9 (5 Indonesië op drift Oranje moet groen worden 'Kosovo test ruggengraa" Kamer' W.\ ,\4tf Geweld op Kalimantan illustreert falen transmigratiebeleid NS-station Lombardijen Blauw huis Feyenoord kampioen Rekeningrijden Gynaecologie Rotterdams Dagblad Woensdag 31 maart 1999 Onder eindredactie van Annemlek var Oosten, tel.: 010-4004358 -4004358 \*_^M Architect Paul van der Ree wil ik van harte feliciteren met zijn prijs. De vormgeving van station Lombardij en is boeiend. Of die vormgeving ook doelmatig is, vraag ik mij echter af. Doelmatig voor wie? Beslist niet voorde reizigers die op de perrrons staan, want onder deze 'bekroonde' overkapping hebben wind en regen vrij spel. Daarom zou de heer Van der Ree eens van dit station moeten vertrekken wanneer het waait en regent. En dan maar hopen dat er geen vertragingen zijn. Het enige wat bij wind en regen doelmatig is op het perron van dit station is een grote, stevige paraplu. Loes van Heijningen, Rotterdam Naar aanleiding van het artikel 'Kralingse vrouwmag huis niet blauwverven', wil ik graag iets kwijt over een vergelijkbare kwestie die onlangs heeftgespeeld in de Rotterdamsewijk Oud-Mathenesse, In Oud-Mathenesse ligt de winkelstraat'Franselaan', die ik met enige trots 'L'allee Fran^aise' noem, want het is een laan met allure. Nu is op de hoek van de Deensestraat en de Franselaan een slagerij gekomen van de firma 'Goed en Goedkoop'. Helaas heeft het be- drijfde gevel in een afschuwelijke kleur geellaten ver ven. Deze gele gevel schaadt naar mijn mening het aanzien van de Franselaan ernstig. Ik vraag mij daar om af waar de welstandscommissie of schoonheids commissie blijft?'Goed en Goedkoop' is in mijn ogen nu niet goed en zeer goedkoop. R. Petrus, Rotterdam Het zal niemandontgaan zijn dat twee weken geleden in de Kuip Feyenoord-Vitesse is gespeeld in het kader van de kwartfinale voor de KNVB-beker. Als voetbal liefhebber had ik verwachtingsvol plaatsgenomen voor de buis. Dit was immers niet zomaar een wed strijd. Hier speelden de nummers een en twee in de KPN Teleeompetitie tegen elkaar! Er was reden ge noeg, zou je zeggen, voorde clubs om er een spectacu laire wedstrijd van te maken. Hoe bedrogen kan een mens uitkomen! Waren dit nu de representanten van de top van het Nederlandse voetbal? Feyenoord dat niet kon en Vitesse dat niet wilde aanvallen. Ik vond het van een bedroevend ni veau. De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat mij dit met live-uitzendingen van wedstrijden van Feye noord de laatste tijd wel meer is overkomen. Wat een verschil is Feyenoord-thuis met bijvoorbeeld Ajax- thuis. Feyenoord is een schaakploeg die met een bal letje breed of terug wacht op de tegenstander. Feye noord neemt genoegen met het S'mpefe feit dat je maar een doelpunt meer hoeft te maken dsn je tegen stander om een wedstrijd te winnen. Spektakel wordt niet op prijs gesteld, het schouwspel wordt onderge schikt gemaakt aan het resultaat. Sorry, Rotterdam-Zuid, ik gun jullie het huidige suc ces van harte, maar ik kan het niet laten enige nuance aan te brengen in alle euforie. Desondanks feliciteer ikFeyenoord alvast methet kampioenschap. Onze na tionale competitie krijgt de kampioen die het ver dient! R. Visser, Rotterdam Jarenlang werd vanuit 'Den Haag' het wonen buiten de grote steden gestimuleerd en wij namen daarbij de langere reistijden en slechte verbindingen voor hef. Weet wel dat heel veel politiemensen, Ieraren, verple gend en verzorgend personeel in de slaapsteden wo nen, maar dagelijks in Rotterdam moeten zijn juist om anderen te 'helpen'Deze werknemers hebben een baan die het qua salaris absoluut niet toelaat dat er straks maandelijks een paar honderd gulden aan re keningrijden opgaat! Voor hen, maar ook voor toe komstig werknemers in deze