13, Opgeknapte basisschool geeft buurt meer smoel Verhalen uit de dagelijkse werkelijkheid van Nieuwland Schiedamse en Vlaardingse molenaars werken samen Het Startblok is niet 'zwart', maar juist in alle opzichten veelkleurig De stemming op 1 april Start project De Klinker Foto's in bibliotheek Commandant zwaait af Vulkanen met sneeuw Bloemen in Zonnehuis Schilderscollectief Nog gastgezinnen nodig genda Rotterdams Dagbiad Donderdag 1 april 1999 De bloesems breken uit hun knop: de natuur geraakt in een jubel stemming. Parken en singels toveren een nieuwe tint groen te voor schijn, fris en baldadig, toch net iets anders dan het milde, vriendelij ke groen van het nieuwe bankstel van mijn moeder, terwijl de verko per dat toch 'lentegroen' noemde. Op straat tekenen zich scherpe schaduwen af, want de zon heeft er zin in om ons uit te tekenen op het wegdek. Op het terras van café Terminus raakt je hoofd zowat de stoeprand, zo lang strekt de scha duw zich uit. De hond vindt het Volkspark een paradijs, want ze kan er lekker zwemmen: hetis er al maanden één grote blubberboel, alsof het door trekken van de Stadhouderslaan naar de Wiltonhaven toch nog mis lukt is. Het is verdronken land, maar in dit jaargetij een lustoord van vogels en dat lokt toch de anders zo waterschuwe huispoezen uit de Julianalaan. Een vrolijke kitten speelt met de schaduw van haar ei gen staart. „Het gaat toch ook goed met Schiedam?" zei Ton de Swart (WD) in de gemeenteraad. „Het is toch niet alles kommer en kwel? We hoe ven toch niet alleen over de negatieve dingen te praten?" Nee, hoor. Ton, er gaan ook dingen goed. Zolang het gemeentebestuur zich er maar niet mee bemoeit, lukt het allemaal best wei. Gelukkig gaat het Stadserf niet over de lente. KOR KEGEL Burgemeester Scheeres geeft 6 april om 10.09 uur op het schoolplein van openbare basiscbool De Klinker het startsein voor het project "Schiedam" waaraan de hele maand zeshonderd leerlingen meewerken. Diverse aspecten van de stad komen aan de orde: de molens, het oude centrum en de geschiedenis van de stad. Ook is er aandacht voor do polders in de directe nabijheid van de school en de partnersteden. Het project wordt 21 april afgesloten met een kijkavond. De verschillende gebouwen van de school staan dan tussen 18.30 en 20.00 uur open voor alle belangstel lenden. De werkstukken kunnen dan worden beke ken, maar men kan ook luisteren naar de muziek van het Schiedams draaiorgel Carpe Diem en stands be zoeken van onder andere de VW, de Slichting De Schiedamse Molens, Het Nederlands Gedistilleerd Museum en de Stichting Schiedamse Theaters. Normaal staat hij voor de klas van de openbare basis school De Troubadour, maar vanaf vandaag 'hangt' hij in de bibliotheek aan het Stadserf: Gerrit Brink man. De onderwijzer heeft reizen naar verre landen als grote hobby en heeft door de jaren heen het dage lijkse leven van kinderen in allerlei situaties op foto's vastgelegd. De plaatjes vormen de foto-tentoonstel ling 'Kinderen van onze wereld' en zijn tot en met 12 mei te Zien. De tentoonstelling is te bezichtigen tij dens de openmsgtijden van de bibliotheek. Robert-Jan van Ewijk neemt zaterdag afscheid als commandant van het Zcekadetcorps Schiedam. Hij heeft deze functie ruim tien jaar vervuld. Zijn broer Lucas, momenteel de eerste officier, neemt het roer van hem over. De officiële commandowisseling zal plaatsvinden om half drie