Allochtonen direct en persoonlijk benaderen Vlaardingers begaan met lot vluchtelingen Kosovo Millenniumprobleem Huisarts wil betere gemeentecontrole ambulancedienst Gemeente Schiedam beseft nu: roer moet om in Nieuwland Ouderen in de tuin Themamiddag 'veiligheid' Expositie in verpleeghuis Zeeverkenners in actie Studieweekend vrouwen Info over oud papier genda Rotterdams Dagblad Woensdag 7 april 1999 Dat krijg je nu als de politiek haar greep verliest op de ambtenaren, zoals Groenlinks, W2000 (RD17 maart) en D66 (RD 31 maart)bewe ren. In plaats van te gaan paren als muskusratten (RD 31 maart}, la- tenze het inwonertal van Vlaardingen onder de 74.000 zakken (RD 30 maart). WV-directeur Hollegien ziet de bui al hangen. Zij vertrekt schielijk naar Naaldwijk (RD 30 maart). Want op haar zakjapannertje heeft ze uitgerekend dat "Vlaardingen in het jaar 2150 ontvolkt is, als de bevol- kingsterugloop in hetzelfde tempo doorgaat. Wat valt er dan nog aan Vlaardingenpromotie te doen? De ontvolking van Vlaardingen lijkt mij een ernstiger probleem dan de millenniumwisseling, waarover zoveel heisa wordt gemaakt. Als het hackers lukt om het e-mail verkeer ernstig te verstoren, moet het ook een fluitje van een cent zijn om software zodanig aan te passen dat de computerklok op 31 december 1999 om 24.00 uur van 1999 naar 2000 springt Maar baby's op de wereld zetten, vereist een g&tere krachtsinspan- ning; althans voor de vrouw. Bovendien is het Vlaardïngse ontvol- kingsprobleem niet te wijten aan de seksuele passiviteit van zijn be woners, maar vooral aan de migratie naar Schiedam, En die is lasti ger te bestrijden. De grote volksverhuizing oostwaarts is een merkwaardige ontwikke- ling. Toen ik nog in Schiedam woonde, keek ik jaloers naar grote broer Vlaardingen. Want die stad bruiste als een glas hampagne; Schiedam was een glaasje laffe gazeuse. Ik stond dan ook constant in dé startblokken om westwaarts te reizen. In Vlaardingen hadden ze een semi-overdekt winkelcentrum, een swingende Stadsgehoorzaal, ze haalden de landelijke publiciteit met schuin oversteken, een blokkade van de binnenstad, nachtelijk rij verbod voor vrachtauto's en een torenspits als vollere. De raadsleden lagen er rollebollend over de vloer van het stadhuis en ze lieten het fameuze architectenbureau OMA een nieuwe bibliotheek ontwerpen. Maar wat gebeurde er nou in Schiedam? Het enige spannende plekje -wss de Koemarkt, want daar kon je op de bus naar Vlaardingen stap pen. Het centrum was één groot gapend gat, de schilderachtige Bran- dersbuurt viel ten prooi aan de slopershamer en aan de noordkant "werd het fraaie polderlandschap van Midden-Delfland opgespoten „ten behoeve van saaie nieuwbouw, En zie nu: de rollen zijn omgedraaid. De kapot gerenoveerde Stads gehoorzaal is verslagen door een houten pareltje aan de Schie; op het vernieuwde Liesveld loopje weliswaar droog, maar in de nieuwe Pas sage kun je funshoppen; de Hoogwitte is wit en hoog, maarSveapar- ken wordt Zweeds-rood; het Waaigat is mooi, maar Jan des Bouvrie /is .exclusief en de metro zoeft dadelijk door Schiedam maar laat Vlaardingen rechts (en terug: links) liggen. Ik zie maar één oplossing: naar analogie van de politiecaroussel alle i Vlaardingse ambtenaren en raadsleden overplaatsen naar Schiedam en