14 honderden Kosovaren Woonbron wil spontane huurders Knuffels voor Kosovo: ook emotionele hulp Rotterdam FCkcilt Op Belastingdienst pakt drugskoeriers aan I Opstellen nietwplkom; Simons naar 1 mei Overleden na schietpartij Bordeel ontruimd, inboedel in bewaring Overvallers aangehouden Opvang in woningen van woningcorporaties Sociale dienst is 1,8 miljoen kwjjt aan extra toeslagen Giessenpiein komend weekeinde veiliger Provincie: hetere aanpak stad Konerdams DagDiad Woensdag 7 april 1999 Rsttenlam—Be Botterdam® burgemeester J, Opstelten zal de Uitnodiging om de I mei- op te luisteren aan rich voor bij laten gaao.'Namens het «diegevanbènwgeeft nu lo co-burgemeester H. Simons aetedeprésenee. Me oplossing is een gebaar naar dePvfflSs, die een libe raal als öpstdten'liever niet op een Dag-van de Aibeid- ftestvrenstentegen te tomen Binnen de PvdA was enige angst ontstaan voor de moge lijkheid dat Opstelt» gewoon we! zou komen, nadat ipj als burgemeester - de Rotterdam se PvdA was al'jaren niet an ders dan earsoëtaaidemoera- tisehe burgervader gewend- was mtgénoiügd. «Een libe raal hoort niet bij een socialis tische feestdag," zei een bore PvdA'er. Opstelten* bedoot daarop zeif-niet van de uitno- diging gebruik te maten. In overlegmetde andere college leden wem besloten Simons te staten. Tegea de komst van PvdA'er wethouder Simons hebben de Rotterdamse soci- aaMemoaaiai uiteraard geen bezwaar, RotterdamEen 19-jarige Rotter dammer is gisteravond overleden aan de verwondingen van een schietpartij op de West-Kruiska de. De man had onenigheid ge kregen met een 42-jarige Rotter dammer, waarbij hij zwaar ge wond raakte. Het slachtoffer kon nog wel een nabije politiepost bin nenlopen om het incident te mel den. De dader was weggereden, maar kon tien minuten later wor den aangehouden, toen hij op de Pleinweg werd gesignaleerd. Het slachtoffer is met schotwonden in arm en borst in het Dijkrigtzie- kenhuis opgenomen. Rotterdam Homobordeel Mara aan de Dovenetelstraat in Schie- broek is gisteren door de deur waarder ontruimd. De spullen uit het pand zijn in bewaring gesteld tot de openbare verkoop, die voor 15 april op de agenda staat. De deurwaarder ondernam de actie gisteren nadathy had ontdekt dat de uitbater van het bordeel, Kees van W., spullen uit het pand had gehaald Hij onttrekt daarmee de inboedel aan de inbeslagname en dat is strafbaar. Kees van W. werd vorige week door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot het betalen van een achterstallige huurschuld van vijftienduizend gulden aan de ei genaar van JiPt pand waar hij sinds eind 1997 zonder toestem ming een bordeel vestigde. Vol gens Van W. heeft hij wel aan zijn verplichtingen voldaan, contant en zonder kwitantie. Daarom zou hij zijn betaling niet hebben kun nen aantonen. Rotterdam Twee gewapende mannen hebben gisteravond even na elf uur een overval gepleegd op een snackbar aan de Stadhou- dersweg in Blijdorp. Een 25-jarige medewerker werd onder bedrei ging van twee vuurwapens ge sommeerd de kassa te openen. Met een buit van 160 gulden gin gen de overvallers er weer van door. Zij konden later, samen met een derde man, worden aange houden. Door Tom Tihboel Rotterdam Rotterdam gaat ervan uit dat het op korte ter mijn voor de opvang moet zorgen van ettelijke honderden vluchtelingen uit Kbsovo. Vandaag besluiten de EU-lidstaten hoeveel ontheemden als gevolg van de etnische zuiveringen en - 1 NAVO-bombardementen elk van hen opneemt. Naar ver xhting in de loop van deze week verneemt het gemeen tebestuur van Rotterdam van