9 De Erker wil afspraak met Brinkman Hof legt overvaller postkantoor hogere straf op A Lentefeest lijkt eerder herfstdag Afkicken serie-inbreker door rechter beloond In alle bochten voor een gratis 'Trijntje'-taart Ouderen mogen door met voorlezen op school 'Laten zien dat het niet overal in Schiedam een rommeltje is' Vrouw slaat met hondenriem Jongen valt uit botsauto Sieraden en bestek gepikt Auto's onder het schuim Autodief ingerekend WBS enWSN in één pand genda LI» Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 april 1999 Schiedam Het Schiedamse wijkcentrum De Erker roept de hulp van oud-minister Brinkman in om een zelfstandige toe komst veilig te kunnen stellen. Brinkman is later deze maand in Schiedam om te bezien welke specifieke problemen de stad kent en wat er wordt gedaan om die te verhelpen. Leidraad daarbij is de zelfanalyse, die de gemeente recent heeft ge maakt. Daarbij is al duidelijk geworden dat er veel mis is in Schiedam. 'Vrienden' van wijkcentrum De Erker verwijzen daar ook naar in een brief aan burgemeester Scheeres. Genoemd worden het gemis aan daadkracht, het verlies van kwaliteit en kennis en het ge brek aan continuïteit in beleid van ambtenaren en gemeentebe stuur. Een doorgevoerde ambte lijke reorganisatie zorgt daar naast voor 'ernstige hinder'. Verkeerd begrepen De Erker zegt dat te herkennen. „Ook wij voelen ons totaal ver keerd begrepen door het gemeen tebestuur. Wij vrezen dat de orga nisatievernieuwing van Schie dam voor onze wijk West zal lei den tot verstarring en stagnatie," Er wordt gewezen op de wens van de gemeente om de Erker te laten opgaan in een nieuwe stedelijke Maassluis Aan de Lavendel- straat in Maassluis hebben twee hondenbezitsters het gistermid dag met elkaar aan de stok gehad. De vrouwen kregen ruzie en een van hen gebruikte een honden- riem om er de ander mee op het hoofd te slaan. Nadat de hond van de ene vrouw tegen het andere ba zinnetje op was gesprongen, ont stond een woordenwisseling die escaleerde. Na de klap met de hondenriem moest het slachtoffer zich met een hoofdwond onder doktersbehandeling laten stellen. Maassluis Een 15-jarige jongen uit Maassluis heeft gistermiddag weinig plezier beleefd aan de ker mis in ?4jn woonplaats. De knaap werd tijdens een rit in een botsau to uit het karretje geslingerd, viel tussen twee botsauto's in en hield een pijnlijke pols over aan zyn buiteling. Ambulancepersoneel constateerde dat het gewricht was gebroken en bracht de jongen naar het Holy Ziekenhuis. Schiedam Uit een flatwoning aan de Ylaaröir.gerdyk in Schie dam zijn in het paasweekeinde sieraden en zilveren bestek gesto len. Het ongewenste bezoek kwam binnen door een keuken raam dat kapot was geslagen. Vlaardingen Vernielzuchtige jongeren hebben de brandweer van Vlaardingen in de nacht van zaterdag en zondag onnodig werk bezorgd. Twee jongens van 15 en 16 jaar hadden uit een parkeerga rage aan de Comelis Speelman straat enkele brandblusapparaten gestolen en spoten die later op de Kortedijk leeg over enkele auto's. De brandweer moest eraan te pas komen om de voertuigen en het wegdek te reinigen. De twee jon gens werden aangehouden. SchiedamEen 32-jarige man uit Grootebroek is gisterochtend in de Archimedesstraat in Schie- dam-Oost aangehouden nadat hij in Vlaardingen benzine had ge tankt zonder te betalen. Na een achtervolging door Rotterdam- West en verschillende delen van Schiedam vond de politie de auto in de Copernicusstraat en kon de bestuurder een stukje verderop worden