«Spert? 'Als ge er 't kopke voor hebt...' Bal na.» Van Vossen niet langer dan tien minuten bij Cruijff W! Peter van Petegem koel, rustig en zelfverzekerd naar winst in Vlaanderen En daar lag Maarten met zijn goeie benen 1 April 'Sorry' zei Museeuw en hij beende weg "C, Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 april 1999 Door Peter Ouwerkerk Meerbeke De aanstekelijke lach was terug op het gezicht van Cees Priem. Het hoge, grinnikende geluid ook. Koel, rus tig en zelfverzekerd had Peter van Petegem zijn favorietenrol waargemaakt, de Belgische koningssprint met Museeuw en Vandenbroucke afgemaakt. Hij was in de legende van de Kon- de van Vlaanderen getreden.Als ge er 't kopke voor hebt..." Twee straten verder, bij de dou ches, haalde Priem, de huidige ploegmanager van TVM/Farm Frites, een uitspraak aan van de reeds lang gepensioneerde ploeg leider Lomme Driessens; „Je moet net een mol zijn. Ze stam pen je hier onder de grond, en tien meter verder kom je weer boven." Zaterdag had Priem zich 'als een kleine jongen' moeten melden bij Tourdirecteur Jean-Marie Le- blanc. Om uit te praten wat Le- blanc dwars zat: de houding van TVM in de Tour (de vlucht na de politie-acties), de uitspraak van Books over doping (vrij vertaald: Toeter gezond mèt, dan ongezond zander'). Er was wederzijds be grip, maar de Waalse Pijl blijft ta boe voor TVM, een organisatie van de Tour-société. ;;pan maar met de pedalen bewij zen dat je als ploeg wel degelijk kwaliteit hebt," zei Priem. Die Van Petegem in bloedvorm wist, hem na de E3 Prijs ook De Panne had zien en horen winnen. Dat zijn 'Spaanse Belg' plotseling kanshebber in De Panne was ge worden had Priem amper beseft. De Mapei-affaire had hem diep geraakt „De politie in het pelo ton, die renners mee naar het bu reau, alles van vorige zomer was weer bij me boven gekomen. Het was net een zwarte film." De tijdrit in De Panne had Priem dan ook gemeden, „Ik ben naar het water gelopen, en heb een wel een uur staan turen," Hij vond er de rust, die hij ook bij Van Petegem aantrof. Vijf jaar ge leden had hij hem opgevist bij het nietige Trident, en hij had de van origine sprinter de kans gegeven zich ook in het zwaardere een- dagswerk te ontplooien. „Geld om een Sörensen aan te kopen heb ben wij niet, wy moeten echt hele maal zelf opleiden." Van Petegem kon gedijen in de ty pische TVM-sfeer, groeide in alle opzichten, en met hem de ploeg. „De laatste jaren zat ik alleen in 4e finale, nu waren we met vijf; zes." In een persoonlijk gesprek met Priem had hij gezegd dat hij klaar was voor Vlaanderen. En dat hij zou rijden la Museeuw, zijn voorbeeld en idool. t'f r( Man van de streek „Vanaf mijn eerste profjaren wist ik welke koersen me zouden lig gen. Ik heb veel met Johan ge praat hoe ik net zover kon gera ken als hij. Hij is zeer open, vertel de me alles ever training, voeding en parkoers." Dat laatste stelde Van Petegem overigens voor wei nig raadsels: hij komt uit Brakel, is 'een man van de streek'. Van de Vlaamse heuvels kent hij elke steen. Vandaar ook zijn strijdplan: steek je weg in de lange aanloop, laatje niet verrassen in het gedrang naar de eerste heuvels, maar kom pas echt naar voren m de buurt van Brakel, na de Berendries, heuvel 13 op een reeks van 16, „Het geheim van de Ronde van Vlaanderen is: er altijd bij zijn, maar zo min mogelijk een trap te veel geven." Cees Priem was eerst met een sponsor licht gaan lunchen. Kip, 'dat was in de aanbieding'. Op de Paddestraat (160 km) schoof hij naast ploegleider Hendrik Redant in de volgauto. Ze hadden lange tijd Servais Knaven, Andreas