sectoren, geldt-dat men straks nietinRotterdam wil werken in verband met de specifieke grotestedenproblematiek en de daaruit voortvloeiende extra werkdruk én het rekeningrij den. Realiseert 'Den Haag' zich wel wat het betekent als straks grote aantallen politiemensen, leraren of ver pleegsters zeggen: 'De groeten, Rotterdam'. De poli tiek zal er dan welweerietsopverzinnen waarbij,zoals gebruikelijk, het overheidspersoneel hoe dan ook weer de klos zal zijn. Men is m 'Den Haag' erg goed in het dempen van de put, als het overheidspersoneel al verzopen is! M. L. Th. Peck, Nieuwerkerk aan den IJssel Het Rotterdams Dagblad van 23 maart meldde 'Gy naecoloog onvriendelijk en arrogant in omgang'. In het onderzoek van bureau Lagendijk, uitgevoerd in opdracht van het gezondheidsmagazine Santcute, ko men de gynaecologen er slecht vanaf. De ondervraag de vrouwen hadden vooral klachten over de bejege ning. Geluiden die ook in het informatiecentrum voor vrouwen regelmatig gehoord worden. Bejegening heeft te maken met aandacht, respect en invoelingsvermogen. Gynaecologie is niet alleen iets lichamelijks, maar heeft vaak een diepere emotionele betekenis die de wortels van je seksualiteit en moeder schap raakt. Aandacht en tijd zijn geen synoniemen, maar liggen wel in eikaars verlengde. Het te kort aan tijd bij artsen is an no 1999 berucht. Gynaecologen heb ben daar, net als andere specialisten, mee te maken. Het zou hen daarom sieren wanneer zij in hun verwij zing gebruik zouden maken van de ondersteunende diensten van zelfhulporganisaties op dit gebied.In Rotterdam kunnen vrouwen terechtbij de VZG(Voor- lichting, Zelfhulp, Gynaecologie). De VZG wil geen verlengstuk zijn van de gynaecoloog. Wel staat ze op het standpunt dat patiënten steun aan elkaar kunnen hebben, dat de emotionele aspecten van het lichame lijke ook aan bod mogen komen en dat een goed geïn formeerde patiënte haar wensen en angsten duidelijk uit met als het gevolg dat do communicatie tussen de vrouw en de gynaecoloog ook beter verloopt. Zelfhulp blijkt eennoodzakelijke aanvuilingtezijn op bestaande medische voorzieningen. Het Centrum voor Vrouwenhulpverlening en Vrouwengezond heidszorg ondersteunt deze initiatieven. De VZG heeft dan ook hier haar wekelijkse spreekuur. Onder- steurüng verdient de VZG ook van de zijde van de gy naecologen, op z'n minst door patiënten op het be staan van deze organisatie te wijzen. Carla Dupont, namens de Stichting Centrum voor Vrouwenemancipatie, -hulpverlening en - gezondheidszorg (Centrum SARA) in Rotterdam Vijftienduizend Madurezen ontvluchtten vorige week het bloedige geweld in West-Kali mantan. Eerder zochten tien duizenden Boegies, Butone- zen en Makassaren uit Am- bon op overvolle veerboten een goed heenkomen. Dui zenden inwoners van Oost-Ti- mor graaiden have en goed bij elkaar en vertrokken naar eilanden waar zij of hun fami lie vandaan kwamen. Eerder ging de volksverhuizing in omgekeerde richting, deels in het kader van door de over heid georganiseerde transmi gratie. Door Theo Haerkens Bijna 200 Madurezen zijn vorige week om het leven gebracht in een stammenoorlog in West-Kali mantan, het Indonesische deel van Borneo. Met hakmessen, lan sen en zwaarden vermoordden Dayaks, de oorspronkelijke bewo ners van het gebied, de betrekke lijke nieuwkomers uit Madura op bijna rituele wijze. In de omge ving van het stadje Sambas wer den hele dorpen in brand gesto ken. Duizenden mensen sloegen op de vlucht. Terwijl het eens zo machtige In donesische leger werkeloos toe keek, werden hoofden afgehou wen en op stokken gespietst in tri omf door de dorpen gedragen. De Dayak-krygers reten de borst van veel slachtoffers open, rukten er het hart uit en aten het deels op om de vijand definitief te vernieti gen en zelf kracht op te doen. Huis