het Centraal Orgaan voor Op vang Asielzoekers (COA) hoe groot het aantal vluchtelingen is dat de Maasstad moet opnemen. Hélène de Puy met enkele knuffels voor Kosovo. "We willen die weerloze kinderen laten voelen dat de wereld zo slecht nog niet Is'. Foto fngrtó van Beek Door Niels Dekker RotterdamOm de paar minuten rinkelt de telefoon. Hélène de Puy heeft het druk. „Sinds ik vorige week tegen initiatiefneemster Ni- colien de Kroon 'ja' heb gezegd op de vraag of ik mee wilde werken aan deze actie voor Kosovo heb ik zelfs geen tijd meer gehad om de krant te lezen of om nieuws te kij ken." Vandaar haar verklaring: „Soms vragen mensen aan me of ik al heb gehoord over bepaalde ont wikkelingen in Joegoslavië of Al banië. Als ik dan 'nee' antwoord, kijken ze me vreemd aan en zeg gen dan 'maar je houdt je daar toch zo mee bezig?' Tja, ik kan die dingen er nu niet bij hebben..." Komende maandag worden bij het stadion De Kuip hulppakket ten ingezameld voor de kinderen onder de vluchtelingen uit Koso vo. De volgende dag vertrekken twee vrachtwagens met naar ver wachting zesduizend pakketten naar Albanië om hulp te bieden. Die reis duurt vijf of zes dagen. De landelijke actie Knuffels voor Kosovo, die voor dit alles zorgt, wordt in de regio Rotterdam geco ördineerd door Hélène de Puy. Ze is 'overweldigd' door de respons op het initiatief van de Stichting Motherhood. Geëmotioneerd zegt ze: „We willen de kinderen daar laten voelen dat de wereld zo slecht nog niet is." Sinds vorige week maandag loopt de actie. Mensen kunnen mee werken door een bananendoos vol te stoppen met benodigdheden voor een kind, moeder of vader. Volgens De Puy gaat het voorna melijk om goed houdbaar voedsel zoals blikken bonen ("veel koolhy draten') en één set kleren. Daar naast zijn ook verzorgingsspullen gewilde items. De mensen wordt tevens gevraagd om emotionele extra's, zoals kleurtjes en knuffels voor de kinderen in het pakket te stoppen, De doos moet vervolgens worden dichtgeplakt en daarop moet ge schreven staan of het pakket voor een jongen of meisje is en welke leeftijd hij of zij heeft. Tenslotte wordt door Motherhood gevraagd om een envelop met tien gulden af te geven om ervoor te kunnen zorgen dat de spullen dinsdagoch tend inderdaad richting Albanië kunnen gaan. Het kantoor van Motherhood Rot terdam is gevestigd in het huis van de 37-jarige De Puy aan de £s- senlaan in Kralingen. Duidelijk is dat ze niet had verwacht dat de respons zo enorm zou zijn. Vrou wen belden haar op om mee te helpen en scholen die een fax hadden ontvangen, reageerden massaal, zegt de moeder van vier kinderen. Ze vindt het niet raar dat de be langstelling zo groot is. „De her kenning en verbondenheid is enorm. Kinderen zien op het Jeugdjournaal hun leeftijdge nootjes onder erbarmelijke om standigheden. Ze kunnen zich perfect inleven in hoe de situatie daar moet zijn. Ze zijn dan ook apetrots op hun vader of moeder als die meedoet aan deze actie. Ook zelf doen ze spontaan mee. Bovendien is het geen ver-van- m'n-bed-show. Albanië is net zo ver rijden als van Rotterdam naar Midden-Spanje." Knuffels voor Kosovo, dat overi gens in samenwerking met "War Child en de stichting Mara wordt georganiseerd, is niet de enige hulpactie die looptom de 250.000 vluchtelingen in Albanië te hel pen. Ook is er door diverse grote hulporganisaties een gironum mer opengesteld. Minister Herf- kens verklaarde dit weekend dat hulp vooral via dit kanaal gewenst is en dat mensen niet zelf allerlei spullen moeten sturen. Dit omdat hulpverleners ter plekke