Mier, Geert van Bondt, Hendrik van Dyck en Davide Casarotto voor zich. En ook Tristan Hoff man en Peter van Petegem Al leen Steven de Jongh had op ze ker moment, na gedane arbeid, moeten afhaken. Het liep zoals 't moest. Priem zag op de tv-monitor in de auto dat Van Petegem een indruk wekkende, gecontroleerde wed strijd reed. De overtuiging straal de er vanaf. De valpartij onderaan de Muur deed de schifting, maar het was dankzij de attente kwali teit van Van Petegem dat hij dat 'fietsenkerkhof uit de weg ging. „Ik zag iets in mijn ooghoeken, hoorde gekraak, en dacht meteen: nu twee tanden bijschakelen." Doodvonnis Alleen Museeuw kon hem volgen. Priem: „Redant hoopte niet dat Museeuw nog zou bijkomen, ik wel. Museeuw rijdt altijd." Dan ook Vandenbroucke nog terug vocht dwong respect af, maar niet zijn ideeën over de ontknoping. Priem: „Als je demarreert met twee ervaren rotten, teken je je ei gen doodvonnis." Hetgeen juist gezien bleek. Van Petegem had iets van het on aantastbare van Jan Raas in de slotkilometers. „Van het acrobati sche van Johan van der Velde, van de geslepenheid van Freddy Meerbeke Vier man in het voorportaal van de apothéose van "Vlaanderen', maar aan de streep stond Rabobank met lege handen: 6. Markus Zberg, 16. Sö rensen, 18. Den Bakker, 19. Wauters, De valpartij aan de voet van de Muur van Geraardsber- gen had de si tuatie ineens fataal ver slechterd. Ploegleider Theo de Rooy: ,Jk heb hetzelfde gevoel als in Sanremo: als 'ploeg waren we fantas tisch, maar het is op nieuw net nfet" Hoe de val partij on stond? Maar ten den Bakken „Of Vanden broucke of Sörensen nu eerst onderuit ging, dat weten ze zelf niet Maar Tsjmil en ik konden ze in ieder geval niet meer ont wijken. Verdomme dacht ik: nu heb Je heel goeie benen; nu zit alles mee,nu benjeals ploëgin overtal; en dan lig je ineens met je .tweebeste mannen, opde grond." - V- - Iedereen was weer snel in het zadet'Den Bakkfer in het wiel va> Barëolv maar het kopduo Van Petegem/Museèuw was bij de kapel al een bocht verderop. De Rooy:Als 2e niet vallen rij den er nog wel een. paar naar de kop toe." Den Bakker: „Dan be-' ginnen we met vyf man aan de Peter van Petegem gooit de ge balde vuist in de lucht. Hij is duidelijk de snelste in de 'koninklijke sprint' van de ren met Van- (2e) en Mu seeuw. FOtOCOT Sfc1 *■<- - Nu was alleen Vandenbroucke sterker dan zijn valpartij. Zijn solojump konden zelfs de vier Maertens ook," vond Priem. Van Petegem zelf had nog 'op kouse voeten willen wegsluipen, zoals Sörensen in '97.' Maar toen Van denbroucke weer inpikte, besloot hij te vertrouwen op zijn sprint „Zo'n sprint met drie op rij is het schoonste wat ons Belgen in Vlaanderen kan overkomen. Ik had van dit scenario, met dezelfde Maarten den Bakker probeert het op de Bos berg nog één keer, maar de drie koplopers bllj- Rabo's niet weerstaan. Den Bak ken „Wat hij deed was geweldig. Wij zaten toch even te beteuterd. Voordat je dan gaat organiseren, en het besluit neemt het gat te dichten (voor ï'der 'sprint van - Zberg/is het verschil al onover- brugbaar." De Abbenbroeker vond het meer daiï jammer. Hij reed zijn beste Ronde van Vlaan- derentooit. De benen, het hoofd, de ploeg, het wedstrijdbeeld, de aanvallende manier van rijden - alles leek te kloppen. „Bereed zelfs met het buitenblad de Bos berg op; dat heb ik nog nooit ge kund. Jammer, Maar nu vallen wij, de volgende keer is het een ander. Ik gun het Van Petegem én zyn ploeg. TVM heeft al ge noeg ellende gehad." MeerbekeNadat hij eerst op het podium was natgespoten door de hoofdredacteur van de