14 Lichtkrant tegen snelheidsduivels A Toerisme bloeit in Rotterdam ¥to'AS« Truck sleurt auto's tientallen meters mee Islamieten wijken voor snel begraven uit naar Den Haag Rijkswaterstaat onderzoekt weggedrag automobilisten Terbregseplein jppiif' .J Valse aangifte geboorte pas na 8 jaar voor de rechter Corruptie bij politie Beroving Hoogvliet Gevaarlijke bocht Terbregseplein 'Enkelpieper5 jeugdcrimine maakt schoolbezoek mogelijk Vragen over Parklane Rotterdams Dagblad Donderdag 8 april 1999 De lichtkrant op het Ter bregseplein automcbilis ten: 'De men sen rijden te hard'. Foto Dicksiuijter Door Peter Louwerse Rotterdam Rijkswaterstaat laat onderdeken waarom vee) automobilisten veel te hard rijden in ae bocht van de A 20 naar de A16 op het Terbregseplein. De maat is vol voor de wegbeheerder na de vier ongevallen in de gevaarlijke bocht, het afgelopen weekeinde. Nadat eerdere maatregelen niets uitrichtten, is nu op de vluchtstrook een lichtkrant geplaatst met de tekst 'Matig uw snelheid, Gevaarlijke bocht'. Rotterdam Het gaat goed met het toerisme als bedrijfstak in Rotterdam. Bezoekersaantallen, hotelovernachtingen en bestedin gen in de stad vertonen een stij gende lijn. Meer dan ooit zijn alle bij het toe risme betrokken partijen zich be wust van verdere groeikansen en is de bereidheid tot samenwer king enorm. Het ontbreekt alleen nog aan een maritieme topattrac tie. Toerisme is in Rotterdam een van de sterkst groeiende economische sectoren, is gisteren verteld tij dens de vergadering van de raads commissie haven en economische zaken. Op dit moment biedt de sector werk aan achttienduizend mensen. Het gaat hierbij voor zeker de helft om laaggeschoolde arbeid, een categorie waaraan in de stad al lange tijd grote behoefte was. In 1997 zijn in Rotterdam voor een bedrag van 2,845 miljard gulden aan toefistisch-recreatieve be stedingen gedaan. In 1991 was dat 650 miljoen gulden minder. Ook de hotels varen wel bij de groei van het bezoek aan de stad. De vijf grote hotels, Hilton, Park hotel, Inntel, Holiday Inn en No- votel, kenden vorig jaar eenbezet tingsgraad van 70,8''procent, te gen 49,9 procent in 1993. Daarbij is de gemiddelde kamerprijs van ƒ176,89 gestegen tot ƒ196,53. Naar verwachting zal de gemid delde bezettingsgraad na opening van het vijf-sterren Wesün-hotel aan het Weena (245 kamers) weer tot 63 procent zakken. Deskundi gen denken dat na twee jaar de bezettingsgraad weer op het hui dige niveau is. Nieuwe hotels Behalve met de opening van het Westin-hotel wordt de hotelac commodatie de komende jaren verder uitgebreid. Dit jaar hoopt het Bilderberg Parkhotel aan de Westersingel een negen verdie pingen hoge toren (zestig kamers) te bouwen boven de huidige par keerplaats aan de kant van de Ro- rhussenstraat. Recent is het oude Atlanta-hotel, dat nu eigendom is van de Tulip- keten, wri>ouwd en met zeventig kamers uitgebreid,- Verder voert het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam gesprekken met zes exploi tanten die op korte termijn in Rot terdam hotels willen openen. Be kend is dat er plannen zijn voor hotels in Blijdorp (bij de nieuwe ingang van de diergaarde), Hille- gersberg (Van der Valk) en op het Eiland van Brienenoord. Rotterdam is ook bijzonder suc cesvol op de zakelijke toeristische markt, vooral dankzij het binnen- halen van veel grote internationa le congressen. Deelnemers aan Rotterdam—Een 51-jarige burger ambtenaar van het politiekorps Rotterdam-Rijnmond is gisteren aangehouden door de Rijksre cherche, het Bureau