQK) ver schijnt op het toneel, eist de verantwoordelijkheid op voor tegen de Servische poli tie gerichte bomaanslagen. 28 februari 1998 - Servische politie-eenheden beginnen een offensief tegen het UQK Daarbij vallen ook veel do den onder de etniseh-Alba nese burgerbevolking. Het U£K strydt voor autonomie van Kosovo, waar 90 procent van de bevolking etniseh-Al- banees is. Deze eis wordt zo wel door Belgrado als door het Westen van de hand ge wezen. April 1998 - In een referen dum verwerpt 95 procent van de Serviërs internatio nale bemiddeling in het con flict over Kosovo. Mei 1998- Milosevic en Rug ova hebben voor het eerst een direct onderhoud. Ver der overleg wordt door de et nische Albanezen geboycot omdat de strijd in Kosovo in tussen steeds verder esca leert. Juli-augustus 1998 - Het U£K verovert 40 procent van Kosovo voordat het door een Servisch offensief vrij wel wordt weggevaagd. September 1998- Servische eenheden vallen dorpen aan in de streek rond Drenica; tientallen etnische Albane zen worden omgebracht. De VN-Veiligheidsraad eist stopzetting van de vijande lijkheden en vraagt om een politieke dialoog. Oktober 1998 De NAVO- bondgenoten geven toe stemming voor luchtaanval len op Servische militaire doelen. Na overleg met de Amerikaanse afgezant Ri chard Holbrooke belooft Milosevic troepen terug te trekken en de terugkeer van vluchtelingen toe te staan. Tweeduizend ongewapende waarnemers mogen van Bel grado op de naleving toe- Oktober-december 1998- De Amerikaanse afgezant Christopher Hill probeert een politieke regeling tot stand te brengen. Dagelijks sporadisch geweld onder mijnt een broos bestand. December 1998-Joegoslavi sche soldaten doden 36 UQK-strijders. Na de moord op zeven Serviërs, onder wie een burgemeester, kondigt Belgrado een nieuw offen sief tegen het UQK aan. 15 januari 1999 - In het dorp Ra?ak worden 45 burgers gedood. Internationale waarnemers eisen een oor- logsmisdadenonderzoek. 29 januari 1999 - De Servi sche politie doodt 24 Kosova- ren bij een inval in een ver meende UQK-schuilplaats. Westerse bondgenoten eisen dat de beide strijdende par tijen deelnemen aan een te beleggen vredesconferentie. 6 februari 1999 Overleg tussen Kosovo-Albanezen en de Serviërs in het Franse Rambouillet begint. 19 februari 1999 - Eerste 'deadline' voor een akkoord over de status van de provin cie verstrijkt, waarna de con ferentie met vier dagen wordt verlengd. In Kosovo duren sporadische gevech ten voort. 23 februari 1999- Ook de tweede 'deadline' passeert; de Albanezen zeggen toe binnen twee weken een overeenkomst te zullen on dertekenen. Februari-maart 1999- Snel groeiende Joegoslavische strijdkrachten rukken op en graven zich in langs de grens met Macedonië, van waaruit een eventuele NAVO-vredesmacht Kosovo zou binnengaan. UQK-stel- lingen in het noorden wor den bestookt; de rebellen voeren verschillende aan vallen uit op het leger en de politie. 