14 Rotterdam Huurverlaging tegen leegstand Frans Vrolijk (74) was 'n beschaafd humorist Jackie Chan maakte van Rotterdam populaire films tad Onbegrip voor vervolging van nachtzuster die fatale fout maakte CMI schuldig geacht aan brand: forse geldboetes en voorwaardelijke celstraf Laatste kans voor Hermes Regioraad wil corporaties met 10 miljoen verleiden tot eigen inspanningen In Memoriam De Coolsii Huurverlaging in groeikernen Rotterdams Dagblad Dinsdag 30 maart 1999 De Rotterdamse humorist Frans Vrolijk is zondagnacht overleden aan prostaatkanker. Frans Vrolijk zijn 'echte' naam was Jan Ver steeg—werd 74 jaar. Frans Vrolijk werd bekend door zijn conférences, maar vooral door zijn Lou Bandy-act. Jaren achtereen acteerde de Rotterdam mer op succesvolle wijze met Piet Bambergen en René van Vooren en zangeres Gonnie Baars in de Mounties-show. Vooral verenigin gen boekten het gezelschap. Frans Vrolijk heeft gewerkt met een lange reeks Nederlandse ar tiesten, onder wie het duo Snip en Snap (Willy Walden en Piet Muy- zelaar), Lou Bandy, Bob Scholte, Willy Vervoort, Johnny Jordaan, Beppie Nooy en Carrie Tefsen. Hij gold ook als de man die André van Duin op het juiste spoor heeft ge zet Vrolyk raadde Van Duin, die regelmatig by hem langskwam voor advies, aan mee te doen aan 'Nieuwe Oogst', wat diens ontdek king en latere doorbraak beteken de. Frans Vrolijk zette als jongeman van achttien zijn eerste schreden op het artiestenpad. Als amateur werkte hij samen met latere grootheden als Jaap van de Mer- we en Wim Meuldyk. Op een zol der in de Eendrachtsstraat in Rot terdam studeerden ze hun acts in. In de Tweede Wereldoorlog werk te hij gedwongen in Duitsland. Hij bracht daar twee jaar door. Ondanks de benarde sitiuatie bleef Frans Vrolijk gehoor geven aan zijn inborst. In het kamp waar hij verbleef formeerde hij een ge zelschapje waarmee hij regelma tig optrad. Uiteindelijk werd hij in de bevrijdingsdagen in Limburg gedropt, waar hij ook weer voor stellingen verzorgde. „Er was bij na geen amusement, dus het liep goed," herinnerde Vrolijk zich in 1990 in Het Vrije Volk. Vrolijk gold als 'beschaafd' humo rist. Hij vertelde geen grove of go re bakken. Hij sprak goed Frans, Duits en Engels waardoor hij ook in het buitenland kon optreden. Vrolyk bleef na zijn 65-ste optre den, onder meer in de senioren show op de Parade en in bejaar dentehuizen. RotterdamSchuldig aan alle ten laste gelelegde feiten, zo oordeel de de rechtbank in Rotterdam gis teren over de handelwijze van op- slagbedrijf CMI en zijn directeur R. B. (50). Met boetes van een kwart miljoen gulden voor de ver dachte en 350.000 gulden voor CMI oordeelde de rechtbank over eenkomstig de eis van de officier van justitie twee weken gateden. Meen de gevangenisstraf voor B. viel lager uit dan gevraagd." éen jaar voorwaardelijk in plaats van onvoorwaardelijk. In 1996 brak bij het toen aan de Keilestraat gevestigde bedryf een brand uit die Rotterdam en omge ving lange tijd in de greep hield en voor enorme paniek zorgde. De rechtbank achtte bewezen dat B. stelselmatig en bewust nalatig is geweest Daardoor is hij schuldig aan de brand en de verontreini- gingvanhet milieu. Omdat bij CMI tal van chemische producten en halffabrikaten door elkaar stonden, waarvoor het be drijf soms ook nog eens geen ve gunning had of een vergunning voor veel minder dan er stond, en Rotterdam De exploitatiever gunning van studentensociëteit Hermes in Kralingen wordt niet ingetrokken. Maar het college van b en w van de gemeente Otter dam heeft wel een forse waar schuwing de deur uitgedaan. Als zich in de toekomst nog een keer incidenten voordoen, wordt de so ciëteit wel gesloten. Hermes krijgt deze laatste waar schuwing na het incident begin februari, waarbij twee bezoeken de studenten wegens overmatig alcoholgebruik