13,tJ Vlaardingen zakt onder de 74.000 Schiedamse binnenstad een grote zandbak r Rotterdams Dagblad Meeste vertrekkers gingen naar Schiedam en Rotterdam Bewoners Ylaardingerdijk willen halvering van OZB College belijdt schuld, maar kan raad niet overtuigen van oprechtheid Hollegien na negen jaar weg bij VW Linnenshop leeggeroofd Vraagtekens rond ongelnk Jongen krijgt een pak slaag Tafeltennissers voor dik drie miljoen onderdak gratis aapjes kijken top - - v -X bï] eettt kwartaalabonnement op bet Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement mot automatische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor Dtergrirde BHJdorp cadeau. j-Q Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee j weken zl]n gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand j iff fbeJgraths- 0800-0842 1 Cateringservice Hentiy Heezetl Henny Heezen Cateringservice j Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 30 maart 1999 Vlaardingen Directeur Karin Hollegien verlaat de VW Vlaardingen. Zij gaat naar het Proefstation voor de Bloemis terij en Glasgroente in Naald wijk, waar ze hoofd informatie voorziening wordt. Hollegien, die half mei ver trekt, heeft negen jaar in Vlaardingen gewerkt. Toen zij in 1990 begon was de VW in Vlaardingen net een zelfstan dige stichting geworden, die enkele maanden eerder een ruimte bij hpi stadhuis had be trokken. Vit. j.ur later volgde de uitbreiding"met een ANWB- agentschap. De behuizing werd daardoor steeds krapper en in de loop van dit jaar hoopt de VVV/ANWB dan ook einde lijk een rianter onderkomen te krijgen. Onder leiding van Hollegien werd in Vlaardingen onder meer de fietsvierdaagse op po ten gezet, kwamen er activitei ten als onderdeel van 'mei maand natuurmaand' en kreeg de Vereniging Historische Markt gestalte. Daarnaast slaagde zij erin Vlaardingen landelijk te promoten door tweemaal het programma 'Te land, ter zee en in de lucht' naar de Harmgstad te halen. Recentelijk hield Hollegien zich nog bezig met het opzet ten van een eigen Vlaardings programma rond de Europese kampioenschappen voetbal. Wie dat voortzet zal de komen de maanden duidelijk moeten worden. Schiedam Inbrekers hebben af gelopen weekeinde de Linnen shop in winkelcentrum Hof van Spaland leeggeroofd. Winkelper soneel kwam gistermiddag tot de ontdekking dat er ongewenst be zoek over de vloer was geweest. De dieven kwamen binnen via de dienstingang aan de achterzijde en deden vervolgens het rolluik aan de voorzijde van de winkel omhoog waarna een auto, vermoe delijk een bestelbus, de zaak is in gereden. Daarbij werd aanzienlij ke schade aangencht aan het inte rieur. Nadat de inbrekers het rol luik weer naar beneden hadden gedaan, is de auto volgeladen met handdoeken, beddengoed en bad jassen. In totaal werd voor ruim 350.000 gulden aan linnengoed weggenomen. Vandaag is de Lin nenshop nog gesloten. Verwacht wordt dat de winkel morgen haar deuren weer kan openen. Vlaardingen Omdat over de toe dracht van een ongeval, waarbij zondag in Vlaardingen een 16-ja- rige Schiedammer ernstig ge wond raakte, de nodige vraagte kens bestaan is de politie op zoek naar getuigen. Het verkeersonge luk gebeurde rond twee uur 's middags op tie Van Hogendor- plaan. De Schiedammer reed met zijn scooter tegen een 58-jarige voetganger. Vermoedelijk slin gerde de wandelaar en werden zijn manoeuvres verkeerd inge schat, door de knaap op de scooter die hem van achteren benaderde. Doordat de man plotseling naar links uitweek, kon de jongen op de scooter een aanrijding niet voorkomen en kwam hij lelijk ten val. Hij liep een scheur in zijn schedel op waardoor een hersen bloeding ontstond en moest met spoed worden geopereerd in het DijkzigUiekenhuis. Hoek van Holland Een 15-jarige jongen uit Hoek van Holland is gistermiddag zonder enige aanlei ding flink geschopt en geslagen. Het slachtoffer was met een aan tal vrienden op het Nieuwlandse- duin bezig met het bouwen van een hut totdat een groep jongeren verscheen. Na een woordenwisse ling kreeg de jongen een flink pak slaag van één