beter in hunnen schatten wat de vluchte lingen nodig hebben. De Ruy vindt de opmerking van Herfkens verkeerd. „Wat wij de kinderen op deze manier bieden, is specifiek. We geven met een pakket een persoonlijke draai aan het geheel en dat maakt veel los. Als bijvoorbeeld een 10-jarige jon gen zo'n pakket openmaakt kan hij voelen dat de wereld zo slecht nog niet is. Daarom die extra spul letjes in het pakket zoals krijtjes, knuffels, glittertjes en een teke ning. Dat geeft een emotionele toevoeging en maakt het ook per soonlijker. Het belangrijkste is dat wij de mensen kunnen garan deren dat de spullen ook allemaal aankomen." De Puy vertelt enthousiast en zegt zeer betrokken te zijn bij de gebeurtenissen op de Balkan. Het wordt haar allemaal even te veel als gevraagd wordt naar de be weegreden om mee te doen aan de actie en wat de beelden allemaal met haar doen. De tranen rollen even over haar ogen. „Van die beelden word ik zo ver drietig. Het liefste zou ik al die kinderen vast willen houden en terug naar huis brengen." Meer informatie: Stichting War- child: 020-6261273 Een woordvoerder van wethouder H. Meijer (minderheden) zegt niet verbaasd te zijn als het om vijf honderd Kosovaren gaat over wie Rotterdam zich tijdelijk moet ont fermen. „Onder deze omstandig heden moetje in een stad van de grootte van Rotterdam al gauw aan zo'n getal denken. De verde ling wordt immers gemaakt naar inwonertal" Volgens de woordvoerder van Meijer is er, ook op ambtelijk ni veau, nog geen contact geweest met het COA om de huisvestings mogelijkheden te bespreken: „Daarvoor is het in dit stadium nog te vroeg. Rotterdam is in elk geval in staat vluchtelingen op te vangen. Niet in de asielzoekers centra, want die zitten vol Het zal gebeuren volgens het huidige stramien van opvang van asiel zoekers: inwoningen van woning corporaties. Met deze sociale ver huurders zal de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting gaan onder handelen." De Coördinatie Opvang en Huis vesting Asielzoekers Rotterdam (COHAR), de uitvoerende instan tie van het COA in de Maasstad, betwijfelt sterk of de corporaties op zeer korte termijn in staat of genegen zijn een groot aantal wo ningen voor de vluchtelingen uit Kosovo beschikbaar te stellen. Manager E. Louis: „Een halfjaar geleden is aan de corporaties ge zamenlijk het verzoek gedaan om woningen te leveren voor asiel zoekers. Dit Centrale Opvang Wo ningen-traject heeft in Rotterdam slechts veertig woningen opgele verd." Usselmonde Louis verwacht binnen enkele da gen duidelijkheid hoeveel Koso varen naar Rotterdam komen. Achter de schermen wordt er vol gens hem al over huisvestingsmo gelijkheden gesproken. „Nederland neemt er vijf- tot tien- RotterdamToeslagen aan uitke- ringsgerechtigen vanaf 21 jaar die bij hun ouders inwonen, kosten de gemeente Rotterdam dit jaar ongeveer 1,8 miljoen gulden ex tra Dit is het gevolg van een uit spraak van de Centrale Raad van Beroep. Die besliste begin maart dat de Rotterdamse sociale dienst ten onrechte een toeslag had inge houden op de uitkering van een Rotterdammer van boven de 21 die bij zijn ouders woont Omdat de Centrale Raad het hoogste rechtscollege is inzake uitke ringskwesties, heeft Rotterdam geen mogelijkheid bezwaar aan te tekenen. Dat betekent dat de ge meente zich zal moeten neerleg gen bij de uitspraak van het admi nistratieve rechtscollege. Het komt er nu op neer dat onge veer vierduizend uitkeringsge rechtigden recht hebben op een toeslag van 210 gulden per maand. Van de totale kosten moet de gemeente Rotterdam