opgepakt. Tijdens de ach tervolging was het de politie dui delijk geworden dat de auto was gestolen in Leiden. organisatie, de Stichting Welzijn Schiedam. „Wij verwachten wei nig van een fusie. We kiezen voor samenwerking met andere instel lingen, maar willen onze eigen identitïteit niet kwijt. Fusie zal leiden tot langere beslislijnen en meer bureaucratie. De Erker staat bekend om het praktische werk met veel vrijwilligers. In zo'n top zware organisatie als de SWS kun nen we niet functioneren." Het wijkcentrum wil nu de komst van de visitatiecommissie grote- stedendbeleid onder leiding van Elco Brinkman aangrijpen om steun te krijgen voor dat stand punt. De ecommissie is Gp 22 en 23 april in Schiedam en praat dan met diverse personen en instan ties. De vrienden van de Erker ho pen dat hij een uurlje voor hen kan vrijmaken. „Er is in Schie dam zoveel te doen dat wij niet be grijpen waarom het best draaien de wijkcentrum onder vuur komt te liggen. Het is een typisch staal tje 'Sehiedamdites', waarbij goede en nuttige zaken kapot worden gemaakt ten koste van extra orga- nisatielagen en bureaucratie." „Nu is gebleken," aldus woord voerder Bert Visser, „dat er in Schiedam op verschillende gebie den nogal een rommeltje van is gemaakt, willen wij Brinkman graag laten zien hoe goed het bij ons allemaal is geregeld. Wellicht dat hij het college van burgemees ter en wethouders ervan kan over tuigen dat je niet aan iets moet morrelen als het goed gaat." Den Haag/Vlaardingert Een 28-ja- rige Utrechter, die in Vlaardingen zowel een postkantoor als een bank heeft overvallen, is door het Haagse gerechtshof tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Die straf viel hoger uit dan het vonnis van dc Haagse rechtbank waarte gen de man in beroep was gegaan. De rechtbank had hem tot zes jaar cel veroordeeld. Maar de verdach te ontkende en tekende beroep. Tijdens de behandeling van dat beroep, twee weken geleden, eiste hofaanklager mr. A. van der Schans zelfs tien jaar gevangenis1 straf. Behalve de overvallen in Vlaardingen waren de Utrechter ook nog drie overvallen in Poel dijk. Oegstgeest en Rotterdam ten laste gelegd. In Vlaardingen overviel de man het postkantoor aan de Loper en het ABN/AMRO- filiaai aan de Van Hogendorplaan. De overval op de bank mislukte. De totale buit van de overvallen zou meer dan 120.000 gulden heb ben bedragen. Volgens hofaankla ger Van der Schans heeft de Utrechter dat geld opgemaakt in casino's. De Utrechter is al eerder veroor deeld voor een overval. De dader wordt door het hof zwaar aangere kend dat hij deze overvallen heeft gepleegd tijdens proefverlof van die eerdere veroordeling. De man heeft altijd ontkend. Hij kwam twintig jaar geleden vanuit Marokko naar Nederland. Daar raakte hij continu zijn baan als lasser kwijt, omdat hij altijd te laat op zijn werk kwam. Zijn ontkenningen waren allesbe halve geloofwaardig. Er was een overdadige hoeveelheid bewijs last tegen hem in deze zaak. Er waren haarscherpe videoprints van beveilgingscamera's waarop zelfs zijn eigen vriendin hem aan wees. Ook een bij de verdachte aangetroffen pet, trui en bril kwa men op die beelden voor. Tot slot was er nog een speurhond die op de Utrechtenaar uitkwam. RottflfdwiVWMrdlngenWegens het plegen van vier inbraken en drie autodiefstallen in Vlaardin gen en Maassluis is de 23-jarige A. E. uit Alkmaar veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke celstraf. Voorwaarde daarbij is dat de man, die ten tijde van het plegen van de feiten