van de groepsleden, die hem ook nog eens een ijzeren buis naar het hoofd gooide. De Hoekenaarliep een hoofdwond en enkele kneusingen op. Door Ben van Haren Vlaardingen Ondanks een geboortoverschot is het inwoner tal van de gemeente Vlaardingen in 1998 onder de 74.000 ge zakt. Schiedam daarentegen steeg in 1998 definitief boven de 75.000 uit. Terwijl de Jeneverstad haar in 1990 begonnen groei voortzette, werd Vlaardingen na vijfjaar sta biliteit boven de 74.000 het afgelo pen jaar geconfronteerd met een terugloop van bijna 500 inwoners. Dat blijkt uit de pas verschenen demografische gegevens van de Dienst Welzijn van de gemeente Vlaardingen. Schiedam kwam, zo meldt de af deling Statistiek van het Stads kantoor, in de definitieve telling aan het begin van dit jaar op 75.168 inwoners en keerde daar mee terug op haar niveau van 1979. Het dieptepunt van Schie dam, dat in 1971 nog 83,000 inwo ners telde, lag in juni 1985 met 68.971 mwoners. De schommelingen in het bevol kingsaantal van Vlaardingen, dat in 1972 zijn top had met 81.785 in woners, zijn steeds mmder spec taculair geweest. Het op 1 januari 1999 hier vastgelegde en aan het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) opgegeven inwonertal is 73.721 inwoners. Het laatste jaar van het tweede millennium is dus ingegaan met het niveau van 1965 en 1990, toen na twintig jaar daling in Vlaardingen voor het eerst weer enige stijging in het be volkingsaantal werd genoteerd Overschot Vlaardingen heeft toch nog wel te maken met een geboorteover schot. Er zyn in 1998 weer meer baby's geboren dan er mensen stierven. Het verschil is echter in het afgelopen jaar zeer klein ge weest. Tegenover 790 overlede nen stonden 799 borelingen. Het geboorteoverschot was dus slechts 9, wat zeer weinig is in ver gelijking met de voorgaande ja ren In 1995 was het verschil 155, in 1996 54 en in 1997159. De Harmgstad kreeg m 1998 te maken met een sterk toegenomen vertrekoverschot Er trokken 3482 mensen weg uit de stad, wat er 677 meer zijn dan er zich vestig den. In 1997 en 1996 was dat ver schil aanzienlijk kleiner {respec tievelijk 302 en 94) en in 1995 regi streerde Vlaardingen zelfs nog een vestigingsoverschot van 101. De meeste vertrekkers gingen m 1998 naar Schiedam (531) en Rot terdam (505). Op afstand volgen Maassluis (197), Spijkenisse (55), Den Haag (54) en Turkije (49) als nieuwe vestigingsplaats. Vlaardingen zal waarschijnlijk dit jaar meer dan tien honderdjari gen tellen. Op dit moment zijn er 13 Vlaardmgers, die in de vonge eeuw zijn geboren. De oudste is 105 jaar, vier hebben 1899 op hun geboortebewijs staan. De gemid delde leeftijd van de 37 772 vrou wen is nnm 41 jaar en van de 35 949 mannen ruim 38 jaar De gemiddelde leeftijd van alle Vlaardingse mwoners bij elkaar komt op bijna 40 jaar. Veruit de grootste leeftijdsgroep (709 man nen en 676 vrouwen, in totaal 1,9 procent van de gehele Vlaarding se bevolking) is m 1946 geboren. De geboortejaren 1969, 1970 en 1971 volgen hierop met 1,7 pro cent, ongeveer 1250 personen. Schiedam Bewoners van de Vlaardingerdijk hebben een be zwaarschrift ingediend bij de ge meente Schiedam tegen de opge legde aanslag onroerende-zaakbe- lastmg 1999. Zij vinden het geen stijl te moeten betalen voor het genieten van een woning terwijl het woongenot hen het afgelopen jaar juist is ontnomen vanwege bouwwerkzaamheden aan de me tro. De bewoners, gesteund door bewonersvereniging Schiedam West, vragen de gemeente het be drag met de helft te verminderen. Begin dit jaar eisten ruim vijftig ewoners van de Vlaardingerdijk al een schadevergoeding van het projectbureau Beneluxhjn. Niet te harden herrie, getril, verzak kende straten, gebroken gaslei dingen en dat maandenlang ach tereen, heeft de kwaliteit van het wonen'aan de Vlaardingerdijk het afgelopen jaar flink verpest en daarmee de waarde van de wo ning (tijdelijk) verminderd, zeg gen de bewoners. In een brief aan de bewoners van de Vlaardingerdijk die een scha declaim hebben ingediend, waar schuwt de bewonersvereniging Schiedam West voor de