vice versa. Moetje eens opletten hoe snel Vlaardingen weer boven ligt DICK VAN DER LUGT Ook dit tuinseizoen biedt de Hoofdafdeling Groen voorziening en Natuur 55-plussers de gelegenheid in een moestuin aan het werk te gaan. Op de complexen Landvreugd en Vijfsluizen zijn enkele tuintjes vrij gekomen. Geïnteresseerden vanaf 55 jaar die niet meer aan het arbeidsproces deelnemen, kunnen zich hiervoor aanmelden (2465521). De 'huur' van een tuinije bedraagt veertig gulden per seizoen. Wijkcenrum De Erker, aan de Jan van Avennesstraat 32, houdt op morgen de themamiddag Veiligheid en ouderen'. De middag wordt gehouden in samenwerking met de politie Schiedam. De inleiding wordt gehouden door een vertegenwoordiger van slachtofferhulp. Daarna laat de politie een film zien over het thema. De bij eenkomst begint om 13.30 uur. De Rotterdamse fotograaf Rudolph Maessen expo seert tot en met 22 april in verpleeg- reactiverings centrum DrieMaasStede, Met zijn foto's laat hij het leven zien m het verpleeghuis. Hoe leven patiënten jn het verpleeghuis? Hoe werken hulpverleners en andere medewerkers in een verpleeghuis? Hoe gaan de mensen met elkaar om? Deze vragen heeft de fotograaf met zijn foto's willen beantwoorden. De expositie kan iedere dag bezocht worden van 10.00 tot 20.00 uur in het centrum aan de Voorberghlaan 35 in Schiedam. Van 24 tot en met 9 mei is de expositie te bezichtigen in DrieMaasHave ir. Maassluis. Dc tocgangstydcn zijn'hetzelfde, van 10.00 tot 20.00 uur. De zeeverkenners uit Schiedam, de Burgemeester Van Haarengroep, gaan zaterdag 10 april de oevers van het Brielse Meer schoonmaken. In totaal helpen 250 zeeverkenners uit zeven groe pen mee. Het is de twintigste keer dat de scouting groepen de 'Bezem-in-de-mast'-actie houden. Sinds enkele jaren hebben ze de activiteiten uitgebreid naar het Bemisse-gebied. Het verzamelpunt is om 10.00 uur bij café De Magneet aan de Groene Kruis weg in Bemisse. De verkenners krijgen daar vuilnis zakken en vertrekken naar de verschillende werkge bieden. Het verzamelde vuil wordt afgevoerd door het Recre atieschap VFR. Vlaardingen 45 Vrouwen vertrekken 9 april voor een weekend naar studiecentrum Olaertsduyn in.Rockanje. Het initiatief komt van vrouwen uit het Coerke. Ze komen uit verschillende mïgrantenorganisaties en het Platform Andere Vlaardingen. De 45 deelne mers vertegenwoordigen negen verschillende cultu ren. het weekend is bedoeld om een multicultureel vrouwennetwerk op te zetten in Vlaardingen. De vrouwen vertrekken om 18.00 uur vanaf het station Vlaardmgen-Oost. Hoek van Holland De Roteb houdt vanavond om 20.00 uur in wykge- bouw De Hoekstee een informatiebijeenkomst voor bewoners over de nieuwe buamelmethode van oud papier in Hoek van Holland, Eind april wordt het oud papier huis-aan-huis opge haald. Inwoners krijgen een minicontamer aangebo den of kunnen het papier op ophaaldagen gebundeld op de stoep aanbieden. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Bon van Haren, Danielle Hermans, Mariétte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Hoek van Holland —Gesteunddoor de recente uitspraak van de Natio nale Ombudsman dringt de Voet ballende huisarts' D. van Wijn gaarden er bij de Hoekse deelge meente op aan, het functioneren van de ambulancedienst beter in de gaten te houden. Volgens Van Wijngaarden rukken de zieken wagens niet snel genoeg uit. In een het afgelopen weekeinde geschreven bnef aan de voorzitter van het dagelijks bestuur C. Bra bander, benadrukt de huisarts dat de gemeente moet voorkomen dat het nogmaals wordt 'afgescheept met onzorgvuldige of onjuiste rapportages' van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) Die in stelling stelt dat er mets mis is met de aannjtijden van de zieken wagens. Beenbreuk Dat de ambulances te lang op zich laten wachten, ervoer de arts ech ter aan den lijve op 12 oktober 1996 Die dag liep hij tijdens een voetbalwedstrijd op het terrein van de Hoekse Boys een been breuk op Hij moest 32 minuten wachten, voor de ambulance arri veerde De wet schrijft voordat de dienst m maximaal 15 minuten ter plekke moet zijn. In novem ber dat jaar deed de arts zijn beklag bij de deelgemeente over de dienst De inspecteur voor de Gezondheidszorg, die vervol gens een onderzoek instelde, con cludeerde dat de lange wachttijd op het voetbalterrein een incident was geweest. De huisarts, onte vreden met die uitslag, nep de hulp van de Nationale Ombuds man in. Vorige week oordeelde de nationale instantie dat de inspec teur met genoeg aandacht aan het onderzoek had besteed. De con clusie dat er mets aan de aannjtij den van de ambulance mankeert, trok de Ombudsman dan ook in twijfel In zijn brief aan de voorzitter van het dagelijks bestuur, benadrukt Van Wijngaarden dat er m de deelgemeenteraad al langer dis cussies woedden over de stiptheid van de ziekenwagens De huis arts, die zelf vroeger deel uit maakte van de deelraad, schrijft dat er door de Centrale Post Am bulancevervoer steeds 'lijstjes' werden gepresenteerd, die moes ten bewijzen dat er mets mis was. In zijn tijd als deelraadslid, zo schrijft hij, heeft hij zich 'daarmee ook node laten geruststellen'. Hij roept de gemeente op niet meer blind te varen op de gege vens van het CPA zelf. Ook maant hij bestuurders meer subsidie aan te vragen, zodat er meer wagens in kunnen worden gezet. Door Edwin Comeksse Schiedam Het roer moet drastisch om als de gemeen te Schiedam allochtonen in Nieuwland bij het wel en wee van hun wijk willen betrek ken. De tot nu toe gebruikte methodes slaan niet aan bij het allochtone volksdeel van Nieuwland. Dit blijkt uit de pogingen die op dit gebied zijn ondernomen, uit de kri tiek die leeft bij het opbouw werk in Nieuwland en uit een inventariserend onderzoek van een opbouwwerker. Slechts een directe en zeer persoonlijke benadering kan uitkomst beiden. De» Schiedamse stadsvemieu- wingswijk kwam onlangs in het nieuws door de presentatie van de Tussenrapportage Nieuwland. Daaruit bleek dat het nog steeds niet goed gaat met de wijk, De re novatie van de fiatwoningen gaat gestaag door, maar de sociale ver nieuwing ligt op zijn gat. Zes jaar Beheersplan Nieuwland heeft op sociaal vlak nog met veel opgele verd. Projecten op dit gebied wa ren er slechts mondjesmaat en werden plotseling stopgezet. Om dat het geld op was, of omdat de inzet van mensen door de g<*»r méénthiët werd voortgezet/De wijk hëeft hierdoor menig op bouwwerker en projectleider zien komen en gaan. De betrokkenheid van de bewo ners by 'Nietmiand is hierdodr zo goed als 'nihil en 'achter de ópgè- knapte