aan boord van de Spica aan de West Frankelandsedijk. Aansluitend aan het for mele gedeelte zal de scheidende commandant een re ceptie worden aangeboden. VI aardingen Bossen in herfstkleuren, vulkanen met sneeuw, fel blauwe meren en reusachtige gletsjers. Het zijn n- kele van de foto's die tot en met 8 mei worden geèt- poseerd in het Aanloophuis aan de Oosthavenkade (X De foto's zijn gemaakt door Jeroen Neijssel en Katja Visser uit Vlaardingen tijdens een tien maanden du rende reis door Zuid-Amerika. Belangstellenden kunnen ook de bijbehorende verhalen uit het reis dagboek van de twee reislustigen lezen. Leden van teken* en schüderclub Centaur exposeren tot en met 3 mei hun werk in Het Zonnehuis. Dit jaar zijn het vooral bloemen die het hoofdthema van de tentoonstelling uitmaken. Dc expositie is te bezichti gen in de ontmoetingsruimte van Hel Zonnehuis aan de Dillenburgsingel 5. Openingstijden: dinsdag tfm vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 tot 20.00 uur. Het Maassluis Schilderscollectief exposeert tot en met 14 mei in gezondheidsgebouw De Vloot. Het ge zamenlijke thema van de tentoonstelling is 'licht'. Het collectief, dat vijf jaar bestaat, wordt gevormd door een groepje schilders dat in het verleden les heeft gehad van de Maassluise kunstenares Manon Lith. Het gezondheidsgebouw is op werkdagen open van 8.00 tot 17.00 uur. Hoek van Holland Vanaf 19 april verblijven in Hoek van Holland voor de periode van twee maanden dertig kinderen uit Tsjemobyl. Zij zullen verblijven bij gastgezinnen. En daar kan de organisatie er nog van gebruiken. De voorbereidingen op de komst zijn ondertussen m volle gang. De leden van de Hoekse werkgroep van de Stichting Rusland Kinderhulp hebben er vrijwel een volledige tweede baan bij. De medewerkers wor den dagelijks gebeld met aanbiedingen van kleding, geld en hulpgoederen. Vooral geld is nog steeds heel welkom, want in totaal is er 20.000 gulden nodig om de groep twee maanden in Hoek van Holland onder te brengen. De drie basisscholen gaan binnenkort een ballonnen-sponsoractie houden waarmee men een flink bedrag bijeen hoopt te brengen. De centrale opvang wordt geregeld in de Van Rijcke- vorselschool. Daar krijgen de kinderen ook les van de twee leraren. Tussen de middag blijven de kinde ren op school met hun meegenomen lunchpakket. Wie interesse heeft kan zich wenden tot de de voor zitter van de werkgroep Aart Hooimeijer: 0174- 384294. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Co melisse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariètte Olsthoom, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Scb-edam/Vlaardingen Mole naars uit Schiedam en Vlaardin gen werken vanaf vandaag sa men. De Schiedamse molens De Vrijheid en De Nieuwe Palmboom gaan 'draaien' voor het Vlaarding se molenaarsbedrijf van vader en zoon Boekestijn van de molen De Aeolus. De bedoeling is dat ook De Walviseh aan het einde van dit jaar gaat meewerken. De ruim drie jaar geleden door brand verwoeste molen wordt 29 mei feestelijk geopend. Haar wie ken zullen dan gaan draaien. Maar op dat moment kan ze ech ter nog geen meel malen. Het me chanisme binnenin is naar ver wachting pas aan het einde van dit jaar klaar. Wei wordt alvast een winkel tn De Walviseh ge opend, zodat de producten van het samenwerkingsverband ook in Schiedam verkrijgbaar zijn. De huidige winkel in De Nieuwe Palmboom gaat