in Vlaardin gen woonde, zijn aflcicktraject met goed gevolg voltooit De Rotterdamse rechtbank acht te bewezen dat E, in het najaar van '97 binnen twee weken vier keer had ingebroken in hetzelfde café aan de Vlaardingse Floris de Vijfdelaan. De man ging daarby steevast voor de geldinhoud van de gokkast, die hij nodig had om zijn drugsverslaving te kunnen betalen. Rond dezelfde tijd roof de E. nog eens drie Opel Kadetts uit zijn toenmalige woonplaats en uit Maassluis. Ergerais „Feiten die niet alleen materiële schade opleveren," becommenta rieerde de rechter F. J. W. M. van Doorn het vonnis, „maar ook veel ergernis en ongemak voor de be nadeelden." Desalniettemin be sloot de rechtbank de eis van jus titie met drie maanden te verla gen en kwam uit op zes maanden voorwaardelijke celstraf, met een proeftijd van twee jaar. De geheel voorwaardelijke straf moet de Aikmaarder aanmoedi gen zijn deelname aan het zoge heten project Stichting Opvang Verslaafden (SOV) af te maken, zodat hij binnenkort 'clean' en onder begeleiding van de stich ting weer deel kan nemen aan de samenleving. Lukt hem dat niet, dan moet hij alsnog de negen maanden gaan uitzitten. „Ondanks dat u eerder veroor deeld bent voor soortgelijke fei ten," hield rechter Van Doom de man voor, „wordt het nu een ge heel voorwaardelijke straf omdat u een zeer gemotiveerde houding laat zien om het SOV-project af temaken." Vlaardingen Voor niks gaat de zon op, behalve als je Trijntje heet. Alle Tryntjes in Vlaardingen konden zich zaterdag melden bij bakker Frans Hazenberg voor een gratis appeltaart. De bakkerij heeft de taart ontwikkeld naar een honderd jaar oud recept en het de naam Trijntje meegege ven. Een echte Vlaardingse naam, von den vader en zoon Hazenberg, ge renommeerd om de typische loka le lekkernijen in hun assortiment. De bakkers staan naast de IJzer- koekjes vooral bekend als de eni ge producent in Nederland van ijsmoppen, die eveneens met de nodige traditie zijn omgeven. Zodra er namelijk ijs ligt op de Vlaardingervaart weet iedere Westlander dat hij de schaats tocht naar de stad kan onderne men om beloond te worden met een ijsbol-. Die moet traditiege trouw in één stuk worden terug gebracht naar de plaats van her komst, als bewijs dat Vlaardingen inderdaad op de schaats is be reikt. „Daar hoort dan natuurlijk ook een stevige Vlaardingse borrel bij," lacht vader Frans Hazen berg, „zodat menig schaatser die Vlaardingen heeft gehaald per taxi naar zijn woonplaats moet worden teruggebracht." Met de Trijntje-appeltaart is we derom naar het verleden gegre pen door de bakkersfamilie. Zoon Frank (37) haalde het recept uit een beduimeld receptenboek van zo'n honderd jaar oud en moder niseerde het naar de eisen van de ze tijd. „Want vroeger waren die dingen nog wel eens hard en droog," weet de bakker. Om de nieuwe taart bekendheid Enkele tientallen Vlaardingers kwamen zaterdag naar de winkel van bakker Frans Hazeberg om daar een gratis taart in ontvangst te nemen. Daarvoor moesten ze wel bewijzen Trijntje' te heten, Foto Fred Ubochant/Roel Dijkstra Het 'Lentefeest' moest zaterdag in Schiedam het voorjaar in luiden, maar leek eerder een opmaat voor de herfst. Na een vrijdag met schitterend weer, moest de feestdag het doen met regen, regen en nog eens regen. Ondanks het aanhoudende hemelwater hield een aantal countryboys en -girls stand om de hele middag een aantal llnedancedemonstraties weg te geven. Ook de drumband Juliana trotseerde het slechte weer en hield gewoon haar tocht