op de intensive ca re van het ziekenhuis terecht kwamen. De gemeente Rotter dam, die beslist over de exploita tievergunning, heeft besloten om voorlopig geen maatregelen te ne men. Wel wordt een aantal voor waarden opgelegd. Zo staat de vergunning op naam van iemand die niet geregeld in de sociëteit aanwezigis. Daarom wordt de ver gunning aangepast Eerder besloot het dagelijks be stuur van de deelgemeente Rra- lingen-Crooswijk om de drank- en horecavergunning niet in te trek ken. Ook hier geldt: by een vol gend incident wordt de vergun ning ingetrokken. De afspraken zijn vastgelegd in een convenant. Zo moeten het so- ciëteitsbestuur en de barcommls- sie het certificaat hygiëne halen. Ook moet er altijd iemand aanwe zig zijn die de gevaren van alco holgebruik weetin te schatten en verantwoordelijk is voor de gang van zaken. Het bestuur van Her mes heeft daarbij inmiddels de hul/) ingeschakeld van het Beu- manhuis. Die begeleidt de stu- dentenom tot een verantwoord al- coholbeleid te koren. Het college van bestuur van de Erasmus Universiteit Rotterdam heeft het ook bij een waarschu wing gelaten. bovendien niet precies bekend v/as wat er stond, had de brand weer de grootst mogelijke proble men bij de bestrijding van het vuur. De rook was gevaarlijk en bewoners in Heijplaat, Pemis, Hoogvliet en spijkenisse werden gewaarschuwd ramen en deuren dicht te houden en zich niet op straat te begeven. Volgens Britonden klanten moei lijk worden geweigerd. Bij CMI ging het economisch belang bo ven het strikt naleven van de voorschriften, erkende hy tijdens de rechtszitting. Aan klanten werd nooit 'nee' verkocht, ver klaarden werknemers tegenover de politie. Ook bleek het personeel weinig kennis te hebben van de goedjes waarmee ze dagelijks omgingen. En wisten ze dus ook niet hoe pre cies te handelen mocht zich er een calamiteit voordoen. Als er al blusapparatuur was, bleek het personeel er niet mee om te kun nen gaan. Geoefend was er nooit. Dat had ook niets uitgemaakt, zo zei B. twee weken geleden. De brand was een calamiteit en daar op kan je niet oefenen, vond hij. „Toeval speelde een grote rol in het gebeurde," voegde zijn raad- vrouwe Y. van Boxel daar in haar pleidooi aan toe. „Schokkend," zo kenschetste offi cier van justitie mr. drs. J. de Boei de houding van B. De gewezen CMI-directeur, die inmiddels on der een andere bedrijfsnaam in Spijkenisse is begonnen, was zich volgens haar drie jaar na de ramp nog altijd niet bewust van wat hij heeft aangericht Het Openbaar Ministerie is zeer tevreden met de uitspraak van de rechtbank, omdat alle ten laste gelegde feiten bewezen zyn ver klaard. Van de voorwaardelijke straf gaat bovendien een grote waarschuwing uit, zei een woord voerder van het OM. Rotterdam—De regioraad ziet huurverlaging als opzienbaren de maatregel tegen de ernstige leegstand in voormalige groei kernen en nieuwbouwwijken van de jaren zeventig en tachtig. Het gaat om technisch goede woningen, maar de prijs/kwali teit-verhouding is slecht. De leegstand heeft een negatieve in vloed op de betrokken buurten. Met het beschikbaar stellen van tien miljoen gulden hoopt de Stadsregio Rotterdam de woning corporaties te verleiden om ook hun aandeel te nemen in huurver laging. Daarmee moeten de wo ningen weer aantrekkelijk wor den gemaakt, met name voor de huishoudens op het minimumni veau. De Stadsregio wil per woning maximaal 10.000 gulden ter be schikking stellen. Als de corpora ties het voorbeeld volgen, kunnen er met het budget 2o'n 2000 wo ningen weer in de verhuur ko men. De omvang van de leegstand is beduidend groter. Er is een ver moeden dat het om wel 30.000 wo ningen gaat uit de periode tussen 1975 en 1989. De Stadsregio trekt vanwege het Besluit Woningge- bonden Subsidies wei geld uit voor nieuwbouw van sociale huur woningen. Het