sluiten. Meester molenaar Leendert Sprong van deze molen, die een onderdeel is van het museum De Gekroonde Brandersketel, heeft de ruimte namelijk hard nodig als opslag ruimte. Volgens Sprong is de sa menwerking voor beide partijen gunstig. „Wij krijgen eigenlijk te weinig opdrachten om ons bedrijf hier in Schiedam voort te zetten. In Vlaardingen doen ze het juist heel goed. Ze exporteren zelfs hun producten en zij kunnen wel wat hulp gebruiken om aan de vraag te voldoen." Door de molens wordt er voorna melijk meel gemaakt voor bak kers in de regio. De Aeolus heeft daarnaast een 'Vlaardingse speci aliteit': de biologisch verantwoor de producten, zoals het meel voor het dr. Moermanbrood. Net zoals men m het Schiedamse ook nog haar specialiteiten heeft. De Nieu we Palmboom maalt, net als vroe ger, nog voor twee Schiedamse branderijen: voor Notaris en De Gekroonde Brandersketel. Het was gisteren feest in en rond basisschool Het Startblok. Een circus was slechts een onderdeel van die festiviteiten, maar voor de kinderen was het het hoogtepunt van de dag. Foto's Roei Dijkstra Door Danielle Hermans Schiedam Bijna twee jaar geleden werd de groot scheepse renovatie van open bare basisschool Het Start blok in Nieuwland ingeluid met een ballonnenwedstrijd. Gistermiddag schoten op nieuw honderden felgekleur de ballonnen de lucht in. De ze keer ter afsluiting van de •verbouwingsellende. De 360 leerlingen en 32 personeels leden bouwden met recht een feestje rondom de offici ële heropening van het ge moderniseerde gebouw. Het fleurige pand is een verrij king voor de Schiedamse wijk Nieuwland en geeft de buurt meer smoel. Daar is ie dereen het wel over eens. De kinderen zijn al gewend aan het nieuwe uiterlijk van hun school en hebben vooral oog voor hetgeen op het schoolplein ge beurt, Het plein doet een paar uur dienst als een mega-circuspiste. Enthousiast storten de scholieren zich op allerlei cireus-attributen van Circus Kristal. Medewerkers van dit educatief getinte circus begeleiden de kinderen en leren hen de verschillende kneepjes van het vak. Even later showen de jonge artiesten hun pasgeleerde kunsten vol verve aan hun ou ders. Na een broodje, peperkoek en limonade mogen alle scholie ren tot sjot een ballon oplaten. Schoollogo 's Middags begint het officiële ge deelte met de onthulling van het nieuwe schoollogo door wethou der Wiegman. Het overbekende vogeltje heeft als beeldmerk het veld moeten ruimen voor drie blokken in rood, blauw en geel. Het nieuwe motto daarbij luidt; 'Het Startblok kleurtje toekomst'. Dit laatste duidt vooral op de veel kleurigheid en het multiculturele karakter van de school. Er zitten namelijk kinderen van 23 ver schillende nationaliteiten op de school in Nieuwland. Directeur Ad Geilvoet wil met de term 'veel kleurige school'een einde maken aan de veel gebezigde uitdruk king 'zwarte' school. Dit heeft vol gens hem een veel te negatieve bijklank. Hij heeft tien jaar gele den samen met zijn team al ge concludeerd dat je weinig kunt veranderen aan de samenstelling van het leerlingenbestand. Geilvoet: „In Nieuwland wonen nu eenmaal veel mensen van an dere culturen, dus dan is het lo gisch dat hun kinderen naar je school komen. Daar kun je wel over piepen, maar daar schiet je weinig mee op. Je kunt je als school beter richten op het geven van goed onderwijs en de situatie accepteren zoals die is." Hij voelt zich gesteund