13 «<J Woningzoekers van 'buiten' mogen geweerd Vlaardingen: niets mis met gsm-antennes 'Peergroep' moet jongeren positiever maken m .GRATIS McDeluxe proefrit Rotterdams Dagblad Metrotouw Mijft-op schema Potten en banken maken het Stadserf eindelijk af ij ^\E m Waterweggemeenten voldoen nu al ruimschoots aan nieuwe huisvestingsregel Stadsregio Jongen bedreigd Automobilist tilt tankstation as.Vrijdag rijdt de McDeluxe Limo rond in Vlaardingen Schiedam. Ziet u deze luxe limousine, hou 'm dan aan voor een speciale rit naar McDonald's en proef gratis de McDeluxe. ^Gratis aapjes J5L kijken Of bel gratis ISRft? Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 8 apnl 1999 Door Edwin Comelisse Schiedam Schiedam, Vlaardingen en Maassluis worden niet verplicht om woningzoekenden met een urgentieverklaring van buiten de drie gemeenten op te vangen. Het bestuur van de Stadsregio gaat binnenkort een regel opnemen in de huis vestingsrichtlijnen waarbij alle gemeenten binnen het regio naal bestuursorgaan worden verplicht jaarlijks 15 procent van de vrijgekomen huurwoningen beschikbaar te stellen aan mensen met een urgentieverklaring uit de gehele regio. De drie Waterweggemeenten hoeven hier niet aan mee te doen omdat ze al een paar jaar boven die 15 procent zitten en dus al geruime tijd huisvesting bieden aan urgenten op de regionale huurwoningmarkt. De drie gemeenten haalden deze toezegging gisteren binnen in de regionale volkshuisvestingscom- missie van de Stadsregio. Daar stonden de nieuwe huisvestings richtlijnen op de agenda, inclusief het voorstel om de groep urgen ten uit te breiden met de mensen die hun huis uit moeten door de stadsvernieuwing. Ook deze groep moet prioriteit krijgen bij herhuisvesting, zo is het voorstel van het dagelijks bestuur. De drie lieten bij monde van Schiedams wethouder Adri Reijn- hout weten dat ze al jaren ruim schoots blijk geven van hun regio nale solidariteit. De drie gemeen ten werken sinds 1995 samen op het gebied van volkshuisvesting en helpen elkaar als het gaat om bemiddeling van mensen met een urgentieverklaring. Hierbij zitten ook de mensen die moeten ver huizen omdat hun huis onder de stadsvernieuwing valt. In feite doen de drie gemeenten dus nu al wat het dagelijks bestuur van de Stadsregio straks als regel wil gaan doorvoeren. „Wij zijn zeker voorstander om het woonruimteprobleem breed op te pakken," zei Adri Reijnhout in de commissie. „Maar onze ge meenten hebben dezelfde proble men als byvoorbeeld Rotterdam. Ook wij hebben veel urgeuCen, veel uit stadsvernieuwingsgebie den. De laatste twee jaar is al meer dan die bewuste 15 procent van de vrijgekomen huurwonin gen aan urgenten gegeven. De wens om buiten de regeling te blijven, is dus geen negatieve houding van ons. We kunnen nu al met recht zeggen dat we er ruimschoots aan voldoen." De Wateiweggemeenten zullen het dagelijks bestuur van de Stadsregio binnenkort de cijfers toesturen waaruit blijkt dat de 15 procentnorm nu al ruimschoots wordt gehaald. De vrijstelling van de regel richt zich overigens al leen op de andere gemeenten uit de Stadsregio. Binnen de drie Wa terwegsteden zal de opvang van eikaars urgenten gewoon door gaan. De drie gemeenten willen over een jaar een evaluatie hou den. Als daar uit mocht bhjken dat ze onder de 15 procent zijn. ge komen, zullen urgenten uit ande re gemeenten weer worden bin nengehaald. De toezegging die gisteren is bin nengehaald, heeft vooral grote waarde voor de gemeente Schie dam. Deze stad probeert op aller lei manieren grip te krijgen op wijken met een eenzijdige