tien pro cent betalen, de rest komt voor re kening van het rijk. Na de verre kening kost de inwonenden-toe- slag de gemeente geen extra geld. Komend weekeinde zal het Giessenpiein, een van de meest onveilige verkeersknooppunten in Nederland, een stuk veiliger wor den. Dan zijn de toe- en afritten naar de onoverzichtelijke rotonde veranderd en worden verkeerslichten in gebruik genomen. Het voorbereidende werk is in volle gang. De eerste werkzaamheden dateren van 1997. Vanaf volgende week is ook de ligging van de noordelijke toerit, richting Hoek van Holland, ingrijpend veranderd. Foto joep van der pat/cor vos duizend op, heb ik vernomen. Vol gens de verdeelsleutel, een half promille van het inwonertal, krijgt Rotterdam van de vluchte lingen uit Macedonië en Albanië er dan drie- tot zevenhonderd toe gewezen. De enige manier om hun onder dak te geven, is in complexen van corporaties die op de nominatie staan te worden gesloopt. Amster dam doet dat al met asielzoekers. Van zulke complexen ken ik er in Rotterdam één of twee, in Ussel monde. Een reële optie lijkt het mij niet, want het zou maar voor een maand of twee zyn," Om welke woningcomplexen het gaat, zegt de COHAR-manager niet te weten. Bekend is dat in de len van de Beverwaard al jaren sprake is van grote leegstand. Een woordvoerder van deelgemeente IJsselmonde is alleen bekend dat sinds eind vorigjaar in de Humaf- lat in Hordykerveld dertien wo-, ningen beschikbaar zijn gesteld' voor asielzoekers. De Huniaflat wordt, evenals een deel van de laagbouw in die wijk, over enkele jaren gesloopt Vooralsnog zyn deze woningen goeddeels be woond. Den Haag De nieuwe provincie- .leiding wil veel meer werk gaan maken van de sociale problemen in de Zuid-Hollandse steden. Dat zeggen CDA, PvdA, Groenlinks, SGP en GPF/RPV in hun vanmid dag gepresenteerde beleidspro gramma voor de komende vier jaar. Steden en provincie hebben te lang met de rug tegen elkaar ge staan, vinden de opstellers van het 'Duurzaam en gedurfd' geti telde programma. Er moet meer samen worden opgetrokken tegen de achterstand van minderheden en tegen de dreigende tweedeling tussen arm en rijk, werkenden en werklozen. De provincie wil onder meer het eigen sociale beleid helemaal doorlichten en een actieprogram ma voor de problemen van stad en randgemeenten. Voor middelgro te steden worden afspraken ge maakt om snel tot een regionale structuurvisie te komen. Het komende GS-college wil zich ook nadrukkelijker gaan mengen in de discussie over Schiphol De positie van de luchthaven Rotter dam zorgt voor een dillemma, wordt erkend. GS wil op dit ogenblik handha ving van het nachtvluchten-ver bod en zodra de hoge-snelheids- lijn Amsterdam-Parijs klaar is, zou Rotterdam Airport helemaal dicht moeten. Zou het rijk besluiten om de om streden rijksweg 4 (Delft-Rotter dam) aan te leggen, met private fi nanciering, dan zal GS ijveren voor 'optimale inpassing' op het stuk door Midden-Delfland. Ver der wil het college met spoed de aanleg van RandstadRail (onder meer oppeppen van de Hofplein- lijn, met nieuwe stations) en van deRyn-Gouwelijn. In tegenstelling tot het vorige pro vincieleiding is het komende col lege bereid tot 'structurele finan ciering' van TV West. Dit betekent een verhoging van de omroepbij drage voor burgers. Rotterdam De Belastingdienst treft de drugskoeriers in de porte monnee. Aan tien koeriers zijn aanslagen opgelegd, in hoogte va riërend van 22 mille tot een mil joen gulden. Burgemeester mr. I. Opstelten maakte dat gisteren be kend tijdens de raadscommissie