na huis werd doorzocht op achterblijvers, geplunderd en ver nietigd. Wie er niet in slaagde een goed heenkomen te vinden, probeerde vergeefs zich te verbergen. Gehol pen door etnische Maleisiërs doorzochten de Dayaks, getooid met magische hoofdbanden die hen onkwetsbaar maakten, syste matisch rijstvelden en bossen. Et nische Chinezen, doorgaans zelf slachtoffer in tijden van crisis. voorzagen hen van eten en drin ken. Zelfs legertrucks waarmee 's nachts werd geprobeerd wanho pige Madurezen in veiligheid te brengen, werden aangevallen. Soldaten vuurden schoten af om de aanvallers te verspreiden. Het is niet voor het eerst dat zich in deze regio zo'n bloedige explo sie van etnisch-religieus geweld voordoet. In 1997 kwamen bij bot singen tussen christelijke Dayaks en de moslim-nieuwkomers 300 mensen om. Ook het jaar daar voor vloeide er bloed. Nog maar enkele maanden geleden meende de Indonesische overheid dat de harmonie tussen de beide bevol kingsgroepen was weergekeerd. „We hebben rijke Dayaks en Ma durezen in West-Kalimantan ge vraagd de kinderen die bij botsin gen vorig jaar in West-Kaliman tan wees geworden zijn, onder hun hoede te nemen. Dat is een goed begin en volgend jaar sturen we weer Madurezen naar het ge bied," verklaarde minister Hen- dropriyono van transmigratie be gin december. In de jaren zestig verlieten de eer ste Madurezen het dichtbevolkte eiland Madura en trokken naar Borneo om mee te helpen met de aanleg van wegen dwars door de wildernis. Miljoenen Indonesiërs deden in de afgelopen eeuw het zelfde: ze verlieten hun geboorte eiland ora zich elders te vestigen. De Nederlanders komt de twijfel achtige eer toe de eerste aanzet daartoe in 1905 te hebben gege ven. Zij hadden werklui nodig voor de uitgestrekte plantages in het zuiden van Sumatra en ron selden die op het toen ook al dichtbevolkte Java. Dat ging op ouderwets koloniale wijze en dus lang niet altijd vrijwillig. De bevolking van Java, Bali en Mau'ira is sindsdien alleen maar gegroeid. Dik 210 miljoen men sen, 65 procent van de Indone siërs, wonen op Java. Het eiland dat slechts zeven procent uit maakt van de totale landopper vlakte, is twee keer zo dicht be volkt als Nederland. Daar komt Transmigratiestromen Vluchtelingenstromen Zuiüchmese Zee FILIPPIJNEN J V v KAUMANTAN SULAWESI (CELEBES) IRIAN JAYA (NW.GUINËA) KALIMANTAN (BORNEO) H SERAM AMBON BURU ndische UMBAWA Oceaan Nederland in verhouding BALlJ TIMOR LOMBOK k. SUM8ARotterdams Pagbtad/GPP bij dat de vulkanische bodem er vruchtbaarder is dan elders. „Als je een bezemsteel in de grond steekt, gaat die nog groeien," heet het. Java geldt als de rijstschuur van het land. Waar huizen staan, kan geen rijst meer groeien en dat is reden temeer voor de overheid om te streven naar een evenrediger verdeling van de bevolking. Een op zich succesvol geboorterege lingsprogram is onvoldoende om Java, Bali en Madura te ontlasten. Bovendien wordt transmigratie gezien als een gemaakt voor Irian Jaya. Vooral werklozen en landloze boerenfa milies kwamen in aanmerking voor de kosteloze verhuizing. „Veel van deze mensen waren wanhopig en wilden maar ai te graag," aldus B. Fischer van de Wereldbank. Duizend mensen van het eiland Flores werden na een rampzalige aardbeving in 1992 op eigen verzoek naar Kali- mantan verhuisd. De trek van duizenden ambtena ren, artsen en leraren - vooral Ja vanen - naar Oost-Timor had een manier om elders eco nomische ont wikkeling te brengen. Spreiding zou ook de inte gratie bevor deren, al spre ken critici van Javanisatie. Die gedachte leefde al bij de Indonesische vader des vaderlands, Soekamo. Hij speel de zelfs met de gedachte het rege ringscentrum van Jakarta over te plaatsen naar het geografische hart van het eilandenrijk: een plek midden in de jungle van