nieuwe van de hui dige maatregel is dat ook geld wordt gestoken in bestaande wo ningen om de marktpositie ervan te verbeteren. „De verhuurders hebben geen eenduidige aanpak van deze pro blematiek," schrijft het dagelijks bestuur van de Stadsregio. „Insti tutionele beleggers verkopen na korte tijd hun woningen. Bij cor poraties is een mengvorm van verbetering, samenvoegen, split sen, huurverlaging en verkoop aan te treffen, benaderingen die soms tot financieel haalbare op lossingen leiden." De regioraad zal de nieuwe subsi die beperken tot het bezit van wo ningcorporaties. Dan is gegaran deerd dat het geld wordt besteed aan huisvesting van minder draagkrachtigen. Beleggers heb ben een andere strategie en ven- kopen hun bezit nogal eens, is de motivering hierachter. De leegstand doet zich niet in alle gemeenten gelijk voor. Het pro bleem bestaat vooral in Hellevoet- sluis, Spijkenisse, Capelle en de Rotterdamse wijk Beverwaard. De corporaties en gemeenten in de Rijnmond krijgen tot eind dit jaar om aanvragen te doen voor de nieuwe subsidie. Daarna wordt beoordeeld waar de nood het hoogst is. De subsidie moet aan enkele voorwaarden voldoen. Het moet gaan om huizen die tussen 1975 en 1989 zyn gebouwd en waar de leegstand aantoonbaar hoger is dan het regionale gemid delde van 2,8 procent Ook moet bewezen zijn dat het om woningen gaat die structureel verhuurproblemen hebben. Van de zijde van de woningcorporaties is aangegeven dat de voorwaar den te streng zijn en tot een nieu we bureaucratie dreigen te leiden. Dat probleem hoopt de Stadsregio te ondervangen door 'maatwerk' aan te kondigen. De populariteit van Rotterdam lijkt voor film-, televisie-, en re clameproducenten geen grenzen meer te kennen. De gemeente ontvangt, in de persoon van Wim van Assendelft, de ene na de an dere vergunningaanvraag om binnen de stadsgrenzen te mo gen filmen. Het zijn er zelfs zo veel dat de grens in zicht komt. Tenminste, dat vindt Willem Sterk van de verkeerspolitie, verantwoordelijk voor zaken als verkeersversperringen, overleg met diensten als brandweer en GGD en parkeervergunningen voor de filmcrew. Door Joyce de Bruijn Rotterdam—De speelfilms 'Krui meltje', Total Loss', 'Privé Story', Tarewell Pawel', televisieseries als 'Spangen', 'Westenwind' en 'Ben zo terug', commercials voor Andrélon, Hi mobiele telefonie, Heineken en de VSB Bank. Alle maal in Rotterdam geschoten. Op film en op televisie ziet het er van zelfsprekend allemaal flitsend uit. Maar er gaat nogal wat gere gel aan vooraf. Neem de film 'Total Loss' van Lemming* Film in Amsterdam, Regisseur Dana Nechushtan wil een film waarin de Maasstad dui delijk herkenbaar is, schrijft loca- tiemanager Ewoud van der Werf in zijn aanvraag voor toestem ming. Daarom werd voor de rol prent al een deel van de Mathe- nesserlaan afgezet en vervolgens bestrooid met een laag neps- neeuw.'Vuurwerk knalde want de film speelt zich op oudejaars avond af. Ook werd er in het stadscentrum gefilmd. Met aiie verkeersversperringen vandien. Een verperring op de Nieuwe Bin nenweg ter hoogte van de Van Speykstraat volgde ook. Tramlijn 4 moest voor de opnamen van een aanrijding tussen een auto en een fietser een avond uitwijken naar een andere route. Als klap op de vuurpijl wordt voor de apotheose van de film mogelijk een tunnel buis van de Drechttunnel afgezet. Ook daar worden verschillende autostunts op celluloid vastge legd. Mobiele verkeerslichten Een filmploeg die in de Maasstad wil filmen, vraagt top^temming aan zowel gemeente als politie. Geeft de gemeente toestemming, dan gaat de verkeerspolitie kijken wat er allemaal moet gebeuren voordat de crew zyn set kan op bouwen. „We bekijken hoeveel mensen er nodigzyn. En of het openbaar ver voer moet worden omgeleid. Als een straat moet worden afgezet, moeten ook de