organiserende krant Het Nieuws blad en even later zijn gram had gehaald door dezelfde man royaal met champagne te overgieten, kreeg Johan Museeuw het ook nog echt aan de stok met een journa list van Het Laatste Nieuws, de krant die vorige week de videocassette met amfeta minen had geopenbaard. Museeuw had eerst verteld dat hij heel te vreden was met zijn derde plaats in de Vlaanderen, dat 'als het linkerbeen nog 15% verbetert' hij weer hetzelfde niveau zal halen als vorig jaar. Maar ook dat hij nog steeds 'schrik' heeft van de kasseien, zeker als ze er nat bijliggen, en dat hij daarom nog niet zeker is zaterdag te star ten in Parijs-Roubaix, de klassieker waar hij vorig jaar zijn knieschijf brak. En toen de vraag, „Na de amfetaminen-af faire - had je verwacht dat jullie Mapei- ploeg zoveel support zou hebben?" Museeuw: „Over wat donderdag is ge beurd spreek ik niet meer. Dat boek is dicht Wij zijn onschuldig. Het publiek houdt van topsport van de bovenste plank en niet van cin? (circus, red). Ja, het pu bliek stond achter ons, wat niet zo moei lijk is als je niets gedaan hebt..." Vraag: „Maar het publiek stond óók ach ter Festina, zelfs nog toen de ploeg uit de Tour was gezet.." Museeuw, geërgerd: „Zó is het genoeg ge weest Sorry..." En hij beende, zijn kwaad heid verbijtend, boos weg uit de Vrije Ba sisschool van Meerbeke. naat', die uit protest tegen de Fransen een grote order had laten lopen. Joost van Mierlo, advocaat reikend tot Moskowiez-hoogte in de donkerste dagen van Priem Moors/Michailov. Priem: „We zijn uitgegroeid tot één grote familie." Of Van Petegem komende zomer de Tour nog eens aandoet? Tegen Priem had hij gezegd dat Jeroen Blijlevens anderhalve week op zijn sterke benen kon rekenen. Maar op de persconferentie zei hij dat ook anderen dat kunnen. „Tij dens de Tour ga ik op hoogtesta ge, om me voor te bereiden op het WK" woord antwoord op het Yincere insieme', het 'samen winnen wij' van Mapei - ook met vier man on der de eerste twintig:„Ik ben blij, raiar.de jongend gaan nog meer blij zijn dan ik, denk ik. Net als Priem, die me heeft teruggezet op de fiets." En Priem stapte met een halfge- vuld bierglas uit café The Victory, honderd meter na de fmish, in de auto, op weg naar de champagne in de Holiday Inn, Gent. Franse? -Priem: „Och, die boeren kunnen er ook niks aan doen." Sponsor Ad Bos:Als je wat te vieren hebt doe het dan maar meteen; morgen kan het al anders zijn." Koersverloop metgezellen, gedroomd; had het al eens aan een journalist ver teld." Het zilver van het WK was verbeterd. „Nu heb ik toch een trui, deze," en hij streek over het leiderstricot van het WB-klasse- ment. Priem kreeg het ene gesprek na het andere op zijn GSM. Ad van Wijnen, de Zeeuwse staal'mag- Veel genieten Want: 29 jaar, na de Scheldeprijs, Het Volk (2x) en Harelbeke nu pas aan zijn eerste grote klassieker toe, maar zeker niet zijn laatste. TVM had met Johan Capiot in '91 met Parijs-Tours een eerste echte WB-koers gewonnen ('88, Peter Pieters, telde nog niet mee). Maar nu de ban is gebroken... Priem: „We gaan nog veel genieten." Van Petegem: Museeuw kwam ook pas later op gang." Peter van Petegem, hetTVM-ant- De 83e Ronde van Vlaanderen werd met een moyenne van 43.200 tan/u de een na snelste ooit. Alleen de ediUedie Evert Dolman won (1971ging nog een fractie rapper (43,226 km/u) De feiten: Vlaanderen' begint zondag voor 14 renners van LampreenVitaliaoalom halfzeven, bloed- controle. Alle veertien blaken 'gezond'. De eerste uren zijn razendsnel, rijnde basisvoorde hoge snelheid Indeheuvelzonevalthel immm nooit stil De keien