12 Respijt voor Robbenoord Groot nieuws Kees van W. weer voor de rechter in huurschuldzaak Bekendmaking aai de inwoners van Brielie, üostvo irne, Rockanjje, Tinte, lierpolders en Zwartewaal Hamdan Bin Rashid Ai Maktum legt miljoenen op tafel voor moskee Spel met ballenbroeken trekt jeugd naar i hniek Schippers krijgen van rechter meer tijd voor maatregelen Agent slaat,maar geen straf nodig, zegt justitie EXPLORE YOUR WORLD Saab vs. RW RRV RZ Rotterdams Dagblad HS Donderdag 25 maart 1999 Den Haag Het Rotterdamse schippersinternaat Robbenoord kan weer even wat ruimer ademhalen. De bezuinigingen op schippersinternaten zijn nameiijk voorlopig van de baan. De Amsterdamse rechtbank heeft het ministerie van Welzijn in kort geding teruggefloten, omdat de veel lagere subsidie pas eind 1998 is vastgesteld en er geen overgangstermijn was in gebouwd. De Nederlandse Vereniging van Intemaatsbesturen Schippers- jeugd (Nevis) had de rechtszaak aangespannen. Schippersinterna ten dreigden in financiële proble men te komen. Het ontslag van tweehonderd personeelsleden lag op korte termijn in het verschiet. De schippersinternaten hebben nu even respijt gekregen, maar dat'er bezuinigd zal worden in de nabije toekomst staat vast. Het aantal pupillen in schippersinter naten is sterk afgenomen, van ruim 2100 in 1994 tot ruim 1600 vorig jaar, terwijl het subsidiebe drag gelijk- bleef. Het ministerie wil per bewoner gaan subsidiëren. Voor dit jaar is dat niet gelukt. De nieuwe subsidieregeling, die een verlaging inhield van 62,9 naar 45 miljoen gulden, kwam pas decem ber vorig jaar af. Dat heeft de Am sterdamse rechtbank het ministe rie kwalijk genomen. Er was geen tijd meer voor overleg. Dat de bezuiniging als een don derslag bjj heldere hemel kwam, zoals de schippersinternaten heb ben beweerd, is door de rechtbank ontzenuwd. Het ministerie heeft de internaten eerder meegedeeld dat er zou worden bezuinigd, 'wel- lichtwel 10. miljoen gulden', De gerechtelijke uitspraak heeft de weg vrijgemaakt voor een on derzoekscommissie, die zich gaat buigen over de toekomstige struc tuur; en.-;omvang van:de sehip- persiritëmateh.-„Het mes is'van tafel," aldus Nevis-voorzitter M. W.Bezuijeri. Oud-kamerlid G. de Jong (CDA) is door staatssecretaris Vüegenhart benoemd tot onafhankelijk voor zitter van de commissie, die drie ambtenaren' en drie vertegen woordigers van de schippersinter naten telt. „We moeten onze tijd niet meer verdoen met terugblik ken," reageerde Vliegenthart op het vonnis, „maar alle aandacht en energie steken in een goede in- temaatszorg." De commissie moet halverwege dit jaar rapport uitbrengen. Den Haag/Rotterdam Tegen een 35-jarige agent van de Rot terdamse verkeerspolitie is gis teren in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof schuldig verklaring zonder straf geëist Procureur-generaal mr. D. Kui pers achtte bewezen dat de poli tieman een inzittende van een auto heeft mishandeld doorhem in het gezicht te slaan. Hij vond echter geen straf op zijn plaats omdat het slachtoffer de politieman door aanhoudend getreiter het bloed onder de na gels vandaan gehaald had. Eerder werd de politieman in Rotterdam door de. rechter tot een-boete van vijfhonderd gul den veroordeeld. Hij tekende om principiële reden hoger be roep aan omdat'slechts zijn werk gedaan' zegt te hebben. Op 8 april twee jaar geleden zag de agent tijdens een patrouille met een collega een auto op de vluchtstrook van de snelweg in Rotterdam staan. Hij stopte, keek in de auto en zag dat de be stuurster meteen inzittende aan het vrijen was. Omdat de auto zonder geldige reden op de vluchtstrook stond, wilde agent een bekeuring uit- schrijven.Op dat moment begon de inzittende te protesteren. Papieren Toen de man de aanwijzingen van de agent niet opvolgde, vroeg deze naar zijn papieren. De man weigerde zich echter te legitimeren en verzette zich toen de agent hem vroeg mee te gaan naar het bureau. Bij de aanhouding heeft de agent van de verkeerspolitievol- gens eigen zeggen een klap uit gedeeld om. de man rustig te krijgen. „Ik hoef niet te wachten totdat ik zelf geslagen word," aldus de agent. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. Rotterdam De ene zaak is nog niet achter de rug, of Kees van W. heeft de volgende alweer aan zijn broek hangen. Zo diende gisteren voor de Rotterdamse kantonrech ter een kort geding tegen de om streden 'hulpverlener' wegens een niet onaanzienlijke huur schuld. De eis: 56.000 guldenmoet Van W. nog betalen aan zijn huis baas, de heer Natten, van wie hij een pand aan deDovenetelstraat huurt. Daarin is liet Van W.'s jon gensbordeel Mara gevestigd. Eergisteren stond Van W. nog in Dordrecht voor de rechter, in een oplichtingszaak waarbij hij vol gens justitie betrokken,is.t In de kwestie van de huurpennin gen blijft Van W. volhouden dat de huurschuld een verzinsel is. „Be staat niet," zei hij gisteren na de zitting. „Is er niet. Alles is betaald. Bovendien komen ze er nu pas mee, anderhalf jaar nadat ik het pand ben gaan huren. Als er in derdaad sprake was van een ach terstand, dan hadden ze er maar eerder mee moeten komen." Kwitantie Bewijzen kon Van W. echter niet op tafel leggen: „Ik heb nooit een kwitantie gehad. Alles ging zwart." Ter zitting werd nog een notariële akte boven water gehaald, waarin een 'compagnon' van Van W. ver klaart dat er 'altijd is betaald'. Op de advocaat van huisbaas Natten, mr. J. C.G. Franken, maakte die weinig indruk. Franken: „En op de'rechter ook niet, meen ik te kunnen constateren. Een notaris stelt gewoon op wat je hem vraagt". Die akte legt weinig gewicht in de schaal." Behalve Natten is er nog een rechtspersoon die geld wil zien van Van W.: de deelgemeente Hil- legersberg-Schiebroek. Sinds het najaar van 199? heeft Van W. met de deelgemeente een conflict over het uitbaten van club Mara. Van W. doet dat in strijd met het be stemmingsplan. Hoewel hij veroordeeld werd tot het betalen van een dwangsom zet Van W. zijn club-activiteiten gewoon voort. „We hebben nog maar weinig klandizie, maar dat is de schuld van de deelgemeen te," aldus Van W. De dwangsom bedraagt 180.QG0 gulden. Als dat op 8 april aan staande niet betaald is, wordt de inboedel van de club, waarop in middels beslag is gelegd, in het openbaar verkocht. Van W. zegt overigens van de dwangsom al 42.000 gulden betaald te hebben, maar kan dat niet aantonen. Vol gens hem is de hele zaak een strijd van de deelgemeente tegen Kees van W. persoonlijk. Uitspraak volgende woensdag. Beste Discovery Chorine! kijkers, Vanaf 9 maar! 1999 kunt u in Brielie, OosJvoorne, Rockanje., Tinte, Vlerpoiders en Zwartewaal niet langer naar Discovery Channel kijken. Uw kabelexploitant Eneco heeft het contract met Discovery Channel niet verlengd na een advies van de programmaraad. De programmaraad onthoudt u daarmee van de beste documentaires over avontuur, wetenschap, techniek, natuur, ontdekkingsreizen en historie. De programmaraad Regio Rijnmond, waar uw woonplaats onder valt, Heeft Eneco geadviseerd Discovery Channel van de kabel te halen omdat de programma's van Discovery Channel volgens de programmaraad niet door een breed publiek worden bekeken. De kijkcijfers van Discovery Channel spreken dit tegen, maar liefst 30% van de Nederlanders kijkt wekelijks naar Discovery Channel en Discovery Channel staat op de achtste plaats in de [ijst van meest populaire zenders, direct na Nederland I, Nederland 2, Nederland 3, RTi 4, RTL 5, Veronica en SBS 6. De programmaraad heeft niet gekeken naar enig onderzoek, of kijkcijfers, terwijl dit bij de keuze tussen andere kanalen wel bepalend is geweest Ook In uw regio wordt Discovery Channel goed bekeken/Volgens een onafhankelijk onderzoek in uw regio wil ruim 88% van de ondervraagden Discovery Channel op de kabel houden. Maar liefst 91% kijkt vaker dan 1 keer per week naar Discovery. Bent u één van onze trouwe kijkers, laat dan uw stem horen bij Eneco, de programmaraad en de gemeente. In september 199ó hebben alle inwoners van de gemeente Brieile een brief gekregen van Eneco. Eneco zegt daarin dat het programmapakket zal worden gecontinueerd en het College van Burgemeester en Wethouders invloed houdt op belangrijke