brandweer en de GGD worden ingeseind. Want de straat moet natuurlijk wel bereik baar blijven ingeval van nood. We verzinnen dan samen een oplos sing. „Een achenebbisj-straatje afzet ten is heel wat anders dan het Weena," voegt Sterk toe, „in het eerste geval zetje een hek neer en klaar. Op het Weena zul je bijvoor beeld mobiele verkeerslichten neer moeten zetten. We hebben door de ervaring uit het verleden ai geleerd dat filmploegen eerst hun set moeten opbouwen voor dat we de weg versperren. Vroe ger ging dat andersom." De producent is verplicht om de buurtbewoners te informeren over de plannen. „Als men bij voorbeeld nachtopnamen wil ma ken op de Slinge, vinden we dat niet goed. De buurt moet zo min mogelijk last hebben." Toch kan er best veel. In een on langs uitgezonden aflevering van 'Spangen' gaat op de Maashaven een zogenaamde discotheek in vlammen op. De scène is gefilmd in een gebied met veel slooppan- den maar aan de overkant wonen mensen. „De wijkagent heeft daarin be middeld en de buurt geïnfor meerd. Er kwam een brandweer wagen bij, dus mensen willen we ten wat er aan de hand is. Tot twaalf uur 's nachts mag men fil men, daarna is het over," zegt Sterk beslist. Spangen Met de producenten van de serie Spangen, de opnamen zijn inmid dels afgerond, was het prettig sa menwerken. „Als wij zeiden dat iets niet kon, dan hadden ze daar begrip voor. Ze maak ver wieso veel gebruik van politiemateri- eel." - - -- Een goede verstandhouding was in dit geval dus nodig, Zo'n ver standhouding is er niet altijd met reclameproducenten. „Als ze zich al melden, komen ze hier toch meestal maar één dag," moppe ren Sterk en Van Assendelft. Wat Sterk betreft, komt de grens van de belangeloze medewerking inmiddels wel in zicht. Want re gisseurs, weet hij, kunnen zo gril lig zijn als het weer. Endaar wordt hij wel eens een beetje moe van. „Dan regel je het, gaat de buurt niet akkoord. Of de weersomstan digheden zijn niet goed. Of ze ko men ineens een mooiere locatie legen. Dat vraagt wel flexibili- ttU" Bovendien, vindt Sterk, komen er tegenwoordig zoveel filmploegen dat hij zich afvraagt of Rotterdam dat allemaal maar gratis en voor niets moet blijven doen. Maakt een gemeentelijke dienst onkos ten, dan moet een vergoeding worden betaald. Maar de politie stelt zijn manschappen kosten- loos beschikbaar, „Maar ja, de ge meente beslist daarover." Van As sendelft: „Meneer Peper vond dat de stad moest worden gepro moot." Lopend vuurtje Het begon allemaal met 'Spetters' van regisseur Paul Verhoeven, waarvoor in 1979 in het Rotter damse werd gefilmd. Daarna was Rotterdam kennelijk uit de gratie. Slechts sporadisch nog klopte een regisseur aan. Maar sinds acteur/ regisseur Jackie Chan hier in 1897 opnamen voor 'Who am I' maakte, heeft de stad de volle aandacht van de filmindustrie. „Voor TVho am V hebben we zelfs de Erasmusbrug afgezet De stad heeft toen heel veel medewerking verleend. Dat is als een lopend vuurtje door de filmwereld ge gaan. In Rotterdam kan alles, denken ze," verklaart Sterk. „Toen Spetters hior werd gefilmd, liep ik nog op straat. 2e fimden op de Harteikruis, toen nog in aanleg. Daar hebben ze dat onge luk met die jongen in die rolstoel gefilmd," memoreert hij. Je eigen stad op film of op dekijk- buis is voor de echte Rotterdam mer een genot om naar te kijken. Zoals in 'Spetters', waar een van de hoofdpersonen op zeker mo ment de voormalige Berenkuil op het Lijnbaanplein in loopt, en ver volgens uitkomt in een metrobuis van de toen nog in aanbouw zijn de Oost-Westlijn. „Dat kan hele maal niet," zal menig Rotterdam mer hebben geroepen bij het zien van Verhoevens klassieker. Helemaal leuk is het natuurlijk wanneer je eigen huis op film wordt vastgelegd. Dat bevestigt M. van Scht.idelen, die de publi citeit verzorgt voor 'Kruimeltje', een film van het Amsterdamse Shooting Star naar het beroemde boek van Chr. van Abkoude. 