liggen er soms verraderlijk smerig bu.de renners ook. Gaumont moet inde ambulance, Planckaert wordt ui tgeschakeld Dat Vandenbroucke na twee tuime lingen wel terugkomt tekent zijn karakter en klasse. De voorste groep van 65 Ui kt een bal p izzadeeg, die pas aan de voet van de Muur wordt plat geslagenNa de Tenbossestraa t schuiven er elf renners op kop. Museeuw pikt aJs voorlaatste in, en dan trekt de harmonica definitief uiteen. Rabo zit 'tbest. met dne man1 Den Bakker, Sören sen en Wa uters. Het mondt uiteen gevecht tussen de blokken van Mapei.TVM en Rabo, met Vandenbroucke als gevaarlijk e vierde hond Toch is een nieuwe valpartij nodig voor de beslissing. Van Petegem en Museeuw zetten zich op kop bij de laatste bocht naar de kasseien, in de scherpe, naar degootaflopende binne nboch t glijdenVandenbroucke en Sörensen samen onderuit; DenBakkerenTsjmil kunnenruetont- wijken. Op de top hebben Van Petegem/Museeuw honderd meter, daarachter komen nog enkele renners terug, wat het aantal demarrages verhevigt. Vandenbroucke wacht niet op het Rabotxeintj e van vier (oo k Markus Zberg is aangeschoven) en overbrugt het gat naar de kop alleen. Vandenbroucke en Van Petegem probereneen keer weg te schuiven, maar het wordteen sprint m et dne. Dne Bel gen op het podiumVoort het eers t and s 1981Van Petegem is de eer ste in de geschiedenis met het drieluik E3 Pnjs, Driedaagse De Panne, Vlaanderen. Tristan Hoffman (ook TVM) Is als achtste de beste Nederlander, Jkbegon pas op mijnzestiende bij een club te voetballen. Ter- jjvijl ik al op mijn tiende naar I FeyenoordkanJk ging naar een Open Dag en werd geselecteerd. ïkumapetrots,Maarikwistdi' reet dat ik geen lid kon worden. t Mijn ouders zagen dat absoluut -"niet zitten. We waren thuis Pan de Zevende Dags Actoentisten. De zaterdag werd beschouwd - Vis rustdag, als de zevende dog •van de week," ^Cambmir—voetballer René van ■fojswtjkinVI 'JuEn maar corners nemen en '*mar vrije trappen opeisen. Met die traptechniek, die je met l-veel goede wil gemiddeld mag l 'noemen. Totbesluitvandewar- piing-up schoot Van Ntsfelroog eenbalover dertig meterrechtin nauwe opening van de bal- J lenzak. Dat was trappen. Veron vkantrappen. Kluivertkantrap- penBergkamp kan trappen. FmnkdeBoerkantrappm. Van der Sar kan trappen. Seedorf ■denkt dat hij kan trappen." Columnist Henk Spaan over Clarence Seedorf in Het Pa rool ^Jehebtgewoonmensendiewat .imoeten roepen om het roepen. Dat laat me koud. Ikvindhetal- rleen triest als ikmaet lezen wat ïjmen over Romano Sion denkt, tpat ik een domme jongen zou Ipijn, ofzo. Jan van Dijk, de trai- fner van FC Groningen, moet :maareensgoedindespiegel kij- ken." .Romano Sion, voetballer van i»inVI door Piet Ocks "AS ME dat weer even la chen met al die 1 april grappen. Van de berichten op Internet lag ik echt krom. 'AZ-doelman Oscar Moens,' be richtte Internet, 'heeft een con tract voor vier jaar getekend bij Manchester United. Dit heeft een woordvoerder van de Engelse top club gisteren bekend gemaakt. De onderhandelingen, die al en kele weken aan de gang zouden zijn, werden woensdagavond na het treffen tussen Nederland en Argentinië m de Arena afgerond. Met de transfer zou een bedrag van 12 miljoen gulden zijn ge moeid,' 'Met de komst van Moens volgend seizoen,' zo vervolgde het bericht, 'is het aantal Nederlandse kee pers bij Manchester op twee geko men. Raymond van der Gouw was al enige jaren tweede man achter Peter Schmeichel, die onlangs aankondigde Manchester defini tief te zullen verlaten. Onduide lijk is nog wie volgend seizoen eerste keeper wordt bij de club