13 maart 1999 - Zeven Koso- varen komen om en tiental len raken gewond by bom explosies in Kosovska Mitro- vica en Podujevo waar de Door Hans Hoogendijk Moskou „Rusland verhandelt zijn principes niet. Kosovo is één zaak, onderhandelingen met het IMF een totaal andere aapgele genheid." Dat verklaarde d&Bus- sische premier Primakov vaprpor- gen op het vliegveld in Mpskou. Hij antwoordde daarmee op de vraag of hij door het annuleren van zyn bezoek aan de VS- de broodnodige miljardenkredieten voor zijn land niet had verspeeld. President Jeltsin heeft nog niet gereageerd op de nieuwste ont wikkelingen. Premier Primakov weigerde in te gaan op vragen of Rusland nu Servië militaire hulp zal bieden en of Moskou van plan is de rela ties met de NAVO te herzien. Het semi-staatspersbureau Itar-Tass meldde dat de militaire staf opder meer de optie onderzoekt om tac tische kernwapens te verplaatsen naar het bevriende Wit-Ruslahd, dat grenst aan het nieuwe NAVO- lid Polen. Primakov liet gisteravond, sfëehts een paar uur vliegen van de-wS, zijn toestel omkeren toen hijjyjor- de dat de NAVO besloten had in actie te komen tegen Joegoslpyie. Hij had zijn argumenten tegen NAVO-acties in twee telefoonge sprekken kenbaar gemaakt.aan de Amerikaanse vice-president Gore, verklaarde Primakov. Op het vliegveld van Moskou zei hij na terugkeer:Jk denk niet dat deze aanvallen stabiliteit in Koso vo zullen brengen. Integendeel, de toestand zal destabiliseren en onze betrekkingen met de VS en de stabiliteit in Europa zullen er onder lijden."] Minister van De fensie maarschalk Sergejev had eerder gewaarschuwd voor „een nieuw Vietnam in het hart van Europa". Minister van Buitenlandse Zaken IvanoY „omschreef; „„mogelijke NAVO-luchtaanvaüen -ala-agres sie'. In Rusland is vooral van com- mtatfstisphe^e de 'druk mhet wa^fiêmbaigo'vöór'dé' BaÖean te breken-groot;1 Hartövyericfaarde: „Staten-dié blootgesteld worden aan agressie móeten de middelen hebben zich te verdedigen." Nog onduidelijk is of Rusland al een poging heeft gedaan het em bargo te omzeilen. Op het vlieg veld van Bakoe, de hoofdstad van de ex-Sovjetrepubliek Azerbei dzjan staat nog steeds een reus achtig Russische vrachtvliegtuig met aan boord zes gevechtsvlieg tuigen. 30 Russische technici en piloten en vier bemanningsleden •uit Kazachstan, Oekraïne en'Wit- Rusland zijn van boord geheld. Volgens Bakoe gaat het onrMig- 21 en Mig-29 en was de bestem ming Joegoslavië. Azerbeidzjan, dat de An-12418 maart aan dé1 ket ting legde, zei dat de bemaïïMng eerst Joegoslavië als einddo&bad opgegeven, maar dit later iPéfon- derde in Noord-Korea Volgens de Russen was het toestel ondewveg van Kazachstan naar Slowakije. In Rusland is de roep om steun voor het Slavische broedervolk op de Balkan, waarmee het al éeu- wen culturele en religieuze ban den onderhoudt, opnieuw luid ge worden. De door communisten overheerste parlement verlangde een spoedzitting van de Nationale Veiligheidsraad. partijen elkaar de schuld van geven. 18 maart 1999 - Drjedagen na hervatting van de vïétjes- besprekingen in Parijs'zet- ten de Kosovo-Albanezen eenzijdig hun handtetëëfóng onder het vredesplan^'"dat voorziet in voorlopige ruime autonomie en de statione ring van 28.000 NAVO-mili- tairen. De Servische delega tie weigert het document te ondertekenen. 19 maart 1999- Het vredes overleg wordt opgeschort. 20 maart 1999 - OVSE-waar- nemers worden uit veilig heidsoverwegingen en met het oog op eventuele NAVO- aanvallen teruggetrokken; het Joegoslavische leger, nu 30.000 tot 40.000 man sterk, veijaagt duizenden mensen en brandt hun huizen plat in het noorden en in de centra le regio Drenica. 22 maart 1999 - Milosevic weigert, na een 'laatste waarschuwing' van gezant Holbrooke, in te stemmen met 'opgelegde akkoorden'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1