bevol kingsopbouw. Exponent hiervan is de wijk Nieuwland waar veel la ge inkomens, hoge werkloosheid en een breed scala aan sociaal en medische problemen zorgen voor buurten waar de leefbaarheid hard achteruit holt. De problemen in de wijk zijn inmiddels zo groot geworden dat bekende Rotter damse probleemwijken als Span gen en Feijnoord ruimschoots worden overvleugeld. Eerder wist Schiedam een ander 'wapen' met succes in stelling te brengen ter bestrijding van de VlaardingenEen 15-jarige Vlaar- dingse jongen is gisteravond bij zijn woning aan de le Van Leijden Gaelstraat bedreigd met een vuurwapen. De Vlaardinger moest zyn fieis afstaan, maar schrok zo van het wapen dat hij op de vlucht sloeg. problemen in Nieuwland. Het da gelijks bestuur van de Stadsregio heeft onlangs ingestemd met de aanvraag van de gemeente Schie dam om strengere toewijzingscri teria te hanteren voor twee kwets bare gebieden. Het gaat om socia le huurwoningen in Oost (Dr. Za- menhofstraat, Lorenzlaan, Diesel straat en Fahrenheitstraat) en in Nieuwland {Parkweg Noord en de omgeving van de Johann de Witt- singel). De criteria richten zich onder meer op de omvang van het gezinde hoogte van het inkomen en leeftijd. Vorige week nog gingen Schiedamse gemeentebestuurders ondergronds en wandelden zij door de metrotunnelbuizen. Het gaat nu hard, constateerden zij. En inderdaad, elke dag komt het moment waarop de eerste metrostellen over de Beneluxlijn zullen rijden een stapje dichterbij. De nieuwe lijn verbindt het Marconiplein via Schiedam en de tweede Beneluxtunnel met Hoogvliet. Het traject vanaf het Marconiplein over de Tjalklaan naar de Horvathweg en het ver nieuwde Schiedamse station begint gaandeweg vorm te krij gen. Het bouwen van de staanders waarop de baan komt te lig gen is onlangs voltooid. Het werk verloopt nog steeds volgens schema. Omstreeks de tweede week van mei worden (te beginnen op de Tjalklaan) de liggers geplaatst waarop later de rails komen te liggen. Het plaatsen van deze elk 500 ton wegende gevaartes met speciale kranen belooft een spectaculaire operatie te wor den. Naar verwachting rijden de eerste treinen op de Benelux lijn in november 2002. Foto Joep van der PaVCorVo$ Vlaardingen Bewoners van de flatgebouwen met gsm-antennes hoeven zich geen zorgen te ma ken om hun gezondheid. De stra ling van de zendmasten reikt niet ver en blijft boven de flats han gen. Wel hadden de bnw oners van Molenzicht door de e, naar van de flats ingelicht moeten worden over het plaatsen van de zend masten. Dit antwoorden burge meester en wethouders van Vlaar dingen op vragen van SP-raadslid Hugo Paalvast. Dit Vlaardingse college-stand- punt staat haaks op dat van bur gemeester en wethouders van Dordrecht, die juist gisteren be sloten de antennes te laten verwij deren van de daken op plekken waar mensen wonen. Rapport B en w in Vlaardingen baseren zich op een rapport van de GGD Nieuwe Waterweg noord en een advies van minister Borst (Volks gezondheid, Welzijn en Sport). Daarin wordt vastgesteld dat de straling van de zendmasten voor namelijk: plaatsvindt in horizonta le richting en alleen gevaarlijk is op het dak zelf, binnen een af stand van tien meter. Dus bijvoor beeld voor werknemers die op het dak werken. De woningstichting Waterweg Wonen heeft op advies van de GGD wel de exploitant van de gsm-antennes om verdere ge gevens gevraagd over de gezond heidsrisico's. Op de vraag of by het plaatsen van de zendmasten rekening is gehouden met de gezondheidsri sico's antwoordt het college dat 'dat alleen bij flat Molenzicht niet is gebeurd