door de binnenstad. Het publiek bleef ech ter liever voor de kachel zitten, waardoor het lentefeest maar matige belangstelling kreeg. Veel ondernemers besloten dan ook hun stands in de Paasbraderie in de Lange Kerkstraat voortijdig op te breken. En alsof de goden ermee speelden; zondag werd weer een stralende dag in Schiedam. Foto Fred ut»o- chanVHoel Dijkstra mee te geven hield de bakkerij za terdag een ludieke actie. Iedere Vlaardingse met de naam Trijntje kon gratis een exemplaar komen afhalen. En dat Nederlanders tot veel bereid zijn als iets gratis is, mag bekend zijn. „We hebben dan ook van tevoren geprobeerd te checken bij de bur ger! ijke stand hoeveel Trijntjes er in Vlaardingen wonen," vertelt de 58-jarige vader Frans. „Maar de gemeente houdt alleen de achter namen bij in de persoonsregistra tie." Het werden er uiteindelijk enkele tientallen, maar daar was het wat veel Vlaardingers betrof niet bij gebleven. „Er kwam bijvoorbeeld een trein machinist die meldde iedere dag 'een treintje' te besturen." zegt Frans. „En er was een man die zei zijn vrouw steevast Trijntje te noemen terwijl ze Anneke heet." Die gingen helaas zonder taart naar huis, want alleen och legiti matiebewijs met daadwerkelijk de naam Trijntje was goed voor een appeltaart. De Vlaardingers die daadwerke lijk Trijntje heten -dankzij zan geres Trijntje Oosterhuis komen ze er weer in toenemende mate - mochten een taart in ontvangst nemen van een 'Trijntje' in ouder wetse kledingdracht. Het muse um Jan Anderson leverde voor een dag de traditionele kledij. Een "Vlaardingse dacht wel heel makkelijk met een taart weg te komen. „Zij kwam hier met een bromfiets waarop dc initialen T. J. stonden gegraveerd," aldus bak ker Frans. „Bij hoog en laag hield ze vol dat dc T. voor Trijntje stond. Jammer voor haar: een bromfiets is voor ons geen legiti matiebewijs." Vlaardingen 'Ha juf, komt u weer voorlezen?' Met deze en thousiaste welkomstkreet werd één van de zestien voorlezers door de kinderen uit 'haar' klas weke lijks begroet. Het prettige contact met de kinderen en de leerkrach ten was voor de 66-jarige deel neemster een positieve toevoe ging aan haar dagelijks bestaan. Uit het vanmiddag gepresenteer de evaluatieverslag blijkt dat het project '50+ Leest Voor' aan ie ders verwachting heeft voldaan. De voorlezers willen allemaal doorgaan en ook de scholen zien ze graag terugkomen. Vanwege het grote succes krijgt het initia tief van Stichting Ouderenwerk Vlaardingen en de Stadsbiblio theek daarom ook een logisch ver volg. Het project is gebaseerd op expe rimenten elders in het land. De aanleiding was het feit dat Neder landse kinderen steeds minder le zen en vaak ook minder goed le zen. De Stichting Ouderenwerk wilde twee jaar geleden al een voorleesteamvan ouderen oprich ten om aan groepen kinderen voor te lezen. Dit om het contact tussen ouderen en kinderen te be vorderen. Na contact met de bi bliotheek bleek dat daar geen geld voor was. De stichting vond echter een sponsor, de Rabobank die in 19S8 haar honderdjarig be staan vierde. Het ouderenwerk huurde een medewerker van de bibliotheek in en het project kon van start gaan. Na een eerste op roep in een ouderenblad meldden zich 28 voorlezers uit de doel groep aan. Uiteindelijk werden veertien dames en twee heren ge selecteerd op grond van hun voor keurvoor de leeftijd van de kinde ren waaraan ze wilden voorlezen. De andere belangstellenden kwa men op de wachtlijst terecht. Enkele scholen uit de vier ver schillende