uit Manchester. Manager Alex Fergu son sprak op een persconferentie tot ieders verbazing zijn voorkeur uit voor Raymond van der Gouw.' En nog eentje: 'Frank de Boer en Boudewijn Zenden zijn na de in terland Nederland-Argentinië met elkaar slaags geraakt in de kleedkamer. Het ziekenhuis, waarnaar beide internationals zijn vervoerd, wilde over de toe stand van beide Barceiona-spe- lers geen mededelingen doen.' Stads Radio Rotterdam wilde niet achterblijven: 'Ajacied Georgi Kinkladze speelt de rest van het seizoen op huurbasis voor Sparta. Hij traint vandaag al mee op Spar- tanello.' Ik leefde ook nog even in de ver onderstelling dat die hongersta ker in Wenen, die voor de ingang van het Ernst Happel-stadion had postgevat vanwege de blameren de 9-0 nederlaag van Oostenrijk tegen Spanje, ook in deze catego rie thuishoorde. Deze 50-jarige Herbert Meixner eiste excuses na de wanvertoning, die de Oostenrijkse bondscoach Herbert Prohaska deed besluiten op te stappen. Meixner was zijn actie vorige week maandag be gonnen. 'Ik houd dit vol tot ten minste een speler zich persoonlijk bij mij heeft verontschuldigd,' verklaarde hij. Het bleek nog serieus ook. Maar de mooiste 'grap' kwam donderdagavond van Arno Ver meulen, presentator van Canal4-: 'Fritz Korbach.' zo deelde hij met z'n ernstigste gezicht mee, 'treedt in dienst van de KNVB. Hij wordt bondscoach van het Nederlands vrouwenelftal.' Wil iemand me even recht trék ken? Tien minuten, langer wil Peter van Vossen vanavond niet in het veld staan bij '.<et door Johan Cruijff gecoachte elftal van Ajax tegen het Barcelona van Louis van Gaal. In de Arena wordt op de Feyenoorder gerekend, omdat hij door Cruijff persoonlijk is uitge nodigd. Maar na een weekje Ne derlands elftal met de interland tegen Argentinië, AZ-Feyenoord en de derby tegen Sparta* zou de bijna 31-jarige Zeeuw het liefst een paar avonden de voeten op ta fel leggen. Van Vossen: „Ik denk dat ik niet eens de bar opzoek, maar lekker vroeg mijn bed induik na de wedstrijd van Cruijff." De F-side van Ajax zal van avond vóór Ajax-Barcelona. de be nefietwedstrijd voor Johan Cruijff, op het veld van de Amster dam Arena afscheid nemen van Frank en Ronald de Boer. De fans hebben toestemming van de orga nisatoren. „De jongens stellen de ze geste zeer op prijs," aldus Rob «"tu, ,uu de tweeling. Ronald de Boer speelt overigens niet mee. Hij wordt nog gehinderd door een spierblessure in zijn rechterkuit Voorschotje van Manuel Kneepkens, Stadspartij in de Rot terdamse gemeenteraad, op het aanstaande kampioenschap van Feyenoord: „Ik zou de Rotterdam se straatnamen wel willen aanpas sen. Wacht dacht u van: Goalsin gel, Schietkade, Casthoekschop en Coen Moulynbaan?" Vraag van een verslaggever aan Leo Beenhakker: -Het gaat wel wat minder, hè, Leo? Hoe komt dat?' Beenhakker: „Het gaat helemaal niet minder, het is alleen wat wis selvallig. Maar dat maakt ieder een mee. Twee weken geleden dachten ze in Tilburg dat ze het voetballen opnieuw hadden uitge vonden, maar zondag speelde Wil lem II gewoon weer 2-2 tegen NAC." Een huis- tuin- en keukenuit- slag, dus. Sparta en Excelsior kunnen el kaar in één poule van de naeom- petitie ontmoeten als Sparta zes tiende wordt in de eredivisie. Die plaats betekent automatisch inde ling in een poule met de winnaar van de eerste periodetitel (Excel sior), de winnaar van de der de pe riodetitel en de tweede ploeg uit de eindrangschikking van de eer ste divisie die geen periode heeft gewonnen. De nummer 17 van de eredivisie, speelt met winnaar van de tweede periodetitel, de vierde periodetitel