drugc en overlast Het blijkt moei lijk drugsrunners ander werk te bieden omdat hun verdiensten zeer goed zijn. Ook vertelde de burgemeester dat, sinds daartoe de wettelijke mogelijkheid bestaat, in Delfsha- ven 65 panden voor de periode van een jaar zijn gesloten in ver band met drugsoverlast Daarvan zijn de eerste al weer geopend. Vrijwel alle partijen deelden de zorg over de voortdurende grote drugsproblemen in Delfshaven. GroenLinks, Socialistische Partij en de Stadspartij maakten zich vooral zorgen over de rondzwer vende meute bij het Marconi- plein. B. Kruse (GroenLinks): „Het gaat er slecht Mensen stap pen een halte eerder uit omdat ze zich er op het station niet veilig voelen." Wethouder S. Korthuis gaf aan dat alle deelgemeenten hun ver antwoording willen nemen in de opvang. „Het gaat gestaag. Elke deelgemeente zal met een plan van aanpak komen. Op korte ter mijn, ongeveer binnen anderhal ve maand, komt men met concre te plannen." Opstelten deelt de zorgen over het Marconiplein. Maar volgens hem wordt er opgetreden. „Er is ook een plan van aanpak in voorberei ding in samenwerking met de RET. De bedoeling is de overlast er structureel tegen te gaan." Hij zegde toe dat de bijeenkomst een vervolg krijgt Periodiek, eens in de drie maanden, zullen raadsleden bij elkaar worden ge roepen om te praten over drugs en overlast De vorigjaar opgeheven commissie drugs en overlast wordt daarmee in ere hersteld. Onder anderen J. Eilenkamp (PvdA) vindt dat het op dit mo ment in Rotterdam aan een cen trale regie en goed overzicht ont breekt wat betreft de drugsproble- matiek.Inde speciaal uitgeroepen commissie drugs en overlast van gisteravond kregen de raadsleden een overzicht van de huidige stand van zaken. Dus er werd ver teld over het plan van de GGD om gebruikers over de stad te ver spreiden (Verantwoord Schoon), de aanpak van drugspanden en runners, de dag- en nachtopvang voor verslaafden en het strafrech telijke project waarbij criminele druggebruikers kunnen afkicken. Na de presentaties op diverse deelgebieden vroeg Ellenkamp zich als eerste af of de bijeen komst een vervolg krijgt. „Het mag niet bij deze ene keer blijven. Want er is reden tot zorg over het vervolg van Verantwoord Schoon. In Delfshaven gebeurt veel op het gebied van opvang. Maar hoe staat het in andere deelgemeen ten?" Volgens het PvdA-raadslid kan de regie beter dan nu gebeurt. Zo vroeg ze zich af hoe recente initia tieven die worden ondersteund door de Pauluskerk moeten wor den beschouwd. Door Peter de Lange RotterdamHoe kom je als huis baas aan de weet hoe je huurders denken over hun huis en hun woonomgeving? En hoe ontdek je of ze bereid zijn mee te werken aan verbeteringen? Simpel: door naar hun toe te stappen en het te vragen. Het idee van Woonbron om in april bewonersavonden te organi seren in alle Rotterdamse wijken waar deze corporatie huizen heeft, lijkt nogal voorde hand lig gend. Toch is het initiatief lang niet zo gewoon als het lijkt. Want de volkshuisvesting is altijd een wereld geweest waarin de regels weinig ruimte lieten voor sponta niteit. Ook de nieuwe Overlegwet Huur der-Verhuurder gaat weer uit van vaste procedures. Van raden en commissies en standaardvergade ringen. Woonbron-directeur Ids Thepass denkt dat die wijze van overleg zijn langste tijd heeft ge had. „Wij merken dat veel huurders wel mee willen denken, maar dan losser georganiseerd, niet in structurele verbanden Daarom zijn wij afgestapt van formeel overleg. Wij denken dat we zo be tere resultaten kunnen bereiken, betere resultaten