schade- expert van het projectbureau Be- neluxlijn die bewoners voor 'fina le kwijtschelding' probeert te la ten tekenen. "Dat wil zeggen dat u nooit meer een nieuwe schadeclaim kan in dienen, wat onjuist is omdat het niet ondenkbaar is dat er nieuwe schade ontstaat of wordt veroor zaakt.' Door het schadebureau Benelux hjn is volgens de bewonersvereni- ging nog niet gereageerd op de schadeclaim voor ondervonden extreme overlast. Schiedam Bezoekers van de Schiedamse binnenstad kunnen er niet meer omheen: de binnen stad is op de schop gegaan. Hak ken, ruimen, breken, graven en bestraten zijn de werkwoorden die de komende weken van toe passing zijn. Op verschillende plekken is men gestart met de werkzaamheden die moeten lei den tot de heropleving van het winkelgebied in de binnenstad. Maar eer het zover is zal er nog een paar keer stevig geslikt moe ten worden. Vooral door de winke liers. Het wordt altijd nog een stukje er ger voor het beter wordt. Dit ge zegde gaat op het moment zeker op voor de Hoogstraat maar ook voor de directe omgeving. Bij het Gat van Bolmers, de doorsteek tussen Broersvekl en Broersvest, is aannemer Venus uit Maarssen begonnen met de sloop van de zwaar verpauperde panden. Aan het Broersveld gaan de straat nummers 132, 134, 136 tegen de vlakte en aan de andere kant aan de Broersvest hebben de num mers 101,103 en 107 een afspraak met de sloopkogel. Als het puin is afgevoerd wordt de slooplocatie aangeharkt en ingezaaid met gras. Dit zal zo blijven in afwach ting van het moment dat gemeen te een aannemer vindt die win kels en woningen wil bouwen in het Gat van Bolmers, In de Hoogstraat is de renovatie- trein nu inmiddels ook goed op gang gekomen. ONS Energie is deze week begonnen met de ver vanging van de elektriciteitska bels en de gasleiding. Dit zijn de werkzaamheden die vooraf gaan aan het herstraten van de Schie damse hoofdwinkelstraat. Als al- Door het leg gen van ka bels en leidin gen zal de Hoogstraat vanafdeze week veran deren in een grote zand bak. Foto Fred Li- bocfiant,val Dijk stra Aan het Broersveld is inmiddels begonnen met de sloop van de panden bij het Gat van Bolmers. De panden aan de andere kant van de doorsteek naar de Broersvest volgen zeer binnenkort. Foto Fred UboclianVRoel Dijkstra les volgens planning verloopt is het hele project ruim voor de feestdagen klaar. ONS Energie is ter hoogte van het Stedelijk Museum begonnen met het vervangen van de elektrici teitskabel. De aansluitingen aan de even zijde van de winkelstraat, beginnend bij nummer 112 tot aan de Koemarkt, worden aange sloten op de nieirt e kabel. Verder is de energielev .meier ook be gonnen met het vervangen van de gasaansluitingen ter hoogte van de Appelmarkt. Alle aansluitin gen in de Hoogstraat worden hier bij vernieuwd. Er wordt vanaf de Appelmarkt in de richting van de Koemarkt gewerkt en even later ook in de richting van de Grote Markt. De werkzaamheden zullen niet zonder overlast voor de winke liers verlopen. Zo moet ONS Energie bij de meterkast *n de winkel of woning komen en zul len de winkeliers en huishoudens in de winkelstraat het een halve dag zonder gas en elektriciteit doen. Een troost: de straat wordt in ieder geval 's avonds en 's nachts afgedicht. Aan het einde van de volgende maand komt dan de volgende flin ke portie overlast op de winke liers af. Dan wordt de hoofdgaslei ding in het midden van de Hoog straat vervangen. Begonnen wordt op de Appelmarkt in de richting van de Koemarkt en later ook in de richting van de Grote Markt. Als alle graafmachines van ONS Energie klaar zijn, gaat de ge meente aan de slag. vanaf de Ap pelmarkt richting Koemarkt wor den nieuwe klinkers m het glad gestreken zand gestraat. Niet veel later wordt ook de andere kant op gewerkt, in de richting van de Grote Markt. Daarvoor is er op een stukje van dit gedeelte Hoog straat nog een keer de graafma chine ingezet. Dit keer om tussen de Korte Kerkstraat en de Grote markt het hoofdriool te vervan gen. Ook in de aangrenzende Bre de Marktsteeg en Korte Kerk straat gaan de klinkers