Ka- limantan. Aardbeving Daar is het niet van gekomen, maar met steun van de Wereld bank maake ex-president Soehar- to in de jaren tachtig serieus werk van de transmif rav-e. De econo mie floreerde en er was geld voor nieuwe nederzettingen. Die kwa men eerst in Sumatra en Kali- mantan, daarna werden plannen heel andere achtergrond. Het in 1976 ingelijfde en verpauperde gebied moest ontwikkeld worden en iedereen die daarbij kon hel pen, was welkom* ook handelaren uit Zuid-Sumatra. Velen van hen, representanten immers van het gehate bewind in Jakarta, vrezen nu geweld als de regio daadwer kelijk zelfstandig wordt en wijken daarom uit. De Wereldbank vond de overwe gingen voor transmigratie plausi bel, maar haakte na zeven jaar omdat er aan de uitvoering te vee- schortte, „Het was vrijwillig, maai we hadden de indruk dat er soms behoorlijk wat druk werd uitgeoe fend," herinnert Fischer zich. Bo vendien bleken nieuwe locaties nogal slordig uilgekozen. De bo dem was soms ongeschikt voor de landbouw. Succesvolle kokos- en rubberplantages konden door de enorme afstanden hun producten niet kwijt. Nieuwe industrie kwam er niet van de grond. Iro nisch genoeg, is dat de reden dat goed opgeleide jongeren van el ders nu massaal naar de grote ste den in Java trekken, op zoek naar betere banen. Migranten die er niet in slaagden een nieuw leven op te bouwen, maakten in grote aantallen rechtsomkeert. Daar stond overigens te genover dat succesvolle pioniers fami lie lieten over komen. Boven dien sloegen actiegroepen overal in de we reld alarm, omdat het milieu en de inheemse bevolking van de transmigratie-eilanden in de knel kwamen. Toen de eerste transmigranten zich aan de kusten vestigden, trokken de oorspronkelijke bewo ners wat verder de binnenlanden in. Maar toen de regenwouden on der het bewind van Suharto meer en meer ten prooi vielen aan de houtindustrie, ontstonden de pro blemen. Stammen zoals de Kudu R'imba op Sumatra en de Dayaks n Kalimantan leven van hetgeen de regenwouden hun bieden, en zagen verschrikt hoe jankende motorzagen en brullende bulldo zers daarmee korte metten maak ten. Er was er weinig respect voor heilige bomen en begraafplaatsen van de voorouders. Dayaks zijn weliswaar christen, maar de ani mistische kern is niet aangetast. Maandenlange branden vorig jaar decimeerden hun leefgebied nog verder. Naarmate de leefomgeving van de oorspronkelijke bevolking op Ka- limantan verder werd aangetast, verslechterde de verstandhou ding met de moslim-nieuwko mers. die handiger waren in za ken. Net als op Arnbon groeide de jaloezie en werden culturele ver schillen pijnlijker. Dat Madure zen altijd een mes bij zich dragen -net zoals de Sikhs in India en volwassen mannen in Yemen - viel bijvoorbeeld helemaal niet goed bij de Dayaks. Iemand die zich bewapent zonder dat hij op jacht gaat, is uit op oorlog. Daar kwam bij dat de Dayaks net als andere inheemse volkeren - 'cultureel achtergebleven stam men', formuleert de Indonesische overheid - het gevoel hebben dat de grond van hun voorouders hun door regering en nieuwkomers is ontstolen. Individueel grondbezit kennen zij niet: de grond van de voorouders is collectief eigendom, ook al is dat bij het kadaster niet zwart-op-wit vastgelegd. „Al deze elementen hebben de spanningen verder opgejaagd," meent politiek analist Hermawan Sulistyo, Hij denkt dat de vlam ie der moment in de pan had kun nen slaan. Dat de Dayaks en de Madurezen op Kalimantan vrij wel gescheiden van elkaar leef den, heeft de zaak geen goed ge daan. „In meer gemengde samen levingen doen zich vaker kleine botsingen voor tussen individuen en die hebben minder de neiging zo geweldig te ontsporen. Nu is er één grote ontlading, een orgie van geweld waar iedereen bij betrok ken is." Het ministerie van