Interne Za ken van het korps en de Immigra tie- en Naturalisatiedienst Hij wordt verdacht van ambtelijke corruptie in de periode dat hij werkzaam was bij de Vreemdelin gendienst van het Rotterdamse korps. In dezelfde zaak werd tege lijkertijd ook een 34-jarige burger opgepakt. Beiden worden ver dacht van het illegaal binnen Ne derland brengen van vreemdelin gen en valsheid in geschrifte. Rc' j/dam By een overval door tv 'e jongens is gistermorgen een 31-jarige vrouw uit Hoogvliet be roofd van een plastic tas met pa pieren, sleuteL en een paraplu. De vrouw stond om half zeven bij de Parelvisserstraat in Hoogvliet op de bus te wachten om naar haar werk te gaan. Vanaf de Oude Wal zag ze de twee aankomen op een damesfiets. De jongen op de bagagedrager griste haar de tas uit de handen, dit soort bijeenkomsten besteden gemiddeld 550 gulden per dag. In 1997 waren de deelnemers aan in ternationale congressen in Rot terdam goed voor 43 miljoen gul den aan bestedingen. De markt voor zakelijk toerisme groeit, zo gaf gisteren directeur M. Kleiij van het Rotterdams Con gres Bureau (RCB) aan. Wel wor den internationaal ook steeds meer andere steden op deze markt actief. Voor volgend jaar komt Rotter dam zelfs tijdens enkele grote congressen hotelbedden tekort. Aan de vooravond van de finale om het Europees kampioenschap voetbal wordt het wereldcongres voor gemeentesecretarissen ge houden. In die periode vindt ook ontmoeting van leverspecialisten in de stad plaats. Getracht wordt aan congresdeel nemers, en een week aan later be zoekers van de EK-fmale, een cruiseschip ais hotel aan te bie den. Daarover wordt gesproken met de nieuwe Rotterdamse rede rij Club Cruise. „De mensen rijden daar allemaal te hard," zegt de woordvoerder van Rijkswaterstaat over de be wuste fly-over op het Terbregse plein. „Vooral het afgelopen weekeinde is het bar en boos ge weest.7' Vorig jaar werd nog geprobeerd om het weggedrag te beïnvloeden door borden te plaatsen waarop de adviessnelheid van 70 kilometer per uur is aangegeven. Ook werd een doorgetrokken streep aange bracht en zogeheten boehtschil- den om snelheidsmaniakken te ontmoedigen Die maatregelen moesten maar voldoende zyn, oordeelde Rijks waterstaat in januari van dit jaar. Inde woorden van medewerker A Pronk: „Verder ligt het aan de au- Rotterdam De Teehnische On gevallen Dienst van de politie stelt vandaag een onderzoek in naar de oorzaak van een groot on geval op de A15, waarbij gister middag vier gewonden vielen. Bij een tweede ongeval op de tegen overliggende rijbaan raakte even later een vijfde bestuurder ge wond. De A15 moest enkele uren worden afgesloten. Het verkeer ondervond urenlang vertraging. H^.c ee' •ste ongeval ontstond door dat tankauto even voor half twee door nog onbekende oorzaak schaarde op de noordelijke rij baan (Ridderkerk-Europoort). De vrachtwagen sleurde twee perso nenauto's mee en drukte die tien tallen meters verder tegen de vangrail. De inzittenden van een van deze auto's, een 24-jarige Rotterdam mer en een passagier van 35 jaar, raakten bekneld in het wrak. Zij moesten door de brandweer wor den bevryd. Zij werden met een spoedtransport metrug*, borst- en nekletsel naar het Dijkzigt-zie- kenhuis gebracht. In de andere auto, een personenbusje, zaten een moeder en twee kinderen uit Gouderak. Een van deze kinde ren, een 8-jarig meisje, raakte licht gewond. Ook de 31-jarige chauffeur van de - lege - tankwa gen, afkomstig uit Oud-Beyer- land, raakte gewond. De noordelijke rijbaan van de A15 is