13, Miljoenen nodig voor bestrijden van 'palenpest' Rotterdams Dagblad Babberspolder heeft nu ook een speelplek voor oudere jongeren KBJKENSriIWO g KONIJNENPUK g EAftNCCHM Hongaarse architecten bezoeken Maassluis ijzondere munt en een at pak voor Terpstra Gewonde bij kettingbotsing us Brandende fles gegooid naar gebedsruimte Hasj geroofd uit coffeeshop aan Broersveld Ongeluk op sleepboot Slagboom Stena Line weggehaald Automobiliste schept fietser Skeeler bij val gewond Schiedam schrijft brandbrief aan vaste kamercommissie 'Plan aanleg A4 vóór half april bij Netelenbos* Circus uit het park geweerd Betaald parkeren moet uitgesteld Gratis aapjes kijken 0800 - 06 42 Waterweg Woensdag 7 aprii 1999 m VlaardingenEen nog onbekende man heeft gisterochtend een brandende fles geworpen naar een gebedsruimte aan de Konin gin Wilhelminahaven in Vlaardin- gen. De brand kreeg geen kans om zich heen te grijpen, omdat een daar toevallig aanwezige vrachtwagenchauffeur onmiddel lijk ingreep. Hij spoedde zich naar het gebouw met de brandblusser uit zyn wagen. Later nam de brandweer het blussen over. De voorgevel leed rook- en water schade. Een getuige heeft een man uit een kleine witte auto zien stappen en een voorweip zien gooien. De politie is op zoek naar andere getuigen. Schiedam —Een 33-jarige Vlaar- dinger heeft vannacht zestig zak jes hasj geroofd uit een coffee shop aan het Broersveld. Om de buit te bemachtigen, sloeg hij een deurruit in. Daarbij liep hij lichte verwondingen aan hoofd en handen op. Net toen hij de plek van, de inbraak wilde verlaten, werd hij ingerekend door de poli tie. Die was naar het Broersveld gekomen, na een melding over de kapotte ruit in de coffeeshop, Hoek van Holland Een 48-jarige opvarende van de sleepboot 'Eng lishman' heeft vanmorgen bij zijn werkzaamheden op het schip ern stig hoofdletsel opgelopen. Het ongeluk gebeurde, terwijl de 'Englishman' samen met een an dere sleepboot een booreiland vanuit het Engelse deel van de Noordzee naar de Botlek trans porteerde. Nabij de Maascenter- boei moest de man de tros, waar mee hij met het booreiland ver bonden was, binnenhalen. De sleep kapel schoot echter los en raakte de man tegen het hoofd. De man is opgenomen in zieken huis Dijkzigt. Hoek van Holland De portier bij het Stena Line-complex in Hoek van Holland ontdekte vannacht dat de slagboom bij het Langpar- keerterrein was weggehaald. De politie hield even later een 33- jarige man uit Nieuwleusen in zijn auto aan, die onmiddellijk op biechtte dat hij de paal had losge maakt. De tnan had de dag ervoor de feny meteen kapotte auto ver laten. Tegen de tijd dat de ANWB zijn auto op het parkeerterrein Had gerepareerd, was zijn par- keertermijn verstreken. Hij kon niet anders, zo vertelde hij, dan de slagboom verwijderen. De politie heeft de gegevens van de man genoteerd, maar geen pro cesverbaal opgemaakt. Maassluis Een 75-jarige Maas- sluizenaar, die gistermiddag over de Kwartellaan fietste, is geschept door een 58-jarige automobiliste, ook uit Maassluis. De fletser werd met gebroken rib ben en een gebroken sleutelbeen naar het Holy ziekenhuis ver voerd. Het ongeluk gebeurde, toen de man linksaf wilde slaan naar het Burgemeester Dommis seplein. De vrouw in de auto ver klaarde dat ze de man te laat in de gaten had. MaassluisHet sportieve skeele ren blijkt niet altijd een even ge zonde bezigheid. Dit bleek gister ochtend op de wielerbaan bij de Vlaardingsedijk in Maassluis, Een 32-jarige Maassluizenaar, die zich daar samen met zijn vrouw aan een oefenrondje waagde, had het rolschaatsen nog niet hele maal op de knie. Bij een fikse val liep hij letsel op aan zjjn enkel. Schiedam De gemeente