eruit om een nieuwe rioolbuis te kunnen leggen. De vervanging van de hoofdgas leiding en de herbestrating zijn pal na elkaar gepland. De Hoog straat wordt daardoor telkens in gedeelten van ongeveer 65 meter opengebroken. De werkzaamhe den zullen naar verwachting drie weken duren. De werkzaamhe den aan de riolering nemen onge veer vijf weken in beslag. De straat wordt in kleinere gedeelten opgebroken om een beperkt ver keer mogelijk te maken. De gehele operatie vraagt veel or ganisatie- en improvisatievermo gen. Niet alleen van de werkuit- voerders maar ook van de winke liers. Zij zullen een tijdelijke op lossing moeten vinden voor hun uitstallingen en het bevoorra- dingsverkeer. De gemeente waar schuwt maar bij voorbaa' dat ex- peditieverkeer soms geheel niet mogelijk zal zijn. De renovatie van de Hoogstraat zal duren tot het najaar. Schiedam Tafeltennisclubs De Korenbeurs en NOAD zijn straks onderdak. In de verbouwde gym nastiekzaal aan de Dr. Kuyper- laan om precies te zijn. De ge meenteraad is gisteravond ak koord gegaan met een ingrijpen de renovatie van de gymzaal in Nieuwland, het uit de grond stam pen van een aanbouw en het tijde lijk huisvesten van de sportclubs in de gymzalen van het ROC Zad- kine. Totale kosten: dik drie mil joen gulden. De twee tafeltennisverenigingen moeten de Korenbeurs aan de Lange Haven verlaten omdat 'de- signmeesteri Jan des Bouvrie er over een tijdje zijn intrek neemt. Het vinden van een geschikte nieuwe huisvesting voor de twee sportclubs is niet gemakkelijk ge weest .Het ..heeft enige tijd ge duurd eer gemeente en tafelten nisclubs elkaar vonden in het hui dige voorstel. Dat bestaat uit een nieuwe huisvesting in het gym nastieklokaal aan de Dr, Kuyper- laan 4. Dit gebouw stond eigenlijk op de lijst om gesloopt te worden. Door de beperkte afmeting van de ruimte (180 vierkante meter in plaats van de huidige standaard- maat van 252) voldoet het niet meer aan de eisen van modem gymnastiekonderwijs. Maar toen de herhuisvesting van de sport clubs actueel werd. is gekozen voor een andere aanpak. Het gymnastieklokaal wordt het nieuwe onderkomen van de tafel tennisclubs en tegen het oude ge bouw aan wordt een nieuwe grote re gymnastiekzaal gebouwd. Een tje die, na schooltijd, ook kan wor den gebruikt door de tafeltennis verenigingen. Restte nog een pro bleem: waar worden de clubs in de overbruggingstijd gehuisvest. Ook daar is een oplossing voor ge vonden. Het ROC Zadkine stelt de gymnastieklokalen in de Tho mas a Kempisstraat beschikbaar. Wel moet de gemeente hier nog wat voorzieningen treffen, zoals op het gebied van de verlichting en de kantine. Door Edwin Comelisse Schiedam De woorden waren glashelder. Eerder waren ze al op papier gezet in de vorm van de Zelfanalyse Grotestedenbeleid Schiedam en gisteravond werden ze nog eens een keer onderstreept door wethouder Aad Wiegman. In de gemeenteraad. De bv Schie dam rammelt aan alle kanten en alleen drastisch ingrijpen kan nog uitkomst bieden, zo echode Wieg man de bevindingen van de amb telijke onderzoekselub die het rei len en zeilen van de gemeente op terrein van het Grotestedenbeleid tegen het licht heeft gehouden. Drastisch ingrijpen is wat de ge meente dan ook te wachten staat. Want als je wél de vinger op de ze re plek legt maar er vervolgens niets aan doet, ben je niet goed be zig. Dan kan je net zo goed niets doen en je de moeite besparen. Maar uc .vethouder wist veel raadsleden £lsteravond blijkbaar niet te overtuigen van de oprecht heid van het college. Dat klonk duidelijk door in de reacties van de raadsleden. De wethouder wees bijvoorbeeld iets te vaak op het feit dat het college toch maar zo eerlijk en dapper is geweest om de weinig rooskleurige bevindin- gen uit de zelfanalyse onver bloemd naar buiten te brengen. Dat getuigt inderdaad van moed, erkenden zo'n beetje alle fractie woordvoerders. Maar dat moeten anderen dan concluderen. Als je het zelf doet, krijgt het al snel een rare bijsmaak. „Deze zelfanalyse roept een sfeer van zelfmedelijden op," zo zei Liesbeth Fluiter