'Kruimeltje' is een Rotterdams straatschoffie, dus waar anders zou de film moeten worden ge schoten? Weliswaar moest de crew voor sommige scènes uitwij ken naar Schiedam, Dordrecht, Enkhuizen, Utrecht en Amster dam, de Rotterdamse Veerhaven Acteur en re gisseur Jac kie Chan kreeg in 1997 voor het ma ken van Who ami'alle kans Rotterdam op zijn kopte zet ten. Aan de Oude Haven, maar ook op de Erasmus brug die tijde lijk dicht ging. Sindsdien heeft de stad weer de volle aandachtvan de filmindu strie. Archieffoto In^rid en Delfshaven leenden zich prima voor opnamen. Eén probleempje: 'Kruimeltje' speelt zich afin de ja ren '20. Uit de vergunningaanvraag van de filmploeg: brievenbussen moe ten weg en parkeerrneters geca moufleerd. B jrden met 'parkeren vergunninghouders', maar ook de bijbehorende auto's moeten weg. „Alles, maar dan ook alles writ re fereert aan de periode van na de twintiger jaren moest uit het straatbeeld verdwijnen," vertelt Van Schendelen gedreven. „Lan tarenpalen, naambordjes, spulle tjes voor de ramen. Je moet ont zettend goed kijken wat wel en niet past. Zijn er bepaalde soorten kozijnen die men toen nog niet had, dan kun je er niet filmen. Maar we hebben enkele delen van de stad gevonden waar we vrijuit konden filmen. „Natuurlijk kun je niet hele lanta renpalen uit de grond gaan ruk ken, Dan plaatsen we een stuk boomschors om die paal heen. Staat er ineens een dikke boom." Was het met de gemeente en de politie al een enorm geregel - voor vergunninghouders moes ten bijvoorbeeld andere parkeer plaatsen worden geregeld-, ook van de omwonenden vergden de opnamen nogal wat aanpassin gen. Plastic naambordjes moes ten van de deur worden afge schroefd. En'ook spulletjes in de raamkozijnen moesten soms wor den verwijderd. „De mensen vinden het enig om straks hun eigen huis op film te rug te zien. Ze komen ook altijd kijken om te zien hoe dat nou in zyn werk gaat, zo'n film." Door Yvonne Keunen Rotterdam—De Inspectie voor de Volksgezondheid vindt het onbe grijpelijk dat het Openbaar Minis terie in Rotterdam een 39-jarige verpleegkundige van het Dijk- zigtziekenhuis vervolgt voor dood door schuld. Weliswaar is door een fout van de nachtzuster twee jaar geleden een patiënte overle den, maar de berisping die ze kreeg, werd voldoende geacht. Als er een tuchtrecht voor verpleeg kundigen zou hebben gegolden, dan was er nooit een klacht inge diend, zegt de inspectie. „Het is zeldzaam dat de inspectie zo duidelijk stelling neemt," zegt advocaat mr. K.A Fibbe, die de verpleegkundige gisteren voor de Rotterdamse rechtbank bijstond „Dat er een fout is gemaakt, is niet omstreden. De verbazing be treft alleen de vervolging." Twee jaar geleden werd de ver pleegkundige van de longafde- ling van het Academisch Zieken huis Rotterdam tydens haar nachtdienst geconfronteerd met een patiënte die leed aan een spierziekte. De vrouw was in het ziekenhuis beland omdat ze door haar aandoening niet langer in staat was om zelfstandig te ade men. Wegens een tekort aan intensive oare-bedden kwam de zieke vrouw op de longafdeling terecht. Het betrof een noodoplossing. „Daar is een zeker risico aan ver bonden. Op de intensive care zijn meer verplegers en zijn patiënten gekoppeld aan beveiligingsappa ratuur," verklaarde de verpleeg kundige in de rechtszaal. In een speciale kamer van de longafdeling werd de vrouw be ademd. Aangezien daardoor slijmvorming ontstaat, kreeg de zieke op gezette tijden een zoge heten bronchiaal toilet Wanneer de patiënte het benauwd kreeg, hoefde ze maar op de alarmbel te drukken of er stond een zuster bij haar bed om het slym uit haar keel te zuigen. Voor zo'n bronchiaal toilet zyn heel wat handelingen vereist. En dat kan voor moeilijkheden zor