De woningstichting Waterweg Wonen, eigenaar van de flat, had de bewoners m moe ten lichten over de plaatsing van de gsm-zenders. Normaal gespro ken gaat dat via de bewonersver- enigmg, maar omdat Molenzicht die met heeft, wisten de bewoners van mets, aldus de woningstich ting. Van de vereniging van wo ningcorporaties AEDES heeft Wa terweg Wonen nu het advies ge kregen om voorlopig geen nieuwe huurcontracten af te sluiten voor dat bepalingen zijn opgenomen over de verantwoordelijkheid en aansprakelijkheid voor de ge zondheid van debetrokkenen. Geen vergunning Verder vinden b en w het niet no dig een vergunning voor het plaatsen van zendmasten in te voeren, zoals de SP voorstelt. Vól gens het college is er geen bouw vergunning nodig voor het plaat sen van een antenne die niet gro ter is dan vijf meter. Ook hoeven storingen aan radio en televisie niet te worden ge vreesd, antwoorden b en w, omdat de frequentie van de gsm-zenders verschilt met die van rtv-appara- tuur. Eveneens zyn maatregelen getroffen om eventuele lekkage van de batterijen, die bij de mas ten zijn geplaatst zodat bij een stroomstoring de mobiele tele foon blijft werken, op te vangen. Accuzuurbestendige bakken moeten voorkomen dat het accu- zuur zich over het dak verspreidt en via het regenwater in het riool terechtkomt Schledam/Messsluls Om over last, criminaliteit, gok- en drugs verslaving onder jongeren tegen te gaan wordt deze maand begon nen met een pilotproject in Schie dam. De gemeente, het Bouman- huis, GGD Nieuwe Waterweg Noord, politie en het jongerenop- Douwwerk gaan aan de slag vol gens een nieuwe methode, de zo geheten peergroepbenadering, die momenteel al wordt uitge voerd in Maassluis. Jongeren wor den geacht binnen hun peer- groep, ofwel groep van leeftijds genoten, zelf hun leven een meer positieve wending te geven. „Voor het project komen groepen jongeren in aanmerking, die dui delijk op een hellend vlak zitten," licht Nij s de Graaff toe. Hij coördi neert het project als medewerker van de GGD Nieuwe Wateiweg Noord in beide gemeenten. „Het gaat om jongens en meiden die voor overlast zorgen. Bijvoor beeld: vandalisme plegen, diefstal plegen, fors experimenteren met drugs, gokken en veel alcohol nuttigen," vertelt hij verder. Volgens De Graaff zijn deze jon geren 'wel gewoon' bezig met het uitproberen en zoeken van gren zen. „Net als alle anderen in de leeftijd van van 12 tot en met 18 jaar dat doen in hun weg naar vol wassenheid. Maar deze jongeren nemen meer risico's en krijgen niet te horen van hun omgeving dat ze te ver gaan." De peergroepbenadering, ontwik kelt door het Boumanhuis, gaat ervan uit dat jongeren het beste elkaar kunnen aanspreken op el- kaars negatieve gedrag. De om gang met leeftijdsgenoten speelt namelijk een zeer belangrijke rol in de opvoeding. Jongeren kun nen eikaar negatief bemvioeden. Zo kunnen verkeerde vriendjes een jongere aanzetten tot het ste- Vemieling van abri's komtook In deze regio heel vaak voor. Gemeenten en hu lp verleners hopen dat een nieuwe methode jongeren aan het denkenzet over dezinloosheid hiervan. ArchieffotoRotterdamsDag- len van een bromfiets of het ver nielen van een_ bushokje. „Maar het kan natuurlijk net zo goed po sitief werken," vult De Graaff aan. In de groep spelen zich op het eer ste gezicht onschuldige zaken af. Zoals welke kleding wel 'in' is en welke 'echt met', de eigen taal en de humor. Ondertussen bepaalt zo'n groep wel de waarden en nor men en leert een jongere hoe die zich dient te gedragen. Het kan zyn dat veel drinken en elke dag m de coffeeshop hangen