gevels huizen nog steeds dezelfde problemen: lage inko mens en opleidingen, hoge werk loosheid, een eenzijdige bevol kingsopbouw en een enorme psy chische -mod. De situatie in de wijk i- t's erger dan in de Rot terdam wijken Spangen en Feyenoord, zo blijkt uit landelijke cijfers. Hoofdgroep Ook de allochtone bevolking komt aan bod in de tussenrappor tage, Van heel Nieuwland is byna vijftig procent allochtoon. In som mige delen van de wijk bestaat de bevolking zelfs voor zeventig pro cent uit mensen van buitenlandse afkomst. Vooral Turken nemen steeds meer hun intrek in de Schiedamse wijk. Met ruim twin tig procent vormen zij na de au tochtonen (zo'n vijftig procent) de hoofdbevolkingsgroep van Nieuwland. Marokkanen volgen, op ruime afstand, met zo'n vier procent. Ongeveerde he ft van de inwoners van Nieuwland is van allochto ne afkomst Om hen te be trekken bij het wel en wee In de wijk moeten heel anderewegen worden be wande d. Foto Roel Dijkstra Het beeld dat in de tussenrappor tage wofdt geschetst van de al lochtone bevolkingsgroep is zo mogelijk nog somberder dan het totale beeld voor Nieuwland. Ho ge werkloosheid, minimuminko mens en vee! lichamelijke en/of geestelijke problemen plagen de ze groep Nieuwlanders. Aan acti viteiten om deze groep bij de wyk te betrekken komt weinig van de grond: óf omdat er geen aanbod is óf omdat de doelgroep de wegen naar de instanties en organisaties niet weet te vinden. Ruim een jaar geleden is een op bouwwerker m het probleem ge doken om een discussie te starten waardoor het probleem uiteinde lijk bij de kop gevat kan worden. De bevindingen zijn in februari van het vorig jaar gedeponeerd by diverse gemeentelijke afdelin gen. En daar is het bij gebleven, zo bleek bij de bespreking van de Tussenrapportage Nieuwland m de Schiedamse gemeenteraad. Bij deze vergadering werd de notitie zijdelings genoemd door verte genwoordigers van het opbouw werk. Dit leverde bij de raadsle den een reactie op die het midden hield tussen verrassing en irrita tie. Plotseling werd een met ge heel onbelangrijke notitie ge noemd die blijkbaar ai zo'n jaar bekend is in het Stadskantoor. Het feit dat er al die tijd mets is gedaan met de notitie was voorde raadsleden een bewijs dat de za ken verre van soepel verlopen binnen de gemeentelijke organi satie. Maar het illustreert ook op een pijnlijke manier dat de socia le kant van de stadsvernieuwing in Nieuwland een ondergescho ven kindje is W^kaanpak Ais de gemeente de allochtone be volking wil betrekken bij het soci aal leefbaar maken van Nieuw land, moet ze haar (weinige) be leid goed onder de loep nemen Overigens lijkt de gemeente hier in geen keuze te hebben want met by na vijftig procent allochtonen in Nieuwland, valt of staat het sla gen van de wijkaanpak met de deelname van deze bevolkings groep. In de notitie die een jaar op de bureaus is blijven liggen in het Stadskantoor, worden aanzetten gedaan om het allochtone volks deel betrokken te maken by de wyk. De standaardmethodes moeten daarbij worden losgelaten, zo wordt geadviseerd. De allochtone achtergrond van de helft van de bevolking van Nieuwland vraagt om een alternatieve benadering en nieuwe, vooral, creatieve we gen. Want migranten hebben wel degelijk hun eigen communica tiekanalen. deze wijken alleen