wijken in Vlaardingen werden benaderd en uiteindelijk deden de Van Kampenschool, de Yfcstwijzer, Het Mozaïk en 't Palet mee. Afgesproken werd dat op el ke school voorgelezen zou worden aan de leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8. Elke groep kreeg een eigen vaste voorlezer. Eind vorig jaar en begin dit jaar vonden de voorlees-sessies voor de duur van circa tien weken plaats. De betrokkenen vinden deze pe riode achteraf gezien te kort. De vaste voorlezer kwam eenmaal in de week gemiddeld een half uur voorlezen. Te lang, oordeelden de leerkrachten. De leerlingen kun nen niet zolang de concentratie opbrengen om rustig te luisteren. Voor de volgende keer worden over het tijdsbestek duidelijke af spraken met de leerkracht ge maakt. De scholen hadden trouwens veel waardering voor de inzet en de goede voorbereiding van de voor lezers. Ook de gekozen boeken vielen in de smaak. De voorlezer kreeg bij het uitzoeken hulp van de bibliothecaris en de leerkracht. Al met al zijn de reacties over en weer prima. De twee doelstellin gen van het project 2ijn bereikt, namelijk het bevorderen van een zinvolle en leuke vrijetijdsbeste ding door ouderen en het stimule ren van het contact tussen oude ren en kinderen. Of de leerlingen na het project inderdaad meer le zen, is moeilijk te meten. Maar de 366 kinderen zijn in ieder geval in aanraking gekomen met 28 verha len of boeken. Het voorleesteam blijft als activi teit van de bibliotheek voortbe staan en de Stichting Ouderen werk wil samen met de biblio theek een tweede voorleesteam opzetten. Schiedam De Woningbouwver eniging Schiedam (WBS) en Wo ning Stichting Noordvest (WSN) bekijken op het moment of ook de WBS kan worden gehuisvest in het nieuwe WSN-pand aan de Va- leriusstraat in Groenoord. Het WBS-kantoor aan de Kerklaan zal dan worden verlaten en hooguit nog dienst doen als dependance. Het in één gebouw onderbrengen van de Schiedamse corporaties is het gevolg van de fusie tussen de twee verhuurders. De corporaties gaven eerder aan dat ze willen fuseren omdat dit ze veel winst oplevert vanuit organi satorisch en volkshuisvestelijk oogpunt. Voor het succesvol in el kaar schuiven van de organisaties is het bijna een vereiste dat de twee ook in hetzelfde pand wor- den gehuisvest. Het gebouw van de WSN zou dan een logische keu- ze zijn. Dit kantoorpand aan de Valeriusstraat, waarin voorheen de Nationale Woningraad was ge- V huisvest, is onlangs geheel ver- bouwd en gemoderniseerd. Bo- vendien is het pand veel centraler •- gelegen voor de huurders van de WBS, die veelal in Woudhoek en Groenoord-Zuid zijn te vinden. Op het moment is er echter niet - genoeg ruimte om ook de circa veertig werknemers van dé WBS aan de Valeriusstraat te huisves ten. Dit kan tijdelijk worden opge-; lost door het plaatsen van portoca- bins naast het WSN-pand, waarin-";' nu al zo'n negentig mensen wer-."' ken. Deze maatregel zou dan in:; afwachting zijn van de bouw vanEij: een nieuwe vleugel aan het kam") toorgebouw in de Valeriusstraat. Een werkgroep, bestaande uit werknemers van WBS en WSN, bestudeert de komende weken de mogelijkheden van het samen voegen, de verbouwing en de plaatsing van portocabins. Of het plan ook daadwerkelijk doorgaat hangt af van de financiën, de or ganisatiestructuur en de uiteinde lijke rayonindeling. Het is de ver wachting dat deze zomer een be slissing wordt genomen. sa aaists" Dinsdag 6 april SCHIEDAM. Podium Café. Jamsessie,21.30u. ROTTERDAM Blijdorp Eitje, de Doelen Jum'aanse raai 20.15 Strijkkwartetten. Dizzy 22.00 Greg Marvin Quartet. Luxor 20.15 Anatevto. Lan- ta r «Wenster 21.00 Globe Citisens Incorpo - rated. Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20.15 De moed om te doden, de Unie 20,30 Op wegnaar het jaar2001. Woensdag 7 april ROTTERDAM Blljdorp Eitje. Prinses Theater 14.00 Kinrfer- middag- TheaterWest 16.00-17.00 Stem- workshop voor kinderen. 14.30 Potstco. 19.30-21.30 Koor; Spelen met je stem. Wljkgebouw Het Peil 14.00 Draai bet wieltje nog eens om. de Doelen grote zaal 20.15 Hans Li berg. Jurriaanse zaal 20.15 inleiding Theo Muller Van Cappellen Zaal 19.30 Het strijkkwartet in de 20e eeuw. Casino 20.00- - 01.00 Ladies Day. 20.00-01.00 Henk de. Laat. Dodorama 20.30Tïm HodgkinsonTfio. Luxo r20.15 Anatevka.0deon20.30 Live Jséz"':' in Odeon. Nlghttown Theatercafé 23.00... Fresh Up. Rotown 22.00 Bis. de Unie 20J30|j,v NCRV Volgspot Live. Schell log's 19.00 Mo«7.' ders Mooiste. Lantaren/Venster 20.30 De'" kale huurder. 21.00 Globe Citisens Incorpora ted. O.T. Theater a/d Mullerpler 20.00 De Woudduivel. Rotterdamse Schouwburg gr, zaal 20.15 De moed om te doden. kJ 2aal 20.30 Fact-avonden '99. St. Droomtheater 14,00 Tiny Universalis. Van do.lapr. t/m wo.7apr. ROTTERDAM Cinerama Is 'Patch Adams' ia!) dag. 12.20- 15,20-18.20-21.20. Cin.2: 'La Vrta e Bella' (al) dag. 12.45-15.45-18.45-21.30. Cln.3: 'You've got mail' (al) dag. 16-13.45-21.30, do.di.ook 13. Cln.4: 'No trains, no plains' (12) dag, 15.30-18.30-21.15, do.di. ook 12.30. Cln.5:"Stepmom'(12)dag. 13.15-16.45-21. Imax Theater, mates' (al) dag, 14-16-18- 20, zo.ma. ook 11. 'Everest' (ai) dag. 15-19. 'Amazone'(ai) dag 17, vr.zaao.ma. ook 12. j Thrifl ride' (al) dag 13. 'Saving private Ryan' (16) dag 21. Venster l: 'La vita beila' (ai) dag. 19.30, vr- .zo.wo, ook 15. 'Festen' (16) dag (beh ma.) -j 21.45, zo. ook 12.30, Sneak preview ma 22. Ven.2: 'CentraltoBrasil' (al)dag22,do.vnza- zo. ook 19.30.vr.ZQ,wo. 15, zo. ook 12.30. Ci- nematheek; 'la demier metro' (16) ma.di.wo. J 19.30,zo.l5.Ven.3:'LaviereveedesAnges' - (16) dag. 19.30-22, vr.wo. ook 15., zo, ook 13. Ven.4: 'L'Etemite et un jour' (16) dag. 19,30. 'Lola ren nt'(16) dag. 22.15. Moviezo- ne: ■Wilde" (16) vr. 15.30. Lumière 1: 'Rush hour' (16) dag 13.30-16* 18.30-21. Lum. 2: "Urban Legend' (l6)do,vr- .za.wo. 21.45. 'Full Metal Jacket" (16) zo.ma- .di. 21.15. Lum.3: 'Enemy of the state' (16) dag 15.15-18.15-21.15. do.di. ook 12.15. Lum. 4: Very bad things' (16) dag. 16-18.45- 21.30. do.di. ook 13.15. Pathé 1; 'AstenxenObelix' (al)dag 19-21.40. Pat2: "Patch Adams' (ai) dag. 11-13.35- 16.10-18.50-21.30. Pat.3: 'Payback' (16) dag. 16.40-19,10-21.50, do.di. ook 11.30- 14 (di. niet 21.50). Sneak preview: 'LA confi dential revisited' (16) di. 21.50. Pat4: 'Holy man' (al) dag, 11-13.35-16.10-18.50- 21.30. PaL5: 'Shakespeare irt love' (al) dag 11.40-15.50-18-30-21.10. Pat.6: The fa culty' (16) dag. 11.40-14.10-16,30-19- 21,40. Pat7: "8mm' (16)dag 15.40-18.25- 21.20, do.t/m di. ook 11.50. KInda matinees: Cin.3: 'Een luizenleven" vr. Vm ma.wo. 13.15. Cln;4: 'Madeline" vr. Vm ma.wo. 12.30. Ven.4: "Kartssoo vsn het dak' (af) zo. 13. Ven.4: 'G.V.R.' (al) zo.wo. 15. Lum.2: "Asterix en Obelix' (al) dag 13-15.45- 18.3 0. lu m.3: 'Een luizenleven' vr.t/m ma.wo. 12.45. Lum.4:'Mulan'vr. Vm ma.wo. 13.15. PatU 'Asterix en Obeiix' (al) dag 11.10- 13.40-16.20. Pat.3: 'Abeltje' (al) vr. Vm ma .wo. 11,20-14. Pat7:'£en luizenieven' (al)vr. Vm ma.wo. 11.10-13.25.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1