gen. Zo moet de patië.nt tijdelijk van de beademingsapparatuur worden losgekoppeld. Wanneer dat ge beurt gaat iedere dertig seconden een alarm af. Om dat geluid te on derdrukken moet telkens een knopje worden ingedrukt. Maar de verpleegkundige heeft beide handen nodig om het slijm uit de keel van de patiënt te zui gen. Bovendien mag een zuster met haar gesteriliseerde hand schoenen, niet aan de apparatuur komen. Om de patiënt snel te helpen en de overige zieken niet wakker te maken met een voortdurend af gaand alarm, kiezen veel nacht zusters ervoor om het beade mingsapparaat helemaal uit te schakelen. ,JDe gebruikte metho de is eigenlijk onjuist, maar wordt wel vaker gebruikt. Zeker als je 's nachts alleen bent. Overdag kun je er makkelijker iemand bij halen," zei de Rotterdamse. Op 18 maart 1997 werd de beade ming wederom uitgezet Maar op deze vroege morgen ging het mis. De nachtzuster vergat het appa raat weer aan te zetten. En toen later een collega na een controle kwam meedelen dat een van de patiënten was overleden, flitste de oorzaak direct door haar hoofd. De verpleegkundige had een fatale fout gemaakt, daar was ze direct eerlijk over, „Het is on verklaarbaar. Ik heb er geen ex cuus voor," zei ze in de rechtszaal. Rechtbankpresident mr. S. J. van Klaveren wilde weten of de Rot terdamse het terecht vond dat ze werd vervolgd. „Dat weet ik niet en het is niet aan mij om daar over te oordelen. Maar voor mij zal het niets veranderen," was haar ant woord. Want na een berisping, een ver plicht ziekteverlof en een maan denlange begeleiding is ze haar werk niet anders gaan doen. Be halve dan dat ze de beademing in geen geval meer uitzet. De Rotter damse staat bekend als een goede en zorgvuldige verpleegster. Maar privé lijdt de vrouw erg on der de zaak. Officier van justitie mr. R. de Rjjck onderstreepte dat de ver dachte de fout niet willens en we tens had gemaakt, maar dat er niettemin sprake was van buiten gewoon ernstige gevolgen. „In zo'n geval kan niet met een beris ping worden volstaan. Het gaat om verwijtbaar overlijden. Dat is iets waar de rechter zich over moet buigen. Het had niet hoeven gebeuren, het had voorkomen kunnen worden," meende De Ryck. Omdat de patiënte is gestikt na dat de zuster onjuist met appara tuur omsprong, is er volgens de officier sprake van dood door schuld. De Rijck achtte bewezen dat de verpleegster onbedacht; zaam en onoplettend had gehari- - 'd. Hjj eiste een voorwaardelij- gevangeni s van drie maanden. Raadsman Fibbe sprak van een fout die is gemaakt door iemand die niet fout is. „Er zijn redenen om het beademingsapparaat uitte zetten en dat gebeurt geregeld. Het nodigt uit tot een fout. Dege ne die het apparaat kiest, levert heel duidelijk een bijdrage aan wat is gebeurd," zei Fibbe. De advocaat vroeg zich verder af waarom de patiënte niet op de alarmknop heeft gedrukt, terwijl die op haar buik lag. Het kan vol gens Fibbe niet worden bewezen, maar ook niet worden uitgesloten dat de patiënte er bewust voor koos om de nachtzuster niet te alarmeren toen ze het benauwd kreeg. De vrouw zou immers niet meer kunnen leven zonder beade mingsapparatuur en zou na haar verblijf in Dijkzigt worden opge nomen in een verzorgingshuis. Daar zag ze erg tegenop. „Ver schillende verpleegsters hebben verklaard datdepatiënte had aan gekaart dat het voor haar niet meer hoefde." De raadsman vroeg de rechtbank om zijn cliënt als maximale straf een schuldigverklaring op te leg gen. „En dat zou in dut geval al heel wat zijn." De rechtbank doet maandag 12 april uitspraak. Leegstand zet altijd een domper op de woonomgeving, of het nu in stadsvernieuwingsbuurten is of in de latere uitbreidingswijken. Toch is er een verschil. In een vooroorlogse wijk wordt gereno veerd of gesloopt ten behoeve van nieuwbouw en daarvoor moeten