en de eerstvol gende ploeg uit de eindstand die Zij speelden wel: Sinlsa Mihajlovic (links) en Dejan Stankovic. Maar de Lazio-Joegoslaven deden het onder protest. FotoPimioLe- pri/AP geen periodekampioen is. Mocht Sparta gedwongen zijn zich te handhaven via de nacom- petitie, dan speelt de club zijn wedstrijden op het Kasteel Dit lp tegenstelling tot de resterende thuiswedstrijden van de gewone competitie. Deze worden vanwege de afronding van de verbouwing vanaf vrijdagavond (19.30 uur te gen RLC) bij Excelsior op Woude- stein afgewerkt. Na de hectische slotfase van Excelsior-Veendam was het zater dagavond ook nog onrustig voor de kleedkamer. Exeelsior-voorzit- ter Martin de Jager moest Sjaak Polak zelfs stevig vasthouden om een opstootje te voorkomen. Wat lukte. „Ja, als De Jager iets vast heeft, laat hij niet meer los," bromde de preses. Dejan Govedarica had rich za terdag bij RKC-trainer MartinJol afgemeld voor de thuiswedstrijd tegen Vitesse. De Servische mid denvelder zei vanwege de bom bardementen van de NAVO op rijn geboorteland Joegoslavië niet in staat te zijn te voetballen. Martin Jol had begrip voor de be slissing van Govedarica. „Er zijn belangrijker dingen dan voetbal. Familie van Govedarica moet re gelmatig de schuilkelders in. Dan kan ik me voorstellen dat zijn hoofd niet bij voetbal is. Toch hoop ik niet dat we hem ook de rest van het seizoen moeten mis sen. Govedarica is een belangrij ke speler voor RKC. Tegen Sparta hebben we hem hard nodig." RKC-er Maarten Sehops mist het duel tegen Sparta (vrijdag avond dus) in ieder geval wel; de verdediger liep tegen Vitesse te gen zijn zesde gele kaart aan. Dragan Stojkovic wil in de toe komst nooit meer voor een club uit een van de NAVO-landen spe len. Dat heeft de aanvoerder van het Joegoslavische team tegen Ja panse journalisten verklaard. Hij staat onder contract bij Nagoya. Zeg Nel, Had me maar gebeld, dan had ikm de rust van Feyenoord-Sparta wet even je 06-nummer gedraaid om je wakker te maken. De derby van gisteren was één langgerekte geeuw, waarbij de ruim 40.000 toeschouwers de grootste moeite hadden de ogen open te houden. Mij lukte het met, ik zeg het eerlijk. Daarom heb ik misschien bet moment gemist, op grond waarvan er zowaar toch nog iemand werd gevonden die hetmdeogen vanae kijkers naar Canal+ verdiende tot'man van de wedstnjd'te worden uitgeroepen. Toevallig hoorde ik gistermorgen op Radio Rijnmond een vrouwelijke Feyenoord-supporterdie het, ondanks haar gevor derde leeftijd, was opgevallen dat Bert Konterman een lekker kont je heeft. Het kan bijna nïet anders of die mevrouw beeft ook Canal+ gebeld, want hoe zouden Jansma Co anders aan een winnaar van de traditionele champagne ajn gekomen? Of Kontje moet de enige zijn geweest, die dit seizoen nog géén fles had gewonnen. Jammer voor Sparta dat Jurek Dudekmetóók in slaap was gesuk keld De Kasteelheren waren dit seizoen nog ongeslagen in de Kuip en dat kan zelfs Feyenoord hen met nazeggen. Om nog even terug te komen op de discussie over Manlia wel of met in de spits: ik vond het met zo'n gek idee. Zet die Braziliaanse brokkenmaker zo ver mogelijk van zijn eigen doel, dan kan-ie het minste kwaad. Real Madnd heeft speler Mijatovic een boete van 66.000 gulden opgelegd omdat hij vanwege de oorlogssituatie in Servië weigerde te spelen tegen Alaves. Móói! Als ze dat geld dan maar meteen overmaken naar giro 555. Hé Nel, misschien heb ik even met opgelet, maar Libiërs op trai ningskamp in Zeist, wat is daar zo bijzonder aan? Zie je, Theo Poort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8