sterk af van de Nederlandse. Een manier om aansluiting te vin den is het benaderen van de sleu telfiguren in een gemeenschap: geestelijk leiders, ouderen en fa milies met maatschappelijk aan zien. Dit contact moet ook inten sief zijn. Met regelmatig bezoe ken en aanspreken, bijvoorbeeld van vrouwen op speelplaatsen, kan een vertrouwensband worden opgebouwd. En pas dan kan voor uitgang worden geboekt. Verder zouden bijeenkomsten op andere tijdstippen gehouden moeten worden. Vergaderingen zyn veelal 's avonds en dit is een tijdstip dat allochtone vrouwen veelal niet van huis kunnen. Ook moet bij het schrijven van folders en ander informatiemateriaal re kening worden gehouden met een beperkte beheersing van de Ne derlandse taal en dat veel alloch tonen geen traditie kennen met inspraak en andere kenmerken van de Nederlandse democratie. Er zal dus eerst een soort scholing moeten zijn: wat is inspraak, hoe werkt het en wat bereik je ermee? Dit impliceert dat allochtonen de moeite moeten nemen zich de Ne derlandse manier van inspraak en wykbetrokkenheid eigen te ma ken. Communicatie In de notitie wordt het voorstel ge daan om een contactfunctionaris aan te stellen die zich louter gaat bezighouden met de contacten tussen migramengroepen onder ling en de Nederlandse bevolking van Nieuwland. Nog voor er ook maar een plan van de grond kan komen, moeten de verschillende bevolmgsgroepen in Nieuwland leren met elkaar te praten. Dit is een uiterst praktische benadering maar daar vragen de problemen in Nieuwland ook om. „De multi culturele samenleving kan slechts bestaan als er een goede communicatie is. Ruw gezegd: Bosnië heeft ook een multicultu rele samenleving," zo wordt ge concludeerd in de notitie. Woensdag 7 april ROTTERDAM Blijdorp Eitje TTieaterWest 16 00-17 00 Stemwortehop voor kinderen. 19.30-2130 Koor: Spelen met je stem, de Doelen grote zaal 2015HansLiberg JumaansezaaiZO 15 inleiding Theo Muller Van Cappeflen Zaal 19.30 Het strijkkwartet in de 20e eeuw Casi no 20.00-01 00 Ladies Day 20 OO-Ol 00 Henk de LaatDodorama 20.30T'm Hodgkin- sonTno Luxor20 15Anatevka Odeon20.30 UveJazzmOdeon Nlghttown Theatercafé 23.00 Fresh Up Rotown22.00Bis.de Unie 20.30 NCRV Volgspot Live. Schellinks 19.00 Moeders Mooiste Lantaren/Venster 20.30 De kale huurder 2100 Globe Citisens Incor porated. O.T. Theater a/d Mullerpier 20.00 De Woudduivel. Rotterdamse Schouwburg gr zaal 2015 De moed om te doden. W zaal 20 30 Fact-avonden '99 Donderdag fl april SCHIEDAM Filmhuis. La vitaebeHa, 21.00u, ROTTERDAM StudioTheater DRD 20.30 StudioTheater DRD. Blijdorp Eitje. Blauwe Vis22.00 Barclay Dance Blend. DeVlerk21.30Versuitde Maas Festival '99. Luxor 20.15 Anatevka, Nlght town 23.00 Transmitter. Nlvwi Centrum 20.15 Piet Visser. Prinses Theater 19.00 Club Hasjee. Theater Zuktplein gr zaal 20.15 Fay Lovski La Bande Óessi n ee. k! zaal 20.30 Richard Groenedyk. Schellinks 19.00 Zzep, Lantaren/Venster 20,30 De kale huurder. O.T. Theater ajó Mullerpier 20.00 De Woud- duivel. Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20.15 De moed om te doden, kt zaal 20.30 Fact-avonden '99. Casino 21.00-01.00 T ropics Discotheek. Hotel New York 19.00 De taal van het eiland. Van do.lapr. Vm wo.7apr. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Patch Adams' (al) dag. 12.20- 15.20-18.20-21,20. Cln.2: 'La Vita e Bella' (al) dag 12,45-15.45-18.45-21.30. Cln.3: •You've got mal' (al) dag 16-18.45-21.30; do.dt.ook 13. Cln.4: 'Notrains, noplains' (12) dag 15.30-18,30-21.15, do.dr. ook 1230, Cln.5:'Stepmom'(12) dagl3,15-16.45-21" (max Theater "Whales' (al) dag 14-16-18- 20, zo.rra. ook 11. 'Everest' (al) dag 15-19. 'Amazone' (al) dag 17, vr.za.zo.ma. ook 12. Thnll nde' (al) dag 13, 'Saving private Ryan' (16) dag 2L Venster 1: 'La vita bel la' (al) dag 19.30, vr- .zd.wo. ook 15. 'Festen' (16) dag (beh ma.) 21.45,20. ook 12,30. Sneak preview ma 22. VenJ:'CentraltoBrasö'(al)clag22,do vr^a- .zo, ook 19.30, vr.2».wo. 15,zo.ook 12.30. Ci- nematheek: 'La demier metro' (16) ma.di.wo- 19 30,zo, 15. Ven.3: 'La we revee des Anges' (16) dag 19.30-22, vr.wo. ook 15., zo. ook 13. Ven.4: 'L'Eternite et un jour" (16) dag 19.30. 'Lola rennf (16) dag. 22.15. Mwnezo- ne: Wilde'(16) vr. 15 30. Lumlère 1: 'Rush hour* (16) dag 13.30-16- 18.30-21. Lum. 2: 'Urban legend' (16) do.vr- .za.wo. 21.45. 'Full Metal Jacket" (16)zo.ma- .di. 21.15. Umt.3: 'Enemy of the state' (16) dag 15.15-18.15-21.15, dO.di.ook 12.15. Lum. 4: Very bad things' (16) dag 16-18.45- 21.30, dadi. ook 13.15. Rexane: Tien verschillende adutt films (18) dag. 12 Vm 01. Pathé 1: 'Astenx en Obeiix' (al) dag 19-21.40. Pat.2: 'Patch Adams' (al) dag 11-13.35- 1610-18.50-21,30. Pat.3: 'Payback' (16) dag 16.40-19.10-21.50, do.di. ook 11.30* 14 (di, met21.50). Soeak preview: 'LA. confi dential revisited' (16) dl. 21.50. Pat.4: 'Holy man' (af) dag 11-13^5-16.10-18.50- 21.30. Pat.5: 'Shakespeare in love' (al) dag 11.40-15.50-18.30-21.10. PaL6: The fa culty' (16> dag 11.40-14.10-16.30-19- 21.40, Pat.7;'8mm' (16)dag 15.40-18.25- 21.20, do Vm di ook 11.50. K/ndemietlnees: Cln.3: 'Een luizenleven'vr. t/m ma.wc. 1315. Cln.4: 'Madeline' vr. Vm ma wo. 12.30, Ven.4: 'Karisson van het dak' (al) zo. 13. Ven.4: 'G.V.R.' (al) zo wo 15. Lum.2: 'Astenx en ObeJix' (al) dag 13-15-45- 18.30.Lum.3:'Eenlui2enleven'vr t/mma.wo. 12 45 Lum.4:'Mu!aiVvr Vmma.wo. 1315. PaLlt 'Astenx en 0helix' (al) dag 11.10- 13 40-16.20. Pat3: 'Afceitje' (al) vr. Vm ma- .wo 11.20-14. Pat-7:'Eenhjizenleven'(a!)vr. t/m ma .wo. 11.10-13 25. SCHIEDAM Filmhuis:'Lar,theideal5uspect'do,vr., 'Con té d'Automne'za VLAARDINGEN Het Zeepaard: Witman Ruk' vr.. 'Shall we dance'za. Vlaafdingen De afgelopen da gen werd Beja Kluiters-Albers van de Vlaardingse stichting Spoetnik voortdurend gebeld. Mensen toonden zich getroffen door de verschrikkelijke televi siebeelden uit Kosovo van vluch telingen aan de Albanese en Ma cedonische grens. Daar moest iets voor worden gedaan, was de boodschap. „We krijgen aan de lopende band telefoontjes. Van daar dat we nu hebben besloten om een inzamelingsactie te hou den voor de vluchtelingen." Spoetnik is één van de initiatief nemers die zich inzet voor de vluchtelingen in Kosovo. In de komende maand wil de stiehting kleding, schoeisel, speelgoed en dekens inzamelen. De stichting benadert zoveel mogelijk Vlaar dingse scholen. Daarnaast kun nen mensen in Vlaardingen ook zelf hun kleding en dergelijke af geven bij de Jacob Assendelft- Speciaal voor de inzameling houdt de stichting een benefiet concert. Het college van burge meester en wethouders heeft gis teren hiervoor