enige tijd voor alle verkeer afge sloten geweest. Daarna ging één van de drie rijbanen open. Dit had tot gevolg dat er lange files ont stonden tot ver voorbij het knoop punt Vaanplein en de Benelux- tunnel aan Sehiedamse zijde. De politie hoopte het technisch on derzoek voor de avondspits af te hebben, maar dat lukte niet Ket verkeer dat richting Europoort wilde, werd geadviseerd een an dere route te kiezen. Op de zuidelijke baan van de A15 ontstond een tweede aanrijding doordat een 31-jarige chauffeur uit Spijkenisse plotseling op de rem trapte toen hij de plaats van het eerste ongeval passeerde. Het gevolg was een kettingbotsing waarbij vijf auto's betrokken raakten. Een van de bestuurders raakte gewond en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De stremming op de zuidelijke rij baan duurde vele uien. Pas om streeks half acht losten de files ge leidelijk op. tomobilist zelf. Als dié dan nog te hard rijdt, is dat zijn eigen verant woordelijkheid." De automobilist blijkt echter min der verantwoordelijkheidsbesef te hebben dan Rijkswaterstaat toen dacht. De bocht van de A 20 naar de A16 blijkt ondanks zijn scherpe ronding in trek als race circuit. Men ziet er dagelijks automobilis ten met grote snelheid induiken- .Een automobiliste was getuige van een ongeval op zaterdag 16 ja nuari. Zij vertelt: „De weg was be slist niet glad. Ik reed in mijn per sonenwagen vanuit de richting Utrecht hot Terbregseplein op. Voor mij, ook op de rechter rij strook, reed een andere personen wagen, en daérvoor een space wa- opnt Rotterdam Crooswijk <f=> 122 richting Hoek van Holland 22 rtcf^> Gouda Oprit Pr Afrit Pr. Alexander Alexander uit Dordrecht Het eerste ongeval ontstond doordat een tankauto schaarde op de noordelijke rijbaan (Ridder kerk-Europoort). Foto John de Pater gon. De andere twee wagens en ik reden ongeveer 75 kilometer per uur." Plotseling gebeurde er iets raars in de scherpe bocht naar links. „Ik zag de space wagon een bewe ging met z'n neus naar links ma ken, terwijl de achterwielen naar rechts leken te schuiven. De space wagon schoof de linker rij strook over, en botste tegen de vangrail aan. Daarna slingerde de auto achterstevoren terug naar de rechter weghelft om daar zijde lings tegen de vangrail tot stil stand te komen. De personenwa gen die voor mij reed, kon de space wagon nog rechts inhalen. Ik parkeerde m'n auto op de vluchtstrook en keek verbijsterd in de koplampen van de bescha digde space wagon. Voorin zat een lijkbleek echtpaar, achterin huil den twee jonge meisjes. De be stuurder stapte uit en haalde z'n mobiele telefoon tevoorschijn. De vrouw had geen idee waarom de auto ging schuiven. Iedereen was ongedeerd, maar de wagen was zwaar beschadigd." Het incident is er maar één uit een hele rij. Omdat er geen ge wonden bij betrokken waren, werd het niet eens gemeld door de •politie. Grote ongevallen deden zich echter ook vaak voor op die plek, In 1995 verloor een truck zijn aanhanger die op de A20 te rechtkwam. In juni vorig jaar schoot een met post beladen vrachtauto door de vangrail, waar na de cabine boven de afgrond bungelde. In november ramde een truck met vlees de vangrail. Begin dit jaar posteerde de ver keerspolitie op verzoek van Rijks waterstaat een Mercedes met ra- darapparatuur. Ook geven de zo geheten verlichte 'matrixborden' boven het gevaarlijke wegvak een maximumsnelheid van zeventig kilometer per uur aan. Deze maatregelen bleken niet af doende om de haastige wegge- RotterdamGeen zwaar vergrijp, maar van dermate