door de gemeente Schiedam die 'zo'n prachtige school' heeft gecreeerd in een achterstandswijk. De pri maire kleuren in het logo voeren overigens ook de boventoon in en op het gebouw. Zo oud en zo grijs zoals het gebouw vroeger was, zo vrolijk en speels is het nu gewor den, Weg zijn de lelijke, grijze ge velplaten. Verdwenen is ook de glazen gevel die sinds 1986 het ge bouw omsloot bij wijze van ener giezuinig experiment. Leuk be dacht, maar in de praktijk een waar drama. In de zomer was het binnen veel te heet, er kon geen raam open, en in de winter was het te koud, Het verwijderen van de glazen voorzetwand was dan ook één van de eerste werkzaam heden die de aannemer uitvoerde. Ronde vormen Architect René Meere wist het veertig jaar oude gebouw, dat veel weg had van een blokkendoos, meer ronde vormen te geven. Er kwamen nieuwe gevels aan de zij de van de Burgemeester van Haarenlaan. Door de ronde boog die de nieuwe buitengevel maakt, is de schoolgang een stuk breder geworden. Deze extra ruimte is benut als werkplek en computer ruimte voor leerlingen. Dit geeft de leerlingen de mogelijkheid om buiten het leslokaal opdrachten te maken. Daarnaast is er een nieu we speelzaal, een personeelsruim te, een administratieruimte en een plek voor de conciërge bijge bouwd. Ook de derde verdieping met de nieuwe 'millenniumproof ver warmingsinstallatie en de direc teurskamer is nieuw. „Ze noemen mijn kantoor hier al gekscherend 'het torentje van Ad", reageert Geilvoet lachend. Waarop hij me teen belooft dat hij zich niet hele dagen zal opsluiten in zijn riante kamer. „Alleen als ik in stilte wil werken of als ik persoonlijke ge sprekken met mensen wil voe ren." De grootscheepse verbouwing die 3,3 miljoen gulden heeft gekost, verliep trouwens niet bepaald vol gens schema. Het pand had in mei 1998 klaar moeten zyn, maar door onverziene omstandigheden werd dit september vorig jaar. Te midden van schilders, stoffeer ders en aannemers werd de school zogoed mogelijk ingericht. Dit was nodig omdat de leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 de noodvoorziening aan de overkant van de Burgemeester van Haar enlaan moesten verlaten. De di recteur heeft groot respect voor de wijze waarop zijn team zich door het verbouwingsleed heeft geslagen. „De overlast was soms zo enorm, dat we de werkzaamhe den wel eens hebben laten stilleg gen." De renovatie is op de aanleg van de plantsoenen en het aanbren gen van het schoollogo aan weers zijden van het torentje na, af. Nu de feestelijkheden voorbij zijn, wil Geilvoet de hectische periode voorgoed afsluiten en weer over gaan tot de orde van de dag. i z a 4 Donderdag 1 april SCHIEDAM Filmhuis. Ine mask of zo;o, 21.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk, Lunchconcert. 12.45-13.15u Dc West Darten, 19.30-22.00u. Wijkcen trum Holy. Inspraakavond hermnchting 01 mendreef, 20.00u. Stadhuis. Inspraakavond reconstructie mr. LA. Kespeweg, 2Q.0Gu Theater- en eetcafé De Planken op. Real men don't dance (blues), 21.