de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen ter beschik king gesteld. Wat voor concert bet word* is no** niet bekend. Kluiters: „Ik heb net te horen ge kregen dat we deze ruimte gratis krijgen. Nu moeten we nog be denken wie daar wil optreden. Het moet in ieder geval een con cert worden met artiesten." Met de opbrengst van het concert Beja Kluiters had al weer een vrachtwagen vol met hulpgoederen voor Oekraïne, maar die spullen gaan nu naar Kosovo. En als hetaan de Vlaardingse stichting Spoetnik ligt worden dat er nog veel meer. Foto Roel Dijkstra wil de stichting de transportkos- kan verzamelen wat ze wil, maar zin. Momenteel krijgt de Spoet- ten betalen Want de stichting zonder transport heeft het weinig nik nog geen financiële onder steuning. „We hebben allerlei sa menwerkende hulpverleningsor ganisaties benaderd, maar nie mand wil met kleine organisaties samenwerken. De organisatie Mensen in Nood heeft veel geld en adressen, maar ze weigeren ons te hulp te staan," zegt de voorzitter geërgerd. „Zelfs de overkoepelende organisatie van gironummer 555 doet niets voor ons. Met het ingezamelde geld betalen 2e hun eigen transporten en personeel" Statuten De Stichting Spoetnik is vijfen- half jaar geleden opgericht om humanitaire hulp te bieden aan Oekraïne. Kluiters: „In onze sta tuten staat dat wij daar waar no dig is hulp bieden aan voormalig Oostbloklanden. We zijn de afge lopen dagen veel door mensen benaderd met de vraag of wij ook iets konden doen voor Kosovo. Naar aanleiding van de ver schrikkelijke beelden van dit weekend hebben we besloten om een eenmalige actie te houden." Spoetnik bestaat volledig uit vrij willigers. De reeds ingezamelde lading voor Oekraïne is vanwege de spontane actie geannuleerd. Deze lading, ongeveer 20.000 ki logram, heeft nu de bestemming Kosovo. Dit is één vrachtwagen vol De voorzitter hoopt dat er in totaal vier vrachtwagens met in totaal 80.000 kilogram aan kle ding en dergelijke, naar het oos ten kunnen worden gestuurd. Ook de Nieuwe Oosterkerk in Vlaardingen wil wat doen voor de stroom vluchtelingen. Zaterdag 10 april houdt de kerk de maan delijkse boekenmarkt en oud pa pier-actie. De opbrengst is be stemd voor Kosovo. „Het totale bedrag wordt overgemaakt op gi ro 555 van de samenwerkende hulporganisaties," aldus Theo Wemer namens de Nieuwe Oos terkerk. „Ook wij voelen ons machteloos bij de zeer ingrijpen de beelden die op ons af komen vanuit Kosovo en de nabij gele gen landen." De actie is spontaan ontstaan. Normaal is de opbrengst van de markt voor de kerk. Maar door het actuele nieuws heeft het klei ne comité deze beslissing geno men. Op de markt liggen duizen den boeken. Elke maand heeft de kerk iets bijzonders. Dit keer is dat de serie 'De kroniek van Vlaardingen'. De kerk hoopt hier mee extra geld op te halen. De ge bruikelijke opbrengst is maande lijks vijftienhonderd gulden, de h'-lft door de verkoop van de boe ken, de andere helft van het oud papier. Wemen ..Met het initiatief roe pen wij alle kerken, sportvereni gingen, scholen en andere orga nisaties in Vlaardingen op die de ze maand oud-papier acties, boe kenmarkten of vergelijkbare ac tiviteiten hebben. Wij hopen dat zij ons initiatief volgen." tot slot.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5