Transmigratie in Jakarta brengt het bloedige conflict terug tot een botsing van karakters. De introverte Dayaks en de extraverte Madurezen ac corderen niet goed en daarom zal nu wél worden gestopt met de ver huizing van Madurezen naar Kali- mantan. De transmigratiepio- gramma's zelf staan niet ter dis cussie. „Als mensen ergens vijf jaar wo nen, zijn ze er gesettled en horen ze er ook thuis." Om zijn woorden kracht bij te zetten vertelt de woordvoerder over een Dayak- hoofdman die onlangs nog per soonlijk naar Jakarta afreisde om nieuwe migranten uit West-Java af te halen en naar hun nieuwe woonomgeving te begeleiden „Zoals een moeder haar kinderen afhaalt van school." Dat Madurezen altijd een mes bij zich dragen -net zoals de Sikhs in India en volwassen mannen in Yemen - viel bijvoorbeeld hele maal nietgoed bij de Dayaks. Iemand die zich bewapent zonder dat hij op jachtgaat, is uitop oorlog. Opdefototwee Dayak-mannendie hun wapens laten zien, voordat zij de achtervolging Inzetten van naar de bossen gevluchte Madurezen. FotoAnastasiaVrachno&«WAFP Door Manuel Kneepkens Onlangs klapten Kamerleden die bij koningin Beatrix op de thee waren genood uit 'het pa leis'. Zo kregen wij te horen dat Beatrix tegen de gekozen burgemeester is. Dat is niet verwonder lijk. Als eenmaal de burgemeester gekozen wordt, dan is het onontkoombaar dat ook de commissaris der koningin gekozen wordt. Vervolgens klotst deze 'democratiseringsgolf dan onverbiddelijk over de drempel van Huis ten Bosch. Een gekozen burgemeester houdt vroeg of laat ook een gekozen staatshoofd in. Waarom niet? Mondiaal bezien is het erfelijk koningschap, al dan niet consti tutioneel. een grote uitzondering. Er is op dit mo ment echter één argument tegen om tot het kiezen van staatshoofd over te gaan. Liefst 87 procent van de Nederlandse bevolking is voorstander van de huidi ge constitutionele monarchie, zoals belichaamd in het Huis van Oranje. Toch kan het geen kwaad kan te bezien of de monar chie niet geherinterpreteerd dient te worden. Oranje is wat flets. Koningin Beatrix is indrukwekkend, maar niet inspirerend. De kroonprins is geen van beide. Die herinterpretatie van de monarchie is ook al gaande. Het proces is ingezet door Irene von Lip- pe-Biesterveld, zij het op intuïtieve wijze. Ik doel op haar 'spreken met bomen'. Sprekende bomen be staan niet, tenzij in sprookjes. Maar wat betekent 'bo men een stem geven'? In 1919 gaf men arbeiders en vrouwen een stem, bij de invoering van het algemeen kiesrecht. Iemand of iets een stem geven' betekent iemand of iets volwaardig laten meetellen. Dus, zoals eens de Prins van Oranje de Lage Landen het 'Rijk van de democratie' binnenleidde, zo moet thans blijkbaar een prinses van Oranje Nederland binnen leiden in het 'Rijk van de ecologie'. Oranje moet groen worden! Het idee de kroonprins tot waterma- nager op te leiden is daarom een platina greep. Eén- nuï voor de eco-monarchie! Maar hoe zit het met koningin Beatrix zelf? Geeft zij blijk belangstelling voor het milieu? Tot voor kort niet op overweldigende wijze, een enkele alinea in de kerstboodschap daargelaten. Nee, majesteit is in 1992 op pijnlijke wijze bij hetjnilieu betrokken ge raakt, namelijk als eco-slaehtoffer. Op de dag na de Bijlmerramp heeft men haar een bezoek doen bren gen aan het rampgebied, terwijl aan betreding daar van ernstige gezondsheidsrisico's waren verbonden. Over die risico's het volgende. Nog steeds kennen we, ondanks het werk van de parlementaire enquête commissie, de algehele inhoud van de vracht van het gecrashte Él Al-toestel niet. Omtrent 4000 kilogram blijkt niet door de opgespoorde vrachtbrieven ge dekt. Zelfs al zou de vracht 'clean' zijn geweest, on dertussen is duidelijk dat er ook andere oorzaken aanwijsbaar zijn voor de