Schiedam vreest bij de voortgang van de stadsvernieuwing in grote problemen te komen wan neer de rijksoverheid niet met extra geld over de brug komt. Het gaat dan met name om een ruimere vergoeding voor de bestrijding van de zogeheten 'palenpest'. Het Schiedamse ge meentebestuur heeft hierover gisteren een brandbrief ge schreven aan de vaste kamercommissie voor volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu. Schiedam klaagt in de door wet houder Rejjnbout (stadsvernieu wing) ondertekende brief de nood samen met vier andere middel grote gemeenten: Dordrecht, Gouda, Zaanstad en Haarlem. Ge zamenlijk zeggen zij de komende jaren 200 miljoen gulden extra van de rijksoverheid nodig te heb ben voor de bestrijding van de 'pa lenpest'. De palenpest doet zich voor in ge meenten waar woningen op grenenhouten palen zijn ge bouwd. De funderingen worden op grote schaal aangetast door een schadelijke bacterie en moe ten daarom worden vervangen en dat kost vele honderden miljoe nen guldens. In Schiedam heeft dat probleem zich niet alleen bjj woningen voor gedaan. Het gold bijvoorbeeld ook voor grote projecten als de Passa ge. Daarnaast moesten bij de re novatie van de Liduina basiliek ook alle aangetaste palen worden vervangen. Het ging hierbij steeds al om miljoenen-investe ringen. De vijf gemeenten zeggen dat sinds 1990 al zo'n 130 miljoen gul den is uitgegeven aan het pro bleem, Ze verwachten dat er de komende jaren nog eens 750 mil joen nodig is. Volgens de stadsbesturen moet de rijksoverheid met aanzienlijk meer geld over de brug komen dan tot nu toe is toegezegd. Als dat niet gebeurt, vrezen ze dat de totale stadsvernieuwing in de be trokken gemeenten in de knel komt. Maassluis De Woning Stichting Maassluis WSM ontvangt van daag een Hongaarse delegatie ar chitecten. Zij brengen een werk bezoek aan Maasluis en aan de re gio Rijnmond. De WSM heeft hen uitgenodigd in het kader van het Elementumplan, een plan voorde herstructurering van vijf buurten. De WSM heeft sinds ongeveer vier jaar een stedenband met Hat- van in Hongarije, In de loop der jaren hebben de afdelingen volks huisvesting kennis en ervaring uitgewisseld. „Wü hebben daar gekeken en zij hebben hier geke ken. We hebben vooral laten zien hoe onze organisatie in elkaar zit, want dat is daar heel anders," zegt een woordvoerder van de woning stichting. Prijsvraag Eind vorig jaar heeft de WSM een prijsvraag uitgeschreven onder Hongaarse architecten. De vraag was om een nieuwbouwproject in de Bloemenbuurt te ontwerpen, „Omdat wij bezig zijn met de her structurering van vijf buurten leek het ons leuk de Hongaren te vragen wat voor ons te ontwer pen," aldus de woordvoerder. WSM heeft «ie areiiileclen geheel vrij gelaten. Naar aanleiding van enkele randvoorwaarden en foto's van het gebied hebben de archi tecten hun ontwerpen inge stuurd. Lósló Földes, de winnaar van de prijsvraag, heeft het het nieuw bouwproject ontworpen. De be doeling is dat er drie appartemen tentorentjes komen te staan op de plek waar twee flatgebouwen wor den gesloopt. De vorm is geba seerd op een 'vierkant, een ken merk van de Hongaarse architec tuur. In de torentjes komen in to taal zestig woningen, zowel voor verkoop als huur. Het project is het eerste daadwerkelijke project dat is voortgevloeid uit de contac ten tussen de twee plaatsen. Eerste paal Morgen wordt het ontwerp offici eel onthuld door de Hongaarse ambassadeur Andrés Gergely. De tekeningen zijn te zien bü de WSM aan de P. J. Troelstraweg. Het plan wordt uitgevoerd door de winnende architect in samenwer king met enkele niet winnende Hongaarse architecten. Naar schatting wordt de eerste paal van het project