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venstef20.30Byrd.G!obeCitisens IncorporatedBlijdorpEitje. óe Doelen grzaal 19.30 Philha'monisch Koor Toonkunst. De Vlerk 21.30 Vers uit de Maas Festival '99. Dodorama 20.30Centrum Elektronische Mu ziek. Baroeg 20.00 Gundog, Warnorr,, Urban SoWiers. Luxor 20.15 Anatevka. Nighttown 23 0QTransmrUer.Rotown22.00 Ford'Sima- ginary inferno. Theater Zuidplein gr zaal 20.15 Hair. ScheHing'»19.00Zrep. O.T.The- ater a/d Mullerpler20.00 Try-Out De Woud- duivel. Rotterdamse Schouwburg gr m\ 20.15 Demoed omtedoden. kfzaal 20.30Ca- taract. Vrijdag 2 april SCHIEDAM Filmhuis. The mask of ïOro,21.00u Podium Café. Vnjdagavondcd's. 21.00u. VLAARDINGEN De Kulk. Eieren zoeken, 9,30-10.00u. Dc Soenda. Paaslunch, 12.00u. Dc Babbers- polder, klaverjassen, 13.45-16 OOu. ROTTERDAM Lantaren/Veiwter20.30 Byrd. GlobeCitisens Incorporated. Blijdorp Ei^e. Jeugdtheater Hofplein 19.00 HetStenekind. Wljkgebouw de Scheg 16.00 Spook onder je bed. de Doe len gr zaal 19.30 Philharmonisch Koor Toon kunst. Blauwe Vis 23.00 Blauwe Vis Cluba vond. Ba roe ca 23.0O-C8.00 Wodd of Dance. De Vlerk 00.30 NewTncks. 21.30 Ni- noscon Bombas I against IBaroeg 20.00 Black Metal Gathering Luxor20.15Anatevka. Nighttown 21.00 London calling 23.00- 05.00 The Future. Schelling» 19,00 Moe ders Mooiste. O.T. Theater a/d MuUerpler 20.00 Try-Out De Woudduivel. 't Kapelletje 20.30 Pluk de Dag. Rotterdamse Schouw burg gr zaal 20.15 De moed om te doden, kl zaal 20.30 De ernst van ernst. Winkelcen trum Oosterflank 10.00-17.00 Bradene. Bioscopen Vando.lapr.Vmwo.7apr. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Patch Adams' (al) dag 12.20- 15.20-18,20-21.20. Cln.2: 'La Vita e Bella' (all dag 12.45-15.45-18.45-21.30. Ctn.3: "You've got mail' (al) dag 16-18.45-21.30. do,diook 13.Cln .4: 'No trains, no plains' (12) dag. 15.30-18.30-21.15, do.di. ook 12.30. Cln.5:'Stepmom'(12)dag 13.15-16.45-21. Imax Theater "Whales' (al) dag. 14-16- 1B- 20, zo.ma, ook 11, 'Everest' (al) dag 10-19. 'Amazone' (ai) dag 17, vr Ja zo.ma. ook 12. Thnli nde' (al) dag 13. 'Saving private Ryan' (16) dag 21. Venster 1; 'La vita bella' (al) dag 19.30, vr- jo.wo. ook 15. 'Festen' (16) dag (beh ma 2L45, zo. ook 12.30. Sneak preview ma 22, Ven.2: 'Central to Brasil' (a I) dag 22, do.vr.za- jo.ook 19,30, vr.zo.wo. 15,zo.cok 12.30.Ci ne matheek; 'La demier metro' (16) ma.di.wo. 19.3 0, zo. 15. Ven.3:'La vie rewee des Anges' (16) dag 19,30-22, vr.wo. ook 15., zo. ook 13. Ven.4: 'L'Etemite et un jour" (16) dag 19.30. 'Lola rennt' (16) dag. 22.15. Mowezo- ne: "Wilde* (16) vr. 15.30, Lomière lï 'Rush hour* (16) dag. 13,30-16- 18.30-21. Lum. 2: 'Urban Legend' (16) do.vr- .za.wo, 21,45. 'Full Metal Jacket* (16) zo.ma- •dl. 21.15. Lum.3; 'Enemy of the state' (16) dag 15.15-18.15-21.15, do.di. ook 12.15. Urm. 4: Very bad things' (16) dag 16-18 45- 21.30. do.(fr. ook 13.15. Rexarw: Tien verschillende adult films (18) dag 12Vm01. Pattié 1: 'AsterixenObelix' (al)dag 19-21 40. PaL2: 'Patch Adams' (ai) dag 11-13.35- 16.10-18.50-21,30. Pat.3: 'Payback' (16) dag 16.40-19.10-21.50, do.di. ook 11.30- 14 (di. met 21,50). Sneakprewew:'LA. confi dential revisited' (16) di. 21.50. Pat.4: "Holy man' (al) dag 11-13.35-16.10-18.50- 21.30. Pat5: 'Shakespeare in tare' (al) dag 11.40-15.50-18.30-21.10. Pat.6: The fa culty" (16) dag 11.40-14.10-16.30-19- 21.40. Pat 7:'8mm'(16)dag 15.40-18.25- 21.20, do,t/m di. ook 11.50. Nochtvoorstellingen: Lum.l: 'Rush hour" <16)vr,za.00.30. Lum.2: 'Payback* (16) vr ja. OO.15.lum.3:7hefaculty'(16)vr,za,O0.30. Uim.4: 'Studio54' (16) vrja. 00.15. KirxJermatlnees: Cln.3: 'Een luizenleven' vr. t/m ma.wo. 13,15. Cln.4: 'Madeline' vr. Vm ma.wQ. 12.30. Ven.4: 'Karlsson van het dak' (ai) zo. 13. Ven.4: G.V.R. (ai) zo.wo. 15 Lum J2: 'Astenx en Obeiix' (al) dag 