principieel be lang voor officier van justitie mr. H. H. J. Harmeijer dat het giste ren tot een uitgebreide behande ling voor de meervoudige kamer van de rechtbank kwam. Een me dewerkster van het Buro voor Rechtshulp in Rotterdam zou een misdrijf hebben uitgelokt. Een cliënt zou zyn geadviseerd bij het aangeven van zijn kind een derde persoon als moeder op te voeren, zodat zijn Marokkaanse vriendin buiten schot bleef. De zaak dateert van 1991. Toen deed vader J. M. bij de gemeente Spijkenisse aangifte van de ge boorte van zijn kind. Niet de Ma rokkaanse moeder maar de vrien din van zijn zus werd opgevoerd als de vrouw bij wie het kind was verwekt. M. had twee jaar samen gewoond met zijn vriendin. De Marokkaanse werd uitgehuwe lijkt aan een ander, maar ze kwam snel bij haar oude vriend terug. Toen het meisje zwanger werd. begon het probleem. Het stel wil de de schande van een buitenech telijk kind voor de familie van het meisje besparen. De aanstaande vader vroeg het Buro voor Rechtshulp om raad. Volgens hém zou er de valse aan gifte zijn geadviseerd door een 41- jarige medewerkster uit Rotter dam „Zoek een derde als moe der. Dan riskeer je wel een boete, maar die is niet erg hoog," moet ongeveer de raad zijn geweest. Het feit kwam pas in december 1995 aan het licht toen voor de kantonrechter een zaak over het Door Peter de Lange Rotterdam Omdat begraven binnen 36 uur in Rotterdam niet "mogelijk is, wijken veel islamiti sche families voor een begrafenis uit naar Den Haag. In tegenstel ling tot Rotterdam, kent de Hof stad wel een ontheffingsregeling, die het mogelijk maakt af te wij ken van de Wet op de Lijkbezor ging. Volgens ue wet moeten er min stens 36 uur verstreken zijn voor dat een dode ter aarde mag wor den besteld. Moslims zijn echter, volgens hun geloof, verplicht hun doden zo spoedig mogelijk te be graven. De Rotterdamse gemeenteraad nam een half jaar geleden een mo tie van B. Bourzik (Groenlinks) aan om in navolging van Amster dam en Den Haag, een ontheffing in te stellen die islamitisch begra ven volgens de regels mogelijk maakt. Het ziet er naar uit dat het nog enkele maanden zal duren voordat de regeling van kracht wordt. Volgens C. Grootendorst, beheer der van de algemene begraaf plaatsen in Crooswijk en op de lin ker Maasoever, kost het veel tijd de praktische en juridische pro blemen die een regeling met zich meebrengt, op te lossen. Grootendorst: „Eerst moet er een één loketsysteem komen waar de ontheffing zeven dagen per week kan worden aangevraagd. Verder moet de officier van justitie toe stemming geven om van de wet af te wijken. Om te voorkomen dat die proce dure bij ieder individueel geval opnieuw moet worden doorlopen, zal de bevoegdheid aan Burgerza ken worden gedelegeerd. Al die dingen moeten eerst waterdicht zijn voordat de papieren voor een begrafenis binnen 36 uur na over lijden kunnen worden afgegeven. Het wachten is op het groene licht van burgemeester en wethouders. Ik verwacht dat binnen enkele maanden." Grootendorst vindt het hoog tijd dat Rotterdam een ontheffingsre geling krijgt. Het aantal islamie ten dat zich hier laat begraven, neemt snel toe. Tot dusverre zijn het vooral Surinaamse en Indone sische moslims die kiezen voor een laatste rustplaats m Rotter dam; de meeste Turkse, Marok kaanse en Pakistaanse families laten hun overleden verwanten terugvliegen naar het land van herkomst. Maar in toenemende mate zullen ook zij in Rotterdam begraven willen worden, meent Grootendorst. „De vraag groeit merkbaar. Watje