februari volgend jaar geslagen. De Hongaarse architecten blijven tot en met zaterdag in Nederland. Naast het werkprogramma gaan ze ook op stap. De Historische ver eniging leidt hen rond door oud- Maassluis. Ze brengen een be zoek aan de Stormvloedkering in Hoek van Holland en aan de his torische binnenstad van Delft. Verder maken ze een architec tuur-rondrit door Rotterdam. Hoek van HollandDe presenta tie van de jubilieummuntvande Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) was gisterochtend een koude en vooral natte bedoening. Alle ge nodigden, inclusief Erica Terp stra, kleumden volop op de red dingsboten 'Kapitein Hazewin- kels' en 'De Javazee'. Na enkele omzwervingen op de Nieuwe Waterweg en het Calandkanaal werd dan eindelijk een vergroot exemplaar van de munt uit het zilte nat gehaald. Uiteraard greep de 175-jarige KNRM de bijeenkomst aan om in het redelijk ruwe weer de ei gen vaardigheden te kunnen de monstreren. Oud-topzwemster en voormalig staatssecretaris Terpstra was ingehuurd om de ceremonie een officieel tintje te geven. Veel zou ze, zo bleek spoedig, niet hoeven doen. Haar imposante verschijning, op afge trapte sportschoenen, was blijk baarvoldoende. Terpstra bleek onder de indruk Vvan de KNRM. „Ik heb er be wondering voor wat deze jon gens doen. Bij zwaar weer men sen redden, dat is nogal wat" In een moordend tempo racete 'De Bruinvis' langs de reddingsbo ten. Gevolg was dat iedereen, vooral de persmensen en geno digden de op lager gebouwde 'De Javazee', binnen tien minu ten varen op de Nieuwe Water- weg doorweekt was. Niet veel la ter werd de tocht richting Noord zee afgebroken. Een vrijwilliger van de reddingsmaatschappij vertelde dat ze de munt vanwe ge het moeilijke weer maar in de Berghaven gaan 'opvissen'. Een lichte teleurstelling riep de ze mededeling wel op. De be- Eriea Terpstra (in witte jas) hoefde niet te water om de KNRM-munt uit de zee te ha len. Foto Fred LlbocharrVRoel Dijkstra schutte Berghaven, dat zou toeh minder spektakel opleveren dan de Noordzee. De boten bogen echter af naar het Calandkanaal, hetgeen de genodigden blij ver raste. Na een kleine twintig mi nuten minderden, de boten vaart. KNRM-medewerker Ron Zegers sprong in zijn nieuwe overlevingspak overboord, In zijn hand hield hij een vergroot exemplaar van de jubilieum- munt 'De Redder'. Na wat alarmkogels werd Zegers weer aan boord van de 'Kapitein Ha- zewinkels' gehesen. Terpstra kirde op haar bekende wijze van plezier. De plens water die ze inmiddels over zich heen had gekregen, leek haar niet te deren. De zee is dan ook bekend terrein voorde WD-politica. Ge boren in Den Haag, jarenlang woonachtig in 's-Gravenzande en nu alweer jaren residerend in Scheveningen.Jk kijk uit over de Noordzee, een prachtig ver- gezicht" Weer op de boot kreeg de ceremonie een kort vervolg. Terpstra overhandigde de bur gemeester van Madurodam, Nils de Mooij 16), de feestmunt Van daag laat De Mooij een minia- tuur KNRM-boot te water in de recreatievijver van Madurodam. De munt is tot 11 november van dit jaar verkrijgbaar als wissel geld in 43 Hoekse winkels, in circa vijftig zaken in Monster en bij drie detailisten in 's-Graven zande. 