13-15.45- 18.30. Lum.3'Een luizen levert' vr.Vm mam 12.45. Lum.4: 'Muian' vr. t/m ma.wo. 13.15. Rati: 'Astera en Obelix' (al) dag. 11.10- 13.40-16.20, PaL3: 'Abeltje' (al) vr. t/m ma .wo 11.20-14. Pat7:'Een luaenleven'(al) vr tfm ma.wo. 11.10-13.25. Dooi Edwin Cornelisse Schiedam En ineens was daar, tussen al die vragen en opmerkin gen uit de politiek, de bijdrage van Ab Korsten. Al vijftien jaar huisarts in Nieuwland en uiterst begaan met het wei en wee van de bewoners. Met een nuchtere en bondige schets van zijn dagelijkse praktijk zei hij in een kwartier tijd meer dan alle rapporten, politieke standpunten en statistische gege vens bij elkaar. In vijftien minu ten kwam hij op een eenvoudige, maar zeer ontnuchterende ma nier tot de kern van de problema tiek in de Schiedamse stadsver- nieuv.ingsv.ijk. Het gaat niet goed met Nieuw land, zo werd geconcludeerd in de onlangs gepresenteerde tussen rapportage over de wijk. De ver nieuwing van de gebouwen in de wijk gaat gestaag door, maar de sociale vernieuwing heeft geen gelijke tred gehouden. Is hier en daar zelfs stilgevallen. Zes jaar Beheersplan Nieuwland heeft op sociaal vlak nog niet veel opgele verd. De woningen zijn opge knapt maar achter de gevels hui zen nog steeds dezelfde proble men als zes jaar terug. Lage inko mens en opleidingen, hoge werk loosheid, een eenzijdige bevol kingsopbouw en een enorme psy chische nood, om er maar eens een paar te noemen. De stand van zaken in de wijk is uiterst vakkundig weergegeven in de Tussenrapportage Nieuw land. En dat was al flink slikken voor veel betrokken instanties. Want alleen de organisatorische verwarring, en de daaruit voorko mende problemen bij de sociaal- culturele instellingen en het ge meentelijke afdelingen, is al goed voor het predicaat Verbijsterend'. Daar kwam dus gisteravond, toen de Schiedamse politiek zich boog over de tussenrapportage, nog eens het verhaal van Ab Korsten overheen. Het commissielid dat na het lezen van het rapport nog reden zag voor optimisme, was daar na de nuchtere schets van de Nieuwlandse huisarts snel van ge nezen. De huisarts ziet in zijn praktijk aan de Nieuwe Damlaan dagelijks zo'n dertig tot 35 mensen. Dat lijkt niet veel, maar gezien de tijd die Korsten gemiddeld moet be steden per consult is het meer dan genoeg. Bij die groep zitten iedere dag zeker zo'n tien mensen waar van hij denkt: waar moet ik in godsnaam beginnen. „Die hebben zoveel problemen dat ze door de bomen het bos niet meer zien. Ze zitten in een neerwaarts gierende spiraal met geen vooruitzicht dat het ooit een keertje beter wordt," zegt Korsten. Rapportcijfer De huisarts ziet ook de enorme verschillen met andere wijken en steden. In cijfers werd dit eerder op de avond ai neergezet met het 'rapportcijfer voor wijkbehaag- lijkheid'. Spangen en Feijenoord - niet echt wijken die probleem- vrij zijn scoren hier -3,8, Voor Nieuwland V/est valt dit cijfer nog lager uit. Zelfs zo laag dat op bouwwerkers en gemeentelijke instellingen het niet eens hardop durven uit te spreken, Korsten: „Ik werk ook in de Gorzen en daar zie ik een totaal andere groep mensen die daar woont en werkt. Nieuwland is er ernstig aan toe. Er is ook geen enkele samenhang en verbondenheid met de wijk. De mensen hebben al genoeg aan hun eigen problemen. Die hebben geen zin en tijd om zich verbon den te gaan voeien met de wijk." De huisarts heeft de laatste maan den