stoer wordt gevonden. Of, het tegen overgestelde, dat succes op school meer gewaardeerd wordt. In Maassluis hebben inmiddels drie groepen het project doorlo pen Het gaat om jongens en mei den, allochtoon en autochtoon. De problemen vaneren van gokken, overlast voor de buurt, overmatig alcoholgebruik en expenmente- rei met drugs tot mishandeling. Adi dine Treurniet, jongerenwerk- stei van het wijkcentrum aan het Dr. Willem Dreesplein, gaat deze maa id met een groep Turkse jon gens uit de omgeving van het wijkcentrum aan de slag. Het pro ject duurt zes weken en bestaat uit wekelijkse bijeenkomsten, waarin wordt gewerkt aan een meningsvorming over alcohol, drugs, gokken en overlast. Daarnaast wordt er gewerkt aan meer eigenwaarde en zelfrespect. „De meesten blijken namelyk een negatief zelfbeeld te hebben," vertelt De Graaff. „Veel dingen in hun leven zun mislukt, daarom gedragen ze zich zo negatief. Ais het altijd slecht gaat op school, heb je ook geen zin meer om er energie m te steken. Maar wan neer je zo in het leven staat en je vrienden ook, kom je in een nega tieve spiraal terecht. De jongeren moeten weer in zichzelf geloven, wil de spiraal omgezet kunnen worden in eentje die positiefis." Het project wordt afgesloten met een 'doe-activiteit'. Bijvoorbeeld een dropping op de Veluwe. De Graaff: „Dat is niet alleen een leuk reisje. Daar kunnen ze in praktijk lesten of ze op eigen kracht weer thuis kunnen komen. Of ze op zichzelf kunnen vertrou wen en of ze op moeilijke momen ten op de steun van hun vrienden kunnen rekenen." Uit een tussenrapportage in Maassluis wordt geconcludeerd dat het peergroepproject een suc ces is. Het blijkt echter uit dezelf de rapportage dat het project er niet toe heeft geleid dat de jonge ren anders hun vrije tijd zyn gaan besteden. Het succes zou 'm zitten in het feit dat de deelnemers anders zijn gaan denken over zaken als over last, criminaliteit en verslaving. „Ze zijn te veel drinken, drugs ge bruiken en gokken meer als een probleem gaan zien en zijn eerder bereid om daarover te praten," is in de rapportage te lezen. Verder blijkt dat de jongeren die aan het project m Maassluis heb ben meegedaan, erkennen dat ze met hun gedrag ook overlast kun nen veroozaken voor de buurt. „De meesten zijn van mening dat praten met buurtbewoners bij kan dragen om de overlastproblema tiek op te lossen," aldus de rap portage. De Graaff is een beetje voorzich tig: „We hebben de jongeren be reikt. Ze zijn zich bewust van waar ze mee bezig zyn, dat is al heel wat. Maar je mag en kan na- tuuriijk met verwachten dat het na zes weken opeens brave jon gens en meisjes zijn." Schiedam Planten in grote pot ten en een paar opmerkelijke hou ten bankjes. Dit wordt de fini shing touch van het Schiedamse Stadserf. De bankjes en planten - waarschijnlijk palmen- komen aan de rand van het plein te staan bij de Liduina basiliek. Samen met het roze graniet van het plein moeten ze zorgen voor een medi terraan sfeertje in hartje Schie dam. Met het plaatsen van de bankjes en planten is een bedrag gemoeid van zestigduizend gul den. Het aankleden van 'het balkon' van het Stadserf is de laatste fase van de inrichting van het plein. Eerder is al een roze gTameten vloer gelegd met daarin een kunstwerk van Matt Mullican. Verder is aan de Broersvestzijde een kunstwerk geplaatst, van de zelfde kunstenaar. Intiem De andere zijde van het plein, hij de liduina basiliek, is tot nu toe nog steeds kaal gebleven. En aan gezien een intiemere sfeer hier toch wel is gewenst, wordt nog de ze zomer de handen uit de mou wen