'De Redder' vertegen woordigt een waarde van vijf gulden en is een wettig betaal middel. Het muntstuk is in een oplage van 100.000 stuks gesla gen. Van de winst, die pas ont staat als mensen besluiten het muntstuk definitief voor zich zelf te houdenwil de KNRM een aantal overlevingspakken ko pen. De Hoekse redders hebben onlangs al veertien van dergelij- ke pekken, 1750 gulden per stuk, gekregen. Schledam/Vlaardingen - Nog voor half april krijgt minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat een voorstel voor de aanleg van het ontbrekende stuk van de A 4 tussen Schiedam en Delft. Dat heeft directeur Brink van de Ka mer van Koophandel (KvK) van Rotterdam bekendgemaakt. De zogenoemde A4-Noord ver dween uit het meerjarenprogram ma infrastructuur van het minis terie na een motie "in de Tweede Kamer. Vrijwel onmiddellijk maakten de KvK van Rotterdam en die van Den Haag bekend dat 'de markt' dan zelf wel met plan nen voor die aanleg zou komen, oftewel een voorstel voor publiek- private investering. De plannen zijn De Rits en Prinsentoeht. On der de paraplu van de Hollandse Werkgeversvereniging (HWV) zijn die plannen in elkaar gescho ven. Prinsentoeht gaat uit van een weg op maaiveldniveau door het na tuurgebied Midden-Delfland. Achter het plan zit een consorti um rond de Hopman Groep, NBM Amstelland en Groep 5. De Rits is het ondertunnelde gedeelte van de A 4 door Vlaardingen en Schie dam. In dit project werken onder meer samen TBC Vastgoed, Mabon, HolJandsche Beton, en woningbouwverenigingen in Schiedam en Vlaardingen. Verder doen ook banken mee, waaronder ABN AMRO en de Rabo. De kosten voor de investering worden geschat op tussen de 450 en 550 miljoen gulden. „Maar daar horen ook inkomsten tegen over te staan, bijvoorbeeld door tolheffing, betaalstroken en dub bel grondgebruik," aldus woord voerder Mooren van de HWV. Met dubbel grondgebruik doelt hij op de bebouwing van de tunnel tus sen Schiedam en Vlaardingen met woningen, kantoren en win kels. Volgens Mooren is het onmo gelijk de weg in zijn geheel te on dertunnelen. „Door Midden-Delf land is dat niet haalbaar, simpel weg omdat de kosten dan te hoog zijn." Bij een kettingbotsing, gistermiddag bij de oprit Vlaardingen-West van de A 20, is een gewonde gevallen. Het slachtoffer moest zeer behoedzaam door de brandweer uit zijn auto worden ge zengd. Nsdat hst dak van zijn auto was getild, werd de mar» met hoofuiêlsei naar het irioiy Zie kenhuis vervoerd. Bij het ongeluk op de rijkswegwaren vier auto's betrokken. De inzittenden van de drie overige wagens kwamen met de schrik vrij. De oorzaak van de botsing is nog onbekend. Foto Roel Dijkstra VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen verleent voorlopig geen vergunning meer voor het organi seren van een circus in het Oran jepark. De circuswagens ploeg den vorig jaar de speelweide dus danig om dat dit de gemeente een schadepost van 16.000 gulden op leverde. De activiteiten op de speelweide zorgen jaarlijks voor een aanslag op de gemeentebe groting, maar verleden jaar was de limit. De gemeente besloot geen vergunning meer te verle nen, simpelweg omdat de speel weide nabij het dierenasiel niet geschikt is voor grote evenemen ten. De grond is veel te drassig en het terrein is slecht omsloten. Voorlopig zal het Erasmusplein in de Westwijk dienst doen als cir custerrein. Daar strijkt op 18, 19 en 20 juni het circus Royale neer. In augustus komt ook nog het kleine Magie Circus voor kinde ren naar de Holierhoek in Holy. De gemeente wil de speelweide in het Oranjepark in de toekomst wel blijven gebruiken voor cultu rele- en recreatieve manifestaties. VlaardingenKnikkerputjes, glij banen, schommels en rekstok ken; daar hebben ze er in de Vlaardingse Babberspolder vol doende van. Maar, zoals wel vaker het geval in nieuwbouwwijken, zijn er nauwelijks speelplekken voor kinderen die de wipkipleef- tijd vooTbij zijn. Bewoners zelf moesten het initiatief nemen tot een speelplek voor de iets 'oudere' jongeren. Komende zaterdag wordt hun nieuwe basketbalveld aan de Hartmanstraat opgele verd. „Toen ze deze wijk begin jaren ne gentig opbouwde, wilde de wo ningbouwvereniging er