beslissingen. Eneco komt de belofte dat het programmapakket zal worden gecontinueerd niet na. Eneco, de programmaraad en de gemeente hebben alledrie invloed op de samenstelling van het kabel pakket. Ztj kunnen Discovery Channel terugbrengen op de kabel. Wilt u Discovery Channel terug, laat dit dan weten bij Eneco, de programmaraad en de gemeente. Bel of schrijf vandaag nog en breng Discovery terug op de kabel. Voor alle duidelijkheid, dit heeft alleen betrekking op de inwoners van Brieile, Oostvoorne, Rockanje, Tinle, Vïerpolders en Zwartewaal. Voor meer Informatie bel naar Discovery Channel: 078-6350077 Een ballenbroek die je echt aantrekt om ballen mee te vangen, jongeren kunnen onder meer op die manier geboeid raken met techniek. En dat is nog steeds het belangrijkste doei van de Techniek Trofee Dagen, die de stuurgroep 'Hand in hand voor tech niek' jaarlijks op touw zet. 'Wie maakt het spannendste spel?' was dit jaar de opdracht voor de leerlingen van de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs. Op 25 deelnemende basisscholen zijn er spannende spelen bedacht, ontworpen en gemaakt. Zij rijn daarbij geholpen door dertig bedrijven in de reglo.Het mooiste, spannendste spel is gistermiddag gekozen door de leerlingen zelf: Cross Shots, van PCBS De Bongerd in Zuidland. Voordat bekend werd welke school dat was geworden, was r voor de ruim 130 leerlingen een zeskamp in het EIC Mainport Rotterdam in Rozenburg. Ook was er een buitenprogramma vue ölj de Koninklijke Landmacht, Rijkswaterstaat en het bedrijfsleven die leerlingen lieten zien wat zij doen met techniek. Uiteinde vjk werd de JuPIana- school uit Rhoon gekozen als winnaar van de Publieksprijs. De prijs werd uitgereikt door Jeroen Kramer, presentator van Het Klokhuis. Foto Peter de Jong/Cor Vos Door Wessel Penning Rotterdam Een interview met Hamdan Bin Rashid Al Maktum? Dat wordt moeilijk. Zijn telefoon nummer is geheim en niemand reist op goed geluk naar een olie- staat in Azië om zo'n gerespec teerde sjeik aan de keukentafel ofzo wat antwoorden te ontfutse len. Bovendien praat een zeer ge fortuneerd man als hij niet met journalisten. Al Maktum wil best geld schen ken voor de bouw van moskeeën her en der in de wereld of minder bedeelden op andere manieren te gemoetkomen. Maar vraag hem niet naar zijn beweegredenen. Die houdt hij liever voor zich. Hij vindt het al vervelend genoeg dat in Rotterdam zijn naam is geval len. Dat de gemeente per se een brief van hem wilde ontvangen waarop hij zijn toezegging van 7,4 miljoen gulden hard maakte, zin- de hem ook niet erg. Al wat bekend is over Hamdan Bin Rashid AI Maktum is dat hij woont in Umm Al Qaiwain, een kleine stad in de Verenigde Arabi sche Emiraten aan de Perzische Golf. Dat hij voorzitter van de Ka mervan Koophandel aldaar is, dat hij in oliezaken multi-miljardair is geworden, dat hij op goede da gen zomaar zestig miljoen bin nenhaalt Bovendien is bekend dat hij binnen de Arabische we reld als weldoener wordt gezien. Zo'n gulle sjeik die arme landen graag wat toestopt, hier en daar de bouw van moskeeën betaalt en er graag voor zorgt dat arme mos lims tijdens offerfeesten een copi euze maaltijd wordt voorgezet. Voorzover bekend laat Hamdan Bin Rashid Al Maktum zich lei den door zijn rotsvast geloof in Al lah. Al wat hij verlangt in ruil voor zijn liefdadigheid is 'eeuwigdu rende beloning'. Precies zoals is- lamwetten voorschrijven dat een weldoener als hij behandeld dient te worden. Yassïn Hartog, directeur van de stichting Platform Islamitische Organisaties Rijnmond (SPIOR): „Deze man wil zich helemaal niet op de borst kloppen. Deze man heeft maar een drijfveer: zijn ge loof. Daar zal dan wel wat achter- zitten, zeggen Nederlanders dan. Nou, niet dus." Hartog heeft zich deze week gron dig geërgerd aan het Rotterdamse gemeenteraadslid Manuel Kneep kens (Stadspartij). Die sprak deze week wat badinerend over de be hoefte van de Arabische geld schieter om te eisen dat de mos kee op eigen grond zou worden gebouwd. „Waarom was hij niet tevreden met een eeuwigdurende erfpacht voor 99 jaar," vroeg het