klachten van bewoners en hulpverleners. Zo zijn er bij de brand plastic dioxi nen vrij gekomen. Ook chroom kan een boosdoener zijn. De rook bevatte allerhande kankerverwekken de stoffen. Belangrijker is dat de enquêtecommissie heeft bijge dragen aan gevorderd inzicht omtrent de aanwezig heid van enkele zeldzame auto-immuunziekten, waaronder SLE. Bij 60 mensen die in de hangar werkten waar de resten van het ramptoestel lagen, is een bloedafwijking geconstateerd die tot ernstige vermoeidheid leidt. Dezelfde werking is aangetrof fen bij enkele hulpverleners in de Bijlmer. En dan is er nog het verarmd uranium, dat in gesmol ten toestand in de Bijlmer is aangetroffen. Over de gevaren ervan zegt een in 1984 door de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten (FAA) verspreid advies dat verarmd uranium bij 500 graden uit elkaar kan val len en dat zulks groot gevaar voor de volksgezopd- heid oplevert. Kortom, het was een zeer ongezonde omgeving waar door men koningin Beatrix de dag na de ramp heeft rondgevoerd. En dat levert strafrechtelijk bezien het vermoeden van een van de ernstigste delicten op die het Nederlandse strafrecht kent, namelijk dat van ar tikel 92 Wetboek van Strafrecht: 'aanslag op het le ven des konings'. 'De gezondheid van de koningün) in gevaar brengen' valt daar royaal onder. De voor het plegen van het delict omschreven in artikel 92 noodzakelijke 'opzet' is mijns inziens eveneens aan wezig, zeker als men 'de leer van de voorwaardelijke opzet' hanteert. 'Dood door schuld, het zwaarste delict wat verdach ten inzake de slachtoffers onder de Bylmerbewoners en hulpverleners eventueel ten laste zou kunnen worden gelegd, verjaart na zes jaar. Is dus al ver jaard! Wat dat betreft kwam de enquête cp een ver dacht moment, namelijk nu niémand meer strafrech telijk vervolgd kan worden... Behalve dus voor het misdrijf van artikel 92! Dat is door de 'doofpotkundi- gen' klaarblijkelijk over het hoofd gezien. Dit 'ko ninklijk' misdrijf heeft immers omwille van zyn zwaarte de maximum verjaringstermijn en is dus nog lang niet verjaard... Aan een strafVervólging in zake dit delict valt mijns inziens dan ook niet langer te ontkomen. Als verdachten dienen daarbij ook te worden beschouwd enkele ministers en ex-ministers van hare majesteits eigen regering! (Manuel Kneepkens is jurist) Door Jaeo van Lambalgen en Maurice Wilbrink Het is het schrikbeeld voor b deidsmakers en politici: terwijl de NAVO net instemming van de leden haar luchtactie:-/ uitvoert op Ser vische eenheden, keert de publieke opinie in het Westen zich langzaam tegen het NAVO- geweld. Politici die eerst met volle overtui ging de NAVO opdracht gaven aan te vallen, krijgen het steeds moeilijker met de verdedi ging van die keuze, en de politieke steun voor het. kabinet wordt ondergraven. Het aantal Nederlandse Kamerleden dat de inzet van de NAVO steunt, bleek gisteren met twee geslonken tot 143. Vorige week was al leen de SP tegen, maar gisteren moest Groen- Links-leider Rosenmöller verklaren dat twee van zyn fractieleden niet langer achter de NAVO-acties staan. Na zes dagen bombarde ren en de gelijktijdige berichten over genoci de en etnische zuiveringen in Kosovo, kon den de GroenLinksers Karimi en Van Gent zich niet langer verenigen met het officiële fractiestandpunt. Verschillende Kamerleden en ook premier Kok wezen gisteren tijdens een debat over Kosovo op het risico dat er een oorzakelijk verband wordt gelegd tussen het NAVO-ïn- grijpen en de humanitaire tragedie. Kok: „De drama's op humanitair vlak worden niet ver oorzaakt door het luchtwapen. Maar de we reldopinie en de Nederlandse publieke opi nie worden wel geconfronteerd met het beeld dat het menselijk drama zich voltrekt tijdens de NAVO-acties." CDA-leider De Hoop Scheffer zei