voor de huur ders én voor ons als corporatie." Net als vroeger, kunnen de huur ders van Woonbron in deze nieu we opzet over alle onderwerpen meepraten, van lekkende kranen en verzakkende stoeptegels tot zwaardere beleidskwesties zoals de verkoop van huurwoningen. Afhankelijk van het onderwerp, kan dat in vorm van gesprekken met individuele huurders, groe pen bewoners of - als het om lang lopende kwesties gaat - wat meer officieel opererende bewoners commissies. Het nieuwe systeem laat ruimte voor bewoners om zich spontaan te organiseren als ze zich sterk willen maken voor iets. Als ze vin den: laten we eens met Woonbron gaan praten hoe we met elkaar de straat mooier, gezelliger en veili ger kunnen maken. Als dat doel eenmaal is bereikt, kan de groep ophouden te bestaan. Of na een half jaar weer by elkaar komen om een ander probleem aan te pakken. Maar welke over legvorm ook wordt gekozen, uit gangspunt is dat er praktisch en op resultaat gericht wordt ge werkt. Ids Thepass is ervan overtuigd dat veel van de huurders van de 24.000 huizen die zijn corporatie in Rotterdam bezit, bereid zijn een steentje bij te dragen aan een betere woonomgeving. „Het is al leen zo dat je hen soms over de drempel moet helpen. Door hen in contact te brengen met anderen, of door wat geld beschikbaar te stellen. Geld waarmee ze bijvoor beeld een paar bloembakken kun nen aanschaffen of de kinder speelplaats opknappen." Een voorbeeld van geslaagde be wonersparticipatie vindt Thepass de herinrichting van binnenter reinen tussen complexen in de Beverwaard. Daar waren veel huurders ontevreden over het groen tussen de woonblokken. Het gras lag vol zwerfvuil en hon denpoep, en struiken maakten de terreinen zo onoverzichtelijk, dat moeders er hun kinderen niet durfden laten spelen. „By bewoners leefde het gevoel, dit is toch ons eigen gebied, waar om doen we er niets mee. Na over leg met ons hebben ze er andere plinten ingezet en leuke zitjes aangebracht. De omgeving ziet er nu veel leefbaarder uit" Als tweede voorbeeld noemt Thepass de wijk Schiemond. Daar zijn de laatste tijd veel huurders ingestroomd afkomstig uit stads vernieuwingsbuurten. .Jdensen die gewend waren aan winkels en bedrijfjes om zich heen. Dat mis sen ze, want Schiemond is een wijk die zich kenmerkt door ge brek aan voorzieningen." Op grond van die constatering heeft Woonbron een plan ontwik keld om in de onderdoorgangen onder sommige flats bedrijfs ruimten te bouwen, waar ruimte is voor bijvoorbeeld een fietsen maker, een Surinaams afhaalres- taurantje of een zaakje in tweede hands goederen. Samenleven „Dit soort initiatieven kunnen er toe leiden dat mensen beter met elkaar gaan samenleven in een wijk," meent Ids Thepass. „Het versterkt de onderlinge contac ten. Mensen leren elkaar kennen en waarderen. Best mogelijk dat de ene moeder gaat oppassen bij de andere, bij wie zij in de bewo- nersgroepzit" Woonbron zelf spint ook garen bij zulke ontwikkelingen, dat wil Thepass niet verhelen. Op de ach tergrond spelen bedrijfseconomi sche belangen een rol. De Woonbron-directeur: „Heel simpeL Als mensen prettig wonen heeft dat een positieve invloed op de sociale controle. En dat bete kent weer dat er relatief weinig vandalisme voorkomt - wat voor ons anders een grote schadepost is. Wij zyn er ook om een andere reden bij gebaat dat een woonom geving er goed uitziet. Zo'n omge ving trekt makkelijk nieuwe huurders aan. Met als gevolg dat er geen leegstand voorkomt. Ook dat scheelt ons veel geld."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4