voldoende huizen vrijkomen. De huurders moeten verhuizen, voor dat je kunt slopen of renoveren. Leegstand is onvermijdelijk, al moet het zo kort mogelijk duren. In een groeikern of nieuwbouw wijk is leegstand eigenlijk erger. Het zit helemaal niet in de plan ning. De huizen zijn technisch in orde, maar ze zijn niet in trek, vaak doordat de verhouding tus sen huurprijs en kwaliteit slecht is. Het probleem doet zich vooral voor in de groeikernen van des tijds: in Hellevoetsluis is het het meest voelbaar, maar ook Spijke nisse en Capelle aan den IJssel kampen met leegstand. In Rotter dam gaat het om wijken als Be verwaard en in mindere mate Oosterflank en Zevenkamp. Volgens de Stadsregio is de om vang van de leegstand moeilijk aan te geven. Er is een schatting dat het Rijnmond-breed om 30.000 woningen gaat, gebouwd tussen 1975 en 1989 en gefinan cierd met de systematiek van dy namische kostprijshuur. Dat is een systematiek die al bij de stadsvernieuwing voorkwam, al werd er toen nog een "toeslag op gelegd om op een lagere huur uit te komen. Dat was zo gek niet. Hier ligt in feite het antwoord op de leegstand in de groeikernen. De Stadsregio neemt zich voor om te subsidiëren. Aan het Haagse- veer is het idee ontstaan dat het raai is om voor de bouw van socia le huurwoningen 7500 tot 20.000 gulden te subsidiëren, terwyl je met veel minder geld zou kunnen proberen om de leegstaande wo ningen in 'jonge' wijken weer be reikbaar te maken voor huishou dens met een minimuminkomen. De sleutel is dus: huurverlaging. De regioraad neemt woensdag een besluit om tien miljoen gul den uit te trekken als investering in de goedkope woningvoorraad. Woningcorporaties kunnen eenr aanvraag doen, als zy zelf een ge lijk bedrag op tafel leggen. De Stadsregio neemt de helft van de huurverlaging voor rekening, met een maximum van 10.000 gulden per woning, geldend voor tien jaar. Met het budget kunnen voor lopig de problemen met 2000 wo ningen worden opgelost. Het is een waagstukje en niet alle wo ningcorporaties zyn even happig om tot huurverlaging over te gaan; de Maaskoepeïheeft dan ook terughoudend gereageerd. Dat is jammer, want als deze me thode niet werkt,-zijn de corpora ties en de overheid (dus wij allen) straks ongetwijfeld duurder uit. Andere oplossingen zijn ingrij pend en kostbaar. Het zuu .net al leen zonde zijn om technisch goe de woningen te moeten saneren, maar ook volstrekt onnodig, want de wijken die met leegstand kam pen zijn bepaald zo slecht niet. Marietje van Rossen reed me eens^ rond door Hellevoetsluis, waar ze burgemeester is, en ze liet me aar dige, leefbare buurten zien waar op het eerste gezicht niets mee aan de hand is, maar waar je moet wonen om de problemen te mer ken. Een extra inzet van wijkbe heer, politie, welzijnswerk en be wonersondersteuning kan al veel verhelpen en als dan de woning corporaties ook hun steentje bij dragen, dan zitten zulke wijken er snel weer bovenop. Je merkt hier wel dat sociaal investeren ook in jongere wy ken dan vooroorlogse stadsvernieuwingsbuurten drin gend noodzakelijk wordt De terughoudendheid om huren te verlagen kan ermee te maken hebben, dat dan meer woningen in de groeikernen bezet worden voor urgente gevallen uit de stadsvemieuwingswijken. Dat zijn /aak de minima. Maar waar hele groepen Rotterdammers, Schiedammers en Vtaardingers destijds al naar de groeikernen verhuisden, is er niets op tegen dat die ontwikkeling zich nu voor minder draagkrachtigen voortzet. Het geeft een betere verdeling van arm en rijk over de regio en de leegstand wordt ermee opge lost. Overigens valt die instroom erg mee. Maximaal vier procent verhuist naar een andere gemeen te. Meestal lukt het de coiporaties de urgente woningzoekenden in de eigen gemeente op te vangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4