het scher per: „Ik verzet mij tegen een oorzakelijk ver band tussen de luchtaanvallen en de etnische zuiveringen," Volgens hem is het ook niet aan de NAVP om te bewijzen dat het bondge nootschap die ramp niet op z'n geweten heeft. Maar de politiek, die veel ervaring heeft met psychologie er- beeldvorming, is er beducht voor dat de beelden uit de Kosovo-regio de NAVO toch in de verdediging drukken. De Servische autoriteiten die feitelijk bepalen wat wij uit Servië en Kosovo te zien krijgen, benadrukken dagelijks in hun propaganda dat de NAVO-acties de vluchtelingenstroom op gang hebben gebracht. Deze uitieg lijkt in ieder geval al volstrekt geaccepteerd door ie dere Servische minderheid, waar ook woon achtig in Europa. Onduidelijk is hoeveel ef fect dit heeft op westerse burgers, maar de destabilisatie die het NAVO-ingrijpen op de hele Balkan teweeg kan brengen, is voor poli tici ook heel moeilijk te verkoper, aan de ei gen bevolking. De vraag die dan steeds har- t zal worden gesteld is: beantwoorden de JO-acties nog wel aan hun doel? Geïrriteerd Versch 'llende politici toonden zich ook geïrri teerd door eenzijdig triomfantalisme vanuit NAVO-kringen. Zo vond PvdA-leider Melkerl dat NAVO-woordvoerders niet over hun „mi litaire successen" konden spreken zonder een woord te wijden aan de humanitaire ramp in Kosovo. En D66-leider De Graaf noemde het „wrang" dat een Nederlandse F- 16 bemanning een triomfteken op haar ge vechtstoestel liet schilderen nadat ze een Ser vische Mig had uitgeschakeld. Het mag dan wel een militaire traditie zijn, maar het draagt allemaal niet bij tot meer draagvlak onder de bevolking voor de bombardemen ten. Van verschillende kanten werd er dan ook sterk op aangedrongen draagvlak te blijven zoeken voor de NAVO-inzet. Helaas voor sommigen in de Tweede Kamer laat premier Kok zich daar niet echt voor lenen. Kok heeft zichtbare tegenzin om zich 'tot het volle' te wenden op dramatische momenten. Gister avond zette hij zijn weerzin tegen de politiek van de Servische president Milosevic - daar toe uitgedaagd door de Kamer - wat harder aan, maar een poging de burger te overtuigen van de juistheid van het kabinetsbeleid kon dat nauwelijks genoemd worden. Tegelijkertijd is het kabinet wel akkoord ge gaan met een verheviging van de NAVO-aan- vallen op de Serviërs. De premier vroeg dan ook het vertrouwen van de Kamer, want hij realiseert zich dat het kabinet op elk moment zijn NAVO-beleid moet kunnen verantwoor den. Hoe ingewikkeld dat politieke proces is, verwoordde WD-leider Dijkstal: „We hebben te maken met een sterk vlottend beeld." De situatie in en rond Kosovo „is van uur tot uur aan verandering onderhevig" en Dijkstal" vond dan ouk dat elke Kamerfractie en elk Kamerlid steeds opnieuw het eigen stand punt moet bezien. Enige zorg daarbij is dat de politiek te weinig greep houdt op de militaire werkelijkheid ,.De politici moeten de eindverantwoordelijk heid behouden." zei PvdA-ffactievoorzitter Melkert. En Groenlinks-leider Rosenmöller dreigde zijn steun aan het kabinet in te trek ken „als GroenLirtks de indruk krijgt dat de NAVO politieke onderhandelingen frus treert". Maar volgens minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken kan „dit proces van NAVO-acties niet zonder politieke consulta ties." Voorlopig weet het kabinet zich breed ge steund, ook al begint de aanvankelijke bijval van Groenlinks af te brokkelen. Maar de westerse militaire betrokkenheid op de Bal kan brengt zulke enorme onzekerheden met zich mee, dat verschillende woordvoerders zich geroepen voelden tegen het kabinet te zeggen dat het geen aarzelingen mag verto nen. „Onze politieke ruggengraat wordt hier beproefd," zei GFV-Kamerlid Van Middel koop treffend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1