ook merkt, is dat moslims er grote moeite mee hebben als zij niet binnen 36 uur kunnen begraven. Dat is toch in strijd met hun ge bruik." Ondanks deze beperking, laten zich jaarlijks 110 moslims per jaar in Rotterdam begraven. Voor de komende jaren verwacht Grootendorst een verdubbeling. Hij baseert die verwachting op ge sprekken met islamitische orga nisaties. Tot voor kort waren veel moslims niet op de hoogte van de begraaf- mogelijkheden in Rotterdam. Maar de bekendheid van de voor zieningen neemt snel toe. Er zijn in Rotterdam sinds 1970 twee plaatsen waar volgens de re gels van de islam begraven kan worden: de Zuiderbegraafpïaats en de Algemene Begraafplaats Crooswijk. Deze zijn zo ingericht dat de doden op hun rechterzijde liggen met hun aangezicht naar de heilige plaats Mekka. Een toename van islamitische be grafenissen in Rotterdam hoeft volgens Grootendorst niet te lei den tot capaciteitsproblemen. De stad heeft nog zestien hectare do denakker beschikbaar. Dat zijn 5500 vrije plaatsen. Ook Spior, het platform van isla mitische organisaties in de Rijn mond, dringt al geruime tijd aan op snelle invoering van de onthef fing die begraven binnen 36 uur mogelijk maakt. Afgelopen zomer al richtte het platform een ver zoek van deze strekking aan het gemeentebestuur. Op dat verzoek kwam een afwij zende reactie. Na aanvaarding van de motïe-Bourzik, kaartte het platform de zaak ophieuw aan bij de gemeente, nu met het verzoek de regeling zo simpel mogelijk te houden. „Want als er iemand overlijdt, valt er meestal al genoeg te regelen. Als er dan voor een vergunning met drie verschillende ambtelijke instanties overlegd moet worden, werpt dat onnodige drempels op voogdijschap diende. De vader kreeg dat toegewezen, waarbij de ze bekende dat de vriendin van zijn zus niet de biologische moe der was. Hij moest een boete van driehonderd gulden betalen. De kantonrechter deed aangifte bij het Openbaar Ministerie. De verdachte kwam gisteren niet opdagen. Raadsman mr. B. C. W. van Eijck vond dat verklaarbaar gelet op haar persoonlijke om standigheden. De vrouw is in ver band met de hoge werkdruk in 1996 overspannen weggegaan bij het Buro voor Rechtshulp. Daarna werd de thuissituatie moeilijk, on der meer door de slechte gezond heid van een kind. De hele rechtszitting draaide vooral om één punt: in hoeverre is het Buro voor Rechtshulp gehou den aan geheimhoudingsplicht? Duidelijkheid was van belang om de beweringen van de vader te kunnen controleren. De verdach te heeft alleen verklaard te heb ben gewerkt als rechtshulp, maar voor het overige gezwegen. De wel aanwezige plaatsvervan gend directeur van het Buro voor Rechtshulp, M. Sonneveld, was evenmin als getuige genegen veel te zeggen. Terwijl officier van jus titie Barmeyer vond dat er onte recht een beroep werd gedaan op het verschoningsrecht als ge heimhouder. De rechtbank besliste dat Sonne veld wel moest antwoorden op de vraag of hij de kwestie kende. Hij hoefde niks te zeggen over het ad vies. Sonneveld volstond met de mededeling van de kwestie op de hoogte te zijn, maar kon zich niet herinneren wanneer die speelde. Het belette de officier niet een boete te eisen van duizend gul den, te vervangen door twintig da gen hechtenis. „Dit is een onge wone, principiële zaak." Bewezen achtte Harmeijer niet het mede- plegen van de valse aangifte, maar wel de uitlokking ervan. De uitgebreide verklaringen van de vader en zijn notitieboekje met aantekeningen over de kwestie waren voor hem voldoende, on danks de