van Gemeente belangen, die fel van leer trok te gen de houding van het college. Haar partij was de enige in de ge meenteraad die niet akkoord ging met het vaststellen van de zelf analyse. In de zelfanalyse, die de gemeen te Schiedam moest opstellen om in aanmerking te komen voor deelname aan het Grotestedenbe leid (gsb) van het njk, is de afgelo pen weken de complete gemeen telijke organisatie onder het fi leermes gegaan. Knelpunten, ha peringen en tekortkomingen zijn daarbij genadeloos blootgelegd. De bevindingen liegen er dan ook niet om. Het ambtelijk apparaat en het dagelijks bestuur kampt met problemen. Op de werkvloer m het Stadskantoor heerst ver warring, gaat veel kwaliteit en er varing verloren en is een gebrek aan daadkracht Verder ontbeert het college een visie op de lange termijn en weet dit dagelijks be stuur niet als eenheid te functio neren. Veel raadsleden wilden meer in formatie van het college. Informa tie waarbij een stapje verder werd gegaan. Bijvoorbeeld antwoord op de vraag: hoe nu verder. Welke harde afspraken gaan ervoor zor gen dat het in de toekomst alle maal beter wordt in het Schie damse? Welke garanties gaan er voor zorgen dat de burgerij weer een rooskleurig oordeel velt over het Stadskantoor. En hoe gaat het college ervoor zorgen dat ze gaat functioneren als een goed geolie de startmotor, in plaats van als een losse verzamebng bestuur ders? Wethouder'Wiegman deed een po ging en pas in tweede termijn wist hy een klem beetje van de ernst en oprechtheid van het college over te brengen. „Het college is in rap tempo bezig verbeteringen te maken," bezwoer hij de steigeren de raadsleden. „Binnenkort ko men we met voorstellen naar de raad. Want als de buitenwereld zo'n slecht beeld heeft van de bv Schiedam dan moet je meteen aan de slag. Dat is ook de conse quentie van deze analyse: je móet nu verbeteren," zo zei hij. Volgens Wiegman is vandaag dan ook al een extra vergadering inge last van het ambtelijk manage mentteam en het college. De agenda bestaat uit één punt: hoe gebruiken we de lading kritiek uit de zelfanalyse om een betere ge meentelijke organisatie te bou wen, Verder is er °en ambtenaar vrijgemaakt om een analyse te maken van de gemeentelijke re organisatie. Dit organisatiever- nïeuwmgsproces (ovp) dat ruim een jaar geleden is ingezet, heeft nog steeds niet tot een slagvaar dig gemeentelijk apparaat ge zorgd. Eerder integendeel. Veel ambtenaren 2ijn elders gaan wer ken en de verkokering van de sec toren is alleen maar versterkt. Hoewel Wiegman gisteravond hard zyn best deed om de raad duidelijk te maken dat het, wat het college betreft, nu toch echt menens is, slaagde hij niet geheel om de scepsis en twijfel weg te ne-. men bij een aantal raadsleden. Binnenkort zullen deze volksver tegenwoordigers een antwoord krijgen op de vraag of hun gevoel juist is of met. Een onafhankelij ke commissie onder leiding van voormalig minister Elco Brink man zal zich volgende maand bui gen over de Schiedamse zelfana lyse. Ook zullen gesprekken wor den gevoerd met ambtenaren, het bedrijfsleven, maatschappelijke instellingen en inwoners van de Schiedam. Bij deze visitatie wordt uiterst zakelijk en rationeel te werk gegaan, zo hebben andere deelnemers aan het grotesteden beleid al mogen ervaren. Zaken die werden verbloemd of gebaga telliseerd werden er door de com missie haarfijn uitgevist. Mede daarom heeft Schiedam ervoor gekozen om alle vuile was zelf maar alvast op tafel te leggen. „Dan erken je je fouten en dan iaën je al een heel eind op de goede weg." zo zei de wethouder Wieg man gisteravond Naam: Adres:. i Postcode: Voori:_ ._m/v Telefoon: (i.vm controle bezorging} Handtekening; 1 Bank/gironr.: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: j Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service i Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Wij verzorgen al uw persoon!' wensen voor ieder feest of par„y! Tijsjesdijk 63-65 3161 CWRhoon Telefoon 01 0-5019391/0653-504580 Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3