vooral ge zinnen met jonge kinderen in hebben," vertelt bestuurslid van de bewonersvereniging Marianne van der Vlies. „In lijn met dat idee kwamen er dus veel speeltuinen voor peuters en kleuters. Maar wat die kinderen moesten, als ze eenmaal opgroeiden? Daar werd niet over nagedacht." Tot 1995 konden wijkjongeren nog terecht op een geïmprovi seerd trapveldje. Toen dat terrein overging naar de stichting voor geestelijke gezondheidszorg 'Sehievaart', konden de oudere kinderen volgens haar 'geen kant meer op.' De kinderen claimden de straat, tot groot ongenoegen van enkele buurtbewoners. „Som migen kregen op een gegeven moment zo de pest in al «Se rond- stuiterende ballen, dat ze de kin deren letterlijk te lijf wilden gaan. Nu moet er echt iets gebeuren, dacht ik. Voor je 't weet, wordt het een complete burenruzie." Om de gemeente van de noodzaak van een speelterrein te overtui gen, verzamelde 2e vorig jaar zo mer vijfhonderd handtekenin gen. Hoewei ze niet op een snelle toezegging had gerekend, kwam de gemeente redelijk vlug met het geld over de brug. Een ton maakte het Vlaardingse bestuur vrij voor het geasfalteerde dribbelveld, waar ook junior-voetballers en hockeyers tereent kunnen. Zaterdag verricht wethouder Kees van der Windt de openings ceremonie. die met een voetbal wedstrijd tussen de Vlaardingse verenigingen RKWIK en HSC wordt aangekleed, met een potje verkleed basketbal, een disco en een miniplaybackshow. Een spek takelstukje wordt de inwijding door de wethouder, vanuit een ladderwagen van de Vlaardingse brandweer. De corporatie Water weg Wonen betaalt het openings feestje en de basketbalpalen - beide nog eens begroot op twaalf duizend gulden- uit een subsi- diepot die de wijk leefbaarder moet maken. 'Dolgelukkig' met de gezwinde medewerking van de verschillen de instanties, heeft Van der Vlies nog wel een kopzorg over. Naar haar schatting wonen er nu al zo'n honderdvijftig kinderen van bo ven de negen jaar in de wijk. Of dat ene veldje in de toekomst wel voldoet, 20 vraagt ze zich al af? Vlaardingen De plannen van de gemeente Vlaardingen om het be taald parkeren in de Oostwijk uit te breiden moeten in tijd worden bijgesteld. Burgemeester en wet- houders zijn er namelijk niet in geslaagd tijdig het daarvoor nood- zakelijke raadsvoorstel te presen- - teren. Dat had moeten gebeuren tijdens de raadsvergadering van 26 maart. De ambtenaren hadden het voorstel echter nog niet af. Dat zal nu over circa een maand wel het geval moeten zijn. 1 De gemeente is voornemens het gebied waar voor parkeren moet worden betaald uit te breiden. Het gaat om het gebied dat wordt be grensd door de Hofsingel, de Cal- lenburgstraat, de Willem Beu- kelszoonstraat en de Oosthaven- kade. Betrokken bewoners en be drijven waren daar in oktober vo rig jaar al over geïnformeerd. Daarbij was steeds uitgegaan van een ingangsdatum van 1 mei. Om dat de raadsbehandeling achter wege is gebleven moest dat echter worden uitgesteld. Er wordt nu uitgegaan van 14 juni. bij een kwartaalabonnement op hot Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automatische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor 0 Ja, noteer mfj voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee j weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand j j Naam:_Voorl:._„__m/v Adres: Nr: Postcode:... Telefoon: Plaats: (I-V,! controle bezorging) J Bank/gironr.:.Handtekening:.... Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service 73! Antwoordnummer 1.579, 3000 VB Rotterdam j DORPSSTRAAT 174 2992 AB BAREND RICHT BU DE WATERTOREN TEL 0180^11100 MAANDAG GESLOTEN - VRUOAC KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3