zwijgzaamheid van het Buro en de verdachte. Over het bewijs was advocaat Van Eyck kort en krachtig. „Eén ge tuige is geen getuige voor de be wijsvoering. Ik eis daarom vrij spraak." Dat de vader zich jaren na dato zich nog exact kon herinneren wat er was besproken met Van H. werd doo Van Eyck in twijfel ge trokken. Net zoals hij dat deed met de betrouwbaarheid van de krabbels in het notitieboekje. „Waar en wanneer is dat dan ge beurd?" De rechtbank doet 20 april uit- In de bocht van de A20 naar de A16 vinden veel ongeluk ken plaats. Een lichtkrant waarschuwt automobilisten. bruikers tot rust te manen. De woordvoerder van Rijkswater staat: „Iemand die de weg niet kent, heeft wellicht de indruk dat er een ruime bocht aankomt." Rijkswaterstaat wil nu eerst we ten waarom zoveel automobilis ten de maximumsnelheid precies op die plek aan hun laars lappen. „We kijken eerst wat er aan de hand is. Pas dan zullen we maat regelen treffen. We moeten ge woon steeds nieuwe maatregelen bedenken om het zo veilig moge lijk te maken." Den Haag - Justitie start dit najaar In Rotterdam een experiment met elektronisch huisarrest voor min derjarigen. Reden hiervoor is dat de kinderrechter vaak besluit een minderjarige niet in voorlopige hechtenis te nemen, omdat de jongere dan niet naar school kan. Vaak gaat het wel om „ernstige delicten" waarbij het niet wense lijk is dat de jongere 'op vrije voe ten blijft'. Dit schrijft minister Korthals van Justitie aan de Tweede Kamer. De jongere kan overdag naar school of naar zijn werk, maar heeft 's a- vonds, 's nachts en in de weekein den 'huisarrest'. De jeugdreclas sering controleert dan via een om de enkel bevestigde zender of de jongere daar ook echt zit. Houdt de jongere zich niet aan zijn af spraken, of komt hij buiten het bereik van de ontvanger, dan' stuurt de enkelband een signaal naar een alarmcentrale. De discussie over het nut en de mogelijkheid van het elektro nisch huisarrest woedt al jaren. Na een proef met deze straf in de vier noordelijke provincies pleitte het ministerie van Justitie voor landelijke invoering. *- Aan de proef in Noord-Nederland hebben 230 mensen meegedaan, meestal voor een periode van drie k vier maanden. Tien procent haalde de eindstreep niet: de stress werd te groot. Minister Korthals wil ook een nieuw experiment met naehtde- tentie voor jongeren in den Haag. Ook hier gaat het om een 'alterna tief voor voorlopige hechtenis waarbij de jongere niet van school gehaald hoeft te worden om een straf uit te zitten. De jongere gaat overdag (begeleid) naar school en zit de rest van de tijd in een geslo ten opvanginrichting. Een woordvoerder van Korthals laat weten dat de strafmaat die op het gepleegde delict staat, niet langer mag zijn dan zes maanden. Bij een straf langer dan een half jaar gaat de jeugdige delinquent „direct de jeugdinrichting in". Rotterdam—De PvdA in Delfsha- ven maakt zich zorger over de voortgang van de aanleg veul de Parklane, de weg die het vracht verkeer snel van het havengebied achter het Marconipleïn naar Rijksweg 20 moet leiden. In schriftelijke vragen aan het dage lijks bestuur van de deelgemeen te wordt gevraagd om ophelde ring. Zo zegt PvdA-deelraadslid S. Brakkee te hebben gehoord dat er te weinig geld is voor de uitvoe ring van verschillende delen van de Parklane. Gevraagd wordt hoe groot die tekorten zyn, als blijkt dat de berichten kloppen. Hij wil tijdige informatie zodat ook de be woners nog mee kunnen praten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2