bijgehouden wat voor sociale problemen er spelen in de wijk. Daar destilleerde hij zes hoofd thema's en oorzaken uit. Ieder op zich zijn die problemen al ernstig genoeg om een mens in zware geestelijke nood te brengen. De problemen in een notedop. Veel Nieuwlanders hebben geen werk, ontvangen een uitkering en hebben geen perspectief en ver trouwen dat dit ooit anders zal worden. Het deel dat wel werkt doet vaak saai of lichamelijk zwaar werk. Lekker naar je werk is er dus niet bij. Ook het hebben van schulden is een onderwerp dat steeds terug keert in de gesprekken met de huisarts. „Het zijn geen enorme bedragen, vaak tussen de vijf- en tienduizend gulden, maar als je van een bijstandsuitkering leeft, kom je daar nooit uit. Je bent steeds bezig het ene gat met het andere te dichten." Onvrede Op het gebied van de huisvesting mankeert ook nog veel. En dat is opmerkelijk want als iets wél re sultaat heeft opgeleverd, zo leert de tussenrapportage, dan is het de renovatie van het woningbestand in de wijk. Toch bespeurt de huis arts dagelijks de gevolgen van vochtige en gehorige woningen. Korsten: „Kinderen met astma, ouderen met reumathiek en veel zaken die je kunt scharen onder psychische nood. Kijk, ik hoor mijn buren ook weieens herrie maken. Maar ik heb het naar mijn zin waar ik woon. Veel mensen in Nieuwland kunnen dat niet zeg gen. Die vertalen hun onvrede dan ook naar de woning en omge ving." Een slechte levensstijl is een an der kenmerk in Nieuwland. Ro ken, slecht eten, weinig tot geen beweging of sport komen vaak voort uit problemen en dragen ook weer bij aan de versterking ervan. En dan is er nog vaak een overdosis persoonlijke sores. Pro blemen met de opvoeding, rela ties, depressiviteit. Noem het maar op: in Nieuwland is het te vinden, in veelvoud. „De meeste Nieuwlanders die in de ellende zitten, kampen niet met die zes problemen tegelijk," zegt Korsten. „Dat kan ook niet want dan zit ie niet in Nieuwland maar in een inrichting. Maar de meeste mensen krijgen er toeh wel twee of drie voor de kiezen. Het grijpt ook allemaal in elkaar, versterkt elkaar, het ene roept het ander op. Je kan niet ontsnappen aan je situatie. Ik merk ook dat de drempel om het op te geven erg laag is. Als het maar even tegenzit of moeilijk wordt dan verhezen die mensen de moed. Ze zijn a! zo murw gebeukt door hun proble men dan ze geen energie meer kunnen opbrengen om te relative ren, om toch dat lichtpuntje te zien waardoor ze verder kunnen knokken. Laat staan om zich in te zetten voor hun wijk." De verhalen uit de dagelijkse wer kelijkheid van Nieuwland zijn be paald niet rooskleurig. Het is ge noeg om iedere goedwillende hulpverlener de moed in de schoenen doen zinken. Toeh weet Korsten, hoewel hij moet beken nen dat hij af en toe de schouders laat hangen, het al vijftien jaar vol te houden in Nieuwland. Zijn mo tivatie is uiterst simpel. „Het zijn van die ontzettend lieve mensen." zegt hij. „Uit alle landen in de we reld. Net als ieder ander proberen ze wat te maken van hun leven. Hun kinderen goed op te voeden, te zorgen dat ze het later beter krijgen dan hun ouders. Ze probe ren van alles; er zijn alleen te veel barrières. Daarom is dat sociaal aanvalsplan voor Nieuwland ook zo belangrijk. Het kan deze men sen het duwtje in de rug geven dat ze nodig hebben om over al die hobbels heen te komen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3