raadslid zich af, „Tegen die tijd is God echt nog niet dood hoor." Hartog: „Het had iets denigre- rends, Zo van: 'Iemand die om re ligieuze redenen iets vindt, dat kan nooit goed zijn. Wij verstandi ge mensen weten wel beter. Die moslims zijn wel erg kortzichtig. En die zakenman? Die is ver dacht'. Valt me tegen van die Kneepkens, die ooit nog eens aan schoof tijdens ons Ramadandi- ner." „Hoe hij aan zijn geld komt? Of hij vuile handen heeft? En wie die man eigenlijk is?" Maaike Groen, projectleider mos- keebeleid van de gemeente Rot terdam, zucht eens diep. „Pfff, dit zijn van die typerende vragen, die altijd worden gesteld als een Ara bier zich als weldoener meldt. Hadden we die man dan moeten screenen, zoals Kneepkens giste ren zei. Hadden we moeten kijken of het geld wel koosjer was en of deze man niet toevallig ooit een jas gestolen had? Als iemand de bouw van een kerk financiert, hoor je dit soort vragen niet. Maar gaat 't om een moskee dan is dat opeens verdacht, terwijl er in onze samenleving tal yan projecten met particulier geld worden ondersteund." De Rotterdamse wethouder Her man Meijer: „Vëel Rotterdam mers zijn waarschijnlijk vergeten dat ooit de bouw van de Koningin- nekerk ook door twee zusters werd betaald. En er zijn vele ka tholieke kerken vroeger gefinan cierd door particulieren. Dat zijn wij in deze géseculariseerde we reld allang vergeten. Daar, in de Emiraten, is de samenleving nog niet geseculariseerd en hebben mensen nog de behoefte om een religieuze daad te doen." Meijer moest wel een beetje glim lachen toen hij hoorde over die Arabische sjeik die zomaar even ruim zeven miljoen tevoorschijn toverde voor de bouw van een moskee. „Maar het heeft ook wel wat. Toch? Kijk buiten Nederland om je heen en je ziet wel meer dingen die je verbazen. In de Verenigde Staten zijn er ook mensen die im mense musea of opleidingscentra financieren. Dat zijn dan mensen met poen die op cultureel gebied enig aanzien willen verwerven." Oostblok Hartog (Spior) wil het liefst dat al le ophef over de mysterieuze geld schieter uit Umm Al Qaiwain zo gauw mogelijk voorbij is. „Want hoe hij aan zijn vele geld is geko men, is iets tussen hem en het moskeebestuur. Daar heeft de ge meente geen moer mee te maken. Bovendien, hoe leggen we deze man alle Rotterdamse toestanden uit? Wat zal hij er wel niet van denken als hij hoort dat zjjn gift aan Rotterdamse moslims niet door iedereen met open armen werd ontvangen? Hadden we pech gehad dan had die man gezegd: 'Dat moskeebe stuur heeft z'n huiswerk niet goed gedaan. Die lui in Rotterdam kan ik niet serieus hemen. Hup, vol gende klant dan maar. In het Oostblok en Afrika zet ik voor het zelfde geld zo zeven moskeeën neer'." Wat Hartog betreft worden de ver velende kanten van de soap rond de geldschieter vergeten en blijft nog slechts een mooi sprookje over. Hij vertelt het sprookje over de Prins uit het Oosten. Het gaat over een grote groep moslims die in eigen stad al jaren lang alleen in overvolle, vervallen gebedsruimten terecht kan en daarom geld inzamelde voor een ruime, veilige moskee. Op een dag meldt zich een knappe, rijke prins. Een Prins uit het Oosten. Hij haalt zomaar 7,4 miljoen gul den uitzijn portemonnee. „Voor een nieuwe moskee," zegt hij. En toen het stadsbestuur ter stond dat het moskeebestuur-d'e' grond mocht kopen, waren de ge lovigen gered en leefden ze nog, langen gelukkig. - Het is misschten niet des. Saabs om een kreet als''Gróót nl'éuwtf te - X;- bezigen. Maar we.willen u to<b:vertelle<» dat we de-nfeuyve Saab V Vv;. 9-5 Estate introduceren. Dat Is nu eenmaal niéuws vranTorinaat. De Saab 9-5 Estate b de eerste stationwagon van Saab sinds 1978. De Saab 9-5 Estate is ruim ven binnen pis ssn"stat!prnvógerreri ïifëgsni' van. buitien als een Saab:' Ko^mr kóm 'rn rijden en neem rustig het gezin mee. De SaabV9-5'.Estate is leverbaar vanaf f 83 450,-, Leaseprijs vanaf f 1.699,Aper:maand (48 mnd;. 20.000 km/jr)- 1 Scherpenisse Auto's B.V. Rembrandtstraat I. 3262 HN Oud-Beyerfand, telefoon 186-619136.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2