gestoken. Twee rijen van drie grote bloempotten van een meter hoog worden geplaatst in de hoek van het plein aan de zijde van de appartementen/winkelruimten. De potten zijn van terracottakleu- rig beton en zijn al eerder ge bruikt in Haarlem waar ze de en tree van een kantoor van de pro vincie Noord-Holland verfraaien. Daar is gebleken dat de potten goed zijn bestand tegen de weers omstandigheden en dat ze groot genoeg zyn om een kleine boom of grote heester tot volle wasdom te laten komen. Verder zijn de uit de Muiten gewassen bloempotten zo zwaar dat ze niet eenvoudig omver geduwd kunnen worden maar weer niet te zwaar dat een vorkheftruck ze niet zou kunnen optillen. Dit laatste is nodig om dat de potten zo af en toe tijdelijk het veld moeten ruimen als er een groot evenement wordt gehouden op het Stadserf. Verder moeten ze ook te vervoe ren zijn als de gemeente planten kiest die 's winters in de stalling gezet moeten worden. Dit zou het geval zijn als wordt gekozen voor Phoenix-palmen, de planten die 's zomers ook veel Rotterdamse pleinen verfraaien. Een andere mogelijkheid is de potten te vul len met beplanting die 's winters groen blijft, bijvoorbeeld taxus. Maar deze planten hebben niet een tropische uitstraling en zijn bovendien zeer duur in aanschaf. De goedkoopste mogelijkheid is een beplanting met bladverlie zende heesters of Meine bomen. Het nadeel hiervan is dat de plan ten 's winters weinig aantrekke lijk zijn. De bankjes die de gemeente wil plaatsen zijn een Spaans ontwerp, De bankjes bestaan, met uitzon dering van de gietijzeren poten, geheel uit hout Het Spaanse mo del is nog niet eerder geplaatst in Nederland en daarmee zou Schie dam dus de primeur krijgen. De banken die de gemeente Rotter dam heeft geplaatst op het Schouwburgplein lijken enigs zins op de bankjes waarvoor de gemeente Schiedam nu valt. Roze graniet Als de potten en banken zijn ge plaatst is het overigens nog niet helemaal afgelopen met de ver fraaiing van het Stadserf. Na vol tooiing van de restauratie van de Liduina basiliek zal het roze gra niet van het plein worden doorge trokken tot aan de voet van de kerk. Met het kerkbestuur wordt nog overlegd over de aanleg van een nieuwe trap van donkergrijs graniet, passend bij de bestaande trap aan de Singel. Aan de andere zijde van het plein zal het graniet ook worden doorgetrokken. Over de Broersvest heen zal de roze ste nen loper en verbinding maken met het Land van Belofte, het bouwproject dat moet verrijzen op hetHemaplein. MaassluisEen tankstation in de Koningshoek in Maassluis is gis teravond getild door een automo bilist. De man gooide voor zo'n ne gentig gulden brandstof in zijn auto en reed vervolgens weg zon der te betalen. Personeel van de benzinepomp noteerde het kenteken van de au to, een grijze Honda Civic, maar uit politie-onderzoek bleek dat de bestuurder gebruik had gemaakt van een valse nummerplaat. bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met automatische betaling op het Rotterdam Dagblad en ontvang twee kaartjes voor 0" 0 Ja, noteer mij voorzo'n kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand j Naam:Voort:m/v J Adres: Nr: Postcode: Plaats: j Telefoon:_.. (i.v.m. controle bezorging) Bank/gtronr,:_ Handtekening: Stuur deze bon in een envelop'zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 0.579, 3000 VB Rotterdam I Hl iSli ifi :{ëjcdk Mode t/m maat 60 Eindeloze mode in eindeloze maten DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Beijerland - Tel. 0186 - 640823

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1